Skandali me përfitimet e fëmijëve, dorëhiqet qeveria holandeze

January 15, 2021 16:07

Skandali me përfitimet e fëmijëve, dorëhiqet qeveria holandeze

Bie qeveria e Holandës! Kryeministri Mark Rutte dhe kabineti i tij qeveritar i kanë paraqitur mbretit zyrtarisht dorëheqjen këtë mesditë.

Shkak i këtij vendimi është bërë skandali me keqmenaxhimin e subvencioneve të kujdesit për fëmijët, që çuan mijëra familje në shkatërrim financiar.

Raporti i hetimit tha se rreth 10,000 familje ishin detyruar padrejtësisht të paguajnë dhjetëra mijëra euro subvencione, duke çuar në papunësi, falimentime dhe divorc. Ai përshkroi një keqmenaxhim të tillë gjatë një dekade si një “padrejtësi të paparë”.

Lideri i Partisë Laburiste të opozitës, Lodewijk Asscher, i cili ishte ministër i Çështjeve Sociale në qeverinë e mëparshme, dha dorëheqjen për këtë çështje ditën e djeshme, duke mohuar se ai e dinte që autoriteti tatimor “po gjobiste gabimisht mijëra familje”, por duke pranuar se ishte një sistem i dështuar.

o.j/dita

January 15, 2021 16:07
Komento

5 Komente

 1. asnje/anes January 15, 17:03

  ishalla marrin shembull edhe politikanet tane dhe i vret pak ndergjegja

  Po keta tanet edhe bomba tju bjer familieve tona keta derra nuk e leshojne karrigen

  Reply to this comment
  • I nxorri Perendia ne shesh 'demokracine e vertete' dhe korrupsionin Hollandez January 16, 00:26

   Keta ‘qelibaret’ e felliqur qe shikojne tek Shqiperia qimen ne tra dhe nuk shikojne traun e tyre. Kerkojne lufte kunder korrupsionit ne Shqiperi dhe keta jane komplet dhe paturpesisht te korruptuar per veten e tyre. E konsiderojne vetenm demokraci e kulluar por bejne ndyresirelleqe te tilla qe as nuk jane pare dhe as degjuar ne bote. Keta jane drogaxhij te legalizuar dhe kurvare e kurva te legalizuara ne lagjen e kuqe te Amsterdamit dhe “fanar ndricues” i Europes per korrupsion. Keta ndyresira jane jo vetem te korruptuat por edhe nazisto-racisto-fashist te ndyre ndaj Shqiperise. Pftuu legena te felliqur! Shkoni fshihuni ne plehrat e paperpunuara te Indise dhe ne slam-dogset e tyre sepse nuk keni me surrat te dilni e te na jepni leksione demokracie apo korrupsioni! Filth, puss, even lower than these!

   Reply to this comment
 2. Adih January 15, 17:48

  Ish kryetari i partise social demokrate Alfed Güsenbauer ne Austri ,luftoi prej 18 vitesh ne parlamentin Austriak ,per tu bere forca e pare ,dhe me ne fund erdhi ne pushtet dhe u be kryeminister i Austrise ,dhe mbas tre javeve ,pa ditur dhe pa kujtuar dha doreheqjen .I gjithe populli Austriak u habit ,skishte as edhe nje afere ose pisllek nga ana e tij , por arsyeja e vetme ishte se ne ne kohen ne opzite , ai i kishte premtuar studenteve qe do i hiqte tarifat qe pagojne studentet ne Austri dy here ne vit ,nje shume po ta krahasosh me gjithe se ishte me e vogel sa e studenteve shqiptare qe paguajne sot .Kur erdhi ne pushtet bisedoi me ministrin e financave te tijin ,dhe ministri i tha qe nuk del hesapi ,nuk mundem ti heq studenteve taksat ,dhe kryeministri Güsenbaure dha pernjehresh doreheqjen .Keshtu bejne burrat ,dhe jo si keta pushtetaret tane qe nuk i mbajne premtimet dhe genjejne popullin diten per diell .Prandaj keq e me keq shkojme ne shqipot dhe kurre nuk do behemi ,dhe kokpalaret votues ,jane ndare ne tre parti ,jane percare nga cunat e Ramiz Alise ,dhe bejne rrotacione ,tallen me popullin ,vjedhin popullin ,dhe sju hyn as edhe nje gjemb ne kembe .Rrofte shqiperia komuniste ,ose feudal komuniste .Perpara per “fitojre ” te reja !

  Reply to this comment
 3. Adih January 15, 17:50

  Ish kryetari i partise social demokrate Alfred Güsenbauer ne Austri ,luftoi prej 18 vitesh ne parlamentin Austriak ,per tu bere forca e pare ,dhe me ne fund erdhi ne pushtet dhe u be kryeminister i Austrise ,dhe mbas tre javeve ,pa ditur dhe pa kujtuar dha doreheqjen .I gjithe populli Austriak u habit ,skishte as edhe nje afere ose pisllek nga ana e tij , por arsyeja e vetme ishte se ne ne kohen ne opzite , ai i kishte premtuar studenteve qe do i hiqte tarifat qe pagojne studentet ne Austri dy here ne vit ,nje shume po ta krahasosh me gjithe se ishte me e vogel sa e studenteve shqiptare qe paguajne sot .Kur erdhi ne pushtet bisedoi me ministrin e financave te tijin ,dhe ministri i tha qe nuk del hesapi ,nuk mundem ti heq studenteve taksat ,dhe kryeministri Güsenbauer dha pernjeheresh doreheqjen .Keshtu bejne burrat ,dhe jo si keta pushtetaret tane qe nuk i mbajne premtimet dhe genjejne popullin diten per diell .Prandaj keq e me keq shkojme ne shqipot dhe kurre nuk do behemi ,dhe kokpalaret votues ,jane ndare ne tre parti ,jane percare nga cunat e Ramiz Alise ,dhe bejne rrotacione ,tallen me popullin ,vjedhin popullin ,dhe sju hyn as edhe nje gjemb ne kembe .Rrofte shqiperia komuniste ,ose feudal komuniste .Perpara per “fitojre ” te reja !

  Reply to this comment
 4. Dr.. Fu Manchu January 15, 19:31

  Çeshte kjo qeveri e papergjegjshme qe na dhenka doreheqje. Turp! Per ca kelyshe europiane te japesh doreheqje!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim