Sondazhi: 83 % e shqiptarëve, pro hapjes së dosjeve të Sigurimit

February 5, 2015 10:04

Sondazhi: 83 % e shqiptarëve, pro hapjes së dosjeve të Sigurimit

83 për qind e shqiptarëve janë pro hapjes së dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit.

Fondacioni “Konrad Agenauer Stiftung” në bashkëpunim me Institutin e të Përndjekurve Politikë kanë zhvilluar një sondazh me opinionin publik, ku 83 për qind e të intervistuarve u shprehën dakord me hapjen e dosjeve.

57 për qind e tyre ndwrkohw ishin pro spastrimit të gjithë administratës në të gjitha nivelet nga bashkëpunëtorët e Sigurimit të Shtetit.

Sondazhi u zhvillua me telefonata të bëra përgjatë periudhës 13-23 janar 2015, dhe në të u intervistuan 1200 qytetarë mbi 40 vjeç, ose thënë ndryshe, që në vitin 1991 ishin 16 vjeç.

February 5, 2015 10:04
Komento

4 Komente

 1. Aleks February 5, 10:13

  Nuk do Sala dhe Ilir Floriri. Sepse jan kryekriminel, krye spiun, kryeagjent e kryemafioz. Njëri karaduz tropoje e tjetri skrapardhiii.

  Reply to this comment
 2. SHURRAN KOSTRECI February 5, 10:28

  PO DOSJET E PSEUDO TE PERNDJEKURVE,

  kur do i hapim? Si ka mundesi qe nipçja e Alush Lleshenakut ne bashkepunim me nipçet e SS-ve hitleriane, te dijne me saktesi qe te intevistuarit ishin mbi 40 vjeçare? Kane krijuar dosje per gjithe shqiptaret keta zgjyra ereshurrembajtes?

  E kam thene dhe here te tjera qe nga databaze e Drejtorise se Burgjeve rezultojne te burgosur gjithsej rreth 19.700 persona (jane disa qindra me pak sepse emrat perseriten dy e tre here), shumica e te cileve kane vuajtur denime me burgosje me pak se tre vite.

  Ligji qe denonte shkelesit per “agjitacion e propagande” denimin minimal e kishte me dhjete vite dhe nuk kishte favorizime siç eshte tani p.sh.: “po te pranosh te gjykohesh direkt, perfiton 1/3 ulje te denimit”. Shumica e te denuarve jane kriminele ordinere, sabotatore, hajdute, pedofile e dhunues brenda e jashte familjeve te tyre.

  Cili eshte borxhi qe i kemi ketyre qelbesirave (perjashtuar te denuarit e vertete per agjitacion e propagande), perkundrazi mendoj qe te rigjykohen (eshte e qarte virtualisht) per krimet qe kane bere ndaj ketij populli e vendi ne te kaluaren.

  Le te hapen edhe dosjet e ketyre langaraqeve qe perfituan dje (me vjedhje, grabitje etj.) dhe perfitojne sot duke e zhytur vendin ne borxhe astronomike.

  Reply to this comment
 3. Sallakja February 5, 13:07

  Dosjet ?
  Nuk duhen hapur dosjet.
  Duhet hapur Nyrenbergu.
  Te gjihe komunistet ne bangen e te akuzuarit.
  Te gjithe pa perjashtim.

  Reply to this comment
 4. Arben February 5, 18:06

  PO TA KENI NDJEKUR ME VEMENDJE SITUATEN E SHTETEVE TE BALLKANIT, NGA TE GJITHA SHTETET ME TE CILAT KRAHASOHEMI (BULLGARI, RUMANI), VETEM RUMANIA KA ECUR PERPARA NE LUFTEN KUNDER KORRUPSIONIT DHE NDERTIMIN E SHOQERISE DEMOKRATIKE.

  A E DINI PERSE????!!!!!

  KISHTE “FAT” QE KISHTE PER DIKTATOR NJE PSIKOPAT SI CAUSHESKU I CILI QENDROI DERI NE FUND ME ARME NE DORE.

  PER NJE MUAJ GJE U VRANE NJA 20,000 SIGURIMSA DHE SHPETOI VENDI PER NJE APO DY BREZA.

  NE, SOT PAS POTHUAJ 30 VITESH AKOMA DISKUTOJME TI HAPIM APO MOS TI HAPIM.

  PIRDHNI O NJEREZ PIRDHNI.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*