Bruçaj tërhiqet nga gara për kreun e KMSH. A ndikoi presioni i Erdoganit?

March 1, 2019 17:48

Bruçaj tërhiqet nga gara për kreun e KMSH. A ndikoi presioni i Erdoganit?

Në 2 mars Komiteti Mysliman i Shqipërisë do të zgjedhë kryetarin e ri për një mandat 5-vjeçar.

Skëndër Bruçaj i cili është edhe kryetari aktual i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë është tërhequr së fundmi nga gara për një mandat të dytë në krye të këtij institucioni.

Bruçaj njihet për konfliktin që ka me Turqinë e cila e konsideron një përkrahës të linjës së klerikut Fetullah Gylen dhe burime për mediat bëjnë me dije se ka qenë kërkesë e Erdogan që të largohej nga KMSH.

Mediat në Turqi kanë shkruar se vetë presidenti Erdogan është ankuar te kryeministri Rama për Bruçajn, madje duke mos pranuar të vijë në Tiranë për inaugurimin e xhamisë së Namazgjasë.

Tashmë, kandidatët e mbetur janë Ylli Gurra, Islam Hoxha, kryetar i Këshillit të Përgjithshëm të KMSH; Bujar Spahiu, nënkryetar i KMSH-së dhe Gramos Blliku, myfti i Lushnjës.

l.h/ dita

March 1, 2019 17:48
Komento

8 Komente

 1. Mjeku March 1, 19:24

  Ik pirdhuni nuk eshte feja jone kto Jane gjithe sherbetoret e erdoganit

  Reply to this comment
 2. katarakti March 1, 19:41

  Erdogani i ka ngulur fort kthetrat ne Shqiperi. Njelloj si sulltan Murati nje here e nje kohe. Shqiptaret duhet te zgjedhin se çfare jane dhe çfare duan! Te zgjedhin ndermjet Europes dhe Turqise. Si mund te lejohet qe presidenti i nje vendi te huaj te vendose per kreun e nje institucioni fetar ne Shqiperi?! Thene kete une jam po aq dakort qe ta percjellim Janullatosin me te gjitha nderet ne vendin e tij te lindjes, Greqi!
  Shqiperia e shqiptareve,
  pa dallim Feje, Krahine dhe Ideje!

  Reply to this comment
 3. Vasili March 1, 20:19

  Ne vend te Brucaj do te kemi Edi Ramen,qe do te inagurohet si kryetar nga baba i tij Erdogan se bashku me xhamine e madhe e dhuruar nga baba dhe qe cun shallvarja ja ka ngritur ne mes te kryeqytetit europian.
  Dylberi yne po e ringjall dhe shperndan ne menyre malinje ne vend ripushtimin anadollak.
  Kjo thjesht,per tu ndjere ngrohte tajaret e rames,ne postiqen e kryevezirit,per te bere kariere te verber personale.

  Reply to this comment
 4. Shqiptaria March 1, 21:04

  Rilindja islame brravo pallosh ti dhe ai diktatorin anadollak qe fut hundet ne shqiperi se ka gjetur politikanet shkerdhata si puna jote dhe si salì Berisha qe hoqi bustin e skenderbeut nga zyra se nuk e dionte erdogani

  Reply to this comment
 5. bart72 March 1, 22:35

  I merni te gjitha ho ju qifsha rrobet me fene me gjykata me pushtet me pidhin e motrave tuaj o komunistat e ndyre i shisni ju qifsha rrobet

  Reply to this comment
 6. DOKLEATI March 2, 04:56

  Nuk dashka te na vijne Erdogani ne hapjen e xhamise me te madhe ne Ballkan nese nuk perfillim urdherat e tije.
  Po keto jane Univerzitetet qe gjithmone na i hapi Turqia ne shqiptareve .
  Europe more kurve perse nuk e don Shqiperine si province te Turqise.

  Reply to this comment
 7. Arben March 2, 08:21

  Ky brucaj, thjesht agjent i sherbimeve sekrete dhe bashkepunetor ne diskretitimin e organizuar qe perpiqet ti behet fese Islame ne shqiperi, prej kush e di sa vitesh.

  Perpara Erdoan,

  Gjithe Shqipetaret jane me ty.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim