Zvarritet hetimi për CEZ

April 16, 2018 15:49

Zvarritet hetimi për CEZ

Pas zhurmës dhe bujës për rihapjen e hetimeve mbi privatizimin e OSSH nga CEZ, tashmë pritet që edhe kjo dosje të zvarritet për faj të procedurës.

Siç thonë burimet, prokuroria i ka kërkuar gjykatës së Tiranës që të zgjasë dhe me tre muaj të tjerë afatin e hetimeve për të kryer veprime të tjera shtesë, mbi procedurat se si u privatizua kompania për të cilën komisioni hetimor parlamentar pretendoi një dëm prej 414 milionë euro.

Shkak për këtë lutje të drejtuar gjykatës, janë bërë dy letërporosi të përcjella Francës dhe Kosovës për të njoftuar një nga njerëzit që shpresohet se do të flasë për dyshimet. Në këto dy vende rezulton të jenë adresat e shtetasit Nue Kalaj, i përfolur vitet e fundit si ndërmjetës e sekser në këtë proces.

Dosja CEZ është verifikuar edhe më herët në të njëjtën prokurori, por destinacioni i saj ishte pushimi i hetimeve. Por urdhrit të gjykatës për të rihapur dosjen akuza i nisi me vrull veprimet e para hetimore.

Mes të pyeturve në prokurori ishte Shkëlzen Berisha dhe ish ministri i kabinetit Berisha, Genc Ruli. Për të dy ata, sikurse edhe për Nue Kalajn u la detyrë nga gjykata. Por siç është provuar tashmë, çështja e letërporosive është një histori dështimesh për autoritetet shqiptare. Prej një viti prokuroria është peng i leterporosisë për dosjen e bujshme Imsi Catcher, e po ashtu gjatë këtyre 3 muajve të fundit edhe e dosjes Tahiri-Habilaj. Të paktën kështu ka ndodhur deri më tani me Imsi Catcher, një histori që bëri zhurmë e më pas u harrua me kohën. Prokuroria ka edhe një muaj kohë, e më pas edhe kjo çështje rrezikon të pushohet.

o.j/dita

April 16, 2018 15:49
Komento

6 Komente

 1. fteri April 16, 17:33

  Pa barazia në proceset penale ,është për të vënë duart në kokë dhe për të uluritur !. Pushtetarët hajdut që i kan vjedhur te çezi mbi 450 milon euro , ose në sektor të tjerë si rruga e kombit etj ,ku u vodhën hapur 250 milon euro,por hetimet u pushuan për raporte mjeksore të L.Bashës ,dhe afate hetimi etj !!!…

  kjo zvarritje është e qëllimëshme ,dhe një parajsë ligjore për këta këto politikan hajdut me çizme ,që as nuk ndëshkohen dhe as nuk kthejnë paratë e vjedhura !

  Vidhë ,vidhë dhe mos u ndëshko me burg ,apo dëmin e shkaktuar ,mos kthim lekësh në arkën e shtetit ? .

  Dhe kjo është metoda që po përdorin edhe për vjedhjen e parave të çezit nga Shkelzen Berisha !…
  ……Kjo demokraci mos e pastë jetën të gjatë !

  Reply to this comment
 2. MH April 16, 17:51

  Kjo loje te kujton: Hedh nji i marre nji gure ne uje dhe 100 te tjere shkojne e nuk e nxjerrin dot.
  Iu leverdis te shuhet te mbyllet kjo padi.Po ka nji hije te piste nga pas qe Vettingu kthehet ne lecke.Loja kerkon te shkohet me mencurin e popullit:Ush Ush si gjithekush.Vodhen u pasurune.Ti lame ne qetesin e vet.Ne te tjeret o burra te ngrihemi te jetojme me mund dhe djeres nen komanden e Vetingut te mos bahet cfare asht ba deri me sot.Pra Vettingu ka forcen dhe vleren per njerzit e pa korruptuar e te pa kriminuar qe te bahen pjestare te pushtetit parashikuem te ardheshem sic thuhet ne rendesin e Vettingut.

  Reply to this comment
 3. Ed droga April 16, 18:45

  E pushojne Prokuroret e Saliut por nu e pushojne qytetaret shqiptare
  Te ben pershtypje nje fakt i thjeshte, gjithe keto vonesa te pajustifikuara nga Prokuroria (zevendesite e LLalles) kryeministri i droguari Edi nuk thote asnje fjale dhe pajtohet me kete gjendje qe po con drejt mbylljes vjedhjen e SHEKULLIT te Shqiperise dhe shqiptareve.
  Ed ke bere pazare te ndyra naten e 18 majit me kurven e Hollandes Lulushen, por nuk ke per te gezuar asgje, as ti as Zaho, e jo me te gezoje Saliu, Shkerdheni Armina dhe Like floriri.
  QELBANIK.

  Reply to this comment
 4. alphade April 16, 18:49

  Fteri, vertete beson Ti se jemi ne demokraci ? Une do ju
  konsideroja naiv nese e ke me gjithe mend apo ben sha-
  ka ?! Zoti Fteri kemi plot 27 vjet anarki qe per ata qe s’e
  kuptojne fjalen ” anarki” ,ne shqip perkthehet “rrumpalke”,
  sic ka thene dikur njeri qe shkroi edhe nje liber duke i be-
  re jehone “rrumpalles” por edhe Ai me sa po shikojme tash qe ka marre pushtetin e ka harruar etiketimin “rrum-
  palke” dhe vazhdon edhe ky me “rrumpallen”… !!! Kjo
  eshte pra, demokracia shqiptare,i thencin.

  Reply to this comment
 5. Ajlush Aljlush Ajlushllar o Ajlushllar... April 16, 20:07

  Po si nuk I ngjan Sali gomarit ky I biri tetkos, mopo fare fare asnje feature se ka si Sal pordh krimineli. Ky per te pas fytyre hajduti ka, por sales nuk I ngjan…nga te kete marre valle???

  Reply to this comment
 6. fteri April 16, 20:16

  alphade !
  …i ndjek komentet tuaja konstruktive ,dhe si njeri erudicioni e shumë dashamirse dhe serjoze të komenteve që bëni frytëdhënse me mendime të paisur nga raliteti dhe me një kulturë të hapët gjithëpërfshirse .

  Ju falenderoi për vrejtjen që bëni ndaj asajë se :
  “a’ besoi vërtet se jami ne në demokraci në shqipëri ” ?..
  Por përgjigjëja më e sakët , besoi se do të ishte DEMOKATOSHKËRDHATËSI , me tërë tiparet e shtypjes e diskreminimit dhe të vjedhjes e shfrytëzimit barbar të popullit ,rrugë që ndjek e zbaton klasa e re politike .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*