Socializëm për të pasurit, kapitalizëm për të varfrit (Video + Faksimile)

March 25, 2020 21:19

Socializëm për të pasurit, kapitalizëm për të varfrit (Video + Faksimile)

Kryeministri Edi Rama u pyet sot në rrjete sociale nëse qeveria e ka të mundur t’ua falë pagesën e energjisë elektrike këtë muaj familjeve të vëna në vështirësi nga kriza e Covid.

Përgjigja e Ramës ishte:

Rama: Dritat do paguhen qindarke per qindarke dhe kush nuk paguan nuk do kete drita, sepse nuk eshte bere deti kos, po jemi ne lufte dhe jane falur vetem kamatvonesat, po cdo kilovat qe harxhohet aktualisht do paguhet se s’ben! Perndryshe perfundojme ne nje grope qe as Coronavirusi nuk na gjen dot qe ta kesh te qarte!

I qartë dhe i prerë kryeministri kur bëhet fjalë për shumicën e varfër.

Ditën e djeshme qeveria mori vendimin për shpalljen e Gjendjes së Fatkeqësisë Natyrore.

Është kujdesur që biznesi i madh të mos ketë asnjë humbje.

Në pikën 3 thuhet: “Mallrat e blerë, me qëllim përballimin e situatës, në rast kur me përfundimin e situatës së epidemisë nuk janë shitur në tregun e lirë, me kërkesë të subjektit, mund t’i shiten Drejtorisë së Përgjithshme të Rezervave Materiale të Shtetit, sipas faturës me të cilën këto mallra janë blerë”. ( Lexo ketu)

Faksimile e Aktit Normativ të Qeverisë për shpalljen e gjendjes së Fatkeqësisë Natyrore ku flitet për mallrat që nuk do të shiten

Faksimile e Aktit Normativ të Qeverisë për shpalljen e gjendjes së Fatkeqësisë Natyrore ku flitet për mallrat që nuk do të shiten

E thënë me fjalë të thjeshta, veç shitjeve të shtuara nga kriza, biznesit të madh i sigurohet që të mos humbas asnjë qindarkë edhe nëse malli nuk i shitet. Qeveria do t’ua blejë me paratë e taksave.

Flasim për kapitalizëm, ama kur vjen puna te krizat, për të pasurit aplikohet socializmi, shteti i mbulon ata me para. Për të varfërit i egri kapitalizëm mbetet “në fuqi”.

Këtë ide të socializmit me të pasurit dhe kapitalizmit me të varfrit shtjellon dhe kjo video më poshtë, nga një bloger i njohur:

Kush kupton anglisht, mund ta ndjekë logjikën në detaje. Për ata që nuk kuptojnë, fabul- ideja përmbledhtazi është kjo:

Shembulli 1 – Në kohë normale të varfrit i jepen 1.000 dollarë në muaj për ushqim. Ai harxhon 100, dhe 900 blen sende luksi sepse mendon që muajin tjetër do marrë 1 mijë të tjera.

Një ditë, vjen kriza, nuk mund të paguhet më. Ai ngelet keq dhe thotë: Ej, dua lekë për bukë. Dhe shteti përgjigjet: Të kam dhënë plot këto muaj, pse nuk ke ruajtur ca ti kishe për tani? Vetë e ke fajin.

Shembulli 2 – Në kohë normale aksionerët e kamur të një kompanie ajrore fitojnë miliona në muaj. Sipas të dhënave mbi biznesin, 96 përqind e fitimeve shpërndahen për xhepat e vetë aksionerëve, vetëm 4 përqind mbeten në kompani.

Dhe vjen kriza si kjo e Covid. Askush nuk mundet më të udhëtojë me avionë. Milionerët ankohen: Kemi humbje.

Shteti? Shteti derdh miliarda për ta, për t’ua mbuluar humbjet. Atyre nuk u thuhet: Ku i ke lekët që ke fituar para krizës, përdori tani.

Thelbi i atyre që blogeri thotë në videon publikuar nga DITA:

Shteti paguan nga taksat e qytetarëve fitimet e munguara të të kamurve. Pra kur je i pasur dhe ke probleme, ti mund të ndihmohesh nga paratë publike. Kur je i varfër… është faji yt. Socializëm me të pasurit, kapitalizëm me të varfrit”.

Videoja është për SHBA-të por shembujt që morëm në fillim të këtij shënimi e afrojnë me Shqipërinë.

E cila thuhet se qeveriset nga socialistët.

Dita

March 25, 2020 21:19
Komento

84 Komente

 1. Gani USA March 25, 19:28

  E drejte DITA, bravo

  Edhe Robert B.Reinch e ka trajtuar kete mekanizem dhe hipokrizi te larte te “tregut kapitalist”

  https://quotefancy.com/quote/1380627/Robert-B-Reich-Socialism-for-rich-bankers-and-capitalism-for-everyone-else

  Reply to this comment
  • Nga t'ja mbajme?Kete e ka te qarte vetem EDI: March 25, 19:50

   Po pse tani po e mesoni ju c’eshte kapitalizmi!?
   Lexoni veprat e xhaxhit qe ua ka qartesuar qe gjysem shekulli me pare…
   Nejse te vijme tek kapitalizmi i omel si hallva!
   EDI ka vepruar drejte:jane bisneset e fuqishme qe do ti perballojne veshtiresite,sepse po te ndruhen ata ne investime ne do te terrorizohemi e do te thyejme dyqanet qe mund te jene bosh.

   Do te hame njeri tjetrin si tek ferri Dantes,sepse asnjeri nuk mund te sfidoi ligjet e shoqerise.
   Pra EDI eshte njeriu i duhur per sfidat,por racional ne aplikimin e ligjeve te kapitalizmit.
   Ne na kane zene tre te keqia njekohesisht:
   Kapitalizmi,
   Termeti,
   dhe CoronaVirusi!

   Reply to this comment
   • Golja nga Percelleshi March 25, 20:16

    E keqja me e madhe eshte arixhiu i Surelit qe ka lyer bythen me kosin e buxhetit.
    Pastaj vijne ato tre te keqijat qe ke renditur ti.
    E kemi votuar arixhiun per socialist.
    Ti per cilin flet?
    Ja ne kete shkrim ke nje shembull te qarte se ke mbron bytha e tij.
    Aty ke ujkun, ti thua po gjurmet.
    Je militant debil nga ata te bodrumit te Kryeministrise?
    Sa te peshtire ne mbrojtjen e te pambrojtshmes jeni, ju hengert mortja.
    Juve ju duhen marre me rrjepje ato leket qe do paguajme per ate mafiozin italian.
    110 + 30 milion euro mor legen.
    Prej vendimeve dhe mafiozlleqeve te arixhiut qe mbron ti ketu.
    Sikter, se na prishni gjakun ju vemje ndyresira qe mbroni ende keta shkerdhata qe i thone vetes politikane.
    Ptu, fare e keqe

    Reply to this comment
   • Tom March 26, 00:21

    Zoteri NUK ke ide fare.
    Biznese të mëdha ne Shqipëri jan vetëm 5%.
    Por Edi nuk do të ndihmojë biznesin shqiptar fare. Ai ka futur me anë të ligjit si biznese të mëdha, firma me 3 punonjës. Këto biznese bëjnë 90% të fuqisë me Shqipëri.
    Informohu kush quhet dhe kush bën pjesë si biznes i madh në bazë të ligjit rumpall ne Shqipëri.

    Reply to this comment
    • salameti March 26, 16:17

     Ik more bole. Sajon gjera nga mendja jote dhe na i paraqet si ligje te shtetit. Ka kritere te pastra lidhur me kategorizimin e bizneseve dhe ato qe thua ti jane perralla rrugesh dhe horash.

     Reply to this comment
   • Erhard March 26, 09:37

    Jo more jo!
    Na ka zene Edi e jo te tjeret!
    Por jemi popull; bageti qe mbajme ne pushtet keta njerez te pa afte dhge mbi te gjitha te korruptuar qe kemi perfunduar ketu ku jemi!

    Reply to this comment
   • Ilir March 26, 12:12

    Shume dakort me mesazhin ne Youtube video. Dhe shume dakort qe kjo mut qeverie vetem sociale nuk eshte. Ja ka marre dhe saliut me sypeshakqenin per vjedhje.

    Vetem se me idene e faljes se energjise jam TOTALISHT KUNDER!
    E bente saliu per populizem dhe e cuam per lesh sistemin energjitik. Nuk paguante gjithe veriu e gjithe maloket, vetem njerezit korrekt dhe pensionistet paguanin dhe e mbanin ne kembe sistemin.
    Absolutisht jo! Energjia duhet paguar.
    Nese kerkohet ndihme per te varferit PO, le ti kerkojme shtetit ta paguaje per te varferit te gjithen ose nje pjese. POR energjia duhet paguar dhe pike!
    Njerez mos beni gafa me keshtu idesh idoteske.
    Se ne shqiptaret kjo na ka dhjere nder vite qe nuk kemi mend te kutpjme cfare duhet bere e cfare jo.

    Reply to this comment
 2. Zigur Qarri March 25, 19:29

  Veshja e mantelit socialist nga Edvin Escobar D’Rama,u perdor vetem per ti hedhur hi syve socialisteve te ndershem,qe tashme e kan braktisur organizaten mafioze te”rilindjes”,pasi doli ai i verteti,drogaxhiu,ai qe njeh vetem Lekun per Zot.Ata qe kan mbetur ne”rilindjen” e D’Rames,jan jashtqitja e shoqerise shqiptare.

  Reply to this comment
 3. Loni March 25, 19:32

  Po pse kush eshtene minimum te mos paguaj deri ne fund te krizez…po te mire administrohet oshee ka mundesi…..ulni rrogat milioneshe,mos beni trajnime nja nje vit , mos merrni pjesen per tenderat dhe dalin leket….

  Reply to this comment
 4. Greta March 25, 19:34

  Nuk eshte ceshtje sistemesh politike,por korruptim kriminal i qeveritareve dhe urrejtje e kryeministrit Rama ndaj popullit te vet!

  Reply to this comment
 5. Buda March 25, 20:00

  Korona eshte shprehja me e zymte e sistemit ekonomik te tregut: ku 1% e popullsise zoteron 99% te pasurise, te jeret hane gjarperinj, lakuriqe nate etj. Ne vitet 1929-1933 bota kapitaliste ra ne krizen e madhe te prodhimit te paplanifikuar; Ruzevelti e zgjidh me Big Deal (Marreveshja e Madhe) qe ishte futja e elementeve te prones personale ne prone shteterore. tashme bota kapitaliste prodhoi pabarazine ne shperndarjen e pasurise dhe solli vdekjen e te varferve nga insektet. Tani zgjidhja duhet te vije nga shtrimi i nivelit minimum te jeteses se njerezve dhe tavani maximum i pasurise se milionereve. Se dyti, duhet te digjen ne furren e druve te gjithe personat qe pengojne aplikimin e “Planifikimit familjar”, padyshim, i pari Papa i Romes.

  Reply to this comment
 6. Ke te drejte March 25, 20:10

  Greta ke te drejte. Sondazhet i thone qe e urrejne dhe ai na urren per vdekje ndaj tallet me ne.

  Reply to this comment
 7. proletare te te gjithe vendeve bashkohuni . pa...humor . March 25, 20:46

  epo, per me se 250 vjet qe genjehet njerezimi se kapitalizmi eshte nje e drejte e njeriut . une nese jam i “zoti” akaparoj pasuri natyrore mjete prodhimi tregje pune dhe shitblerje (bisnesi si kane qejf t’i thone dhe shqiptaret) dhe natyrisht me ane te mbivleres qe akoma nuk kontrollohet nga shteti (ndonese i thote vetes social) pasurohet sa i do…BYTHA . dhe kjo, se kjo e drejte garantohet me kushtetute, sipas ligjit te meritokracise .
  po kush te tha ty more shtet kurve (“kapitalist”),disa qindra vjeçare, se parimi i shperndarjes se pasurite natyrore te planetit, duhet te behen sipas principit te “kontributit” fizik e intelektual, (qe sipas socializmit eshte i i vogel) kur ti, vellain shokun mikun edhe pse s’eshte i nivelit tend, moralisht dhe teologjikisht, e konsideron si VETEN !?!… pse AI, duhet te zvarritet prej teje e pas teje, sepse je i “ZOTI” !?!…

  Reply to this comment
  • proletare te te gjithe vendeve mbaheni ne b_the, se mire e keni March 25, 21:18

   Ooooooo proletaro, ju i merrni gjithmone gjonat mrapsh, pranej e keni vazhdimisht ne b_the. Nuk eshte kapitalizmi e drejte e njeriut or katunar, kapitalizmi garanton te drejtat e njeritu. E kupton dallimin apo do noi vizatim? Eshte e drejte e njeriut qe me zotesine e tij te perparoje, t’u japi pune atyre qe nuk jane aq te zot sa ai qe te ushqjen kalamajte. Ti bashkohu me ata qe mendojne si ty, permbyseni kapitalizmin, bejini shurren te gjithave siper, pastaj ndani triskat.

   Reply to this comment
  • proletare te te gjithe vendeve mbaheni ne b_the, se mire e keni March 25, 21:22

   A se per pak harrova. Pasuria natyrore e planetit nuk shperndahet sipas kontributit fizik e intelektual or katunar-proletar. Pasuria natyrore, i paguhet me para te thata shtetit te cilit i perket. Kush i ka keto para i ka vene me punen e vet te meparshme. Nejse. ti vazhdo te pellasesh per barazi e terrci e verrci. Dy jane rruget per ty, o do perfundosh ke talloni (edhe po punove per ideologet shkellqimtare te socializmit), ose pabuks qe vete derdellit.

   Reply to this comment
   • mirel March 26, 15:12

    Pasuria natyrore e planetit nuk i takon asnje privati pervec atij qe e zoteron nen token e tij, bile dhe per ata ka ligje, Pasurite natyrore jane prone e shtetit, nese ka private qe i shfrytezojne ka taksa te larta, se nuk ka te drejte njeri te behet me i mencyr nga te tjeret dhe ti marri per qef sic behet ne Shqiperi, qe i shfrytezojne dhe i grabisin dhe nuk i paguajne asnje therrime shtetit.
    Keshtu behet kur eshte shtet, dhe jo hajdute e kriminele si bandat e hordhite e Ramutit dhe Berishes

    Reply to this comment
 8. Xhuxhumaku March 25, 21:03

  Or zoterinj, mos e ktheni kot ne ballafaqim sistemesh. Ne te gjitha sistemet budallalliku paguhet shtrenjt. Nqs 100$ mjaftojne me myll muajin, prishi 800 te tjera per cfare te do bytha, ama leji 100 te tjera me njane “for a rainy day” (per nje dite me shi). Sa per ata aksioneret qe ndajne fitimet, a e di ti, kushdoqofsh qe ke shkruar ket trapllikun, qe ata aksioneret kane fut parate e tyre ne kompani pikerisht qe te marrin e te ndajne fitimin dhe e dyta parate e atyre aksionereve bejne qe ata te “varferit” te kene mundesi te punojne, pra edhe te paguhen me ato 1000 dollaret ne muaj. Kush mendon qe suksesi i tjetrit eshte mossuksesi i vet quhet “loser”.. Mos ngaterroni kapitalizmin, qofte edhe te eger me hajdutllikun e Edvin Rames dhe me malokllikun e Sali Berishes, se pastaj u hyn ne prapanice “socializmi” i Enver Hoxhes. A ju kujtohet talloni? Apo atehere meqense e kishim te gjithe nelloj ne bithe nuk na dhemte bitha.

  Reply to this comment
  • Nga larg March 26, 19:29

   Me duket se e ke gabim. Nga prodhimi i fakireve qe punojne me 1000 dollare ne muaj, 1000 shkojne per fakirin dhe 1000 per ate qe “ndihmon” fakirin te punoje. Edhe socializmi shqiptar, pak a shume punonte ne te njejtat principe, se tere ato shpenzime per vepra industriale e bunkere duhet te vileshin diku. Differenca qe se ne systemin e Enverit, te jepnin nje cape buke, te gjithe ishin pak a shume njesoj, po kishte nje fare sistemi social. Ne kapitalizmin tend, te japin nje cape buke, po qe troke ke insurance mjekesore falas dhe po pate nje rroge te mire ta marrin me taksa dhe ti prape mbetesh ne systemin e Enverit. Atehere po te hapje gojen kalbeshe ne burg, ketu po hape gojen dikush ofendohet dhe ti mbetesh ne rruge – burgu eshte me I mire se te pakten nuk shqetesohesh per shpenzimet – e vetmja qe qe duhet te kujdesesh eshte bitha jote.
   Po suksesi I tjetrit nuk ka pse ngrihet mbi gjakun e dikujt tjeter.
   Ose socializem per te gjithe, ose kapitalizem per te gjithe
   Po per mendimin tim, eshte kriminale te pervetesosh fitimet, dhe te shperndash dhimbjen
   Sic ka thene dikur Hugoi “Pas cdo pasurie te madhe fshihet nje krim”

   Reply to this comment
   • Xhuxhumaku March 26, 22:18

    Ti qeke aq larg sa nuk e paske lexuar shkrimin me duket po i qeke perveshur komentit tim. Hapi syte e lexo shkrimin qe thote

    “Shembulli 1 – Në kohë normale të varfrit i jepen 1.000 dollarë në muaj për ushqim. Ai harxhon 100, dhe 900 blen sende luksi sepse mendon që muajin tjetër do marrë 1 mijë të tjera.

    Një ditë, vjen kriza, nuk mund të paguhet më. Ai ngelet keq dhe thotë: Ej, dua lekë për bukë. Dhe shteti përgjigjet: Të kam dhënë plot këto muaj, pse nuk ke ruajtur ca ti kishe për tani? Vetë e ke fajin.”

    Megjithate une po shtoj nje gje tjeter, ty po te vjen me lezet ne burg, se i bie qe te ruash vetem bithen tende, mos harro se ne burg bytha jote mund te behet prone shoqerore. Une per vehte perferoj troke dhe i lire, Ceshtje shijesh apo jo?

    Reply to this comment
    • Nga larg March 27, 06:30

     Une nuk besoj se ju ofendova. Une e lexova dhe artikullin edhe komentin tuaj. Po me duket se ju jeni nxituar dhe ndaluat se lexuari mbas pikes se pare. Pyetja eshte e thjeshte. Perse keta fakire duhet te mbajne leket menjane per nje “rainy day” dhe keta te pikes 2 te mos mbajne asnje nga ato qe fitojne per nje “rainy day” po kerkojne leket e fakireve per te dale nga situata?

     Reply to this comment
     • Xhuxhumaku March 27, 14:08

      Arsyja eshte e thjeshte per ate qe do ta kuptoje po te afrohet pak:

      Se jo te gjithe njerezit jane njesoj or taj, sa me shpejt njerezit ta kuptojne kete aq me mire do te jete per te gjithe. Iluzioni se mund te arrihet barazia e plote te con ne idiotizmat dhe absurdin komunist qe nuk eshte gje tjeter vecse utopi. Prandaj ca duhet te ruajne para, ca te tjere mund te mos ruajne.

  • Nga larg March 28, 23:32

   Ju nuk rrini dot pa fyer komentuesit e tjere. Zakonisht kjo eshte nje tregues i mungeses se argumentit. Pyetja ime qe e thjeshte dhe ju vendoset te mos i pergjigjeni. Une nuk flas per barazi, por per trajtim te njejte. Ne kohe te mira dikush fiton shume e le ti gezoje, Fukarenjte punojne per nje cape buke dhe duhet te kursejne dicka per “rainy day” megjithese mezi nxjerrin 15 diteshin. Po ama kur “fillon shiu” pse bie vetem mbi kokat e fukarenjve? Ma shpjegon dot kete?
   G.Orwell dikur shkruajti “Gjithe kafshet jane te barabarta, po disa jane me te barabarta se te tjeret”. Shume mendojne se kjo ka qene nje alegori per sistemin socialist, po fatkeqesisht eshte nje realitet per te gjitha sistemet

   Reply to this comment
   • Xhuxhumaku March 29, 04:15

    Me vjen keq po ti nuk dike me u afru. Paske marre persiper te zhvillosh me tej edhe Orwellin. Ajo puna e kafsheve te barabarta si e tha Orwelli eshte tamam alegori per socializmin. Tashti ti po deshe t’ia veshesh edhe kapitalizmit je i lire ta besh, po ke nje problem te vockel, askush nuk ka thene qe ne kapitalizem “kafshet” jane te barabarta, pervec se para ligjit. Per te tjerat a nuk jane ideologet e socializmit qe pretendojne te vendosin barazi per te gjithe. O shoku “Nga larg”, me fal po qeke pak konfuz dhe kjo nuk eshte ofeze, eshte gjendja mendore e jotja. Sorry!

    Reply to this comment
    • Nga larg March 29, 14:09

     Ju prape nuk ju pergjigjet pyetjes time, dhe nuk ja vlen qe te merrem me me ju. Ky eshte postimi I fundit, cfaredo qe te shkruani si kunder-pergjigje. Nqs une nuk ditkam te afrohem, ju akoma nuk jeni ne gjendje te me jepni nje pergjigje te thjeshte. Edhe ne kapitalizem zoteri “barazia e ligjit” eshte thjesht nje shprehje, por jo realiteti dhe nqs nuk arrin ta kuptosh, sinqerisht me vjen shume keq.
     Po ka shume mundesi qe ju nuk arrini te kuptoni thelbin e ceshtjes. Ne menyre subkoshiente keni zgjedhur screenname xhuxhumak – dhe nga sa shkruani duket se vertet jeni i tille nga mendja e ndoshta edhe nga trupi
     Ju uroj gjithe te mirat

     Reply to this comment
     • Xhuxhumaku March 29, 15:11

      Ti nuk dike kuptimin e fjales xhuxhumak, por kuptoke barazite dhe ceshtje me te thella, duket si progres disfunksional, ose analfabetizem funksional. Po mire o mos u pergjigj, se mos na plasi neve ketej…Midis nesh nuk besoj se do i rezistosh tundimit per t’u pergjigjur, po do perdoresh ndonje nick tjeter qe edhe te pergjigjesh edhe te duket sikur nuk u pergjigje. Si thua?

 9. KORÇARI March 25, 21:25

  Po kjo u duk shimë qartë në krizën ekonomike të vitit 2008 kur qeveritë NDIHMUAN BANKAT ME MILIARDA EURO , NË KURRIZ TË SHTETASVE ,PRA NGA TAKSAT,.
  KËTO MILIARDA QË SHTETI UA DHA BANKAVE U QUAJTËN BORXH QË SHOQËRIA JA KA BANKËS QËNDRORE BOTËRORE,
  PRA ME PAK FJALË
  BANKAT JANË INSTITUCION PRIVAT DHE SI I TILLË KUR KA FITIME I MBAN PËR VEHTE, LLOGJIKISHT DUHEJ QË DHE KUR KA HUMBJE TI KOMPESOJË NGA XHEPI, OSE TË MBYLLET ASHTU SI MBYLLET ÇDO BIZNES QË FALIMENTON.
  POR KËTU SHTETI BËN NJË LOJË TË PISTË NË KURRIZ TË QYTETARËVE.
  SHTETI FINANCION BANKAT ME LEKËT QË AI KA MARË BORXH NGA BANKA QËNDRORE, LEKË TË CILAT DO I PAGUAJË QYTETARI .
  PRA SHTETI BORXHIN PRIVAT E FINANCON ME LEKË SHTETËRORË , POR KUR BANKAT (PRIVATI) NIS TË KETË FITIME , NUK FINANCON ASNJË QINDARKË SHTETIN PËR BORXHIN QË AI KA MARË PËR TË FINANCUAR ATË (PRIVATIN) .

  ME PAK FJALË , AI QË E HA NË [email protected]Ë GJITHMONË ËSHTË POPULLI I THJESHTË.

  VETËM NJË SHTET NË BOTË JU TREGOI VENDIN BANKAVE NË KRIZËN EKONOMIKE QË KALUAM , ZELANDA E RE, ATJE TË GJITHA BANKAT QË DEKLARONIN FALIMENTIM THJESHT …… U MBYLLËN.
  BILE ECËN DHE MË TEJ,,, DËNOI ME BURG DHE GJOBA TË GJITHË BANKIERËT TË CILËT FALLSIFIKUAN NUMRAT PËR TË SJELLË NJË KRIZË TË SHTIRUR (FALLCO) , GJITHASHTU DËNOI DHE TË GJITHË MINISTRA, KRYEMINISTRA QË FINANCUAN BANKAT PRIVATE.
  POR KËTO NUK DALIN NË SIPËRFAQE NGA TELEVIZIONET E QELBURA (TRASH TV)

  Reply to this comment
  • Korçari nr 2 March 25, 22:02

   Bravo, KORKARI, s’po merrem me traplliqet e tjera qe ke shkruar, vetem po te bej nje pyetje:

   Cfare ndodhi me kursimet dhe depozitat e njerezve te zakonshem, ose popullit te thjeshte sic i quan tu, qe ishin te depozituara ne ato bankat qe u mbyllen, meqe falimentuan?

   Reply to this comment
   • mirel March 26, 03:36

    Korcari nr 2. Pse nuk i ndau vete shteti leket e depozitave, dhe te pervetesonte kapitalet e Bankave, te gjitha..

    Reply to this comment
    • ? March 26, 12:54

     mirelo, ik se ta shpiegon enveri.

     Reply to this comment
     • mirel March 26, 15:09

      ?, dhiare e ramutit, une nuk jam analfabet si puna jote. Meso te shkruash njehere, pastaj fillo te mendosh. Nga bajgat e Dules te politika ekonomike nuk mundesh dot.

     • ? March 26, 18:18

      mirelo, te gjithe anal-fabetet keshtu thone, nuk jam anal-fabet, ne fakt fabete nuk jane po anal jane gjithe diten, vazhdimisht ne anus e duan. Sa per dijeni me Ramutin s’kam pune, derri i qifte nonen, me ka ngel merak Enveri qe nuk e qiva dot sa qe gjalle, se kur mu bo mu gati manalli ai ishte budallalleps, megjithese mo mire keshtu se thone qe ai i vriste ata qe i bonon qejfin nga mrapa.

    • KORCARI March 27, 08:45

     O mirel, varjau qillot ketyre te pashkolleve, keta nuk dine nga lidhet gomari ,dhe jo me tu hyne ketyre te “thellave”
     Ja shiko kete gjymin siper me pseudonimin ,”Korcari nr2″ duket qe ska “haber” nga gjera dhe fakte qe kerkojne mendim dhe Tru.
     Keta jane si Bagetite ,PERTYPIN CJU VE PERPARA pa u interesuar se cfare hane.

     Reply to this comment
   • KORCARI March 27, 08:39

    Korcari nr 2.
    Leket e njerezve u kompesuan deri ne qindarken e fundit. Nga buxheti i bankes, sepse faktikisht Bankat nuk kishin falimentuar por thjesht kishin “Gatuar ” numrat ,gjithashtu te gjithe GOLDEN BOYS-ave JU KONFISKUAN TE GJITHA DEPOZITAT QE KISHIN dhe u kompensuan qytetaret per Depozitat e tyre.
    Keta GOLDEN BOYS-a u akuzuan dhe u denuan me burg , dhe jo si Fullani yne .
    Sa per traplleqe ,po shikoj qe je i pari ti dhe nuk dua te ta mar seren

    Reply to this comment
   • KORÇARI March 27, 09:03

    O GJYMI me pseudonimin “Korçari nr2”
    Që je Çyryk idiot i pashkollë duket që tutje, por mos e demostro kaq hapur gomarllëkun tënd prej FSHATARI TË TRASHË, ose si i themi ne këtej nga Korça AGA I TRASHË .
    Rri bre Derdimen me Lopët atje , Ç’kërkon që ju futesh këtyr debateve të “thella” , këto debate presupozojnë diçka që ti NUK E DISPONON , atë që quhet TRU.
    Mirë je LOPÇAR , mos u mer me gjëra që nuk i kupton dot , jo për gjë ppr Degjenerohesh kot dhe ekspozohesh si TRAP.
    Rri atje bre byrazer ha ndonjë koriçkë të thatë që të jep qeveria dhe mos ha mut kot.
    Hajde kokëbole kalofsh mirë me bagëtitë dhe kujdes i zi mos i humbësh se do të VARIN KËMBORËT NË QAFË pastaj o KOKARI nr2

    Reply to this comment
    • Korçari nr 2 March 27, 14:48

     Kisha pershtypjen se korcaret jane me te edukuar se ty, dija edhe qe jane pordhacer si puna e qorrit me nje sy, pra ne hesap te fundit shumica e korcareve, nje prej te cileve jam edhe une ne origjine gjyshore, jane nje kombinim i rrezikshem i qorrave me nje sy me pordhacin. Po qe puna per bageti, nuk e di a i pe ne gjume apo ne guzhinen tende, po duket te ka mbetur ndonje e fshehur qe nga koha e tufezimit, atehere kur ua moren ne emer te socializmit fitimtar. Per bole e per kar, kam edhe une si gjithe burrat e tjere dhe i kam midis shaleve, kurse per gjymin, une ne qença gjym, zotrote je stomne prej argjili bythe.

     Po ke ngel keq per leke duku kerko ndonje hua vellazerore, meqe je gojemut do ta marresh me interes 10% ne muaj, qe ti shpiesh ndonje koriçke sat’eme.

     Reply to this comment
     • KORÇARI March 28, 15:51

      Ti KOKËKARI nr2 , Duhet të dish që Korçarët janë vërtet të Kulturuar por me ata që janë të kulturuar, ndëra me BIDONA dhe GJYMË si ty s’ja vlen të jesh i kulturuar , pasi si thotë një fjalë e urtë popullore “ARAPIN SADO QË TA LASH , VETËM SAPUNIN PRISH” ,sa për tufëzimet ,unë jam lindura nga 4 breza NË QYTETIN E KORÇËS, ti si aga që je dhe si Lopçar , rri atje me Lopët dhe mos debato për tema që s’ja ke haberin.
      Të fala sat’ëme bëji, ha dhe ndonjë Koriçkë të thatë nga Qeveria.

     • Korçari nr 2 March 28, 17:46

      Po mos u nxeh bre zhenge, per koke te babait une ti dergova koriçkat per tet’eme, po shiko se mos i ka mbajtur posta. QEverise tende une ia kam bere mune me kohe, ta kam lene tyne. Ec nje here andej nga Shen Triadha se japin sapun falas per ju morracaket.

     • KORÇARI March 28, 20:09

      O Kokëkari nr2 ,Po folë o GDHË folë , ta marim vesh që je Kërcu nga mëndja.
      Korçkat e thata mbaji për të t’ëmë se mos mbetet keq , se helbete kohë izolimi është.
      Andej nga Shëntriadha vete që të mbledhësh biskota nga varret o ???
      Të bëfshin mirë ???
      Ja për këto biseda bën ti, çdo që futesh në debate për tema të “Thella”” për ato je Mushtulluk.

     • Korçari nr 2 March 28, 21:48

      O i thelli i babait, kush ta ka ngjeshur thelle o i uruar? Ke ngrene ndonje popare mo? Po nonje memelige? Apo kohe krize thuaj, thjesht mut me pak bajga, edhe ate me tallon.

     • KORÇARI March 29, 01:36

      O kokëKari nr2, po rri o Derdimen rri,ç’krruhesh kot me gjëra që nuk di, rri o këmborë fola atje me lopët dhe je rehat,ç’ke që do të bëhesh si i ditur…
      Andej nga Shëntriadha ki kujdes me ato biskotat ore, se janë ca bëjnë shurrën mbi biskota ,hë të keqen se mos na pëson gjë ,, se të kemi të mirë kështu për englexhe ,si kleçkë për dhëmbët të qeshim ca….
      E di që je mësuar të hash dhe biskota me bajga por ki kujdes se helbete …
      Hajde Lopçar kalofsh mirë nga varret…

     • Korçari nr 2 March 29, 04:08

      A po ti qeke si puna e mutit mas kepuces, nuk u dake per qamet. Epo hajt pra ne pidh te korçares, me none e motra, e teze e halla e me cfare te permban pragu i shtepise. Teçken e seçkes, te tere koqe gomari kishit qene yve o, qe nga Pilua e gjer ne Rita. Te ngelen lopet e kemboret ne gryke o koke me qoshe.

     • KORÇARI March 29, 15:19

      O Kokari nr2, po pse nxehesh o kokësqepar, po ç’pate o kërriç ç’pate , qetësohu se mos pësosh ndonjë gjë.
      O Kërriç mqs e nise me të sharë atëherë bëj durim o të [email protected]ë derri nënën , o kokëmyshk po kur nuk ta ngre organizmi të sharën atëhere mëso mos shash të tjerët o shalëtym, o të Lërofshin çke në shtëpi .
      Mëso o Gërnetë të sillesh mirë me të tjerët se ndryshe do të [email protected]ë në [email protected]ë o Dordolec.
      O Surrataksham herë tjetër Mos Ha Mut duke sharë të tjerët që mos të serviret Muti në pjatë ,more vesh o turimut , o surrat qenef.
      Ti o fekale e qelbur mëso se atë që hedhën atë do presësh kokloqe. Ti o legen me 100 vëra që të shkërdhefshin ç’të përmban pragu mëso se kur hapën Qenefin do gjesh Fekale.
      Surrat qelbur, O Aksident Kapote që femrat e sojit tënd Motra,Mamaja,Çupa,Gruaja s’lanë hu gardhi pa thyer dhe Kastravec pa ngrënë herë tjetër matu mirë para se të shash dhe të ofendosh , mirë o të pjerdhtë baldosa në gojë??
      Nqs nuk di të bashkëbisedosh në mënyrë të qytetëruar qepe gojën dhe mos folë kokbole.
      More vesh o Mushtulluk o Dape???
      Dhe mos ha më mut nqs nuk ke bythë në rregull??

     • Korçari nr 2 March 29, 19:45

      Kor_karo une po i bie shkurt, te qifsha nonen mu ne pidh, motrat para e mrapa, tezet, hallat i kam per gojore, gjyshet po ti kursej se vine era shurre. Po i ha bytha vellezerve ose babit edhe atyre ua bojme dermanin. Ti vete ha mut sa te ngopesh o idiot!

     • KORÇARI March 29, 21:30

      Kokari nr 2, të qënka ndezur bythka për loqkë , fatkeqësisht nuk qij bythqirë si ty, tani për Çupën,Gruan,Mamin (nqs është në formë të mirë) do T’ju heq nga një majë të mirë, ti rregullohu me gomarin ,bëji ndonjë gojore gomarit në fillim pastaj ktheji bythën se ta kërcet ai pastaj se e ke stërvitur .
      Dhe ku je o Gollozdrëm , mos u kruaj me Kaun se po ta hipia ai do ti thyejë koskat.
      Çupa ,Gruaja, Motra dhe Mami vazhdojnë në Semaforët apo tani me Izilimin kanë nisur të Shkërdhehen në Shtëpi, dhe në Stallë ???

     • Korçari nr 2 March 30, 01:39

      Korkaro nuk ta jepka mo as gruja tashti, qeke merzit shume, myll aty, era pordhe etj. etj.

     • KORÇARI March 30, 11:59

      Hë qerrata , të paska mbetur merak ë ,ta ka qejfi të ta sëlloj njëherë , i rënke bythës keq i rënke . Po të thashë që [email protected] nuk jua hip.
      Mos shpreso kot .!!!

     • Korçari nr 2 March 30, 13:10

      Vallahi – Bilahi merak me ka mete me ta shkerdhye tane fisin.

     • KORÇARI March 30, 20:17

      O Kokari nr2, lëri vallahi bilahitë për në xhami,
      E di që të ka vajtur mëndja keq , që mos them të është bërë fiksim që të ta sëlloj njëherë ,por harroje.
      E ka kuptuar gjithë forumi i “DITA” -s që i Jep “INJETROS” , që e “Pastron Furrën” që e “Qëron Kastravecin dhe Karotën” , që “E Ha Bananen” që “E Kap Ngjalën” bre byrazer si ta them, por ska gjasa të ta Sëlloj , tani nqs del ndonjë vullnetar të ta sëllojë , le të dalë
      Të thashë Çupën,Gruan,Motrën dhe Mamin nqs është në formë të mirë ME GJITHË QEJF T’JUA SËLLOJ, BILE BILE DHE GOJORE DO TU JAP Por ty jo.

     • Korçari nr 2 March 31, 15:13

      Po or taj, po desh ti edhe ne xhami po ti qime robt, s’ka problem.

  • kastriot March 25, 22:04

   Kjo seshte e re ne historine e botes sidomos pas luftes se dyte boteroreGjithmone kur ndermarjet jane me fitim privatizohen ne momentin qe ulet fitimi shtetezohetKeshtu ka ndodhur dhe me ato ndermarje qe i shpetuan stuhise’demokratike’ te viteve 90 ne Shqiperi flas per investime dhe ndermarje strategjike Keshtu po ndodh dhe me rrugen e kombit u muar borxh me 10% dhe u ndertua kurse parate per taksen e rruges i mer privati Ne momentin qe rruga do te kete nevoje per investime pra per para prap do te shtetezohet

   Reply to this comment
 10. VLORA March 26, 00:22

  Ne Shqiperi nuk ka kapitalizem me regulla loje.Ketu eshte rumpall ku i ndershmi e ha ,batakciu ben pasuri.Shikoni uzinen e Ballshit vijne pronar bejne para ,nuk paguajn as sigurime shoqerore te punonjesve ,u lene dhe ca roga pa paguar ,nuk paguajn as tatimet dhe ikin pa u hyre gjemb ne kembe.Ne cilin vend te botes ndodh kjo?ASGJEKUNDI.CDO POPULL KA QEVERIN QE MERITON .NE KETE MERITOJME

  Reply to this comment
 11. gjermani i fundit March 26, 01:05

  kam lexuar njehere nje barcalete,qe rrekej te shpjegonte borxhin publik me fjale te thjeshta. Ishte ne kohen e borxhit grek ne mos gaboj. Ne nje qyteze te humbur spanjolle shkon nje çift gjerman me mercedes. Ndalon ne qender ku eshte hoteli i vetem dhe hyn ne holl. Hotelxhiu qe vriste miza tere diten i çuditur u uron mireserdhjen. Ata pyesin nese ka ndonje dhome te lire,duke vene ne banak 200 euro paradhenie.
  Hotelxhiu u jep te gjitha çelesat te zgjedhin ke dhome te duan. Ndersa ata ngjiten lart, ai merr 200 eurot dhe shkon me vrap tek dyqani i ushqimeve per ti shlyer 200 euro qe ia kishte borxh. Sakaq, dyqanxhiu pa i futur fare ne sirtar shkon tek shumica ti shlyeje 200 euro furnizim. Furnizuesi nga ana a tij shkon tek Taverna perballe,ku i shlyen 200 euro borxhin qe ia kishte, Tavernaxhiu qe kishte gruan gjithnje te semure shkon tek farmacisti dhe i shlyen 200 eurot qe ia kishte borxh. Me kete rast, dhe farmacisti e mbyll borxhin e tij duke i dhene 200 euro dy prostitutave, te cilat nga ana e tyre nxitojne ne hotel t’i paguajne hotelxhiut qerane e papaguar te muajit te shkuar,per dhomen ku flinin. Sapo hotelxhiu zgjati doren ti fuste parate ne sirtar, klientet zbriten e te pakenaqur thane se nuk gjeten asnje dhome qe te plotesonte kerkesat e tyre. Zgjaten doren, morren ne banak 200 eurot e paradhenies e dolen jashte. I hipen mercedesit dhe u nisen gjetiu drejt nje qyteti tjeter. Cfare ndodhi? Te gjithe ferkuan duart,te pakten i shlyen borxhet njeri-tjetrit.Por ka edhe kontrata keshtu; ne kemi nevoje per energji. Une si kompani e bej hec-in, por ti si shtet je i detyruar te ma blesh te gjithe energjine, ta zeme per 30 vjet. Ke, s’ke nevoje, ti do ma blesh, se une s’i hyj fare asaj pune. Ok, do thote xhuxhumaku, privati hedh leket dhe normal s’ka dale per sadaka. Po mire, gjersa privati shkon e merr kredi ne banke, ben investimin, do edhe fitimin, do paguaje per konçensionin, etj; nuk eshte me kollaj qe te marre kredi shteti dhe fundja, tec-i eshte pasuri publike? Jo – thone kapitalistet, dmth FMN, se privati eshte nikoqir, pastaj shteti s’duhet te jete konkurrent.. Sistemi aktual siç shihen bathet nuk bazohet tek prodhimi kapitalist,por tek rifinancimi i borxheve dhe kredive, si me thene, une qe kam shume para ç’me duhet te prodhoj, te merrem me punetore, mallra, etj. Jo, une bej para duke shitur para,Klasa e parallinjve te medhenj nuk quhen me kapitaliste industriale, por oligarki financiare, Pyetja serish eshte spontane; po mire, shteti nuk ka fuqi te vetefinancohet. Vete i shtyp parate, pse duhet te jape me konçension vepra qe i ka bere me borxhe, ku renta perfundon si kokoshi nje thele? Po ky eshte sistemi. Kuptohet, gjerat jane me te nderlikuara se kaq. A i intereson Shba-ve nje BE e forte? Jo. Po nje Kine e forte? Jo, Po KInes a i intereson nje Amerike e forte? Jo, Po Rusise per BE? Po Be per Rusine? e keshtu pa fund. Kjo eshte lufta e shkopinjve nen rrote. Sekush te rritet per vete duke i prishur pune tjetrit. Rritja ekonomike pafund se ashtu i intereson oligarkise financiare spekullante eshte ne buze te gremInes, do kete patjeter nje Depresion si ai i ’29.Do mbyllen shume fabrika se ka superprodhim. Imagjino sezonin turistik kete vit me zero qarkullim se çfare humbje kolosale per ekonomine shqiptare. Do ishte lule te vijne dy turistet gjermane me 200 euro paradhenie, sa per te ushqyer mekanizmin e larjes se borxheve.

  Reply to this comment
  • mirel March 26, 15:25

   Ajo puna e borxhit gjerman me Greqine nuk ishte kaq per te qeshur o mono. Gjermanet krijuan monopolet financiare dhe futen ne kthetra dhe Greqine, por borxhet qe merrte Greqia nuk perdoreshin per financime dhe investime ne shtet, por i hanin politikanet greke per qef me miqte e tyre biznesmene, si Ramuti me miqte e tij, Ulaj, Fusha, Kastrati, Gjikuria, Ahmetaj, Gjiknuri.. te tere jane brenda
   Per te paguar borxhet ja lane ne kurriz popullit grek. Austeriti i thoshin, vene dhe terma teper kozmopolitike te mendojne mileti se meqe vjedhin politikanet e shtetit kjo behet per interesa te larta te BE. Dhe kjo puna jote,. borxhet i paguan hotelieri, farmacisti, prostituta, por ata qe jane krah pune nuk do e xhirojne dot ate 200 euroshin e gjermanit, por do fryjne syte dhe do vrasin veten sic e vrau nje mesues grek, pensionist, perpara parlamentit grek. Sindagma i thone, apo jo?

   Reply to this comment
 12. mirel March 26, 03:42

  Jam dakort me Greten. Nuk eshte ceshtje cilesimesh politike, Socializem apo Kapitalizem.
  Eshte direkt akt kriminal i shtetit, vjedhje e hapur e Buxhetit te Shtetit, dhe vjedhje e takses qe paguan popullsia, per xhepat e Bizneseve te miqve te Ramutit.
  Nese popullsia paguan 15% taksa, bizneset e medha paguajne vetem 8%, nese i paguajne dhe ato, ndersa te prapambeturat jua fali vjet me ligj.
  Keshtu qe punojne qorrat, te hane horrat.
  Popull i mbaruar, cohu ne kembe se po te rrjep Ramuti te gjalle, e po te hedh si mish te te haje korona,.
  Pa testime, pa maska, pa spitale dhe mjete te pershtatshme. dhe po jua rrjep dhe buxhetin e shtetit qe tju lere ne meshire te fatit 100 here.
  Po nuk merr vesh ky popull jo, njehere termeti, njehere korona, cfare kerkon me qe te kuptoje?
  Mos prisni ndonje tornado qe tju marri te gjitheve perpara?

  Reply to this comment
  • Hammerhaituri March 26, 11:48

   Keshtu si shkruan ti duket se do te zevendesosh nje M.. me nje tjeter! Pune qe behet se jane 3 ne pritje. Ndryshim s’ka per te pasur ama !
   Socjalizem,kapitalizem feudalizem e prralla te tjera do kete gjithmon dhe ai qe nuk punon do jete ne veshtiresi! Sistemi me i mire eshte ai ku punohet e prodhohet duke qene pjese e tregut botrore. Atij qe nuk punon s’ka c’ti beje as M ja numer 1 as 2 e as 3.

   Reply to this comment
   • mirel March 26, 15:17

    Puna me ty mor hammerhaitur eshte se ngado shikon vetem M, dhe mendon vetem M..

    Reply to this comment
    • Hammerhaituri March 26, 17:52

     E kupton se c’shkruan moj Mirela e LSI se?
     S’ka koment qe nuk paermend duke i vene nganje Ra perpara nejse mbase e ke me shaka.

     Reply to this comment
     • mirel March 26, 18:00

      Po e LSIse je ti o Hamut i Haleances, jo une. Rri aty ne halene e haleances, ne gadishmeri per haleance me lulin. Kete pune keni ju,. kerma ramiste

     • ? March 26, 18:21

      cfare LSIe mer, a nuk e shef qe ketij mirelit i vjen era pordhe Enveri qy aty tutje?

 13. SS March 26, 08:07

  Korona kush eshte ,eshte vete pabarazia Lufta per konkurence ,njeri do te veje ne te semes ,jeta do te ndryshoje per te mire ,ose per te keq

  Reply to this comment
 14. anticensurë25642654 March 26, 08:53

  biri i kurvës,trimi ynë me pampers të dyfishtë,nuk mund ti kursejë rromuzet e tij si bir bushtre që është!nuk mund të falsë si drejtues shteti por do të mbetet halabaku i ndyrë i urave të francës” Dritat do paguhen qindarke per qindarke dhe kush nuk paguan nuk do kete drita, sepse nuk eshte bere deti kos,”!!
  he të shkërdhefsha robt o K/M ynë!!
  pthu hale e qelbur!!
  kur do rritesh o halabaku i mutit??
  kur do ta kuptosh se nuk je me ato kurvat që të janë nënshtruar gjithnjë??

  Reply to this comment
 15. sistemet shoqerore ekonomike, sipas moralit....HUMAN . March 26, 10:57

  o replikues, i “proletar te te gjit……” . po t’a kam shpjeguar ore derr teoringrenes, (qe pranon aksiome, çdo gje qe ju mesojne mesim’mut’hengesit derra; nuk dua t’ja di per “zotesine” tende . me intereson principi i barazise njerezore, dhe mbi kete duhet te ngrihen sistemet shoqerore ekonomike . per here te pare shkencerisht moralin e ka shpjeguar, KRISHTI .

  Reply to this comment
 16. Jimi March 26, 10:58

  Ne 90 -en u ngritem ne kembe dhe thame: Ta rrezojme kete kodosh sistem socialist, se na piu gjakun dhe te ndertojme ate kapitalist, qe eshte shum i dashur per proletaret. Dhe ashtu beme, me moton Ta bejme Shqiperine si gjithe Europa, shembem socializmin dhe vendosem kapitalizmin. Tani o milet cfare kerkoni? Jo po ne e dinim kapitalizmin “Hallve me shum cecel”, po ky na doli zeherr! Tani rrini rrehate e shtrengoni bythen forte, se kjo pune nuk ka derman. Sistemet nuk nderrohen sikur breket.

  Reply to this comment
  • Kris 1 March 26, 13:17

   Ps qe me marrjen e emrit,pamvaresisht se trashegoi pronat dhd elektoratin e partise se punes rendi djathtas.Me grushtin qe i dha rilindja dhe me pucin e krye bakabondi te sajj ajo eshte plotesisht nje parti ultra e djathte qe mbahet mbi nje tufe delesh. Qe blegerije sa here u fishkellin cobani nga Erbith tv
   Fjalet e teperta per alias PS jane fukarallek ne kaptine

   Reply to this comment
 17. Nje shqiptar March 26, 18:11

  Edi Rama nuk ka te drejte qe te varferit, qe nuk do te marrin as rrogen pasi eshte lufte dhe nderrmarrjet po mbyllen, duhet te paguajne te gjitha detyrimet. Kjo situate do te kerkoje qe shteti te jap ndihme financiare te gjitheve si te varferve ashtu edhe te pasurve. Deti eshte bere tashme KOS. Duhet te hane te gjithe. Shteti yne duhet te rris borxhin publik, Banka e Shqiperise duhet te jap leke bankave te nivelit te dyte me takse zero, qe do te japin kredi po ashtu me takse zero tere nderrmarrjeve te prodhimit dhe te sherbimeve qe e kerkojne, ne menyre qe te niset ekonomia. Shteti duhet qe te eleminoje nje pjese te borxhit te privatve si dhe te marre masa te tjera. Edi Rama me duket as qe e ka kuptuar se çfare po ndodh. Kjo situate, si çdo lufte apo krize financiare e prodhuar ne tavoline, do te pasuroje shume nje pakice qe jane prane administrates shteterore dhe do te varferoje me tej masat e gjera te popullesise. Edi Rama, si socialist sigurisht qe duhet te kete me shume kujdes pjesen me te madhe te popullesise.

  Reply to this comment
  • KORÇARI March 29, 01:40

   Në përgjigje të komentuesit Nje shqiptar” Ti mirë e ke shtjelluar dhe analizuar temën,por problemi qëndron se këto që thua ti Presupozojnë SHTET KOMPAKT dhe jo Shtet i Rastësishëm si ky i yni…

   Reply to this comment
   • Korçari nr 2 March 29, 15:07

    Ku je mer filozofi i leshit pe Korçe…

    Reply to this comment
    • KORÇARI March 29, 16:07

     Kokëkari nr2 , stë durohet pa ngrënë ca mut ty mo dell??
     E paske bërë mutin ushqim ditor . Po rri o Kërriç dhe mos ha mut atje ku nuk di, rro o të marrtë MUTI SHALËT atje në Stallë me lopët o LOPÇAR rri atje me erën e bajgave dhe mos ndërhy atje ku nuk di.
     O Doç i ferrave mos o të pjerdhtë Nusja e Lalës në turinj , o surrat gjëmb përse përtyp mut kot ???
     O zhapik ,o zhabë o dordolec ,rri o rehat me bajgat atje o Aga i Trashë.që dhe Gomari duket Akshtajn në krahasim me ty , o Qyngj, o surrat Ulluk me vërë.

     Reply to this comment
     • Korçari nr 2 March 29, 19:41

      Bobobo, po te rrjedhin jarget e po qit shkume nga goja. Mo vuan gje na perdhesja zotrote, apo nga pordhjesja. Ik e pi ilacet nje here, qetsohu mir e mire, pastaj hajde me ha mutin mua. More vesh o presh?

    • KORÇARI March 29, 20:11

     Sa i paduruar je bërë për të ngrënë ca mut bre, qënke femoneal .
     S’kam parë më të urritur për mut se ty .
     O Kërpaç po ikë o ikë se u bëre bozë u bëre, ikë o Grënxho ikë se u bëre legen fare, sle mut pa ngrënë .
     Ikë struku atje në Stallën me lopët dhe viçat dhe mos leh lart e poshtë , nuk e shikon që s’të ngre klima o Qyngj.
     .
     Ikë o Dhëmbo ikë se le nam me IDIOTLLËKUN dhe Fodullëkun prej Agai të Trashë, ikë se le nam, struku në ndonjë strofull dhe mos u mer me komente , ikë o Derdimen ikë se s’je për këto tema ti.
     TY TË KA ZËNË TRURI PEZHISHKA ,ikë se ti i ke thënë TRURIT IK PIRDHU .
     Ikë se je bërë si Larëskë pa pendë që çirresh kot ..

     Reply to this comment
     • Korçari nr 2 March 29, 23:10

      I paske ra shume gjate kesaj rradhe. Me duket se nuk ta jep mo as gruaja e ke kohe sa te duash qe fryn bythen ketu.

    • KORÇARI March 30, 11:55

     Prapë mut po ha ti o???
     Po mjaft mo karo mjaft, nuk u ngope së ngrëni mut???

     Reply to this comment
     • Korçari nr 2 March 30, 13:09

      Ku ke lone ti mut per te tjeret mer hale, ti e ke fshi edhe me çape.

    • KORÇARI March 30, 20:09

     O të martë MUTI SHALËT ,qënke i pangopur fare , mjaft hëngre Mut .
     Ti qënke i varur nga Muti më keq se Drogmeni me drogën.
     Po bëj ca durim o Dordolec , bëj ca durim, e kemi kuptuar që të pëlqen muti , por Burri bën dhe ca durim bre.

     Reply to this comment
     • Korçari nr 2 March 31, 15:11

      Po te thashe bre, ku le gje per te tjeret ti, e ngjyen edhe me kafshore, mutin e kam fjalen.

    • KORÇARI April 1, 07:03

     Hë mo tani me izolimin ja ke sëëluar me Mut , se Bajgat nuk i ha dot më .
     Sa tamaqar që je bre ,sle mut pa ngrënë

     Reply to this comment
     • Korçari nr 2 April 1, 14:48

      ti qeke kokedru e s’merrke vesh, mutin e mbarove ti te tere, bajgat i hengri jot shoqe dhe halene e ngjyet me kafshore. Sa per izolimin, ketu ku jam une s’ka izolim, s’ka as Corona une dal xhiro per dite e shkoj ku te dua, ti beji te fala Edvin Bythos e rri brenda se te ha Corona.

    • KORÇARI April 2, 12:30

     Ëëëë e pp Prandaj po ha mit si qeni ti se ske çtë bësh..
     Po nuk gjete njeri të ta sëllojë ndonjë loqe në bythë o??

     Reply to this comment
     • Korçari nr 2 April 2, 14:05

      Po te merret goja tashti o gagaç e i thua mutit mit? Hemorragji cerebrale? Trullosje kronike?

 18. info analitike March 26, 20:02

  Dikur funksiononte qe socilaizmi ne stilin te gjithe te varfer njesoj ishte per shumicen ndersa kapitalistet oligarke ishin te mbyllur ne bllok. Pra nje popull i tere qe punonte per te majmur nje grusht biroistesh qe ne fund i hanin koken njeri tjetrit.

  Reply to this comment
  • zhapiku March 27, 18:04

   Domethene qe midis kapitalizmit dhe komunizmit vetem emri ndryshon sepse sistemi eshte i njejte.
   Nga nje ane sklleverit,plebejte dhe nga krahu tjeter sanatoret dhe oligarket.
   Analiza jote me dy rreshta i ke permbledhur me preçizion qellimin dhe objektivin e te pasurit karshi te “vogelit”,te “paditurit”,dhe te varferit.
   populli apo qytetari i emancipuar eshte arma me e fuqisheme ne bote,nje nga mrekullite e pa diskutueshme qe, zdi se si te harmonizoje shpirtin me koshiencen,per te formuar dhe forcuar nje ekuiliber ekitable solidariteti dhe humaniteti.
   Ehde pse ndjehemi te zhgenjyer dhe me urrejtie karshi plehrave dhe mbeturinave zduhet te harrojme se jemi NE ata qe ju kemi falur verbazi pushtetin tone,pra jemi ne varrehimesit e lumturise dhe begatise son je tesore por edhe shoqerore.
   Ne ferrin qe kane hapur me duart e tyre perfundofshin gjakepiresit e popullit dhe harmoni paradiziake te voglit qe eshte populli,energjia me vitale(jetesore) ne çdo pjese te rruzullit,pa dallim rrace,ngjyre,besimi apo fatkeqesie jetesore.
   Amen+Ishallah.
   Zoti eshte vertetesia dhe vertetesia eshte zoti dhe humani krijesa e njerit dhe mbrojtesi i tjetrit.
   Zgjohu Pellazg,zgjohu Illyrie ngrihu Arberi e turfullo ngadhnjimtare ALBANI=Shqiperi nga çameria ne maqedoni nga raguza ne kalabri.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim