Sot, 60-vjetori i organizatës së veteranëve, 40 themeluesit

July 20, 2017 10:07

Sot, 60-vjetori i organizatës së veteranëve, 40 themeluesit

 

Nga Bashkim Qeli*

Sot  Organizata e veteranëve të LANÇ-it, feston 60 Vjetorin e krijimit të saj. Por, ç’është kjo organizatë dhe pse u krijua? Organizata e veteranëve të luftës është organizatë patriotike, atdhetare, vullnetare e veteranëve të luftës për liri, pavarësi kombëtare e të drejta demokratike. Ajo ka për qëllim, të ruaj e të zhvillojë traditat patriotike të popullit shqiptar dhe t’ua trashëgojë  brezave pasardhës. Ajo zhvillon veprimtari me masat e gjëra të popullit duke bashkëpunuar me organet e pushtetit lokal dhe organizatat jo qeveritare. Punon për përjetësimin e të rënëve në luftën për liri e pavarësi të atdheut.

20 Korriku ka mbetur si dita e veteraneve të Luftës. Kjo ditë rrënjët e saj i ka  në luftën e popullit shqiptare për liri e pavarësi dhe në gjakun e të rënëve për mbrojtjen e lirisë e pavarësisë së atdheut. Kjo organizatë pavarësisht se u themelua disa vite më vonë, pas çlirimit të vendit. Ishte një grup nismëtarësh partizanë që e hodhën dhe e materializuan këtë ide 13 vjet pasi ishte arritur fitorja e madhe e çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazifashistë më 29 nëntor 1944. Tashmë kjo organizatë, e njohur si Komiteti Kombëtar i Veteranëve të LANÇ-it është bërë një lis madhështor 60 vjeçar, me degë të mëdha,  që u ka qëndruar uraganëve shkatërrues më të fuqishëm pas vite 90 që përfshinë vendin. Ky lis ka lëshuar degë të reja, që janë pasardhësit e veteranëve, që janë gjaku i ri, i njëjti gjak me të veteranëve.

Grupi nismëtar për krijimin e organizatës së veteranëve të luftës, u mblodh më 20 maj 1957 në Tiranë. Ky grup përbëhej nga Beqir Balluku, Myslim Peza, Nuredin Aliu, Spiro Moisiu, Sadik Bekteshi, Shefqet Peçi, Zylyftar Veleshnja, Medar Shtylla, Veli Dedi, Bilbil Klosi, Abaz Bekteshi, Abaz Kondi, Avdi Bajrami, Adem Xhafer Jahaj, Ali Ram Gjeri, Beg Ahmet Gjonaj, Cok Gjushi, Et’hem Brahimi, Hasan Pulo, Ilmie Kosturi, Idhome Bratko, Kanan Malo, Kasëm Aliu, Kep Lleshi, Llazi Kozma Suku,  Mane Nishova, Nuri Radhima, Nesti Kerenxhi, Pilo Peristeri, Palok Gjini, Qamil Ali Çelo, Rexhep Sulejmani, Riza Vala, Rakip Jaçellari, Simon Ranxhi, Thoma Papapano, Vasil Kostandin Llapushi, Xoxi Andoni, Ymer Luari, Zenel Hekali.  Në këtë grup morën pjesë edhe veteranët e luftës për shpalljen e Pavarësisw, pjesëmarrës në luftën e Vlorës më 1920 dhe bashkëluftëtarë të Avni Rustemit dhe Riza Cerovës.

Komisioni diskutoi dhe vendosi se ishte e domosdoshme krijimi i Organizatës së Veteranëve të LANÇ- it. Ajo do kishte për detyrë, të propagandonte dhe të  ndihmonte në punën vetëmohuese për rindërtimin e vendit, për fuqizimin e zhvillimin e ekonomisë së vendit, ruajtjen dhe mbrojtjen e paqes si dhe bashkëpunimin me organizatat simotra të vendeve të tjera. Komisioni vendosi që Konferenca e Parë e Organizatës së Veteranëve  te mblidhej në muajin korrik 1957. Komisioni doli me  një thirrje drejtuar të gjithë veteraneve të luftës dhe popullit shqiptar, ku thuhej:

“Faqe të lavdishme shkroi në historinë e tij populli ynë nën udhëheqjen e PKSH, gjatë viteve të LANÇ-it, kundër pushtuesve të huaj, fashistëve italianë gjerman dhe tradhtarëve të vendit, luftë e cila qe kurorëzimi me fitore të plotë I të gjithave përpjekjeve të popullit shqiptar për liri, pavarësi dhe të drejta demokratike.

Komisioni konstatoi, se në situatën e sotme i gjithë njerëzimi përparimtare paqedashës në botë kanë vënë të gjitha forcat për uljen e tensionit në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe kur populli ynë po bënë një punë heroike, për rindërtimin e vendit , konsiderohet e nevojshme krijimi i një organizate të veteranëve të luftës  së popullit tonë.

Krijimi i një organizate të tillë do të japë një kontribut të çmueshëm në ruajtjen dhe forcimin e paqes, sepse ata që kanë mbajtur mbi shpatullat r tyre barrën e luftës dhe që kanë njohur dëmet që ajo i ka shkaktuar vendit tonë, do të dinë të luftojnë kundër luftës për paqe të qëndrueshme. Ajo do të ndihmojë në rritjen e mëtejshme të ekonomisë sonë popullore, në ruajtjen dhe zhvillimin e traditave atdhetaro – patriotike të veteranëve të luftës së popullit tonë, në edukimin e brezit të ri me traditat e shkëlqyera të popullit shqiptar për liri e pavarësi.”

Konferenca u mbajt më 20 deri 22 korrik 1957 në Tiranë në mjediset e Shtëpisë Qendrore të Ushtrisë te rruga e Kavajës (më vonë ish Lidhja e Shkrimtarëve dhe Artistëve). Në Konferencë morën pjesë 250 delegatë nga i gjithë vendi. Konferencën e deklaroi të hapur  Gjeneral Major Shefqet Peçi. Konferenca i zhvilloi punimet me këtë rend dite. : –

Në raportin që mbajti Gjeneral Gjeneral Leitnant Sadik Bekteshi, ndër të tjera tha :

Konfernca jonë, ashtu siç do vepër e popullit tonë, tregon rrugën e kujdesin e veçantë të pushtetit popullor dhe respektin e madh që ka për veteranët e luftës populli ynë, i cili  i do dhe nderon patriotët e vjetër e të rinj, sepse ata janë bijt e bijat e tij më të mirë. Patriotët pjesëmarrës në këtë konferencë dhe dhjetëra mijë të tjerë janë përfaqësuesit  më të mirë të popullit tone në luftërat për liri e paqe, janë nga bijtë më besnik dhe luftëtarë të patrembur që i kanë kushtuar çdo gjë çlirimit atdheut tonë të dashur.”

Konferenca zgjodhi komitetin drejtues dhe presidiumin me 17 vetë, president u zgjodh Gjeneral Kolonel Beqir Balluku.

Organizata e Veteranëve  Luftës ka zhvilluar 10 Konferenca dhe këtë organizatë e kanë drejtuar shokët Beqir Balluku  1,2,  Ndreçi Plasari  3, Shefqet Peçi 4,  Piro Dodbiba 5,6,7, Adnan  Qatipi 8, 9, dhe  Rustem Peçi 10.

Vitet rrjedhin, kanë kaluar disa breza, çdo brez i lë stafetën brezit pasardhës, i cili ndjek rrugën e të parëve të tyre.  Ky brez ka për detyrë që,  këtë stafetë ta çojë përpara dhe ta ngrejë më lart, në kujtim të të rënëve në luftën për liri. Veteranët iu përgjigjën thirrjes së PKSH ata rrëmbyen armët dhe luftuan dhëmbë për dhëmbë për  çlirimin vendin nga pushtuesit nazi – fashist. Ne pasardhësit e sotëm duhet të jemi krenarë për të parët tanë, sepse ata luftuan dhe fituan. Veteranët e LANÇ-it janë brezi i artë i vendit tonë, sepse lufta dhe fitorja ndaj pushtuesit janë thesar i madh i popullit tonë.

Organizata e veteranëve sot ka një veprimtari të larmishme me një përvojë të madhe, për të vazhduar amanetin e të parëve dhe të dëshmorëve të LANÇ-it. Ajo ka një program pune,  për qasjen e brezit të ri në radhët e saj fëmijët e nipërit e partizanëve që morën pjesë luftën për çlirimin e vendit. Sepse prindërit u lanë amanet bijve e bijave mbrojtjen e idealeve të luftës, se në këto ideale qëndron gjaku i dëshmorëve të lirisë për ruajtjen e pavarësisë dhe lulëzimin e atdheut. Të zëvendësosh dhe të ecësh në gjurmët e veteranëve të luftës, është një nder i madh për ne pasardhësit, sepse na besohet stafeta luftarake  e të parëve, për ta çuar më përpara.  Këtë stafet duhet t’ua lëmë brezave të tjerë me krenari, dinjitet dhe të panjollosur stafetën e rruajtjes të idealeve të LANÇ-it.

Liria e populli shqiptar ka në themel gjakun e bijve e bijave të rënë gjatë lufëts dhe të veteranëve që jetojnë sot. Kjo liri i ka rrënjët në gjakun dhe heroizmin e popullit shqiptar ndër vite e shekuj.  “ Një atdhe – thotë Ernest Renan – prëbëhet nga të vdekurit që e kanë themeluar dhe nga të gjallët që e vazhdojnë.”

*Studiues

July 20, 2017 10:07
Komento

31 Komente

 1. Dike Mullai July 20, 10:39

  I nderuar B. Qeli:- Si nuk t’a nxurri goja te permendje Komandantin e Pergjitheshem Te Madhin ENVER HOXHA

  Reply to this comment
  • Sejdi Veseli July 20, 14:13

   Zoti Bashkim Qeli, Komandanti i Përgjithshëm Enver Hoxha, ishte në Shqipëri gjatë kohës së themelimit të Organizatës së Veteranëve të LANÇSH?
   Sa dihet po!
   Pse vogëlsia jote nuk e përmend emrin e tij, dëshmon shpirtngushtësinë dhe paturpësinë tënde!
   Pritshi dhe gëzofshi edhe shumë përvjetor, të dashur Veteranë të LANÇSH– Mësuesit tanë të çmuar!
   Lavdi Famëmadhes LANÇSH!
   Lavdi Jetës dhe Veprës së Komandanti Enver Hoxha!

   Reply to this comment
  • ELIOT July 20, 18:43

   more te cmendur ;;;; MORE DRUVARE … more cobane te botes ;;;;; EUROPA BOTA SHQIPERIA PA NDERHYRJEN E AMERIKANEVE ..DO TE ISHTE EDHE PER 100 VJET E GJERMANEVE …PAK HISTORIE JU BEN MIRE MORE RRENACAKE …. USHTRIA JONE ISHTEE PA EKSPERIENCE PA ARME TE RENDA DE ME KEPUCE TE GRISURA …. PRANDAJ MJAFT NA CATE TRAPIN ME BARCALETA SHKONI DH TREGOJANI BUDALLANJVE IDIOTIZMAT .M TRADHETARE SI ENVERI MEHMETI … 2 BANDITET ME TE POSHTER TE SHQIPERISE ….USHTRIA SHQIPTARE …HA HA HA HAJDUTAT E ENVERIT MEHMETIT APO BEQIR BALLUKUT QE U VRA SI MI NGA KRIMINELI ENVER …. KJO ISHTE L N C…. .

   Reply to this comment
 2. intelektuali July 20, 11:22

  LIRINE E POPULLIT SHQYPTAR E SHKELI ME KEMBE LANC-I KRIMINAL JUGOSLLAV I ENVERIT QE MBOLLI MURTAJEN BOLSHEVIKE DHE E TRANSFORMOI TOTALISHT VATANIN SI NJE KAMP PERQENDRIMI TE TIPIT STALINISTGULAG, RRETHUAR ANEMBANE ME TELA ME GJEMBA, QE NE FUND FALIMENTOI EKONOMINE E RENOI SHTETIN SI KURRE ME PARE NE HISTORI.

  Kujt ja lexon ky dallkauk fanatik DACIBAOT enveriste per LAQNC-in kriminal qe krijoi ne Shqypni Josip Tito per te mos lejuar forcat demokratike properendimore te fitonin pushtetin, por qe ja fali shqypnise Beogradit dhe Moskes? Pse LANC-i kriminal i Enverit vrau dhe masakroi anglezet ne Kanalin e Korfuzit dhe pse kjo organizate terroriste komuniste vrau me shume shqyptare ne luften vellavrasese civile sesa gjermane apo italiane gjithsej?

  sepse:

  Nuk besoj qe sot te kete mbetur shqyptar normal qe t’i besoje ketyre mashtrimeve te fabrikuara nga servilet e Enverit ne bodrumet e KQ te PPSH kur pyetja thelbesore eshte:

  CFARE TE MIRE DHE POZITIVE I SOLLI LANC-I JUGOSLLAV I ENVERIT SHQYPNISE BASHKE ME DATEN E ZEZE TE HISTORISE SONE KOMBETARE 29 NENTORI I ZI KUR LIRIA E SHQYPTAREVE I SHKEL ME KEMBE NGA HORDHITE GJAKATARE TE ENVERIT QE KOMANDOHEJ NGA JUGOSLLAVIA KOMUNISTE?

  Cfare faji paten mijra shqyptare qe u vrane dhe u pushkatuan vetem sepse deshen te arratiseshin nga vendi i tyre dhe familjet e tyre u trajtuan si kriminele dhe armiq te popullit|?

  Cfare faji paten dhjetra mijera shqyptare qe pasi ra Muri i Berlinit mbushen ambasadat perendimore te huaja ne Tirane dhe kryen eksodin me te llahtarshem ne histori te popullit tone duke u larguar nga Shqypnia nga syte kembet si cifutet e Miosiut ne shkretetire te ndjekur nga Faraoni gjakatar?

  He pra o fanatiku debil i Enverit qe shkruan ne gazeten DITA dacibao te turpit dhe rezilit per nje vend qe aderon te behet pjese e BE-se, pse ti dhe dudumet pas teje nuk i pergjigjeni ketyre pyetjeve thelbesore qe presin pergjigje dhe pse ju xhelatet e Enverit qe po kerkoni te ringjallni Kohen e Qepes te Partise se Punes nuk dini te kerkoni falje per krimet e komunizmit ne Shqypni por dini vetem te vajtoni si kukumjacka pylli per LANC-in kriminal te Enverit qe ndau shqypnine nga Kosova, mbushi lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne vendin tone dhe mbolli MURTAJEN bolshevike per 50 vjet me radhe, pasojat fatale te se ciles vazhdojne deri me sot.

  Reply to this comment
 3. intelektuali July 20, 11:24

  LIRINE E POPULLIT SHQYPTAR E SHKELI ME KEMBE LANC-I KRIMINAL JUGOSLLAV I ENVERIT QE MBOLLI MURTAJEN BOLSHEVIKE DHE E TRANSFORMOI TOTALISHT VATANIN SI NJE KAMP PERQENDRIMI TE TIPIT STALINISTGULAG, RRETHUAR ANEMBANE ME TELA ME GJEMBA, QE NE FUND FALIMENTOI EKONOMINE E RENOI SHTETIN SI KURRE ME PARE NE HISTORI.

  Kujt ja lexon ky dallkauk fanatik DACIBAOT enveriste per LANC-in kriminal qe krijoi ne Shqypni Josip Tito per te mos lejuar forcat demokratike properendimore te fitonin pushtetin, por qe ja fali Shqypnine Beogradit dhe Moskes? Pse LANC-i kriminal i Enverit vrau dhe masakroi anglezet ne Kanalin e Korfuzit dhe pse kjo organizate terroriste komuniste vrau me shume shqyptare ne luften vellavrasese civile sesa gjermane apo italiane gjithsej?

  sepse:

  Nuk besoj qe sot te kete mbetur shqyptar normal qe t’i besoje ketyre mashtrimeve te fabrikuara nga servilet e Enverit ne bodrumet e KQ te PPSH kur pyetja thelbesore eshte:

  CFARE TE MIRE DHE POZITIVE I SOLLI LANC-I JUGOSLLAV I ENVERIT SHQYPNISE BASHKE ME DATEN E ZEZE TE HISTORISE SONE KOMBETARE 29 NENTORI I ZI KUR LIRIA E SHQYPTAREVE I SHKEL ME KEMBE NGA HORDHITE GJAKATARE TE ENVERIT QE KOMANDOHEJ NGA JUGOSLLAVIA KOMUNISTE?

  Cfare faji paten mijra shqyptare qe u vrane dhe u pushkatuan vetem sepse deshen te arratiseshin nga vendi i tyre dhe familjet e tyre u trajtuan si kriminele dhe armiq te popullit|?

  Cfare faji paten dhjetra mijera shqyptare qe pasi ra Muri i Berlinit mbushen ambasadat perendimore te huaja ne Tirane dhe kryen eksodin me te llahtarshem ne histori te popullit tone duke u larguar nga Shqypnia nga syte kembet si cifutet e Miosiut ne shkretetire te ndjekur nga Faraoni gjakatar?

  He pra o fanatiku debil i Enverit qe shkruan ne gazeten DITA dacibao te turpit dhe rezilit per nje vend qe aderon te behet pjese e BE-se, pse ti dhe dudumet pas teje nuk i pergjigjeni ketyre pyetjeve thelbesore qe presin pergjigje dhe pse ju xhelatet e Enverit qe po kerkoni te ringjallni Kohen e Qepes te Partise se Punes nuk dini te kerkoni falje per krimet e komunizmit ne Shqypni por dini vetem te vajtoni si kukumjacka pylli per LANC-in kriminal te Enverit qe ndau Shqypnine nga Kosova, mbushi lumenj me gjak njeriu te pafajshem ne vendin tone dhe mbolli MURTAJEN bolshevike per 50 vjet me radhe, pasojat fatale te se ciles vazhdojne deri me sot.

  Reply to this comment
  • Novruz Taip VIshanji July 20, 15:14

   DEGJO O PLEHERISHTE E KURVAVE KEIDHA-ne !

   Lufta NA-Cl, ishte e do mbetet simbol i atdhedashurise, i trimerise dhe i vetmohimit te shqiptareve te te gjitha kohrave.qe ti o ndyresire nuk ke qene e nuk do jesh kurre !

   Edhe pse eshte e tepert te te rikujtoj per te mijten here, ai sistem (Socializmi Real) arriti te trefishoje popullsine ne me pak se pese dekada, krijoi shtet, kulture, arsim, shkence, beri politike ku arriti ne shume raste te shkunde nga themelet tribunen e OKB-se, ngriti nje mjekesi te avancuar, elektifikoi gjithe Shqiperine, dhe ju dha dru sa mundi zagareve si ti, jot’mbese kurva Keidha e VOA-s, e tere shtrigat, shtrigulet e shtriganet e sojit e sorollopit tend te qelbur.

   Une nuk e di kush eshte ky Bashkim Qeli, por ka folur edhe ne emrin tim, sepse o kafshe me dy koka te synetuara, ne kete Komitet te Veteraneve te Luftes, kam tagrin te mderhyj ne mbrojtje te tij, sepse kam plot pese ish partizane qe dhane kontributin e tyre per çlirimin e vendit nga mizerje si ti e kolaboracioniste te nzaifashisteve tuaj.

   Me ben te qesh kur akoma i bie kavallit me ate historine e “anglezeve te vrare ne Korfuz”, kur vete dokumentat e publikuara serishmi nga Foreign Office, tregojne realitetin e asaj ngjarjeje, te sajuar nga komanda angleze dhe ministria e jashtme e asaj kohe.

   Minat e analizuara ne Malte, dolen se ishin te prodhimit gjerman dhe akoma kishin ne zinxhiret lidhes, grason e fabrokes gjermane ! Apo nuk di te lexosh anglishten ashtu siç pretendon, se me qarte se keshtu nuk ka si behet, kur vete anglezet deklarojne ne dem te tyre, realitetin e ngjarjeve te kohes.

   Futja nje teke shurre aty tek Taivani ku tashme tironasve frekuentues u mungon shurrtorja e dikureshme, e per kete perdorin me plot zell gurrmazin tend te amortizuar nga kalçiumi i urines dajtiane.

   Pellcit sa te behesh cope mender me thene, zotrote, se mushke gabele si ti keshtu e do drurin,,,ops hurin ne …!

   Reply to this comment
   • ELIOT July 27, 18:32

    more nevrus katnari ;;;; PO CFARE TE SOLLI TY MORE COBAN PA TRU L N C … HE RRALLEN E VAJGURIT APO BICIKLETAT E KINES MORE I GJORE NGA TRUTE …. KUR ENVERI MEHMETI KISHN VILA BENZA DHE CDO GJE JETONIN SI BORGJEZA … NE NE SHQIPERI KISHIM LECKA DHE E MBANI RRADHEN 2 ORE PE 5 LITRA VAJGURI KUR BOTA I MBUSHTE FRIGOT DHE SHKONTE NE PUNE ME MAKINA NE …..ME KEMBE OSE ….. L N C ENVERI JA DHA KOSOVEN TITOS DHE TI I CMENDUR NA FLET AKOMA PER LUFTE ….. .. QENKE NJE VIC QE SKE 2 GRAM CITRON .. ENVERI I URRENTE BORGJEZET …POR NE SHTEPI KISHIN SHERBETORE DHE NEXHMIJA JETONTE SI ZONJA E ZOGUT …. DHE DO AKOMA …PARTIZANET TANE SKISHIN ASGJE U FSHIHNIN NE MALET SI MIJE DHE PRITEN QE GJERMANET TE IKNIN …PER TU BERE TRIMA …. KISHA 2 XJAJALLARE PARTIZANE .. DHE ME TREGONIN

    Reply to this comment
 4. Qytetari durrsak July 20, 11:41

  Perkulem me respektin me te thelle per trimat veterane partizane qe cliruan vendin nga pushtuesit fashiste. I paharruar kujtimi i tyre ! Vepra e tyre do te jete shembull me i larte i sakrifices qe duhet te beje cdo brez i ri, sot dhe ne te ardhmen.

  Reply to this comment
 5. vera e nxehte July 20, 13:53

  Eshte e vertete, por ja qe ka si ky injoranti me larte qe e quan dhe veten intelektual qe nuk do se ashtu ja kane mbushur mendjen ata qe ishin e jane kunder luftes dhe Shqiperise dhe me fjale e fraza te sotme “lirie” apo “demokracie” na del çdo dite neper gazeta e na çane mender b…. Ka plot si ky, megjithate ujet do te shkoje drejte rrjedhes tij natyralisht, pavaresisht pompave artificiale te bastardeve te koheve moderne.

  Reply to this comment
 6. Gallapi July 20, 14:28

  Zoti Bashkim Qeli, Komandanti i Përgjithshëm Enver Hoxha, ishte në Shqipëri gjatë kohës së themelimit të Organizatës së Veteranëve të LANÇSH?
  Sa dihet po!
  Pse vogëlsia jote nuk e përmend emrin e tij, dëshmon shpirtngushtësinë dhe paturpësinë tënde!
  Pritshi dhe gëzofshi edhe shumë përvjetor, të dashur Veteranë të LANÇSH– Mësuesit tanë të çmuar!
  Lavdi Famëmadhes LANÇSH!
  Lavdi Jetës dhe Veprës së Komandanti Enver Hoxha!

  Reply to this comment
 7. MERGIMTARI July 20, 16:23

  Heu lum si ne me sorrat partizane qe na prune demokracine staliniste , Tregojne pamjet e vitit 90 sa shume liri na prune keta ISISAt e plledhes bolshevike te rusise

  Reply to this comment
 8. Dh. M.Xhoga (Guri Naimit D) July 20, 16:40

  Qente le te LEHIN karvani shkonperpara..Kjo per te pa turpin dhe antishiptarin qe na llomotit me pseudonimin ‘Intelektali” qe jo vetem i tille nu k eshte po turp qe e quaj veten Shqiptar.
  Sa per ate verejtien qe artikull shkeuwsi,nuk ka permendur emrin e Enver Hoxhes,pse jo dhe ate te Spiro Mojsiut ,do ta qortoja a me mire te quaj lapsus i pa qellimshem.
  Pergjigjrrn me te mire ketij RENEGATI me pseudoniminn;”intelektual”, qe na PELLET ne shkrimet e tij antishqiptare se pari, ja dhe akivieti i zhvilluar ne sallen kryesore te Muzeut Kombetar, Konferenca e organizuar , me rastin e “60 vjetorit te krijimit te Organizates se veteraneve te Luftes Antifashiste Nacional Clirimtre,te Popullit Shqiptar, sot me 20 Korrik 2017-te, organizuar nga Kryesia e Komitetit kombetar te Veteraneve te LANC-it ne Tirane me perfaqesues nga mbare vendi.
  Pata fatin e madh te jem i ftuar ne kete ngjarie te rendesishme Jubilare, une si Pasues Veterani ; VTEANIT rene Nendorin e 1913-tes ne mbrjtiete Pavaresise sapo shpallur, nga sunimete fqinjeve,krah atdhetareve te vertete te kohes Kapedai Jano Xhoga Zavalani,krye cetes qe komandonte krah mbare bashkekohesve e Papa Stadh Melanit, Mihal Gramenos Cercia Topullit me shoke.
  Aktiviteti i zhvilluar ku moren pjese perfaqesues nga gjithe vendi me ne krye do te thosha Zv. Ministrin e Mbrojteies aktuale,te mirin patiot z. Petro Koci,qw me pershendetien e tij,na emer te qeverise aktuale,i tha te gjitha dhe pergjigjen atij lafazani ‘Intelektual”qe na llomotit ne koment.I faleminderit Atij sa Diskutanteve sipas programit, me ne krye shokun Rustem Peci, Kryetari Komitetit et Veteraneve,qe hapi dhe mylli ate aktivitet te rendesishem, ne ate salle mbushur plot e perplot me te ftuar dhe drejtues te kesaj Organizate.
  Diskutauan: Ziqiri Mero, kryekeshilltari atij Komiteti,Odhise Porodini, Eth’hem Halili, Veterani 96 vjecar Orhan Frasheri.qe solli pervojen e shoqatave dhe organizatave simotra ,ashtu si Eliriana Canaj, qe ngriti ne kembe dhe u brohorit per fjalet e saj,sjelle ne kete kuvend ne emer te Pasuesve te VETEANEVE ne mbare vendin.,ashtu si shoku Deli Bishja,me ne qender Lezhen ku banon.
  Prekese ishte mbyllia e Konferences jubilare nga shoku Rustem Peci, u shoqerua me ovacione,sa kenget Partizane nga qendra e zerit si dikur,shoqeruan pjesmarresit ne koktein e organizuar ne ato mjedise te Muzeut Kombetar,qe me te drejte kryetari Rustem Peci,falenderoi sponsoret,pasues Veterani.
  Ne duart e gjithe pjesmarresve,shihej nje MINI liber me -ESENE-: ” NDERI i VETEANEVE dhe i PASUESVE te LANC” ,haruar posacerisht per kete evendiment, Ai me Tyre mori pergezime dhe urime per pleqeri te mbare, me PENES si gjithnje RINORE..,
  Faleminderit Gazetes “DITA”per kete shkrim paraprire atij aktiviteii sa, Operatoret dashamires qe filmuan ate aktivitet me ne krye veteranin Vasil Rapin, sa fotografe amatore te shumte.
  Mire do ishte (qe here te tjera ska munguar), nje grup artistik nga Rinia shkollore e qytetit te Tiranes ta pershendeste kete akivitet mbreselenes,qe ne mbyllie,pjesemarresit si nje rrebesh, mbushe qendren e RINOVUAR te Tranes.
  Jete gjatesi VETERANEVE dhe sa me shume PASARDHES,qe jane per tu pershendetur.
  V.O. Me vjen mire qe ne virgilie te nisies sime per tek FEMIJET dhe basjkekombesit emigrante ,atje ne Toronto te Kanadase, do ju shpie keto mbresa mare direkt, sa filmimet e miqve te mij operatore.
  Lavdi Lufe N.Clirimtare !

  .Tirane 20-07-2017 ora 16 e30-t
  Pasuesi Veteranit Jano P.Xhoga,rene me 1913-te
  Dhimiter Mihal Xhoga

  Reply to this comment
  • intelektuali July 20, 18:03

   Fole edhe ti HALE nga Kanadaja? Na trego adresen qe te vijme dhe te marrim prej bythe enveriste dhe te cojme ne Korene e Veriut me gjithe xhelatet e LANC-it kriminal te Enverit dhe Titos qe ta shikoni komunizmin tuaj te felliqur LIVE dhe ta qani Enver Pederastin e Gjyles si koreanoverioret Kimat e tyre.

   dhe:

   MBYLLENI SQUPIN E FANATIKUT SE DO T’JU PRESIM KOQET NJASHTU SIC JA PREU MEHMETI LUSHNJAREVE TE PAFAJSHEM ME URDHER NGAMONSTRA JUAJ KATILE, SADISTE DHE GJAKATARE ENVER HOXHA

   Reply to this comment
 9. Merqez Katunari July 20, 17:06

  Rrofte lufta partizane kunder pushtuesve, dhe poshte diktatura skllaveruese qe erdhi me pas.
  Lufta partizane nuk duhet njehesuar kurre me kriminelin endhjer qe ishte nje antishqiptar serb vlla i mugoshes dhe popovic qe vrau dhe preu bashkomasit e tij vetem te ruante pushtetin.

  Reply to this comment
 10. lavdi veteraneve July 20, 19:55

  .
  Veteranet jane ajka e kombit kush i mohon apo i peebuz eshte antishqiptar dhe anti human.
  .
  Aq me shume qe L2B do jete faqja me lavdishme bashke me kohen e gjergj kastriotit dhe ismail qemalit

  Skenderbeut ju desh 400-500 vjet te reabilitohej kurse enver hoxha vetem 5-6 vjet ne 1997 kur talebanet & salebanet e zhduken shtetin shqiptar
  .
  Edhe enveri dhe shoket e tij do ngelen nga burrat me te shquar te kombit kur te hapen letrat. Dhe Napoleon Bonopartit i kushtoi Francës rreth 10 milionë të vrarë. Sa shumë e kanë urryer Napoleonin bashkëkohësit e tij, qytetarët dhe nënat franceze që i’u vranë djemtë. Prandaj duke shfrytëzuar këtë urrejtje, Burbonët e internuan atë, me mija kilometra larg Francës, në ishullin e braktisur të Shën-Helenës. Po Franca sot, MBURRET ME BONAPARTIN. Ajo nuk do t’ia dijë për të vrarët, për shkatërrimet, për krimet e tij, por PËR LAVDINË QË I DHA FRANCËS, sa ishte në pushtet. Prandaj e quan Napoleonin kapitenin më të madh të kohërave dhe i ka kushtuar deri tani rreth 200-mijë vepra!
  .
  .
  Maksimilian Robespieri i famshëm, shefi i diktaturës jakobine, kryetari i Shpëtimit Publik,
  për dy vjet me firmën e tij,
  dërgoi në gijotinë mbi 2400 njerëz,
  midis të cilëve edhe miqtë më të afërm të tij,
  si Dantonin,
  Shometin,
  Ebertin etj, që kishin filluar të ligështoheshin. I takon kësaj periudhe vendimi i parlamentit francez, për çfarosjen dhe fshirjen nga harta të qytetit të dytë të Frances, Lionit, sepse bëri provë të rebelohej kundër republikës franceze. Është vendimi më i egër që është marrë ndonjëherë në histori. Megjithate, sot Franca e ka për nder që ka patur një njeri të tillë në krye të saj në atë kohë. Robespieri e kosilidoi republikën franceze dhe e mbrojti ate nga reaksioni feudal dhe rujalist. Sot francezët krenohen me lavdinë që u la Robispieri dhe nuk pyesin për krimet e tij!
  .
  Sot pas më shumë se 500 vjetësh, shqiptarët, festojnë me madhështi, krenohen me Skënderbeun dhe periudhën e tij.
  Askush sot nga shqiptarët nuk përmend, sa verë piu dhe sa mish hëngri Skënderbeu, sa kështjella kishte dhe si jetonte ai. Askush nuk përmend sot, se si u’a cungonte Skenderbeu shqiptarëve liritë dhe të drejtat, duke i mbajtur për 25 vjet rresht në luftë, duke i privuar nga liritë dhe kënaqësitë personale. Luftërat atëhere zhvilloheshin në verë dhe pranverë. Në këto dy stina shqiptarët në vend që të shijonin jetën, shijuan për 25-vjet luftën vdekjen, shpatën dhe shigjetën. Askush sot, nuk përmend se sa princërve shqiptarë i’u pre koka, se sa tradhtuan, sepse nuk ishin dakord me të. Ja këto “krime” të Skënderbeut në kohën e tij, shqiptarët e sotëm nuk duan t’i dinë. Atyre sot u intereson VETËM LAVDIA e Skënderbeut jo krimet e tij të atëhershme. Sot shqiptarët e kanë për krenari, që përballë një Europe të trembur, Skënderbeu i bëri ballë, superfuqisë më të madhe të kohës, Turqisë. Vetëm kaq. Kjo ka mbetur. Të gjitha të tjerat u zhdukën, u harruan me kalimin e kohës, me kalimin e brezave.
  Kjo është logjika e historisë. Nga kjo logjikë, nuk shmangesh dot.
  .

  Kjo logjikë do të vazhdojë edhe në të ardhmen. Kësaj logjike do t’i nënshtrohet edhe Enver Hoxha dhe brezi i udhëheqëseve të Partisë së Punës që dolën nga Lufta Nacional-Çlirimtare, që deshën t’i bënin të gjitha përnjëherësh, që deshën të mateshin me të mëdhenjët e botës, që sa ishin gjallë u matën me sukses me ta, duke i’a ngritur shumë lartë emrin Shqipërisë.
  .
  Sot është koha e gabimeve te tyre. Nesër do të jetë koha e lavdisë së tyre!

  Reply to this comment
  • ELIOT July 30, 18:41

   HA HA HA NJE VETERAN PO NE FLET PER ROBESPIERIN ….. NJE KIRIMINEL NJE DIKTATOR … JETOI NE FRANCE KOQE KATNARI DHE HISTORIA E VERTETE E REVOLUCIONIT ESHTE ……. QE TE 4 REVOLUCIONERET ROBESPIRRE ME SHOKE PERFUNDUAN NE GIJOTINE MBAS 4 MUJASH … PERSE .. SEPSE ISHIN DIKTATORE ..VRANE LUIS 16 DHE GRUAN E TIJE MARIE TEREZE …. DHE BENE MASAKRA NE POPULL PER IDETE E TYRE PREJ KRIMINELASH .. NE FAKT DONIN NJE QEVERI ME VRASJE DHE KRIME .. PA TE LIRI FJALE DHE DEMOKRACIE SI ENVER PEDERASI E KUPTON COBAN .. MESO MIRE HISTORINE E REVOLUCIONT …… UUUU SE HARROVA E DIN TI COBAN SE NUK U VRA ASNJE NE REVOLUCIONI FRANCEZ … NUK KISHTE GJAK SI NE KUBA APO ..JO NE HISTORINE NE SHQIPERI SI TREGONI KETO GJERA …. .

   Reply to this comment
 11. Dhimiter M.Xhoga (Guri Naimit D) July 20, 20:51

  Qente ke te LEHIN-karvani shkon PERPARA,
  O “intelektual”Qe vetem i tille nuk mund te quhesh.Pac veten tende sa shprehesh se per vete e ke.
  Sa per ate kercenimin per mua deri ne zhdukie fizike,qe don te vish deri ne kanada ta besh, Po te them: Jam ne mes Tiranes;( te me falin tiranasit vellezer me ta une mbi 70 vjet me ta,)e DIL NE SHESH te BURRAVE(ta kam thenne kete dhe direkt nga Kanadaja muaj me pare,ne komentet e tua antiatdetare,se gje personale me Ju nuk kam) dhe provoje ate burnine tende. I vogel jam ne trup,po kam nje mase te madhe njerezish prane meje qe ta tregojne qefin jo vetem Ty, po dhe atyre qe te shtyjne.
  Te ka kerkuar per tu njohur dil, ne shesh te Burrave,,po deshe,aty para Monumentit te te Madhit tone HERO; Gjergj Kastriotit-SKENDERBE. Po se pari dil si burrat me emer e mbiemer,ne je i tille.
  Jemi per UNITET dhe bashkejetese,
  Mjaft me me keto NDASI qe ju ka ikur koha.
  Une e pi kafen tek “Kafe-Librari Agolli”ldil ne je burre te ballafaqohemi.
  Me falni ju miqte e mij per sa degjoni.
  Qente le te legin karvani shkon perpara,
  Per mbrodhesine e ATDHEUT tone sa Bashkeatdhetaret e kudo dodhur te PROKUPOHEMI.

  VO.ndoshta organet perkatese duhet ta shohin me perparesi kete kercenim “intelektuali”!

  Tirane 20 -07-2017 Dh,M.Xhoga (Guri Naimit D)

  Reply to this comment
  • ELIOT August 3, 16:38

   DHIMITER ..SHUTERRIQI … QENKE ME TE VERTETE NJE BOLE ..SHPESH I LEXOJ SHKRIMET TUAJA QE NGJAJNE ME SHKRIMET E DISA FEMIEVE TE KOPESHTIT ….POR KETU ME KETO KERCENIME ..DUKESH QE SKE 2 GRAM TRU …. QENKE NJE LAB QE BEN SI QEN POR QE SKE GUXIM DHE SKE IDE ..PRANDAJ BEN PRESIONE SI GARIP … UNE JAM NE PARIS HAJDE PO TE DUASH VETEM DHE SQAROHEMI MOS MERRE RRACEN PREJ KOMUNISTASH MJAFT VRANE DHE FUTEN NE BURG … PER VITESH ..HAJDE VETEM …. UNE E PI KAFEN TEK KULLA NE PARIS … DHE CDO GJE QE SHKRUAJ E LEXOJ NE FRENGJISHTE KOQE KATNARI …. PO MERR MAMIN PO DESHE NDOSHTA …

   Reply to this comment
 12. intelektuali July 20, 21:16

  Ore qelbesira dhe xhelate te Enverit, po si nuk ju vjen pak turp per LANC-in tuaj kriminal dhe jugosllav o kafshe prehistorike dhe po e degradoni debatin ne DITA sikur asgje te mos kish ndodhur ne Shqypni pas implementimit te MURTAJES bolshevike pas 29 nentorit te ZI me urdher nga Beogradi dhe Moska?

  PO QANI O QELBESIRA PER KRIMET TUAJA MONSTRUOZE DHE MOS QESHNI ME VIKTIMAT E LANC-IT KOMUNIST, QANI O QELBESIRA KRIMINALE ASHTU SIC QANIN PRINDERIT TANE KUR I TORTURONIT DHE MASAKRONIT VETEM SEPSE DESHEN QE SHQYPNIA TE BEHEJ PJESE E BOTES DEMOKRATIKE, ASHTU SIC PO KERKON TE BEHET SOT PAS PILAFIT

  Qani dhe mos qeshni o qelbesira enveriste, sepse shikoni listen e gjate te gjeneraleve komuniste dhe xhelateve kryesore te Enverit qe i rendit me mburrje fanatiku dallkauk Bashkim Qeli, shikojeni listen me vemendje dhe mbani vesh:

  KUSH NGA KETA KRIMINELE TE ENVERIT NE LISTE E DEBILIT ARTIKULLSHKRUES NE DITA KA MBETUR GJALLE PA U VRARE NGA DORA SATANIKE E ENVERIT DHE NEXHMIJES?

  sepse:

  Shumicen e ketyre “heronjv”e intelektuali i ka takuar ne burgjet e Enverit dhe ka degjuar britmat e tyre kur i torturonin xhelatet e Partise dhe gezohej ne qeline e tij duke therritur:

  QANI TANI EDHE JU O XHELATE TE ENVERIT SIC QANIN PRINDERIT TANE KUR JU I TORTURONIT PA PIKEN E MESHIRES NJEREZORE! QANI O KRIMINELE TE ENVERIT SE JU KA DENUAR I MADHI ZOT!

  Reply to this comment
 13. intelektuali July 20, 21:16

  Ore qelbesira dhe xhelate te Enverit, po si nuk ju vjen pak turp per LANC-in tuaj kriminal dhe jugosllav o kafshe prehistorike dhe po e degradoni debatin ne DITA sikur asgje te mos kish ndodhur ne Shqypni pas implementimit te MURTAJES bolshevike pas 29 nentorit te ZI me urdher nga Beogradi dhe Moska?

  PO QANI O QELBESIRA PER KRIMET TUAJA MONSTRUOZE DHE MOS QESHNI ME VIKTIMAT E LANC-IT KOMUNIST, QANI O QELBESIRA KRIMINALE ASHTU SIC QANIN PRINDERIT TANE KUR I TORTURONIT DHE MASAKRONIT VETEM SEPSE DESHEN QE SHQYPNIA TE BEHEJ PJESE E BOTES DEMOKRATIKE, ASHTU SIC PO KERKON TE BEHET SOT PAS PILAFIT

  Qani dhe mos qeshni o qelbesira enveriste, sepse shikoni listen e gjate te gjeneraleve komuniste dhe xhelateve kryesore te Enverit qe i rendit me mburrje fanatiku dallkauk Bashkim Qeli, shikojeni listen me vemendje dhe mbani vesh:

  KUSH NGA KETA KRIMINELE TE ENVERIT NE LISTEN E DEBILIT ARTIKULLSHKRUES NE DITA KA MBETUR GJALLE PA U VRARE NGA DORA SATANIKE E ENVERIT DHE NEXHMIJES?

  sepse:

  Shumicen e ketyre “heronjv”e intelektuali i ka takuar ne burgjet e Enverit dhe ka degjuar britmat e tyre kur i torturonin xhelatet e Partise dhe gezohej ne qeline e tij duke therritur:

  QANI TANI EDHE JU O XHELATE TE ENVERIT SIC QANIN PRINDERIT TANE KUR JU I TORTURONIT PA PIKEN E MESHIRES NJEREZORE! QANI O KRIMINELE TE ENVERIT SE JU KA DENUAR I MADHI ZOT!

  Reply to this comment
  • Merqez Katunari July 21, 02:05

   Me keta komentues qe akoma i bejne lavde nje krimineli si enver hoxha do lengoje edhe per disa dekada shqiperia o intelektual. E futi helmin thelle tek keta njerez ai sistem dhe keta ishin sherbetore te devotshem pa dinjitet, pa mendimin e tyre, thjesht bageti.

   Reply to this comment
   • Merqezi i Besianës July 21, 18:13

    Ti kinse “intelektual”, bashkë me elotëra, clausa … si dhe së fundit, edhe ky far “katunari” me parashtesën Merqez, nuk jeni gjë tjetër, pos do të mbetura në tharkun e derrave, andaj nuk e vleni për t’u marrë me ju!
    Ju mund të shkarravisni çfarë të doni pas këtij reagimi, por ju pret porosia ime: na i rr….. t…t!

    Reply to this comment
 14. Pilingria July 20, 22:44

  Ti, o i vetequajturi intelektual, je nje injorant e debil, antishqiptar dhe truthar sa te vjen keq qe luftetaret e LANC, veteranet e sotem luftuan me heroizem dhe i sollen Shqiperise lirine. Ti debil doje qe atdheu yne te vazhdonte te ishte i pushtuar edhe sot e kesaj dite, se si duket paraardhesit e tu kane qene bashkepunetore te pushtyesve nazifashiste. Turp te kesh per mendimet e mykura neofashiste qe ke. S. Jon

  Reply to this comment
 15. kush po e ben legjende enverin ?? July 21, 01:30

  o nastradinitelektuali I leshit dhe sapunit rrojes

  ta shaje Enverin deri nga 1997-a kishte nje fare lezeti….por tani ne 2017 kur shqiperia ka shkuar ne te sateme ai eshte kthyer ne legjende
  .
  ,teorikisht I ke ne rregull ato qe thua,por je personi I gabuar se ti I perket atij brezi te KARA OSMANEVE,
  .
  – luftuat plakun e vlores me haxhi qamilet dhe esat pashe tradhetaret dhe ishit bedelat e sultan neshatit dhe perzute princ vidin e europes
  .
  -vrate bajram currin,luigj gurakuqin,hasan prishtinen,avni rustemin perzute Nolin dhe ajken e inteligjencies dhe prute zogun e kurves nga beogradi me rusete bardhe te vrangelit
  .
  -u bashkuat me vone me italianet qe I pritet me lule si clirimtare dhe cuat kuroren e skenderbeut te mbreti shemtaraq xhuxhmaxhuxh I italise.
  .
  -ja futet dhe italianit nga mbrapa dhe u bashkuat me xhaferr devat dhe vrate pas shpine vellezerit tuaj qe habitet dhe vete gjermanet me kanibalizmin tuaj.
  .
  -ishit ju “mender baballaret e kombit “ qe enver hoxha ju perzuri si lepuj,pra ishta tradhetia juaj qe ja la pushtetin tarrasit
  .
  -si lavire te ndyra shkuat ne Beograd dhe athine qe u bête si kavie eksperimentale nga serbet dhe greket dhe aleatet eksperimentues dhe kryet terror me banda diversantesh dhe ja u futi tarrasi perseri
  .
  -edhe ju qe ngelet ne shqiperi edhe pse hidhnit ndonje kapsolle kunder enverit ai nje pjese I bere “trenazh” neper burgje,pjesen tjeter e bere spiune qe kryen pune te shkelqyer kundra shokeve te tyre si ai Kasaruhoja ai shoku yt qe edhe perkthenit veprat e xhaxhit dhe spiunot shoket tuaj
  .
  -edhe pas 90’ ishit ju qe prute djallin berishe ne pushtet dhe kur e pate pas 25 vjeteshqe ja u futi nga mbrapa thoeni se ka qene komunst
  .
  -ishe ti o vemje qe ne greven e urise se te perdjekurve politike ne tetor 2012 kur shoket tuaj digjeshin si murgjit e tibetit ju I conit kartoline shtrigut berishe.
  .
  Pra sa me siper ju nuk keni asnje lloj morali ti kerkoni llogari as saliut ,as enverit se ju I prute ne pushtet pasi jeni vetem qenie te mjera qe per 70 vjet kakarisni prapa ferrave
  .
  NXIRRE KOKEN NASTARADIN KARAOSMAI TE NJOHIN NJERZIA CFARE GJARPERI JE,
  .
  sipas teje le te ngrene lapidarian
  hamza kastriotit
  ballaban pashes
  sultan novruzit
  haxhi qamilit
  esat pashe toptanit
  shefqet verlacit
  koci xoxes
  hamit matjanit
  xhaferr deves
  panajot plakut
  fecorr shehut
  damir fazllicit
  nikolla gaxojnit
  doris pack-ut
  gollsbrukut
  trafikantit dhe gopi somes.
  .
  Prandaj nastradin leshi nxirre koken si ish fashist I duces dhe spiun I enverit.Shqiperia eshte kthyer ne Kolumbi dhe si Sicilia e viteve 60-70 dhe jo Rama por dhe Obama eshte I pafuqishem te rindertoje ate vend..Vetem ai karaduzi I argjirokastres I vinte hakut atyre shqyptareve te tu si dhe atyre malesorve dhe xhambasdoreve qe e kane “dhi punen”
  .
  Koha e enver hoxhe ishte nje periudhe e veshtire por ne krahasin me kohen esotme dhe te zogut te kurves ajo ishte e keqja me e vogel..por e keqja me e madhe eshte se ti po ja shton lavdine asaj kohe.Ne vend te merresh me super krimin e Lul Udbashin per pushtimin e rrugeve te Tiranes per 35 vjet me keq se fashizmi dhe komunzmi dhe ti merresh me kockat e enverit si nje kanibal.

  Reply to this comment
  • intelektuali July 21, 18:09

   PO PSE NUK E DI MORE BUDALLA FANATIK?

   Lul Basha eshte kopili i Enverit more mavri idiote, nga ata kopile qe Enveri i qiste ne drite si qofte tezgash me mish qeni tek stacioni i trenit ne Kohen e Qepes te Partise se Punes. Po pse si monedon ti more dallkauk dhe budalla i Enverit? Kush i conte kamarieret ne Rinas per te punuar ne Kohen e Qepes te Enverit more mavri idiote me trunin dys taban pa asnje rudhe intelektuale? Ja nje nga ata spiune qe permend ti per intelektualin ishte edhe Lul Basha qe Jozefina tregon me te drejte se e ka me hije biografine e tij ne vitet kur Shqypnia po lengonte po vdiste ngadale nga varferia dhe mjerimi i tejskajshem qe ti more idiot, mish me dy sy nuk don qe ta shikosh, nga bunkeret dhe tufezimet, nga kolektivizimi sovjetik dhe nga revolucionet kineze, nga Pederasti i Gjyles Enver Hoxha qe nuk ishte as i afte dhe ishte pa dipllome dhe pa shkolle qe nuk dinte te drejtonte shtetin, por qe kishte perdredhur gjithe jeten BYTHEN e Pederastit me BOSAT komuniste dhe kishte siguruar ca ndihma ekonomike per nje vend liliput sic eshte edhe Shqypnia, pa menduar fare se do te vinte dita qe shqyptaret duhet te siguronin vete prodhimin kombetar sic bejne te gjitha shtetet normale te BE-se.

   SI E LA SHQYPNINE ENVERI O FANATIKE TE PANDREQSHEM?

   sepse:

   Vitet tragjike 90-te tregojne pamje te llahtarshme more qelbesira fanatike, kur shqyptaret ishin bere si majmune xhungle dhe i kishin hypur dyrekeve te anijeve per t’u larguar nga “Parajsa” e enverit nga syte-kembet si cifutet e Moisiut ne shkretetire per te shpetuar koken dhe familjet ne vende te tjera.

   PO E HARRUAR MORE QELBESIRA ENVERISTE EKSODIN E LLAHTARSHEM SHQYPTATR PASI RA MURI I BERLINIT?

   apo:

   Nuk dini te thoni asgje per te vraret me egersi te papare ne kufi per shqyptaret qe kerkonin te shpetonin koken nga regjimi me gjakatar ne Evropen Lindore. Cfare faji kishin keta mijera viktima te Enverit qe donin te largoheshin nga Shqypnia dhe qe u trajtuan ne menyre me kafsherore nga regjimi komunist? Po lumenjte e tjere me gjak njeriu te pafajshem qe mbushi regjimi komunist qe nga fillimi i Luftes deri ne ditet e fundit te MONSTRES Enver Hoxha dhe te vegles se tij Ramiz Alia i harruat more pizevenge pa moral qytetar?

   PO NE CILIN VEND TE EVROPES LINDORE GJEN KAFSHE TE TILLA PREHISTORIKE SI ENVERISTET SHQYPTARE?

   sepse:

   Degjoni ketu: Lani gojen me kolinoz kur te permendni emerin e intelektualit sepse ju o qelbesira te Enverit:

   JENI TURPI DHE REZILI I SHQYPNISE NE SYTE E BOTES DEMOKRATIKE.

   Reply to this comment
  • intelektuali July 21, 18:10

   PO PSE NUK E DI MORE BUDALLA FANATIK?

   Lul Basha eshte kopili i Enverit more mavri idiote, nga ata kopile qe Enveri i qiste ne drite si qofte tezgash me mish qeni tek stacioni i trenit ne Kohen e Qepes te Partise se Punes. Po pse si mendon ti more dallkauk dhe budalla i Enverit? Kush i conte kamarieret ne Rinas per te punuar ne Kohen e Qepes te Enverit more mavri idiote me trunin dys taban pa asnje rudhe intelektuale? Ja nje nga ata spiune qe permend ti per intelektualin ishte edhe Lul Basha qe Jozefina tregon me te drejte se e ka me hije biografine e tij ne vitet kur Shqypnia po lengonte po vdiste ngadale nga varferia dhe mjerimi i tejskajshem qe ti more idiot, mish me dy sy nuk don qe ta shikosh, nga bunkeret dhe tufezimet, nga kolektivizimi sovjetik dhe nga revolucionet kineze, nga Pederasti i Gjyles Enver Hoxha qe nuk ishte as i afte dhe ishte pa dipllome dhe pa shkolle qe nuk dinte te drejtonte shtetin, por qe kishte perdredhur gjithe jeten BYTHEN e Pederastit me BOSAT komuniste dhe kishte siguruar ca ndihma ekonomike per nje vend liliput sic eshte edhe Shqypnia, pa menduar fare se do te vinte dita qe shqyptaret duhet te siguronin vete prodhimin kombetar sic bejne te gjitha shtetet normale te BE-se.

   SI E LA SHQYPNINE ENVERI O FANATIKE TE PANDREQSHEM?

   sepse:

   Vitet tragjike 90-te tregojne pamje te llahtarshme more qelbesira fanatike, kur shqyptaret ishin bere si majmune xhungle dhe i kishin hypur dyrekeve te anijeve per t’u larguar nga “Parajsa” e enverit nga syte-kembet si cifutet e Moisiut ne shkretetire per te shpetuar koken dhe familjet ne vende te tjera.

   PO E HARRUAR MORE QELBESIRA ENVERISTE EKSODIN E LLAHTARSHEM SHQYPTATR PASI RA MURI I BERLINIT?

   apo:

   Nuk dini te thoni asgje per te vraret me egersi te papare ne kufi per shqyptaret qe kerkonin te shpetonin koken nga regjimi me gjakatar ne Evropen Lindore. Cfare faji kishin keta mijera viktima te Enverit qe donin te largoheshin nga Shqypnia dhe qe u trajtuan ne menyre me kafsherore nga regjimi komunist? Po lumenjte e tjere me gjak njeriu te pafajshem qe mbushi regjimi komunist qe nga fillimi i Luftes deri ne ditet e fundit te MONSTRES Enver Hoxha dhe te vegles se tij Ramiz Alia i harruat more pizevenge pa moral qytetar?

   PO NE CILIN VEND TE EVROPES LINDORE GJEN KAFSHE TE TILLA PREHISTORIKE SI ENVERISTET SHQYPTARE?

   sepse:

   Degjoni ketu: Lani gojen me kolinoz kur te permendni emerin e intelektualit sepse ju o qelbesira te Enverit:

   JENI TURPI DHE REZILI I SHQYPNISE NE SYTE E BOTES DEMOKRATIKE.

   Reply to this comment
 16. Aliu nga Selenic July 21, 01:47

  Un isha atu dhe Emri i Kmoandatite te Pergjishem Enver Hoxha eshte permendur.! Ne fjalen kryesore te Kryetarit te Komitetit te Veternve z.Rrustem Pcei.!

  Reply to this comment
 17. a July 21, 13:58

  Autopsi per monstren “intelektuali”

  Per te ardhur ne ndihme per debatin qe keni me Nastradinin kete spermazoid te
  ESAT PASHTRADHTARIT
  ZOGKURVARIT
  & SALICARIT

  po te jap autopsine e kesaj kufome te pa kallur:

  1………………nastradin esat pash toptradhetari
  Marrëveshja e tradhetarit Eset pash Toptani me Jovanoviçin nuk ishte veprimi i parë me të cilin Esat Toptani merrte nëpër këmbë interesat e shenjta të popullit shqiptar, të cilin nuk e deshi dhe nuk e vlerësoi kurrë, por e përdori vetëm për interesat e tij personale. Përmendet sidomos dorëzimi i Shkodrës Malit të Zi në marsin e vitit 1913, pas vrasjes tinzare të komandantit të garnizonit të qytetit, Hasan Riza Pashës, me qëllim që të siguronte përkrahjen e Malit të Zi për t’u vënë në krye të Shqipërisë si dhe për të marrë një shumë prej 600 000 franga, që iu dha nga malazezët. Ky veprim pasohet nga pazarllëku me qeverinë greke në shtatorin e vitit 1913, të cilën e njoftoi se ishte i gatshëm të vihej në dispozicion të saj. Kushti ishte që, kur të shpallej sundimtar i Shqipërisë, Greqia t’i jepte mbështetje diplomatike, asistencë në të holla dhe ndihmë ushtarake për rrëzimin e qeverisë së Vlorës. Në funksion të ndihmës ushtarake Esati do të merrej vesh me grekët për të përcaktuar kufijtë sipas vullnetit të tyre. Edhe qeveria serbe, hyri gjithashtu në traktativa me Esat Pashën. Sipas përfaqësuesit diplomatik serb në Sofje, M.Spalajkoviç, Esat Toptani duhet t’i ketë shprehur të njëjtën gatishmëri edhe Serbisë, të cilës i kërkoi që ta mbështeste për të rrëzuar qeverinë e Vlorës. Si shpërblim do të rregullonte në favor të Serbisë çështjen e daljes serbe në detin Adriatik
  2……………………nastradini zogu kurves
  1.Shipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.
  2.Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohi dinastinë Caragiorgvitch.
  3.Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohi Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.
  4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anullohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.
  5.Shqipëria do të mbajë një gjindarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e çfarosur çdo lëvizje të ngritur kundëra Ahmet Zogut dhe kundra regjimit të vendosur prej tij.
  6.Në këtë gjindarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficera rus të ish ushtrisë të Gjeneralit Ërangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë gjandarmëri me mjete financiare dhe armë.
  7.Në gjandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerat jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranoi në interes të dy vendeve.
  8.Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganal në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpëmjet kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.
  9.Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllav do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit…….ect ect
  3’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin fashisti
  Kurora e Skënderbeut i dorëzohet nga Nastradin Verlaci mbretit xhuxhmaxhuxh Viktor Emanuelit
  Në datën 16 prill 1939, u zhvillua në Quirinale ceremonia e ofertës së kurorës.
  Në fjalën e tij Nastradin Vërlaci tha: “Vijmë tek ju madhëri, të dërguar prej popullit shqiptar që e ka shprehur vullnetin e tij me votën në Asamblenë Kushtetuese të mbledhur në Tiranë më 12 prill. Vijmë në emër të këtij populli që në një ofertë të njëzëshme i dhuron me devozion shpirtëror ma-dhërisë suaj kurorën e Shqipërisë. Ajo është e denjë për lavdinë tuaj sepse ka breruar kryet e Skënderbeut, heroit kombëtar shqiptar, i cili e valëviti flamurin e tij përbri flamujve të kombit italian. Me besimin në zemër se madhëria juaj do të pranojë këtë votë të njerëzve tanë, ju shprehim sot dëshminë dhe betimin për besnikërinë tonë dhe të të gjithë popullit nastradin shqiptar”.
  Mbreti u përgjigj: “Dë-shirojmë t’ju shprehim ndjenjat tona të mirënjohjes për mesazhin që ju na përcollët në emër të popullit nastradin shqiptar. Ne jemi të lumtur të mirëpresim votën e popullit tuaj trim e fisnik si dhe të pranojmë kurorën e Shqipërisë që ai na ofron, me të cilën lidhen kujtimi i lavdishëm i Skënderbeut.
  Që sot fatet e Shqipërisë do të jenë të pandashme nga ato të Italisë
  4‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin nazisti
  Regjimenti 21 SS Skanderbegu Shqiptar ishte pjese e një Regjimenti SS gjerman si pjese perberese e “Forcave të Armatosura SS”,
  Regjiment malor(alpin) i krijuar nga shefi i Gestapos Heinrich Himler, zyrtarisht nen titullin ne gjermanisht 21.
  Waffen-Gebirgs Division der SS Skanderbeg (Albanische Nr. 1) ishte emëruar sipas emrit te Gjergj Kastrioti Skënderbeut,
  Regjimenti 21 SS Skanderbeg u krijua pas pushtimit nazist në Mbretërinë se Jugosllavisë në vitin 1941. Gjatë 1942 dhe 1943 si Wehrmahti ashtu dhe sherbimi sekret SS kërkuan nga shqiptaret e Kosoves qe të ruanin ligjin dhe rendin,si dhe te pengonin partizanet jugosllave si dhe kunder rezistences antifashiste shqiptare. Njesia ushatarake shqiptare u vu nën komandën e kryegjeneralit August Schmidthuber, te rekrutimit ne regjimente speciale SS. Njesia SS Skanderbeg Malor luftoi kundër forcave partizane të Enver Hoxhës që ishin në rritjen dhe konsolidimin e veprimet e tyre, si në Shqipëri dhe ne Jugosllavi
  5’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin terroristi
  Bandat e “Komitetit të Maleve” kërkonin rrëzimin e pushtetit me çdo kusht dhe me çdo çmim që të ishte i mundur, duke mos kursyer gjakun e askujt, mjaftonte që të arrihej qëllimi. Ishim përballë një terrori dhe një kasaphane të pashembullt. Vrasjet e tyre kishin arritur dhe te gratë, pa pyetur për asnjë ndjenjë njerëzore. Nuk ishte pak rasti i kunatave, Marta e Prena Tarazhi, të cilat u rrëmbyen natën mizorisht nga bandat, vetëm për faktin se kishin shkuar në hekurudhë dhe nxisnin emancipimin në radhët e grave në zonë. Ato u lidhën me litar pas një peme kumbulle dhe aty, në mënyrën më barbare, iu prenë gjinjtë dhe u masakruan me thika derisa vdiqën. Ka raste të tjera si ai i Dilicës së Fregnit, të cilën e grabitën natën po ato banda për të cilat po flasim, duke e hequr me forcë nga duart e nënës së saj qorre, dhe e çuan diku afër shtëpisë, ku pas masakrimit e therën dhe e pushkatuan. Tipike në kësisoj rastesh është ai i vajzës nga Oroshi që quhej Prena Përkola, e cila njihej ndryshe me emrin “Cuca e Oroshit”, që e vranë me armë në prezencën e dy fëmijëve të mitur (Agimit dhe Albinës) në djep. Apo ai i Shkurte Carës apo Mrika Lokës. etj etj qe jane me mijra
  6””””””””””””””””Nastradini spiuni shokeve tip Kasaruho
  Disa këshilltarë të Presidentit të Republikës, Bujar Nissani, rezultojnë spiunë të Sigurimit të Shtetit, ku me raportimet e tyre kanë fikur disa jetë njerëzish. Konstatimi ka ardhur nga shoqata e ish të përndjekurve politikë, me në krye Skënder Tufën, ish-koordinatori i grevës së urisë. Ish të përndjekurit politikë akuzojnë presidentin Nishani, se e ka mbushur institucionin e Presidencës me spiunë të Sigurimit të Shtetit dhe me njerëz me të kaluar të zezë komuniste. Me anë të një deklarate, ata akuzojnë Presidentin se ka dekoruar njerëzit e Sigurimit të Shtetit. Të përndjekurit përmendin edhe një shembull konkret. Bëhet fjalë për Amik Nastradin Kasoruhon, këshilltar i presidentit Nishani, por i implikuar në Sigurimin e Shtetit. Ata deklarojnë se Partia Demokratike është kthyer në një ombrellë e spiunëve. “Mësuam edhe një herë se këshilltari i presidentit Nishani, z Amik Nastradin Kasoruho, ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Ky person ka marrë dekoratën “Nderi i Kombit” për rezistencë në burgje kundër diktaturës, veprim ky që fyen qindra martirë të vërtetë, të cilët rezistuan realisht e sot ndoshta jetojnë në mjerim dhe të harruar. Për këtë arsye, kërkojmë t’i hapet dosja Amik Kasoruhos dhe t’i hiqet menjëherë titulli që mban padrejtësisht. ky nastradin
  7’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin gomari pa shtet pa atdhe,pa dinjitet thjesht nje zvarranik forumesh
  ca gjera duhet ti themi sakte SOT kur ajo shoqeri eshte shperfytyruar si as nje komb ne historine njerzore.Atehere kishte diktature qe e pranonte vete DIKTATORI I DASHUR DHE I PAHARRUAR por kisht shtet
  mbrojteje
  arsim
  kulture
  shkence
  mjeksi
  nafte
  krom
  baker
  pyje
  dipllomaci
  plantacjone
  sera
  transport
  hidrocentrale
  bonifikim
  ……..
  po sot????????????????????
  tritol
  ndertim pa leje
  prostitucjon
  hashash
  gomone
  parlamet bordello
  ambsadore porno
  anti urbanistika
  rruget thertore
  enegji e papaguar
  bakri 0
  kromi 0
  vrasje politikanesh
  vrasje oficeresh shiku
  gerdece
  21 janare
  zhdukja e hakljave
  borxhet strasfere
  krimi ne familje
  ……….
  sot shqiperia eshte
  1-shprehje gjeografike qe ruhet nga Nato
  2-merr fryme nga 1.4 miljon shqiptaret e perendimit
  3-eshte regjim ambasdorial qe nga koha e rajersonit
  4- eshte e pushtuar de fakto nga ushtria e drog-diller-ave
  5-ka nje popull sot qe i ka perfunduar shpelarja e trurit
  6-ka nje klase politike qe e ka lene pa pune Asfaline dhe ish UDB
  Nuk do deshiroje njeri te lavderoje ate sistemin para 90′ qe ishte me detyrim percaktim POR TE PAKTEN BANORET E FERMES KAFSHEVE QE JETOJNE SOT NE SHQIPERI TE MOS SHAJNE DJALIN E GJYLOS PA NDERTUAR SHTETIN E SHQIPTAREVE.
  THJESHT KENI KALUAR NGA NJE DIKATATURE NE NJE MONSTRATURE E DROGES DHE E PROSTITUCJONIT POLITIK

  Reply to this comment
 18. Konti Sbalta July 24, 20:46

  Une nuk e kam njohur kete Ernest Renan ; mund te kete qene njeri i shquar ne vendin e tij , por artikullshkrusi kishte plot figura te shquara veteranesh shqiptare qe jane shquar jo vtem ne lufte por edhe ne ndertimin e vendit tone dhe qe kane lene jo vetem shprehje por edhe vepra heroike qe ky studjus duhet ti njohe e tja u beje te njohur edhe brezit te r i ashtu sic edhe thekson se eshte detyra e veteraneve te L.Nac.Cl,

  Reply to this comment
 19. Ku shkeli socializmi jane zdukur besa e burreria! July 24, 22:57

  Sa te ekzistojne te tilla organizata, si kjo, qe nje nga levat e mbeshtetura se krimeve te diktatures, nuk ka nevoje per komente, se vetekuptohet, sesa i thellë eshte reflektimi i shoqerise shqiptare ne lidhje me diktaturen e ketij kombi.

  Do ju duhet te përjetoni dhe nje diktature, o ju shqiptare!
  Pastaj kushedi reflektoni…..

  Reply to this comment
 20. ELIOT August 2, 13:09

  KONLUZION….. HITLERI MORRI DISA COBANE I VESHI ME UNIFORMA I BERI GJENERALE OFICERA KOMANDANTE … DHE U BENE KRIMINELA ..KAFSHE TE CMENDURA … JA CTHA NJE FILLOZOF FRANCEZ ..KUR E PYETEN .SI E SHPJEGONI QE KETA NJEREZ HUMAINE …U KTHYEN NE BARBARE KAFSHE ..SEPSE KETO GJENERALE ME PERPARA JETONIN ME LOPE ME DELE ME VICA …. SJA VARTE NJERI ..ISHIN KOT …DHE KUR VESHNIN UNIFORMEN E BUKUR ???? TE GJENERALIT OFICERIT … ..E SHIKONI VETEN NE PASQYRE DHE ………. TE GJITHE BOTA I RRESPEKTONTE SEPSE …… JA EDHE ENVERISTAT ….. I MORRI DIKTATORI NAG FSHATRAT KU HANTE PULA GURE DHE …. I DUKEJ VETJA JULE CEZAR …. NJOHA DISA LAB NGA FSHATRAT E VLORES .. BENIN SI DHENDERI E ENVERIT SPIUN .. SI BRAD PIT JOHN TRAVOLTA KATUNARE PA KULTURE PA EDUKATE ..PA CIVILIZIM VOILA REALITETI …MERCI ..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*