Hoxha e Berisha, politikanët që i shkaktuan më shumë dëm Kosovës?

August 13, 2015 19:16

Hoxha e Berisha, politikanët që i shkaktuan më shumë dëm Kosovës?

Zakonisht, mbështetësit e Enver Hoxhës në Kosovë, thonë se ai është njeriu që ka kontribuar më së shumti për Kosovën.

Mirëpo krejt ndryshe ka dalë të jetë në një anketë në gazetën Express.

Dhe rezultati është ky.

Pyetjes se cili lider i Shtetit Shqiptar ishte më i dëmshmi për Kosovën, 43 për qind ose 1198 lexues janë përgjigjur – Enver Hoxha.

Pas tij vjen Sali Berisha për nga dëmi me 25 për qind ose 697 vota.

Pastaj Fatos Nano me 461 vota ose 16%, Ahmet Zogu me 399 vota ose 14% dhe fare në fund është Ramiz Alia me 54 vota ose 2%.

 

August 13, 2015 19:16
Komento

90 Komente

 1. nasruddin March 10, 19:25

  NJE SHUPLAKE KOSOVARE PER ANTIKRISHTIN E SHQYPTAREVE ENVER HOXHA

  Sepse shqyptaret kane mbetur prapa ne evolucionin e tyre nga enverizmi paranik anadollak ne demokracine e sotme perendimore te Evropes dhe vazhdojne akoma te vajtojne si kukumjacka bolshevike pylli Enver Hoxhen dhe banden e tij vrastare dhe gjakatare duke i kenduar elegji 29 nentorit te ZI dhe LANC-it kriminal qe vrau Aleatet angleze ne Kanalin e Korfuzit.

  Nga ana tjeter nuk eshte e drejte qe HOMOJA Enver Hoxha qe te krahasohet me komunistin tjeter te Partise se Punes Sali Berisha nga Tropoja, i cili deri tani nuk eshte deklaruar si PEDERAST nga Bota.

  Reply to this comment
  • Gramozi i Larte March 10, 20:02

   Po ti zoteri, mos je deklaruar gje pederast.Turp, o injorant, per fjalorin qe perdor.Ti as shqipen nuk e flet mire.Per Enver Hoxhen dhe Sali Berishen duhet te flasin historianet dhe njerezit kompetente.S’ke bythe t’i gjykosh ti ata.Mbi te gjitha, ty nuk te mungon vetem informacioni i duhur historik, por je edhe me horizont te kufizuar intelektual.Ne fund te fundit, edhe Enver Hoxha, edhe Sali berisha jane shqiptare dhe, si te tille, e kane dashur Kosoven, te pakten me shume se ç’mund ta doje nje i huaj.Gjaku eshte gjak e nuk behet kurre…uje!

   Reply to this comment
   • A.p.S (KATHERINA DIE GROSSE)Madona prej Sauku March 10, 21:42

    Enver Hoxhen nuk e ulin dot ca pseudo-anketa.
    Ai krijoji ushtrin dhe mbushi depot e armatimit.
    Zogu na la me dy duret bashk,dhe shteti bosh ma keq se Berisha ne 2013.
    Enver Hoxha osht Pejkameri i shqiptarve mbare.

    Reply to this comment
    • HEC August 14, 18:36

     Nuk me pelqejne keto lojra “luftash” midis enveristeve ,berishisteve qe ben gazeta Dita.

     As sa nje bole e enver hoxhes nuk eshte saliserbi

     kosova me shume seriozitet ka patur ne 1974-1981-1989 qe edhe pse ishin te pushtuar ishin optimiste..po sot

     me keq se nje vilajet I perandorise osmane

     Dihet cfare ka ndodhur keto 25 vjet dhe nuk eshte nevoja te zgjatemi thjesht po jetojme nje kohe kolere ndoshta me “dark age” ne historine shqipatre pas pamvaresise.
     Pikerisht per te mbuluar kete veprimtari kriminale ne shqiperi akoma vazhdohet me bombardimin psikollogjik duke anatemuar enver hoxhen si vampiroide qofte nga faktori I brendshem qofte jashte.
     Le te analizojme Enver Hoxhen (EHO) shkurtimisht dhe te gjejme kush eshte fajtori I vertete:
     *
     Pas krijimit te boshtit antifashist ne 1941 nga USA-GB-USSR pervec perballjes frontale u vendos qe ne vendet e pushtuara te krijohej rezitence e armatosur ku per Shqiperine dhe Ballakanin en pergjithesi u la ne drejtim kryesor linja MOSKE-BEOGRAD-TIRANE ku shqiperia konceptohej si nnje territory nen ombrellon e Titos.(ne kete kohe enveri nuk e pirthte kush pra nuk kishte faj)
     **
     Anglo Amerikanet sic thuhet qarte ne dokumentet e sotme perkrahen pa rezerva partizanet shqiptare (dhe pksh) per aresye se sa me shume gjermane te “gozhdoheshin ne Shqiperi dhe Ballakan aq me pak amerikane do vriteshin ne france dhe itali..pra ne nje fare menyre angloamerikanet e prune EHO-n ne pushtet (edhe ketu nuk ka faj enveri)
     ***
     Ne vitet 1943-1944-1945 gjithmone sipas dokumeteve thuhet sakte se CURCILLI ME RUZVELTIN sipas ndarjes se re boterore perseri Shqiperine e lane ne dore te TITOS dhe ky I fundit ishte nen ndikimin sovjetik( pra edhe ketu nuk eshte faji I enverit por curcillit dhe ruzveltit qe na shiten si placke tregu te Stalini qe I bente ligjin atyre)
     ****
     Ne vend te ishin te duruar dhe te “zgjuar” dipllomatet anglo-amerikane bene “sherr” me Enverin per kthimin e mbretit Zog dhe per pranine e tyre ushtarake.Pra perse duhet te fajesojme akoma enverin kur vete anglo-ameriaknet po prishnin marreveshjen qe kishin bere me Stalinin.Enver Hoxha veproi drejt se nuk ishte prostitute e “pandershem “ dhe te martohej me dy burra ne te njejten kohe.(edhe ketu nuk ka faj enveri)
     *****
     Perseri sipas dokumenteve sidomos pas 1948 pati nje agersion shumedimensional deri dhe plane per pushtim te shqiperise nga greqia,jugosllavia me zogiste dhe ish fashiste dhe te menaxhuar me mjete dhe fonde nga amerika dhe anglia…Sinqerisht te na kishin pushtuar do ishim te lumtur dhe do ti falenderonim,por meqe deshtuan perse nuk kerkohet falje sot nga anglo-amerikanet per vuajtjet e shqiptareve se udheheqja e EHO-s bente palle..biles dhe nje pjese te fondeve te te perndjekurve politike duhet ti paguajne anglo-amerikane dhe jo brezat qe akoma nuk kane lindur te paguajne borxhet e te perndjekurve politike.( Perseri enveri nuk ka faj..kush sulmoi..pse deshtuan)
     ******
     Eshte non sens nga shume analiste,dipllomate dhe zyrtare perendimore qe fajsojne EHO-n si dikatator…jo te nderuar zoterinj eshte faji juaj qe e late Enveri ne kembet e Titos dhe me vone te Stalinit dhe ai vecse hodhi vallen sipas muzikes tyre ( eshe ketu enverin mund ta quajme dikatator por jo fajtor..kush e la te kopeja dikatatoreve?)
     *******
     Edhe pas prishjes me Ruset ku EHO-a beri nja akt madhor ne 1961 ne bazen e vlores qe deboi flloten ruse dhe me vone doli nga traktati varshaves dhe denoi fuqishem agresionin ne ceki..perse anglo-amerikanet nuk u bene te gjalle per nje veprim ne favor te NATOS..pse e lane komentshkruesin te ahje bar dhe jo vetem qe nuk dhane asnj e lloj ndihme thelluan me shume embargo(edhe ketu nuk e fajesoj enverin)
     ********
     Pas lidhjes me Kinen ne 1964-1974 pati nje zhvillim te fuqishem ne vend nga ndihmat e medha kineze dhe kjo periudhe ishte kulmi I zhvillimit dhe nje fare hapje ndaj botes por cfare ndodhi ? Kush e mban mend vete personalisht EHO drejtoi nje fushate kunder konservatorizmit,riteve mesjetare dhe perkrahu liberalizimin dhe frymen e se rese dhe novatore (kujtoni fajlimine Matit ne 1972 dhe biseda me Agim Meron) ku thote shprehimisht qe brezi I luftes duhet te largohet dhe ti lere vendin nje plejade te re kuadrosh te shkolluar me universitete dhe jo me me veteranete luftes.Kështu ka pasur dy fjalime të rëndësishme të Enver Hoxhës, që përmenden pak, por që në një farë mënyrë përcaktuan atë që quhet “periudha e liberalizmit”, pavarësisht se njerëzit pastaj i ngatërrojnë gjërat. Ka qenë i famshmi fjalimi i Matit i Enver Hoxhës dhe e dyta biseda me Agim Meron, që ishte në atë kohë rektori i universitetit. Në fjalimin e Matit Enver Hoxha hodhi idenë se shokët e udhëheqjes që kanë bërë luftën, kanë vlerat e tyre, por tani duhet t’ua hapin rrugën kuadrove të reja. Pra ishte ideja e një hapje dhe një rinovimi të kuadrove të reja. Ndërsa me Agim Meron, midis të tjerash Enver Hoxha tha se sa të na e dëgjojë muzikën rinia në radiot e huaja, më mirë ta japim ne vetë. Ishte një ide për frymëmarrje të rinisë. …mirpo cfare ndodhi???????
     *********
     Shqiptaret qe posa dolen nga nje mjerim 500 vjecar nen pushtimin turk,me vone nen nje shtet anadollak me Zogun dhe pastaj pushtimi fashist e gjeti shqiperine ne 1944 pa asnje kokerr leku,te uritur,te shkaterruar nga lufta dhe mbi 80 perqind e zonave rurale dhe malore ne gjendje mesjetare..E thene ndryshe qe ky popull mund te emancipohej duhej te pakten 100 vjet..pra nga 1944 deri ne 2044 mund te civilozohej..pra kemi pune akoma per c’kafsherimine talebaneve Sali-baneve.
     Pikerisht ketu gaboi Enver Hoxha qe nxorri direkt nga mesjeta ne qytete berishistet barbare qe sot kane pushtuar ate vend.
     Cfare ndodhi ne fakt 1970-1972 ? Pak vemendje ju lutem..
     Ndersa Enver Hoxha po pregatitej te largohej nga skena politike dhe t’ja linte vendin brezit me te ri,duke shfrytezuar hapjen e tij ndaj cultures perendimore ,novatorizmit dhe te rese…ai popull,ata qeveritare te atehershem ,edhe shume familje te bllokut u HAPPEN BYTHESH..
     Filloi nje degjenerim I frikshem me teper nga shtresa injorante,nga te pakenaqurat nga sistemi si dhe nga agjenturat e huaja..Kjo u pasua deri ne tallje me Luften NCL dhete Enver Hoxhes vete bile dhe ne instanc a te larta…Pra filloi te behej nje permbysje sistemi ne menyre “gazmore” me muzike dhe TV…Ne ato vite koinciduan dhe tre ngjarje shokuese 1-vizita e Niksonit ne Kine..2-Lidhja e Titos me Kines dhe e treta ishte semundja e teper e rend e Enver Hoxhes.
     Pas nje rikuperimi te pjesshem Enveri u rikthye ne drejtim dhe filloi te hakmerrej me ato qe nuk e kuptuan liberalizimin e tij deri dhe permbysjen e tij prandaj mori dhe ato masa dragoniane se e pa qe ai popull ajo udheheqje e asaj kohe nuk ishin gati per “emancipim”.
     Kushdo mund te lexoje shenimet e autentike te Haxhi Kroit sekretarit personal te Enver Hoxhes dhe mund te kuptoje qe Enver HOXHA punoi dhe drejtoi normalisht nga 1944-1974 pra 30 vjet dhe pas kesaj ai duhej te mbrohej I semure rende nga ata qe donin ti merrnin “fronin” nga jashte dhe nga brenda.
     *************
     Cfare ndodhi ne 1991-1997 do te ndodhte dhe ne Shqiperi ne vitet 1973-1974.Ai vend sot eshte I djegur I shkaterruar moralisht ekonomikisht,ushatarakisht,financjarisht,moralisht dhe psiqikisht.
     Pikerisht dhe kjo egersi kanibaleske ndaj figures Enver Hoxhes eshte ne fakt monumenti me I mire qe po I bejne Enver Hoxhes qofte ish armiqte etij ambasadore te tipit Rajerson-Arvizu,qofte sumelepirisit e tij si Berisha,qofte Kaubojsa te peshtirosur si Edi Rama,qofte te perndjekurit (te permjerrurit ) politike qe sa ishte gjalle I rruajten topet dhe nuk po e mundin as te vdekur.
     Eshte e cuditeshme qe ne nje kohe qe Amerika zyrtare mban maredheie te shkelqyera me Kinen Komunuste te Maos dhe po vendos mardhenie dipllomatike me 3K (Kuben Komuniste te Kastrove),ne shqiperi doli ambasdor I Arvizu ( lexues fermanesh) dhe I thote qe Enver Hoxha ishte monster.
     Lind pyetja ? Ku e gjen te drejten nje ambasdor te ofendoje nje ish burre shteti qe udhehoqe nje vend per 40 vjet dhe te sulmuar eger dhe me embargo nga vendi I tij ? Pse nuk na cliroi Amerika nga “monster enver ?
     Ku e gjen te drejten nje ambasdor te ofendoje nje popull te te tere,te vararet e 21 janarit dhe jetimet e tyre duek I then nje krimineli si berisha kur akoma nuk ishte thare gjaku I derdhur ne boulevard..Pse ndodhin keto veprime dipllomatesh te pa paranueshme qe nuk ndodhin as ne vendet koloniale..?
     I vetmi spjegim eshte te fatkeqesia me madhe kombetare ne Shqiperi pas 1992.
     Kombi shqiptar ka diasporen me anti-adhetare per te gjitha kohrat dhe per te gjithat vendet e botes ne Amerike.
     Dihet qe admistrata amerikane ne mardheniet me nje vend te caktuar ka vendimtare dhe rolin e diasporas se atij vendi.Kush jane diasporistet tane ?
     Ata jane disa elezbiberiste,franshkreliste,ca vatrane ish spiune,ish te mergates qyqeve te komitetit te maleve dhe ish spiune te grekut dhe serbit..qe kurre nuk u moren per nje Pajtim Kombetar ose per te ndihmuar ne investime amerikane ne Shqiperi..por merita e tyre e vetme ka qene kanibalizmi I teprur me figuren e Enver Hoxhes,ka qene nje lufte idiote kunder komunizmit ne shqiperi (qe vetem I tille nuk ishte).Keta te semure makartiste prune dhe djallin berishe ne pushtet ne 1992 dhe po e mbrojne dhe cot me te gjitha menyrat…ne nje kohe qe vete amerika zyratare nuk merret me me me luften idiote elezbiberiste kunder fuckomunizmit dhe enverizmit qe I perket shekullit kaluar..
     Pikerisht mbrojtja qe po behet Satrapit kriminel Berishe nga keto segmente nenje kohe qe ai e ka shperfyteruar plotesisht ate vend si shtet dhe si komb dhe vazhdon te kete fuqi dhe imunitet te plote nga keto elezbiberiste-makartiste eshte lapidary me I amdh qe po I ngrene Enver Hoxhes jo ne beton apo Bronx por ne kujtesen dhe ndergjegjen kombetare..
     Pra I bejme thirrje ketyre segmenteve antishqiptare kudo qe jane :
     Ju lutem mos I ringrini monumentin Enver Hoxhes duke mbrojtur me cdo cmim nje nga felliqsirat me te ndyra qe ka nxjerre shoqeria njerzore per te gjitha kohrat..
     SHTRIGU I LUGUT TE ZI TE TROPOJES ME NDER ME THANE SALI QENEFI.

     Reply to this comment
   • nasruddin March 10, 21:59

    Merre mengadale o shoku, se e di si eshte puna? Qe “pederast” nuk eshte me nje fjale turpi, por bytharet po i mbron edhe Ombudsmani ose Avokati i Popullit i nderuem. Pastaj nuk e ke lexue librin e Fevziut qe eshte PALO GJE me kujtimet qe po publikojne ne France “dashnoret” e hershem te Enverit, qe kete semundje e kishte trashegimni nga incesti ne familje. Prandaj degjoje nastradinin dhe mos u bej debil se Konfuci ka thene:

    GJERATNE BOTE NUK JANE ASHTU SIC DUKEN.

    GJAKU nuk behet uje, por GJAKU nuk mund te harrohet kaq kollaj sidomos per lumenjte me gjak njeriu qe mbushi ANTIKRISHTI Enver Hoxha qe ishin edhe shqyptare edhe te huaj pa dallim, midis tyre edhe kosovare me pasaporta jugosllave qe kalonin kufirin per te ardhur ne Atdhe ku i prisnin gjakataret e Sigurimit per t’i kthyer prapa tek UDB-ja e Titos ose per t’i derguar ne internime ne mocalet e Fierit. Ishte po ky ANTIKRISHT qe refuzoi ne Mukje ne vitin 1943 oferten angleze per bashkimin e Kosoves dhe te Metohise me Shqypnine, per interesat personale te familjes se vet te mallkuar dhe historia ka folur me shume se nastradini me materiale autentike te kohes, te cilat nuk jane kundershtuar deri tani nga ASKUSH. Familja e nastradinit ka qene pjesmarrse aktive ne Mukje ne anen e anglezeve prandaj mos fol brockulla pa dogane ne DITA si sekretar i Partise se Punes qe i vinin mutit komunist lule persiper, sepse do t’ja kishim falur pederastine Enver Hoxhes sikur te mos kishte falimentuar ekonomine dhe renuar shtetin tone ne fund te jetes se tij duke i transformuar shqyptaret si kafshe pylli, si skllever te huaj me pune te deturuar ne vendin e vet.

    Ky eshte nje turp dhe krim i madh prej verteti.

    Reply to this comment
    • xhonson March 11, 01:48

     O nasrudin!!!
     Me siguri do jesh ndonje PEDERAST i denuar nga gjykatat e kohes e tani kerkon te shfrysh kunder tyre!!!
     Qe je injorant dukesh nga larg,se i bie fyellit ne nje vrime!!!
     Doemos qe do jesh PACIENT I PSIKIATRISE,sepse menyra e te shprehurit eshte e njejte me ato te te CMENDURVE!!!
     Nuk kane asnje vlere ato mbrockullat e tua,aq me teper kur u bere ti nje cope MALOKU INJORANT TE MATESH ME KOLLOSIN ENVER HOXHA!!!
     Me qe fushen e PEDERASTISE E NJIHKE MIRE,te uroj pune te mbare ne mbareshtrimin e SUMATRICES!!!

     Reply to this comment
  • nastradini i zogut kurves March 10, 20:15

   Si degëzon origjina e Liri Berishës?
   Liri Berisha është e bija e Rexhepit dhe Milicës. Rexhep Ramaj është një shqiptar i Malit të Zi dhe është martuar hershëm me shtetasen “Milica”, mbiemri i vajzërisë të së cilës është ende i pakonfirmuar tërësisht. Por në përpjekje për të mësuar më shumë, zbuluam se në “Vikipedia” në prezantimin zyrtar të kryeministrit të Shqipërisë, zonja Liri Berisha përshkruhet si e bija e Rexhep Ramajt dhe Milica Bulatoviçit. Pra nga këto të dhëna rezulton se mbiemri nga nëna i zonjës Berisha është Bulatoviç. Madje në disa forume shqiptare dhe të huaja rezulton se ky fakt është diskutuar gjerësisht prej shumë kohësh. Nëse e marrim të mirëqënë të dhënën e mbiemrit si Milica Bulatoviç, atëherë i bie që origjina e zonjës Berisha nga e ëma e saj të jetë serbo-malazeze, madje nga një mbiemër i njohur në Malin e Zi, pasi me këtë mbiemër rezultojnë të paktën tre figura shtetërore të rëndësishme të Malit të Zi dhe Serbisë.———————————————-Bulatoviç
   Politikani më i lartë që ka mbajtur mbiemrin Bulatoviç është Momir Bulatoviç. Ai ka qenë edhe President i Republikës Federale të Malit të Zi, por edhe kryeministër i Jugosllavisë në vitet 90’. Është pikërisht zyrtari që erdhi në Shqipëri në vitin 1994, u takua me Berishën dhe i kërkoi thyerjen e embargos për furnizimin me naftë të Ish-Jugosllavisë, kërkesë që sikurse e ka pranuar dhe zoti Berisha, u miratua nga pala shqiptare dhe u vu menjëherë në zbatim. Një tjetër zyrtar i lartë me pozicione kyçe, me prejardhje nga Bulatoviçët e Malit të Zi është Pavle Bulatoviç. Ai ka shërbyer në vitet 90’ si Ministër i Mbrojtjes së Ish-Jugosllavisë dhe konsiderohej si një ndër besnikët më të mëdhenj të Ish-Presidentit jugosllav Sllobodan Millosheviç. Pavle Bulatoviç, humbi jetën në vitin 2000 në një atentat në një restorant të njohur në Beograd. Ishte koha kur njerëzit dhe besnikët më të mëdhenj të Millosheviçit ishin nën shënjestër nga lufta e brendshme që mbërtheu Serbinë pas arrestimit të Millosheviçit dhe dërgimit të tij në Hagë. I treti në listë nga Bulatoviçët e rëndësishëm është Predrag Bulatoviç. Ai ka qenë drejtues i Partisë Popullore Socialiste malazeze dhe një kundërshtar i egër i pavarësisë së Malit të Zi, duke drejtuar madje dhe ekipin dhe mbështetësit e unionistëve në kohën e referendumit për pavarësinë që u mbajt në Malin e Zi në vitin 2006. Pas humbjes në referendum ai u tërhoq nga politika.

   Reply to this comment
  • arber March 10, 22:03

   KY ESHTE NJE QENDRIM I PA PERGJEGJESHEM I REDAKSISE QE HUAZON NJE LAJM SUROGATO NGA PSEUDOGAZETA TITISTE EXPRESS DHE ME SHPEJTESI E RIBOTON ATE .NJE PYETJE ZOTRINJEVE “ANTIENVERIST” PUSHT-TETARE TE DJATHTE DHETE MAJT :GUXONI VETEM NJE HERE TE BENI NJE REFERENDUM PER FIGUREN HISTORIKE TE ENVER HOXHES. E DINI CILI DO TE ISHTE PERFUNDIMI-MESIGURI JO MEPAK SE70PERQIND, PRO VLERESIMIT POZITIV
   ENVER HOXHEN NUK E DUAN NE KOSOVE TITISTET,UDBA-,SHET
   ,NE SHQIPERI ENVER HOXHEN NUK E DUAN KOLABORACIONISTET DHE PASARDHESIT E TYRE ,SPIUNET AGJENT TE SHERBIMEVETE HUAJA, MEGAHAJDUTET TE VESHUR ME PUSHTET,NJERZIT DEMBEL,PARAZIT DHE PA NDERGJEGJIE KOMBETARE
   ME VJEN KEQ PER REDAKSINE E GAZETEN DITA PASI JAM KONSUMATOR I PERDITESHEM I SAJ………….

   Reply to this comment
   • Mollosi August 14, 10:46

    Gazeta Express nuk eshte titiste. Ajo eshte nje gazete serioze.
    Enver Hoxha ishte nje diktator qe Shqiperine e beri vendin me te izoluar dhe me te prapambetur te botes!
    Enver Hoxha, pas pushtimit 500 vjecar otoman eshte e keqja me e madhe kombetare!

    Reply to this comment
    • Anti Shurran Kostreci August 14, 18:46

     @ Mollosi! Ti pleher e ke prezantuar heret veten si nje antishqiptar qe shfrytezon kete gazete dhe hapsiren qe te lejoin ajo per te derdhur felkalet qe i ke me shumice ne ata gropehalene tek oksipitali yt. Gazeta Exspres, me emer te ri dhe fytyre te vjeter nuk eshte vetem nje fletushke titiste qe ne kohen e Rankoviçit, qe ka nje kontribut te konsiderueshme edhe ne dezinformimet e saj gjate vitit 1981, per demonstratat e Trepçes, por ajo eshte dhe mbetet zedhenese anruishqiptare me mantel shqipfoles.
     E keqja me e madhe e ketij vendi mbeten plehrat e sojit tend, ca palo spiune, bythelepires, burgaxhi ordiner, qe kerkojne te shiten demokrat.
     Enver Hoxha ka qene dhe per aq kohe sa do te kete mbi toke molloser, nastradiner, kostrecer, kasaruher dhe plot fekale te tjera me pushtet apo ne opozite, Kollosi me i Madh i Mendimit dhe Veprimit qe ka nxjerre ndonjehere Kombi Shqiptar.

     Reply to this comment
     • Mollosi August 15, 00:18

      Perse genjen ore idiot? Po aq idiot je sa qe nuk e din qe Gazeta Express nuk ekzistonte ne kohen e ish Jugosllavise.
      Une nuk jam antishqiptar por jam antienverist. Dhe do jem i tille gjithmone.Do jem i tille sepse Enveri i dekoroi antishqiptaret me te medhenj, serbo-malazezet sic jane Aleksandar Rankoviq, M. Popoviq, Mugoshen, Tempon etj. etj. E ti o Shurran vazhdo dhe duaje kete idiot qe Shqiperine e beri vendin me te izoluar ne bote!!! Ti je antishqiptar qe e do kete idiot.

  • shqiptar March 11, 08:51

   Te kam thene dhe HERE TE TJERA shume e paske desh kete Enver Hoxhen qe dhe 29 vite pas vdekjes nuk e le rehat atje ku eshte Pastaj se cfare ke te beje emri HOXHA ME KRISHTIN ku eshte e perbasheketa vetem ti e di…..logjike idiote

   Reply to this comment
  • VF - LP March 11, 09:35

   @nastradini
   Tie do plumbin ne Goje!
   Qelbesire
   Pis
   Kafshe
   Debil
   Megalloman
   Kuisling
   Tradhetar
   LAVDI VEPRES DHE JETES SE SHOKUT ENVER HOXHA
   LAVDI HERONJEVE
   LAVDI KOMUNISTAVE QE DHANE JETEN PER LIRI
   VDEKJE KUISLINGEVE DHE NOSTALGJIKEVE TE AHMET ZOGUT
   VDEKJE NASTRADINIT TRADHETAR

   Reply to this comment
   • Dashamiresi August 14, 10:59

    VF-LP TE LUMTE GOJA E PAC JETE TE GJATE !

    PER TE TILLEM BURRA KA NEVOJE SHQIPERIA,SE PO E

    MBULOJNE KRIMBAT E GJIRIZEVE NAZI-FASHISTE .

    Reply to this comment
  • roberto August 14, 14:55

   Fletushka titiste “Eksspres” na paska bere nje sondazh dhe ka nxjerre qe Enver Hoxha dhe Sali Berisha paskan shkaktua me shume deme Kosoves!
   Edhe per te qeshur edhe per te qare!!
   Sa here qe duan te mbrojne Sali Berishen si ARMIK te kosovareve,etentojne ta krahasojne ate me Enver Hoxhen!!!
   Ky eshte skandali me i8 madh i kalemxhinjve te tij anti shqiptare!
   Si mund te krahasohet nje KOLLOS si Enver Hoxha qe per 50 vjet organizoi LUFTEN NACIONAL-CLIRIMTARE kunder poushtuesve nazi-fashiste,e futi Shqiperine ne koalicionin boteror FITUES ANGLO-SOVJETO-AMERIKAN,ndertoi nje shtet modern,dinjitoz,me nje politike te jashtme qe i siguroi vendit respektin e gjithe botes dhe ndihmat e mjaftueshme per ndertimin dhe mbrojtjen e vendit!!
   ENVER HOXHA matej me dinjitet me te gjitha FUQITE ME TE MEDHA TE BOTES pa udridhur qerpiku,takoi udheheqesit me te medhenj komuniste te botes qe nga STALINI,MAO CE DUNI,HRUSHOVI,GJERGJ DIMITROVI,TITO etj duke mos bere PAZAR asnjehere me interesat e vendit!!!
   Enver Hoxha arriti ta bente KINEN POPULLORE nje aleatre te madhe,duke bere te mundur qe vaporret kineze lundronin me flamrin shqiptar,beri te mundur FUTJEN E KINES NE OKB dhe ne kinemate e TV-te e Kines jepeshin vetem filma shqiptare,ndersa sportistet dhe artistet shqiptare ishin te mirepritur kurdohere atje!!
   Enver Hoxha denoncoi pushtimin e CEKOSLLOVAKISE nga BRRS dhe shpalli largimin nga TRAKTATI I VARSHAVES!!!
   ENVER HOXHA ndertoi nje MBROJTJE TE FUQISHME qe garantoi kufijte ajrore,detare e tokesore nga cddo sulm i mundshem!!
   Kishte CECUA bicak atehere ndaj nuk TALLESHIN dot me Shqiperine!
   E te krahasosh Sali Berishen,nje PALACO ORDINER,LLAPAQEN DHE ARMIK I MADH I KOMBIT Shqiptar eshte me shume se SKANDAL!!!
   Nuk matet dot SHQIPONJA me nje bretkose!!!

   Reply to this comment
  • mike August 14, 20:21

   Suksesi i ri i ansamblit tone ne greqi dokumentare shqip pjesa 3

   Reply to this comment
 2. P.A.B March 10, 19:32

  Eshte sh. mire qe mijera lexues ri-shikojne gabimet e Enverit dhe Saliut, ne te njejten kohe Kosova eshte ne vend-numero; me korrupsion galopant, politike te percare nga cdo ane, jo e pavarur sic mendojne, e me papunesi ekstreme.

  Ka nje fare elementi spekulativ ne sondazhe te tilla; “nga e kaluara” e afert, qofte ajo e larget; ne nje fare menyre me kujton argumentet “cdo ndodhte nese Nazistet fitonin luften” Kosova dhe Kosovaret duhet ta kuptojne nje here e mire (dhe perfundimisht) se jo vetem ata por as ne ne Shqiperi nuk kemi pasur shume mundesi ti ndihmojme dhe as tu prishim pune. Deshirat e mira, pathosi denoncues, tifozerite ndaj liderve dhe merite tona; jane te pafuqishme ndaj fakteve madhore; nje nga keta ngelet: Gjysma e Shqiprise u la jashtekufinjve si pasoje e konjukturave nderkombetare te kohes. Kosova u mor ne mbrotje me pas, nga Fuqite e Medha…dhe jemi ketu ku jemi.

  Keni Hashimin & Co, per tu shqetesuar dhe sonduar gjithe diten… demet qe po i behen Kosoves (miqesisht, por) jane nen syte tuaj, dite-per-dite-per-dite.

  Reply to this comment
 3. erjan Cela March 10, 19:38

  Ku eshte zhvilluar ky “sondazh”? Personazhet historike nuk gjykohen ne baze sondazhesh. Shume patetik…

  Reply to this comment
 4. S.p. March 10, 19:51

  Qe ne kreun e artikullit ja keni fut kot.Me nacionalist se ishte E.Hoxha, ne Shqiperi nuk do kete burre shteti, jo se jam enverist, por me eshte krijuar pershtypja se ai e kishte llogaritur forcen qe nuk e merrte dot Kosoven, po per ta shitur as qe behet fjale.
  Kam qene 10 vjec tek varri i Heroines se Popullit Shote Galices ne Fushkruje kur u vendosen eshtrat nga rruga e vjeter per Shkoder, ai i ka thene shprehimisht Halil Gashit vellait te Shotes qe :”Mos i mbyllsha syte pa e pire kafen ne carshine e Gjakoves”, kete e dine shume persona.
  Enveri demin me te madh ja shkaktoj Shqiperise me luften e klasave dhe ndertimin me forcat e veta, per te tjerat do flase historia dhe jo ca historian rrogtar e zagar.
  Persa i perkete Sali Berishes nuk i afrohet fare atij te parit ne lidhje me Kosoven, per te shitur ky i dyti e shiti edhe Shqiperine ne ca vende dhe per Kosoven as qe behet fjale te kete ndikuar apo lene gjurme pervec mbiemrit dhe krahinizmit.
  Ky i fundit , Rama do beje mire te konsolidoje veten, qeverine dhe Shqiperine se Kosoves si bene dot asnje nder, per Kosovaret dhe Kosoven, lapidare Amerikes.

  Reply to this comment
 5. Pëllumb zaimi March 10, 19:57

  Kjo është si të bësh sondazhe për skenderbeun dhe ali pash tepelenën tani. Një sondazh serioz bëhet në kohën dhe momentin e duhur historik dhe në rrethana historike konkrete jo në situata që s’kanë asnjë lidhje me to! Sondazh debilësh te ushqyer e te mbajtur nga llomotitja dhe në shërbim të parase e te sensacionit.

  Reply to this comment
  • Ali ASLLANI.. March 10, 21:06

   Pellumb Zaimi te jemi te paanshem ne histori .Enveri ishte NACJONALIST PATRIOT..Por edhe e perkundte si purteke zjarri Kosoven sa her qe fillonte nga jasht ndoj kercenim ndaj pushtetit te tije .Patjeter qe ai beri cmos ta mbante gjall driten e atdhedashuris ,Ai ishte i vetdijshem qe smund te bente me shum per Kosoven ne ate koh per arsye te konjukturave nderkombetare.Parashikimet e tij mbi jugosllavin dhe Kosoven dolen ,por naiviteti i tij ishte qe se parashikoi cdo ndothte me vendin e tij pas vdekjes se tije.

   Reply to this comment
  • shpendi March 10, 21:59

   Z. Pellumb, Ky eshte nje sondazh pijanecesh e njerezish tru bordello. E para, ky lloj testimi hedh nje ide ngacmuese sikur e mira dhe e keqja, Kosoves, i vjen nga Shqiperia. Nenkupto: aspak nga serbia, aspak nga UDB-ashet qe po i marrin frymen, aspak nga fundamentalistet turko-arab, te cilet, si shtriga shkretetire, mallkojne Enverin, a thua se ai ua prishi xhamite etje ne Kosove. Pra te “keqen” e kerkojne ketej. Te jetosh me situaten e problematiken kosovare, do thote se nuk eshte koha per testime te tilla, sepse problemet e tyre jane edhe tonat, ashtu siç kane qene nga Pavaresia (1912) e deri tani dhe anasjelltas. Megjithate, nuk duhet te “alarmohemi”, me shume se ne politike, njeres pa dimension i gjejme ne medie.

   Reply to this comment
 6. andi March 10, 20:21

  Ve bast se ato qe kane votu kunder Enver Hoxhes jane nga grupi i Bashkepunetoreve te UDB se. Vendin e pare duhet ta zeje Sali Ram Berisha si dhanderr i Serbise, thyersi i embargos kunder Jugosllavise e burgosesi i Adem Jasharit me shoke.

  Reply to this comment
 7. per laron mark.uk March 10, 20:22

  ku eshte ai sllavi-filoserb me nick mark.uk,lexoje pak o marmide e shklyer o mark.uk,shikoje rracen tende o qenie e dhjere ore po ju kini ngrene turpin me buke…

  Reply to this comment
 8. Ali ASLLANI.. March 10, 20:38

  Te gjithe kan abuzuar me Kosoven,keto ish drejtues te shtetit tone .E kan tundur si cung zjarri gjithmon kur u rezikohej pushteti i tyre .Zogu me pragmatizmin e tij per pushtet e fali Kosoven dhe ratifikoj kufinjt dhe pas kesaj e quajti veten mbreti i SHQIPTARVE ,e ‘cuditshme ky lloj irredentizmi.
  Enveri ndoshta eshte me mekatari por dhe me ndihmuesi i Kosoves,po te flasim nga ana e arsimit dhe ruajtja e tradites per te mbajt flaken ndezur nga asimilimi jugosllav.Patjeter qe tani akuzohet per masakrat e kosovarve ne 45 qe sot me te drejte naivet thon qe kosovaret iishin te armatosur gjer ne dhembe dhe zor se do hynin forcat serbe per ti pushtuar!cuditrisht keto mendje ndriturit harrojn fushat e dalmacise qe humbi Italia ,mos harrojm Triesten qe u be moll sherri.Na pelqen apo jo ishte nji zgjidhje drakonjane ku u derdh shum gjak per ti mbijetuar shpernguljes ,spastrimit etnik ,dhe fal kesaj sakrifice Kosova mbijetoj..Po te marim rastin e Berishes ,ai pati luksin te ishte me aktiv fal ndryshimeve te kohes ,por qe nuk e beri ,paftsia per te drejtuar, frika e humbjes se pushtetit dhe me dyshuesja fijet e nendheshme qe e sollen ne pushtet vinin nga Beogradi ,dhe te habit fakti qe si ky si Enveri dhe Zogu per te ardhur ne pushtet erdhen nga BEOGRADI,Patjeter qe dy te paret nuk mund t i akuzosh per vazhdim konspiracioni me Beogradin sps flasin faktet, natyrisht dhe Berishen per momentin se akuzojm per vazhdimsi konspiracioni me serbet .Koha do ta tregoi .

  Reply to this comment
  • xhonson March 12, 01:27

   @Ali Asllani!!!
   Enver Hoxha erdhi ne pushtet nepermjet LUFTES NACIONAL-CLIRIMTARE,qe organizoi dhe udhehoqi per 4-5 vjet rresht!!!
   Ai krijoi USHTRINE E LAVDISHME PARTIZANE qe e vetme,PA NDIHMEN E ASNJE USHTARI TE HUAJ,CLIROI Shqiperine dhe te gjitha trojet shqiptare ne ish Jugosllavi!!!
   Prane Shtabit te Enverit ishin perfaqesuesit e SHBA-ve dhe Britanise se Madhe si mbeshtetje te luftes se PARTIZANEVE HEROIKE!!!
   Cfare faktesh ke ti ,o serbomadh,qe SHPIF se Enveri erdhi ne pushtet me ndihmen e Beogradit???
   Me jugosllavet do bashkepunonte se edhe ara luftonin kunder nazizmit,por kur e pa se ata kishin qellime armiqesore ndaj nesh I SHPORRI NJE HERE E PERGJITHMONE!!!
   Ndersa Ahmet Zogolli dhe Sali Berisha erdhen dhe qendruan ne pushtet me ndihmen e UDB-se jugosllave dhe u sherbyen atyre ne te gjitha drejtimet!!!
   Historine e bejne faktet e jo fjalet!!!
   Ju kosovaret,si SPIUNE TE SERBISE E UDB-se,ne vend qe te merreni me hallet tuaja e KRIMET QE U KA BERE SERBIA,merreni me Shqiperine!!!
   Kjo verteton ate se jeni ANTISHQIPTARE!!!

   Reply to this comment
 9. miri. March 10, 20:41

  per cfare demi behet fjale………………

  Reply to this comment
 10. Aliu nga Selenic March 10, 20:43

  NJE SONTAZH TEJET I MONTUAR.

  Mbeshtetesit e Berishes si ne shqiperi ashtu edhe ne hapsiren mbar shqiptare sa here e shofin qe Sali Berisha rrenohet ne opinion ata menjeher beje sontashe dhe krijojne edhe insinuate per ta”shpetuar” kalorsin e shkatrrimit te shqiperis dhe te kosves martire.
  Te bejsh sontashe te tilla dhe te krahasosh Enver Hoxhen Me Sali Berishen ky eshte nje banalitet I tejskajshem.
  Te ndalemi konkrettishte.
  Gjate luftes se dyte botrore Enver Hoxha ishte nje nder udheheqesit me largepames nga te gjith te tjeret. Ai ishte nacionalist I madhe dhe e kishte kuptuar se per te realizuar interest Kombetar duhet te behej c`far I kerkohej dhe ai nuk nguroi asnjeher ne realizimin e kerksave tona per lufte shprehet Renigart Hibert.
  Ne librin e tije Hibert thote.:Nacionalistet I humben te gjith shanset sepse nuk ngriten ase gishtin kunder gjermanve. Madje ase ne castin e fundit, duke I ruejtur forcat e vetem e vetem per veprimtari kunder partizanve .Ky ishte nje gjykim I gabuar, I trishtueshem dhe vdekjeprures nga an e tyre qe munde te shpjegohet vetem me shkallen e Lartet te verberimit dhe te hipnotizimit te tyre…..Enver Hoxha dhe koleget e tije kishin gjithashtu nje damare te forte nacionaliste pore ate ose te pakten Hoxha asnjeher nuk e kishte vene ne dyshim se duhej te luftohej me arme ne dore per cdo gje qe kerkohej.
  Pra ky nuk ishte nje konkluzion I yni pore I nje gjenerali Angles I cili ishte ne shtabin e nacionalistev.
  Pra eshte Enver Hoxha qe shpetoi shqiperin pa u kthye ajo ne nje shesh te dyte lufte ne mes Gjermanve dhe ballistev ku forcat aleate do te shkombetarizoni shqiperin dhe Kosove .Pore eshte largepamsia e tije qe e shpetoi si shqiperin ashtu dhe Kosove dhe shqiperia arriti te behet antare e kualicionit antifashiste botror kunder Nazi-fashizmit.
  Sa I perket Kosoves ajo nuk munde te merrej pasi pakti I atlantikut te Veriut ishte firmosur nga tre te medhejt ku thuhes se Lufta do te jet e perbashket ndersa kufijte nuk do te ndryshojne.Titua tradhetoi dhe nuk lejoi zgjidhjen e ceshtjes se kosove edhe pere ai kishte dhen fjaslen gjaste luftes.
  Pas clirimit te vendit Enver Hoxha asnjeher nuk e ka pushuar luften kunder agjentuers Jugosllave dhe ka denecuar gjithkun gjenocidin qe eshte ushtruar ne Kosove Mjafton te permendim Halim Budon ne OKB e plote raste te tjera.
  Sali Berisha erdhi ne pushtet ne kushte tejet te tjera. Ne kushte e Demokraciase koha ishte per shqiptaret pore berisha pengoi realizimin e aspiratave te shqiptarve edhe ne keto kushte te reja dhe konkretishte.:
  1.Berisha pengoi pajtimin Kombetar.
  2. Berisha I dha Nafte Serbise duke thyer embargo Botrore te Naftes.
  3. Berisha denacoi UCK si narkotarfikante dhe organizat e krijuar nga serbet per te destabilizuar Ballkanin.
  4. Berisha nuk mori pjes ne Parlamente per te votuar miratimin e sulmeve te NATOS mbi Serbin.
  5 Berisha organizonte demonstrate ne kohen e krizes se Kosoves dhe kerkonte rrezimin e Qeverise.
  6. Berisha kerkonte qe te mos firmoset marrveshja e paqes ne RAMBUJA.
  Berisha kishte perndjekur drejtuesit e UCK-se qe vepronin ne shqiperi si Adem Jasharin dhe Hashim Thacin I ka burgosur ndersa Remzi Hoxhen e ka zhdukur. Te gjitha keto jane nje njoll e zeze ne ter historin shqiptare nadje vellait ton Kosova.
  Ndersa Ahmet Zogu I cili ka ardhur me forcat serbe ne pushte dhe si shperblim Zogu I dha Shenaumin dhe Vermoshin e sote ata akoma e vlersojne.Ky eshte nje skandal I madhe ne kete sontashe.
  Bile te mos harrojem edhe demonstratat e viti 1981 ku pinjolli I Ahmet Zogut Leka ka denancuar demonstrate e Kosove duke I cuajtur ato si indoktrinim te udheheqjes se shqiperis dhe kryesishte te Enver Hoxhes.
  Nga keto te d hen qe edhe keto jane te pakta tregohet qarte se Enver Hoxha per Kosoven ka qe n dhe mbete idhuri kryesor, dhe ne se atij I doli shpirti ai tek Kosova e kishte vemendjen kryesore.
  Sontazh nuk eshte gje tjeter vecse nje diktim I sajuar per te shperndare krizen qe ka perfshire Partin Demokratike dhe liderin e saj Berisha dhe asgje tjeter.!

  Reply to this comment
  • "BERISHISTI" February 2, 04:32

   Shume konciz komenti juaj. Librin me kujtime te Hilbert”Fitorja e hidhur”, jo vetem e kam lexuar, por STUDIUAR. Ai edhe pse e quan te hidhur fitoren (Vetem nga nje force politike udheheqse e luftes) nuk nguron te flase realitetin per te gjithe, t’ju jape vlersimin e merituar te gjitheve.

   Reply to this comment
 11. luli March 10, 20:46

  sondash aspak i vertete , nisur nga fakti se eshte ber me lexusit e nje gazete, tregon se kan votuar vetem lexusit e saj .ne realitet te gjitha gazetat kan lexusit e tyre te cilet nuk perfaqesojn mendimin e shumices .Ose e then ndryshe , nuk jan kurre objektiv. Gjo udheheqes shqipetar duhet gjykuar per veprimet e tyre ne kohen kur jan kryer, rrethanat politike e ne plan te pare situata gjepolitike ne rajon e me gjere.

  Reply to this comment
 12. Jozi March 10, 20:53

  SI KA PAS ENVERI PRAPANICEN SALA KA FYTYREN

  Reply to this comment
 13. tekmiku March 10, 21:16

  Nuk vjen me ne Shqiperi figure e kompletuar nacionaliste si Hoxha.Sa per Berishen ai eshte nje liliput dhe s’hyn fare ne krahasimin me Hoxhen.Kjo ne se eshte e vertete dhe nga cili burim vjen eshte mosmirnjohja e rradhes e kosovareve jo te gjitheve.Gjaku i partizaneve shqiptare qe luftun ne Jugosllavi nuk krahasohet me masakren e 4 Shkurtit dhe autoret e tyre.Uroj qe ky “sondazh” te jete nje fabrikim i zakoshem i medias ne sherbim te dikujt.

  Reply to this comment
 14. Vëzhguesi F. March 10, 21:38

  Ky eshte nje sondazh alla nastradinçe.
  Dhe kur them kete nuk e kam fjalen vetm per kete rembythje qe del dhe gamanis ketu sa here qe preken probleme qe kane te bejne me ish udheheqesin komunist.
  Dhe po te shikosh edhe ketu ky plakush i mjere, dikur nje bythelepires i Enver Hoxhes sikunder dhe i ndeshkuar prej sistemit qe drejtonte ai per shkak te rrugaçerive qe ka ne gen dhe jo te politikes siç pretendon.
  UK, alias nastradini, eshte jo vetem je personazh qe perfaqeson lumpenin e shoqerise shqiptare, jo sa i perket pasurise dhe shtreses prej nga ka dale, se sa per karakterin e tij prej burracaku dhe frikacaku, dallkauku dhe spiun i shokeve te burgut, qe tash kerko te shplaje gjynahet, si puna e atyre putanave qe kerkojne te mbulojne çvirgjerine e tyre me qepje artificiale.
  Por le te kthehemi pak tek ky sontazh i “famshem” i rugovisteve, femijeve dhe niperve , sherbetor, jo vetem te te krajleve te Serbise, por te çdo lloj okupatori qe ka pushtuar trojet shqiptare.
  Eshte e qarte si dreita e diellit se sot ne kohen e maskarenjeve dhe delenxhinjeve te çdo krahu politik, jo vetem ne Shqiperi por dhe ne trojet e saj, te guxosh te thuash te verteten per kohen qe shkoi, je i detyruar jo vetem adresimin e etiketimeve te llojit “komunist”,”enversit”, por dhe te presesh balten e ndyre qe nxjerin nga grykat e qelbura maskarenjte dhe gjithfare qelbanikesh.
  Fakti qe Enver Hoxha, si gjithe udfhehqesit e lindjes komuniste, perfshire dhe kurvarin kroat te Jugosllavise Josip Broz Tito, qofte edhe per shkak te sistemit te adaptuar ishte nje diktator, qe drejtonte nje shtet te hekurt me dore e hekurt, nuk erreson aspak figuren e tij si nje patriot qe e deshi Shqiperine dhe punoi per te gjithe jeten e tij.
  Nuk ka sharlatan shqiptar dhe jo vetem qe te mohoje faktin se ishte ai qe ne krye te nje force politike te majte , arriti te benete Shqiperine nga nje vend feudal te pushtuar ne nje vend te lire dhe te zhvilluar, nje shtet te konsiderueshem ne europe dhe ne bote.
  Jane lakejte dhe kelyshet e qenit serb Sinan Hasani dhe te bashkepunetorit te Milossheviçit, nipit te Xhaferr Deves, Ibrahim Rugoves , dhe jo populli i thjeshte i Kosoves, qe kerkojne te mohojne kontributin e paçmueshem te partizaneve shqiptar te inkuadruar ne Divizionin e VS, per çlirimin e trojeve shqiptare ne ish jugosllavine. Nuk mund te jene injorantet dhe rrugaçet gjysem shqipfoles te kafeneve te Prishtines ata qe hedhin poshte kontributin e shtetit shqiptar te kohes se Enver Hoxhes per fitimin e nje sere te drejtash dhe lirive te tyre, kur politika çubroloviçiane e regjimit titist, nepermjet rankoviçeve, synonte dhe kishte objektiv, çkombetarizmin total te popullsise autoktone 2 milioneshe ne trojet e saj brenda ish federates jugosllave.
  Nuk kam ndermend te beje histori dhe as tu hyje ne pjese historianeve qe edhe pse e kane trajtuar me dhjetra dhe qindra here kete kontribut, perseri segmente te caktuara qe jane te interesuara per deformimin keqdashes te saj ne interes te armiqeve te ketij kombi.
  Te krahasosh kontributin e enver Hoxhes me plehrat e historise si kryetradhetari i kombit shqiptar, Ahmet Zogu, apo bajraktari politik Sali Berisha, eshte fyerje jo vetem per inteligjencen, por dhe per çdo lloj mendje apo truri normal.
  Ka nje setence te palekundur per qendrime dhe reagime te tilla:
  I LIGU KA QENEDHE MBETET KURDOHERE MOSMIRENJOHES!

  Reply to this comment
  • Ali ASLLANI.. March 10, 22:54

   Vezhguesi F menyra si i percepton gjerat eshte interesante..Nacjonalizmi juaj ka nji perzierje te cuditshme vetish pozitive ,njikohesisht udhehiqesh nga emocjone te castit si cdo shqiptar perfshi dhe mua ne kete mes ,me te drejte natyrisht nga irritimi qe te provokojne ,karaktere si i NATRADINIT. Kurse per temen ,konkretisht faktet , provat, flasin qe sejcili drejtues shteti ka meritat e veta per mir apo keq qofshin ato .Po te marim Enver Hoxhen sipas Jon Hollideis ,ne librin e tij SHqiptari Dinak ai thote qe Hoxha ne nji dore mbante diktaturen e proletariatit dhe ne doren tjeter LLamben e Arsimit Perendimor..Koha po tregon qe Enveri po na del me shtet formues se te gjithe te tjeret ,me nacjonalist se Zogu e Berisha ..Mirpo e keqa eshte se ne nuk i gezum keto te mira ,keto arritje te mira materiale si shijuam ne ate kohe or lum miku.dhe po i gezojn po i shijon te tjere ,dhe jo prinderit tane qe i ndertuan me buk thate dhe na rriten dhe ne ,krenar qe jemi pasardhes te tyre.Per mendimin tim injoranca e diplomacis Amerikane u kujdes qe llampa e arsimit perendimor te shuhej ne SHqiperi .Von shum von e kuptuan qe kishin cuar uj ne mullirin e kundershtarit.

   Reply to this comment
   • xhonson March 11, 01:42

    O Ali Asllani!!!
    Nuk e perbejne HISTORINE E NJE VENDI SHKRIMET APO THENIET E TE HUAJVE!!!
    Ate e bejne vete shqiptaret me luften dhe punen e tyre!!!
    Ndryshe eshte studimi per 500-600 vjet para!!!
    Sa i perket Satrapit Zogoll,njerezit jane gjalle,dokumente ka plot,qe mund te VLERESOJNE SE CFARE REGJIMI KISHTE NDERTUAR KY MBRET I VETSHPALLUR TRADHETAR E HAJDUT!!!
    Ai nuk i fshihet dot FAKTEVE kokeforta!!!
    Per Enver Hoxhen HISTORIA KA PER TA VLERESUAR ATE SI NJERIUN QE KA BERE SI ASKUSH TJETER ME SHUME SE AI!!!
    E gjeti Shqiperine te shkaterruar e djegur nga LUFTA,me 800 mije banore,90% analfabete,qe ndricoheshin me qiri apo pishe e kandil vajguri,ku RADIO e TELEVIZIONI NUK NJOHEJ,shkolla,spitale,etj nuk kishte pervec Tiranes!!!
    Pra CLIRIMI e gjeti nje SHTET QERPICI dhe e ndertoi me PALLATE SHUMKATESHE,RRUGE TE ASFALTUARA,HEKURUDHA,DRITAT I COI EDHE NE KASOLLEN ME TE LARGET TE FSHATIT,MINIERA PA FUND,UZINA,KOMBINATE E FABRIKA NE TE KATER ANET E VENDIT,TOKA BUJQESORE E BONIFIKUAR DHE DRENAZHUAR,VADITUR E KULLUAR SIPAS METODAVE ME SHKENCORE TE KOHES!!!
    Ushtria Popullore,KOLLOSJA SY PA TREBUR,qe siguroi per 50 vjet integritetin teritorial te vendit,pajisur me ARMATIMIN ME MODERN TE KOHES vec BOMBES ATOMIKE!!!
    AVIACIONI LUFTARAK TE MERRTE GJAK NE VETULL!!
    FLOTA LUFTARAKE DETARE NUK LEJONTE MIZEN TE KALONTE,ndersa FORTIFIKIMI I MBROJTJES SE VENDIT ISHTE NJE MREKULLI E SHKENCES USHTARAKE SHQIPTARE E PA SHOQE NE BOTE!!!

    Reply to this comment
 15. Vëzhguesi F. March 10, 21:43

  Ky eshte nje sondazh alla nastradinçe.
  Dhe kur them kete nuk e kam fjalen vetm per kete rembythje qe del dhe gamanis ketu sa here qe preken probleme qe kane te bejne me ish udheheqesin komunist.
  Dhe po te shikosh edhe ketu ky plakush i mjere, dikur nje bythelepires i Enver Hoxhes sikunder dhe i ndeshkuar prej sistemit qe drejtonte ai per shkak te rrugaçerive qe ka ne gen dhe jo te politikes siç pretendon.
  UK, alias nastradini, eshte jo vetem nje personazh qe perfaqeson lumpenin e shoqerise shqiptare, jo sa i perket pasurise dhe shtreses prej nga ka dale, se sa per karakterin e tij prej burracaku dhe frikacaku, dallkauku dhe spiun i shokeve te burgut, qe tash kerko te shplaje gjynahet, si puna e atyre putanave qe kerkojne te mbulojne çvirgjerine e tyre me qepje artificiale, por ai eshte dhe nje perfaqesues i atyre q
  Por le te kthehemi pak tek ky sontazh i “famshem” i rugovisteve, femijeve dhe niperve , sherbetor, jo vetem te te krajleve te Serbise, por te çdo lloj okupatori qe ka pushtuar trojet shqiptare.
  Eshte e qarte si dreita e diellit se sot ne kohen e maskarenjeve dhe delenxhinjeve te çdo krahu politik, jo vetem ne Shqiperi por dhe ne trojet e saj, te guxosh te thuash te verteten per kohen qe shkoi, je i detyruar jo vetem adresimin e etiketimeve te llojit “komunist”,”enversit”, por dhe te presesh balten e ndyre qe nxjerin nga grykat e qelbura maskarenjte dhe gjithfare qelbanikesh.
  Fakti qe Enver Hoxha, si gjithe udfhehqesit e lindjes komuniste, perfshire dhe kurvarin kroat te Jugosllavise Josip Broz Tito, qofte edhe per shkak te sistemit te adaptuar ishte nje diktator, qe drejtonte nje shtet te hekurt me dore e hekurt, nuk erreson aspak figuren e tij si nje patriot qe e deshi Shqiperine dhe punoi per te gjithe jeten e tij.
  Nuk ka sharlatan shqiptar dhe jo vetem qe te mohoje faktin se ishte ai qe ne krye te nje force politike te majte , arriti te benete Shqiperine nga nje vend feudal te pushtuar ne nje vend te lire dhe te zhvilluar, nje shtet te konsiderueshem ne europe dhe ne bote.
  Jane lakejte dhe kelyshet e qenit serb Sinan Hasani dhe te bashkepunetorit te Milossheviçit, nipit te Xhaferr Deves, Ibrahim Rugoves , dhe jo populli i thjeshte i Kosoves, qe kerkojne te mohojne kontributin e paçmueshem te partizaneve shqiptar te inkuadruar ne Divizionin e VS, per çlirimin e trojeve shqiptare ne ish jugosllavine. Nuk mund te jene injorantet dhe rrugaçet gjysem shqipfoles te kafeneve te Prishtines ata qe hedhin poshte kontributin e shtetit shqiptar te kohes se Enver Hoxhes per fitimin e nje sere te drejtash dhe lirive te tyre, kur politika çubroloviçiane e regjimit titist, nepermjet rankoviçeve, synonte dhe kishte objektiv, çkombetarizmin total te popullsise autoktone 2 milioneshe ne trojet e saj brenda ish federates jugosllave.
  Nuk kam ndermend te beje histori dhe as tu hyje ne pjese historianeve qe edhe pse e kane trajtuar me dhjetra dhe qindra here kete kontribut, perseri segmente te caktuara qe jane te interesuara per deformimin keqdashes te saj ne interes te armiqeve te ketij kombi.
  Te krahasosh kontributin e enver Hoxhes me plehrat e historise si kryetradhetari i kombit shqiptar, Ahmet Zogu, apo bajraktari politik Sali Berisha, eshte fyerje jo vetem per inteligjencen, por dhe per çdo lloj mendje apo truri normal.
  Ka nje setence te palekundur per qendrime dhe reagime te tilla:
  I LIGU KA QENEDHE MBETET KURDOHERE MOSMIRENJOHES!

  Reply to this comment
 16. Vëzhguesi F. March 10, 21:45

  Ky eshte nje sondazh alla nastradinçe.
  Dhe kur them kete nuk e kam fjalen vetm per kete rembythje qe del dhe gamanis ketu sa here qe preken probleme qe kane te bejne me ish udheheqesin komunist.
  Dhe po te shikosh edhe ketu ky plakush i mjere, dikur nje bythelepires i Enver Hoxhes sikunder dhe i ndeshkuar prej sistemit qe drejtonte ai per shkak te rrugaçerive qe ka ne gen dhe jo te politikes siç pretendon.
  UK, alias nastradini, eshte jo vetem nje personazh qe perfaqeson lumpenin e shoqerise shqiptare, jo sa i perket pasurise dhe shtreses prej nga ka dale, se sa per karakterin e tij prej burracaku dhe frikacaku, dallkauku dhe spiun i shokeve te burgut, qe tash kerko te shplaje gjynahet, si puna e atyre putanave qe kerkojne te mbulojne çvirgjerine e tyre me qepje artificiale, por ai eshte dhe nje perfaqesues i atyre qe synojne , si gjarperinjete, te helmojne ndergjegjen kombetare
  Por le te kthehemi pak tek ky sontazh i “famshem” i rugovisteve, femijeve dhe niperve , sherbetor, jo vetem te te krajleve te Serbise, por te çdo lloj okupatori qe ka pushtuar trojet shqiptare.
  Eshte e qarte si dreita e diellit se sot ne kohen e maskarenjeve dhe delenxhinjeve te çdo krahu politik, jo vetem ne Shqiperi por dhe ne trojet e saj, te guxosh te thuash te verteten per kohen qe shkoi, je i detyruar jo vetem adresimin e etiketimeve te llojit “komunist”,”enversit”, por dhe te presesh balten e ndyre qe nxjerin nga grykat e qelbura maskarenjte dhe gjithfare qelbanikesh.
  Fakti qe Enver Hoxha, si gjithe udfhehqesit e lindjes komuniste, perfshire dhe kurvarin kroat te Jugosllavise Josip Broz Tito, qofte edhe per shkak te sistemit te adaptuar ishte nje diktator, qe drejtonte nje shtet te hekurt me dore e hekurt, nuk erreson aspak figuren e tij si nje patriot qe e deshi Shqiperine dhe punoi per te gjithe jeten e tij.
  Nuk ka sharlatan shqiptar dhe jo vetem qe te mohoje faktin se ishte ai qe ne krye te nje force politike te majte , arriti te benete Shqiperine nga nje vend feudal te pushtuar ne nje vend te lire dhe te zhvilluar, nje shtet te konsiderueshem ne europe dhe ne bote.
  Jane lakejte dhe kelyshet e qenit serb Sinan Hasani dhe te bashkepunetorit te Milossheviçit, nipit te Xhaferr Deves, Ibrahim Rugoves , dhe jo populli i thjeshte i Kosoves, qe kerkojne te mohojne kontributin e paçmueshem te partizaneve shqiptar te inkuadruar ne Divizionin e VS, per çlirimin e trojeve shqiptare ne ish jugosllavine. Nuk mund te jene veçse injorantet dhe rrugaçet gjysem shqipfoles te kafeneve te Prishtines ata qe hedhin poshte kontributin e shtetit shqiptar te kohes se Enver Hoxhes per fitimin e nje sere te drejtash dhe lirive te tyre, kur politika çubroloviçiane e regjimit titist, nepermjet rankoviçeve, synonte dhe kishte objektiv, çkombetarizmin total te popullsise autoktone 2 milioneshe ne trojet e saj brenda ish federates jugosllave.
  Nuk kam ndermend te beje histori dhe as tu hyje ne pjese historianeve qe edhe pse e kane trajtuar me dhjetra dhe qindra here kete kontribut, perseri segmente te caktuara qe jane te interesuara per deformimin keqdashes te saj ne interes te armiqeve te ketij kombi.
  Te krahasosh kontributin e enver Hoxhes me plehrat e historise si kryetradhetari i kombit shqiptar, Ahmet Zogu, apo bajraktari politik Sali Berisha, eshte fyerje jo vetem per inteligjencen, por dhe per çdo lloj mendje apo truri normal.
  Ka nje setence te palekundur per qendrime dhe reagime te tilla:
  I LIGU KA QENEDHE MBETET KURDOHERE MOSMIRENJOHES!

  Reply to this comment
  • nasruddin March 11, 10:10

   Ti more i paudhe sikur ishte kohet e fundit kunder Enverit? C’te ka gjetur tani qe e ktheve pllaken dhe e ndryshove mesallen? Mos te ka bere gje verrjetje Prandvera Hoxha mikesha jote e vjeter apo te ka dhene kushtrimin ndonje sigurims si kuader i vjeter i Partise se Punes per t’u hedhur ne kundersulm si grusht bashkuar kunder ARMIKUT TE KLLASES?

   Sido qe te jete degjoje nastradinin dhe gjej nje pune tjeter me te respektuar, sepse Koha e Qepes e Enverit nuk ka gjasa te kthehet ne trojet shqyptare.

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F. March 11, 14:06

    Degjo ti matuf!
    Mire eshte qe perveç gamanisjes mos te hapesh si vaji ne lakra, se te tregoje une pastaj se kush eshte mikesha ime e vjeter, apo miqte e mi te rinj.
    Idiot i rrjedhur.
    Qe je nje antishqiptar dhe filoserb, nuk perben ndonje problem, se ata kane kohe qe jane ulur kembekryq mes nesh. Por qe te kujtosh apo te çosh ne mendje, se mund te te shkoje servirja e sapunit per djathe, sipas parimit te sojit tend te degjeneruar “Per inat te sime vjehrre, shkoj dhe fleje me millonane”, harroje nje here e mire , se nuk eshte (po te perifrazoj me nje ndryshim) Koha e Qepes e satrapit Zog, kur degjohej vetem palla e gomarit tend.

    Reply to this comment
 17. Besiana Gushi March 10, 21:46

  KOSOVAREVE TE EXPRESS-it

  Sondazhi tjeter qe duhet te beni duhet te jete:
  1. – Sa pelqehen kosovaret ne Shqiperi ?
  2. – Si konsiderohen kosovaret ne Shqiperi:
  a. idiote
  b. te degjeneruar
  c. kodoshe
  d. tradhetare
  e. filo-serbe
  f. te shemtuar
  g. hajdute
  h. drogdealer
  i. injorante
  j. te shitur
  k. fondamentaliste
  l. gangstere
  m. morraxhinj
  n. vrases
  o. te korruptuar
  p. fondamentaliste
  q. alqaediste
  r. qurrace
  s. te degjeneruar.

  Reply to this comment
  • Ali ASLLANI.. March 10, 23:14

   Besjana Gushi kam respekt per vizjonin tend intelektual.Por’ je gabim ne kete rast
   s’mund te fusesh ne nji kazan te gjithe Kosovaret.eshte tjeter gje se Rugovistet apo ku ta di un kush tjeter pjes e shoqeris se Kosoves me sjelljet e tyre behen vegla qorre ne duart e shkjajut .Tirana eshte epiqendra e SHqiptarve dhe nga atje duhet te orientohen te gjithe ,dhe ne duhet ti tregojm rrugen ,afat shkurter jan keto plane ,afat mesem keto plane ,afat gjat keto plane ..per te miren e te gjitheve .dhe jo duke hedhur balte mbi njeri tjetrin kot fare..

   Reply to this comment
   • feniks March 11, 00:57

    @Ali Asllani!!!
    Te gjithe kosovaret nui duhen futur ne nje thes,por pervec kosovareve serbomedhenj dhe armiq te shqiptareve NUK PO DEGJOJME TE THERE ME IDEALISTE!!!
    Askush ne Kosove nuk flet per LUFTEN NACIONAL-CLIRIMTAREVE te rreth 70 mije PARTIZANEVE KOSOVARE kunderpushtuesve NAZISTE,sepse ligjin tek ju e bejne CETNIKET SERBE DHE PINJOLLET E ATYRE qe formuan DIVIZIONIN NAZIST SCANDERBEG”!!!
    Ju kosovaret U KA NGRENE TRUTE GOMARI,ose jeni te shitur tek serbi!!!
    Mitrovicen dhe 16 komuna ua mori serbi dhe ju HESHTNI!!!
    Mijra kosovareve nuk u gjendet trupi ose varri e ju HESHTNI!!!
    KORRUPSIONI I MADH JU KA ZENE PREJ FYTI e ju HESHTNI!!!
    Sali Berisha furnizoi tanket serbe me nafte per te vrare juve dhe boshnjakeve,ju HESHTNI!!!
    Ibrahim Rugova ishte kunder UCK-se dhe u strehua ne SARAJET E MILLOSHEVICIT NE BEOGRADmju e mbani per HERO!!!
    Juve po ju SHKALLMON SHTETIN FONDAMENTALIZMI ISLAMIK,ju HESHTNI!!!
    Ne vend qe te merreni me KRIMET E SERBISE,JUVE HAPNI ZJARRE KUNDER SHQIPERISE DHE FIGURAVE TONA KOMBETARE!!!
    Te gjitha keto nuk behen kot,por te organizuara nga BEOGRADI FASHIST!!!
    Ketu futet edhe FLETUSHKA ANTISHQIPTARE “EKSPRES”!!!

    Reply to this comment
   • shqiptar March 11, 08:45

    @Ali ASLLANI..
    ne qofte se keto sharjet qe paska bere ajo Besiana me siper tregojne intelegjence nuk e e di pervec mendimit tend kush quhet injorance
    P.S. Ne shqip kur germa ´´i´´ eshte para zanores si ne e emrin e kesaj shareses lexohet ´´j´´por ti qenke i zene me ´´intelegjence´´prandaj dhe e shkruan me ´´j ´´e jo me ´´i´´

    Reply to this comment
  • Besiana Gushi March 11, 00:36

   Ja te ta perseris pak me te plote planin me afat te shkurter per kosovaret e Express-it:

   Sondazhi tjeter qe duhet te beni duhet te jete:

   1. – Sa pelqehen kosovaret ne Shqiperi ?

   2. – Si konsiderohen kosovaret ne Shqiperi:

   a. idiote
   b. te degjeneruar
   c. kodoshe
   d. tradhetare
   e. filo-serbe
   f. te shemtuar
   g. hajdute
   h. drogdealer
   i. injorante
   j. te shitur
   k. delenxhinj
   l. gangstere
   m. morraxhinj
   n. vrases
   o. te korruptuar
   p. fondamentaliste
   q. alqaediste
   r. qurrace
   s. te poshter
   t. psikopate
   u. qelepirxhinj
   v. shurrane
   w. matrapaze
   x. antishqiptare
   y. brekedhjere
   z. vellavrases
   aa. karagjoze
   bb. inçestare
   cc. te shthurur
   dd. rakitike
   ee. zgjebore
   ff. pordhace
   gg. pleher
   hh. qerose
   ii. kerma
   jj. kalbesira
   kk. mbrapeshtira
   ll. tekanjoze
   mm. pederaste
   nn. zhelane
   oo. zhyla

   Reply to this comment
  • shqiptar March 11, 08:39

   @Besiana Gushi
   O Besianke shume te paskan ´´tradhetuar´´shqiptaret e Shqiperise Veri lindore si quhet ndryshe Kosove……dhe here tjeter qe te mos jeshe kaq e nevrikarsur mos i kerko me shume se 100 euro se dhe ato te mjeret jane te papune
   Qep halen goce se me e degjeneruar se ti spaska…..

   Reply to this comment
   • Besiana Gushi March 11, 10:36

    @SERBO-MALAZEZIT grabites i emrit “shqiptar”

    Ne serbine tende te quajtur kosove, jot’eme eshte pronare bordelesh e “papone” k.urvash rruge, nder me te preferuarat e te cilave jane motrat tuaja.
    Kur te kesh nevoje te hash jashteqitje qenefore, mjafton nje fishkellim apo shkelje syri e sat’eme dhe jemi tremilion e gjysme qe jua japim me plot deshire. Une si shume shqiptare te tjere perdorim “i” – ne ne vend te “j” per te mos u prezjere me emrin tend e tuajin “Jugosllave”.

    Reply to this comment
    • Vëzhguesi F. March 11, 13:57

     Nje resto e drejperdrejte per nastradinet e Ekspres-leshit!
     Edhe pse me erdhi pak per te qeshur, nuk mund ta fshehe kenaqesine per epitetet shqip, per plehrat , pjelle te çetnikeve.

     Reply to this comment
    • Sejdi Veseli August 16, 00:03

     Besiana Gushi, nëse je vërtetë shqiptare kurrën e kurrës nuk do të duhej të ‎shkruaje: “Ne serbine tende te quajtur kosove…” mbron citati.‎
     Duhet të kuptosh ti dhe të gjithë ata që barazojnë shqiptarët e Kosovës me ‎plehrat sllavo-nostalgjik, se këtë epitet po ia trusin edhe vetes. Pse? Sepse ‎shqiptarët e trojeve të Shqipërisë të ndarë dhunshëm dhe të aneksuar nga ‎shovinistët grabitqar sllavo-grek, nuk janë pajtuar dhe as që do të pajtohen ‎ndonjëherë të jetojnë të ndarë! Do të punojnë në vazhdimësi për ‎Ribashkimin e Shqipërisë Natyrale.‎
     Besiana, nëse vërtetë je shqiptare, të thërras vëllazërisht, mos vazhdo të ‎gabosh, duke i barazuar shqiptarët e Kosovës me mbeturinat serbo-sllave. ‎
     Është e vërtetë se edhe në Kosovë ka shqipfolës, të cilët nuk e meritojnë ‎emrin shqiptar, por beso se përditë e më tepër ky numër po zvogëlohet.‎
     Unë kam pas rastin të ndalohem nga policia shqiptare dhe të merrem në ‎pyetje në Komisariatin nr.3 të Tiranës, për të vetmin faj, se më kishin ‎denoncuar nostalgjikët e Serbo-sllavisë si enverist dhe prishës i ‎marrëdhënieve ndërnacionale në Ballkan dhe se kisha kërkuar, në cilësinë e ‎Përfaqësuesit Legal të LKÇK-së, nga Komandanti i Akademisë Ushtarake ‎‎”Skënderbeu”, gjeneral Luan Hoxha, që të na mundësonte të sjellim fshehtas ‎veprimtarë për t’i përgatitur ushtarakisht për luftën që po përgatitej. Dosja ‎ekziston në SHIU. Ishim të ndaluar Unë, shoqja ime dhe dy bashkëveprimtar, ‎të cilët fatmirësisht janë shëndosh e mirë dhe po qe nevoja mund të ‎dëshmojnë edhe para organeve shtetërore…. Por kurrë gjatë jetës tonë, jo ‎se nuk do ta bënim, por as që do na shkojë ndërmend që shajmë vëllezërit ‎dhe motrat e tona në Shqipërinë Londineze!‎

     Reply to this comment
 18. Horri i Bulevardit March 10, 23:00

  Dallkauket e gazetes plehre Ekspres, perpara se te fajsojne Enver Hoxhen, duhet te mesojne historine njehere, se Kosoven ne cdo kohe e kane shitur kosovaret dhe spo i coj shume larg keta bastarde, kush e dha urdherin, qe te mos shkojne forcat e UCK-se, ne veri te Mitrovices, qe ishte boshatisur nga serbet?
  Hajde ju eksperte te “gazetarise”, qe kerkoni ti hidhni benzine zjarrit te mashtrimit. Jua a tjem une o debila gazetare, ju kosovaret dhate urdherin, emrat gjejini vete, ndoshta ja u tregon miku serb.
  Doni historine ne te kaluaren? Po ja u tregoj une o gazetaruce mejhanesh ku degjohet tallavaja turke, Edhe atehere ishin po vete kosovaret qe e shiten Kosoven, ashtu sic e shisni perhere, A ju kujton gje emri Fadil Hoxha, zevendesi i Titos? A po ndoshta ju kujtohet Xhavit Nimani, bythelepires i Titos, epo keta te dy i dergoi Enver Hoxha, te organizonin luften dhe te pergatisnin terrenin, per bashkimin e Shqiperise me Kosooven, por te dy keta u pelqeu Ka.. i Titos dhe u bene dashnoret e Titos.
  Doni histori o te pabese qe ne televizion na beni be per atdhe dhe me serbin e pare qe takoheni, panvaresisht se nje serb dhe dhjete shqiptare, juve filloni te flisni serbisht, se ju merr malli per ate gjuhe.
  Doni histori, atehere o bythlepires serbe shqipfoles degjoni:
  Na erdhi nje telegram urhjent nga mareshalli Tito, forcat greke jane instaluar ne kufi me Korcen dhe pritet dita te sulmojne, prandaj forcat partizane shqiptare ne Kosove, duhet te shperngulen ne jug, per te ndaluar agresionin grek, thoshte telegrami dhe ne duke menduar se Tito ishte nje komunist internacionalist, duke qene edhe te RINJ, te PAPERVOJE, Besuam fjalen e Titos dhe urdheruam forcat tona te marshonin drejt Korces, per te ndaluar invazionin grek.
  Por u mashtruam, sa iken forcat tona partizane nga Kosova, Tito dergoi forcat jugosllave dhe cetnike dhe pushtoi teritorin e Kosoves.
  Kur ne e pame madhtrimin qe na beri Tito, ishte shume vone.
  Ishim te rinj dhe te papervoje, perballe mashtrimit te mareshallit Tito dhe si perfundim, Kosova e vuajtur, me paditurine tone ne politike dhe me tradhetine e ish shokeve tane, qe i derguam ne Kosove, per te pergatitur terenin e bashkimit, si Fadil Hoxha, Xhavit Ninani, mbeti pjese e Jugosllavise.
  Vetem njeri nga ata qe ne derguam nga Tirana, ra heroikisht si nje trim, per mbrojtjen e Kosoves Hajdar Dushi.
  Eksperte bythlepiresa shqipfoles te se ndyre Ekspres, keto jane fjalet e Enver Hoxhes, te shkruara prej tij, te dokumentuara, ku kerkon edhe ndjese, qe nuk arriti te kuptoje djallezine e Titos, kur i dergoi telegramin, per te cuar partizanet shqiptare ne kufi me grekun.

  Kosoven e kane shitur vetem kosovaret.
  Kur erdhen shkijet ne Ballkan, shqiptaret e Dardanise, se keshtu quhet realisht ajo treve, se fjala Kosove eshte serbisht, po ja u kujtoj o trima shqipfoles te Ekspresit te politikes se Beogradit, serbet ose sorbet sic quhen realisht, popullsi e perzene nga matane Uraleve, ja u moren tokat pjese pjese, vetem duke ju shitur shkinat, cdo nate shkina me nje te ngrejtur kembet, fitonte 10 ha nga dardani qe me vone i pelqeu te behej kosovar, se keshtu e therriste shkina e bukur e sorbit, sotvserbit.
  Ju tregova pak histori o te pabese, qe te mos krzheni me Enver Hoxhen per kete pune.
  I vetmi krim qe ka bere Enver Hoxha, eshte se vrau popullin e vet dhe masakroi komunistet shqiptare, per kete e toleroi Amerika antikomuniste se rolin per te vrare komunistet ne Shqiperi e kishte marre vete kryetari i komunisteve Enveri.
  O ekspresa, shkoni dhe merrni informacion me te sakte tek serbi, pastaj na tregoni ne histori.

  Reply to this comment
  • Mollosi August 14, 11:09

   Horri…!
   Pa te keq po te pyes: A ke degjuar ti per Shaban Polluzhen dhe luften e shqiptareve te Kosoves gjate janar-shkurtit te vitit 1945 ? Po cfare bene gjeneralet e Divizionit te V dhe te VI te udhehequr nga Rrahman Parllaku dhe Gjin Marku? Asgje!!! U vrane rreth 20.000 shqiptare te kosoves dhe ushtaret e Enverit as qe tentuan qe tu dalin ne ndihme atyre fatkeqeve !

   Reply to this comment
   • Partizani August 14, 14:03

    @Mollos-it!
    Te bej disa pyetje:
    1-Pse u krijua me kosovare DIVIZIONI NAZIST “Scanderbeg”,kur e gjithe Europa luftonhte kunder Hitlerit e Mussolinit?
    2-Pse pushtuesit nazist emeruan kryeminister te Shqiperise kriminelin kosovar Rexhep Mitrovica dhe minister te brendeshem katilin Xhaferr Deva??A nuk gjenin dot ne Shqiperi dy vete me te poshter se keta?
    3-A kane luftuar kosovaret kunder pushtuesve naziste duke formuar BRIGADAT PARTIZANE me kosovare,pas hyrjes ne Kosove te DIVIZIONEVE PARTIZANE TE Shqiperise?
    Pse nuk permendet askund lufta heroike e gati 70 mije partizaneve kosovare per clirimin e ish Jugosllavise sikur te mos kete ndodhur gje!
    4-Pse u formua divizioni nazist ne Kosove,kur e gjithe Jugosllavia luftonte kunder gjermaneve?
    Mos eshte kjo arsyeja kryesore,qe Tito-Rankovici ju MASAKROI duke mbushur varrezat masive dhe burgjet e Goli Otokut plot me kosovare??
    Pse ju kosovaret e kerkonit te ardhmen tuaj me ndihmen e pushtuesve naziste e jo tek lufta e perbashket me popujt e tjere te Europes,sidomos tek PARTIZANET E Shqiperise?
    5-Pse e mohoni NDIHMEN VELLAZERORE qe Partizanet e Shqiperise me 4 DIVIZIONE u dhane juve per clirimin tuaj,per formimin e Brigadave partizane(qe deri atehere kosovaret luftonin ne perberje te reparteve maqdonase),duke dhene jeten e tyre 650 DESHMORE TE Shqiperise???
    6-Pse akuzoni Shqiperine se ia shiti Kosoven Jugosllavise kur ju nen Jugosllavi ishit qe ne 1913-ten?
    Sipas mendjes tuaj UDB-ashe Shqiperia ,pervec se Cliroi 28 mije km/2 te saj shteterore, u dashkej te hynte ne LUFTE me Greqine per te marre CAMERINE,me ish Jugosllavine per te marre Kosoven,gjysmen e Maqedonise,gjysmen e Malit te ZI,Luginen e Presheves etj??
    Jo more KODOSH ANTI SHQIPTAR!!!
    Shqiperia e dha kontributin e saj ne LUFTE per clirimin e vendit me forcat e veta pa u futur asnje USHTAR I HUAJ!
    Dhe me 4 DIVIZIONE partizane ndihmoi ne clirimin e te gjitha trojeve shqiptare ne ish Jugosllavi,krijimin e brigadave partizane me kosovare dhe krijimin e Keshillave Nacional-Clirimtare ne Kosove!
    Vetem me keto fakte Titua i njohu Kosooves te drejten e STATUSIT TE KRAHINES AUTONOME,ndersa GREQIA ne Konferencen e Paqes ne Paris ne 1946,ndonese ne ishim pjestare te KOALICIONIT BOTEROR ANTIFASHIST,tentoi te na mohonte kete lufte dhe te merrte gjysmen e Shqiperise nga Shkumbini e poshte!!!
    Ju kosovaret jeni ARMIQTE MME TE MEDHENJ TE KOSOVES e jo Shqiperia e aq me pak ENVER HOXHA!
    Ju edhe sot nuki merreni me ARMIKUN TUAJ ME TE MADH,Serbine,por me Shqiperine!!
    Ju mbani HERO Sali Berishen,qe furnizoi tanket serbe me nafte dhe merreni me Tivarin dukie akuzuar Enver Hoxhen!
    Jo me kot serbet e pohojne se ne ish Jugosllavi ne cdo 3 SPIUNE TE UDB-se njeri ishte shqiptar!!!
    Fakti qe ju perzute NJERIUN ME TE URTE TE TROJEVE SHQIPTARE,kosovarin e MADH Rexhep Qosja,tregon se geni juaj ka ndryshuar dhe mos thoni me se …..JENI SHQIPTARE!!!
    Jooooo,ju jeni ….SHKIJE!!!

    Reply to this comment
    • Mollosi August 14, 18:41

     Se pari pergjigju ti ne pyetjen qe ja bera z. Horri i Bulevardit, pastaj do te te pergjigjem une.

     Reply to this comment
    • Mollosi August 14, 18:51

     Se pari, z.Qosja nuk eshte kosovar. Se dyti , te lutem lexoje nje shkrim qe eshte perfekt dhe qe e tregon fytyren e vertete te percaresit Qosja. Askush me pare nuk arriti qe ne menyre kaq objektive te shkruaj per te sikurse Lis Bukuroca (Naser Aliu).
     http://www.shekulli.com.al/p.php?id=299404

     Reply to this comment
     • Vëzhguesi F August 14, 22:44

      Ti Mollos apo mullaqe (faqe sume) nga gopi i semes je.
      O plehersihte e helmuar , po ku ke tru ti mor gomar i nastradinit te flasesh per Rexhep Qosen?!
      Shko mor pjelle e Rexhep Mitrovices, Xhaferr Deves, Ibrahim Rugoves dhe gjithfare kopuku dhe antishqiptari bashke me ket rigon buburrecen apo Naser Aliun tend se na keni hapur menderet.

     • Mollosi August 15, 00:25

      Me vie shume keq per ty qe paske pasur fatin e keq qe te te “edukoje” rruga!

  • Sejdi Veseli August 16, 00:42

   Për Horrin e Bulevardit,‎
   Nuk dua të polemizoj më gjatë, por dua të ndalem vetëm ‎në një citim nga komenti jot, ku veç tjerash thua: “…kush ‎e dha urdhrin, qe te mos shkojnë forcat e UCK-se, ne veri ‎te Mitrovicës, qe ishte boshatisur nga serbet?”‎
   Përgjigja është e thjeshtë, Këtë e bëri KFOR-i francez. ‎Këtë e deklaron publikisht koloneli i kësaj ushtrie, Zhak ‎Ogar (Jacques Hogard). Përveç tjerash ky kolonel proserb, ‎në veprën e tij L’Europe est morte à Pristina : guerre au ‎Kosovo, printemps-été 1999 (http://www.e-‎leclerc.com/espace+culturel/produit/l-europe-est-morte-‎‎%C3%A0-pristina,25081505/ ), pranon se për spastrimin ‎e Veriut të Kosovës, nga “terroristët shqiptar” u ftua në ‎ndihmë Brigada e 37 serbe, e cila gjendej e dislokuar pas ‎bombardimeve nga Drenica në regjionin e Rashës dhe ‎komandohej nga Shefi i sotëm i Shtabit të Ushtrisë ‎serbijane, gjeneral Ljubisha Dikoviq ( Ljubiša Diković). ‎Është realitet i hidhur, se KFOR, nuk e kaluar Urën e Ibrit, ‎lumit që ndanë qytetin e Mitrovicës dhe se pjesa veriore e ‎Mitrovicës është spastruar dhunshëm para syve të KFOR, ‎ndërmjet natës së 3 dhe 4 shkurtit të vitit 2000, 10 ‎shqiptarë u vranë prej pjesëtarëve të formacioneve serbe, ‎ndërsa 1.564 familje shqiptare me gjithsej 11.364 veta u ‎dëbuan dhunshëm nga banesat e tyre në veri të Mitrovicë. ‎
   Është e dhembshme të pranohet, se Kosova u tradhtuar ‎nga politukuaj të cilët drejtojnë sipas direktivave që ‎marrin nga kancelari të huaja! Të kish qenë vetëm ‎Kosova!‎

   Reply to this comment
 19. Alpin March 10, 23:56

  Ky “sondazh” eshte porositur ne guzhinen serbe te Beogradit. Sa per krahasimet duhet ta dine gjithe shqiptaret kudo qe jetoine si dhe brezat qe do vine se ENVER HOXHA i lind kesaj toke vetem nje here ne 100 vjet !!! Akoma ska linde nena burre si ATE. Gabime ka bere se njeri ishte, por po te mos ishte Enveri Kosova do ishte Cameria e sotme nen thundren Serbe, po te mos ishte Enveri Shqiperia do ishte fshire nga harta si shtet, ishte ndare ne copa pas luftes se dyte boterore nga fuqite fituese, duke e futur ne “aleate” te nazi fashizmit, atje ku deshen ta fusnin nacionalistet dhe kuislinget, te cilet i reabilitoi Sali Berisha pas 90. Une ju bej nje thirrje gjithe kosovarve : Mos harroni karafilat e kuq te nenlokes Kosove ne gjoksin e Enver Hoxhes, tek lulezoine perjetesisht ne varrin e tij,

  Reply to this comment
 20. enver hoxha tungjatjeta March 11, 02:23

  ENVER HOXHA ISHTE UDHEHEQES,PROFET,PRIJES

  ESHTE TURP TE MENDOHET TA KRAHESOSH NJE KOLLOS BOTEROR ME MORRACAKUN BERISHE QE E KISHTE SI ZAGAR GJAHU

  TRADHETIA ME E MADHE E QELBESIRES BERISHE NEN HESHTJEN E RAMES,METES,NANOS,TOPIT ISHTE NGRITAJE E VARREZAVE TE USHTAREVE GREKE DHE VARROSJA E CESHTJES CAME.

  TE PERNDJEKURIT POLITIKE,BALLISTAT,ZOGISTAT,NEONAZISTET,PEDERAT DHE DIPLLOMATET AMERIKANE DHE EUROPJANE AS TE VDEKUR NUK PO E MUNDEN ENVER HOXHEN.

  LEXONI NJE NGA TRADHETITE TE PARISE TIRANES QE NUK DO TA FALIN BREZAT E ARDHESHEM

  Marrëveshja e fshehtë, Kuvendi miraton sot varrezat e ushtarëve grekë
  TIRANË – Kuvendi i Shqipërisë miraton sot “koncesionin” e radhës ndaj Greqisë. Pas dështimit të “dhurimit” të ujërave tona detare, e djathta në pushtet vendos të përmirësojë imazhin ndaj shtetit grek, duke i dhënë këtij të fundit të drejtën për të ndërtuar në territorin tonë shtetërorë dy varreza për të rënët grekë gjatë luftës së Dytë Botërore. Bëhet fjalë për ratifikimin e marrëveshjes mes dy qeverive tona për kërkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarëve grek të rënë në vendin tonë gjatë luftës së Dytë Botërore. Mazhoranca e djathtë ka vendosur në mënyrë krejt të fshehtë dhe të papritur që të fusë në rendin e ditës së seancës së sotme plenare edhe këtë marrëveshje, pavarësisht debateve publike që ajo ka shkaktuar në opinionin e gjerë dhe atë politikë shqiptar.

  Kalendari

  Konferenca e kryetarëve në mbledhjen e zhvilluar ditën e hënë ka miratuar kalendarin tre javor të punimeve të Kuvendit, si në komisione ashtu edhe në seancë plenare, ku nder të tjera ka përfshirë edhe projektligjin “Për ratifikimin e marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Greqisë për kërkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarëve grekë të rënë në Shqipëri gjatë luftës italo-greke, të viteve 1940-1941 dhe për ndërtimin e vendprehjes për ta brenda territorit të Shqipërisë”. Nisur pikërisht nga ndjeshmëria që ka një çështje e tillë qoftë në media ashtu edhe në opinionin e gjerë, shumica e djathtë ka preferuar që çdo gjë që ka të bëjë me procedurën legjislative të miratimit të kësaj marrëveshje ta bëjë në fshehtësi. Burime pranë Kuvendit kanë bërë të ditur se disa ditë më parë marrëveshja ka kaluar për miratim edhe në komisionin përgjegjës, atë të Marrëdhënieve me Jashtë, pavarësisht se ajo nuk është njoftuar në sitin zyrtar të këtij institucioni. Por fshehtësia vazhdon deri aty sa institucioni i Kuvendit ka zhdukur edhe procesverbalet e kësaj mbledhje ku është diskutuar kjo marrëveshje. Ndërsa në faqen zyrtare të Kuvendit gjenden thuajse të gjitha procesverbalet e mbledhjeve të tjera të këtij komisioni, diskutimi i bërë për këtë marrëveshje nuk është botuar në faqe, duke ngritur dyshime edhe për qëndrimet e mbajtura nga deputetët në Komisionin e Jashtëm, pavarësisht se në të kanë qenë të pranishëm vetëm përfaqësuesit e shumicës qeverisëse. Misterin për kalimin në fshehtësi të kësaj marrëveshje e bënë më të madh edhe procedura e ndjekur nga Kuvendi për kalimin e saj në seancë plenare. Kështu, ndryshe nga herët e tjera Konferenca e Kryetarëve nuk e ka përcaktuar kalendarin e punimeve tre-javore gjatë javës së shkuar për ta miratuar atë në seancën e shkuar plenare. Kalendari për këtë tre javor është përcaktuar nga Konferenca vetëm ditën e martë dhe tashmë për të hyrë në fuqi duhet të miratohet më parë në seancën e sotme. Një procedurë kjo jo e zakonshme, pasi do duhet që Kuvendi në seancën e sotme të miratojë së pari kalendarin, ku përfshihet edhe rendi i punimeve për ditën e sotme dhe në të njëjtën kohë të zbatojë pikat e tij, ku natyrisht është përfshirë edhe marrëveshja me Greqinë. Vetë fakti i miratimit të kalendarit trejavor ndryshe nga procedurat e zakonshme të bënë të dyshosh se një gjë e tillë është bërë pikërisht për të mbajtur të fshehtë kalimin e marrëveshjes për eshtrat e ushtarëve grek, duke ia vënë atë përpara për miratim deputetëve vetëm në minutat e fundit.

  Marrëveshja

  Marrëveshja për gjetjen dhe rivarrimin e eshtrave të ushtarëve grekë të rënë në territoret shqiptare gjatë luftës Italo-Greke, pjesë e Luftës së Dytë Botërore, u nënshkrua më 19 nëntor të vitit 2008 në Tiranë, si një kërkesë e vazhdueshme e qeverisë greke. Për hartimin e saj funksionoi për kohë relativisht të gjatë një komision i përbashkët i dy ministrive tona të jashtëm, të cilat siç bëhet e ditur në relacionin shoqërues të projektligjit e rinegociuan atë disa herë dhe për ta përmbyllur vetëm në nëntor të vitit 2008. Por pavarësisht se nënshkrimi i saj mes palëve është bërë që dy vjet më parë, vet reagimi i opinionit publik detyroi qeverinë shqiptare që ta zvarrisë ratifikimin e saj në Kuvend deri në këto momente. Në bazë të kësaj marrëveshje për rivarrimin e ushtarëve grek të rënë në periudhën 1940-1941 do të ngrihen dy varreza, njëra në Këlcyrë të Përmetit dhe tjetra në Gjirokastër. Ekzaminimet e eshtrave që do të vendosen do të bëhen nga një grup ekspertësh të ngarkuar posaçërisht për kryerjen e kësaj procedure. Në to do të jenë numër i barabartë anëtarësh nga të dyja palët dhe do të kenë në përbërjen e tyre ekspertëve të mjekësisë ligjore, ushtarakë dhe historianë, që do të merren me administrimin e eshtrave por edhe të elementëve të tjerë që kanë lidhje me zbardhjen e fakteve historike. Skeletet që do të nxirren do të fotografohen dhe dosja do të mbahet në dy kopje e protokolluar nga të dy palët. Një rol në këtë proces do të luajë edhe Kisha Ortodokse Shqiptare, e cila do të administrojë dy vendprehjet e reja të ushtarëve grek, por vetëm në aspektin humanitar të tyre. Po sipas marrëveshjes, pala greke do të mbulojë shpenzimet për kërkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin si dhe do të sigurojë pajisjet e nevojshme teknike dhe infrastrukturën logjistike. Në marrëveshje është parashikuar gjithashtu, që nëse hapësirat e zëna nga varrezat do të përdoren për interesa publike, atëherë pala shqiptare është e detyruar të vërë në dispozicion të palës greke një shesh tjetër të përshtatshëm, si dhe do të mbulojë të gjitha shpenzimet për rivarrimin e eshtrave dhe sistemin e varreve të reja. Gjithashtu, sipas marrëveshjes, është përcaktuar edhe data 28 tetor si dita përkujtimore e të rënëve grekë. “Ceremonitë zyrtare të përkujtimit të personave të rënë në luftë do të organizohen nga përfaqësuesit e Republikës Greke dhe të Republikës së Shqipërisë, çdo vit, më 28 tetor. Në këtë ceremoni do të marrin pjesë edhe përfaqësues të shoqatave të së afërmve dhe miqve të së rënëve”, – thuhet në marrëveshje.
  Ndërkohë, miratimi i kësaj marrëveshje është kundërshtuar nga qarqe të caktuara shqiptare, të cilat kanë kërkuar që ky koncesion ndaj qeverisë greke duhet të shkonte paralelisht edhe me zgjidhjen e çështjes çame. Madje, vetë shoqatat nacionaliste që mbrojnë çështjen çame i kanë kërkuar zyrtarisht Ministrisë sonë të Jashtme dhe përfaqësisë diplomatike greke në vendin tonë që në shkëmbim edhe shteti grek të lejojë që ky komunitet të ngrejë dy varreza në Greqi.

  Pikat e marrëveshjes së nënshkruar:

  1. Do të jenë dy varreza në Gjirokastër dhe Këlcyrë.

  2. Marrëveshja përcakton se do të ketë ekspertë të mjekësisë ligjore për ekzaminimet e eshtrave që do të varrosen

  3. Numri i anëtarëve të komisioneve të përbashkëta do të jetë i njëjtë për të dyja vendet.

  4. Pjesë e komisioneve do të jenë edhe ushtarakë e historianë, të cilët do të zgjidhin në mënyrë të përbashkët dhe do të zbardhin çështje që kanë nevojë për njohjen e fakteve historike.

  5. Skeletet që do të nxirren do të fotografohen dhe dosja do të mbahet në dy kopje e protokolluar nga të dyja palët.

  6. Ceremonitë zyrtare të përkujtimit të personave të rënë në luftë do të organizohen nga përfaqësuesit e Republikës Greke dhe të Republikës së Shqipërisë, çdo vit, më 28 tetor.
  __________________________________________________ ______________

  Ja pra, ky eshte “shqiptari” i madh Sali Fazlliçi, i cili nuk heq dore nga tradhtite kunder interesave te kombit shqiptar.

  Sikur shteti helen te kerkonte nga Qeveria shqiptare lejen per hulumtimin, zbulimin dhe zhvarrosjen e ushtareve grek te rene ne teritorin shqiptar gjate Luftes se Dyte Botrore, dhe kufomat e tyre ti merrte e ti dergonte ne Greqi, ashtu siq kane bere p.sh. italianet e gjermanet (kujtoni “Gjeneralin e Ushtrise se Vdekur” te Kadarese), do te ishte krejte ne rregull.
  Por me kete ndermarrje te tyre greket kerkojne qe me anen e nje memoriali te ushtareve grek, te cilet gjoja kane rene ne lufte per çlirimin e tokave greke, ne teritorin e Shqiperise ta “ngulin gozhden e Nastradinit”, ne menyr qe ne perspektive te kane “fakte” per pretendimet e tyre teritoriale kunder shtetit shqiptar.
  E kete ndihme shovenisteve grek po ua jep, kush tjeter pos miku i Damir Fazlliçit, Sali Gerdeci.

  LAVDI SHENJTORIT ENVER HALIL HOXHA !!!

  Reply to this comment
  • nasruddin March 11, 10:54

   Halil Hoxha ishte dede nga lindja nuk e ke mesuar qe Enveri nuk e permendi ASNJEHERE ne jete emerin e tij. Ndryshe ligesine dhe shpirtin e keq ANTIKRISHTI shqyptar nga Gjirokastra e kishte trasheguar nga xhaxhai i tij me tahma te madhe.

   Reply to this comment
   • Aedinse March 11, 12:56

    O nasrudin!
    ENVER HOXHA e ka permend te ATIN HALIL!
    Po saliu jot qe s’e ka permend te atin as me emer se ka ne tirane qe e kane njoft RAM BERISHEN ne ALLIAS te pallati ne Rr. “HALIL BEGA” kur u ngrofte te shkalla ne katin e V ne diell!
    O nasrudin akoma s’e ke marre vesh qe ne SHQIPERI me shume te njofin se sa njef.
    Mos u kruj shume se do te dalin te ta thone troç ate qe s’e di: qe je i satome por jo i atij tyteti!

    Reply to this comment
 21. TOMORRI March 11, 06:29

  Ankete idiote.
  Kur te gjithe udheheqesit Shqiptare i paskan bere dem Kosoves i bie qe e paska dashur Milloshevici.
  Popull trap.

  Reply to this comment
 22. DRENICA E KUQE March 11, 07:47

  Populli shqiptar duhet te dije se dege e kuzhines se Beogradit eshte aneks kuzhina PRISHTINA e LDK, PSHDK etj. e “Express”it, e “Bota sot”, e “Koha ditore”, e “Kosova sot”, e “Bota press”, e RTK1, 2…”, e “RTV21”, e “TV Koha” e tjera e tjera media “patriotike” te kontrolluara nga kuislinget “shqiptare” te Tites… Binduni se sondazh me te mire do te behej ne Beogradin anti shqiptar se sa qe bejne zagarte e tij ne Prishtine…
  Asnje udheheqes i deri sotshem shqiptar nuk mundet te matet me Enver Hoxhen…
  Sali Berisha nuk mund te krahasohet me Enverin tone te madh. Saliu u tregua anti shqiptar me i madh se Ibrahim Rugova, ne kohen kur shqiptaret e Kosoves prisnin me shume nga Shqiperia Meme… Sali Berisha i ka bere nje milion e nje te zeza Shqiperise e popullit shqiptar. Ka vene ne jete politikat anti shqiptare qe i servoheshin nga “patrioti” e “shqiptari” tjeter, i madh, Ibrahim Rugova…
  Udbashte e kosistat e Prishtines as pyetjet nuk dine t’i bejne sepse i bejne me porosi te Beogradit.
  Haram u qofte buka e Shqiperise dhe djersa e popullit shqiptar te gjithe “patriotve” e “shqiptarve” ne pushtet!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 23. Mark.uk March 11, 08:56

  Do ju themi kosovarve per e dy udheheqsve Shqiptar Hoxha e Berisha.Enveri duhej te vriste ma shume se 4200 qe I vrau ne rrethinat e Ulqinit si dhe ata qe I vrau ne kufi duke ardhur ne Shqiperin nane.Kurse Berisha beri gabim qe nuk I dha naft ma shume Miloshevicit.Paska pas te drejt poeti I madh,nuk po ja themi emrin se eshte I vdekur.E duam Kosoven por pa kosovare.

  Reply to this comment
 24. Sokrati March 11, 09:21

  Gazeta EXPRES le te beje nje sondazh ne Serbi me pyetjen KUSH KA QENE POLITIKANI ME I DASHUR SHQIPTAR PER SERBINE? Rezultati do dale 99.99% pro Enver Hoxhes, qe beri nje Shqiperi sic e donin serbet TE IZOLUAR SI BURG.

  Reply to this comment
 25. Arianiti March 11, 09:52

  Duke pare si reagojne shqiptaret sa here ka nje artikull edhe i pakuptimte si ky per enver hoxhen, me bere nje sondazh per enverin, do ti ulen breket te gjithe ktyre qe kane 23 vjet qe vec vjellin e hudhin balte!

  Reply to this comment
 26. nasruddin March 11, 09:58

  PSE NE DITA JANE MBLEDHUR ENVERISTET E DEMORALIZUAR SI NJE GRUSHT BASHKUAR?

  dhe per t’i dhene kurajo njeri-tjetrit qe te dalin nga depresioni ku kane rene pas shembjes se Murrit te Berlinit kane gjetur gazeten DITA si nje CELULE komuniste te Kohes se Qepes, por edhe gazeten TEMA megjithese Mero Baze ja prish qefin here pas here, pra ku e kishim fjalen te gjithe enveristet dhe komunistet jane mbledhur si grusht bashkuar rreth kauzes se Partise se Punes qe kishte si moto shprehjen bolshevike:

  VIDH, VRIT DHE MASHTRO QE TE THONE BABE!

  Prandaj edhe jane zemeruar me kosovaret qe e cilesojne Enverin e tyre si te KEQEN me te madhe te Kosoves. Por ketu lind pyetja akoma me madhore qe po cudit Boten:

  KU E KANE GJETUR GUXIMIN KETO VEMJE GJAKATARE TE BABE-ENVERIT?

  sepse ne baze te llogjikes se ftohte qe mbizoteron ne vendet e tjera ne Evropen Lindore komunistet jane fshehur poshte barit si ZHAPIKE fushe dhe nuk guxojne te ngrene koken se u a pret menjehere Demokracia Perendimore? He pra ku e kane gjetur kete guxim te papare enveristet gjakatare te Enverit qe jo vetem nuk kane ndermend te kerkojne falje per krimet monstuoze te BABAIT te tyre Enver Hoxha, por jane bere agresive dhe jane hedhur ne kundersulm total per te rikthyer Kohen e Qepes te Partise se Pune dhe e gjithe kjo histeri bolshevike kur politika shqyptare ka deklaruar se kerkon t’u bashkohe parimeve te BE-se dhe eshte vend antar i NATOS armike te Enverit? He para pse keshtu Shqypnia po behet ne DITA si delja e ZEZE komuniste e Evropes?

  Pergjigja eshte fare e thjeshte o milet dhe ate e shpalos nastradini fare kollaj:

  Sepse Edi Rama me Ilir Meten me te marre pushtetin pas 23 qershorit deklaruan se do te festojne me buje te papare dhe me pare borxh 29 nentorin e ZI dhe LANC-in kriminal te Enver Hoxhes qe mbollen MURTAJEN komuniste ne gjithe trojet shqyptare paperjashtim dhe sot, 25 vjet par shembjes se Murit te berlinit shkojne dhe vajtojne si kukumjacka me fotografine e Enverit ne dore ne Varrezat e Deshmoreve qe jane faktikisht Varrezat e atyre qe ndihmuan ne implementimin e regjimit me gjakatar ne Evropen Lindore.

  Reply to this comment
  • nastrdini i koqi xoxes March 11, 10:43

   Me kot lodheni nastydin efendi te eklipsoni figuren e Enver Hoxhes ne komentet tuaja biles sa me shume e shani ju si ujk i vetmuar aq me teper i rrisni vleren atij.Ju duhet ta ndani figuren e Enverit nga ana ideollogjike dhe te shihni veprimtarine e tij ne rrafshin kombetar.

   Shohim sot se sa me teper kjo klase politike futet me thelle ne rrugen e asgjesimit te shtetit shqiptar dhe te deformimit kombetar aq me e eger behet propoganda kunder atdhetarit Enver Hoxha.

   Viktime e kesaj propogande eshte brezi i ri qe po bombardohet non stop 24 ore ne dite me nje rrjet shume te gjere dhe te sofistikuar duke i trullosur deri ne shplarje truri permanente.

   Por vepra e Enverit nuk mund te zbehet pamvaresisht shume gabimeve te ndodhura ne kohen e tij qofte nga eksperianca,qofte nga nje rrethim 40 vjecar nga athina dhe beogradi te ndihmuar ne ate kohe nga perendimi.Jo vetem i takojne ato dy dekoratat qe ka te Kuvendi por une do tishtoja dhe te tjera:

   1-DEKORATE ATDHETARIE
   Mbrojtja hyjnore qe i beri kombit Enver Hoxha ne konferencen e paqes ne Paris kur i tha botes se:
   SHQIPTARET KANE ARDHUR NE PARIS JO PER TE DHENE LLOGARI POR PER TE KERKUAR LLOGARI qe i la me goje hapur udheheqsit boterore me frengjishten e tij perfekte .

   2-DEKORATE TRIMERIE
   Mbrojtja e shkelqyer qe i beri monarko-fashisteve greke ne 1949 qe i shkerdheu nenen atyre.Kurse nen regjimin e talebanit Berishe ne 1994 komando greke shpartalloi dhe poshtroi maksimalisht duke vrare disa ushtarake shqiptare dhe duke i lidhur si bageti efektivin e nje njesie luftarake te mender berishes.

   3-DEKORATE GUXIMI
   Debimi spektakular qe i beri fllotes ruse ne Pashaliman qe shume stratege e cilesojne si nje nga veprimet me te guximshe ne historine e njerzimit.Ishen vitet 60′ kur Ruset ishin fuqia me e madhe boterore ushtarake derisa ne krizen e karaibeve ne 60′ Hryshovi i trembi amerikanet te cilet deshtuan ne ngjarjen e Gjirit te derrave ne Kube.

   4-DEKORATE LARGPAMESIE
   Trim u tregua dhe ne daljen nga traktati i Varshaves ne shenje proteste kunder pushtimit Cekosllovakise qe mbahet si dita kur u be komunist plehu Sali Birishi nga “mallengjimi” i ketij akti heroik .
   5-DEKORATE INTELIGJENCE
   Enver Trimi drejtoi vendin qe e mori absolutisht te shkaterruar dhe pa asnje kokerr leku ne arken e shtetit.Ai drejtoi dhe luftoi balle per balle me Titon per 30 vjet qe dihet se ishte nje figurat boterore me finoke dhe i mbeshtetur fuqimisht per te shkaterruar shqiperine.

   6-DEKORATE PER DIZINFEKTIM TE TURKOSHAKEVE
   Kjo eshte vepra e tij madheshtore qe vuri si Pashko Vaso ne zbatim moton :feja e shqiptarit eshte shqiptaria.Si rrjedhoje ekesaj politike kemi me mijra familje shqiptare me besim miks qe i ben me teper shqiptare se fetare.Eshte kriminale sot te shohes sumat perpjete te disa besimtareve dallkauke perpara gjergj kastriotit ne Tirane dhe kjo mjafton per kete supermedalje
   Jane shume aspekte qe flasin ne favor te ketij legjendari por pa harruar shume bema te keqia te tij qe nqs do ishte gjalle do ti kerkonte ndjese shqipatreve.
   Ishte sistemi i Enver Hoxhes qe mori Sali morracakun nga vicidoli nga nje familje ekstremisht analfabete ,i dha shkolle e futi ne gjirin e famijes deri te oxhaku i tij dhe pastaj ky gjarper kafshoi te zotin..
   Nuk dua te mbroj atdhetarin Enver Hoxha sepse ka qene ne nje fare menyre i para denuar nga koha qe jetoi dhe ideologjia qe perfaqsoi por Ate KOLLOS NUK MUND TA ZHDUKIN AS UFO-T nqs do vijne nje dite sepse ishte nje ZEUS qe historia e ka futur ne arkivat e saj.
   Ne ditet e sotme kur shqiperia eshte kthyer ne shprehje gjeografike nen ombrellen e Natos dhe klasa politike nuk eshte e afte jo vetem te vere ne funksion shtetin shqiptar por e ka shkaterruar ate perfundimisht duke e lene ne dore te ca ambasdoreve low life figura e tij eshte ne rritje progresiveVetem nje referendum popullor per Enver Hoxhen do ju mbylli gojen reaksionareve dhe tradhetareve te vendit te cilet ai I lujtoi per 40 vjet dhe nuk jane pak..
   Fakti qe ne ate vend nuk kane mbaruar akoma votimet qe nuk ndodh ne afrike tregon se ai vend eshte nastradinizuar.Do ishja dakort tja hiqja ato dekoratat enverit vetem se ka mbajtur si zagare disa monstra si berisha dhe fucknastradini qe ben sikur shan berishen dhe ja ngul Rames si enverist.

   Dy gabime te medha ka bere Enver Hoxha:
   -TOLERIMIN E SPIUNEVE NASTRADINEVE
   -FUTJEN NE SHTEPINE E TIJ TE KOBRES TROPOJES

   Reply to this comment
   • nasruddin March 11, 10:59

    Po nga na polle filorus si kopil i Putinit te Rusise se Madhe Bolshevike o derdimen i paudhe. Po si harrove ti kaq kollaj veprat “Social-Imperialistet Sovjetike” dhe vepren akoma me madhore “Hurshovianet” te Babait tend Enver Hoxha? Degjo nastradinin dhe shko dhe bej autokritike shpejt ne Organizaten Baze se ta preu koken Partia e Punes.

    Reply to this comment
    • nastradini i zogut kurves fashiste March 11, 12:55

     Ndër organizmat e para të Partisë Fashiste ishte edhe Milicia Fashiste. Më 18 shtator 1939, Jakomoni nëshkroi dekretin për krijimin e kësaj milicie, e cila bënte pjesë në Milicinë Vullnetare për Sigurimin Kombëtar. Sipas vetë fashistëve kjo milici “garantonte zhvillimet e revolucionit fashist”. Milicia Fashiste ishte e organizuar në një komandë dhe e shpërndarë në 4 regjione dhe 10 coorti. Milicia Fashiste ishte pjesë e rëndësishme e Partisë Fashiste pasi në fund të fundit anëtari i kësaj partie quhej milic vullnetar.

     Ja një pjesë e Statutit të Partisë Fashist

     Me dekretin e firmosur nga Mëkëmbësi Jakomoni datë 2 qershor 1939, hyri në fuqi Statuti i Partisë Fashiste Shqiptare. Nenet kryesore të këtij satuti janë këto:

     “‑Partia Fashiste Shqiptare asht nji milici civile vullnetare nën urdhërat e Benito Musolinit, krijues e Duce i Fashizmit.

     ‑Partia Fashiste asht e vetmja parti e Shqipnisë.

     ‑Pranimi në PFSH bahet përmjet nji kërkese apo me levën fashiste. Leva fashiste konsiston në kalimin nga bijt e shqipes në rreshtat e balilave shqiptarë e shqiptareve të vogla; nga balilat shqiptarë në rreshtat e avanguardistëve, nga avanguardistët në grupet e fashistëve universitarë e të djelmënisë fashiste; nga fashistët universitarë e të djelmënisë fashiste në PFSH e në Milicien Fashiste; nga shqiptaret e vogla në rreshtat e vajzave shqiptare; nga vajzat shqiptare në rreshtat e vajzave fashiste, nga vajzat fashiste ne Fashet femnore. Leva Fashiste bahet për çdo vjetë.

     ‑Fashisti në kohën e pranimit në PFSH betohet dhe nënshkruan formulën e betimit:

     BETIMI NASTRADINIT

     “Betohem se do të kryej urdhënat e Duçes, Themelues i Perandorisë dhe Krijues i Shqipnisë së Re ‑ dhe do t`i shërbej çështjes së Revolucionit Fashist e po qe nevoja edhe me gjakun tim”.

     Reply to this comment
 27. Miri March 11, 10:39

  Futuni ne yotube dhe shikoni cka thene dhe cka bere Enver Hoxha per Kosoven,si instaloi ai tanket ne kufi,si beri planin “Shperthimi”si sterviti grupet nga Kosova per kryengritje etj,tjeter pune se dikush e sabotoi.

  Reply to this comment
 28. Aliu nga Selenic March 11, 10:46

  KOMENT MBI KONVENTEN E Ahmet Zogut dhe Pashiqit 1924

  Duke marre shkese nga ky sontazh si dhe nga komentet qe sjellin di sa komentues per at qe kerkojne te dijen se kush eshte Ahmet Zogu une po ua paraqes konventen e shkruar ne mes Ahmet Zogute dhe Nikolla Pashiqit ne vitin 1924.
  Te gjith at qe mendojne se Ahmet Zogu paska demtuar Kosoven vetem 14 % u them se juve ose jeni zogista ose pinjolle te Pashiqit. Ketu nuk behet fjal vetem per Shenaumin dhe vermoshin pore konventa qe ka bere ne mes tyre eshte nje sgjatim Serbe ne shtetin shqiptar ose nje shte nen ombrellen e Serbeise. Ketu duhet te themi fale konjukturave politike te vendeve te tjera e kryesishte te Italise se shqiperia , do te ishte pushtuar tersishte nga Serbet. Ne lidhje me qendrimin e Zogut me lidhjet me Serbin duhet pare edhe me tehu.! Nuk eshte vetem Ahmeti pore edhe i biri i tije Leka qe edhe juve nje pjes e mire e keni degjuar ku ne vitin 1981 vjen ne Kosove dhe ne Serbi dhe ne te gjitha televizionet Serbe Leka denancoi demonstratat e Kosoves duke i quajtur ato indoktrinim nga politike e Enver Hoxhes., Pra edhe pinjolli i tije Leka beri te njejet gje . Une them me bindje qe kurre populli i Kosoves nuk munde te pajtohet me nje sontazh te tille. Fakte flasin ndryshe tersishte. Ndersa per Berishen i kam shkrojtu ne komentin me larte.!
  Lutemi lexojeni konveten dhe pastaj komentoni.!

  MARRVESHJA NIKOLLA PASHIC-AHMET ZOG E GUSHTIT 1924

  Marrëveshja Nikolla Pashiç – Ahmet Zogu e gushtit të vitit 1924
  1. Shqipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.
  2. Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njoh dinastinë Karagjorgjeviq.
  3. Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njoh Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.
  4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anulohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.
  5. Shqipëria do të mbajë një xhandarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e shfarosur çdo lëvizje të ngritur kundër Ahmet Zogut dhe kundër regjimit të vendosur prej tij.
  6. Në këtë xhandarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficerë rus të ish ushtrisë të Gjeneralit Vrangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë xhandarmëri me mjete financiare dhe armë.
  7. Në xhandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerët jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranojë në interes të dy vendeve.
  8. Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganor në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpërmes kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.
  9. Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllavë do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit.
  10. Qeveria shqiptare duhet të deklarojë pranë Konferencës të Ambasadorëve në Paris që tërheq pretendimin e saj për sovranitetin mbi Manastirin e Shën Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit që mbeten në zotërimin e Jugosllavisë.
  4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anulohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.
  5. Shqipëria do të mbajë një xhandarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e shfarosur çdo lëvizje të ngritur kundër Ahmet Zogut dhe kundër regjimit të vendosur prej tij.
  6. Në këtë xhandarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficerë rus të ish ushtrisë të Gjeneralit Vrangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë xhandarmëri me mjete financiare dhe armë.
  7. Në xhandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerët jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranojë në interes të dy vendeve.
  8. Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganor në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpërmes kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.
  9. Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllavë do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit.
  10. Qeveria shqiptare duhet të deklarojë pranë Konferencës të Ambasadorëve në Paris që tërheq pretendimin e saj për sovranitetin mbi Manastirin e Shën Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit që mbeten në zotërimin e Jugosllavisë.

  Reply to this comment
 29. tomsojeri March 11, 13:03

  Nuk dua te futem ne replika qe shof me lart dhe sejcili ka te drejten e shprehjes se lir dhe te shpreh kendveshtrimin e tij duke then realitetin re duke e shtremberuar ate sipas ndjenjave !Ate qe un dua te them esht qe nuk shoh asgje te perbashket mes Enver Hoxhes dhe Sali Berishes qe jan aq larg e nuk bashkohen kurr si dy paralele ne hapsir !
  Or Kosovar ! Qe kur ju na u bet anti Enverista qe hanit dru e futeshit ne burg per nje fotografi te Enver Hoxhes qe e mbanit ne xhep si hajmali ! Vet mi keni then ! Kush ju a ndruyshoj kte mendje dhe kthyet pllaken aq shpejt !!!! Akoma keni mikrobin serbofil ne gjak dhe menjeher infektoheni ! Nuk e besoj kte sondazh ! Kur dikur jam munduar tju them per cfar te metash do e kritikoja Enverin qe ishte e famshmja “luft klasash” juve me tregonit se si policet serb ju nxirnin nga makina e ju rihnin ne sy te femijve e gruas ! Vet mi keni then! Kur nje Kosovar kerkonte te hapte nje biznez psh Distriputor benzine ,ndonese ishit ne vendin tuaj apo edhe ne qyteti apo fshatin tuaj ,kjo e drejt i takonte serbit e jo ju !Vet mi keni then!
  Mos vall Enver Hoxha e kish fajin per kto dhe ju ka demtuar dhe e vini ne nje nivel me Sali Berishen qe mos te them shum te tjera por edhe benzinen ju a ipte serbeve per tju goditur ! E vetmja zili qe ju kishim ishte levizja juaj e lir qe Titua ju a “dhuronte” me imponim bile e tani qe na u dha rasti po e shohim mjerimin e saj ! Enveri na imponoj te ndertonim Shqiperin ndersa Saliu na vodhi ,djersen dhe shkateroi gjithcka kishim ndertuar me aq mund ! Prandaj or ti sondazhxhiu mjeran mos hidh ne tavolin letra qe nuk kan te njejten ngjyr ! Nuk je aspak i besushem dhe nuk di qellimin e ktij “konkluzioni” Ti je nje Salihist sic jan shum kosovar e maqedonas qorra qe edhe kur doni te beni krahasime perpiqeni te lani mutin e Sales me ujin e Enverit……Se ku e gjeni per rastin Kosov krahasimin mes ktyre un nuk e kuptoj !!!

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 August 14, 11:51

   o lali
   me foton e enverit janë futur në burg ata që e mbrojnë dhe sot!!
   ata që e shajnë e kanë sharë dhe atëherë!!ata kudo që ishin,në europë në fillim të ’90ës thoshin akoma “jemi jugosllavë”!!të rrallë ishin ata që thoshin jemi shqipo!!
   po të njëjtit sot janë kosovarë,o shqipo si e thonë këta që mbrojnë enverin!!
   prandaj mos u mërzit e lali!!
   që gazeta e bithës shife si shkruan!!që në fillim fillon me manipulim!nuk të jep lajmin por përpiqet të të fusë në brazdën e saj!!
   punë VK!!
   as e para e as e fundit!!

   Reply to this comment
 30. Bilal Camurri March 11, 14:04

  Gjeneralet e Beogradit nuk jane marre shume me percoret e stanit shqiptar.kete detyre ja kane lene stanareve malazias,qe na e kane marre doren,qe ne kohen e Mark Milanit.Enver Hoxhen e rekrutoi Malaziasi Miladin Popovic,ndersa Saliun,kuneterit e vjehrrit,Predrag dhe Momir Bullatovic.

  Reply to this comment
 31. intelektuali August 14, 10:13

  NJE ARTIKULL SHKENCOR PER TE SQARUAR VEMJET QE LA PAS ENVERIT DHE LAKEJTE E SIGURIMIT TE SHTETIT QE LA PAS RAMIZI:

  “A e shiti Enver Hoxha Kosoven?”

  Se pari:

  Si, dashuria me Beogradin e varrosi çështjen shqiptare ?

  Te flasesh per nje ceshtje aq te madhe, sic ishte ajo e Luftes se Dyte Boterore dhe pozicionin e cunguar qe ze lidershipi i ri komunist shqiptar ne te, ne saje te emisareve komuniste jugosllave (Miladin e Dushan) dhe te rolit determinant, (sic e thote vete) te Enver Hoxhes, qe as ne programin (aktin) themelues te Partise Komuniste, ceshtja shqiptare e Kosoves nuk permendet gjekundi, dhe keto sot pas 12 vjeteve demokraci t’ja faturosh nje tjetri si “lajthitje”, sic ben ambasadori i kaluar ne “Komentet falsifikuese” ne “Korierin” e 5 nentorit, eshte e kunderta.

  Megjithate le t’ja leme gjuhen e komenteve, gjuhes se dokumentave historike: A e shiti Enver Hoxha Kosoven apo jo?! dhe si e shiti ne periudhen e dashurise se tij me Beogradin?!

  Ne krye te tavolines themeluese, krijimi i Partise Komuniste Shqiptare, gjeti Miladinin e Dushanin dhe te dy ata, krijuan partine. Mendoj se kjo nuk ka nevoje per zgjatje, sepse nuk eshte objekt i ketij studimi. Si ne aktin themelues te partise dhe ne asnje dokument te saj gjate luftes, nuk ka asgje per ceshtjen e Kosoves. “Ceshtjes shqiptare te Kosoves iu vu vula qe ne 8 nentorin e ’41-it, – shkruan V.Dedejeri, ish biografi e Titos. (V.Dedejer, Kujtime, botim i vitit 1949, Beograd).

  Per ta zgjeruar me tej argumentin, Dedejeri ne “Jugoslavensko Albanski odnosi”, faqe 11-30, po per themelimin e Partise Komuniste Shqiptare dhe per mos zenien ne goje te ceshtjes se Kosoves, perseri shkruan: “Ne mbledhjen themeluese te Partise Komuniste Shqiptare, (e cila u be nen tutelen e dy emisareve komuniste jugosllave, Dushan Margoshes e Miladin Popovicit,) ceshtja e Kosoves as qe u permend.

  Per kete ceshtje (te Kosoves) pllakosi po ashtu heshtja e plote edhe ne Konferencen Kombetare te Partise ne marsin e vitit 1943 (Dedejer, “Jugoslavesko – Albanski adnosi”, fq.11-20). Pra jane vete jugosllavet ata qe akuzojne ish udheheqjen komuniste me Enver Hoxhen ne krye se Kosoven PKSh-ja ja la Jugosllavise.

  I vetmi qe e ngre dhe ankohet se PKSh nuk e ka ne axhenden e saj, e as ne program ceshtjen e Kosoves eshte Koco Tashko, i cili ne fund te vitit 1942 i shkruan Moskes:”Per Kosoven, Partia deri me tani ka heshtur vazhdimisht, duke thene se kjo ceshtje eshte e Partise Komuniste te Jugosllavise (Prof. Plasari dhe Dr. Malltezi, “Politika” fq. 183-187).

  Le te vazhdojme me Konferencen e Pezes, 16 shtator 1942. Me qe ishte pluraliste, atje nga nacionalistet jo vetem u diskutua, por u arrit te sanksionohej edhe ne vendimet e saj qe “ne Kosove e viset e tjera shqiptare, jashte kufijve te kishte te njejten organizim dhe po ate forme pushteti, si Shqiperia” vendime, qe nuk u zbatuan asnjehere. Perse – ne do ta shohim ne vijim:

  Ne gusht te vitit 1943 u zhvillua mbledhja e Mukjes, ku perfaqesuesi kryesor komunist i Enver Hoxhes, Ymer Dishnica, do te kujtonte: “Ceshtja e Shqiperise etnike, qe do te perfshinte Kosoven, kishte qene nje nder dy guret e kufirit, qe me formulimin qe beme, e kapercyem.

  Me kete vendim, per Miladin Popovicin u mbush kupa, i cili e denoi Proklamaten e Mukjes, duke na thene: Ju shpallni lufte kunder fashizmit dhe jo… pavaresine. (Petrovic, libri “Kosova” f. 343-348). Me 31 dhjetor 1943 deri 2 janar 1944 ne Bujan te Tropojes u mbajt ajo, qe eshte quajtur Konferenca e Bujanit, e cila vendosi te nisnin e te funksiononin strukturat qe do te conin ne bashkimin e Kosoves me Shqiperine.

  Komiteti Qendror i Partise Komuniste te Jugosllavise nuk qe aspak dakord me kete pjese te Rezolutes se Bujanit. Bashkepunetori i ngushte i Titos, Milan Gjilas, ne nje leter qe i dergonte Komitetit Rajonal, e eleminoi ceshtjen, sic e denoi Bujanin edhe Enver Hoxha” (Rajovic, libri “Autonomija” fq. 439 dhe Hibert, libri “Albania Struggle” fq.91).

  Ndersa Ramiz Alia ne librin “Une Ramiz Alia, deshmoj per historine”, shkruan se: “Ne vendimin per prishjen e Mukjes, ka ndikuar edhe ceshtja e Shqiperise etnike, e cila u shtrua ne Mukje”. Po perse u anullua, denua Mukja?! Kete na e thone te tjere studiues e politikane te kohes qe do t’i shohim me poshte:

  “Anullimi i Marreveshjes se Mukjes u be me nderhyrjen e Tempos dhe shkak i saj ishte ceshtja e Kosoves”. (E. Barker, dhe B. Tones, libri “Per Luften Nacional Clirimtare” f. 123). Ata qe e firmosen ate (Marreveshjen e Mukjes) do te mbajne pergjegjesi (D. Mugosha, libri “Kujtime” 1973, f.50-58).

  Le te ecim me tej me dokumentat, jo me me autore e studiues te huaj, por nga vete goja e Enver Hoxhes: “Ne pragun e clirimit te Jugosllavise dhe te Shqiperise, ne edhe njehere pranuam se nuk eshte koha per te shtruar ceshtjen e bashkimit te Kosoves me Shqiperine”. (E. Hoxha, leter sekrete derguar Stalinit, 2 shtator 1949. Kopja e vetme gjendet ne Arkivin Qendror Rus, Moske,Arkiv, RCHIDNI.D.Op.137, D.68. L 64-73)

  Ne prill te vitit 1945 u be Masakra e Tivarit, per te cilen jo vetem si veper makabre ndaj shqiptareve te Kosoves e te viseve te tjera shqiptare nen Jugosllavi nuk u ngrit zeri, por ne dhjetor te vitit 1946, Enver Hoxha ne Byrone Politike do te deklaronte e kercenonte: “Disa anetare partie duan te filozofojne se mos thote populli c’bete me Kosoven…Ne do te ua spjegojme, kush nuk na kupton, ne do te luftojme” (Proces Verbal i mbledhjes se Byrose Politike, 15 dhjetor 1946,ish Arkivi i KQ te PPSh).

  Ne prill te vitit 1945, Dushan Mugosha dhe Mehmet Hoxha moren pjese si perfaqesues te Kosoves ne Kuvendin e Serbise, mbledhje qe u shty dhe u be ne korrik te vitit 1945, ku u miratua Projektrezoluta per aneksimin e Kosoves ne Serbine Federale” (Bajraktari, libri “Serbia’s Annexation” f. 118) Jo shume pas kesaj ngjarje, Enver Hoxha do te shkonte ne Konferencen e Paqes ne Paris (gusht 1946) dhe do te deklaronte” “Ne nuk kemi pretendime ndaj aleatit tone Jugosllavi”. (Enver Hoxha,Fjalimi orgjinal ne Konferencen e Paqes, Paris,AQSH).

  I morem dokumentat nje e nga nje, qe nga themelimi i PKSh, pas marrjes se pushtetit nga Enver Hoxha, e deri ne Konferencen e Paqes. Pyesim: Ka antikombetarizem me te madh?! Disponojme edhe dokumenta te tjera, psh: Ne vitin 1946 Enver Hoxha ne nje leter per Titon shkruante: “Ne rast se do te behet nje hap tjeter ne lidhje me bashkimin, na lajmeroni “(N.Malkolm , libri “Kosova, nje histori e shkurter).

  Ne vitin 1946, pas kthimit nga Shqiperia, Velimir Stojnici, ne nje informacion raportonte: “Tirana zyrtare nuk kishte asnje qendrim te percaktuar, asnje reagim per te ardhmen e Kosoves, aq sa perfaqesuesi anglez ne Tirane thekson:”U cudita pse Qeveria Shqiptare deri me sot nuk ka dhene kurrfare deklarate per qendrimin e saj ndaj Kosoves”” (Raport i V. Stojnicit, Beograd 1946,).

  Ne nje mbledhje te jashtezakonshme te Plenumit te Komitetit Qendror te Partise, dhjetor 1946, Enver Hoxha do te pyeste ne menyre retorike: “A eshte ne interesin tone qe ne ta kerkojme Kosoven?!” Dhe ne vijim, po vete Enver Hoxha,do te pergjigjej: “Kjo nuk eshte pune progresive per t’u bere,… perkundrazi ne duhet te bejme qe te sigurojme qe kosovaret te vellazerohen me jugosllavet”. (Proces-Verbali, Mbledhja e Plenumit te KQ te PKSh, dhjetor 1946, ish Arkivi Qendror i PPSh). Per komente, besoj se nuk ka nevoje.!

  Se dyti:

  Ato qe i thuheshin Enverit, shkonin ne Beograd!

  Ky eshte deklarimi me kuptimplote i njerit prej lidereve me kryesore te Kosoves, Fadil Hoxhes, i cili tregon se c’ishte Kosova per Enver Hoxhen. Kete deklarim, (nese e dini se c’perfaqesonte Fadil Hoxha ) jo vetem e ka shkruar ne librin e kujtimeve, por e ka thene ne nje interviste edhe ne TVSH-ne tone (nentor 1999) dhe na e tha edhe ne shtepine e tij kur ne veren e 1999-es ishim me Presidentin Moisiu (ish atehere President i Shoqates se Atlantikut ) me gjeneral Parllakun (Hero i Popullit), me gjeneral Bekteshin (ish pjestar i Bujanit) e me Liri Belishoven (ish Sekretare e Komitetit Qendror te PPSh)

  Te flasesh per mbrojtjen e ceshtjes se Kosoves nga Enver Hoxha, sic ben “polemizuesi”, do te thote qe per kete ceshtje te kishte nje program, platforme apo strategji! Te tilla nuk ka, as gjate Luftes se Dyte Boterore, as pas saj. Vecanerisht ajo qe e varrosi ceshtjen shqiptare te Kosoves, eshte periudha e dashurise se Enver Hoxhes me Beogradin e Josif Broz Titon. Vetem pas 1981-it, Enver Hoxha ngre borite “e propogandes megallomane ne mbrojtje” te Kosoves.

  Ne nje kohe rekord ai udhezon dhe shkruhen ne gazeten “Zeri i Popullit”, “Bashkimi” e “Drita” rreth 13 artikuj te ashtuquajtur “bomba”. C’kishte ngjare?! Perse Enver Hoxha u kujtua pas afro 40 vjetesh per Kosoven dhe te drejtat e shqiptareve?! Pergjigja ishte dhe eshte, edhe e qarte, edhe e thjeshte: Ai kerkonte te dilte i lare se nuk e kishte shitur Kosoven, pra te lante duart si Pilati, per krimin qe kishte bere.

  Ku ishte ai me 1945-n?! Po ne 1948-n?! Po ne 1956-n?! Ne 1960-n?! Ne 1968-n e ne 1979-n?! Ne 1981-in, Enver Hoxha shperthen, i kthehet Kosoves, “mbron” Kosoven, “i digjet zemra” per shqiptaret ne ish-Jugosllavi! Pse-ja eshte e qarte: Tito, si deshmitari kryesor dhe allishverishesi i shitjes se Kosoves, ne vitin 1980 kishte vdekur.

  Sic e shihni asgje nuk tregon strategji mbrojtjeje per shqiptaret, por per mbrojtje te “principates” se Enverit, ku te rrethuar ne tela me gjemba punonin me se dy milion skllever, per familjen e madhe te ish Byrose Politike. Aq e vertete eshte kjo, sa qe mjafton te permend deklarimin e Vasil Katit, ish zevendesminister i tregetise se jashtme ne kohen e Enverit dhe po ne kohen e Enverit i denuar, i cili me 1978 nga burgu i Ballshit do te depononte: “Per cdo vit ne e kishin me plan te padiskutueshem e te detyrueshem qe te importonim nga jashte 18 mije ton tela me gjemba, per te rrethuar klonin (kufirin)qe te mos arratiseshi n shqiptaret (kupto sklleverit).

  Le te hidhemi edhe nje here ne retrospektive: Ne shtepine e tij, ne veren e vitit 1999, Fadil Hoxhes i bera pyetjen: “A kishte kontaktuar dhe a ja kishte bere ndonjehere prezent Enver Hoxhes, ceshtjen e rende te Kosoves? Fadil Hoxha mu pergjigj: Po, kam shkuar te Enver Hoxha ne Tirane ne dhjetor te vitit 1945, inkonjito pa lejen e Titos, se bashku me Zekeria Rexhen dhe i kam shtruar si gjendjen e rende nen Serbi ku ndodhen kosovaret, ashtu edhe se c’duhet te benim. Kjo ishte bisede shqiptaresh e mendoj, per shqiptaret. Biseda e zhvilluar ne kabinetin e Enverit, ne vend qe te behej preokupim i Qeverise Shqiptare, kishte mberritur para kthimit tim te Tito”.

  Keshtu e mbylli deklarimin e tij ish udheheqesi kryesor i Kosoves dhe ne nje periudhe kohe edhe President i Jugosllavise, Fadil Hoxha. Edhe nje retrospective tjeter: A e dini perse e vrane dhe cili e vrau Miladin Popovicin, qe Enver Hoxha i vizitoi edhe varrin kur ishte ne vitin 1946-en ne Beograd?!

  Ate e vrau nje shqiptar patriot, Haki Taha, ish mesues. Haki Taha, para se te qellonte, nxorri nga gjiri flamurin kombetar, e shpalosi, ku ne te me shkronja te arta ishte qendisur: “Kosova Shqiperise. Vdekje tradhetareve”! dhe qelloi…”. Komentet, mendoj jane te teperta.

  Te “paverteta” e te “pa qena” i quani denimet qe jepte regjimi shqiptar i Tiranes per ato qe flisnin para viteve -’70-te per Kosoven e Shqiperine etnike.

  Po ku ti coj une, 1226 vete kosovare, ose me mire te shprehemi shqiptare, te cilet Enver Hoxha i denoi me 8 e 12 vjet burg, sepse donin, kerkonin dhe shpreheshin per clirimin e Kosoves dhe Shqiperine etnike?! Po 4561 te tjere kosovare, si t’ja bejme, qe i internuan ne zonen e Myzeqese e zona te ndryshme ne thellesi te vendit sepse nuk gezonin besimin e rregjimit?!.

  Po tere ato shqiptare qe iknin nga Kosova per ti shpetuar denimit te rregjimit serb dhe i denonte regjimi i Tiranes si agjente, apo i kthente ne Jugosllavi se kishte nje marreveshje te fshehte Tirane Beograd?! Po a nuk jane denuar ketu per Kosoven, figura te tilla te njohura si Bedri Pejani e Selman Riza, apo qe te tjere kishin shkruar libra per Kosoven, si Vasfi Samimi e Besim Qorri?!

  Por keto e qindra fakte si keto, nuk mund te mendojme se nuk i di, por respektojme te drejten qe i takon nje ish posicioni qe ishit si nje “ish diplomat i Hanoit e i Algjerit”. Edhe ne se i mohoni, nuk mund te mbulohen plaget e atyre qe i kane hequr mbi kurriz dhe shume e shume te tjere qe punuan per ceshtjen kombetare, por qe nuk u dihet se ku u prehen as eshtrat sepse Enveri “nga qe i donte shume kosovaret” edhe pa varre i ka lene, e megjithate per ju Enveri perseri, faj nuk ka.

  Tu evidentosh shqiptareve sic beni ju vepren e ndyre te ish Sigurimit te Shtetit, si pune te vyera te ish regjimit te Enver Hoxhes dhe ta propagandosh Enverin dhe strukturat e inkriminuara te shtetit komunist si pergatites te rezistences se viteve ’70- te dhe ’80-te ne Kosove, do te thote te mohosh sakrificat sublime te nje populli te tere te Kosoves martire per liri, per arsim e kulture, per ceshtjen kombetare. Aferim!…

  Reply to this comment
  • Mollosi August 14, 11:16

   Sakte!

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F August 14, 22:36

    Per te dy ju gjysem bajga te ndare ne mes!
    Mollos apo mullaqe (faqe bythe) dhe nastradin alias shurran kastraveci , koteci a kostreci njesoj eshte.
    Burgaxhi ordiner dhe spiun hesapi.
    Ju mund te mos ngopeni duke ngrene jashteqitjet e gjithfare kopuku, dallkauku dhe antishqiptari, serb, rus, e gopi semes, por nje gje duhet te keni te qarte.
    Shqiptaret e ndershme kudo ku jane ne Shqiperi, Kosove, ne trojet e tyre dhe jasht saj kane pare dhe shohin tek figura e Enver Hoxhes, duke perjashtuar gabimet e sistemit te adaptoi sikunder dhe adaptuan plot te tjere, njeriun dhe patriotin e madh, qe ka qene dhe mbetet i vetmi, por i vetmi dhe i paperseritshmi deri me sot dhe per kushedi sa vjet te tjera, Burre Shteti dhe jo vetem per Shqiperine por i denje dhe i afte per te drejtuar cilindo shtet te botes.
    Referojuni mor plehra te qelbosura antishqiptare axhanseve te huaja dhe po e ngushtoj biseden, konkretisht nje burri shteti siç ishte Ronald Regan dhe zonjes se hekurt te Anglise, Margaret Theçer çfare kane thene kur vdiq Enver Hoxha.
    Po kush po pjerdh per fletushkat antishqiptare qe shkruajn shqip dhe koqevare si ata qe qenkan intervistuar nga kjo fletushke viçesh?

    Reply to this comment
    • Mollosi August 15, 00:36

     Nuk je fajtor ti. Fajtor eshte “e kuqja” qe ta ka mjegullisur mendjen. Dhe aq te mjegullisur e ke sa qe nuk mund te dallosh qe Enver idioti i dekoroi antishqiptaret me te medhenj serbo-malazez. Dhe nuk di tjeter vec fyerjeve dhe fjaleve te ndyta. Dhe aq shume e ke mbushur gojen me bajga sa qe nuk do kesh qare pa i perbire ato fekale kafshesh!

     Reply to this comment
  • Partizani August 14, 23:52

   O nastradin HALEJA!
   Te gjithe kete corbe qe hedh ne treg e ke marre ne kuzhinhen serbe te UDB-se!!
   Kosova,Cameria,Presheva,gjysma e Maqedonise,gjysma e Malit te Zi qe ishin troje shqiptare u shkeputen nga Shqiperia ame me vendimin e Konferences famekeqe te Londres se 1913-tes!
   Ketu nuk kishte pune Enveri,se po te ishte kaq lehte atehere te pyes une ty:
   -Pse sot e 25 vjet KAPITALIZEM Shqiperia nuk eshte bashkuar me Kosoven,Camerine,Presheven etj,etj???
   Lere Enverin te qete,por me jep sot pergjigje per kete pyetje qe te bej!!!
   Mos u lodh me zhgarravina anti shqiptare qe te futesh percarje midis shqiptareve per interesat serbe!!!
   Enveri nuk e kishte Kosoven qe ta shiste!
   Kosova dhe trojet e tjera ishin pjese e shteteve fqinje dhe Enver Hoxha nuk mund te hapte LUFTEN e TRETE BOTERORE per te marre me force ato teritore qe FUQITE E MEDHA i kishin marre dikur!!!
   Ne se nuk do ishte organizuar LUFTA NACIONAL-CLIRIMTARE ne Shqiperi nga PKSH as Shqiperia e sotme nuk do ekzistonte me,sepse ne Konferencen e Paqes ne Paris ministri i Jashtem grek kerekoi qe Shqiperia te mos njihej si pjese e Koalicionit FItues Boteror,por si pjese e Boshtit Berlin-Rome-Tokio!!!
   Kjo eshte e verteta,o krric UDB-ash e jo ajo qe derdellit ti!!!
   Vetem per nje gje vlejne zhgarravinat e tua:
   -Qe njerezit e sotem te kuptojne mire se cfare ARMIQ TE EGER E TE PABESE ka patur Shqiperia atehere dhe qe shteti shqiptar in denoi sipas ligjeve ne fuqi!
   Shumica e kosovareve qe kaluan kufirin para 90-tes ishin agjente te UDB-se ngtaj e kane patur hak plumbin shqiptar!
   Ja edhe ti e ke patur hak nje PLUMBG BALLIT se je nje ARMIK I NDYRE i kombit shqiptar!!
   Dhe thuaj pasdtaj se ka gabuar Enver Hoxha!
   Perkundrazi:AI DUHET T’U KISHTE ZHDUKUR SI RRACE KOMPLET juve kermave anti shqiptare!!!
   Keni 25 vjet qe jeni ne pushtet pa Enverin,por nuk mund te thoni asgje se cfare keni bere me mire se ai per popullin fukara!!!
   E kunderta ka ndodhur:
   -Shqiperine e shkaterruat komplet se ashtu e deshi UDB-ja!!!

   Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 August 15, 10:46

   për ty o nastardin haleja dhe xhaferr deva ishte nacionalist i flaktë!!dhe ai vrau boll!!ballistët po ashtu,kishi shqiponjën në ballë!!të paktën të dy palët ishin internacionalist!krahas shqiponjës kishin dhe kryqin e thyer!!

   Reply to this comment
 32. CANI August 14, 10:35

  Per mendimin tim tegjithe politikanat e shqipris per Kosoven jane te njote ,kita shiten si patriota pore kure eshte koha per te perkrah Kosoven e ulin koken edhe mshifen diku ne biren e minit .

  Reply to this comment
 33. Mark uk August 14, 14:18

  Kane bere shume pake cfar meritojn te jua kishin bere.Cdo shqiptar duhet te duajn kosoven po pa kosovare.

  Reply to this comment
 34. kosovari August 14, 14:36

  shendet te gjithe shqiptareve kudo qe jane!
  mendje me te ngritur me shume se kurre,
  eshte nje teme shume interesante e dale nga nje analize,
  por nuk po me pelqen menyra e shkrimeve; fyerjet dhe diskutimet cinike,
  shqiptaret, duhet t’i lene nje here e pergjithmone perqarjet ne mes vete, se nuk mundemi te qendrojme karshi popujve tjere.

  me tej, desha t’i bej nje analize, temes;
  nuk kemi mundesi te bejme nje krahasim te tille,
  kur dihet se enver hoxha ka jetur ne nje kohe, krejtesisht tjere, kohe e blloqeve dhe e luftes se ftohte, ne nje kohe, qe rreziku I ekzistences, shkatrrimit dhe zhdukjes nga faqja e dheut ka qene 80%.
  ndersa, ne kohen e berishes,, blloqet nuk ekzistonin, thyerja e blloqeve vec ishte bere, me bashkimin e gjermanive.
  shtrohet pyetja; qka nese nuk ishin bashkuar gjermanet, dhe te ekzistonin blloqet, dhe lufta e ftohte te vazhdonte, si do ishte shqiperia sot, me berishen dhe te tjeret?!

  kam nje mendim, nese edhe ju e pranoni, nese bejme nje analize ,duke u bazuar ne keta faktore qe I permendim, kuptohet analize me fakte shkencore, kohen si e gjeti enver hoxha shqiperine, pas ikjes se mbretit zog, dhe kohen si e gjeti berisha shqiperine, kjo eshte metode krahasimtare e analizave shkencore.
  pas ketyre elementeve e kemi me te qarte, dhe me te drejte, personalitetin e secilit njeri qe e udhehoqi shqiperine, etj.
  enveri e gjeti shqiperine te okupuar,
  berisha e gjeti shqiperine me nje system te mirefillte arsimi, kulture dhe me nje bujqesi gjysem te zhvilluar, dhe me nje baze fillestare te industries, me disa hidrocentrale te reja me ca fabrika,minijera, dhe ta shtrojme diskutimin lehtas, eneveri si e gjeti shqiperine, me qfare arsimi, kulture, zhvillimi, etj. vetem keneta e maliqit, sa smundje u solli shqiperise, etj.

  keshtu mundemi te bisedojme, dhe eshte mire, ti marrim vetem veprat e mira, nese vepra e mire e mund ate te keqen,

  te bashkohemi siq thoshte skenderbeu njehere moti, s’ka zgjidhje tjeter. per shqiptaret,
  ne duhet te punojme naten dhe diten, sic thoshte Naimi I madh, per t’i zene popujt tjere,
  diten e mire, ju le shenden!

  Reply to this comment
 35. lato August 14, 14:46

  Mark-uk,ata qe duhet te qerrohen nga ky vend e nga kjo faqe,jane cretinet si ti! Kosovaret jane zot shtepie ne toke te vet.

  Reply to this comment
 36. toni August 14, 17:46

  Mos te kish qene E Hoxha as kosova nuk dohte sot,kur po del dhe Ibrahim Rugova hero vaj mede per te tjeret.

  Reply to this comment
 37. Kopaçe August 14, 20:35

  Enver Hoxha eshte figure qe e duan kosovaret. Berishen mba shume vitesh do ta pshurrin si qente e rruges…

  Reply to this comment
 38. METEH August 15, 06:09

  Zoterinj:”Po ti dijesh e mira kaut-nuk i pritesh koka”.Pas vdekjes te shajne dhe INJORANTET,agjentet e UDB,CIAS,KGB,ASFALISE,etj.Enver Hoxha ishte burre shteti qe i vari ne maj shtylle te njithe spiunet e tradhetaret qe i hidhnin me avjon ne malet e shqiperise keto mostra qe permendem me lart.Sa qe Enveri nuk guxoi njeri te futesh ne shqiperi as zogu fluturak e jo me si tashme qe eshte futur edhe qeni edhe dosa.Per Kosoven ai punoi shume,por Titua nuk leshonte PE,as Saliu nuk beri gje,bile ky u hapi rrugen per te ardhur ne shqiperi spiunet e UDB dhe kapen trojet e pronareve duke e bere çorape kete vend.Kosovaret jane njerz te trash,injorant,spiune,imoral,koke-trashe,vrases(e kane mendjen te huri),Rugova punonte per Serbin,ishte kunder UÇK,etj.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*