Sondazhi/ Rritet besimi tek Qeveria dhe policia. Problem mbetet gjyqësori

December 10, 2014 17:00

Sondazhi/ Rritet besimi tek Qeveria dhe policia. Problem mbetet gjyqësori

Shqiptarët kanë rritur besimin tek Qeveria, Policia e Shtetit apo Parlamenti, krahasuar me periudhën prill-maj 2013. Sipas sondazhit të realizuar nga Instituti për Demokraci dhe Ndërmjetësim, Policia dhe sistemi shëndetësor janë fushat ku qeveria e majtë po performon më mirë se në të shkuarën, ndërsa vihet re ulje besimi për Forcat e Armatosura apo Shoqërinë Civile.

Punësimi mbetet problemi kryesor për shqiptarët. 51 për qind e të anketuarve janë të pakënaqur me ofrimin e shërbimit për punësim nga qeveria aktuale. Kjo shifër është më e lartë edhe se pakënaqësia ndaj shërbimeve të ofruara nga sistemi gjyqësor, për të cilin ankohen 47 për qind e të anketuarve.

Qytetarët që kanë marrë pjesë në sondazh kërkojnë në shumicë që informacionet financiare dhe kontratat që financohen nga buxheti i shtetit të bëhen publike.

Gjithashtu, ata kërkojnë më shumë transparencë për pasuritë dhe të ardhurat personale të deputetëve dhe të zgjedhurve vendorë. Një tjetër gjetje interesante e sondazhit është ai që lidhet me ndikimin që politika ka mbi sistemin gjyqësor në vend.

66 për qind e të anketuarve mendojnë se politika ushtron ndikimin më të madh në punën e sistemit gjyqësor, ndërsa ndikimi më i vogël identifikohet tek institucionet fetare.

December 10, 2014 17:00
Komento

16 Komente

 1. Emir December 10, 18:05

  O DITA, mos ja fusni kot !!
  1% rritje eshte brenda marzhit te gabimit statistikor !!! Ju duhet te pyesni si shpjegohet qe dallimi mes Qeverive Berisha dhe Rama eshte statistikisht jo-relevant !

  Reply to this comment
  • Thomaidha December 10, 21:04

   Drejtesine shqiptare nuk e ka prishur vetem KORRUPSIONI,por ne radhe te pare POLITIKA KRIMINALE E SALI BERISHES,qe ka vene GJYQTARE, njerez te PA AFTE DHE LOLO te tij,qe ne vend te japin drejtesi kane dhene PA DREJTESI!
   Nje gjyqtar i tille eshte edhe GENTIAN MEDJA ne gjykaten Administrative te Tiranes,qe te shohesh seancat e tij gjyqesore,jane te denja per emisionin PORTOKALLI te Top -Channel!
   Aq i PA AFTE eshte sa edhe ligjet dhe VKM i ngaterron me njera tjetren dhe u jep spjegime ndryshe nga sa jane shkruar nga ligj venesit!
   Aq i PA AFTE eshte sa ne shume raste konsultohet me nje tjeter gjyqtar te PA AFTE dhe MILITANT i PAD,sa detyrohet te marre vendime QESHARAKE ne dem te te DEMTUARVE!
   SHKURT:MBROJNE PADREJTESINE!
   Ministri i Drejtesise dhe KLD duhet te SHPORRE NGA GJYKATAT, gjyqtare te tille te PA DENJE ,qe e kane kthyer DREJTESINE NE tempullin e PA DREJTESISE!!
   POSHTE GJYQTARET E PA AFTE ,si Gentian Medja !

   Reply to this comment
   • me March 18, 09:27

    Militantizmi politik te ben te shohesh e te thuash gjera qe nuk jane. Nder to eshte te flasesh pa baza per nje gjyqtar te tille si Gentian Medja, i cili pervec se nuk eshte i paafte, eshte me i miri qe ka ky sistem gjyqesor, qofte per nga pergatitja, qofte per nga integriteti moral. Gjykata Administrative e Tiranes te kete nderin ta kete per gjyqtar. Keshtu qe, me fal, por “shperlaj gojen” mire perpara se te flasesh per njerez te drejte, te ndershem e te pergatitur si Gentian Medja!

    Reply to this comment
  • Arben December 11, 01:26

   ESHTE VAZHDIMESI, KAQ THJESHT.

   PO NUK U HAPEN DOSJET E SIGURIMIT, NUK BEHET KY VEND.

   E DEGJOVE DJE.

   “MOS KUJTONI SE PO TE DENOHET AJO E ARSIMIT LUSHNJE APO EDHE NDONJE TJETER DO TE LUFTOHET KORRUPSIONI” THA.

   “ESHTE SISTEMI O SISTEMI”

   KJO ESHTE TALLJE TOTALE BYTHE ME KETE POPULL.

   PO MENDON TE LIROJE DREJTORAT E ARRESTUAR PER HIR TE ILIR MUTIT.

   MJERE NE, KU JETOJME.

   Reply to this comment
 2. antikomunist December 10, 18:10

  Kur u ndertua 15 kateshi ne Tirane Mehmet Shehu u ngjit ne tarace ne katin e fundit dhe kur pa sheshin perballe gerrthiti me te madhe:

  PO JA KENI ZBATHUR BREKET TIRANES MORE TE PAUDHE!

  Tani kur shesh sheshin qendror te Kryeqytetit tone me nje lulishte si pecete menstruacionesh per grate me zakone, dhe QOFTET sovjetike perreth saj si Pallatin Kulceder te Kultures dhe Muzeun IDIOT Komunist te Enver Hoxhes qe i zuri vendin Bashkise se bukur te Tiranes, po te ishte gjalle Mehmet Shehu mesiguri po te shikonte kete foto ne DITA do te gerrthiste mesiguri si me pare:

  PO JA KENI FUTUR HUNE TIRANES NE BITHE MORE TE PAUDHE!

  Reply to this comment
  • Thomaidha December 10, 21:24

   O mashkull pa HALLATE!
   Qenke aq TRAP,sa nuk e kupton,qe qendra e Tiranes i ngjan LINES-it te grave,sipas shijes se Lul Domates!
   Cfare pune ka Mehmet Shehu ketu ,o KOQE KA….ri!!!
   Sa per ate “Kulcedren e Kultures” dhe “Muzeun IDIOT” Komunist te Enver Hoxhes,perse nuk e prishni,meqenese u ka prishur pune???
   Po hidrocentraslet a DO T’I PRISHNI?
   Po pallatet A DO T’I PRISHNI???
   Po njerezit e lindur para 90-tes,A DO T’I VRISNI??
   Eh,o KERME E NDYRE FASHISTE!
   Po ja ty duhet te te kishte VARUR NE MES TE TIRANES ENVER HOXHA,o GELBAZE TUBERKULARE se je i teri HELM ne shpirt si gjarper e jo si NJERI!
   JE KAFSHE E EGER,qe as mishi nuk te hahet se helmon dynjane!

   Reply to this comment
   • antikomunist December 10, 23:12

    Po pse u zemerove me nastradinin o Thomaidha me naze shume, kur je ne te njejten mendje per lulishten e Lul Domates qe me shume i ngjan pecetave per grate kur kane zakone sesa me nje qender Kryeqytetit Famoz. Apo u zemerove per Pallatin sovjetik te Kultures qe ri si QOFTE komuniste dhe i ka zene frymen qendres se Tiranes pikerisht nga ana e Lindjes ne drejtim te Dajtit dhe pas tij per ibret duket Gropa e Hajdise si nje vend per te shurruar per per te dhjere naten pijanecet qe nuk gjejne dot nje hale publike. apo u zemerove per Muzeun Komunist Historik qe mban patllaken e Enverit si nje relike cmuar per t’ja treguar debileve si puna yte, sepse or KAQOL Enveri nuk kishte shkrepur asnje arme ne jeten e tij prej pederasti dhe sadisti, sepse kishte fobi per armet qe ne femijeri dhe kete e dine te gjithe gjirokastritet e vjeter qe e kane njohur me afer familjen Hoxha me baba dede dhe me xhaxha shpirtlig, dinak dhe hileqar. Prandaj laje gojen me kolinoz para se te flasesh per nastradinin se fshisti me i madh ne historine e vendit tone ishte pikerisht Enveri Yt o KAQOL dru me pre ne DITA.

    Reply to this comment
    • Thomaidha December 11, 00:47

     Ore antikomunisti!
     Cfare muti do ti,qe pergjigjesh ne emer te nastradinit???
     Ne se je ti me 100 fytyra,atehere i meriton te gjitha GELBAZAT ne SURRAT!
     Per cfare Pallati Kulture dhe Muzeu e ke fjalen ,o KOQE KANDARI???
     Ne kohen e Enverit Pallati i Kultures ishte per KULTURE,ndersa tani ,pas 90-tes u be per SHURRE!!!
     Ti,IDIOT funksional ngaterron kohet dhe ne vend qe t’ia futesh komshies,shkon e ia FUT SAT EME!!!
     Keshtu kane bere edhe me ty,prandaj ke dale GJYSMAK NGA TRUTE,se tere kohen ne nje VRIME i bie fyellit!!!
     Ne se te ha kaq shume SUMA(me fal do thoja meraku) per kete popull,pse merresh me te VDEKUTIN,o KOQE,por merru me te gjallet,qe po ia marrin shpirtin shqiptareve!
     Ke degjuar gje per 97-ten?
     Po per VJEDHJEN E THESARIT te floririt e nuk u denua njeri?
     Po per jedhjen e 7 miliard lekeve ne Banken e Shqiperise,ke degjuar gje,mo???
     Ta thom une: I vodhen qe te blinin pushtetin,por u ngeci ne fyt!!!
     Po qe SHITEN DETIN JON,ke marre vesh gje mo,ti,i Kicit???
     Epo kur nuk merresh me keto thagma te medha,per cfasre na duhen keto LINES-it e tu ne mes te Tiranes???

     Reply to this comment
     • antikomunist December 11, 10:55

      Qenke shume budalla dhe fodull dru me pre prandaj kam humbur kohen me ty.

 3. arben December 10, 18:14

  po cfare drejtesie kerkon ky popull kur kryetare i kshillit te larte te drejtesis eshte sali berisha po nuk u fute ky ne burge ne ket vend ska drejtesi ketij duhet ti hapet sa me pare dosja e viteve para e pas 90 per bemat e tije .

  Reply to this comment
 4. shqiptar sharri. December 10, 18:33

  or,antikomunisti,cinik i madhe je,or birbo,ti thue nji fabul:hypi kalit se te vrava,zdrip nga kali se te vras! nji here i mshon,me spec,mmemetit per 15,katshin,mandej po,i mshon per,qe ja pasken nxan bukurin bashkis tiranes fryme,dhe po ashtu ata piramida i quan dicka trishtuse,dhe tani kto pallate qe tha ti zotrote,memeti do bertas sa ne qyell te ndigjohet per hujt qe ja ka fut tiranes dhe lulishteve.Tani antikomunist c’don me thon or kaminist,vjeter?Se,spo kuptoi une nga sharri.

  Reply to this comment
  • antikomunist December 10, 21:36

   Jam shume i TRISHTUM o LALI prej Tetove dhe nuk ndjehem aspak CINIK me kulcedrat bolshevike qe kane rrethuar Tironen time te femijerise, dikur kaq e bukur si nje LULE MALI me Bashkine e Vjeter si Monument Kulture dhe me shadervanin prej bronxi ne mes te sheshit dhe lulishten prane plot me lule si nje Mrekulli e Shtate e Botes, njesoj si ne qytetet italiane te Renesansit apo si ne filmat me dashni te Hollivudit. Prandaj edhe them me vete:

   QE MEHMETI MBASE KISHTE TE DREJTE.

   Reply to this comment
 5. JOY -72 December 10, 23:27

  besimin e shqiptareve do ta shofi qeveria e ripjelljes ne zgjedhjet lokale nese eshte rritur apo jo ? zgjedhjet do jene 1 test shume i mire per qeverine e ripjelljes se fodullit pallosh !!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 6. info analitike December 11, 11:34

  Si ishte ajo parulla e dikurshme: Me besimin e patundur tek Partia.
  Te paret qe nuk e besonin ishin vete kreret e partise. Eh vajmedet besnikeve te partise qe ishin te paret qe tradhetuan.

  Reply to this comment
 7. Bena September 6, 23:09

  Te jene te gjithe gjyqtaret e drejte ,inteligjente e te afte si z.Gentian Medja eshte gje e rralle,me vjen shume keq qe nuk eshte me pjese e gjyqesorit te Shkodres,zonje e dashur hajde pyt ne Shkoder ne lidhje punen e tij

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin