Skandali i Panamasë, në listë edhe Diveroli, ortaku i “Sypeshkaqenit”

April 7, 2016 11:18

Skandali i Panamasë, në listë edhe Diveroli, ortaku i “Sypeshkaqenit”

Në skandalin e Panama Papers,është shfaqur edhe emri i Efraim Diverolit, i cili është hetuar në Shqipëri për trafik ndërkombëtar armësh.

Efraim Diveroli, pronari i kompanisë së armëve AEY dhe nënshkruesi i një kontrate 300 milionë dollarësh municionesh me Pentagonin, është dënuar me 4 vjet heqje lirie për tentativën e dërgimit të armëve dhe fishekëve të ndaluar të prodhimit kinez në Afganistan. 25 vjeçari do ta kryejë dënimin në një burg federal.

Gjykatësja Joan Lenard ia njohu meritën e pranimit të krimit, duke qenë se Diveroli u deklarua fajtor në vitin 2009 për akuzën e mashtrimit. Por Lenard shtoi se ai e meritonte një qëndrim të mirë në burg për faktin se skema e tij mund të vinte në rrezik jetët e ushtarëve amerikanë dhe aleatëve të tyre afganë. Një pjesë e mirë e municioneve ishte dhjetëra vjeçare e me të gjitha gjasat, edhe të skaduara.

Emri i Diverolit është i njohur në Shqipëri pikërisht si ai i pronarit të firmës që merrte municionet nga Gërdeci. Fishekët kinezë që ai ia dërgonte nga Shqipëria ushtrisë amerikane në Afganistan duke u falsifikuar origjinën, çuan në arrestimin e tij në 2008-n.

Shkëlzen Berisha

Shkëlzen Berisha

Në sallën e gjyqit të mbushur plot, gjykatësja Lenard tha se “është për të ardhur keq që dikush merr pjesë në një mashtrim të tillë në kurriz të njerëzve që vënë jetët në rrezik për të mirën e vendit të tyre”. “Dhe e gjithë kjo, bëhet për para”, vazhdoi ajo.

Diveroli bëri ca vite burg, shprehu pendesë për atë që bëri dhe për lakminë “ndaj parave të shpejta”, shokët e tij u ndanë paq me arrest shtëpie. Ndërsa këtu në Tiranë, djali i ish kryeministrit bën jetë luksoze dhe hedh romuze në Facebook.  Ai ka në plan të ngrejë një familje të re, por ndërkaq nuk e duron dot këtë qeveri të re, të korruptuar.

Të plotë materialin e lexoni KETU

April 7, 2016 11:18
Komento

4 Komente

 1. MeteH April 7, 11:53

  sypeshkaqenit ti rroi BABAI,qe ka bere shume krime ne kete vend dhe nuk po i hyn gjemb ne kembe.Pse? Se nuk ka drejtesi te ndersme dhe se ky ka miq te forte ne bote,edhe pertej Oqeanit qe e cilesuan “burre shteti” pas 21 janarit.Çudit nuk kan te sosur ne kete vend te marr peng nga SRB.

  Reply to this comment
 2. agim April 7, 12:14

  KETIJ DIVEROLIT KUSH I DHA LEJE PER 16 PALLATE.POR EDHE SOT KUSH I JEP PALLATE PA FUND

  Reply to this comment
 3. nje qytetar April 7, 14:46

  Nuk u vertetua asnjehere shpifja e nje gazetari qe i fameshmi “sy peshkaqen” qe paskej takuar Devirolin, te kete qene djali i Berishes, Shkelzeni.
  I vetmi deshmitar i atij takimi, Trebicka ndjese paste, e mohoi kategorikisht se ai ka qene Shkelzen Berisha.
  Vete Deviroli ne gjyqin qe ju be me vone, ndonese kishte parasysh foton e tij, nuk e identifikoi si pjesmares ne ate takim. Perse vazhdohet te abuzohet me kete shpifje ?

  Reply to this comment
  • TOMORI SHBA August 12, 15:22

   sTypeshkaqeni i sali berishes duhet hetuar sa me par, bashke me ish ministrin e mbrojtje trafikantin Mediu.
   Me qindra her hynte e dilte shkedheni ne MMB kur ngritrn f
   abriken e vdekjes ne Gerdec.
   Parat qe kan nxjer nga kjo fabrik vdekje, kan ber qe Mediu te financoi jashtmundesive financjare te bien ketu ne SHBA, ndersa shkerdheni te ver disa miliona dollar e Erao neper bankat e botes.
   SHikoni se sa her shkon me pushime ne vendet me te shtenjta te botes, me bukuroshen ky trafikant i pa pune , por shum i pasur dhe akoma sesht mar nen hetim, sepse e mbron hija e babait sali.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim