Sondazhi me pyetjet seksuale për fëmijët, reagon Ministria e Arsimit

May 25, 2018 21:37

Sondazhi me pyetjet seksuale për fëmijët, reagon Ministria e Arsimit

 

Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë kërkon të sqarojë opinionin publik mbi abuzimet që bëhen mbi një studim i cili ka filluar të zbatohet që në vitin akademik 2009-2010.

Ministria i ka quajtur akuzat “përdorim i ulët për revansh politik duke dezinformuar prindërit dhe opinionin publik është një turp për këdo që e bën”.

Duke theksuar se pyetësori përdoret në 48 vende të Europës, përfshirë dhe Kanadanë, dhe sipas ministrisë është zbatuar çdo protokoll i njëjtë.

Njoftimi i Ministrisë së Arsimit:

Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë kërkon të sqarojë opinionin publik mbi abuzimet që bëhen mbi një studim i cili ka filluar të zbatohet që në vitin akademik 2009-2010.

Çdo përdorim i ulët për revansh politik duke dezinformuar prindërit dhe opinionin publik është një turp për këdo që e bën.

Ky pyetësor zbatohet në të njëjtën kohë në 48 vende të Evropës përfshirë edhe Kanadanë, duke zbatuar rigorozisht të njëjtin protokoll, metodologji dhe pyetësor.

Këta që duan të abuzojnë sot harrojnë se e njëjta praktikë është ndjekur që në raundin e parë. Raporti, i prodhuar nga pyetësori 2013-2014 e bëri Shqipërinë pjesë të raportit evropian të këtij studimi.

Të dashur qytetarë dhe prindër:

Studimi mbi sjelljet Shëndetësore tek Fëmijët e Moshës Shkollore 11, 13, 15 vjeç (HBSC- Health Behaviour in School -Aged Children) është një studim që ka filluar para 34 vitesh dhe kryhet çdo katër vjet, në të njëjtën kohë, në Europë dhe Amerikën e Veriut. Shqipëria është bërë pjesë e këtij studimi që prej vitit akademik 2009-2010.

Studimi konsiston në vetadministrimin e një pyetësori anonim nga nxënësit e moshës 11, 13 dhe 15 vjeç. Plotësimi i tij është vullnetar dhe nxënësit nuk janë të detyruar ti përgjigjen të gjitha pyetjeve.

Pyetjet janë hartuar nga ekspertët ndërkombëtarë më të njohur të fushës akademike, të cilët janë specialistët më të mirë për fushat që mbulon studimi. Çdo ndryshim sado të vogël që një vend mund të bëjë në pyetësor e përjashton atë nga studimi ndërkombëtar.

Studimi përmban pyetje mbi zakonet e të ushqyerit, imazhin trupor, obezitetin, aktivitetin fizik, shëndetin oral, sjelljet e rrezikshme, përdorimi i alkoolit, duhanit, drogës (vetëm për 15-vjeçarët), sjelljet seksuale (vetëm për 15 vjeçarët), marrëdhëniet në familje dhe me bashkëmoshatarët, mjedisi socio-ekonomik, mjedisi në shkollë, etj.

Ky studim “ushqen” sistemin e informacionit shëndetësor dhe arsimor me të dhëna të vlefshme mbi shëndetin dhe stilin e jetesës së fëmijëve dhe të rinjve shqiptarë.

Kryerja e HBSC 2017/18 në këtë vit akademik, do të na lejonte të bënim krahasime më rezultatet e marra në raundet e mëparshme, duke bërë të mundur kështu evidentimin e progresit dhe sfidave për fusha të caktuara shëndetësore dhe sociale.

Gjithashtu, do të mundësohej edhe krahasimi i indikatorëve shëndetësorë midis vendeve të ndryshme. Ky studim, është i vetmi në Shqipëri që siguron të dhëna për grupmoshën 11, 13 dhe 15 vjeç.

Rezultatet e këtij studimi do të shërbejnë po ashtu si premisë për një ndërhyrje të rëndësishme disa-vjeçare që parashikohet të kryhet në Shqipëri nga Kooperacioni Zviceran për Zhvillim dhe Bashkëpunim (SDC).

a.s/dita

May 25, 2018 21:37
Komento

6 Komente

 1. Labi Vlores May 25, 23:57

  Na keni care b**** me kete pyetesor. ..lerini prinderit te edukojne femijet ..Ju si shkolle keni per detyre ti arsimoni sa me mire. .pastaj cdo pyetesor per femijet duhet te merni miratimin e prinderve me shkrim. .po e beni burdello fare. .ne ne ane pederastet neper shkolla Tani edhe kjo….!!! Bota Ka 180 shtete dhe per cui as 1/4 e vendeve nuk bejne pjese ne kete Mender sondazh…ne dolem me palle ne d’ore te pare. …nqs mar vesh qe femijes sime i kerkohet ne gje e tille nuk e di sé care mund te bej me ate qe ja kerkon…prandaj l’iniziativa kujdes se po kaloni cakun….He derman.. ..

  Reply to this comment
 2. xxx May 26, 06:55

  Kujdes kur sqaroni se nga disa fraza jepet pershtypja se eshte tekst i hartuar jo nga njerez te Ministrise se Arsimit por te politikes.

  Reply to this comment
 3. Arjani May 26, 08:43

  Na cate trapin me keto terma e me fjale te medha, Kooperacioni zviceran per zhvillim, Health Behaviour in School -Aged Children e terr terr terr. Qe pas viti 90′ vetem kete dini ju. Associacioni shqiptaro japonez per studime infrastrukturore, trusti austo-ballkanik per studimin e ambientit, shoqata xy per kredi per zhvillim e lesh me tresh. E me ne fund parate e taksapaguesve shqiptare ikin per lesh. Ahhhhh te ishte gjallle ai i shkreti e ai jua tregonte vendin ju. KAq vite qe ai shtet investoi per arsim e u krijuan breza te tere me shume nivel. ZE te gjithe kete potencial njerezor ai do e vinte ne sherbim te vendit e te gjitha studimet beheshin ketu. Po me thoni more ju dhe ata qe ishin para jush. Per cfare kane sherbyer karriket tuaja te ministrave te drejtoreve, etj etj? Vetem per te shkaterruar kete sistem arsimor qe u krijua me shume mund deri ne vitet 90′. Sigurisht pas viteve 90′ per shkak dhe te orientimit te ri qe mori shqiperia kolonat e arsimit duhet te modifikoheshin por pa shkaterruar themelet. Kurse ju? Sa vjen nje minister zhben ate qe ka bere parardhesi e askush nuk ka nje strategji per zhvillimin arsimor. E na cani trapin tani me fjale te medha. ikni ore pirdhuni. Ju nuk respektoni as vecorite e Shqiperise ne studimet tuaja, por thjesht merrni copy-paste studimet e botes e i arnoni ketu. Ikni ore pirdhuniiiiiiiiiiiii.E keni katandisur autoritetin e mesuesit ne zeroooooooooo. Kurse ai xhaxhi? Ai jua ndreqte qejfin mire juve. Kurse Salusheve e lulusheve e me tusheve i digjte te gjalle. Dhe ata qe kthehen nga studimet jashte nuk u lini terren te kontribuojne per Shqiperine, por i rripni per nje vend pune e ata kthehen atje ku kane studjuar. Shikoni kur behen keto konkurset shkencore nderkombetare se ca llurbe e keni katandisur arsimin. Ikni ore pirdhuniiiiiiiiiiiii

  Reply to this comment
 4. Prindi May 26, 08:57

  Nuk kam asnje informacion per kete pyetesor, por nga fakti qe ka kaq shume polemika, nuk do doja kurresesi te binte ne duart e femijes tim 11 vjecar.
  Pa e studiuar une dhe pa miratimin tim, nuk dua qe ky pyetesor te bjere ne duart e femijes tim.
  Nje keshille ministrise se arsimit dhe shkollave:
  Beni detyren tuaj brenda mureve te shkolles, jepini dije femijeve, dhe kujdesuni per femijet tane si te ishin femijet tuaj. Mos lejoni tu ndodhin gjera te pakendeshme ne ambjente te shkolles.

  Reply to this comment
 5. Kris 1 May 26, 12:06

  Para se te behej sondazhi tek femijet ministria Kumbare duhet te kish nje statistike te qarte per administraten e saj.C”fare seksi pelqehet ne ministri,vaginal,oral apo anal?

  Reply to this comment
 6. T. Voda May 27, 03:12

  —-Nuk dime cila eshte permbajta e pyetjeve, me nuk kam as femije te kesaj moshe. S’dim konkretisht as permbajtjen , kush, dhe si i behen pyetjet , efektet ose anet negative.
  —= -POR MERAKU ESHTE-;-Ne keto 3 dekada , Boll jemi VET-HELMUAR, VET-MBYTUR, VET-SHKATRRUAR duke e kthyer Shqipera ne nje ”mini-poligon” dhe ” KOPESHT EKSPERIMENTAL” per ”pasurimin te tjereve” dhe te KLANIT te bese- prereve, bisht- perdredhurve e kurriz- perkulurve QE SYNOJNE SHKATERRIMIN e Shqiperis.

  .—- Me Shqeteson me shume shprehja e fundit e njoftimit te ministris , sa me siper. ;
  – …; ” Rezultatet e ketij studimi do te sherbejne si premise per nje NDERHYRJE TE RENDESISHME DISA VJECARE QE PARASHIKOHET TE KRYHET NE SHQIPERI……..”

  — NJE SY , MENDJE , E ZEMER E MERAKOSUR PER ARDHMERINE e atij vendi , krahas ndryshimit pozitiv, ska si te mos jet dyshues kur peshon ne komplels shqetsimet , nderhyrjet, rruget e zhvillimet e rrezikshme ku rreshqet dita dites shoqeria Shqiptare.

  — Paralel me nderhyrjet , premtimet, eksperimentet e tranzicionit per shkaterrimin e EKONOMIS , RENDIT, DREJTESIS , MBROJTIES e te SIGURIS KOMBTARE , te shtyllave kryesore te nje shteti, eshte punuar e punohet edhe per degradimin, cthurjen , shperberjen dhe goditjen totale morale, shpirterore, psikologjike , sociale, kulturure , historike, ….. te zakoneve e traditave te shendosha kombtare etj…
  — Disa nga EKSPERIMENTET e NDERHYRJET ne keto 3 dekada kane kultivuar cfaqe e fenomene te harruara ne dekada, ose qe skane ekzistuar me pare sic jane gjakmarrja, kriminaliteti, prostitucioni, droga, korrupsioni, kontrabanda , trafikimi i kettyre etjer.. deri dhe Tendencen per cthurjen e familjeve dhe shoqeris shqiptare deri ne qelize.

  — Te gjitha keto, kane vrare ne nje mase te madhe besimin, anen shpirtrore e morale, — KANE NXITUR MIGRACIONIN dhe EMIGRACIONIN —-LARGIMIN, BRAKTISJEN PA KTHIM TE TROJEVE STERGJYSHORE , NE VECANTI NE ZONAT E BREZIT KUFITAR .
  — Ska as me te voglin dyshim se keto ”Nderhyrje dhe Ekspeimente ” jane nxitur e programuara sipas platformaveprej interesave ne vecanti te shteteve fqinje. Nuk eshte veshtire te dyshohet se nje nga strategjit eshte rrudhja dhe plakja e Shqiperise , politikat c’populluse te zonave rurale , grumbullimi tyre ne qenderat urbane e turistike . Nxitja orjentimi ne vazhdimesi e brezit te ri te emigroje , ose ata qe mbeten te kthehen ne sherbetore te sherbimeve te Turizmit. Gradualisht vendi te uzurpohet e drejtohet nga klane dhe elita te shitura tek qarqet shoviniste te fqinjeve .

  — Ne kete kuader, IDEATORET E KETYRE NDRYSHIMEVE per nje ” NDERHYRJE TE RENDESISHME disa vjecare ne Shqiperi ” do te mund ti parapergatisin ardhmerine Shqiperis me nje brez te ri pa ideale kombtare . Te degraduar, te prirur drejt degjenerimit moral , ku te mendoje vetem per mbijetesen , qejfin apo pasurimin .– Kthimin e brezave te Shqiperis ardhesme ne te punesuar e vetpunesuar si KARREMA E SHERBETORE TE TURIZMIT DHE TE INDUSTRISE se SEKSIT.. ,,,

  .. NDER KOHE , KA TE NGJARE , GRADUALISHT NE ZONAT E BOSHATISURA , NE VECANTI NE JUGE TE SHQIPERIS , … ”FRANCEZI ” I PRONOVUAR keto dite NE BALLABAN TE PERMETIT NGA KRYEMINISKTI I VENDIT……!!!!… ‘’ SI NJE DALLANDYSHEE PARE’’….. DO TE JETE SHUMEFISHUAR ME DHJETRA HERE NGA ‘’FRANCEZET E SHTETIT FQINJE’’ , DO TE KENE NGRITUR EDHE OBJEKTET E TYRE TE KULTIT FETAR , KUPTOHET …. EDHE SHKOLLA……….. DHE KESHTU …,..NA ISHTE NJE HERE NJE SHQIPERI…!!!
  ………. DHE KESHTU , [mos qofe e thene]…..’’ kojani nanen,.. nanes shqypni.’’. !!!!..

  T. Voda– USA
  .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim