Lexoni gjuhën qesharake që përdor gjykata për një rast divorci

June 28, 2016 14:48

Lexoni gjuhën qesharake që përdor gjykata për një rast divorci

Vendimet e gjykatave janë shumë herë të kontestuara dhe të diskutuara në opinionin publik. Por sot njihemi me një dimension tjetër të gjykatave tona. Me mënyrën se si përdoret gjuha shqipe në përpilimin e vendimeve.

Rasti në fjalë është konstatuar nga gazetarja e aktualitetit në TCH, Anila Hoxha. Ajo ka publikuar këtë vendim, dhënë nga Gjykata e Shkallës së Parë Berat.

Gjykata ka trajtuar një çështje familjare, padi për zgjidhje martese. Duke argumentuar shkaqet se pse fëmija nuk mund ti lihet palës paditëse në proces shkruan ndër të tjera: “Pra është një fëmijë e shprehur “shqip”, ka nevojë ti rrish me legenin nga mrapa”.

Më poshtë, pjesë nga vendimi:

 

13524526 10153847140983195 1299365794207584951 n

June 28, 2016 14:48
Komento

5 Komente

 1. perkthyesi June 28, 20:15

  Eh kjo shkolla e pas ’90! Sot jane te rralle studentet qe shkruajne mire e bukur shqip! E kemi dhurate nga koha e e dhemokracise!

  Reply to this comment
 2. PLAKU June 28, 21:22

  ç’ti thuash ,atij gjykatesi ja thente hoxha arabisht ne rreze te veshit sepse shqip nuk e meriton t’i flasesh

  Reply to this comment
 3. Erion June 29, 09:50

  Gjykatesit e Plepave te Sali Berishes me kurse 6-mujore, prandaj nuk e do PD-ja reformen ne drejtesi sepse do tu largohen keta lloj gjykatesish.

  Reply to this comment
 4. anticensurë 25642654 June 29, 13:15

  si për plakun dhe për përkëthyesin,por në veçanti për gazekarucët!!
  mos vallë gazetat,media e shkruar është më mirë??
  mos vallë ke shkrime më të mira në gazetat tona,në ato gazeta që i lexojmë përditë??
  jo aspak!!në to dhe në jetën e përditëshme shqiptare është bërë zyrtare gjuha e BB(big bradhër)e atyre yjeve të emisioneve për të kaluar kohën!!
  gjuha e rrugës është bërë gjuha e shtetit!!
  gjuha e rrugës është gjuha e kryeministrit,presidentit parlamentit!kështu që mos prisni ndonjë gjë të saktë nga një gjyqtare berati!!
  pakë shkrime,pakë faqe ueb janë të sakta dhe me nivel të lartë shkrimi!!

  Reply to this comment
 5. kris 1 June 30, 03:44

  te jemi krenar qe gjykatesit nuk e kane harruar legenin me uje prapa

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin