“Guinea s’është Shqipëri”. Kur edhe afrikanët na marrin si shembull të keq

September 11, 2018 13:29

“Guinea s’është Shqipëri”. Kur edhe afrikanët na marrin si shembull të keq

Punonjësve afrikanë të Guineas iu vjen turp të krahasohen me Shqipërinë. Duket ekzagjerim, por lexoni se çfarë shkruajnë mediat në Guine.

“”Punonjësit e portit kryesor të Guinesë, të cilin qeveria  e ka dhënë me koncesion janë ngritur në grevë dhe kanë kërkuar të takohen me drejtoreshën e përgjithshme të Portit. Ata kanë bërë protestë para zyrave të Drejtorisë së Përgjithshme të Portit për të kërkuar shpjegime përse Porti kryesor i është dhënë me koncesion një kompanie turke. Por ajo nuk preferoi të dilte.

“Drejtoresha thotë se nuk mund të zbresë sot. Ajo kërkon të shtyjë takimin deri nesër,” – tha i dërguari i punëtorëve.

Të pakënaqur me indiferencën e drejtoreshës, këta punëtorë kanë sulmuar presidentin e vendit, Alpha Conde, të cilin e akuzojnë se e ka kthyer Guinenë në… Shqipërinë e Afrikës.

“Guineja është shndërruar në Shqipërinë e Afrikës nën mbretërimin e Alpha CondeKeni shitur kompaninë e telefonisë Sotelgui; Keni shitur minierën e diamantit, Aredor; Keni shitur kullat binjake te Bulbinët; Po bëheni gati të shisni Tregun Nigeria, tregun Gninguema…”

 Sekretari i përgjithshëm i CNTG njoftoi një mobilizim dhe protestë të fortë, më 13 shtator“”, shkruhet në portalin libreopinionguinee.com.

Në një shkrim tjetër me titull: “Skandalet në Guinea të lidhura me Sorosin dhe Bler” shkruhet se “qytetarët kanë akuzuar presidentin Alpha Conde për korrupsion me kompaninë e diamantit.

Ata nuk kanë hezituar të sulmojnë presidentin e vendit të tyre që një pjesë të shumave të mëdha të fituara nga korrupsioni me këtë minierë ia ka dhënë në formë bakshishi apo favoresh Toni Blerit dhe George Sorosit…”

Lajmin e plotë mund ta lexoni KETU

o.j/dita

September 11, 2018 13:29
Komento

37 Komente

 1. demo September 11, 13:45

  I ka dale ERA KEQ CONCESSIONEVE TE EDI RAMES,sidomos ay Chekc Upi i Vilma Nushit eshte kampion boteror.RECORD GUINES.Te japesh badiava 140 milion EURO nga buxheti shtetit ,se do shenojne emrin e 2 miljon shqiptareve,sikur kane shurruar ne Ambulance,kete nuk e ka bere as Amerika,as Greqia kur paguante me dhrami tre rroga shtese ne vit.

  Reply to this comment
 2. Artur September 11, 14:05

  Po dhe cfare ka ketu per tu habitur? Ky eshte perceptimi i qytetareve te Guinea
  ama dhe thjeshte raportimi nga media shqiptare te ketij lajmi le qe te kuptohet qe ne shqiptaret Jemi me te mire e me te zote se Guinea. E kush mund ha provoje kete teori?

  Reply to this comment
 3. mirel September 11, 14:34

  Ore ju fansat e Ramutit?
  E meriton emrin Ramut apo jo?
  Apo duhet te themi shqipomut, se aty katandisem. As per boten e trete nuk jemi njerez.

  Reply to this comment
  • Laert September 11, 16:17

   Kurse ti duhet ta gezosh Mirel Moshamut

   Reply to this comment
   • mirel September 11, 18:52

    U ye dhjefsha mendjen o qen ramist.
    Nuk keni cfare i beni dot Guinese tani…komplet grope pusete. As afrikanet nuk ju dhjesin se kane tmerr nga infektimi korruptiv ramist.

    Reply to this comment
 4. antiharresa September 11, 14:38

  O demo o t hypte fazlliqi me gjith salen n prapanic ty or derr i eger.Kaq shpejt i harrove koncensionet e skanimit ,ngjyuosjes se karburantit aeroportit ,cez etj . .

  Reply to this comment
  • mirel September 11, 15:20

   Po mire ju qe kujtoni koncesionet e saliut, po ato te Ramiu pse i harroni?
   Kush po i vazhdon pazaret me detin? HECet? Koncesionet e rrugeve apo dhe te ilaceve qe thote demo.
   Demo e adreson problemin si berishist, ndersa ti si ramist.
   E keqa nuk denohet pergjysem, por e plote.
   Ju e mbroni Rami tradhetarin njelloj si banditet e Berishes qe mbrojne idhullin e tyre.
   Per Shqiperine te dy jane njelloj te demshem. Kriminele qe duhen ndeshkuar.
   Per tradheti dhe korrupsion te tmerreshem qe po le pasoja te renda te jeta e shqiptareve.
   Asnje ketu nuk ka me asnje shprese se ky vend do behet, pervec hajduteve te lidhur me politiken.

   Reply to this comment
   • antiharresa September 11, 16:53

    Zonjushe mirel a ,mos kerce perpjete sikur te hyri preshi ne prapanice.Me sa duket na qenke fanse e lylit+ cizmes dhe duhet te bindesh se kush e quan veten shqiptar ka besim qe Shqiperia do perparoje dhe kombi shqiptar ne ballkan do fuqizohet ,kurse funderrinat antishqiptare vjellin vetem helm dhe vrer per shqiperine. Hajdutet qe shkaterruan atdheun per 26 vjet i ka zene tmerri nga krijimi i spak ,bkh dhe prokurorise speciale qe do sjelle burgosje te hajduteve dhe sekuestrim te gjese se grabitur nga keta kusare prej 26 vitesh , per tua rikthyer shqiptareve te ndershem.

    Reply to this comment
    • mirel September 11, 18:49

     Puna eshte se kurvat e lulit jeni ju. Ju e paguani Lulin 11 milione euro per te dale nga cadra. I duhej Ramutit apo jo? Nuk bente dot shtet pa patur ne opozite Lulin dhe ne presidence Liken.
     Dhe nuk e mbante dot kryeqytetin pa statujen e Zogut.
     Dhe detin nuk rrinte dot pa e falur, se i merr urdherat nga eprori i tij..
     E shikon qe jeni te gjithe pushta te Saliut. Plera ramiste, nje lloj rrace e ndyre si salizmi.
     Ptuu …pisa te neveritshem

     Reply to this comment
    • Hosteni September 11, 18:51

     Hahaha….komenti i vitit nga Antiharresa . Me duket se qenke Endri Fuga dora vete. Bobobo sa te peshtire jeni.

     Reply to this comment
    • Ylli September 11, 23:13

     Eshte e sigurte qe kjo.krijese me emrin “Antiharrese” mund te jete qenie njerezore ???
     Po te jete se po ,eshte njeri ,nuk.kemi.shpresa as per 100 vitet e ardhshme.
     O Perendi ky dhe ca qenie si ky ….VOTOJNE.
     Votojne dhe drejtojne jetet tona ….drejt Guinese.!!!

     Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 12, 10:55

   antiharresa
   “Kaq shpejt i harrove koncensionet e skanimit ,ngjyuosjes se karburantit aeroportit ,cez etj . .”
   plotësisht të drejtë
   1 mijë % të drejtë!!
   për këto abuzime,gabime,faje,KRIME të berishës,NE MBËSHTETËM PSnë dhe ramën!!
   duke qënë se ti nuk e mohon që të njëjtat gjëra që unë shkruajta më lartë si krime të berishës,po i bën dhe rama!?
   mund të më thuash se përse unë duhet të mbështes ramën??
   nëse për mua dhe ty,ma merr mëndja,deri dje ishin,deri në krime,PËRSE DUHET TË MOS I DENONCOJ SI TË TILLA DHE SOT???
   mos vallë duke qënë se dje është dhejrë gjithçka!?sot duhet ta pastrojmë me mut??
   antiharresa
   e di se çbëhet kur muti “pastrohet” me mut??
   bëhet MUTI MULLAR!!
   kjo po ndodh dhe sot!!ne mbështetëm,votuam për të pastruar ndyrësinë e bërë nga berisha dhe jo për ta bërë MULLAR,duke i shtuar dhe NDYRËSINË E RAMËS!!
   ps:ndoshta e ke pa vetëdije,si ti dhe shumë të tjerë,por ti e parnon ndyrësinë e ramës,duke e kundërshtuar në përpjekje për ta zbutur shijen tmerrësisht të keqe që lë me “Kaq shpejt i harrove koncensionet e skanimit ,ngjyuosjes se karburantit aeroportit ,cez etj . .”!
   nënndërgjegjia është e tmerrshme,o antiharresa!!

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 12, 11:43

   antiharresa
   “Kaq shpejt i harrove koncensionet e skanimit ,ngjyuosjes se karburantit aeroportit ,cez etj . .”
   plotësisht të drejtë
   1 mijë % të drejtë!!
   për këto abuzime,gabime,faje,KRIME të berishës,NE MBËSHTETËM PSnë dhe ramën!!
   duke qënë se ti nuk e mohon që të njëjtat gjëra që unë shkruajta më lartë si krime të berishës,po i bën dhe rama!?
   mund të më thuash se përse unë duhet të mbështes ramën??
   nëse për mua dhe ty,ma merr mëndja,deri dje ishin,deri në krime,PËRSE DUHET TË MOS I DENONCOJ SI TË TILLA DHE SOT???
   mos vallë duke qënë se dje është dhejrë gjithçka!?sot duhet ta pastrojmë me mut??
   antiharresa
   e di se çbëhet kur muti “pastrohet” me mut??
   bëhet MUTI MULLAR!!
   kjo po ndodh dhe sot!!ne mbështetëm,votuam për të pastruar ndyrësinë e bërë nga berisha dhe jo për ta bërë MULLAR,duke i shtuar dhe NDYRËSINË E RAMËS!!
   ps:ndoshta e ke pa vetëdije,si ti dhe shumë të tjerë,por ti e parnon ndyrësinë e ramës,duke e kundërshtuar në përpjekje për ta zbutur shijen tmerrësisht të keqe që lë me “Kaq shpejt i harrove koncensionet e skanimit ,ngjyuosjes se karburantit aeroportit ,cez etj . .”!
   nënndërgjegjia është e tmerrshme,o antiharresa!!
   Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

   « Back

   Reply to this comment
 5. Babalja September 11, 14:51

  Per kete imazh natyrisht meriten me te madhe e ka Salushi dhe Lulushi me bashibozuket e tyte qe nuk kane lene media e tv te botes pa hedhur balte mbi vendin.
  Konçesionet e Rames qe vazhdoi ne rrugen e Sali qenit.
  Po edhe shqiptaret ne pergjithesi si populli me pak atdhedashes dhe balthedhes mbi vendin e vet.
  Ka shqiptar sot qe shkon ne Itali, Greqi, Gjermani e kudo tjeter qe nuk shan vendin e vet? Nuk ka.
  As Italianet as greket as gjermanet dhe askush popull tjeter nuk e mban nje qendrim te tille ndaj vendit te vet. Kete e bejne vetem shqiptaret.
  Ku u katandisem qe edhe nje vend afrikan te na mare per shembull te keq.

  Reply to this comment
 6. intelektuali September 11, 15:04

  PSE SHQYPTARET JANE BERE ME KEQ SE NJE FIS PREJ AFRIKE ZULU?

  sepse:

  Keshtu i beri dhe i la Enver Hoxha Pederasti do kohe me pare kur shqyptaret te detyruar nga skamja dhe mjerimi total qe kishte kapluar Vatanin, i kishin hypur dyrekeve te anijeve si majmune xhugle, si emigrantet bythzinj qe shohim sot nga Afrika ne anijet dhe gomonet plot e perplot me kokpalare, por edhe:

  sepse:

  Keshtu e ka vazhduar afrikanizmin e popullates Edi Rama Kaqoli me koncesionet e tij famoze qe i quan PPP vetem per mashtrime dhe per te mbuluar me finte enveriste kuserine dhe hajnine makaber te fondeve publike njesoj si ne Guine.

  Reply to this comment
  • antiharresa September 11, 15:24

   Enveri ta plaste sumen ty or plehre qe i lepin bolet fazlliqit me intelekt prej intelektuhaleje kristal vitrine.Ne kohen e gjigandit Enver nuk guxonte askush te shiste ushqime te skaduara dhe helme qe semurrnin njerezit e thjeshte.Prostitucioni ,droga,kurveria,kapitalizmi i shkerdhyer erdhi pas viteve 91 .Ne kohen e Enverit u tetefishua popullsia shqiptare ,ushqeheshin njerezit me ushqime te garantuara bio ,ndersa prej 26 vitesh po shpopullohet atdheu nga agjentet e pjerdhur te serbo–grekeve.

   Reply to this comment
   • Berati September 11, 16:30

    Komunistet jane te bijte e kurvave dhe kujtojne se Shqiperia eshte bordello. Prandaj edhe kur ia qijne nenen dhe motren iu duket normale.

    Reply to this comment
   • intelektuali September 11, 16:45

    Ushqimi BIO i Enverit vinte nga Argjentina si

    MISH I NGRIRE 50 VJECAR PER QENA DHE KOPSHTE ZOOLOGJIKE

    Apo ke harruar se cfare haje me TOLLONAT e Partise se Punes?

    Qe i bene shqyptaret si majmune xhungle ne vitin 1991 kur u kacaviren pas dyrekeve te anijeve per te shpetuar koken dhe familjet nga BIO-t e Enverit?

    KUSH JA LEPIN BOLET FAZLLIQIT TANI?

    dhe:

    Me te gjithe do kruhesh ti o BOLEe Enverrit?

    Reply to this comment
    • antiharresa September 11, 17:03

     Komunistet ju fusin preshin bio ju mor plehra zvarranike (qe perdhosni emra te shquar si berat dhe intelektual) dhe do te vazhdojne tua fusin .Enveri ta plaste sumen ty , argjentines , fazlliqit ,karamanlis-bakojanisit.Nuk eshte faji im qe ty moj intelektu hale te pelqen te kruhesh me presh .

     Reply to this comment
     • mirel September 11, 19:01

      Po kur flet per komunizem dhe ti o antiherrese..je katandisut kelysh i zogut dhe nuk e kupton. Kelysh i intelektualit dhe nuk e kupton.
      A nuk eshte Ramuti juaj qe po ja ngre permendoren e Aushvicit krimineleve?
      Ashtu si ngriti permendoren e kriminelit Zog?
      A ka me antikomumist nga Ramuti?
      Ju ka vene te gjuthe si socialiste ne sherbim te ballisteve dhe te kelysheve te krimineleve.
      Po i shperblem.me paret tuaja. Po i rehabiliton me votat tuaja, dhe ti akoma nuk e kupton qe po punon per tipa si intelektuali dhe demo.
      Po kur je budalla nuk ke ci ben, do ngelesh Ramist deri ne vdekje dhe menyren me absurde sherbetor i Berishes

     • Berati September 11, 19:01

      E shikon qe spaskam gabuar? Qenke fiks sic te pershkrova. Mos u merzit ske faj ti per ca i bejne sateme . Por te pakten mos brohorit

 7. Arben September 11, 15:05

  Deri nashi te paret ne evrope, nashi do dalim edhe ne

  afrike.

  Rrofte populli shqipetar trim dhe heroik

  Reply to this comment
 8. Xha Beqo September 11, 16:27

  Shkrim dashakeq nga ju te Ditas. Nese ka pasur PPP apo koncesione ne Shqiperi u jane dhene firmave shqiptare dhe kjo duhet pershendetur. Ne Guinea punetoret akuzojne perse koncesionet u jepen firmave te huaja.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 11, 17:08

   Po ky Danezi i Edvinit si shqyptar te duket? Po hajdutet e naftes shqyptare BANKERS PETROLEUM qe ja nxine jeten katunareve te Fierit si albaneze te duken? Po azeret e Albpetrolit si shqypare t’u duken me gopin e semesqe solle me pasme ftese te Edi Rames. Po GULFI qe vodhi miletinsi Sudja shqyptar ishte? Po BECHTELI i Saliut dhe Erdoganit nga cila krahine eAlbanistanit ishte?

   PO DURRESI ME FLAMUR MAQEDONAS SI PORT SHQYPTAR DO TE DUKET?

   sepse:

   Une them sedo t’i ngjaje portit te fisit ZULU nga Guinea vetem se shqyptaret nuk kane diamantet e tyre prandaj edhe s’kane pse t’i zemerohen bythzinjeve nga Afrika qe nuk duan t’i krahasojne me enveristat shqyptare dru me pre

   Reply to this comment
   • Xha Beqo September 11, 20:51

    O budalle intelektu-hale, Bankers ka qe nga koha e Nanos dhe Berishes. Ky i fundit e perjashtoi edhe nga tatimi mbi fitimin dhe me Ed Ramen kaluan ne gjyq nderkombetar sepse qeveria e tij kerkonte qe Bankers ti nenshtrohej pageses se Tatimit mbi Fitimin. Azeret nuk jane te Albpetrolit por na i solli dhurate Salehu me privatizimin e Armos(apo edhe kete nuk e mban mend) qe ia dha me leter garanci biznesmenit te madh TACI qe do na blinte edhe Milanin. Porti I Duresit me flamur maqedon eshte pjelle e fantazise se intelektualoqeve si ty o derdimen

    Reply to this comment
    • intelektuali September 11, 22:01

     O xhaxha Zeqo qe ke hypur si nena jote maje thanes, po “Mutin me Shurre” do te mbulosh ti more mavri?

     PO AMERIKONET E ARMOS QE EDI RAMA I REKLAMOI ME KAQ BUJE PSE NUK I NUMERON TI MORE MAVRI?

     Po pse nuk nuk e con ne Prokurori Edi Rama Rezart Tacin e Saliut, por edhe Saliun vete bashke me Lulin e PD-se qe i ka dosjet e krimit te hapura ne Prokurori dhe presin vetem qe t’ja beje me sy BOSI i pushtetit qe te hapen menjehere fet e fet, he pra o Zeqo maje Thanes pse keshtu, ja ta thote intelektuali meqe ti nuk e kupton se kaq e ke kapacitetin e trunit:

     SEPSE EDI RAMA DO TE VJEDHE NJESOJ SI SALEHU DHE E KA LESHUAR KARVANIN ME LEKA TE SHKOJE PERPARA, SADO TE LEHIN QENTE SI PUNA JOTE,

     prandaj:

     Mos trego perralla me tatime mbi fitimin per Bankiersat e ambasadorit Lu qe ja nxine jeten katuranve te Fierit, pikerisht gjate pushtetit absolut te Edi Rames? Cili eshte ai gjyq nderkombetar qe t’i jape te drejte nje firme private qe shkaterron fshatra te tera si Zharreza e Fierit nga lakmia per te bere para me thase ne kurriz te popullates,

     NE CILIN VEND TE BOTES BEN VAKI NJE MASAKER E TILLE NDAJ NATYRES DHE POPULLATES?

     Kujt i plas se kujt firme private apo koncesioneri ja ka shitur Albpetrolin apo Armon Mafia Enveriste me pushtet, shitje qe ka filluar qe nga komunistet fanatike si Fatos Nano e Sali Berisha, rufjani Like Floriri dhe budalli Pandeli Majko e deri tani tek kaqoli mashtrues dhe genjshtar i pacipe, Edi Rama, kur edhe Albpetroli edhe Armo qe u ndane nga Uzina e Ballshit me qellim te vetem per grabitjen e tyre, tani kane falimentuar totalisht dhe kane grumbulluar miliona dhe miliarda boxhe ne shtet qe nga Saliu u shtuan trefish tek qeverisja hajdute e Edi Rames?

     prandaj:

     Mos e justifiko si debil Edi Ramen se eshte hajdut me i madh se Sali Berisha dhe se Fatos Nano, te gjithe komunista fanatike te Partise se Punes, shikoja dhe lexoja biografine dhe,

     prandaj:

     Tani dhe jo ne kohen e Ali Baba Salehut dhe 40 hajduteve pas tij, apo te hajdutit te ndihmave italiane per femijet e vobekte, Fatos Nano qe po shijon jeten ne Viene, pra pikerisht tani ne Kohen e Droges te Edvinit, bythzinjte nga Guineja e Afrikes protestojne dhe thone:

     MOS NA KRAHASONI ME SHQYPNINE E KORRUPTUAR TE EDVIN DROGES!

     Reply to this comment
 9. Adih September 11, 17:02

  Mos u zini o komentues te mesiperm.Jane te dy njelloj ,te ngjizur nga Ramizi Aliaj , si Saliu dhe Rama .Si shembell keni Zamir Manen, ,qe ju duhet te dyve ,dhe i kane vene nofken BILIARDIER se keshtu ju intereson dhe i ka dhene ketij bythlepiresi ,pa karakter,por edhe budalla se do vije koha e transparenvave etj e tj !!?? Manes ,toke ,troje ne bregdet ,perlat me 1 euro m 2 ,e mesoi nga Berisha Rama .pa i numeruar ,kromin e dreqi me te birin cfare luhet nen emrin e tij ,pa ju permendur cmendurine , qe si po shkaterrohet e po betonizohet natyra ,duke u perdorur emri i Manes ,nga te dy kata zybere te trashe e budallenj . ,por Vettingu ,nuk do jete vetem per politikanet ,por edhe per Manet me shoke . Mos u merzisni keni per te pare gallate per se afermi ,o popull i neperkembur ,dhe pa as edhe nje cike dinjitet.

  Reply to this comment
 10. info analitike September 11, 17:14

  Hahahah fama e rilindjes paska shkuar deri ne Guine. Rrofte internacionalizmi proletar more shokeni!

  Reply to this comment
 11. ARIANI September 11, 17:29

  Me te vertete po çuditem!!!
  Ne jemi rrace ariane.
  Shiko psh presidendin e republikes,zotin Ilir Meta,
  Ai tetri i PS Balla Te gjate, sy jeshil, bionde e faqekuq ,pak hajdut, ene mashtrusa Por jane Ariane.
  Si kuptoj keta te Guinese pse qenkerkan kaq rracista me ne ARIANET.

  Reply to this comment
 12. Fat man September 11, 17:33

  Se shpejti palloshi Ed droga ka bere gati te jape me koncension godinat e Qeverise duke filluar nga Kryeministria, Ministrite e me rradhe e me ps do t’i paguaj qera koncensionerit.
  Ky eshte projekti i Rivdekjes,….. 3P (tre pidhat).

  Reply to this comment
 13. Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni September 11, 18:39

  Historia e Shqiperise se ketyre 30 viteve eshte histori malokesh, dhe maloket jo vetem qe kane origjine Afrikane (pra krahasimi me Afriken eshte i natyrshem), por c’eshte me domethenesja, jane pasardhes sklleverish (pra me poshte se Afrikane autoktone qe nuk u skllaveruan)
  http://b2.ifrm.com/67/29/0/p440941/Haplogroup_E1b1b.jpg
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/59/Boulanger-gustave-clarence-rudolphe-french-1824-1888-the-slave-market.png/1280px-Boulanger-gustave-clarence-rudolphe-french-1824-1888-the-slave-market.png

  Keshtu qe nuk ka ndonje gje per t’u cuditur qe Afrikanet e lire te ndihen te ofenduar kur krahasohen me Afrikanet e skllaveruar.

  Reply to this comment
 14. Rod Gary September 11, 20:32

  Silence is (not) the best answer for all stupid questions. Here a gratis lession for “të çnderuarit rilindjotas” and all the rest of useful illiterate…

  Me 250.158m² dhe afro 12,5 milionë banorë, Guinea ka një sipërfaqe afro nëntë herë dhe popullsi katër herë më të madhe se Shqupistani ramo-salinist.

  Populli guinez jeton në kushte të vështira varfërie, edhe pse toka e saj është mjaft e pasur me resurse minerale (eh çfarë ngjashmërie me Shqupistanin…). Partnerët kryesorë tregtarë të Guinesë janë Kina, Bashkimi Evropian, SHBA dhe Rusia. Prodhimi i brendshëm bruto vlerësohet në 10 miliardë dollarë.

  Në paritetin e fuqisë blerëse, GDP është 26.5 miliardë dollarë ose 2.040 $ për frymë. Vitet e fundit rritja reale ka qenë e qëndrueshme me afro 10%. Me vetëm 2,8% papunësia supozohet të jetë e një niveli mjaft të ulët. Numri i të punësuarave vitin e shkuar numëronte 5,6 milionë. Borxhi publik llogaritet me 56% e PBB-së. Guinea ka një rrjet rrugor dhe hekurudhor, për ndërtimin e të cilave bedelave arnautas do i nevojiteshin të paktën edhe nja 100 e kusur vite pune intensive. 15 aerodrome janë në funksion të plotë për transportin ajror. Në plan është dhe ndërtimi i katër aeroporteve të rinj.

  Guinea është republikë presidiale. Edhe pse me popullsi katër herë më të madhe se Shqupistani, në parlamentin e Guinesë ka vend për vetëm 114 deputetë. Shifër mjaft e vogël kjo krahasuar me atë të 140 palloshave dru me pre, të cilët kanë 28 vite që i kanë zaptuar dhe i kanë gozhduar mullaqet ne karrige.

  Reply to this comment
 15. antiharresa September 11, 20:53

  Zoqka nga berati ,vazhdon te fluturoje me pras ne mythe.Mos u boj histerike moj zoqke se nuk ta heq njeri prasin ,qe ta kerkon trupi meqe dukesh nga fjalori we je pishtare e bije pishtare e shkerdhatokracise.E keni me oferte ti,mirel a dhe intelektu halja qe te mos I ngel hatri asnjones.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 11, 22:03

   O xhaxha Zeqo qe ke hypur si nena jote maje thanes, po “Mutin me Shurre” do te mbulosh ti more mavri?

   PO AMERIKONET E ARMOS QE EDI RAMA I REKLAMOI ME KAQ BUJE PSE NUK I NUMERON TI MORE MAVRI?

   Po pse nuk nuk e con ne Prokurori Edi Rama Rezart Tacin e Saliut, por edhe Saliun vete bashke me Lulin e PD-se qe i ka dosjet e krimit te hapura ne Prokurori dhe presin vetem qe t’ja beje me sy BOSI i pushtetit qe te hapen menjehere fet e fet, he pra o Zeqo maje Thanes pse keshtu, ja ta thote intelektuali meqe ti nuk e kupton se kaq e ke kapacitetin e trunit:

   SEPSE EDI RAMA DO TE VJEDHE NJESOJ SI SALEHU DHE E KA LESHUAR KARVANIN ME LEKA TE SHKOJE PERPARA, SADO TE LEHIN QENTE SI PUNA JOTE,

   prandaj:

   Mos trego perralla me tatime mbi fitimin per Bankiersat e ambasadorit Lu qe ja nxine jeten katuranve te Fierit, pikerisht gjate pushtetit absolut te Edi Rames? Cili eshte ai gjyq nderkombetar qe t’i jape te drejte nje firme private qe shkaterron fshatra te tera si Zharreza e Fierit nga lakmia per te bere para me thase ne kurriz te popullates,

   NE CILIN VEND TE BOTES BEN VAKI NJE MASAKER E TILLE NDAJ NATYRES DHE POPULLATES?

   Kujt i plas se kujt firme private apo koncesioneri ja ka shitur Albpetrolin apo Armon Mafia Enveriste me pushtet, shitje qe ka filluar qe nga komunistet fanatike si Fatos Nano e Sali Berisha, rufjani Like Floriri dhe budalli Pandeli Majko e deri tani tek kaqoli mashtrues dhe genjshtar i pacipe, Edi Rama, kur edhe Albpetroli edhe Armo qe u ndane nga Uzina e Ballshit me qellim te vetem per grabitjen e tyre, tani kane falimentuar totalisht dhe kane grumbulluar miliona dhe miliarda boxhe ne shtet qe nga Saliu u shtuan trefish tek qeverisja hajdute e Edi Rames?

   prandaj:

   Mos e justifiko si debil Edi Ramen se eshte hajdut me i madh se Sali Berisha dhe se Fatos Nano, te gjithe komunista fanatike te Partise se Punes, shikoja dhe lexoja biografine dhe,

   prandaj:

   Tani dhe jo ne kohen e Ali Baba Salehut dhe 40 hajduteve pas tij, apo te hajdutit te ndihmave italiane per femijet e vobekte, Fatos Nano qe po shijon jeten ne Viene, pra pikerisht tani ne Kohen e Droges te Edvinit, bythzinjte nga Guineja e Afrikes protestojne dhe thone:

   MOS NA KRAHASONI ME SHQYPNINE E KORRUPTUAR TE EDVIN DROGES!

   Reply to this comment
 16. Arber iliri September 13, 19:42

  Hahaha jena te famshem.Lerini keto idiotesira keta nuk kane uje me u la dhe nuk duan me qene si ne.Kur vijne ketu s’dun me ik as ne Evrope se ndjehen rehat tek ne e kam seriozisht.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*