Lleshi, zv.ministër? Rama nuk çon kandidatë të tjerë te Meta

November 3, 2018 20:26

Lleshi, zv.ministër? Rama nuk çon kandidatë të tjerë te Meta

Kryeministri Edi Rama nuk ka ndërmend të tërhiqet nga kandidatura e Sandër Lleshit për në krye të Ministrisë së Brendshme. Mësohet se kreu i qeverisë nuk do çojë emra të tjerë për kreun e Ministrisë së Brendshme.

Nga burime pranë kreut të qeverisë mësohet gjithashtu se ai do të shkojë drejt një zgjidhje duke anashkaluar Ilir Metën, duke e emëruar Lleshin zv.ministër të brendshëm gjë që automatikisht do ta çojë më pas këtë të fundit dhe në krye të drejtimit të ministrisë së brendshme.

Vetëm disa vite më parë një skemë të tillë e aplikoi edhe ish- kryeministri Nano.

v.l/Dita

November 3, 2018 20:26
Komento

21 Komente

 1. intelektuali November 3, 21:14

  PA GJYKATE KUSHTETUESE, PA KRYEPROKURORE DHE PA MINISTER RENDI DUKE KOPJUAR PIJANECIN DHE VRASTARIN FATOS NANO,

  O sa mir me ken Rilindas!

  Reply to this comment
  • Glaukias November 3, 21:44

   Fatos Nano mund të ketë qënë shumë gjëra, por Vrasës asnjëherë ! Vrasësi i demokracisë e ka një emër e mbiemër : Sali Berisha. Numri i viktimave kur drejtonte Sali Berisha mund të ketë tejkaluar dhe viktimat e komunizmit. Vitet 1992-1997 janë baza e gjithë të këqijave që kanë shqiptarët.

   Reply to this comment
   • intelektuali November 3, 22:15

    Ja nje shkrim tejet i qarte ne gazeten DITA:

    “…Nëse bëni aksident me pasojë vdekjen dhe largoheni nga vendi i ngjarjes, atëherë mund të akuzoheni për “Vrasje”. Është ky propozimi që kanë bërë ekspertët e Policisë së Shtetit, për të ndryshuar Kodin Rrugor.

    Bëhet fjalë vetëm për aksidentet me vdekje, kur shoferët largohen nga vendngjarja, por që tashmë nuk do akuzohen për “Aksident me vdekje” dhe “Largim nga vendi i ngjarjes, por për veprën penale “Vrasje”, e cila parashikon një dënim duke filluar nga 20 vite burg.

    Propozimi është bërë fillimisht nga ish ministri i Brendshëm Saimir Tahiri një vit e gjysmë më parë, por sot të gjithë ndryshimet janë hedhur në letër, por që ende projektligji nuk është pjesë e axhendës parlamentare.

    Ky propozim sipas ekspertëve do të bëhet për faktin se shumë persona pasi bëjnë aksidente me pasojë vdekjen ose me plagosje, ikin nga vendngjarja dhe Policia synon ndërgjegjësimin e shoferëve për rastet e aksidenteve.

    Në dy vitet e fundit janë më shumë se 250 raste kur shoferët e makinave largohen nga vendi I ngjarjes, duke lënë pas persona të plagosur rëndë, ose të vdekur.

    Ndryshimet në Kodin Rrugor pritet të prekin edhe masën e gjobave. Në këtë mënyrë pritet të rritet vlera e gjobës, për mos vendosje të rripit të sigurimit, për përdorim celulari, apo edhe për shpejtësi tej normave të lejuara.

    Ndryshimet në Kodin Rrugor pritet që brenda pak muajve të çohen për miratim në Parlament…”

    PO ISH KRYEMINISTRI FATOS NANO DHE MINISTRI AKTUAL BLENDI KLOSI?

    Qe goditen ne autostrade me fuoristraden e tyre lluksoze nje kalimtar fatkeq dhe e hodhen ne kanal te gjalle duke ja mbathur me pas nga vendi i krimit si frikacake enverista te vertete?

    PO KU ISHTE POLICIA E SHTETIT DHE KU ESHTE TANI DREJTESIA ENVERISTE E MAFIES SE KUQE ME PUSHTET QE LA PAS ENVERI ME NEXHMIJEN?

    sepse:

    E gjitha kjo nisme duket si nje propagande enveriste e Kohes se Qepes kur Enveri hidhte kushtrimin per te luftuar shfaqjet e huaja ne nje kohe qe po i likuidonte te gjithe shoket e vet sipas nje strategjie afategjate.

    Deri tani ky krim i shemtuar i pushtetareve tane enveriste te Partise se Punes ka mbetur i pandeshkuar si edhe shume krime te tjera,

    por:

    DERI KUR ME KETE HIPOKRIZI?

    Reply to this comment
  • sopiqoti November 3, 21:48

   I papare nga mencuria ky “..I N T E L E K T U A L..”.

   Reply to this comment
   • diamond November 3, 22:06

    Halja nje sumshkerdhym 300 eurosh…

    Reply to this comment
   • intelektuali November 4, 08:57

    Keshtu eshte o sopiqoti qe ke kuptuar te VERTETEN,

    Sa here lukunia e fanatikeve te partise hedh ne gazeten DITA llogjet idiote te radhes, intelektuali pergjigjet me fakte te pakundershtueshme nga interneti dhe cdo gje mbyllet me pas cdo gje kalon ne heshtje te plote ose lukunia e “Derrave” te Fermes se Edvinit dhe Enverit pas tij, fillojne mesymjen me fyerje halabakesh rrugace ordinere, ne kete linje llogjike me te vertete intelektuali eshte:

    I PAPARE PER NGA MENCURIA

    Ne krahasim :

    DERRAT E FERMES SE EDVINIT

    Reply to this comment
 2. A November 3, 21:30

  Edhe mender EDI RAMA e konsideron Qeverine prone private. Kujton se qeveria eshte kusi dhe ja vendos ose ja heq kapaku kur te doje dhe si te doje.
  EDO, shko futja nje supe nga mensat e varfanjakeve te Parisit dhe preji thonjte se i ke pis si ti ka shikuar edhe Fatos Nano.

  Reply to this comment
  • te flasim si njerez November 3, 23:05

   Ti ore njeri, nuk meriton as germen K dhe jo A. Qeveria eshte prone private e popullit shqiptar qe e ka votuar dhe nuk eshte prone as jotja as e Ilir metes dhe as e Lulezimit, Saliut apo Monikes me Petrit Vasilin. JUve ju kane caktuar te beni pune tjeter.

   Reply to this comment
 3. ALBAN DEGA November 3, 21:33

  A MOS KA ARDHE KOHA PER…

  zgjedhjen d Presidentit me Referendum Mbarepopullor !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Nje Referendum mbarepopullor per zgjedhjen e Presidentit te Shqiperise drejtepersedrejtii nga populli.
  Bashke me zgjedhjet lokale te vitit te ardhshem te zhvillohet edhe Referendumi me nje pyetje te thjeshte
  – A je dakord qe Presidenti i Republikes se Shqiperise te zgjidhet drejtepersedrejti nga populli?
  Po …. Jo……
  ne te njeten flete- votimi
  As nuk harxhohen parate e taksapaguesve shqiptare dhe as humbet kohe.
  Kjo do te ishte zgjidhja me e mire per tu dhene fund zgjedhjes se presidenteve te vetinkriminuar vetdiskritituar ne syte e mbaré shqiptareve dhe nderkombetareve me zerin e figuren e vet, ngerceve prej karaduzesh politike dhe zezonave presidenciale ala Sali Berisha ala 26 maj 1996 e shkurt- korrik 1997!
  Nuk ka bese me te pabesin e burreri me te paburrin.
  Si mund te qendroje President nje person qe nuk e priti asnje zyrtar i ulet i Departamentit amerikan te Shtetit dhe administrates se aleatit tone kryesor strategjik SHBA -se, cka e kaloi ne heshtje absolute KazanI mediatik i Tiranes !
  Kazani mediatik ishte teper i zene me komplotet antikushtetuese e destabilizuese te opozites Babale te Havaleve te Shqiperise Sali Lul, Mona Cizmja, Mul Stanishici, Enkeled Ervin Gazmend Gebelset …. e “ Bandes se Gangstereve” politike, biologjike dhe mediatike te tyre !?

  Reply to this comment
 4. XXXL November 3, 22:06

  O “intelektkari” pa keshtu. pa ashtu pa pa pa…. te ngeli goja o gojore…… por ja qe kemi pidhin e gruas tende dhe i zevendeson te tera keto pa-te e tuaja, ore kokrra e bytheqirit.

  Reply to this comment
  • intelektuali November 3, 22:58

   Ja nje perfaqesues i denje i Fermes se Derrave te Edvinit dhe Rilindjes Enveriste o gazeta DITA

   PO ME PIDHIN E SATEME DO TA BESH DEBATIN TI MORE PUSHT FANATIK KETU?

   Reply to this comment
 5. Zigur Qarri November 3, 22:45

  “Ilir Meta presidenti më i mirë që kemi pasur deri më sot, nuk ka gabuar kurrë”!!!
  Edvin Rama 22.05.2018

  Reply to this comment
 6. C'a bohet kshtu November 3, 23:32

  Z. Edi meqenese e ke vendosur kete pune t’a kryesh vetem me z. Lleshi, kushtetuta dhe asnje ligj nuk te pengon qe kete person kur t’a emerosh z/Minister i Brendeshem (pra Minister i PLOTE) dergoje ne zyre te veshur ushtarak me uniformen e Gjeneralit te dhene ne kohen e Sali koleres.

  Reply to this comment
 7. lexuesi i DITES November 4, 00:13

  @Alban Dega
  I nderuar per propozimin dhe komentet racionale!
  Eshte gjeja me e mire qe te behet sebashku me zgjedhjet lokale dhe presidenti i vendit. Ka avantazh te madh ekonomik dhe politik, vecse eshte faktori nderkombetar, dmth aleatet strategjike te Shqiperise.
  Kushtetuta gjithashtu duhet pare.
  Zgjedhja e presidentit permes kryetarit te partise fituese ne zgjedhjet politike eshte provuar per tri dekada se eshte zgjidhja me e keqe dhe disa here keta lloj presidentesh kane qene dordolece, kane demtuar unitetin kombetar ne vend qe ta ruajne e forcojna nga koha ne kohe.

  Reply to this comment
 8. fteri November 4, 05:10

  Kësaj i thonë rrite gjarpërin ILIR në detyrë të të hajë kokën. Po habitem me disa komente që mashtrohen me skuthin Ilir Meta . Me gjithë mendë e ken kuptuar se Ilir Floriri do ta miratonte S.Lleshin ,por unë them se kjo kurrë nuk do ndodhte,siç e bëri.Ndryshe po ta kishte quar Saliu ,ai brenda ditës e kishte miratuar.

  Reply to this comment
 9. Gege Kosova November 4, 09:26

  Vet e zgjodhe Meten President. Vet heqi te ligat qe ai ne kokorizje me Salihun po pengojne ecjen e Shqiperise se shqiptareve perpara.

  Reply to this comment
 10. katarakti November 4, 09:30

  Asnje problem. Me qetesi dhe dashuri. Prandaj asnje propozim tjeter te Ilir Hajduti. Lleshi te emerohet zv/minister i pare ne ministrine e rendit dhe merr fund kjo pune. Nga ana tjeter me vjen mire per Edi Ramen qe Meta po ia punon keshtu. Prej Ilirit me bllok u vrane 4 veta ne bulevard. Dhe Shalegjati, ndofta nen ndikimin e kokaines, nuk pati turp dhe e cilesoi si presidentin me te mire qe ka pasur Shqiperia!

  Reply to this comment
 11. Martini November 4, 12:46

  O Edi Rama mendoje nje here.Nuk mu det te drejtoje luften kunder krimit qe po afron nje person qe ska punuar nje dite.Qe ska kulture juridike.Ska njohje me kriminalitetin dhe format e luftes kunder ti.Qe ska absolitisht dhe me siguri ne ate ministri asnje ndihmesi te sakte dhe te paster..Mos te duket Lleshi si Dalacieza.Megjithate shume ne Itali mendojne qe sqe e duhur.A ke analizuar cfare pune ka bere ne ushtri dhe kush e beri gjeneral.Saliu si kryerkitekt i shkaterimit dhe vjedhjes se ushtrise.Ku ka qene ne ate kohe zoti Lleshi kur shkateroheshin dhe vidheshin miliarda.Ashtu si prefektet qe i bene decken punes.A e di ti shoku Edi qe ne sistemin monist shkollat usharake nuk dalloheshin per cilesi si Ut ose Instituti i Arteve.Aresyeja sepse ne moshen 15 deri 25 vjet kane qene te mbyllur me sterivtjet dhe privacionet me pasoja.Njesoj si Bujar Nishani.

  Reply to this comment
 12. MH November 4, 13:14

  fteri
  Deridiku ia ke arrit nji fare filozofie.Po ajo ma e spikatuna per mendimin time ne kete mesele ngatrrese i takon thenia filozofike e popullit:
  “Pylli i dha bishtin spates”.Kaq me kete merre kuptim dhe levizja e Rames. Spata e krelli gjithe pyllin.

  Reply to this comment
 13. alphade November 4, 14:04

  S’mund te kerkosh nga presidenti aktual,ashtu si presidenti ulok i se kaluares, anetare te koptuar nga
  Monstra e Vicidolit per te qene ne krye te Mafish shqip-
  tare te firmose ministrine Brendeshem,zotin Lleshi,asesi
  eshte urdher i prere i Sali Berishes. Per dijeni te shqip-
  tareve sot,ashtu si dje, pa me te voglin dyshim,nuk qeve-
  ris Rilindja,thjeshte ajo eshte shndrruar nje administrato-
  re, qeverisja e vertete, eshte ne dore te Mafias Shqiptare,
  te kryesuar nga binomi Berisha- Meta. Kete se kupton apo ben sikur nuk kupton, kete situate,K/ministri aktual,
  “Cuasi” ,K/minister. Nuk e degjoi propozimin e Z. Ruci kur
  ne Fier,ne mos gaboj,deklaroi se duhet bere nje mocion
  per heqjen e kanditatures se presidentit Meta, K/ministri
  Rama nuk e degjoi Rucin,tash le te vuaj pasojat e atij
  vendimi absurd te pranimit te kanditatures se Presidentit.
  Edhe nje here,fatkeqesisht sot tere situaten e udheheq nen rrogoz dyshja Berisha- Beta, bile do te thosha se Meta eshte edhe me i rrezikshem sesa vete bajraktari i
  Vicidolit,i cili ne momente te caktuara,i perfshire nga me-
  gallomania bajraktare,kanunore e kallxon veten,i tregon
  me mburrje bemat e tij ! Dy shembuj: ne mes te parla-
  mentit deklaron me plot gojen se per Lazaratin kam ma-
  rre nje Vendim politik ! Dhe fakti i dyte kur ne studio te
  Eni Vasilit,ne mos gaboj,Berisha deklaroi se perifrazoj:
  armen e peste me shnaiper e mora une per te vrare krye-
  tarin e PS. Keto dy fakte e cojne drejtperserdrejti ne hap-
  sane kete Terrorist te deklaruar. Cfare kerkojne me teper
  se kaq kjo hetuesi,prokurori e gjykate qe te mos e arrestojne kete terrorist te deklaruar me gojen e vet. Nuk
  gjen nje absurditet me te madh se sa kjo qe ndodh me
  Drejtesine Shqiptare ?! Vetem nje Shqiperi ndodhin keto
  cudira, ku hajduti e vrasesi mbrohen dhe njerezit e nder-
  shem denohen e perndiqen turpesisht.

  Reply to this comment
 14. alphade November 5, 11:25

  Z. K/minister, mblidh parlamentin dhe shkarkoje kete
  President, me motivacionin si bashkekryetar i mafias
  shqiptare, sebashku me Sali Vicidolin.
  Dosjen e zeze te ketij mafiozi,president, duhet derguar
  nga ana e parlamentit shqiptar, CIA-s Amerikane dhe
  BE-se. Ky nuk eshte presidenti asnje shqiptare vecse
  kryetar i mafias shqiptare.Bota e civilizuar duhet ta kup-
  toje mire se me kete binom mafioz nuk behet Shqipetia.
  Prandaj keta duhen nxjerre sa me pare nga skena politike shqiptare dhe t’ju dergohen organeve te Drejtesi-
  se Amerikane dhe Europianeperendimire. Te veprohet nga keto dy aleate strategjike,idem, sic u veprue me No-
  riegen e Panamase. Shqiptaret anonime u bejne thirrje
  ketyre dy fuqive qe me urgjence te “zbarkojne” ne Shqi-
  per per ta cliruar ate nga binomi mafioz: vrases,hajna,
  bashkekryetare te mafias shqiptare.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim