Skandali i financimeve greke, Cipras: Fondi sekret, domosdoshmëri

October 20, 2018 15:38

Skandali i financimeve greke, Cipras: Fondi sekret, domosdoshmëri

Kryeministri i Greqisë, Aleksis Tsipras, ka pranuar se Greqia financon prej vitesh përmes “fondit sekret” media dhe gazetarë të huaj për t’i shërbyer interesave politike të Athinës.

Pas skandalit që ka përfshirë Greqinë ditët e fundit, për financime të portaleve dhe gazetarëve në Shqipëri dhe Maqedoni, kreu i qeverisë greke ka dhënë shpjegimet e tij.

Vetëm për muajin tetor rezulton se Greqia ka paguar për mediat në Shqipëri shumën e 1 milionë euro, ndërsa e gjithë kjo veprimtari në disa vite ka kushtuar 45 milionë euro. Para këto të financuara në media, gazetarë dhe shoqata jofitimprurëse.

Tsipras ka pranuar ekzistencën e fondeve sekrete në Ministrinë e Jashtme, duke deklaruar se kjo politikë ekziston prej vitesh dhe të gjithë e dinë këtë.

E kam diskutuar këtë debat me opozitën që në 2011, kemi diskutuar për procedurën sa i përket transparencës së përdorimit të fondeve. Kemi krijuar një procedurë transparente për fondet sekrete. Nuk ka keqpërdorim të këtyre fondeve pa një firmë nga urdhëruesi, jo siç ndodhte më përpara që i shpërndanin majtas e djathtas nëpër qese të zeza. Çdo vend që respekton veten e tij e ka për detyre të përdore një politike të jashtme ku të mbështetet, Prandaj fondet sekrete janë një domosdoshmëri veçse ndokush ka kundërshtime. Debati që po behet kohet e fundit po behet në mënyrë të turpshme nga një pjesë e shtypit opozitar synon pikërisht të godasë këtë procedurë transparente“, tha Kryeministri i Greqisw Aleksis Tsipras.

Nikos Kotzias dha dorëheqjen nga posti i ministrit të Jashtëm pas një debati për “fondet sekrete” me ministrin e Mbrojtjes, Nikos Kammenos.

Skandali që ka përfshirë Greqinë rikthen edhe njëherë në qendër të vëmendjes debatin për mediat online në Shqipëri. Qeveria vendosi një ultimatum 72 orësh këtë javë për pajisjen e tyre me NIPT me qëllim transparencën e financimeve dhe rezulton se të paktën 44 portale të paregjistruara tashmë janë regjistruar pranë QKB.

o.j/dita

October 20, 2018 15:38
Komento

19 Komente

 1. Toni October 20, 15:48

  Kurse Shqiptaret vetem rrine dhe veshtrojne si gallofa. Ju punen tuaj beni pse jo, kur politikanet dhe gazetaruckat-kuckat shesin interesat kombetare dhe nuk japin llogari.

  Reply to this comment
 2. H October 20, 15:52

  Problemet e shqiperise i keni zgjidhur të gjitha, keshtu që tani zgjidhni problemet e Greqise dh Italise mundesisht.

  Reply to this comment
  • mirel October 20, 16:25

   Po i zgjidhim duke iu dhene Vorio Epirin.
   Deti do ti sjelli greket si pyke ne mes te Italise deri ne Otranto.
   E mberthejne Shqiperine deri ne Vlore.
   Dhe me varrezat nga toka.
   Plani eshte zbatuar pothuajse.
   Tuafet merren me. babalen, Ramuti realizon tradhetine si sukses te politikes shqiptare.

   Reply to this comment
  • Pse October 20, 17:48

   Je shume plehre zoti @H ! Komentuesit po flasin ketu per problemet teper shqetesuese te mediave shqiptare , kurse ti , felliqesire , mbiell konfuzion , sikur dashkemi te ndreqim punet e spiunazhit te fqinjeve tane hijena !

   Reply to this comment
 3. Mikel October 20, 16:20

  Asnje president nuk ja dha shtetesine shqiptare Janullatosit.Me i diskretituari president Like Meta ja dha menjehere.Ja ku vertetohet se Likja eshte vene ne sherbim te sillogjeve greke.

  Reply to this comment
  • mirel October 20, 17:15

   Dhenia e shtetesise Janullatos eshte akti me i paperfillshem krahasuar me faljen e detit apo ngritjen e varrezave greke nga Ramuti.
   Jane nje zinxhir aktesh tradhetie te pashkeputura.
   Meta nuk po firmos dhenien e detit se ka nuhatje politike pak me te holle nga Ramuti, por njeri nuk ma heq nga mendja bindjen qe Meta eshte negociatori i pare i ringjalljes se maremareveshjes te Berishes per detin.
   Kujtoni viziten e Metes ne Athine sapo u zgjodh kryetar parlamenti nga Ramuti ne 2013en.
   Te duket cudi qe mga kryetar Parlamenti Ramuti e rizgjodhi president?
   Mareveshja e Berishes ka qene ne tavolinen e Ramutit. Meta u zgjodh president per te garantuar zbatimin e saj.
   Por po tregohet me finok nga Ramuti. Per interesa te tij personale po e bllokon.
   Imagjino sikur te punonin per Shqiperine me te njejtin interes si per veten..asnje gje nga keto nuk do kishte ekzistuar si ide, dhe jo me te ishin hedhur ne leter per aprovim.
   Ne kohe tjeter kjo tradheti do ishte shpaguar me jete
   Esat Pashet po qeverisin Shqiperine

   Reply to this comment
 4. Arben October 20, 16:31

  Doni me per belulin??!!

  Ky eshte integrimin uropian.

  Reply to this comment
 5. **** October 20, 16:43

  Dita eshte bere me qelbesire nga Tema. Nuk poston komentet.
  E sigurt qe eshte paguar nga fondet sekrete te Kotsias.
  Vazhdoni merruni me dosjet e Takut. Mos flisni per disjet e pagesave greke se ju dalin lakrat ne shesh.
  Plera burra

  Reply to this comment
  • Bordellua e Medies Shqiptare October 20, 17:24

   media shqiptare ,

   eshte shndruar ne nji Bordello meshkujsh me Pronare Grek kryesuar nga prostituta e temes
   tash ja ka ndje edhe ktyre te Dites Vryma kenaqsin qe i jep cari !

   ptuuuuuuuuuuuuuu rropsit e njerezimit

   Reply to this comment
 6. Asap October 20, 17:48

  Ore njerez qe ankoheni, der dje une kete gje se dija, tani u be publike, jo vetem ke ne dhe ne greqi, tani te interesuarit e dine qe ka nderhyrje greke ne opinionin publik, ata qe mund te veprjone, marin sigurisht edhe me shume Informatcjone, se bejne pyetjet e duhura, dhe ne fund politika greke nga kjo pune del me Probleme, se tregon fytyren me Fakte, jo ke ne, se ne I njohim, por edhe ke ShBA, gjermani, angli, japoni…ju duket pak kjo?! Ju duket pak qe e verteta del sheshit?!

  Reply to this comment
 7. demo October 20, 19:25

  Lini Ramen Tone te hape krahet si big brother,Lale Rama,Lideri Rajonal,.Ckemi cuna,si po ecin punet.Keni boo nai lek?E mo Sandro,po ta japim Mitrovicen,ta shtojme Mandatin edhe 5 vjet.Ty Leko Detin qe firmosi Maloku do ti gjejme nje zgjidhje tjeter.Jo Marreveshja e Delimitimit,por Marreveshja e zgjerimit deri ne 12 milje detare.Merre deri ne Ksamil mor burre,deri tek fucia pare i kemi pas thone ne Tironsit.Kaq det te duhet per Mandatin tjeter?Nuk e kam problem fare.Une te jap edhe Himaren me Marreveshje zhentelmenash,se Vlonjateve ja bera rrugen e Lumit te Vlores.

  Reply to this comment
 8. Iliria e bashkuar October 20, 20:39

  Mafia dhe krimet ne Iliri nuk ka nevoje ti deklaroje greku sot. Ata ne shekuj e kane ndertuar jeten dhe shtetin mbi bazen e krimit.

  Reply to this comment
 9. shkerdhatave te medias i pelqen me ju drejtu me nji gjuhe tee tille : October 20, 21:14

  perse nuk i beni te dukeshme komentet
  drfejtuar Qierios Cipras ,

  o ju shkerdhefshin qent e rrugeve te Shqypnise faren e putanes ,
  qe paskeni pas ne gjak vetem tradhetine o bij bushtrash asntishqiptare

  Reply to this comment
 10. te largohet menjiher Gjapri i Zi Greku janullatos nga Shqiperia October 20, 21:18

  presidneti shqiptare
  duhet te vihet menjiher para Drejtesise ,
  sepse eshte Suporti i agjentures Greke ne Shqypni.

  Cfar duhet te bej me ai funderine te njohi Vorio Epirin si Greqi ????????????????????

  O BIRA KURVET E MEDIES
  KUJT I SHERBENI JU ?

  Reply to this comment
  • mirel October 20, 23:58

   Ke ngaterruar adresen o shqiptar
   E ka kryer kryeministri kete tradheti. Eshte firma e Bushatit dhe Ramutit ajo qe pret te miratohet nga Ilir Meta.
   Po ketij hallall qe po e shtrengon
   Po ja hedh Ramutit bajgen e tradhetise ne koke

   Reply to this comment
 11. pederastat e medias grumbulluar ne vrymen e grekut c'car kerkoni atje ! October 20, 22:07

  E PABESUSHME

  SE SI SHTETI BEN SEHIRXHIUN

  PARA KSAJ TRADHETIE KOMBETARE

  NGA BIJT E PUTANAVE QE HELMUAN OPINIONIN

  SHQIPTARE DUKE I HEDHUR PLEHRA TOXIKE

  PRODHUAR NE GREQI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  NE NJI SHTET TJETER ISHIN ARRESXTUAR TE GJITHE
  SHKERDHATAT DHE ISHIN MBYLL MENJIHER PORTALET E BANDES SE KAZANIT

  KJO S’DUROHET KUR NE LOJE JANE EDHE POLITIKANE TE LARTE E TITULLARE SHTETI

  SI PRESIDENTI SKRAPIT

  Reply to this comment
  • mirel October 21, 00:02

   Kryeministri dora vete o zoteri
   Ne Kosove ja nxoren bojen qe ka negocijuar me Vucic per dhenien e Veriut.
   Keshilloi dhe Thacin qe ta mbillte idene me facebook, dhe deri diku ja arriti.
   Po nuk mund ti mbante zerat e politikaneve te Kosoves se jane me patriote nga ne, ndoshta me vigjilente sepse e kane pare cfare i pret po i besuan tradhetise.
   Ndersa ne kemi vene ujet ne zjarr dhe po na i zjen geshtenjat Ramuti,,
   Por as levozhgat nuk do lere per ne
   Portalet jane te shitura, intelektualet te shitur
   Te gjithe zvarranike e frikacake. Burrece per te hedhur valle ne sheshin e Lungomares.
   Vlonjate legena

   Reply to this comment
 12. Bir i Shqiperise October 21, 05:42

  Po qeveria jone c’thote per kete?
  Nuk do te kete asnje koment?
  (Dita edhe disa komente po kaq etike nuk m’i botoni.
  Nuk fyej njeri e megjithate komentet e mija politike vazhdimisht nuk botoni)

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim