SKICA: Xhamia e një islamofobi

March 20, 2018 03:58

SKICA: Xhamia e një islamofobi

Te numri i fundit i Milosao-s, një e përjavshme  e njohur kulturore, gazetari Ben Andoni cek dhe njëherë çështjen e stilit arkitektural të Xhamisë së Madhe në Tiranë.

Interesante në shkrimin e Andonit, janë ca skica që ai sjell dhe që kanë për autor Maks Velon.

Nuk janë projekte, por thjesht skica, vizatime, që duken si një englendisje e autorit për të ofruar disa modele alternative se si duhej të ishte Xhamia e Madhe e Tiranës, ne trajta paksa jo tradicionale.

Portali Tesheshi komenton lidhur me Velon dhe skicat e tij:

“Ky përbën një rast unikal, kur një njeri i cili mban vulën e islamofobit – ndoshta ai mundet mos ta pranojë këtë, por që përgjithësit ka një ligjërim me nota negative ndaj elementit musliman  – në një rast të caktuar mendon të ofrojë dhuntinë e tij si piktor e arkitekt për ndërtimin e një xhamie. Ja vlen të futet ky fakt në analet e historisë.

Këtu nuk është rasti të thuhet nëse skicat e Velos, modelet që ofrohen në to, do ia vlenin vërtet të ishin projekte konkuruese. Në këtë rast vlen vetëm fakti që dhe ai, që për shpirt ndoshta nuk do donte të shihte xhami mbi faqen e tokës, është ulur, ka marë laps e letër dhe e ka ndërtuar një sosh, edhe pse virtualisht”.

b.m. / dita

March 20, 2018 03:58
Komento

8 Komente

 1. demo March 20, 05:39

  si car me syze.;.islami i rafinuar duhet ta burgosi prape.

  Reply to this comment
  • Genti March 20, 14:24

   Aaaa, po rafinoheni he kodosh?
   Mire beni qe rafinoheni, po ta dish se sa me shume qe rafinoheni aq me shume do e kuptoni se s’keni asgje te perbashket me shumicen myslimane ne bote 🙂

   Reply to this comment
 2. Teo March 20, 13:36

  Mjaft me.xhamia dhe kisha duhet pune fabrika

  Reply to this comment
 3. Paul Tedeschini March 20, 13:51

  Max Velo qenka ISLAMO-FOB.

  “FOBIA” asht frika ndaj nji gjaje, kashe apo personi i cili mund te beje nje te keqe ose te kercnon per nji te keqe.

  Duhet te mos jeshe koshjen, qe te mos keshe frike nga nji objekt kercnues apo i rezikshem per individin ose shoqnine.

  Reply to this comment
 4. MH March 20, 15:10

  Ju te gazetes Dita mos ngatroni profesinin “Arkitekt” me profesionin e piktorit.Qe mund te jete amator po me talent dhe me profesion artit piktor po pa talent.Ndersa Arkitekti arrihet me shkollim dhe puna e Tije tregon precizion te larte.Ne te kunderten nese nuk rrezulton me precizion te larte duhet filluar edhe njiher matjete mbas kryerjeve te punimeve.
  Ky Maksi ban shume mire qe mban gjithe ate lesh ne ftyre qe te dallohet qe nga larg me te meta mendore.Gjysllyqet e plotesojne edhe ma mire pamendesine.Dhe per cfaredo qe ti pjellin mendja te meshirohet.

  Reply to this comment
 5. Ashtu March 21, 04:45

  Maksi nuk eshte Islamifon por realist. Ju jeni mesuar qe cdo person qe kritikon Islamin e quani islamofob. Kundershojeni tjetrin me argumenta dhe jo me etiketa.

  Reply to this comment
 6. nje ish myslyman March 22, 15:30

  Te kesh frike nga islami , nuk eshte islamofobi , por eshte nje e drejte e gjithkujt te kete frike nga e keqia . Ai qe nuk ka frike , eshte budalla . Po pse Maks Velo e shpiku friken nga islami ? Friken nga islami , e ka konfirmuar vete islami me sjelljen e krimet e tij . Beni nje sondazh ne Evrope dhe do te shifni qe nuk ka evropian qe nuk ka frike nga islami . Madje kjo frike , po i shtyn evropianet te votojne ne shumice partite islamofobe , qe nuk i duan myslymanet . Dhe ju merreni me Maks Velon , qe me te drejte urren dhe i ka frike myslymanet . Sa per dijeni , sot u kap ne Tirane nje iranian , i dyshuar per krime terroriste ne Shqiperi . Ju , te mesipermit , nuk kini frike nga ky terrorist iranian?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?