SMS mes Ramës e Sorecës, flitet për shtyrjen e zgjedhjeve dhe për…

May 30, 2019 00:47

SMS mes Ramës e Sorecës, flitet për shtyrjen e zgjedhjeve dhe për…

Gjatë një ceremonie me rastin e publikimit të raportit të progresit, ambasadori I BE-së në Tiranë, Luigi Soreca, me siguri në një moment pakujdesie, hapi celularin e tij. Ndërsa ekrani i celularit të ambasadori është mbushur me sinjalizime për thirrje e mesazhe, ai ka hapur të lexoja ato që i ishin dërguar nga kryeministri Edi Rama.

Në pamjet e publikuara të një pjese të bisedës në platformën e komunikimit WhatsApp zbulohet një fjali ku thuhet se “…Basha do të humbiste mbështetjen e ndjekësve të tij më të fortë”.

Më pas Rama përmend kreun e Partisë Republikane Fatmir Mediu.

“…e vetmja mënyrë ishte që të shtynin zgjedhjet (me gjashtë muaj) dhe të fokusoheshin në kushtetutë…” shkruhet në anglisht në mesazhin që Rama  i dërgon ambasadorit Soreca.

Ky i fundit i është përgjigjur shkurt në italisht me fjalët: “Çmenduri”.

“E pe?” – i shkruan Rama

“Po, e pabesueshme!” e mbyll bisedën ambasadori i BE-së.

Në telefonin e këtij të fundit më pas është një mesazh i ditës së mërkurë ku ai e uron Ramën për vendimin e Komisionit Europian që rekomandoi çeljen e negociatave.

Ky komunikim, ndonëse pjesa e bërë publike është shumë e kufizuar, shfaq se çfarë ndodh në prapaskenën e krizës politike, ku janë të përfshirë politikanë shqiptarë dhe përfaqësues  ndërkombëtarë.

 

e.ll./dita

May 30, 2019 00:47
Komento

9 Komente

 1. MH May 30, 01:19

  Fatmir Mediu kerkon 6 muaj qe te formalizoje zgjedhje teper teper te pa drejta qe nuk bahet fjale as nuk do te linin vend per zgjedhje te ndershme aq sa ne vitin 1998 date 14 shtator uzurpoi (pushtoi) TV te vetmin stacion televiziv te kryeqytetit i cili ishte shteterore,ku doli me plot “ndershmeri” dhe trimberi me za dhe figuren e ftyres se ti te shtrembur:Qeveria Ra!!!
  Dhe pa vones skeleti shtrembaluq Berisha iku me bisht ne shalethatin e tije si hijen e neveritshme me turp nga deklarimi i Nderkombetarve: Nuk njohim marrjen e pushtetit me dhune(force).
  Sot po keto hijena demokratiko-Fashiste kerkojne perseritjen e veprimeve si te asaj kohe vetem e vetem te rrealizohet nji kolaps per te cilin mendojne qe ky pushtet sot te bie me cdo kusht e sakrifice.Ku e gjithe skenari dhe strategjia e tyre konkludon si i mbytuni i kapun per shkumbe.
  Nuk do lejohen dhe te guxojne te shkelin ligjin qe kerkon qetesi gjate fushates zgjedhore deri ne diten perfundimtare te votimit.
  Fundi i tyre i turpit do te zgaqet ne bujtinen e Recit Shkoder.Duke i dhane fund krimit dhe korrupsionit bashke me to trazirave rrugacerore qe do zevendesohen me shperblim qetesie ne popullit

  Reply to this comment
 2. info analitike May 30, 06:25

  Vertet cmendurii qe nje zyrtar i lartë perfaqesues i BE te behet pale ne cirkun politik shqiptar. Pastaj te flasësh per cmendurii me kriekaqolin eshte si te pemendesh litarin ne shtepine e te varurit.

  Reply to this comment
 3. Tori May 30, 08:18

  Megjithate do apo nuk do i o M.t H. zgjedhjet do shtyhen.

  Reply to this comment
 4. demo May 30, 09:45

  Edhe une dua Xhevrien kryeministre,,poor Xhevria duhet te rregjistrohet si subjekt politik,juridik ne komisjonin qendror te zgjedhjeve,,pastaj te rregjistroje perfaqesuesit ne Komisjone votimi,te regjistroje kandidatet,,ehuuu ka shume pune puna,prandaj rri Xhevrie edhe sivjet,shko futi boje me kanace ne miting,se atje shkojne pa regjister.
  Si me Xhevrien,si pa Xhevrien populli do shkoje te votoje,aq sa heren e kaluar.

  Reply to this comment
 5. Romak May 30, 11:40

  Uluritese njehsimi i gjoja ambasadoreve me pushtetin

  Reply to this comment
 6. Socialisti i Ndershem May 30, 12:08

  Besoj te gjithe e kuptojne se perse Vllahutin ishte idhtare e Rames me shume se Spiropali dhe Soreka me shume se Balla.
  ZARFI qe marrin nga qeveria ka madhesine e kutise se kepuceve dhe nuk e ndjejne as humbjen e moralit dhe as pafytyresine.

  Reply to this comment
  • Vicidolisti Digital May 30, 17:11

   O kurvicka e ndershme e Vicidolit,
   Te gjithe qe vijne si perfaqsues te BE jane “blere” nga Rama??? Boll o ju shplafte mortja o mytebere se late kokren e namit. O shpellare shqipfoles domestikohuni se keni mbetur gjallesa te Eposit te Gurit te Palatuar.

   Reply to this comment
 7. Pesimisti May 30, 13:15

  Gazetarët investigues të pyesin dhe të verifikojnë përgjigjet e zotit Soreka që a interesohet ai se ku kanë shkuar, përse janë përdorur dhe ku është efekti i shumave kolosale që ka dhënë BE për integrimin e vendit tonë. Mos ja kan lënë në dorë shqiptarëve të specializuar në profesionin e hajdutërisë dhe mos vallë ka zyrtarë të BE kolegë të këtyre shqipëtarëve dhe asnjë cent nuk shkon në destinacion?
  Ambasadori Soreka më duket ka qënë pjestar aktiv i antimafias italiane dhe a nuk dyshon ky për komplot mafioz për dënimin e popullit fukara shqiptar me një vendim të një gjykatsi pashpirt, të korruptuar qoftë edhe ky mender ndërkombëtar, me 140 miljonë euro. Mos vallë ky komplot është i tipit “unë po të prish ndërtesën në buzë të detit, ti më hedh mender në gjyqin e Strasburgut, dhe me lezet ndajmë së bashku 15 miljon eurot e popullit budalla shqipëtar duke mos harruar gjykatsin e Strasburgut”?
  Mos vallë këta italianët na quajn si fisi i zbuluar në Polinezi që kishte në fjalorin e tij 300 fjalë gjithsejt, dhe, në bashkpunim me mikun e tyre, kryetarin e tribusë të parapopullit shqipëtar Edi Rama, të xhvatin shumën prrallore 140 miljonë euro për mbylljen e një palo stacioni televiziv? Ç’ është kjo gjykatë ndërkombëtare kaqë korrekte që i heqë bukën e gojës një populli në kufijtë e mbijetesës për të kënaqur e mbushur xhepin një italjani i provuar si sharlatan, mik i ambasadorëve italjanë në Shqipëri, dhe bashkpunëtor në vjedhjen e radhës të mikut të zotit Soreka, Edi Rama. Ç’ është ky konfidencialitet telefonik, tej normave të protokollit diplomatik midis një ambasadori të mender BE që po synojmë, dhe një kryeministri të cilit i kushton një rrugë që lidh dy fshatra , Orikum- Dukat, 15 miljon euro? Në qoftë se ata të BE janë miqtë e Edi Ramës, në hale shkoftë BE me gjithë Sorekët dhe miqtë e tyre antishqipëtarënë vëndin tonë!

  Reply to this comment
 8. Kapo kapllani May 30, 13:40

  DUKEN DY DUAR DHE NJE CEL,,,,,KU ESHT SOREKA,,,VARI KOQET,,,,

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*