Soreca: Kujdes me paratë publike, monitorim më të mirë për tenderat

March 14, 2019 10:04

Soreca: Kujdes me paratë publike, monitorim më të mirë për tenderat

Pas fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore edhe Bashkimi Evropian i ka kërkuar qeverisë shqiptare të bëjë kujdes me shpenzimet publike.

Ambasadori i BE në Tiranë Luigi Soreca theksoi se procedurat e prokurimeve duhet të jenë transparente dhe të sigurojnë përzgjedhjen e projekteve më të mira për qytetarët.

Paratë publike janë të taksapaguesve shqiptarë dhe çdo taksapagues ka të drejtë të kërkojë që paratë e tyre të shpenzohen siç duhet. Duhet planifikim sektorial në  buxhet, sepse nëse nuk ka fonde, objektivat nuk arrihen. P.sh, në ndërtimin e një rruge, cilësia dhe kosto kanë rëndësi dhe duhen zgjedhur tenderuesit më të mirë. Monitorimi është guri më i rëndësishëm, nëse kjo nuk bëhet, rruga nuk ndërtohet në kohën e duhur, e cilësinë e duhur dhe me koston më të ulët”, tha Soreca.

Këto deklarata erdhën gjatë një aktiviteti për përgatitjen dhe finalizimin e Strategjisë së Rishikuar të Menaxhimit të Financave Publike 2019-2022.

o.j/dita

 

March 14, 2019 10:04
Komento

8 Komente

 1. bart72 March 14, 10:15

  Ik ho mafioz italian vidh dhe ti si Vlahutinj se ka lek shqiptare. Shume hahahahha

  Reply to this comment
  • Nese nuk na jep para borxh atehere qepe qenefin March 14, 19:06

   Votuesit shqiptar te shumices i gjejne PPP-te si menyra me e mire per Shqiperine qe te mbijetoje karshi diskriminimit financiar qe i behet ketij vendi nga organizmat nderkombetare si FMB, BB aapo BE. Keto organizma ose nuk i japin gje Shqiperise ose i japin disa pika meshiruese dhe eshte e qarte qe shohin interesat e tyre dhe jo te Shqiperise. Shqiperia po behet me investime te bizneseve shqiptare dhe jo te atyre nderkombetare qe japin hua me interesa te majme (20% e lart). Pra te gjithe keto organizma punojne per investitoret e tyre. Nderkohe keto organizma i kane dhen Greqise 1 trilion (shiko jo 1 miliard) por 1000 miliard dollare per te ndertuar vendin dhe ata prape jane ne krize. A eshte kjo menyra qe rekomandojne FMN dhe BB apo BE per Shqiperine. Jo vetem qe keto institucione nuk i japin Shqiperise kaq shume para por te pakten na lini rehat me deklaratat tuaja ne sinkroni. Shqiptaret kane besim te qeveria e tyre dhe nuk kane nevoje te na tregojne se cduhet te bejme me parate tona kur ata sna japin asgje.

   Reply to this comment
 2. intelektuali March 14, 10:52

  Ore ky dallkauk budallenj i kujton shqyptaret?

  sepse:

  Perpara se te hedhi llogje idiote me gjuhe te drunjte si kilshe propagandistike, ambasadori aktual qe i ka zene vendin hajdutes se Mogherinit, kroates rufjane Vllahutini qe kollofiti nga lekat e taksapaguesve evropian miliona euro ne afere mafioze me Samir Manen e Edvinit, kur ky oligark i pacipe i shiti nje vile ne Farke me vleften mbi 5 milion euro duke e rritur vleften reale 10 apo 15 here me teper, ne kete situate tjet te renduar per moralin e ambasadorit te BE-se ne Shqypni, Soreca Dudumi duhet t’i dergoje mesazh

  HAJDUTES VLLAHUTINI TE KTHEJE LEKAT E VJEDHURA NE SHQYPNI

  pastaj:

  Le te predikoje demagogji enveriste sa te doje ne media dhe ne publik me deklarata per katunare dru me pre me imitime origjinale alla Papa Piu Pirati ne Mesjete:

  “BENI SI THEMI NE, POR MOS BENI SI BEJME NE”!

  sepse:

  Ja ku e ka si Koqe Molle, dy hapa larg, pse nuk e sheh Soreca Hipokriti Mikun e Saliut dhe te Edvinit, Bashkim Ulajn, Kulcedren “U-BU-BU” fallsifikuese te tenderave te Rilindjes dhe hajdute te Fondeve publike qe nuk kenaqet te vjedhe si Kokekuqja Vllahutini dhe Fullan Kusari disa milione euro, palo gje, para xhepi, por vetem per nje kilometer autostrade do te vjedhe 20 milione euro kur Bota dhe rajoni yne i nderton vetem me afro 6 milione.

  ose:

  Po te doje mund t’i beje nje vizite dhe Lali Erit te Edvinit se ka per te gjetur nje SEZAM te tere me abuzime makaber te fondeve publike, te kamufluara me kujdes me nje propagande gebelsiane nga Mon Kukaleshi i Edvin Droges qe Mogherini e mban me pekule si “Cunin e shpise komuniste” ne BE.

  Reply to this comment
 3. olimpia March 14, 11:42

  Ne vuitet 30…Shqiperia qendra e feudalizmit europian….ne vitet 60..70..qendra e komunizmit boteror,,,…ne vitin 2019…sipas Berishes,Bashes dhe Mones…jemi qendra e kapitalizmit boteror,ideologjia dhe politika e PD…..+ LSI jane udherrefyese per SHBA,BE dhe Japonine,Australine,Kanadane….Pra ne shkelim ne rruge te reja.Ne se ne 67…mbyllem kishat dhe xhamite,ne 2019 i hapem rruge te re demokracise…jo me vote por me shpifje,shpifje ,shpifje,nuk kane rendesi numrat ,me nje tufe banditesh te medias,te politikes dhe gangstere te periferive merret pushteti. Eshte pikerisht nje veprim pothuaj i njejte me Musolinin ne tetor 1922,afro 100 vjet me pare,por me te vetmin ndryshim ,ne revoucionin fashist te Berishes eshte bashkautore edhe gruaja e …mbretit…Mona.Pra ashtu si Viktor Emanueli i trete….xhuxhi nuk perdori ushtrine per te mbrojtur demokracine ,edhe …mbreti….Meta ..koincidence ,i shkurter nuk do ta perdore ushtrine….Vetem se nje ndryshim te …vogel…ne Europe nuk ka nje gogol bolshevik…a do ta pranoje Europa dhe SHBA…fashizmin ne Shqiperi…?Me duket se i kane bere llogarite gabim…..Po sikur i gjati ,Rama,te nxjerre ne rruge popullin e majte ,qe per absurd nuk jane pasardhesit e M.Frasherit por te partizaneve,qe jane padyshim shumica ,ku do ti cojne vilat Berisha,Basha,Mona….,po koken ku do ta fusin…Sepse pervoja deshmon se antifashistet kane fituar mbi fashistet…

  Reply to this comment
  • mirel March 14, 12:31

   Cthua o shoqa Laje.. Ik andej nga Mero qelbesira te besh karshillek me Lulin e Saliun.. Atje beji ligjeratat
   Rama po shet gjysmen e Shqiperise kjo bem qoka me vilat e Saliur dhe Metes. Po pallatin e Lulit kush e pagoi? Antifashistet?

   Reply to this comment
  • info analitike March 14, 17:39

   Zbrit nga maja e Olimpit se ke marre plevit ne tru e po ben krahasime qe ia kalojne edhe atyre te kriekaqolit.
   Kur thua partizanet jane shumica ngaterron realitetin me propaganden e kumandarit “i gjithe populli ushtar”.
   Pervoja deshmoi se enveristet deshtuan me turp qe te drejtonin nje shtet demokratik me parametra qytetare e njerezore. Pervoja deshmoi qe enveristet me te thekur u struken ne gjirin e armikut te tyre me te eger SHBA-ve.
   Ja keto jane trimerite tuaja qe mbajtet Shqiperine peng per 70 vjet duke mos e lejuar te zhvillohet si gjithe vendet e tjera te rajonit.
   Mos u lodh kot se shumicen e shqiptareve e ke ne emigracion e asnjera force politike ne pushtet nuk ka perfaqesuar ndonjehere shumicen e shqiptareve.
   Mos u merr kot me strategji betejash militantesh se dukesh qesharak/e. Sa qejf e keni kete nxitjen e luftes vellavrasese. Zaten ashtu ju ka mesuar kumandari ne vite qe ti hani koken njeri-tjetrit.

   Reply to this comment
 4. Adih March 14, 19:24

  Z. Rama ,kjo qe thote z amb ,eshte nje kembane alarmi per ty . Mos vidh shume thote , mos ja kalo Sali larqoftit thote ky talioni . Ka te drejte , se i ke rene me top vjedhjeve me shume se Saliu , ja ke mare ne kthese ..Eshte turp per ty . Shko mbytu me shurren tende o Ramut .Apo nga zyra jote del uji i kulluar ,dhe qelbet rruges , ashtu sic te ndodhi me ate cunin me duar ne xhepa centralistin 26 vjecar qe i dhe 30 milion Euro ,ku ti “nuk dije gje”
  e gjynah per ty o Rame , ty te rane havele kot , po te pakten o Rahmut , te pyesim ,,a e gjete adresen atij centralistit apo jo ,apo ke gjetur firmen e tij dhe mjetet e renda qe i nevoiteshin per te ndertuar Unazen e RE na i thuaj , po presim ne populli kokpalare .Na felliqe o Rame ,karshi perendimoreve , na i ke futur koken te bytha ..Sot vajzen e Hajdarit e priti amb Gjermane , kurse paralel ty te keshillojne ,vidh ,por jo aq shume si deri tani ? A e kupton cfare behet o Ramush .
  Zoti Amb , mos e deskritito aq shume kete Ramutin ,me kujdes ,e ke zgerlaqur shume thelle ….Prego o TALIANO, prego??!!

  Reply to this comment
 5. BB March 14, 19:44

  Ndershmeria eshte nje dhurate shume e shtrenjte, po smund ta presesh nga pabuksa e pabythsa si ky Soreca qe shitet per dy bole Sureli pas bythe

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?