Sondazhi online: Tahiri e Bregu në krye të preferencave si kandidatë për Bashkinë e Tiranës

February 17, 2015 15:22

Sondazhi online: Tahiri e Bregu në krye të preferencave si kandidatë për Bashkinë e Tiranës

DITA zhvilloi një sondazh online mbi preferencat për kandidatët e mundshëm për Bashkinë e Tiranës në zgjedhjet e pritshme lokale.

Sondazhi i ndarë në dy pjesë qëndroi në faqen online të DITA për rreth 13 ditë.

Lexuesit u pyetën “Cilin do të votonit për Bashkinë e Tiranës nëse kandidatët do ishin emrat e mëposhtëm…”

7768 lexues klikuan deri mesditën e sotme 17 shkurt 2015 për pjesën e sondazhit ku renditeshin 6 kandidatë hipotetikë të së majtës, Lindita Nikolla, Artan Shkreli, Sajmir Tahiri, Pandeli Majko, Artan Lame, Blendi Klosi.

4 814 lexues klikuan deri ditën e sotme 17 shkurt 2015 për pjesën e sondazhit ku renditeshin 5 kandidatë hipotetikë të së djathtës, Lulzim Basha, Grida Duma, Majlinda Bregu, Jorida Tabaku, Arben Ristani.

Në listën e majtë ministri i brendshëm Sajmir Tahiri është në krye të preferencave nëse do ishte kandidat i së majtës për Bashkinë e Tiranës me 2010 Vota.

Pas tij më shumë preferenca ka marrë Pandeli Majko dhe Artan Lame.

I fundit renditet Blendi Klosi.

1142 votues kanë klikuar opsionin që i përjashton të 6 kandidatët.

Në listën e djathtë më shumë preferenca ka marrë Majlinda Bregu me 753 vota.

Pas saj renditen Grida Duma e Lulzim Basha.

Edhe në listën e djathtë bie në sy numri i lartë i votave që përjashtojnë të 5 kandidatët e renditur.

Gjatë ditëve të sondazhit disa prej emrave të PD të përfshirë në këtë renditje, dhanë deklarata publike që përjashtojnë veten nga gara.

Deklarata të tilla dhanë Ristani, Duma e Basha.

Por së paku dy të fundit kanë patur qëndrime konfuze dhe jo të qarta / DITA

 

**********

Renditja majtas:

SAIMIR TAHIRI (26%, 2 010 Votues)

PANDELI MAJKO (25%, 1 958 Votues)

ARTAN LAME (19%, 1 452 Votues)

ASNJE PREJ TYRE (15%, 1 144 Votues)

LINDITA NIKOLLA (6%, 500 Votues)

ARTAN SHKRELI (5%, 401 Votues)

BLENDI KLOSI (4%, 303 Votues)

Votues ne total: 7 768

 

Renditja djathtas:

ASNJE PREJ TYRE (46%, 2 196 Votues)

MAJLINDA BREGU (16%, 754 Votues)

GRIDA DUMA (14%, 663 Votues)

LULZIM BASHA (13%, 639 Votues)

JORIDA TABAKU (8%, 368 Votues)

ARBEN RISTANI (4%, 197 Votues)

Votues ne total: 4 817

February 17, 2015 15:22
Komento

24 Komente

 1. N.VJOSA February 17, 14:50

  Interesante te dhenat e sontazhit!
  Per PD, Majlinda eshte nje kandidature e mire, ndersa per Mazhorancen Tahiri ka treguar se punon shume mire aty ku eshte si Minister.
  Mazhoranca ka plot kandicatura per Tiranen, mund te zgjedhe nje kandidature te besueshme dhe me aftesi organizuese.
  Arta Dade psh do te ish nje kandidature shume e mire, ose Gjergj Bojaxhi, nuk e di per cilin koalicion numerohet ai, por me pelqen per aftesit dhe kthjelltesine qe ka ne bashkjetesen demokratike!…

  Reply to this comment
  • Agron February 17, 18:23

   Car Tahiri thoni ju! tahiri ka bere pashaportizimin ne Vlore dhe me shume gjasa do kandidoje atje. Cudi si sdinkeni gje ju
   Gjithsesi ne opinionin tim keto do jene zgjedhjet me te braktisura ne gjithe periudhen e demokracise ne Shqiperi.
   une jam nje njeri qe kam votuar Rilindjen zgjedhjet e fundit, por qasja e kesaj maxhorance ndaj halleve tona eshte skandaloze ndaj une dhE familja ime nuk i votojme me

   Reply to this comment
 2. LLuku Babashta February 17, 15:11

  E nderuar gazeta Dita, dhe i nderuar Adi, nuk e kuptoj se perse po perpiqeni te ngrini aksionet tashme te rrenuara te Ministrit te Brendeshem, Saimir Tahiri.
  Tahiri eshte nje Minister qe megjithese ju dha posti me i rendesishem ministror dhe ne qeveri, pas Edi Rames, nuk arriti ta justifikonte ate.
  Gjendja alarmante e rendit dhe sigurise publike, daljet pa pike serioziteti te Tahirit para opinionit publik, vetkenaqesia prej njeriu te paditur, bravo çuna e bravo goca, mungesa e nje lidershipi te vertete ne Ministrine e rendit dhe ne Policine e Shtetit, e bejne ministrin Tahiri nje nga ministrat me te dobet te brendeshem i krahasuar vetem me Igell Malavta Tosken.
  Por patjeter qe ky do te ishte rezultati. Rama zgjodhi te vinte ministra ne qeverine e tij, njerez pa eksperience, ne kete rast pa punuar asnje dite, direkt minister, njerez qe kane axhenda personale dhe qe nuk duan tja dine as per socialistet votues e as per Partine Socialiste, njerez qe po mbushin xhepat e tyre dhe as qe ju plas fare se ku jane hallet.
  Nje nga keta eshte edhe Tahiri. Kurre nuk do te shkoja ne votime te votoja kete Tahirin antipatik si minister por edhe si njeri.
  Edi Rama po i heq perdite nga nje tulle besimit tone, dhe votes qe dhame.
  Prandaj Dita ju lutem jini vetja, ne e dime se çfare mendoni per kete Tahirin, por mos e promovoni se i ulni pike si gazete. Ju keni treguar qe nuk i bindeni urdherit te brendeshem apo te jashtem.

  Reply to this comment
 3. Kris February 17, 15:19

  I thoni Ristanit te laje dhembet te lere cigaren dhe alkoolin,Nuk kam te dhene per substancat e renda,por shenjat jane! Kush nuk lan dhembet eshte ne gremine shpirterore!

  Reply to this comment
 4. ??? February 17, 15:37

  Cfare sondazhi eshte ky kur une nga kompjuteri I shtepise dhe I punes provova te votoja per Shkrelin e nuk me lejonte derisa zgjodha Tahirin??? Pastaj ju nuk keni vene ate qe do te jete kandidati I vertete I bashkise Ed Shalsin.

  Reply to this comment
 5. doku February 17, 15:38

  Kush e njeh Ramen dhe si punon Rama e di shume mire se kush nuk mund te jene kandidatet per Bashkine e Tiranes. Sondazhet jane kot. Rama nuk do njerez me identitet, te shkuar politike, mbeshtetje te gjere ne baze apo integritet personal.

  Shkurt: Rama do ushtare ne Bashkine e Tiranes dhe jo Kolonele. Dhe mqs jemi tek sondazhi, kush jane kolonelet?

  -Tahiri
  -Majko
  -Veliaj

  E sigurt qe asnje nga keta te tre nuk do te jete kandidat. Mbajeni mend kete koment dhe do rishihemi serish tek Dita pasi te vendoset kandidatura.

  Kush jane ushtare?

  -Lindita Nikolla
  -Ed Shalsi
  -Artan Lame

  Nuk mund te them nqs Rama do zgjedhe mes ketyre te treve, por keta “ushtare” kane shume me shume probalittet per tu kandiduar se sa ato kolonelet me larte. Ideale per Ramen do te ishte Lindita Nikolla.

  Hajt me te mira!

  Reply to this comment
 6. Zogu February 17, 15:51

  Kam pare disa sondazhe per Tiranen dhe jam i predispozuar te besoj ne seriozitetin e gazetes Dita. Te them te drejten te dy kandidaturat me duken te djegura si politikane dhe per me shume si qytetare. Uroj per Tiranen dhe njesite e tjera vendore qe te fitojne kandidate te pavarur jo partiake. Kemi 25 vjet qe vuajme nga politika dhe vuajtja ska fund. Nje kryebashkiakni pavarur mund ti jape jete Tiranes.

  Reply to this comment
  • shqiptari February 17, 19:10

   Personat me si Tahiri,apo Bregu Majlinda nese do te kishte shtet te se drejtes sot ato do te ishin ne burg si bashkepuntore ne rrjetet kriminale klandestine e mafjoze,apo ne grabitjen e pasurise private e shteterore dhe si bashkeudhetare me riciklimi e botes se krim-korrupsionin-imoralo-politik ne te tria pushtetet,nen moton”nga i jati,tek i biri,nipi apo mbesa dhe nje djalle e gjysem”per te ruajtur me c’do forme e cmim sundimin e botes se krimit.
   Jo vetem Tiranes,por te gjithe Shqiperise i duhet nje force e re politike e pa perlyer dhe e trasheguar nga e djeshmja dhe e sotmja sa superkorruptive aq dhe superkriminale ne vite,qe shqiptaret te shikojne drite ne fund te ketije tyneli qe e kane future mostrat e pjellat e te perdala te diktatures komuniste deri me sot.Majlinda Bregu(Ajazi) dhe Saimir Tahiri nuk jane gje tjeter vetem se nje mut,prej mutit i diktatures komuniste i ndare ne dysh qysh ne gene.
   Mjaft me,me sotazhe me porosi nga lart per hire te lekeve te pista nendore.
   Shteti i se Drejtes po troket ne deren Shqiperi,kurse pjellat e mostrat e diktatures komuniste vazhdoje me skenaret e rradhes te servirjes se sapunit per djathe,duke mashtruar,grabitur,terrorrizuar e lene pas viktimat e rradhes se nje lufte te felliqur per pushtet dhe leke te piset me c’do forme e cmim.

   Reply to this comment
 7. isi February 17, 16:18

  Bregu eshte shume e pergatitur nga ana funksionale,eshte shume e kompletuar komplet,kurse Nikolla e ka koken e madhe,aq te madhe e ka sa e tund si kembore e Nasit.

  Reply to this comment
  • JOY -72 February 18, 01:16

   bregu eshte shume epregatitur se e ka msu kunati qe ka mor mesime direkt nga prudentino me korrinspondence,,,,,,,,,,,,!!!!!!!!!!!!!

   Reply to this comment
 8. enea February 17, 16:35

  Falenderoj te gjthe lexusit e dites si dhe komentuesit ne blogun e sondazhit per perzgjedhjen per kandidat bashkie per Tiranen. Por mos harroni more te shkrete se jane duke ardhur zgjedhjet dhe asnje simpantizant ose i hequr nga puna nga regjimi i berishes sidomos dhe ata qe kane fituar edhe gjyqet sepse jane hequr me te padrejte Ps e tirane s me kete bandillin ne krye qe quhet Sajmir Tahiri sot e kesaj dite enden rrugeve dhe shesin banane sepse i tradhetoi partia e tyre.
  Prandaj lini idealet para punes families dhe femive por shikoni mire kujt ja hidhni voten,qe mos te jeni perseri te tradhetuar. prandaj lereni menjeane kete koqe gomari qe quhet tahiri ,se tirana ka djem te mire plot.

  Reply to this comment
  • ??? February 17, 17:02

   Te paska djeg puna Tahirit me duket, nuk ka arsye tjeter pse nxjerr budallalleqe nga goja.

   Reply to this comment
  • Tarasi February 17, 18:34

   Komunistet per Partine japin motrat,grate ,

   Nenat e gjithcka.Sa te kene Zerin e Popullit
   nuk e leshojne Partine .

   Reply to this comment
 9. Uskania February 17, 16:45

  Duket si një sondazh i porositur, apo lobues.Emërat e mësipërm fitues janë “më ka çue nana me la gojën”.

  Reply to this comment
 10. Skifteri February 17, 16:55

  ***…M.Bregu nuk e bene kete detyre si Luli qe ne krye te bashkise Tranes s’beri asgje fare,Tirana do nje Kryetar bashkie , puntor , vizionar,intelegjent,organizator te talentuar, te punje ne grup dite nate,te jete kerkues me nje disipline te hekurt ne krye te punve ,te jete I levizeshem ne kontrolle te teritorit ,te plotsimit te nevojave te popullit ,te vere njerzit ne pune,jo te flene gjume!..TIRANA eshte metropol KA NEVOJA TE MDHA zhvillimi nuk behet shaka ne zgjedhjen e kanditaturave,per ta modernizuar me teje.Nga P.S-ja munde ta beje A.Lame,nga P.D-ja ?????nuk e dije!.. kurse ministri S.Tahiri eshte shume I sukseseshem aty ku eshte ne Ministrine e brendeshme. @@@@@@@

  Reply to this comment
 11. shaban February 17, 18:50

  Keshtu qe sipas Skifterit duhet te zgjedhim patjeter nje socialist dhe mundesisht Lamen sepse e ndreqi me aluiznin duke dhene ca leje [jo legalizime] dhe tani do ndreqe edhe bashkine si ne kohen e Rames duke lyer pallatet me boje.

  Reply to this comment
 12. Gjergj February 17, 19:23

  Nuk e kuptoj arsyen perse u dashka qe nje minister i brendshem, te kandidoje per kryetar bashkie. Nese Kryeministri, eshte i pakenaqur me punen e tij si anetar i kabinetit, mun d ti kerkoje ministrit doreheqjen por kurrsesi “riciklimin” e tij ne zyren e bashkise.
  Tirana ka nevoje per nje kandidature vizionari idealist, me teper sesa pazaret politike dhe kompromiset brenda PS. Mungesa e seriozitetit ne perzgjedhjen e kandidatures se duhur, do te kete nje ndikim te drejtperdrejt ne pjesmarrjen ne zgjedhje.
  Kandidaturen e Znj.Bregu, nuk ia vlen ta permendim sepse formacioni politik i SHQUP, nuk eshte nje alternative qeverisese ne kete vend. Zonja, “eshte e zene” me berjen fresk te rrumpalles Vucidolase. Lereni aty ku eshte, ne shoqerine e Jozefines (gjitones se saj ne Razem), Vokshit dhe Mesiles. Jane personifikimi i gruas se degjeneruar shqiptare, i venies se saj ne sherbim te krimit,,,, per perfitim personal. Apo vilat ne Razem apo ne Tirane, cantat dhe makinat e shtrenjta te Majlindes, u blene me rrogen e kesaj figure medioker?

  Reply to this comment
 13. state of amnesia February 17, 21:05

  Prandaj i bie me tritol tahirit PDja.what a f*#@ed up party PD is.

  Reply to this comment
 14. M A R K O February 17, 23:02

  Kandidati me i mire per Tiranen do te ishte Shkelzen Berisha.

  Reply to this comment
 15. Kris 1 February 17, 23:03

  Ah moj Majlinda!
  u plake dhe dore nuk hoqe…….

  Reply to this comment
 16. deuschland February 17, 23:48

  Une mendoj se Bamir Topi eshte kandidati me i mire per Tiranen sepse ai eshte i vetmi pllitikan qe flet me heshtjen e tij, ose Fatmir Mediu se edhe ai hesht per momentin. ….

  Reply to this comment
 17. "Horri i Bulevardit" February 18, 00:37

  Po te zgjidhesha une, qysh ne fillim do te deklaroja, qe do ndertoj nje vile ne fshat dhe nje biznes te vogel familjar, per te qene i punesuar, mbas mbarimit te mandatit, biznesi i vogel nuk do ti kalonte 100000 eurot.
  Troc, poooor, sdo te dilte asnje bukurosh, qe do te me sfidonte, me paligjshmeri, i kujtdo partie qofte. Sdo te ndertoja tramvajin per 4 vjet, por do te disiplinoja kembesoret dhe shoferet, sdo te shifnit mbas ores 7 te mengjesit plehrat neper rruge e trotuare, atje ku do te ndodhte nje permbytje, per shkak se jane zene kanalizimet me mbeturina, te paret qe do fusja me koke ne kanal, per ti pastruar, do te ishin shefat me kollare.
  Do te isha nje Enver Hoxhe, ose hija e tij, per ta bere edhe njehere zap kete popull, qe ka lujt mentsh dhe me 5 police do ruaja rendin, me komandant policie si Mar Uku, do ta kisha shtruarn dhe bere zap, gjithe Tironen me tironca dhe me jo tironsa.
  Dru dhe vete dru.

  Reply to this comment
 18. JOY -72 February 18, 01:19

  dashamir shehu osht 100% mo i mire se cuni kontrabandistit te ilaceve……!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 19. dealfa February 18, 13:58

  Vetem nje i cmendur ben propozime te tilla si : ndertimin e tramit ne Tirane !? TRAMET
  tash ne boten moderne jane aq anakronike sa ”shigjeta me topin,, -Prandaj do te ishte
  marrezi te mendosh e jo me te ndertosh nje tramvaj ne rrugen kinostudio pkombinat .,.!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim