“Skanimi i HEC-eve, terr informativ”, Ekspertët: Proces vetëm show

March 15, 2019 13:25

“Skanimi i HEC-eve, terr informativ”, Ekspertët: Proces vetëm show

Procesi i skanimit të hidrocentraleve, i nisur nga Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, po shoqërohet me refuzim të dhënies së informacionit, ndonëse ai nuk do të ketë asnjë rezultat pozitiv në drejtim të disiplinimit të këtyre koncesioneve”.

Kështu shprehen përfaqësues të shoqërisë civile, të cilët thonë gjithashtu se pezullimi lidhet vetëm me kontrata që nuk janë nënshkruar ende, dhe jo për kontratat që nuk kanë nisur ende punimet.

Deklaratat u bënë gjatë një konference mbi ndryshmet ligjore në fushën e  koncesioneve,  ku organizata EcoAlbania dorëzoi në kuvend edhe një draft paralel me propozime konkrete, por që u rrëzuan poshtë nga komisionet parlamentare.

Sipas ekspertëve, këto ndryshime ligjore do të zgjidhnin ngërçet ligjore për këto koncesione, duke evituar dhe procese skanimesh të panevojshme në të ardhmen.

Deri më tani Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka deklaruar se ka përmbyllur skanimin e 54 kontratave koncesionare për ndërtimin e hidrocentraleve, ndërkohë që për 8 prej tyre do të bëhet revokimi.

Në një përgjigje për televizionin scan, ky dikaster ka deklaruar se koncesionet e skanuar dhe kontratat që do të revokohen nuk do të bëhen publike sepse nuk duan të cenohen kompanitë.

o.j/dita

March 15, 2019 13:25
Komento

2 Komente

 1. intelektuali March 15, 16:27

  Ministria Debile e Energjise ne gjurmet e dallkaukut Fahrudin Hoxha

  SHQYPNIA E INJORANTEVE ENVERISTE ESHTE I VETMI VEND NE BOTE QE PRODHON ENERGJINE 100 % NGA HEC-ET

  dhe:

  Per kete arsye merhumesh me pushtet DRITAT e shqyptareve jane ne dore te Zotit qe nga Koha e Qepes e Enverit, kur pasi iku Petrit Radovicka flamurin e Energjise e kapi Fahrudini i Like Floririt qe hodhi parrullen bolshevike:

  T’I MBUSHIM PERRENJTE ME HEC-E!

  qe fillimisht i pelqeu dallkaukeve me pushtet nga te gjitha ngjyrat e Ylberit dhe e vetmja pyetje qe doli ne pah ishte:

  KU DO GJEJME LEKAT?

  Fjala magjike qe hapi Sezamin e HEC-eve lilipute shqypare ishte

  KONCESION

  Askush nga shteti dhe pushteti nuk pyeti me:

  PO FISIBILITETI DHE LLOGJIKA EKONOMIKE? PO MJEDISI DHE NATYRA?

  dhe:

  Ja ku jemi sot ne vend numero te vertitemi si “Miza pa koke” pa pergjigje akoma:

  A KA LEVERDI TE MBUSHIM ME HEC-E PERRENJTE E THATE QE NGJAJNE SI BUNKERET E ENVERIT?

  kur:

  Shqypnia cdo vit ne periudha thatesire vuan shume mungesen e energjise dhe shkon e lutet jashte ne dhe te huaj per ta blere si “frengu pulen” dhe ne periudha me shira te vazhdueshme permbyt zona te tera sepse nnuk ka se cfare te beje me ujin e grumbulluar?

  PROJEKTI TAP SOLLI ZOGUN TE DERA E SHQYPNISE PER TE ZGJIDHUR KETE PROBLEM

  por:

  Deklaratat absurde te Ministrit Klosi dhe Niko Peleshit pas tij per pezullimin e TEC-it te Korces me argumenta qe do te gajasnin edhe me injorantet e Botes, po te shtojme ketu deklaratat e Kryetarit te opozites se “djathte pro kapitaliste”, Lulzim Basha qe e quajti TEC-in e Korces si nje “investim mafioz” qe te kujton Leninin ne Revolucionin e Tetorit, gjithe kjo estrade debilesh nuk le dyshim qe:

  ENERGJETIKA SHQYPTARE SOT DREJTOHET NGA NJE BANDE INJORANTESH ENVERISTE DRU ME PRE

  Reply to this comment
 2. mirel March 15, 17:00

  MAskarenjte e Ramutit qe u kapen duke vjedhur ne koncesionet e rrugeve tani i kane hyre Heceve dhe po bejne 1000 pislleqe qe te evitojne transparencen.
  Ramuti i hoqi nga ministrite dhe i vuri ne Komisionet Parlamentare. Qelbesira kriminele me nje mision te vetem: Te vjedhin.
  Banoret e zonave perreth HECeve duhet ta kuptojne rrezikun e madh qe u kanoset nga HECet
  Do tjua prishin pergjithmone arat, kullotat dhe jeten qe me mund e sigurojne nga puna e tyre.
  Ngrihuni dilini kunder ketyre plerave qe i kane bere lumenjte e Shqiperise ne llogari bankare per veten e tyre.
  Ky duhet te jete alarm per gjithe shqiptaret, dhe nje nga arsyet e rendesishme per te protestuar kunder oligarkise se Ramutit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?