Skema e re e TVSH-së: Biznesi i vogël paguan më shumë, apo përfiton?

April 11, 2018 17:54

Skema e re e TVSH-së: Biznesi i vogël paguan më shumë, apo përfiton?

 

Drejtoresha e Drejtorisë së Tatimpaguesve të Mëdhenj, Enkelejda Pipa ka shpjeguar me detaje atë që është kthyer në një debat politik në vend,  deklarimin e TVSH-së nga bizneset e mesme dhe të vogla.

Pipa u shpreh se kjo skemë është formalizim dhe se nuk goditet biznesi i vogël.

Biznesi i vogël duhet të marrë faturat tatimore sepse s’ka pasur interes pasi nuk e zbriste TVSH-në, sot i duhet ta formalizojë që të zbresë TVSH-në. Kjo TVSH, nuk rëndon në kostot e biznesit. Kjo ka qenë kosto që i shtohej vlerës së mallit, sot nuk do të jetë më.

E pyetur nga gazetari mbi arsyetimin e demokratit Mima i cili thoshte mbrëmë  në “Opinion” se kjo skemë do të rrisë çmimet për qytetarët, Pipa ka sqaruar duke nxjerrë blof përfaqësuesin e Bashës se kjo nuk është e vërtetë sepse sot, një mall kushton njëlloj për konsumatorin  si kur e blejmë në një market me TVSH, ashtu edhe në një dyqan pa TVSH.

Ajo tha se konsumatori nuk do paguajë më shumë sepse TVSH-në  në blerje tregtari i vogël nuk e zbriste, dhe e kishte kosto. Tani nuk do të jetë më kosto, por TVSH. Ajo tha se të njëjtin mall sot kur e blejmë me TVSH, ka të njëjtin çmim edhe kur e marrim pa TVSH.

l.h/ dita

April 11, 2018 17:54
Komento

13 Komente

 1. Nuredini April 11, 18:39

  Ja ke futur shume KOT moj zonje sepse nese pa TVSH bisnesi Vogel fitonte 24 Lek sipas rastit tuaj, me futjen e TVH-se fiton 20 lek dhe 4 lek i merr shteti.
  Kur ju thoni se ka dhe shpenzime te tjera, si karburant, energji elektrike etj, …. ato kane nje peshe te vogel dhe ne shumicen e rasteve ose jane te panjohura ose kane kufizime ne zbritjen e TVSH-se.
  Por ty te intereson te mbrosh tezen e qeverise. Te thuash qe do ngre biznesin e Vogel per te disiplinuar Biznesin e Madh, kjo mua me duket as utopi, por te mos njohesh realitetin. Biznesin e madh, kontrolloje ne Dogane ose ne Prodhim, dhe ketu mjafton. Jo ti vesh duart ne fyt biznesit te vogel se e mbytet.

  Reply to this comment
 2. intelektuali April 11, 18:47

  PO AMAN ME KETE DEMAGOGJI ENVERISTE!

  Biznesi i “vogel” si gogel shqyptare po te paguaje TVSH dhe te zbresi TVSH e faturave te biznesit te “madh” i zbath vete breket tatimoreve dhe i thote: “Ma fusni tani me tatim fitimin apo sic e quajti Edvini ne fillim te mandatit “Taksa Famoze Progresive” qe do te mbushte buxhetin me shkop magjik marksist.

  Por a ka gjasa te ndodhe kjo gje? Kur Taksa Progresive e Edvinit ka perfunduar si kokoshi ne nje fele dhe kur kete takse nuk e paguajne miliarderat e naftes vendas apo te huaj, apo miqte e Kryeminitrit ne biznesin e ndertimit, pse atehere ta paguajne kokpalaret e dyqaneve dhe tezgave?

  PO SHTETI E KAP LEPURIN ME QERRE?

  Si atehere?

  Mendoj se kete radhe biznesi i “vogel” do ta haje tullumin do te paguaje si cecua edhe TVSH edhe tatim fitimin edhe pagen e ekonomistit qe do te beje llogarite

  Po me tej?

  Mesiguri qe mbyllja e qepeneve me idete marksiste te dallkaukut Lulzim Basha nuk do te zgjidhe asnje problem,

  Sepse:

  NJE BIE, MIJRA NGRIHEN

  dhe populli do te haje buke e te bleje mallra keshtu ka urdheruar i Madhi Zot qe ne Kohen e Qepes para Krishtit, keshtu do funksionoje edhe ne Shqypni qe po hyn me zor ne ekonomine e tregut

  Prandaj:

  TULLUMIN NE FUND DO TA HANE TE GJITHE KONSUMATORET

  Qe eshte me e drejte ekonomikisht

  Reply to this comment
 3. Fat man April 11, 18:58

  Perseri po llap “intelekt-kari” i ka ardhur ora e gojores.
  Po qenke trap per ekonomi o koqe o djali i Tores se 21 Dhjetorit.
  Ne cdo koment gramafon i prish …… nga goja.

  Reply to this comment
  • intelektuali April 11, 20:49

   Po ti ku mer vesh nga ekonomia more BYLMEZ me penis dhe bole dhe me klase fillore qe ke mesuar dy fjale anglisht qe nuk di si shkruhen more mavri dhe shkruhet “Fat Man” qe eshte emeri i koduar i Bombes Atomike qe amerikanet hodhen ne Nagasaki te Japonise ne vitin 1945 si pergjigje e rrezistences se tyre kriminale per tú dorezuar dhe per hakmarrje per sulmin e pabese te Japonise ne Perl Harbor ne fillim te Luftes.

   Ke gje konkrete per te shtuar dhe fol me argumenta dhe mos u bej garib dhe halabak me llogje rrugacesh.

   Reply to this comment
 4. Mon Kukaleshi April 11, 20:28

  IVA in Svizzera: dal 1 gennaio 2018 in vigore la nuova legge. Dal 1 gennaio 2018 tutte le imprese estere che operano in Svizzera saranno assoggettate all’IVA Svizzera se il loro fatturato annuo mondiale è maggiore di CHF 100’000. Inoltre, sempre da quella data, l’IVA Svizzera sarà del 7,7%

  No comment!

  Reply to this comment
 5. Mon Kukaleshi April 11, 20:39

  Aliquote dell’imposta sul valore aggiunto in Svizzera

  Aliquota normale
  Automobili, orologi, gioielli, abiti, alcol, servizi 7,7 %

  Aliquota speciale
  Pernottamenti in albergo (colazione inclusa) 3,7 %

  Aliquota ridotta Generi alimentari, libri, giornali, medicinali, altri beni di uso quotidiano 2,5 %

  La maggior parte delle merci e delle prestazioni di servizi soggiace a un’aliquota dell’imposta sul valore aggiunto del 7,7 per cento.

  All’aliquota ridotta del 2,5 per cento sono tassati certi beni di uso quotidiano, quali generi alimentari, bevande analcoliche, libri, giornali, riviste, medicinali.

  Il pernottamento in albergo (colazione inclusa) soggiace a un’aliquota speciale del 3,7 per cento.

  È compreso un aumento delle aliquote d’imposta di 0,1 punti percentuali per il Finanziamento e ampliamento dell’infrastruttura ferroviaria (FAIF). Questo aumento è entrato in vigore il 1° gennaio 2018 ed è applicabile fino alla fine del 2030.

  No comment!

  Reply to this comment
 6. Hyka April 11, 21:20

  Nuk besoj qe kjo te kete ulur mendimin e Florion Mimes.Ai eshte profesori TVSH.Demagogjite si kto.Mire qe s’na thoni qe jo vetem nuk rriten,por perkundrazi cmimet do ulen.

  Reply to this comment
 7. lalai April 12, 00:14

  Bisnesi i vogel nuk di cfare kerkon…
  Bisnesi VIP e i Madh me pastrim leku,vjedhje Tvsh e Ribusrsim Tvsh.je
  Me dy Fjale…
  Ate qe POLITIQENET E ALBANISTANIT nuk je marrin Dot bicinicit VIP se i kane Bicixnicet e tyre ose ne pjesen me te madhe aksionere,do ja VJEDHIN BIXIXNIXT TE VOGEL,dmth KOKEPALAREVE TE PRESIDENTIT TE SHQIPERISE,jo President kantar i SHQIPTAREVE!!

  Reply to this comment
 8. specialisti April 12, 08:53

  Zonje nuk je korrekt.
  Te jemi me konkrete.
  Dalim ne mengjes per nje kafe.
  Para 1 prillit kafen e paguanim 50 leke.
  Tani i ka fut edhe TVSH 20%, e paguajme 60 leke.
  Me thuaj tani, vjedh bisnesi ?
  Ne na u rrit cmimi 20%.
  Shume qarte. E ha populli, konsumatori.
  Me te vertete bisnesi nuk paguante tvsh, por edhe faturat me tvsh qe kishte, per kafen, pijet, etj , nuk ja rimbursonte njeri sepse nuk ishte subjekt i tvsh-se.
  Te bera nje llogari shume te thjeshte, nje kafe. Leri pastaj te tjerat.

  Reply to this comment
 9. Amerikani April 12, 09:22

  Kemi nje mall i cilli kishton 100 leke.
  100 leke + 20 % tvsh = 120 leke.
  Shkon biznesi i vogel dhe e blen mallin 120 leke pa tvsh + 20 % tvsh = 144 leke. 144 leke – 20 leke tvsh = 4 leke. 4 leke ngelet detyrimi i biznesit te vogel per te paguar.
  Nqs te ardhurat koplet nga boznesi i vogel zene 3% te buxhetit atehere kjo zbritje pragu nga 5 miljon ne 2 miljon ka vetem nje qellim.
  Formalizimin e tregut dhe kontrollin e biznesit te madh pasi ne blerjet nga biznesi i madh, te vegjlit do te jene te interesuar per te mare faturen me tvsh per efekt zbritje tvsh-je, gje te cilen deri me sot nuk e benin, vetem ne rastet kur u kerkohej nga te tretet.
  Nqs administrata tatimore do tu lehtesoje biznesit te vogel proceduren e deklarimit online dhe do tu jape kohen e nevojshme per ta mesuar pa pasur ndihmen e nje ekonomisti atehere gjithçka do jete ok. Bile per mendimin tim tvsh nuk duhet te kete kufi. Duhet te filloje nga 0-ro. Pasi edhe keshtu ekzistojne mijra boznese poshte pragut te 2 miljon lekeve xhirro vjetore dhe shume te tjere qe realisht e kalojne 2 miljonshin do tentojne te fshehin xhirron nden 2 miljon.
  Por edhe nqs do u dyhej nje ekonomist, kostua e tij nuk do ishte me shume se 20.000 leke te vjetra ne muaj.
  Nqs administrata do bente nje pune te mire ne grumbullimin e te ardhurave, vetem nga pershirja e biznesit te vogel ne tvsh, ne buxhetin e shtetit do te hynin miljona euro te padeklaruara nga biznesi i madh te cilat do ti ktheheshin popullit ne te mira e sherbime. Merodat e terhiq e mos keput, metodat populiste te pd gjoja per fukarane ne fakt e pengojne formalizimin e tregut per rjedhoje pengojne konkurencen dhe stimulojne korupsionin.

  Reply to this comment
 10. alphade April 12, 09:27

  Ore, zoti K/minister, pse jeni kontraversial e paradoksal me parimin tuaj se do te “qeverisni me qytetaret” ! E ke-
  ni bere leitmotivin tuaj gjate takimeve me popullin,ndersa
  nga ana tjeter, vendosni nje tarife prej 5 eurosh ne rrugen
  e kombit ne menyren me arbitrare pa marre asnje men-
  ndim nga ata “qytetaret” me te cilet do ” qeverisni” dhe
  pasi krijohet zallamahia dhe ju tash terhiqeni duke perdo-
  rur “tribulacionet alla kinezce” deklaroni se do ta korigjoni
  kete vendim : “Too late” ! Demi u be ! Juve ju doli bllof ,
  Z. K/ minister. Nje pyetje te thjeshte e direkte kam ? A keni juve keshilktar ? Dhe nese i keni,a i pyesni ? Apo i
  keni ata formalisht sa per te marre rrogen e per te thene
  para opinionit nderkombetar se kemi edhe “keshilltare” dhe kur merrni vendime te kesaj katefpgorie pyesni edhe
  ata.! Dhe nese i keni pyetur dhe te kane dhene mendime
  te tilla qe bien ndesh me rezultanten finale,sic ndodhi ne
  Kukes,hiqi ata , shkarkoi me ceremoni dhe dil para shqip-
  tareve dhe i thuaj se gabova sepse kam patur kedhilltar te keqinj qe me kane futur ne qorrsokak. Nje njeri,qofte ky edhe kryeminister nuk mund te jete “sabelotodo”, nuk
  mund t’i dije te gjitha e zgjidhjeve te “Nyjeve Gordiane” !
  Thjeshte disa mendime te nje njeriu te zakoneshem qe nuk ka asnje interes,vecse interesin e nje Shqiperie te se
  ardhmes europiane.!!!

  Reply to this comment
 11. SS April 12, 09:31

  AJO QEKA CARE FARE PASI KUJTON SE MENDJA E POPULLIT ESHTE MANIPULUAR 100% POR PROBLEMI ESHTE SHUME I QARTE PERDERISA TREGCARI DO SHKARKOHET DHE DO NGREJE CMIMIN PO POPULLIN KUSH DO E RIMBURSOJE ..???? PER ATE 20% ..???

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*