Skandali i Lushnjës, Rama: Pjesë e një ajsbergu që do e bëjmë copë-copë

November 27, 2014 17:35

Skandali i Lushnjës, Rama: Pjesë e një ajsbergu që do e bëjmë copë-copë

Kryeministri Rama ka reaguar në lidhje me arrestimin e Drejtoreshës së Arsimit në Lushnjë e cila akuzohet për korrupsion.

Kreu i qeverisë shqiptare u shpreh i shqetësuar për këtë skandal, dhe për opinionet mbarë kombëtare për këtë rast, por u shpreh i sigurt se ky rast, është vetëm maja e një ajsbergu që do të bëhet copë-copë.

 “Jam i shqetësuar për faktin që edhe pse ka ndryshime të ndjeshme e të padiskutueshme, vazhdon të ketë një ndjenjë për mitmarrjen. Jam i bindur që ngjarja e rëndë e zyrës arsimore të Lushnjës nuk është aksident i veçuar, por maja e një ajsbergu që do e bëjmë copë-copë, pa kursyer askënd, por duke filluar nga ky ndryshim rrënjësor që do të kurorëzohet në muajin dhjetor në një fazë të parë të tij”, tha Rama.

Gjatë prezantimit të raportit për matura shtetërore dhe vlerësimet e kryera për shkollat e mesme, Kryeministri Edi Rama u ndal tek lufta ndaj korrupsionit në arsim dhe ristrukturimi i kurrikulave në tërë sistemin arsimor shqiptar. “Ne nuk mund të pranojmë sot që fëmijët tanë të marrin mësim nga mësues që kanë paguar drejtorin e Drejtorisë Rajonale, apo dikë tjetër”,tha Rama. Kryeministri tha se asnjë drejtor s’do bëjë më emërime mësuesish, ndërsa në tërë sistemin do të largohen rreth 2278 mësues që janë jashtë profilit të tyre. Kreu i qeverisë deklaroi se për këto largime ministria ka hapur konkurset dhe aktualisht janë regjistruar 7475 kandidatë.

Ndërsa Ministra Lindita Nikolla sqaroi se drejtoresha e Arsimit në Lushnjë nuk është emëruar nga konkurset e zhvilluara nga MAS. Sipas ministres Nikolla janë shkarkuar disa drejtorë Drejtorish Arsimore.

November 27, 2014 17:35
Komento

24 Komente

 1. bledi mema November 27, 19:05

  o ministre,mos ja fut kot,mos bej te padituren,kush e emeroj ate,se vete nuk u be drejtoreshe ajo.

  Reply to this comment
 2. Arben November 27, 20:23

  O Rama,mos u hidh hi syve njerezve e mos i bej budallenj.Nese vertet do qe ta ndryshosh kete vend ashtu sic thua kape te keqen nga koka e jo nga bishti.
  Koka e te keqes eshte drejtesia dhe ky vend nuk eshte bere e as ka per tu bere ndonjehere pikerisht sepse nuk ka drejtesi.Sepse pushteti politik nuk ka dashur e me sa duket nuk do as sot qe te kete drejtesi.
  Llap sa te duash ti per ate monstren e arsimit te Lushnjes,por me kete prokurori e me keto gjykata qe ka Shqiperia ajo del pa faj sic kane dale te gjithe hajdutet dhe mafiozet me pushtet.Shembullin me te fresket e ke sot me gjyqin e Gjikes.
  Por sic duket as ty more mik nuk te intereson te kete drejtesi ne kete vend sepse do qe te jesh i sigurte per vete neser kur te ikesh nga pushteti.

  Reply to this comment
 3. Ramushi November 27, 20:26

  Po me shkollen e mesme Rroskovec ca do beni moj zonja ministre qe ish drejtori i sholles Faslli Toska ka shitur deftesa sa eshte lodhur dhe nuk meret njeri me te. Ju akoma vazhdoni te jeni ne kuadrin e llafeve.

  Reply to this comment
  • Ramushi November 27, 20:32

   Mendojme se ne shkollen Rroskovec ministria duhet te veri dore ndaj ish drejtorit te shkolles Faslli Toska.

   Reply to this comment
   • Myqerem July 10, 05:00

    O Ramush derkohe we djemte e faslliut sjellin te ardhura bruto 10.000-15.000 dollar me muaj ti grin qepe me lajme fallse nese ke fakte konkrete perse nuk vete para drejtesis pot llape si buce cepave te internetit

    Reply to this comment
 4. Une... ti... ne te gjithe November 27, 20:28

  Hahahaha….. ahahaha……. ahahaaa….!

  Na beri per te qeshur

  Aaahahaha….

  Fullhaniiiiiiii……

  Gjikaaaaaa…….

  Ahahahaaa ahaaa….

  Maja e mullarit qe po e ngjeshim se nuk mer me.
  Filloni mullarin tjeter se po na iken dem.

  Ahahahahaha…..
  Ahahaha….

  T’u befte dita nje mije se 24 vjet qe nuk kishim qeshur kaq shume………!

  Reply to this comment
 5. Pëllumb zaimi November 27, 20:29

  Këtyre monstrave arsimore të korruptuara e të ngatërruara në një sistem të kalbur antivlerash arsimore ,morale e shoqërore iu duhet hequr njëherë e përgjithmonë e drejta për të punuar në administratën arsimore dhe në çdo lloj tjetër administrate!? Korrupsioni i thellë luftohet me operacione të thella antitumorale? Butësia dhe oportunizmi e rilind atë!? Tung!

  Reply to this comment
  • TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. November 27, 21:46

   E keqja per mua “”PELLUMB ” nuk eshte tek individi ,por tek Sistemi .
   Hileja qendron ne faktin se organet Gjyqesore kane pavaresi nga Egzekutivi .
   Pikerisht me kete sllogan kane luajtur te gjitha ish-qeverrite post-diktatoriale ,ku natyrisht dhe Edi Rama nuk ben dot perjashtim .
   Por une shkoj dhe me tej kur them se ne Partite Politike Shqiptare ka shume elemente te inkriminuar ku padyshim primatin e mban LSI-ja e ILIR FLORIRIT qe ka Detashmentet me te inkriminuara ne vend dhe ka FALANGAT me ogurzeza qe i shfaq ne cdo miting elektoral .
   Nxensit nuk pjerdhin fare per mesuesit aq sa e detyrojne mesuesin e shkrete qe te rrije si muti ne shi ne mes te klases ose ti kaloje situatat me te qeshur apo te beje sikur nuk kupton .
   Nuk behet mesim ,por mesuesit u marin leke nxenesve edhe per fotokopjet qe u bejne fleteve te testeve kur ato duhet te behen me fondin e shkollav ete cilin mInistria apo Drejtoria perkatese Arsimore ua jep .
   Nje fjale e urte thote qe : Davaja behet sic eshte i zoti !

   Reply to this comment
  • Une... ti... ne te gjithe November 27, 22:34

   O pellumb nuk kane faj te korruptuarit ne fushe o debil. Fajin e ka kutoja shperndarese dhe siguresa dhe jo llampa e portollampa qe digjejn dhe nuk ndricojne, se keto te fundit do e kishin fajin ku digjet nje apo dy por shteti shqiptar I jane djegur te gjitha llampat dhe ka ngelur ne erresire.

   Duhet sistem I ri o pellumb me shoke…

   Po si thua a ashte ide e keqe qe te kthehemi e te vajisim sistemin socjalist dhe te shohim nese ai punon? Hhmm… cfare po them ne me rrugen per ne demokracine e kapitalizmit ne nuk njohim kthim mbrapa…. hmmmm pa lere qe ne shkaterruam cdo gje qe lam pas e nuk kemi se ku te kthehemi. Perpara dhe vetem perpara tani e lerini nazet se kapitalizmi keshtu eshte o pellumb zaimi.

   \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ genjeshtra???///////////////////////////////////
   \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ Socializmi nuk funksionon /////////////////////////
   \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\ ARSYEJA??? /////////////////////////
   \\\\\\ Kur lufta mbaron fituesi shkruan historine pa meshire ndaj te vertetes////////
   \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\e verteta????///////////////////////////////////
   PA LIGJIN DHE ZBATIMIN E TIJ ROGOROZ AS SOCIALIZMI AS KAPITALIZMI DHE AS NJE LLOJ SISTEMI TJETER SHOQEROR I MENDUAR APO PROVUAR NUK FUNKSIONON MIDIS NJEREZVE MBI TOKE.

   Te gjithe e kemi degjuar me dhjetra e qindra here qe socialuzmi ishte nje ide e mire por qe ne praktike nuk funksionon, – shprehja klasike prej dembel qe do jo vetem njerezit kafshet teknollogjine dhe cdo gje tjeter qe egziston duket dhe preke qe te punojne per te. Por qe tani kemi para syve tane, me sa duket, fundin e nje kapitalizmi qe nuk funksinon ne praktike. Dhe une pyes veren se cili nga keto dy sisteme eshte me I mire kur funksionon dhe cili me I keqi kur nuk funksionon?????

   Une kame bindjen se as karl marksi dhe as adam smithi nuk e paten menduar mire se si do te mund idete e tyre te funksiononin ne praktike kur ligji nuk funksionon ose thene me brutalce: kur ligji mbahet peng???

   Reply to this comment
   • Komunist i djathte November 27, 23:33

    Une .. ti .. te gjithe ne .

    Kjo eshte tema , qe duhet te diskutojme , dhe te na bashkoje .

    SISTEMI

    PRA cili eshte sistemi me i mire ??

    Kemi dy data :

    1989 , RENJA e murit te berlinit .

    15 shtator 2008 , Mashtrimi i madh Finanziar .

    Bota mbas ketyre dy datave nuk ka per te qene me si me pare .

    Marksi nuk ishte Komunist , por ekonomist .
    Ato qe ka shkruar marksi sot jane realitet ,
    Po e nxjerrin marksin nga bodrumet dhe po e rilexojne SOT .

    Teknollogjia , sot po zevendeson Krahun e punes .
    Dhe marksi thote se Teknologjia dhe robotizmi nuk prodhon Vlere [ leke ]

    Teknologjia po shkakton pa punesine ,
    Atehere kush do ta bleje mallin ? qe prodhon Teknologjia kur puntoret jane pa leke dhe pa pune .

    Teoria po s’punove nuk ha . ne europe ka kohe qe ky mentalitet ka ndyshuar ..

    Kemi hyre ne shekullin e ri , dhe shume gjera do te ndryshojne ne mentalitetet Tona .

    Mnaroje koha e konsumizmit .
    Fjalimi i papes ne parlamentin europian dy dite me pare ishte shume domethenes .

    Reply to this comment
   • Papagalli November 28, 00:29

    Po ty mor sakat mendor me pseudonimin “unë…ti…ne të gjithë” pse bën këshilladhënësin e të tjerëve dhe nuk komenton lajmin??! Je katandisur si unë dhe i ndërpret frazat e ligjeratat toidhjo si saliu!!

    Reply to this comment
 6. Pirro November 27, 20:53

  Shkolla tempulli i ç’edukimit.
  Jo se ka qene perfekt dikur,por keshtu si eshte katandisur arsimi,nuk besoj te jete edhe ne
  Afrike.INUK duhet te prishi te gjith ndertimet ne territoret e shkollave pa perjashtim.
  Dhe gjith kjo,dhe gjitha kjo…..faji i politikes qe e la arsimin ne dore militanteve.
  Behu me PD,PS,LSI te behesh drejtor edhe nese je i pafte apo ke blere dipllomen.
  Test per te gjith mesuesit,ne site te gjith debilat qe ç’edukojn femijet,ndryshe kjo plage nuk sherohet kurre.
  Kush reformon arsimin esht patrioti me i madh i te gjitha kohrave.

  Reply to this comment
 7. LIGJI November 27, 21:51

  O RAMA PO ATE SHPETIMIN E VLORES KUSH E SHPETOI…..??????????????

  Reply to this comment
 8. info analitike November 27, 23:06

  Kujdes Rama se nga nje ajsberg u mbyt edhe Titaniku.

  Reply to this comment
 9. Pëllumb zaimi November 28, 00:21

  Faleminderit ” Totila…..” që më lexoni? Duhet ta kuptoni dhe e kuptoni që e keqja është te “sistemi ” por kur nuk kam forcë ta ndryshoj atë kam zgjedhur të komentoj neutralizimin e efekteve dytësore? Çmund t’ju thosha më tepër? Apo të merem me trimërinë e madhe të atij që fshihet për të fyer si ky prapakomentuesi ” unë…ti…ne të gjithë”? E dini atë thënien popullore “vari hejbet”? Nderime Totila! Komenti juaj ka mendime të vlefshme si dhe ai i ” Komunist i djathtë”! Tung!

  Reply to this comment
 10. Laraska November 28, 01:23

  Qesharaku halabaku si ky trushpëlari “unë…ti…jemi dhi” është katandisur si unë në çdo koment? Ha ha ha e hi hi hi, mik besnik i shokut sali,me komente firifiu si e ka stilin saliu, herë djathtas herë mbrapa për prapanice e kapa dhe ja futa sqepin miré se mbeti duk u zgërdhirë, ta dini që asht këllirë, lahet mu ke lumi i lanës, ku rri biri i putanës. Ha ha ha e hi hi hi nadja mir’shoku sali @!!! Fillozofina prej kapitalizmës i kini falas prej ha ha haut e hi hi hiut. Tutjeta juj.

  Reply to this comment
 11. plaku i mocem November 28, 02:31

  Z.Kryeminister!Duhet t’i kishit dale perpara ketij problem,qysh me mbarimin e vitit shkollor,tani me e keqja ka ndodhur,u be nje shembull tani qe shkollat jane plotsuar me kuadrin e plote,me ose (pa)konkurs.Betimi i juaj per ta ndrequr kete fenomen te shemtuar te shitjes te vendeve te punes me jep kenaqsi dhe shprese se me te vertete do t’i gjendet ilaci ketij fenomeni te peshtire,dhe jo vetem ne arsim.Te shpresojme qe ky betim do te mbahet per te gjith sektoret e jetes ku happen vendet e punes.

  Reply to this comment
 12. socialisti bythpambuk November 28, 03:59

  Z Rama !
  Nuk e lufton dot Ti korupsionin sepse je personi me i koruptuar ne shqiperi pavarsisht se ke 3000 euro ne banke .

  Reply to this comment
 13. Tifozi i Vlores November 28, 07:37

  Une u them vetem nje gje , Mbani nen vezhgim Kuzum babane e Vlores qe eshte ne pronesi te deputetit te LSI Shkelqim Selami ,rradhe per favore menaxheri i ketre favoreve eshte kamarieri i besuar i Cim Selamit, dergoni nje gazetar gjoja per hall dhe do te degjoni skandalKjo eshte Ripirdhja e Ed Rames. Dje ne qeverine e Saliut iishte Ad kollozi qe bente favore pune edhe nepermjet favoreve seksuale sot eshtei “madherishme” Cim Sallami ” ,turp turp turp per Edin

  Reply to this comment
 14. dajti November 28, 07:42

  rama je ber i pabesueshem …per ke i ke ligjet per fukarenjte ????? e fute fullanin 3 dite enxore …shpetimin po na i nxher te pafajshem …drejtoreshat me radhe ..do i futesh edo i nxjeresh …..vec shou mediatik ….asgje me shume …po reh fjale ne hava ….kjo eshte ekeqja ne shqiperi ..se nuk zgjidhet njeriu ,,po zgjidhet militanti …mos pretendo o kryeminister te besh shtet …i kishe ne dore dhe shpetimin ,dhe fullanin …dhe dreqin me t ebirin …tani po uleret se do besh namin …nje vrime ne uje …u gezuam kur te dham voten dhe fitove ..kishim shprese ..na zhgenjeve …shume po shume fare …per dy pallatet ne vlore hoqe sekuestrot ….d.m th do ngrihen ne lulishte shteterore …dal deri te tortuari …poshte qe kur te shkundi nikoqirja ,,,tu bihen breket ne koke kalimtareva …perse uleret pastaj per tavolinat qe nxjerin fukarenjte ,,,qe shtepite i nkan kthyer ne dyqane ?????

  Reply to this comment
 15. Mark uk November 28, 08:30

  Rama si kapiteni i Titanikut.Kokfocia e kapitenit beri qe te vdisnin mbi 1600 njers.Si drejtoresha ke ne cdo dikaster.Ose si puna e sekserve qe ke vene ne zyrat e deputetve qe mbasi mbushin xhepat,kan edhe qefe te tjera.Ju jeni nena e te gjitha te zezave qe po i behet kti popullli,bashk me ata kryeminel qe i mban ne parlament e ne cdo vend.Dua te pyes ne cilin vend europian mbydhin shkollat e shtojn policin e pa shkollluar vetem se eshte simpatizant.Dhe ma e habitshmja spitalel jo se i bere falas,po jan shtuar kuotat ma keq se me Saliun.Bile tani po mbydhe spitalet e po i kthen ne burgje sic ndodhi ne Kukes.Nuk besoj se nje popull i tere te lejojn per ta thelluar ma shume te keqen.info ju kerkoj te falur qe mora pak nga mendimi juaj.

  Reply to this comment
 16. leseisti November 28, 08:54

  Kete mut deputeti te LSI ne Vlore e beri Edi Rama me manovra se ky vet nuk fitoi, degjojani pordhet tane ju vlonjate trime . hahahaha sa kenaqem.

  Reply to this comment
 17. xha sulua November 28, 09:08

  Qeni leh dhe ujku pjerdh more kryeminister.
  Ti ke te drejte qe thua se do ta shembesh ajsbergun. Por ato drejtorevicat qe vune ata deputetet dhe ministrat sa moren mandatin si te pa prekshem, kane hedhur rrenje te thella. Pa filloje qe nga Jugu,nga Gjirokastra, dhe dil ne veri te shohesh se skema e Lushnjes eshte me keq ne te tjerat. Tarifa eshte 2000-5000 Euro ne dore. Ka qene edhe pedagoge qe u hiq lekuren studenteve dhe tani u heq edhe mishin e u len kockat mesuesve qe kerkojne pune. Po kush e vuri ate ministreshen dhe ato drejtoreshat qe rjepin me hanxharin e kasapit dhe thone ” ne nuk dime gje kush i emeron jasht konkursit”. PIshku eshte qelbur nga bishti e nga koka more i nderuari kryeminister.
  Shershel afa – me keto femrat por kujdes me ato
  ” A i di Qeveria keto qe behen” ?

  Reply to this comment
 18. tani.de November 28, 11:20

  Nqs Edi do te ishte me te vertete idealist dhe donte ti ndryshonte faqen Shqiperise, ai nuk duhej te bente koalicion parazgjedhor me Ilir bllokun, por duhej qe i vetem ti kerkonte popullit voten me PS.
  Ate gje se beri, tani meqe i ka varur ujkut melcite ne qafe,
  le ti mbaje ere..

  Ai nuk mund te thyej dot aisbergun mbi te cilin pluskon vete, se pastaj mbytet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*