Tabelat e reja rrugore për fshatrat e Sarandës në gjuhën greke, shqipja dytësore

May 2, 2019 21:36

Tabelat e reja rrugore për fshatrat e Sarandës në gjuhën greke, shqipja dytësore

Ditën e djeshme, dhjetëra tabela emëruese “mbinë” në fshatrat e Sarandës si dhe në hyrje të qytetit bregdetar.

Ajo që bie në sy është se gjuha shqipe në këto tabela, herë-herë nuk është përdorur fare, por edhe aty ku është përdorur, është vendosur si gjuhë dytësore.

Tabelat janë vënë në një kohë kur jugu i vendit pritet të vizitohet nga qindra-mijëra turistë nga e gjithë bota.

Me siguri do të ngatërrohen nëse ndodhen në tokë shqiptare apo atë greke.

v.l/ Dita

May 2, 2019 21:36
Komento

38 Komente

 1. Edhe May 2, 22:00

  Po, jan te gjitha fshatra minoritare, ca ka ktu per alarm

  Reply to this comment
  • Eri May 2, 22:55

   Idiot si qenka fshat minoritar Qesarati? Po Aliko? Pse flisni mer aman kur jeni kaq injorant. Pastaj ne ca vendi bote le pare ti tabela per minoritar? Se ne France e Gjermani jo njehre

   Reply to this comment
   • mirel May 3, 14:57

    Nuk eshte injorante, eshte eliqiiri..enter..leonard.
    Jane ca plera te Janullatos keto qe bejne tifo te madhe per Ramutin.
    Saranda ka leber dhe jo greke.

    Reply to this comment
 2. Kris May 2, 22:01

  Cfare prisni shkulini dhe vendosni tabela ne gjuhen shqipe

  Reply to this comment
 3. demo May 2, 22:12

  Kush i ka vene?
  Ju placin syte!
  Nuk jane pushtuar rruget.Eshte pushtuar Shqiperia.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 3, 13:27

   kush ta merr mëndja o dem??
   ai që pikturon fasadat!!
   ta merr mëndja se bëhen gjërat pa u konsultuar me palloshin e tironës??
   ti je kundër lanç dhe të ngrohet bitha kur dalin turëra me bagëti të tjera,por mos harro se nuk është thjeshtë kundër lanç e partisë komuniste kjo fushatë!!
   jo dem jo!!
   është kundër shqipërisë!!
   me atë trurin tën gjenial e di që disa gjëra nuk të bëjnë xix në tru,por vëri pak mënd!!
   sa herë që ndizet ndonjë gjë kundër “komunizmit” tymi i del me tradhëti ndaj shqiptarëve!!
   ky timonieri botëror nuk është budalla sa duket o dem!!
   vetëm se e shet veten për të tillë!!
   goditjen ta jep shumë lëvizje më larg!!
   dhe gjithnjë pas shpine!!

   Reply to this comment
 4. Taraboshi May 2, 22:19

  Ne Re publiken e Shqiperise gjuhe zyrtare eshte gjuha Shqipe.Kjo edhe me kushtetute.Ndersa gjuha Greke eshte e minoritetit per fshatrat me popullsi Greke Gjuha greke eshte dytesore.Prandaj ai institucion qe ka bere keto tabela dhe i ka vendosut ka shkelur Kushtetuten.Me tek gjejeni veteqellimin e saj.

  Reply to this comment
 5. Taraboshi May 2, 22:19

  Ne Re publiken e Shqiperise gjuhe zyrtare eshte gjuha Shqipe.Kjo edhe me kushtetute.Ndersa gjuha Greke eshte e minoritetit per fshatrat me popullsi Greke Gjuha greke eshte dytesore.Prandaj ai institucion qe ka bere keto tabela dhe i ka vendosut ka shkelur Kushtetuten.Me tek gjejeni veteqellimin e saj.

  Reply to this comment
 6. bashkimi May 2, 22:26

  NEate vend drejtojn antishqiptaret njerzit qe e urrejn me shum se nje pushtus ate vend , drejtojn politiken SHQIPTARE ja qenerit dhe me pushtat e kti kombi njerzit me bythshitur ne historin komtare , te huajve dhe grat ja falin kta kurvat pa moral te politikes ton , per vendin as qe i rruhet fare , per politikanet esht thjesht mall qe shitet e blihet., ate qe bejn kunder luftes nacional çlirimtare dhe deshmorve te kombit , po e vazhdojn me aneksimin pak nga pak te jugut drejt greqis vetem ti bejn pak qefin grekut kta kurva ANTISHQIPTAR me ED RAMEN ne krye me saliun lulin monen dhe dulet e tulet nga pas , pun kurvash e homoseksualesh te politikes sot , qe nuk njohin atdhe.

  Reply to this comment
 7. bashkimi May 2, 22:29

  NE kte vend drejtojn antishqiptaret njerzit qe e urrejn me shum se nje pushtus kte vend , drejtojn politiken SHQIPTARE jan qenerit dhe me pushtat e kti kombi, jan ESAT TOPTANET e vitit 2019 njerzit me bythshitur ne historin komtare , te huajve dhe grat ja falin kta kurvat pa moral te politikes ton , per vendin as qe i rruhet fare , per politikanet esht thjesht mall qe shitet e blihet., ate qe bejn kunder luftes nacional çlirimtare dhe deshmorve te kombit , po e vazhdojn me aneksimin pak nga pak te jugut drejt greqis vetem ti bejn pak qefin grekut kta kurva ANTISHQIPTAR me ED RAMEN ne krye me saliun lulin monen dhe dulet e tulet nga pas , pun kurvash e homoseksualesh te politikes sot , qe nuk njohin atdhe.

  Reply to this comment
 8. Dari May 2, 22:39

  O TARABOSH qenke per gjyna mer burr , per te qar hallin , ne xhdo pellemb toke qe quhet republika SHQIPTARE gjuha par esht gjuha SHQIPE o SHQIPTAR qofshin dhe fshatra me minoritet te huaj , gjuha e tyre , pra e minoriteteve esht gjuh e dyt , se jan ne teritor SHQIPTAR o manall , lloj lloj robsh bejn politik ktu tek ne , prandaj esht ber gjith kjo llumhane ne kte vend , ku se mer vesh qeni te zotin , ka 30 vjet qe gjithsecili ben siç i do bytha se shteti ka 30 vjet qe nuk egziston , qe nga koha PPSHs.vend qe e drejtojn kriminel kusar homoseksual antishqiptar .

  Reply to this comment
 9. moni May 2, 22:44

  Shqiptaret e ShqiperiSe jane njerez pa ndjenja o beri greke o serbe o turke njesoj.Janulla e bene shume mire punen e vete….Ky eshte fillimi….

  Reply to this comment
 10. era! May 2, 22:47

  Peshku qelbet nga koka Mos u lodhni kot Edi i ka urdheruar t’i vendosinPer kER/ ministrin nuk ka vlere atdheu por imazhi i tij si lider largpames PERTEJ SE MAJTES E SE DJATHTES DMTH ne favor te armikut.

  Reply to this comment
 11. Tirona May 3, 00:24

  President,Kryeminister,Deputete,Prefekte,kryebashkiake,Parti te popullit shqiptar A KINI GJAK SHQIPTAR NE DEJE ? HISTORIA DO’TJU DENOJE !
  “Edhe”,c’te mban pragu o zagar,dote vi te te nxjerr syte TRADHETAR ,QE KENDONJE VETEM SHQIP NE KOHEN E ENVERIT !

  Grek o grek, grek o maskara a

  Reply to this comment
 12. Sa per dijeni May 3, 05:12

  Te na rroje lideri global. Tabelat ne ato rruge qe jane dhe nacionale vendosen nga Enti i Rrugeve qe eshte institucion qendror i varur direkt nga qeveria. Pra eshte miratim nga lart me propozim nga poshte. Te na rroje naltgjatesia e tij bytheputhes qe i lumte trapi se ka per te mbreteruar gjate duke patur perballe ca robshkerdhyer si luli dhe mona. Shqiperine na e beri me 8 minoritete, varrezat e firmosura nga i biri Sheqeres i lejoi te inaugurohen, tani po e ve shqipen gjuhe te dyte ne territor shqiptar, cfare e ka rradhen tani?! Do Zoti jo detin e kufirin. Keshtu eshte kur ske pulen do hashe sorren. Politikanet tane vetem sorra dhe laraska jane. Mire e tha Konica; Shqiperine e krijoi Zoti, e bene patriots, dhe do ta vdesin politikanet. Mbaua doren o Zot.

  Reply to this comment
 13. emigranti May 3, 06:37

  kurvat ku ti kene keta palo pushtetare qe lejojne shkrime the tilla.

  Reply to this comment
 14. Toli May 3, 06:49

  Ne nuk bshemi bashke per keto gjera por e kemi mendjen per te dale here ne mitingun e njeres pale dhe here ne ate te pales tjeter

  Reply to this comment
 15. gjirokastriti May 3, 07:02

  Qani, qani per Enverin djema!

  Reply to this comment
 16. 123 May 3, 07:17

  Jemi ne Shqiperi apo ne Greqi, qe gjuha e pare vihet greqishtja? Si duket keta sot e kane Shqiperine pasuri te trasheguar nga babai dhe bejne cfare te duan. Eshte me shume se poshtersi dhe duhet qe te pergjigjen per tradheti.

  Reply to this comment
 17. Pesimisti May 3, 07:38

  Tabelat jane pushtim defakto i jugut te Shqiperise nga Greqia. Nuk eshte problemi qe i ka shpetuar qeveris pa dashur ky akt i mire menduar antikombetar, por ne kemi nje qeveri qe ka tradhetuar me kohe popullin e vete dhe vendin. Tabelat rrugore , varrezat e ushtareve greke jane ushtri moderne greke qe pa lufte po pushtojne Shqiperine. Pararoja e kesaj ushtrie, hiresia e tij Janullatos, e ka seline ne qender te Tiranes, prane Ministrise se Mbrojtjes dhe asaj te Brendshme, dhe kjo ushtri moderne armike eshte futur e po futet deri ne zemer te Shqiperisë me firmen dhe vulen e qeveritareve tanë që per xhepin dhe karriken e tyre jane gati te shesin çdo gjë,edhe nënën, babën, grate dhe femijtë e tyre se per popullin dhe vendin e tyre as duan tja dine. Siç duket miljonat e ministrise se puneve te jashtme Greke për Shqipërine po funksionojne. Tani duhet te diskutohet sa kane mare njeri apo tjetri nga flliqesirat që na kane qeverisur dhe po na qeverisin dhe tradhetia ka shperblim te majm. Mjer ne si popull qe jemi te tradhetuar nga te gjitha drejtimet. Njerez, nuk eshte thjesht vendosje tabelash, ështe çështje e sigurisë kombëtare ashtu sikurse nuk është i thjeshtë problemi i varrezave apo ai i dhespotit Janullatos.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 3, 13:33

   “Tabelat jane pushtim defakto i jugut te Shqiperise nga Greqia.”
   në bashkpunim me kolaboracionistët!!
   këtë mos e harro!!
   më keq do të vazhdojnë ngjarjet!!
   do të kemi vdekjen e janullës si shqiptar i pastër,do të kemi marrveshjen e detit që do të jetë një gallatë me atë të tokës ku “minoriteti” do të plehrohet për tu bërë mazhoritet!
   dhe në fund ndoshta do të dnodhë ajo që ka thënë lideri botëror”në shekullin e 21 do të bashkohet shqipëria me kosovën!shqipëria nga kruja e lartë,duke qethur dhe kosovën mire e mirë nga sipër!!
   pra palloshi do ta bëjë shqipërinë në kufijt esatijan ose zogollajan!!pra në gjurmët e gjyshit!!

   Reply to this comment
 18. Arsimi May 3, 07:43

  Assesi nuk duhet te jene ne gjuhen greke. Keta jane tabela rrugore, jo emertime vendvanimesh. Shqipja nuk mund te lihet ne olan dytesor ne nje shtet shqiptar.

  Reply to this comment
 19. geg hyseni May 3, 08:35

  A ka zot ky vend…Menjehere te shkulen dhe te zevendesohen me ato ne gjuhen shqipe konforem ligjit…Prokuroria dhe organet tjera ligjzbatuese te marrin ne pergjegjesi penale dhe te denoine ata individ qe kan realizuar ket veprimtari anti kuashtetuese!!

  Reply to this comment
 20. luzi May 3, 09:26

  Edvin Ramen dhe Linden ne dasmen e tyre e kurorezoi ne greqishte Janullatos,u vuri nga nje kryqe te madhe ne qafe dhe u tha prej sote per grekun perpara.Eshte video….Ky eshte fillimi.

  Reply to this comment
  • mirel May 3, 14:35

   Po mua me quajten shpifes, N. Vojtorja dhe Qipe pelua. Me sa mbaj mend dhe djalin ua pagezoi ne mos Anastasi, Irenej..
   Le te shkojne qypja dhe nevojtorja te shkulin tabelat greke te “patriotit” me te madh qe kane njohur koherat, ose me sakte koqet e kohes sone.

   Reply to this comment
 21. Janullatos arxidoglyftis May 3, 10:37

  O balo të hëngërt tënja
  e kemi të keqen brënda…….

  Reply to this comment
 22. Stan May 3, 11:42

  No koment..popull I shitur!! Turp , dhe Gjermani e ka polonin cekin dhe me radh ne kufi por tabelat shkruajn vetem gjermanisht dhe anglisht,dhe jo gjermanisht polonisht apo ferngjisht , kjo do te thote qe politika dhe populli jone jane te shitur

  Reply to this comment
 23. shqiptari May 3, 13:35

  Si nuk dalin dhe ti shkulin fare? C’behet ne kete vend ,mori fund cdo gje ? E dime shume mire se deshira e ushtareve te JANULLES eshte te na kthejne ne skllever ne vendin tone dhe fale PUSHT-tetareve tane antishqiptare ja kane arritur.Kane zaptuar te gjitha prona e shipqtareve ne jug e veri dhe ne presim qe ky shtet i ndyre te kerkoje pronat e cameve ne Greqi?Erdhen dhe bene varreat ne jug atje ku 105 vjet me pare teren e masakran foshnja dhe jo vetem dhe populli fle .

  Reply to this comment
  • mirel May 3, 15:18

   Na kane kthyer ne skllever. Ky eshte fakt. Sarandiotet jane popull patriot dhe atdhetare te flakte, por ndihen te tradhetuar nga politika dhe shteti. Ne cdo instance te qeverisjes jane vendosur lakenjte e Ramutit dhe Anastasit. Shtetin Ramuti e mban per ti rrjepur nga taksat qe dhe ate buke qe hane tja japin policise tatimore.
   Saranden e kane shpefytyryar te “fortet” qe jane krahu mafioz i politikes. Keta e kane gjunjezuar popullin.
   Tabelat ne gjuhen greke jane plani i paster grek i Ramutit dhe Berishes.
   Paguhet me fondet sekrete greke, apo harruat?
   Skenari eshte mese i realizueshem, Ramuti ben si patriot i kulluar qe i bie ne qafe opozita, e cila ne fakt u pagua nga greket para Ramutit per te dhene Jugun.
   Meqe Kushtetuesja e bllokoi dhe Basha-Berisha nuk paten guximin te shkonin me tej dhe te kuotat e zgjeruara te Minoritetit, ate e realizoi Ramuti, ky bile duke i thurrur legjenda si shqiptari me i madh baraz me Skenderbeun.
   Tallje me te madhe per shqiptaret nuk ka.
   Sidomos kur merremi me krimba si Tufa.
   Gjarperi i madh eshte ne qeveri dhe ne opozite.
   Gjithe ajo tymnaje e Bashes dhe Berishes qe djegin rruget dhe zene sheshet jane per kete qellim. Te zbatohet ndarja e Jugut, dhe te mos u lihet asnje mundesi shqiptareve te ndershem te kundershtojne planet dhe mareveshjet e Ramutit.
   Jane paguar me miliona o popull.
   Nuk e kane me ne Liste Shqiperine, por e kane ne Listen e Tufes..Shqiperia per ta nuk duhet te ekzistoje pertej ciflikut dhe prones se tyre, qe i vune duke grabitur pronat publike dhe pronaret e vertete.
   Tani i dha dhe detin policise greke per ta ruajtur..cfare u ngelet me shqiptareve?
   Kjo nuk tolerohet me duke u ankuar e duke shpresuar qe kriminelet tradhetare te nderrojne mendje..
   Prandaj ato tabela jo vetem duhen shkulur, por te shkojne e ti shkulin gjithe shqiptaret nga jugu ne veri dhe pastaj te shkojne ne Tirane e tja ngulin Rames e Bashes e Berishes mu ne bythe e ne koke.
   Perndryshe do mbijne tabela te tjera deri ne Shkumbin

   Reply to this comment
 24. Adih May 3, 15:36

  Keta politikanet tane shqiptare ,do na i lene kalin e trojes Greke ,brezave te ardheshem peshqesh ne trojet tona.. Dale nga dale vjen behari ,nje here vorrezat greke ne teritorin tone shqiptar ,se nuk ka toke Greqia fare ??? ,nje here datin e tani shkronjat ,e deri tek Janollatosi ,se nuk mund te cojme nje prift te ri shqiptar ne Amerike per te sdudjuar per kryepeshkop,,qe neser te thone greket kjo eshte toke greke..Historia do ju denoje o servile dhjaksa ,e anti shqiptare pa gjak ,e bythe shitur tek greku.Zoti te marre hak mbi ju.

  Reply to this comment
 25. Iliria e bashkuar May 3, 16:33

  Ne burg qeveria tradhetare per nje Europe hipokrite

  Reply to this comment
  • mirel May 3, 17:17

   Benzin tabelave dhe digjini.
   Bashke me ta do djegur dhe Ramut qelbesira qe dhe targat e makinave i ka kthyer blu me flamur te bardhe

   Reply to this comment
 26. Dakja May 3, 17:40

  Do ti heqin shume shpejt se nuk eshte gafe,por eshte thjeshte per te vazhduar acarimin e mardhenieve me bythqiret greke.Keni per te pare pas ca ditesh kur te shkruhen lart ship e poshte gerrqisht

  Reply to this comment
 27. VLERI May 3, 23:53

  NJË BISEDË E PAHARRUAR ME SHOKUN, HYSNI MILLOSHI

  Gjatë një takimi në shtatorin e vitit 2011, që kisha me Kryetarin e PKSH-re, Hysni Milloshi, duke biseduar me atë burrë të ditur, të sinqertë dhe trim; veç tjerash i fola:
  “O bac, me keqardhje të thellë, më duhet të të them se, Kosova, vetëm e ka shpallur pavarësinë;-mirëpo, nuk është shtet me sovranitet”.

  -Ay, pasi u mendua thellë, shihej qartë se ndjeu keqardhje për këtë, me një ofshamje që e nxori si flakë,-shtoi:
  “Dëgjo im vëlla, Vleri! Ja, që po më duhet të të them edhe unë me poaq keqardhje që; Kosova jo, se jo,-por pavarësinë që e kishte, Shqipëria në vitet e socializmit, e ka humbur që prej fillim-viteve 90-ta, në kapitalizmin e egër”.

  -Me konstastimin e tij, u kuptuam qartë se; kombi dhe atdheu u mashtruan dhe u tradhëtuan, si mos më keq; nga klasa e sotme politike “kosovare” dhe ajo “shqiptare”.

  -Po, a më thoni mua: a nuk janë kështu të mbushura rrugët në qytetet e Kosovës; gjegjësisht, “Kosovo” me fusnotë me emra dhe flamuj të serbo-çetnikëve të tjerë armiq të përbetuar të kombit shqiptar?!

  A nuk po quhen qytetet dhe katundet tona, edhe sot e sot, 20 vitesh pas “çlirimit” në gjuhën serbe, turke,-e të tjera?!

  Vallë, humbja e sovranitetit të shtetit, a nuk fillon nga IDENTITETI shqiptar:
  1. Nga Gjuha Shqipe, (mjerisht shumë e bastradhuar)
  2. Nga heqja e Flamurit Kuqezi, nga institucionet e Kosovës, gjegjësisht,-të Dardanisë dhe zv, me një të ashtuquajtur, “Flamur I Kosovës”,-të imponuar nga faktorët ndërkombëtarë, miq të hapur dhe të maskuar të Serbisë Fashiste dhe i pranuar nga klasa politike servile “kosovare”e dështuar 10001 herë, në politikë-diplomaci; e lejuan këtë simbol të huaj laraman-all serbian-ahtisafrian, që asgjë s´ka të përbashkët me simbolin tonë kombëtar as me Shqipërinë tonë.

  Shih!
  Kosova e quajtur “shtet multietnik” pse jo shtet i shqiptarëve, përkundër faktit që, mbi 95% në “Republikën Kosovo” me fusnotë;-me shumicë jetojnë shqiptarët.
  Lavdi poetit dhe politikanit mendjendritur, atdhetarit Hysni Milloshi!
  Lavdi dëshmorëve të atdheut!
  3 Maj, 2019

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim