Sondazhi: Ja çfarë e tremb më shumë njerëzimin sot

November 13, 2017 02:53

Sondazhi: Ja çfarë e tremb më shumë njerëzimin sot

Cili është kërcënimi- nga ata që dëgjojmë shpesh të flitet në media- që më shumë nga të gjitha fut në ankth njerëzimin?

Sipas një studimi të institutit të kërkimit në SHBA, “Pew Research Center”, rreziku nga i cili njerëzit frikësohen më shumë është ngrohja globale.

Studimi është kryer mbi 45 mijë njerëz të ndryshëm në 40 shtete të ndryshme.

Rezultatet, bazuar mbi situata që janë gjykuar si shumë “shqetësuese” janë si më poshtë:

Ndryshimet klimaterike shihen si një frikë e madhe sidomos në vendet e Afrikës dhe Amerikës Latine.

Përsa i përket të intervistuarve në Europë dhe në Lindjen e Mesme frikën më të madhe e kanë nga ISIS.

Edhe paqëndrueshmëria ekonomike globale është një arsye meraku: është cituar si kërcënimi i dytë botëror në gjysmën e vendeve të studiuara.

Programi bërthamor iranian shqetëson gjumin e ShBA-ve dhe Izraelit,

Ndërsa sulmet kibernetike shihen si kërcënim real nga koreanët e jugut.

b.m. / dita

November 13, 2017 02:53
Komento

3 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku November 13, 14:35

  Pse nuk e thoni qe frika me e madhe e shqiptareve eshte se mos vdes para kohe Edvin Bytho Rama?

  Reply to this comment
 2. Lisi November 13, 15:52

  Dje pér $ 6000 , për interesa shtetërore , bëhej problem
  deri në majë të piramidës !
  Sot , në demokraci( ? ) , politikani alabak i radhës , me $ 6000 , më falni për shprehjen , fshin bythën !
  Na duhej , a s’na duhej bomba atomike , ky është tjetër problem .
  Dhe unë mendoj se , s’na duhej !

  Reply to this comment
 3. Lisi November 13, 15:59

  Dje pér $ 6000 , për interesa shtetërore , bëhej problem
  deri në majë të piramidës !
  Sot , në demokraci( ? ) , politikani alabak i radhës , me $ 6000 , më falni për shprehjen , fshin bythën !
  Na duhej , a s’na duhej bomba atomike , ky është tjetër problem .
  Dhe unë mendoj se , s’na duhej !
  PS
  Më falni , e adresova gabim !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*