Solar Impulse përfundon udhëtimin historik rreth botës

July 26, 2016 09:52

Solar Impulse përfundon udhëtimin historik rreth botës

Udhëtimi i parë rreth botës me avion, i cili përdor si lëndë djegëse energjinë diellore, ka përfunduar, pasi Solar Impulse është ulur në Abu Dhabi.

Avionin e drejtoi zvicerani Bertrand Piccard, krijues dhe president i projektit ”Solar Impulse”, i cili ka për qëllim të promovojë energjinë e ripërtëritshme.

Udhëtimit të tij, i cili filloi në Abu Dhabi më 9 mars të vitit të kaluar, i erdhi fundi.

“E ardhmja është e pastër. E ardhmja je ti. E ardhmja është tani. Le ta cojmë më tej,” u shpreh zoti Piccard, pasi mbërriti me duartrokitje dhe brohoritje në Abu Dhabi.

Udhëtimi me 17 faza mbuloi distancën 42 mijë kilometra, duke kaluar katër kontinente, tre dete dhe dy oqeane.

July 26, 2016 09:52
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*