“Tek ata ekziston bindja se një shtet që i trajton si të barabartë me qytetarët e tjerë, ‘kokëpalarët’ dhe barkzbrazurit duhet që të përmbyset sa më parë”

November 20, 2020 12:00

“Tek ata ekziston bindja se një shtet që i trajton si të barabartë me qytetarët e tjerë, ‘kokëpalarët’ dhe barkzbrazurit duhet që të përmbyset sa më parë”

 

Nga Viktor Malaj

Botuar në DITA

Në mendësinë, moralin dhe formimin e tyre, pavarësisht shkollave të mbaruara apo diplomave e titujve që mbajnë, ekziston bindja se një shtet që i trajton ata si të barabartë me qytetarët e tjerë, me “kokëpalarët” dhe barkzbrazurit, është një shtet që duhet përmbysur sa më parë, me çdo mjet, o sot, o kurrë! Dhe, nuk duhen fajësuar. Ata nuk kanë lënë gjë pa bërë dhe nuk u hyn gjemb në këmbë…

 

Të gjithë ata që e ndjekin politikën me vëmendje dhe pa pasione partiake, duke iu dhimbsur më shumë Shqipëria se partia, nuk do të çuditeshin po të shihnin apo dëgjonin që një apo disa politikanë, pasi i kanë shterruar të gjitha mjetet dhe rrugët brendapartiake për ndreqjen e gabimeve qeverisëse, t’i kthenin shpinën një ditë Kryeministrit dhe kryetarit të partisë, i cili sot quhet Edi Rama.

Madje, mungesa e zërave kritikë brenda kësaj partie ashtu si, fatkeqësisht, edhe tek partitë e tjera, përbën fakt që të sjell trishtim dhe keqardhje.

Kur dikush largohet nga një parti politike, nga drejtuesi i saj për shkak të parimeve, ideve dhe vizioneve të kundërta do përbënte një dukuri thelbësisht të ndryshme nga ajo kur individi nervozohet, përplaset me drejtuesin e partisë dhe largohet për arsye vetjake të cilat nuk i kalojnë kufijtë e apartamentit apo vilës luksoze të blerë në saje të privilegjeve politike.

Dallimi midis rastit të parë dhe të dytë është thelbësor dhe të tillë e bën morali i individit politik që merr vendimin.

Kastriot Islami është një nga individët politikë që i përket kategorisë së dytë. Ai, nga “komunist” u shndërrua në socialist, nga i majtë u bë i djathtë, nga antiberishist i tërbuar u shndërrua në admirues dhe ithtar i tij, nga person i betuar “t’iu thyejë kafkat demokratëve” u bë pjesë e stanit të tyre, e moralit dhe e sjelljes së tyre; nga i arratisur dhe i fshehur për dy javë në një klinikë mjekësore private të Tiranës nga frika se do e vriste qeveria berishiste tani është shndërruar në ushtar dhe borizan i asaj ushtrie dhe armik i pushteteve të partisë ku dikur bënte pjesë.

Nuk na ka lënë të lodhemi shumë për arsyet dhe motivet e këtij transformimi, ngaqë, para disa vitesh, pohoi se Edi Rama e kishte lënë pa punë ndërsa Berisha e kishte ndihmuar. Njeriu që mban disa diploma të universiteteve shqiptare dhe të huaj, si dhe titujt “profesor, doktor shkencash”, ka kërkuar dhe kërkon punë vetëm në politikë dhe për këtë i përgjërohet asaj, pavarësisht mëkateve që ajo mbart.

Para pak ditësh, një patrullë policie e ndaloi z. Islami sepse po ecte në rrugët e Tiranës pa maskën antikovid. Në vend që t’iu përgjigjej me mirësjellje punonjësve të policisë, t’iu tregonte dokumentin e identifikimit dhe të kërkonte ndjesë për moszbatimin e ligjit aktual për mbrojtjen nga virusi vdekjeprurës, prof. doktori shtatëdhjetëvjeçar bëri të kundërtën: nuk paraqiti asnjë dokument identifikimi, kundërshtoi dhe fyeu punonjësit e policisë duke i kërcënuar se “Do ta shihni pas 25 prillit, si të gjithë zagarët e Ramës”.

Patrulla e policisë, ashtu si çdo bënte çdo polic i kësaj bote, e ka shoqëruar në komisariat. E kanë gjobitur me 3 mijë lekë.

Pas lënies së lirë (?!) z. Islami ka filluar të ankohet në rrjetet sociale dhe në shtyp, duke u shprehur: “Veprim i urdhëruar, i porositur apo i parafabrikuar. Përndryshe, grabitje e personit publik dhe akt banditesk… Edi Rama, duke urdhëruar sjellje barbare ndaj meje kërkon të kërcënojë e t’iu fusë frikën të gjithë qytetarëve opozitarë… do t’iu reduktojë oksigjenin të gjithë figurave politike që bëjnë opozitë… deri edhe mund t’i vrasë ata nëpërmjet infektimit me virusin sepse në komisariate s’ka masa mbrojtëse nga infektimi...”

Më tutje, në reagimet e tij, Kastriot Islami “citon” një mikun e tij, “ish-figurë e lartë shtetërore”, i cili i paska shkruar si vijon: “Ndalimi, izolimi dhe përdorimi i forcës në komisariat policie kundër ish-Kryetarit të Kuvendit, ish-Ministrit të Jashtëm, profesorit të Sorbonës së Parisit dhe figurës politike dhe publike ndër më të njohurat në Shqipëri- pa shkak (vini re: “pa shkak”- V.M.), pa shkas e pretekst qoftë edhe formal por, puro, për provokim dhe intimidim të shënjestruar politik… Jam më i angazhuar dhe më i vendosur se më parë për të vazhduar betejën kundër së keqes”.

Nëse “figura” që i paska shkruar Islamit nuk është vetë Kastriot Islami, me siguri që duhet të jetë një njeri me moralin dhe formimin e tij, një njeri që nuk përfill ligjet dhe rendin shoqëror, që mashtron rreth të vërtetës dhe që udhëhiqet nga pasionet dhe jo nga arsyeja.

Në “ndihmë” të Islamit erdhi menjëherë “ambulanca politike”, Sali Berisha, nga frika e të cilit Islami ia mbathi për dy vjet në Gjermani pasi tha publikisht se “do t’u thyente kafkat demokratëve” dhe, më pas, po nga frika e Saliut dhe hunjëtarëve të tij banditë u vetëizolua për dy javë tek klinika e një mjeku.

Argati i statuseve në rrjetet sociale dhe dashnori i mashtrimeve, Sali Berisha shkruan: “Ndalimi i prof.doc. Kastriot Islami nga xhahili skizoid i Surrelit, një akt i shëmtuar e kriminal. Miq! Dje, Edvin Hajduti urdhëroi narkobanditë me uniformë të ndalojnë dhe shoqërojnë forcërisht në narkokomisariat personalitetin e njohur të politikës së vendit… ish-deputetin Kastriot Islami. Ndalimi i z. Islami është një akt banditesk dhe hakmarrje primitive politike…”

Për fat të keq, çetës së të indinjuarve dhe vajtuesve të rremë e hipokritë, çetës së kaherëshpallur antishtet, iu bashkua edhe Presidenti i Republikës, z. Ilir Meta, i cili shkroi: “Solidaritet të plotë me profesor Kastriot Islamin dhe ndjesë për këtë akt të turpshëm dhe provokativ që ndodhi ndaj tij për hakmarrje politike dhe personale”.

Të kujtojmë për një çast veprimin e solidarit me Islamin. Kur ky ishte kryeministër urdhëroi që deputeti Sali Berisha të arrestohej dhe ai përfunoi në qelitë e policisë si një keqbërës i rëndomtë, ose siç u mburr vetë urdhërdhënësi “si një spurdhjak”. Akti i tij nuk ishte provokativ. Provokative qenka patrulla e policisë që mbron jetën e qytetarëve nga një provokator që ligji ia ndalon të qarkullojë pa maskë kundër kovid-19.

Faqja e parë, DITA

Çfarë i bashkon autorët e solidaritetit me z. Islami?

Së pari, mashtrimi. Ata duan të mashtrojnë popullin shqiptar duke ia shtrembëruar dhe fshehur të vërtetën, sikur policia e ka ndaluar pa asnjë arsye qytetarin Kastriot Islami, pa asnjë arsye e ka shoqëruar në komisariat dhe, po ashtu, pa asnjë arsye e ka gjobitur.

Së dyti, mendësia e tyre arkaike. Ata kanë bindjen se në Shqipëri qytetarët në raport me ligjin duhen ndarë në kategori apo klasa të ndryshme dhe nga kjo ndarje përcaktohen edhe të drejtat e detyrat.

Pra, në krye duhet të qëndrojë kategoria e qytetarëve që kanë pasur apo kanë pushtet, politik dhe ekonomik, e cila duhet të qëndrojë mbi ligjet dhe të jetë e paprekshme nga ato, pavarësisht si sillet e çfarë bën. Pjesa tjetër e popullsisë duhet të ulë kokën dhe të zbatojë ligjet, por pa harruar të brohorasë dhe votojë kastën e të paprekshëmve si “shpëtimtare” e vendit.

Si rrjedhojë e kësaj mendësie solidarët ngulin këmbë të na bindin se paprekshmëria e kastës së tyre kur janë në pushtet është e garantuar nga imuniteti (paprekshmëria) sepse atje lart janë ngjitur ta mbajnë ligjin nën thundrën e tyre, ta kenë edhe arrën edhe gurin për ta thyer. Ndërsa kur nuk janë në pushtet vesi i shkeljes së ligjit vazhdon dhe, nëse organet përkatëse iu kujtojnë se janë të barabartë me qytetarët e tjerë, vetëdeklarohen të “persekutuar politikë” nga ata që janë në pushtet.

Solidariteti për të mos e respektuar ligjin dhe për t’iu shmangur ndëshkimit ngjizet më mirë, sipas tyre, me fyerje kundër policisë si institucion dhe si individë, duke i etiketuar “zagarë, narkobanditë, provokatorë” etj.

Sjelljet e tyre të shoqëruara me fyerje dhe shpifje janë shprehje të hipokrizisë ekstreme. Njeriu që ka rrahur e burgosur kundërshtarët politikë, që ka gjakosur deputetët e opozitës, duke përfshirë edhe transgjenderin (atë që ndryshon gjininë) politik Kastriot Islami, që ka vrarë protestues paqësorë dhe ka uzurpuar me dhunë institucionet qendrore shtetërore në 1998, tani shpreh “indinjatën” e tij për gjobitjen dhe shoqërimin në komisariat të viktimës së tij të dikurshme, të cilën, me gjithë dashurinë e viteve të fundit, duket se e ka lënë me stres posttraumatik.

Thuhet kjo sepse vetë viktima e tij e dikurshme, K.Islami u shpreh në rrjetet sociale se “ishte dakord me analizën e z. Berisha për rastin…”. Nuk mund të mos vëmë re se të solidarizuarit, përveç se besojnë dhe propagandojnë se policia nuk duhet t’i ndëshkojë “figurat politike dhe publike” kur shkelin ligjet dhe rendin, i vënë detyrim policit që t’i njohë fizikisht të gjithë “shpëtimtarët e kombit”, edhe nëse polici nuk kishte lindur kur ata mbanin postet e larta me të cilët “lartësuan” për 30 vjet Shqipërinë dhe shqiptarët.

Merreni me mend tani: Personat që sillen dhe veprojnë kështu, në kundërshtim me kodin moral e qytetar dhe me ligjet e shtetit, janë individë që kanë mbajtur ose mbajnë postet më të rëndësishëm shtetërorë, janë “udhëheqësit, prijësit, mbrojtësit” tanë. E, çfarë mund të thuhet pastaj për qytetarët e thjeshtë, për njerëzit pa shkollë apo pak të shkolluar ? Pse duhet të çuditemi ne me ngadalësinë dhe varfërinë tonë shtetformuese, me prapambetjen tonë në raport me vendet e qytetëruara?

Në cilin vend perëndimor figurat e larta politike dhe publike, në poste drejtuese apo në pension, vihen në mbrojtje të shkeljes së ligjit, rendit dhe sigurisë qytetare, siç ndodh tek ne? Askund dhe asnjëherë.

Pse e bëjnë këtë veprim “prijësit” tanë? E thamë, por le ta theksojmë. Në mendësinë, moralin dhe formimin e tyre, pavarësisht shkollave të mbaruara apo diplomave e titujve që mbajnë, ekziston bindja se një shtet që i trajton ata si të barabartë me qytetarët e tjerë, me “kokëpalarët” dhe barkzbrazurit, është një shtet që duhet përmbysur sa më parë, me çdo mjet, o sot, o kurrë!

Dhe, nuk duhen fajësuar. Ata nuk kanë lënë gjë pa bërë në të shkuarën e tyre. Kanë rrahur, burgosur e vrarë kundërshtarë politikë, kanë vjedhur pasuritë kombëtare, kanë falsifikuar, manipuluar e dhunuar procese zgjedhore, e kanë shpënë vendin në kolaps, e kanë bërë Shqipërinë turpin e botës dhe nuk janë ndëshkuar, as gjobitur, as burgosur, dhunuar jo që jo.

Prandaj, tani iu duket e çuditëshme dhe e padrejtë që ndonjë pjesëtar i haremit të tyre politik të gjobitet apo shoqërohet në komisariat pasi ka shkelur ligjet dhe rrezikuar sigurinë publike duke qarkulluar pa maskë anti-kovid në mjedise publike.

Merret lehtë me mend ç’do të bënin këta sikur nesër (amin!) t’i fusnin organet ligjzbatuese në qeli dhe t’i akuzonin për vargun e pafund të krimeve që kanë kryer, për të provuar ku i kanë gjetur milionat, të paktën ato të përdorur për ngritjen e vilave në Lalëz. Do të vetëshpalleshin si të persekutuar politikë nga “diktatura” dhe do të përdornin partitë e tyre dhe detashmentet e banditëve të rrugës për të krijuar kaos në mënyrë që të detyronin shtetin t’i lironte “të burgosurit politikë”.

Alibia dhe propaganda e tyre janë sa të liga aq edhe vetëdiskredituese. Janë të tilla sepse synojnë që personi i shoqëruar në komisariatin e policisë, i gjobitur vetëm për mosmbajtjen e maskës, siç janë gjobitur mijëra qytetarë tjerë, të mos procedohet penalisht për fyerje dhe kundërshtim të punonjësit e policisë. Këto (fyerja dhe kundërshtimi) janë dy vepra penale për të cilat ai duhet të përfundonte në qeli, ashtu siç vepron policia në të gjitha vendet perëndimore (këtë mund ta shikojë kushdo në TV-të perëndimore dhe në youtube).

Alibia dhe propaganda antishtet është vetëdiskredituese edhe sepse rreket të bindë qytetarët shqiptarë se gjobitja dhe shoqërimi në komisariat i z. Islami kanë motive politike dhe janë bërë me “urdhër, porosi, hakmarrje” të Kryeministrit. Pra, sipas tyre, Kryeministri e dinte se në atë vend dhe në atë orë, “armiku” i tij K. Islami do të kalonte pa maskë dhe, nga ana tjetër, policët na qenkan disa kukulla të cilat i komandon nga zyra vetë Kryeministri, duke iu thënë: “Pssst! Kape këtë, kape atë tjetrin…”.

Po deputetët e sotëm të partisë së Kryeministrit, të cilët policia i gjobiti para dy muajve për të njëjtën arsye, me “urdhër” të kujt u gjobitën?

A ka Kastriot Islami ndonjë mik të vërtetë t’i thotë: Ik or mik, se le nam dhe po stërturpërohesh tani në pleqëri, për hiçmosgjë! Ik dhe zbato ligjet e shtetit se nuk të gjen asgjë e keqe sepse pastaj qytetarët shqiptarë, edhe ata që janë kundër pushtetit aktual, do të thonë me të drejtë: Kjo Qeveri është “e Keqja”, por këta që duan ta zëvendësojnë janë edhe më të zinj, prandaj më mirë një “qeveri të keqe” sesa një qeverisje që pengon bërjen e shtetit.

E quaj të përshtatshëm rastin të përshëndes punonjësit e policisë për zbatimin (ndonëse jo të plotë) të ligjit dhe rendit në rastin konkret dhe, si qytetar, i inkurajoj që rreptësinë ndaj ligjshkelësve ta kenë në raport të drejtë me lartësinë ku qëndrojnë “figurat politike dhe publike” që shkelin ligjin sepse vetëm kështu do të ndihmohet shoqëria jonë për t’u qytetëruar.

Askush s’e meriton më shumë ndëshkimin për shkeljen e ligjeve sesa ata që ne i kemi zgjedhur për të bërë ligjet, për të na mbrojtur nga shkeljet e ligjeve, ata që na propagandojnë barazinë para ligjit dhe demokracinë nëpërmjet ligjit, ata që i kemi zgjedhur për të na udhëhequr, më së pari, nëpërmjet shembullit vetjak, qënies dhe sjelljes si njerëz të qytetëruar, qofshin në pushtet apo në opozitë.

Pa zbatim të njëllojtë të ligjit nuk mund të ketë shtet ligjor, as qytetërim.

——

©Copyright Gazeta DITA

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës DITA, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”. Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar DITA dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

 

 

November 20, 2020 12:00
Komento

60 Komente

 1. Dhimbia e madhe popull. November 20, 03:10

  Falemindri i nderuar Viktor Malaj, sa na sqaroni ,jo thjesht per kete rast flagran,te ish DEPUTETIT e terj.qe si lejohet.
  Dhimbia e madhe POPULL.

  Reply to this comment
  • Remo November 20, 17:27

   Po cfare presin njerzit nga Kac islami, do respekroje rregullat anti-covid? Do respekroje policine e shtetit, qe nese i ka fyer dhe kercenuar keshtu atehere eshte nje (?) e madhe ketu. Si doli vetem me gjobe?!
   Tani nje njeri i shkolluar ne France me disa diploma thote ky zoti Mala, me disa portofole ministrish ne te kaluaren, e ka quajtur vendin e tij:halene e Europes! Ketu eshte kot qe te shkruajne me per te, ky e paska nga inati me Ramen! Dhe gjeti ngrohje tek Berisha?
   Po varja, i lejohet te vjelli keshtu kunder vendit te tij..ka qene dhe minister i jashtem..o zot ku je. E si eshte prezantuar!!!!!
   Funderrine dhe tipik si Saliu qe akoma ecen me ligjet e Vicidolit, me kanun.

   Reply to this comment
   • Bledi November 22, 01:04

    Kaçi si Kaçi personazh me vete
    Mu kujtua qe para ca kohesh kur po vdiste Dritero AGOLLI
    ky kllufi bente selfie me te ndjerin ne çastet e fundit te jetes .Thjesht ky eshte Dr Prof Traploqja

    Reply to this comment
 2. Tori November 20, 08:06

  Mire qe e pranon po vete o Viktor qe je duke bere propoganden e Rames qe te paguan.Te pakten per kete u tregove i sinqerte.

  Reply to this comment
 3. Lala i Lushnjes November 20, 08:29

  Viktor djali ju e dini më mirë nga ne, ( kokpalarët) nuk na plasi dhe shumë për doktoratat e gjithë palaçove dhe që përmendët. Problemi qëndron se kush është ajo forcë e padukëshme që na ka kapur për koqesh dhe na i hedh si mut surratit të njëjtat fëlliqësira këtu e 30 vjet. Pse nuk ngrihen ” kokpalarët,, ? Spse u lodhen nga ana psikollogjike dhe po u ngritën të vret demokracia (e ” sistemit demokratik,, ) me duarë në xhepa dhe vrasësi shpallet ” yll në ngjitje,, .
  Shënim: Viktor djali kam mbjell goxha rrëzë lajthi se na thanë që shitet shtrenjtë. E flamosura dashka shumë ujë. Që të vadisësh duhet “rrihesh në dru,, me gjysmën e fshatit, me që jam nga Krutja, sepse po të isha pak më lart nga fshati i Fejzo Mavri Toptanit ( Çerma) duhet vriteshim fare ( për nder) me kallashët që nuk kan më viaska dhe të len gjysmak. Hajt të na rroi “demokracia,, për dimër se korona nuk pordhi nga behari siç na than ata “dotorprofesorat,, e bythës.

  Reply to this comment
  • xxx November 20, 16:52

   Myzeqeja s’eshte habitat natyral per rritjen e lajthis

   Reply to this comment
  • Glaukias November 20, 18:52

   Nga Krutja e Poshtme apo Krutja e Sipërme je o lale ? Sa për temën që ka ngritur z.Malaj, problemi qëndron se këta janë të gjithë bashkë, me Ramë, me Bashë, me Berishë, me Metë, me Islam. Sa herë ngrihen “kokëpalarët” si në rastin e studentëve, Astirit, armët kimike, etj etj, ndërhyjnë politikanët dhe protesta kthehet në politike dhe humbet popullaritetin. Po të shikosh fillimet e çdo proteste jopolitike, vëren se numri i protestuesve është i madh dhe tema e protestës deri diku e drejtë. Më pas si me magji i bashkohen protestës anëtarë e deputetë të partive kryesore dhe protesta humbet qëllimin, kërkohen qiqra në hell – ik ti të vij unë e gjëra të tilla që vetëm me temën fillestare të protestës nuk kanë lidhje. “Kokëpalarët” duke parë se protesta kthehet në mbështetje të opozitarëve të radhës, shkëputen nga protesta dhe kështu në protestë ngelin vetëm militantët. “Përça e sundo” – kjo është skema e përdorur nga politikanët tanë këto vite të “demokracisë”. Dhe kështu do vazhdoi derisa intelektualët e vërtetë të këtij vendi, të bashkohen e të krijojnë një lëvizje të re politike. Lale mirë ke bërë që ke mbjellë lajthi se aty bëhen kokërrmadhe ho si ato të malit që janë dyfish më të vogla.

   Reply to this comment
   • Teile und herrsche... November 21, 05:56

    Welcome back i nerumi Glaukias. Komentit tënd s’ke ç’ti shtosh e s’ke ç’ti heqësh.

    Politika “përça e sundo” sot po ushtrohet me forma nga më të sofistikuarat jo vetëm në vende ku sundon injoranca por edhe në vendet më të zhvilluara të globit. Me që ra fjala, politika e globalizimit kryesisht atë synon. Respekt.

    Reply to this comment
 4. Nje shqiptar nga Jugu i vendit November 20, 08:43

  O komentuesi “Tore” , a e lexove dhe a more vesh gje perse flitet ketu , qe na flet sikur te kesh marre njeheresh 2 – 3 doza kokaine ?!
  Z. Viktor , ne qytetareve te thjeshte na del nga zemra nje falenderim i thelle per kontributin e vazhdueshem qe ti jep per formimin dhe forcimin e shtetit ligjor , per neverine qe na kall klasa jone politike antikombetare dhe antishtet dhe mbeshtetjen qe ti iu ben qytetareve shqiptare dhe vegjelise ne pergjithesi .
  Persa kohe do te kete njerez te droguar nga tifozeria partiake dhe me deshire nuk duan shtet por rend fisnor kanibal, ky vend do ta kete te veshtire , te ece ne nje hap me popujt e Europes se qyteteruar . Dhe fajtoret duhet t`i kerkojme tek vetja , tek “Toret” qe nuk jane te pakte dhe i jane lidhur si gjyle plumbu ps kembeve shqiptareve , per te mos mundur te ecin perpara , deshire kjo e hereshme e fqinjeve tane te Jugut dhe te Veriut .

  Reply to this comment
  • mirel November 20, 19:42

   O shqiptar pe Jugut, kujdes se po te del zemra nga kraharori bashke me falenderimin.
   Sa i pelqejne keta idiotet Viktorit?
   O Viktor Ramuti, e ke kthyer gazeten ne rubriken e falenderimeve.
   Para se lexoja shkrimin ishin 15 komente. Tani jane 13. Ah moj Dita, qrle u katandise me sterre se Nata. I ke humbur te majtet, dhe po qurravitesh te vrromat dhe tradhetaret e Ramutit.
   Ne 25 Prill nuk do merrni as 15in e Bashkive.
   Turp kombetar te kesh nje nivel te tille mediatik. Gazetare sherbetore te poshtersise dhe pisllekut.
   Vrromat e Dules qe ju paguan shefi Mero bajga.

   Reply to this comment
   • Nje shqiptar nga Jugu i vendit November 21, 11:09

    @mire , je cope m**i qe nuk te shqitet nga goja , sa here qe flet ! Me gomar dhe injorant se ty , nuk ka tjeter shqipfoles . Nuk thone kot qe nuk ka pyll pa derra , por ti je pertej derrit , je nje gjarper helmues . Te ka verbuar urrejtja per njerezit , per vendin dhe per jeten ne teresi .

    Reply to this comment
    • Remo November 21, 11:46

     Mireli ne delirin e psikopatise!
     Keshtu i do Shqupi, Mirelistet apo brigaden e re qe do te komandohet nga i biri i Fahriut, Klevisi. Kjo eshte detyra e shenjte qe u ka ngarkuar Partia, te nxjerrin pordhe nga goja neper rrjetet sociale. Pra i lartepermenduri ka kete rolin e propagandes derisa te afroje 25 prilli kur edhe do te hidhen ne aksion me molotov. Lereni ne marrezine e tij, te lehi nate e dite…
     P.S: harrova Zigur Qarrin apo debilin dixhital te Saliut.

     Reply to this comment
     • mirel November 21, 16:10

      Ti Remo je vrrome e Dules, ndersa ky pordha tjeter, gjoja shqiptari nga jugu i vendit, nje cope idioti. Urren kafshet, gomere, derra dhe gjarperinj, dhe nuk eshte mire, se keto kafshe jane shume e shume me te vyera se ky lapi i Rilindur i Ramutit

 5. Kallá kallá. . November 20, 08:48

  Pse ma mbyll të majtin dhe ma zgurdullon sa të çikllopit të djathtin o Torkë?

  Ti e di fare mirë se cili “rebel” do të dëshironte t’ja u ulte kokat mbesave dhe nipërve të partizanëve.

  Ti e di mjaft mirë se cili ishte ai që pruri eshtrat e xhonturkut mit’hat per t’i vendosur ato përkrah atyre të frashërllinjve.

  Ti e di gjithashtu fare mirë se cilët ishin ata dallkaukër që miratuan dhe financuan vendosjen, mu në mes të bulevardit “21 janari”, e bustit të kryeatdheshitësit (ku je manastir, ku je shën naum?), apo mener me thon, mretit të vetshpallun pri burgajeti.

  Ku është ndryshimi esencial mes tyre sipas mendjes tënde pjellore?

  A nuk të duket se janë po nga i njëjti brum? E thënë më shkoqitur nga brumi ballisto-zogist?

  Të bësh sikur harron gjithë këto prapësira dhe ta harxhosh kohën kot së koti me çikërima, afati kohor i harresës së të cilave nuk zgjat as tre ditë, kjo është bash “non sens”.

  Po pse mo tërë jetën me baqra e me kaqra do merremi ne? Keq per karta të djegura kemi mbetur. Nga ana tjetër pse s’gjete dikë tjetër ta ekzaminosh me imtësi, po u kape me një di biçim profesori, që paranë e fituar me djersën e b…. (po të ballt ore të ballit) e sheh vetëm ke përpëlitjet peshkore sa nga njeri krah i parapolitikës e sa nga krahu tjetër? Si do ishte pshm. sikur të fusje nën mikroskop atë librushin që s’ecën dot vetë? Për atë “tap topin” e privilegjuar të shokut Edi ta kam llafin, me të cilin bënë gjoja sikur u “kacafytën” verbalisht në parlament, “u armiqsuan” deri në atë farë mase sa e braktisi partinë për çështje “parimore e ideologjike”.

  Apo dhe këta s’të duken njëlloj, a thua se s’janë gatuar të tërë ke “kusia e nënokes”

  Reply to this comment
  • Greta November 23, 09:55

   Askush nuk shkruan per rruget e zgjidhjes,por vetem Rama_Basha_Meta.
   Kushdo qe te fitoje zgjedhjet eshte populli qe do humbase!
   Prandaj sulltanet na mbajten te pushtuar 500 vjet se ne vrasim njeri tjetrin.
   Prandaj ENVER HOXHA do mbetet SHQIPTARI ME I MADH i te gjithe kohrave!
   Rama sot eshte njeriu me i rrezikshem per fatet e Shqiperise,ndersa antaresia socialiste eshte kolaboricioniste si kelyshet e M.Frasherit.

   Reply to this comment
   • Trenovar November 23, 12:55

    Po mirë moj grerëz, pse nuk u shpjegon pak kokpalarëve të çakërdisur të 21 janarit se është apo s’është anëtarësia e PS-së pasardhësja e denjë e PPSH-së, të cilin idhulli yt e keqpërdori në formën më të keqe të mundshme?

    Pse nuk u shpjegon atyre se nga i degdisi idhulli yt gjithë ato koka politike, ushtrie, ekonomie, etj. etj., duke filluar nga bashkëudhetarët e tij më të ngushtë e duke perfunduar deri ke njerezit nga më besnikë?

    Nga këndvështrimi i sotëm është çmenduri ta imagjinosh e jo më ta besosh, por edhe sikur të gjithë të ishin të tërë vërtet, ashtu si akuzoheshin dhe dënoheshin pa avokati mbrojtëse, “armiq të betuar të popullit e partisë”, çfarë e justifikon faktin që një numër i pafund shqiptarësh ose u kalbën burgjeve dhe internimeve, ose vanë për të mos u kthyer më kurrë?

    Po të ishte se idhulli yt do e kishte lënë partinë aq të fortë sa propagandohe jaq zhurmshëm, ajo s’kishte se si të thërmohej brenda pesë vitesh si ajo buka e misrit me të cilën mbushje gabzherin cdo mëngjes pasi kishe mbajtur tre orë radhë qysh pa gdhirë në mes të acarrit për një shishe qumësht.

    Reply to this comment
 6. Luftuam bllokmenet dhe na erdhen salimenet November 20, 08:57

  Shume vone e keni mar vesht qe te pasurit,barkderrat,bllokmenet i bejne ligjet per kokpalaret ,per barktharet…
  Spaku aspaku ju e moret vesht qe denoi nje fukara se donte te korruptonte nje polic dhe llalla e gjyqtar te dorehequr apo te hequr nga vetingu se nuk justifikojne milionat vazhdojne ti gezojne…
  Politikan qe akuzojne njeri tjetrin per miliona ne banke e ne lalez e kudo as qe i thrret prokurorija te pakten per te na hedhur hi syve ,se nuk ja mban bytha dhe jane edhe vete te korruptuar….
  Shume isha si saliu kaci zi,fullhana e mula ,paloqe e monika e co na bejne kakardhija e trimerohen e kercenojne neper rruge e tv…
  Dhe ceshte me qesharakja se tifozat e tyre zigurat e co mburren me sjelljen e tyre…
  Ky vend ka kohe qe ka mare rrugen e m….

  Reply to this comment
 7. Ethem MallaKASTRIOTI November 20, 09:12

  DITA: Falinderoi V.Malaj për shkrimin korrekt.Dua të përforcoi se:
  1-KaçiZi provokoi me qëllim Policinë e Shtetit për tu dukur në “mejdan” pasi e pa që PD nuk e vuri në list për deputet.Dhe shpreson se KryeKrimineli Nr.1 i shekullit 20,21-Sb munt ta bëjë prap deputet.
  2-Gjithë propaganda 7 vjeçare kryeOpozitare është drejtuarë kundra Kryeministrit E.Rama për ta baltosur Atë sa më shumë.Ndaj KaçiZi dhe militantët pro Salist janë hedhur në sulmë të paparë pa filluarë fushata zgjedhore ligjërisht.Më tej do bëhet NAMI.
  3-Për të ulur dinjitetin e Policisë së Shtetit para fushatës me qëllim që Ajo në 25 prill të gjëndet e gjunjëzuarë para falangave PD-iste si në 96.
  4-Me tymnajën që bëjnë të bindin opinionin nd/Kombëtar se kjo qeveri është Anti-Demokratike,Anti popull…duke ju thënë atyre se …ja si veprohet nga shteti ndaj një ish politikani të lart në Tiranë,kur në qarqe bëhet nami.
  5-S.Berisha,I.Meta,L.Basha..kan kapur për fyti DREJTËSINË që në 92.Dosjet e vjedhjes e të vrasjeve kanë ngelur në sirtarët e tyre.Me këtë rast i bëjnë karshillëk Drejtësisë që të mos i ngacmoi pasi derdhet gjak si me A.Santon,Konomin,etj.Ndaj drejtësia është zënë KAPS edhe për 30 vjet të tjera deri sa Sb të jetë mbi tokë.Por,pas vdekjes Ai do të tërhiqet zvarr si Enveri nga ajo pjesë e popullit që Ai ju ka bërë gjëmën,i ka vjedhur,shitur,tjetërsuarë pronën,ju vodhi parat,i ka vrarë si në Shkodër-1991,Gërdec,21 janar,të mbi 20.000 në tërë vëndin në 97,98..200 në Tropojë,etj.
  6-KapiZi i di të gjitha këto marrzi të Sb,por tanimë ka ngelur si peshku në zall.Dhe i shtytyr nga Sb,Im kërkon që të grumbulloi sa më shumë militant agresiv deri dhe të armatosur për ti përdorur në 25 prill.Ëdhtë hedhur idea se..Nëse nuk fitojmë me votë..do të përdoren armët.E Rama duhet të largohet me çdo mënyrë nga pushteti.Dhe syt Berishzmi i ka drejtuarë nga PPE,Sërbia,Greqia,Rusia.
  7-Arrestimi i drejtuesve të UÇK siç po del nga dëshmitarët Kosovar…është bërë nga L.Basha që ka përgatit dosjet për Dik Marty -Sërbinë kur ka qën drejtues i UNMIK Kosovë-Sërbi.Dhe po bëhet çmos që Ai të mbrohet me çdo mjet.
  -FLM-DITA,FLM V.MALAJ

  Reply to this comment
 8. RETROSPEKTIVE November 20, 09:13

  Pse nuk e di ti V. Majal se ligji zbatohet vetem per barkzbrazurit? Po ta kujtoj une vetem me nje rast : E mba mend sa u denua nipcja i Bac Ulajt qe me firmen e fallsifikuar perfitoi tenderin 40 milion Euro te Unaza e Re qe me pas u zbulua nga VOA te cilen ne fillim Ramsi e quajti “medie Kazan”?

  Reply to this comment
 9. vlora November 20, 11:09

  Kastrioti,Saliu ,Iliri e disa nga soji i tyre parate i kane bere,biles kane siguruar disa breza ku do i kujtojnesi njerez qe u lane pasuri .Kjo ishte zotesia e tyre sepse nga paraardhesit e tyre trasheguan carapet e leshit te ngrena te thembrat dhe breket me anra.Ata tani duan fame,duan te perjetesohen ne histori.Ata do jene te lumtur sikur polici ti heqe zvaredhe me te lumtur sikur te vriten,te shpallen heronj.Kush ishte Azemi,ata qe e njohin thone nje rugac,po sot Azemi hero ,Azemi ka var ne varezat e deshmoreve,as ne endren e neteve te dimrit nuk e kishte pare .Per nje fund te tille enderojne keta .Jane bere me delire,Kastrioti fyejti policin qe ky ne gjaknxehtesi ta godiste dhe atehere o nene cdo benin,pale ndonjeri ta vrase gabimisht do djegin shqiperine si me Azemin.Keta jane te paparashikushem

  Reply to this comment
 10. realisti November 20, 11:30

  Me kujtohet kur e kam marre ne makine Kacin pasi makinen me te cilen udhetonte ja kishin bere cope ata te cilet sot Ai i mbron.Kishte qene bashke me Prof. Servet Pellumbin ne nje miting dhe vete policia e asaj kohe jua kishte shkaterruar makinat. Por nuk dije se si mundet te transformohen njerzit keshtu. Dikush qe e ben per mbijetese ka edhe mirkuptimin tim por dikush qe e ben per aresye tjera si Kaci nuk mundet ta kuptoj!!!!…

  Reply to this comment
 11. socialisti November 20, 13:09

  Shoku Viktor, ke ba shume mire qe ke ndryshu titullin e shkrimit dhe foton siper se keta 8 vjet ne pushtet te Rilindjes or lum miku te gjithe qytetaret trajtohen njesoj. Si ato qe marrin tenderat, ashtu dhe ato qe marrin ate perkrahjen sociale.

  Reply to this comment
 12. Brezi i humbur November 20, 14:46

  Brezi i humbur
  Askush qe mendon se mund te jape dicka ne shkence (nuk flitet per t’u bere pedagog qe lexon leksione por per shkencetar qe mund te jape ndonje kontribut) nuk le shkencen per t’u futur ne politike.
  Shembull nga vendi yne kemi Eqrem Cabejne qe refuzoi me kembengulje postin e ministrit te arsimit, sepse mund t’i sherbente vendit shume here me teper me studimet e tij
  Shembujt e kundert jane Sali Berisha dhe Kastriot Islami qe nuk arriten kurre te bejne me shume se sa te lexojne leksione dhe e gjeten “Ameriken” materiale-financiare duke hyre ne politike.

  Reply to this comment
 13. Brezi i humbur November 20, 14:47

  Brezi i humbur
  Brezi i humbur
  Askush qe mendon se mund te jape dicka ne shkence (nuk flitet per t’u bere pedagog qe lexon leksione por per shkencetar qe mund te jape ndonje kontribut) nuk le shkencen per t’u futur ne politike.
  Shembull nga vendi yne kemi Eqrem Cabejne qe refuzoi me kembengulje postin e ministrit te arsimit, sepse mund t’i sherbente vendit shume here me teper me studimet e tij
  Shembujt e kundert jane Sali Berisha dhe Kastriot Islami qe nuk arriten kurre te bejne me shume se sa te lexojne leksione dhe e gjeten “Ameriken” materiale-financiare duke hyre ne politike.

  Reply to this comment
 14. Adih November 20, 16:27

  Zoti i ndeuar Viktor.!
  Direkt dhe indirekt me shkrimin tuaj te sotem ,coni uje ne bacen e PS.Sinqerisht nuk jam me PD ,por as edhe me PS .Se jane qe te dyja te ngjizur me spermen e PPSH ,mos harojme dhe LSI ne ,bashke me to ??!!!?.

  Do ishte me e mira dhe me shume bereqet , dhe ishte me se e domosdoshme sot , te shkruanit nje artikull ,ku te permendenit ,mos ndeshkimin e ish prokurorit Llalla nga ana e drejtesise se pjerdhur shqiptare ,qe anashkalon dhe ja fal pasurine e vjedhur ne miliona ne euro , dhe dihet qe Llalla shkateroi drejtesine shqiptare dhe eshte pergjegjesi kryesor i ketij korrupsioni kanceroz qe ka kapur shiptaret e ndershem dhe te mjere ,te pa fajshem . Do ishte e mira te shkruanit se sot si rasti i Llalles eshte i njete edhe kallximi penal i prokurorise se Durrssit ,mbi termetin , per shkelesit e ligjit dhe abuzuesit qe jane disa emra te karemave te vegjel ,dhe shefi i madh Rama me bekimin e tije ,nuk e le prokurorine e Durrsit dhe e perjashton perfundimisht Vangjush Dakon dhe Drejt e Urbanistikes se Durrsit ,nga pasojat e termetit ,qe keta bandite jane kryesoret , kane abuzuar kondra ligjit ,per perfitime parash .Per keto dy rastet duhet te shkruanit sot i nderuar zoti Viktor ,kurse sa per ceshtjen e Kacit te zi me shume fyryra pa dinjitet , sa me PS e sa me PD deputet , skemi nevoje per ndihme ,i kuptojme vete ne kokpalaret keto gjera ,e eshte tallje qe na behet ne “kokpalareve ” per te na bere teater majmunash ,se PD dhe PS jane kundershtare politike me njera tjetren ,dhe se PS mendon me shume per popullin ? Fatkeqesisht eshte e kundrta i nderuar z Viktor . Vijini I nje pike lart , po te doni z i nderuar Viktor . Mos e kujtoni kete popull dele qorre ,i kupton te gjitha ,jane shume te lexueshme ,me falni sinqerisht z Viktor qe po ju kritikoj .Me kete desha te them ,se primar eshte mos ndeshkimi i Llalles dhe i Vangjus Dakos dhe drejt te urbanistikes se Durrsit si Kaci i zi (Islami ),sic e quajme ne shqipot popullorce .

  Reply to this comment
  • mirel November 20, 18:17

   Po cfare zgjatesh o Adih, nuk e shikon qe keto shkrime jane turpe kombetare, qe demaskojne qarte lush fshihet pas tyre? Si e konsideron kryeredaktori kete si problem kombetar kur vendi eshte ne humnere, nga vjedhja, nga shitja e copetimi, nga yryshi i pandalshem i tradhetise dhe grabitjes kombetare. Sot u thane vetem dy fjale per 33 ppp te reja dhe asnje fjale per ata qe lane popullin pa rroga e pa buke nderkohe duke grabitur gjithe pasurine kombetare, dhe pa marre asnje ndeshkim. Llalles i kthehet pasuria e vjedhur nga Gjykata e posacme. Kriminelet po falen njer8 pas tjetrit qe nga Lul Berisha e me radhe, dhe keta e kane vemendjen te maska e Kacit.
   Uroj qe PiSat e Ramutit te thyejne qafen ne 25 Prill. Po ashtu dhe keta langot “gazetare” qe i ndjekin pas..me e pakta..

   Reply to this comment
   • Rob koti November 20, 19:03

    Kac Islami eshte njeri pa karakter. Dhe kalimi nga nje krah ne tjetrin kete tregon. E njoh kete mut qysh ne gjimnaz. Keshtu ka qene, vetmitar qe merrej me rinine. Njeri qe thithi fort ideologjine e kuqe dhe kur sistemi ra, deshi te pershtatej. Ne ate moshe, as truri nuk mund te zbrazet dhe as karakteri s’mund te tjetersohet. Prandaj eshte pa forme, nje perzierje ideologjish dhe karakteresh.

    Reply to this comment
   • mirel November 20, 19:04

    Dhe une si zagar shqupis qe jam nuk do te ndal se beri gam-gam neper blogje…se kot nuk me thone mirel gojhale mua.

    Reply to this comment
 15. KOKEPALARI November 20, 17:37

  VIKTORI ESHTE NE GEN KOMUNIST DHE KOMUNISTET JANE TE PANDREQSHEM

  Reply to this comment
  • Demirel November 21, 02:17

   @ KOKEPALARI
   Ti ” Kokepalari ” nuk e ke te keqen tek floket e palare por tek mendja e pagdhendur. Sipas teje dhe nje tufe cakenjsh si puna jote, se pari te jesh ” komunist ” e ke gjithmone gabim dhe nuk ke te drejte te kritikosh askend. Se dyti, Viktori ka bere disa kritika qe jane thelbi i demokracise dhe shtetit ligjor dhe qe kane te bejne me zbatimin e njellojte te ligjit per te gjithe. Gjithashtu, ka vene ne dukje edhe shume fakte diskredituese per politikanet kryesore shqiptare. Nje njeri normal mund te jete ose te mos jete dakord me ekzistencen e fakteve por jo te jete dakord me faktin qe shkelesi i ligjit Kastriot Islami dhe shkelesit e tjere fuqimedhenj si Meta, berisha etj te perkrahin shkeljen e ligjeve dhe ta konsiderojne ndeshkimin si ” politik “. Mendjet e ndryshkura dhe te marra si puna e ” Kokepalarit ” nuk pranojne kritika dhe jane dakord me cdo shkelje te ligjit nga idhujt e tij pa krena. Zaten, sepse edhe ” Kokepelari ” vete nuk ka krye, ose e ka ate bosh, ose te mbushur me pasione dhe marrezira. rahmet paste ” Kokepalari ” dhe te gjithe kokeboshet qe fshihen pas kompjuterit duke pjerdhur nga goja.

   Reply to this comment
  • Cuni i Vuk Karaxhicit nga Vicidoli November 21, 11:27

   Ti ka mundesi te jesh ndonje “koke pa lare” i atashuar me pune prane presidentit emerkeq Ilir Flori Meta , perndryshe nuk mund te shkelesh me kembe te vertetat qe ngre me force gzetari i talentuar V..Malaj .Nga varferia e mendimit dhe mllefi i injorances , nuk gjen fjale tjeter per te percmuar kundershtaret, edhe kur te thone troc te verteten , por i versulesh me idjotesite shterpe , duke i emertuar te gjithe komuniste ! Do beje mire te merreshe me median e Cim Pekes , se i asaj kategorie je dhe mos na ndot ambientin ketu !

   Reply to this comment
 16. mirel November 20, 17:43

  Dmth dy shkrime per Kacin sot. Mira Kazani dhe Viktor Ramalaj

  Reply to this comment
 17. mirel November 20, 18:10

  Dita paska marre persiper te diskutoje nje debat kombetar shume te rendesishem. Na ka vene para qe te zgjedhim dy alternativa: ose Antifashizmin pa breke dhe uniforme, ose pabuksin pa ideale dhe Atdhe.
  Kur u bene keto shkembime e kercime sa majtas djathtas majtas, a e more vesh nga kerceu Ramuti si plesht ne PS?

  Reply to this comment
 18. mirel November 20, 18:19

  Po cfare zgjatesh o Adih, nuk e shikon qe keto shkrime jane turpe kombetare, qe demaskojne qarte lush fshihet pas tyre? Si e konsideron kryeredaktori kete si problem kombetar kur vendi eshte ne humnere, nga vjedhja, nga shitja e copetimi, nga yryshi i pandalshem i tradhetise dhe grabitjes kombetare. Sot u thane vetem dy fjale per 33 ppp te reja dhe asnje fjale per ata qe lane popullin pa rroga e pa buke nderkohe duke grabitur gjithe pasurine kombetare, dhe pa marre asnje ndeshkim. Llalles i kthehet pasuria e vjedhur nga Gjykata e posacme. Kriminelet po falen njer8 pas tjetrit qe nga Lul Berisha e me radhe, dhe keta e kane vemendjen te maska e Kacit.
  Uroj qe PiSat e Ramutit te thyejne qafen ne 25 Prill. Po ashtu dhe keta langot “gazetare” qe i ndjekin pas..me e pakta..

  Reply to this comment
 19. Aleksandër Vuuuçiçi Vuuuushurra November 20, 18:57

  SALI KURVË BERISHOVIÇ
  LULZIM BSHOVSKI
  ILIR METAPIDHIS
  MINIKA KURVËMADHJA

  Reply to this comment
 20. Adih November 20, 19:21

  mirel @………….
  Keni me se te drejte .Te pakten kjo gazeta Dita na i jep komentet tona ,e eshte ndryshe nga Tema e Mero kelbaezes ,ai na ka fshire prej kohesh komentet tona .Mero kelbaza mban vetem komentuesit e ripjelljes .
  Nderime mirel.

  Reply to this comment
  • dashamires November 20, 20:17

   Adih
   Pash zotin per ke Tema e per ke Mero thua, mos valle per ate qe dikur cirrte bythen me thonj duke ligjeruar –
   “Edi Rama ne gjygjin e divorcit me Matilda Makocin atesine e Grigorit ja faturoi bab Kristaqit” ?

   Reply to this comment
 21. mirel November 20, 19:46

  @RobKoti, Ashtu ee?

  Reply to this comment
 22. Turpi i mbulofte te paturpshmit November 20, 20:14

  O VIKTOR , O MIKU I EDI RAMES. PO, PSE, PROBLEMI I POPULLIT TONE MOS ESHTE VALLE KASTRIOT ISLAMI, QW TY DHE “DITA” E SHKRUANI ME SHKRONJA TE MEDHA?! PIKA U RENTE! KACI ESHTE AI QE ESHTE, C’PROBLEM KA POPULLI PER NJE ISH DEPUTET QE GAZETA “DITA”, E CILA ESHTE E DJEMVE TE ARTA DADE, QE DO TE THOTE, gazete ePS, E NA SHQETESOHET SE MOS NA MERZITET EDI RAMA. O VIKTOR, JE NE METRO, APO EDHE TI TE KA ZENE KORONA. ANDEJ NGA HARXHON PARATE QE TE DERGON RAMA NE EMER TE GAZETES “DITA” MOS TE KA ZENE GJE CORONA-19?! ZOTROTE. BOLL NA MBROJTE RAMEN, POR A E DI TI SE KUJT I SHERBEN RAMA? NESE BERISHA I KA SHERBYER FSHEHTAS SERBISE, RAMA FARE HAPTAS. 5 HERE KA SHKUAR TE VUCICI DHE I BEN KARSHILLEK KOSOVES DHE GJITHE POPULLIT. SI NUK KE TURP E MERRESH ME KASTRIOT ISLAMIN PER T’I BERE QEJFIN EDI RAME-TOPTANIT?! TURP, 1000 HERE TURP! KUSHDO QE MBESHTET SADO PAK RAMEN, SIKUNDER BEN TI VIKTOR (EMANUELI) BERISHEN, METEN APO BASHEN ESHTE ANTISHQIPTAR. TE THEM VIKTOR EMANUELI SE EDI RAMA PROGRAMIN POLITIK TE FASHIZMIT KA 7 VJET QE PO E ZBATON DHE TI SI IDEOLOG I FASHIZMIT, NATYRUISHT QE DO MBROSH FASHISTET, POR FASHISTET ME ANTISHQIPTARE, SI RAMA.

  Reply to this comment
 23. Ilenia November 20, 22:42

  Artikulli i zotit Viktor na ben te ditur shume gjera per cakejt qe duan te marrin perseri pushtetin ne dore ,e te tallen me popullin si u tallen 10 vjet rresht Sala ,Basha ,Iliri ,Koco e kompania e tyre . I degjojme ne intervitat qe japin ,e u a kalojne cakejeve ,kerkojne akoma pushtet per tu pasuruar ,se duan qe pushimet ti bejne me anije spaziale ,se emocionet ne toke u kane shteruar. Hapni syte o bashkeatdhetaret e mij ,e vendosjani pikat mbi i ketyre njerezve te pa skrupull. Falenderoj edhe nje here zotin Viktor Malaj ,.Rrespekt

  Reply to this comment
  • mirel November 20, 22:51

   Te ben me dije

   Reply to this comment
   • Nje shqiptar nga Jugu i vendit November 21, 11:37

    Po ti bajga @mire qe fut hundet e tua te qyrrosura dhe na komenton nga 20 here idjptesira te nje deliranti , nuk punoke fare ? Me se ushqehesh zotrote , te mban Saliu , Lulushja , Ilir Floriri , apo sherbimet sekrete te fqinjeve ?! Ta them kete , sepse ti ngrysesh e gedhihesh me lap-topin ne preher dhe nuk te mbetet kohe as per te fjetur e as per te tjerat , por vetem per te mbllacitur m** , qe nuk te shqitet nga goja dhe per te perlyer ke te mundesh ! Ketu dallohern edhe njerezit pa tru , si puna jote !

    Reply to this comment
    • mirel November 21, 19:02

     Remo pordha, nje shqiptar nga jugu eshte me i zgjuar se ti. Ti si dhiar i Dules e ke per detyre te me besh oponence, megjithate je nivel i ulet. Nuk ke ca ben, Llumi si puna jote jane mburoja e pare e Ramutit.

     Reply to this comment
     • Remo November 22, 14:06

      Mirel o idiot, cfare shkruan! Mos pi raki, por mer ilacet rregullisht se po perkeqesohesh.
      Me dhimbsesh se nuk kam ku te gjej nje tjeter rrote k…i si ty ne kete forum. Ne kete gjendje qe je vetem ata te Shqupit gezohen, se ata mbledhin rreth vetes “ajken” e te cekuilibruareve. Ta kam thene as qe me plas per Ramen, nuk kam votuar kurre e as qe me shkon ne mendje ta bej. I di mire se kush jane te gjithe. Ti ke qejf te luftosh me mullijte e eres dhe nuk le njeri pa sulmuar. Te njejten ke bere edhe me mua, prandaj te pergjigjem ose zbavitem me marrezine qe te karakterizon…

  • Kukumjaçka November 21, 05:44

   Shko moj kukumjaçkë se s’i ke mbushur ditët t’na tregosh se kush po kërkon të marrë dhe kush po insiston të mbajë me zorr pushtet.

   Të jesh vallë aq tyryfyçkë (me atë llagap qiriotësh që ke vënë s’është çudi) sa mos ta kuptosh se të treja “çetat idajetore” kanë dalë nga e njëjta vërë?

   Hej, pse harxhon kohën me lloqe kavaje dhe nuk ja nis të lexosh librin Vrima?

   Reply to this comment
 24. gjermani i fundit November 21, 12:24

  shkrimin e lexova, edhe pse ne faqen online kemi intervisten e para disa viteve te Kastriot Islamit qe thote si pa gje te keqe qe prishi terezine ne France me gjithe familjen dhe erdhi ketu ne halene e Evropes. Kjo intervista me jep te kuptoj me çfare personi (pa personalitet) kemi te bejme. Per korrektese, dua te ve ne paralele edhe shkrimin ne gazeten Dita te redaksise mbi sherrin e nje mesnate mes redaktoreve dhe policeve ne nje sufllaqeri. Ne te dyja rastet policia, megjithe gabimet dhe kufizimet, duhet ndihmuar qytetarisht. Se po s’e bene kete njerezit e shkolluar, merre me mend “demokratet e Saliut” nga Nikla, Laçi e lart. Islam Kastrioti do kishte treguar vertete kulture te gjere dhe nivel po ti kishte kerkuar ndjese policit, ashtu sikur edhe redaktori juaj, pavaresisht shkaqeve. Se pari, sepse policia do ndihmuar per kryerjen me mire te detyres, se dyti, sepse police nuk aktivizohen personat me ekselente apo te ditur, ose te kamur, se ndryshe do kishim Shkelzenin polic trafiku apo Gregorin polic bashkiak; do i kishin zene vendet me te mira familjet e gringove politike, jo ti ngjeshnin neper drejtorira apo ne Banken e Shqiperise. Pra, keta kemi police, me ndonje shkolle te mesme siç jane ne kete gjendje shkollat dhe qe s’jane ne gjendje ta hane kurbetin. Policet e sotem jane produkt i kesaj shkretetire kulturale dhe edukative qe mbollen presidente maskarenj si berisha, ministra arsimi si puna e Islam Kastriotit, kryeministra si Nano, Meta e deri tek Rama sot; s’do ti marrim nga importi; le qe edhe s’vjen kush me ato paga. Prandaj, Islam Kastrioti do fitonte me shume pike po te sillej njerezishem me policet duke kerkuar edhe ndjese, se kur behet sherr mes dy personave faji i mbetet me te mençurit. Kaq kisha per kete rastin dhe e kote te thuash pse e mbron berisha apo meta, ata thjesht ngjarje te tilla i gjejne si pretekst per te ndjekur axhendat e tyre politike si kandili qe do vaj. Edhe Flamur Noka po te ishte, e njejta sjellje, se fundja edhe Flamuri me parfum francez si i Kaçit parfumoset. Per kujtese,kam parasysh ato vitet e fundit te socializmit, kur ne gazetat zune vend ca lezhjane, tropojane si redaktore apo poete, shkrimtare, etj, dhe s’e di se ç’rol luante Mehmet Elezi, Mustafaj, Preçi, etj, me keta krahinore qe u gjenden te gatshem ne permbysjen eminente. Po e njejta gje sikur me ngjan edhe tek shkencat ekzakte, tek Inima, etj, ku gjeje me bollek nga Jugu, Mallakastra, dmth e kuptoje se krahinizmat u theksuan dhe nje titullar mblidhte rreth vetes shoket e miqte. Kam idene se kushdo qe shkoi ne France me keto kurset apo studimet, specializimet e me the te thashe, sikur u poqen te tere ne te njejtin tigan, te gatshem per ndryshimin e afert. S’po them se i hyne spiunllekut, se eshte gje e madhe dhe duhet provuar, por francezet kane rol po aq determinues sa edhe amerikanet ne permbysjen e sistemit ne Shqiperi. Te gjithe keta specializante qe dergoi Shqiperia ne France u konvertuan pothuaj te gjithe ne politikane te oreve te para, perfshi edhe Kadarene, ne mos edhe deri tek Rama, produkti i fundit francez. Kjo eshte klasa intelektuale shqiptare dhe mos u habisni pse ne keto 30 vjet ne vendin tone gjerat u bene lemsh dhe po shkon lesh dhe me lesh, si ne kolonite franceze. Do kish qene fat i madh qe ne politiken shqiptare te mos angazhoheshin keta specializantet e Frances, qe per tjeter pune u derguan dhe per tjeter pune na i solli si kutite kineze Franca. Se po te ishin shkencetare dhe profesore te zote do i kishte mbajtur me parfum, qe mallkuar qofte, na solli ne krye Salinjte, Islam Kastriotet e deri tek Rama i sotem. Mentaliteti kolonialist u eshte injektuar fort ne koshience edhe ketyre dordoleceve specializante qe nga ana e tyre fajesojne popullin pse s’di ti begenise, a thua se ua kemi borxh ti mbajme ne jete te jeteve me dieta dhe privilegje per faktin e vetem se kur vendi ishte i mbyllur per te gjithe, keta dilnin jashte.

  Reply to this comment
  • Spermatozoidet e Paridhit... November 21, 18:41

   Në një nga stacionet televizive gjermane këto netë po shfaqet rishtazi një dokumentar ku bëhet fjalë per revolucionin iranian të udhëhequr nga ayatollahu. Në luftën për pushtet, kreu i fesë islamike që gjendej ne eksil në Paris, siguroi atje mbështetje aq të fortë, sa që mundi prej andej ta organizonte qëndresën deri sa në momentin kyç ja arriti ta rrëzojë shahun me prirje perendimore.

   Është kjo arsyeja pse një shprehje e goditur thotë: “Të gjitha rrugët të çojnë në Paris?”

   Reply to this comment
  • mirel November 21, 19:03

   Po mono, para Hollandes fajin e ka patur Franca

   Reply to this comment
   • KorQari juglindor November 22, 08:03

    Kur s’ke ç’të thuash më mirë hesht!
    Mirë që i fut turiçkat vend e pa vend, po thuaj diçka për të qënë dhe jo mbytja në tym. Se çfarë lidhje ka holanda këtu vetëm mirelkat e semaforeve mund ta dinë. Shko atje mirela se po të pret karvani ti ndezësh dritten jeshile. Jo për gjë po është karvan rilindjotërish. Ngjyrë rozë di çorapekuq e tua. Qytetari nga një vend i jugut po fërkon duart. Ka zënë radhën i pari. Hec mirela, hec se u ka bo deti kos…

    Reply to this comment
  • Fitore Islam, fitoreee... November 22, 09:03

   Është e treta herë që e lexoj me vëmendje komentin tënd gjimono. I përkryer! Shkrimi i ushtarit të panjohur me llagapin Viktor (eh ç’mu kujtua per dreq Gent Arbana) ka zero vlerë krahasuar me mesazhin e fortë që përcjell komenti yt.

   Personalisht jo se nxorra konkluzione të reja, por i përforcova ato edhe më shumë.

   Këta lloj gazetarësh që kapen me çikërima, jo e hoqi maskën kaqi, jo e vuri maskën mona, janë në sytë tona kllounët amatorë të cirkut tri dekador. Pavarësisht se ka prej tyre nga ato kokrra që falë dhuntisë apo presionit janë në gjendej të zhgarravisin qitape pa fund të mbushura me akrobacira fjalësh, askush prej tyre nuk ka guxuar, dhe kur them guxuar fare fare ama, të marrë e të analizojë me imtësi, se pse pothuajse çdo trashëgimtari pushteti në ShqUpëri i është dashur fillimisht të kapërcejë “barrikadat parisore” para se të na shfaqet si “shpëtimtar i kombit”.

   Reply to this comment
 25. Tragjedia vazhdon... November 21, 19:13

  Është rastësi që pothuajse gjithë trashëgimtarët e fronit, kryeshtetarë, përfshi dhe llustraxhinjtë e këpucëve të tyre, ta kenë shkelur Parisin? Vetëm një naiv e beson këtë.

  Esad Pasha Toptani
  Ahmet Zogolli,
  Enver Hoxha,
  Hysni Kapo,
  Ismail Kadare,
  Sali Berisha,
  “Bora” Alia,
  etj. etj.

  Reply to this comment
  • mirel November 22, 20:15

   Po po, Parisi te ben tradhetar ore. Me prove, jo kot

   Reply to this comment
   • KorQari Juglindor November 22, 23:51

    Prap ke gropa septike turiçkat ti mirela? Aty po mund të gjesh tradhëtarë, por jo në Paris. Në Paris venë vetëm pathriotët. Ata të flaktit fare fare. A të kujtohet turkoshaku Esad me që kërkon fakte bitha jote e qelbur? Ah Avni Avni ç’na i bëre “nderit të kombit”. Nuk kishte më pathriot se evlati i sulltan pekmezit. Bile bile, për nga pathriotllëku ai ja kalonte dhe themeluesit imagjinar të çetës së Miladin Popoviçit.

    Reply to this comment
    • mirel November 23, 17:03

     A te thashe o mono. Na e le Parisin me barre

     Reply to this comment
     • Spermatozoidet e Paridhit... November 24, 06:59

      Mbeti Parisi shtatzënë dhe u bë qameti? Po ai s’ka punë tjetër përveç se ngjizu ashtu si pa dashje dhe pill vetëm dobiça. Ti mirela duhet ta dish mirë këtë se je dhe drone parisjone 😉

Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim