“Sot me Bibël, nesër me Kuran, ne nuk besojmë as Krisht as Islam”

June 16, 2018 14:37

“Sot me Bibël, nesër me Kuran, ne nuk besojmë as Krisht as Islam”

Poeti Arben Duka ka shkruar një poezi disi provokuese në rubrikën e tij të përditshme në gazetën Dita.

Si gjithmonë në vargje, ai thotë disa gjëra lidhur me fetë, që shumica në Shqipëri nuk kanë shumë dëshirë t’i diskutojnë.

Për poetin e njohur Rama nuk thotë të vërtetën kur pohon se “rrënjët shqiptare janë islame”.

Ai shton se shqiptarët janë të krishterë prej 2 mijë vitesh, kurse feja islame u soll në Shqipëri nga pushtuesit turq dhe është fe e re, e konvertuar prej nesh, sepse ne shqiptarët – sic thotë poeti, – nuk e kemi problem konvertimin fetar.

Dhe kjo sipas tij, tregon që ne në thelb nuk kemi asnjë besim fetar.

Këtë e përforcon fakti që shumë shqiptarë myslimanë janë konvertuar edhe së fundmi në Greqi duke u bërë të krishterë.

“Nuk besojmë fare, as Krisht-as Islam, sot na sheh me Bibël, nesër me Kuran” – shkruan Duka.

Poeti madje shkon më tej duke pohuar se “nuk e di nëse është vërtetë bekim që ne, një komb kaq i vogël kemi 4 fe të ndryshme”.

*****

Poezia e tij e plotë mund të lexohet duke klikuar KËTU

b.m. / dita

June 16, 2018 14:37
Komento

52 Komente

 1. ganiu June 16, 14:57

  Kur e ka thënë këtë mrekulli të radhës Kryeministri ynë?
  Bravo Duka.

  Reply to this comment
 2. Nje shqiptar June 16, 15:14

  I nderuar Arben Duka ben mire qe kritikon thenien e gabuar qe rrenjet e shqiptarit jane muslimane. Shqiptarit, si pellazg dhe ilir, nuk i fillojne rrenjet me fillimin e feve kristiane apo muslimane. Stergjyshat tone qe prej 4000 vitesh faleshin ne tempujt qe quhen edhe sot OMPFALOS, qe do te thote O ME FAL O. Shqiptari kerkonin vetem falje per mekatet qe benin. Keto tempuj ndodhen kudo ne tere Mesdheun, ne Greqi, ne Sardenje, ne Spanje etj. Nuk eshte e vertete se Shqiptari nuk eshte fetar. Ai beson dhe i nenshtrohet ligjeve te natyres njerezore dhe jo ideologjive te feve te ndryshme. Kjo i lejon atij te ndryshoje fe dhe te mos kete konflikte me bashkekombesit per probleme fetare. Shqiptari beson ne familjen, ne te ardhmen e femijve, ne te ardhmen e vendit , beson ne flamur, beson ne liri, ndihmon fqinjet ne nevoje, etj. etj. Keto elemente jane te pranishem ne tera fete moderne. Shqiptari nuk beson ne bestytnite fetare dhe prralla te tjera.

  Reply to this comment
 3. Epo kjo pune! June 16, 15:41

  feja…. pas 2 mije vjetesh kushedi cfare feje do kete njerezimi, feja eshte thjesht produkt primitivizmi dhe mbahet gjalle nga frika… ne nuk jemi fetar sepse gjithnje na ja imponuar dhe e kemi njesuar me pushtuesin, me nje fjale nga halli. Sa per paraardhesit tane, ndoshta ishin pluriteist dmth shume zota dhe kot nuk kane dale legjendat e Zeusit me shoke por kjo shpjegohet me naivitetin e kohrave. Tani, boll, po ikim shpejt ne Mars, akoma me kisha e xhamira! Se te kete perendi ku ta gjesh po ose nuk ka ose ka dhe nuk eshte i zoti te lehtesoje njerezit e ndershem por ja merr ne kthese djalli

  Reply to this comment
 4. Epiriot me Zemer e Shpirt June 16, 15:50

  erdhen romaket o arben dukani
  kerciti druri si gomari te duhani
  nxorren edhe fene ate katolike
  krejt u konvertuan katolik prej frike
  u dynden sllaviket edhe moldaviket
  ponto armeniket dhe bullgaro vllahiket
  te gjithe ishin bere bizant ortodoks
  u vrane albanet si bari nen kose
  shume u munduan nga keta jezide
  rrinin kaurre sepse kishin frike
  erdhen shenjtoret e haxhi bektashit
  Islami ishte feja ku delja rrinte pas dashit
  Islami ishte feja per popullin Alban
  prandaj ata krejt vajten u ben muslimane
  perralla pellazge edhe katolike
  apo ortodokse dmth kaurrllike
  nuk vlejne per etnine qe quhetAlbanike
  ata masivisht u bene muslimane
  me fene e Drejte e kishin Sevdane
  Ti po na na thua muhabete koti
  fol vetem per vete jo per milete
  Une jam Epiriot dege e rrenje qemoti
  heroi im eshte Iskender bejleroti
  U be pike se pari malesia mbare
  bektashi te drejte Islamin ne balle
  kur them Mlesia nenkuptoj lirine
  pra nuk pati dhune te dhunij njerine
  stergjyshet e mi me bejne krenar
  qe per fe te tyre e zgjodhen Islame
  na e trasheguan edhe na nderuan
  nga vlleho bullgaret ne na vecuan
  nga greket e poshter edhe vatikani
  nga serbet gjaksore dhe cdo shejtan
  krenar qe jam shqiptar edhe musliman

  Reply to this comment
  • ganiu June 17, 18:55

   Idiot.

   Reply to this comment
   • Epiriot me Zemer e Shpirt June 20, 04:37

    Nderroje emrin o Gani
    Shko tek papuja vaftisu
    Edhe behu Perikli
    Je komplet magjarizuar
    Edhe krejt greqizuar
    Apo ndoshta je ber pepin
    A je ushtar per ameriqin
    Ti shan dhe cdo shqiptar
    Stergjyshit tend i luajne
    Edhe eshtrat ne varr
    Qe gjaku i tij u kaurrua
    Edhe keqaz u greqizua
    Keshtu ore qirje perikli
    Gjynah qe mban emrin Gani
    Kur shan shqipet muslimane
    Edhe behesh me antialbane
    I shqetesove gjysherit ne varre

    Reply to this comment
 5. Epiriot me Zemer e Shpirt June 16, 15:55

  Erdhen Romaket o Arben Dukani
  kerciti druri si gomari te duhani
  nxorren edhe fene, ate katolike
  krejt u konvertuan katolik prej frike
  u dynden sllaviket edhe moldaviket
  ponto armeniket dhe bullgaro vllahiket
  te gjithe ishin bere bizant ortodoks
  u vrane albanet si bari nen kose
  shume u munduan nga keta jezide
  rrinin kaurre sepse kishin frike
  erdhen shenjtoret e Haxhi Bektashit
  Islami ishte feja ku delja rrinte pas dashit
  Islami ishte feja per popullin Alban
  prandaj ata krejt vajten u ben muslimane
  perralla pellazge edhe katolike
  apo ortodokse dmth kaurrllike
  nuk vlejne per etnine qe quhet Albanike
  ata masivisht u bene muslimane
  me fene e Drejte e kishin Sevdane
  Ti po na na thua muhabete koti
  fol vetem per vete jo per milete
  Une jam Epiriot dege e rrenje qemoti
  heroi im eshte Iskender bejleroti
  U be pike se pari malesia mbare
  bektashi te drejte Islamin ne balle
  kur them Malesia nenkuptoj lirine
  pra nuk pati dhune te dhunoj njerine
  stergjyshet e mi me bejne krenar
  qe per fe te tyre e zgjodhen Islame
  na e trasheguan edhe na nderuan
  nga vlleho bullgaret ne na vecuan
  nga greket e poshter edhe vatikani
  nga serbet gjaksore dhe cdo shejtan
  krenar qe jam shqiptar edhe musliman

  Reply to this comment
  • Besimi te Zoti lind bashke me njeriun. June 17, 08:00

   Roma nuke erdhi,
   por ne shkuam,
   pese perandore,
   e nje familje perandorake i dhuruam.
   Pa harruar fene e krishtere,
   Ne me perandor Justinjanin ligjeruam,
   Perandorine Romake e pergjysmuam,
   Ne katolike e ortodokse e emertuam,
   Pese pape nga trungu i dhuruam,
   Muhamedin e mbrojtem dhe e ligjeruam.
   kurse fete u krijuan ne shekuj si parti politike,
   Qe renden pas lekut e pushteteve,
   Pa pike logjike njerezore..
   Tash vitet po tregojne se i shkoje koha,
   Popujt vetem ne nje Zot si dikure do te besoje.

   Reply to this comment
 6. Paul Tedeschini June 16, 18:22

  “Epiriot me Zemer e Shpirt:

  Erdhen Romaket o Arben Dukani
  kerciti druri si gomari te duhani
  nxorren edhe fene, ate katolike
  krejt u konvertuan katolik prej frike……”

  INJORANT I PLOTE. Nuk din asgja nga historia dhe ban edhe poezira me marrezira. Ha,ha,ha.

  Reply to this comment
  • lexuesi June 16, 21:33

   Ti je mbetje sperme arabe, shko e komento neper forumet e Isis, tek ai qenef e ke vendin.

   Reply to this comment
  • Epiriot me Zemer e Shpirt June 17, 01:57

   Qe te jem une injorant
   nuk ma lejon as tradita
   Epirioti nuk eshte malok
   turkosllav komplet idiot
   ti aq ti o Pal Indio Komani
   dmth rrac turko kaukaziani
   sahan lepires brez pas brezi
   pedigria te eshte ngaterruar
   flet e kerret si daulle e c’puar
   soji yt eshte anti Alban
   kurre nuk vdiqen per vatane
   sot lepini car amerikan
   dje thithnit car gjerman
   por eshte then e provuar
   nuk e kam me te degjuar
   qe dashuria per Atdhe
   lind dhe trashegohet
   me pare nuk fitohet
   soji yt eshte hercegohervatksi
   te perzier me me fis turkani
   qe ju budallenjet maloke
   e quani me krenari Komani
   une e kam atdhedashurine
   ne gjakun tim trashegim
   jam Alban shqipe Epiri
   me i vjeter edhe se ulliri
   historine e ketij vendi
   guri sheshi edhe kuvendi
   fisi tradite edhe fetare
   e di me rrenje ashiqare
   ju jeni soj nga moldavi
   sperme turke edhe sllavi
   qe vec flisni albanisht
   me ndikim krejt bullgarisht
   prandaj rri se nuk me tregon
   historia se qysh qendron
   as ti lexues pjelle cadrore
   coban vlako pechengore

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 June 18, 12:50

    o hale nuk je më shqiptar vëndi??
    qeke bo epiriot me hajdar në mythë,këtë radhë??

    Reply to this comment
    • Epiriot me Zemer e Shpirt June 18, 16:59

     censurimi cobanor veproi
     nje nickname ma bllokoi
     jeni soj njejte me magjariket
     keni urrejtjen e patologjise
     per te zotin e shtepise
     jeni populli i pechengeve
     nga avaret edhe komanet
     jeni nga i njejti fisme turkanet
     azeriker edhe taxhiker
     sllavo stepat dhe iraniket
     kur ju beni perendimorin
     beje dhe adn tezesh mend
     o hajdar soj sekretaresh
     ju jeni bij kollovaresh
     qe jeni nga soji i Lenit
     jo Albane trima bedeni
     Ne Epir erdhet me tenda
     nga meshira ju lame brenda
     po ju jeni soji pabese
     perpiqi qe Albani te vdese
     ju te bijte e erdogrulit
     qe i beni dua kaurrit
     jeni turker ne zanafille
     sjeni arber europiane
     qe se mohojne vatane
     shkoni merrni lemoshe
     shpirti juaj ben 300 groshe
     jau jep baba dhespoti
     ai qen qafir greqirrobi
     aq ju ben dhe karakteri
     ngrini cadrat e shkoni
     ne bullgari apo greqi
     ketu jane bijte e skenderit
     vendi quhet Shqiperi
     jane bijte e Jenicerit
     qe ja ngriti lart nderin
     burrerrise Albaniote
     asaj farendritures Epiriote
     Ti je qefinak bizanti
     azio turko dhe bullgariani
     nuk e hoqet dot zakonin
     fqinjin qe ta spijunoni
     jeni mesuar o kellira
     kur ishit sigumirmra
     stavri spiro jani jorgaqi
     plot krejt ishte sigurimi
     jeni rrace si neperka
     helmin keni armen tuaj
     perher kelysh tek te huaj
     pra ne ti or derdimen
     me numer tesere si nickname
     pret ti bien koqet dashit
     Albaneve i hengshit e trashin

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 June 19, 09:14

      ka filluar të shkruaj në vargje reaktivi,skizofreni i turqisë!!
      pëse nuk bën aleancë me atë qënin e mutit me pseudonimin Arben??
      apo e ke kundërshtar??ske faj ai është sunit,ti bektashi!!
      apo jo o kërmë??
      “jane bijte e Jenicerit”!?
      o të shkërdhefsha trurin e kalbur,pra na bëre bij skllevërish,pavarsisht se nuk ishte fajii tyre!!
      na bëre bij të ushtarëve pensionistë të sulltan hamamëve të turqisë??
      he rob e fis ku i ke!!
      he ai gjergj që nuk ju shoi farën!!

     • Epiriot me Zemer e Shpirt June 19, 20:18

      harbuti flet me fjale muti
      dallon eshte soj qelbesire
      soj i qelbeur rrace farabuti
      goje qelbur germon kellire
      Jeniceri o kelysh greku
      ish Skenderi Bej zemadhi
      ishte titulli i tij qe e fisnonte
      nder te tjeret e dallonte
      ti do ngelesh perjetsisht
      me llagapin coban dhish
      sarakacan fare e mallkuar
      kete kombe e keni sakatuar
      me intrigat dhe shume ligesi
      ju meritoni te quheni njeri
      muslimanve tjua rruash karet
      sepse jane si agallaret
      trima bese edhe fisnikeri
      nuk jane si ty kaurrerri
      dil e shko qen i paftyre
      plot xhamite jan me Albane
      qe nga Shkodra e Tirane
      Berat Fier edhe Sarande
      shko e shaj po te tredhin
      ne kosh plehrave te hedhin
      sa te ushtoj Ezani ne minare
      greku ketu nuk mbin fare
      Ti sje vendas,je kollovar
      je vellezer me jevgjitet
      avaret edhe ortodhjaksiket
      se ke njohur Skender Beun
      se ke ardhur kohe pas tij
      je nga fisi qe quhet steperi
      dmth soj turkmeni cadrali

     • anticensurë25642654 June 20, 12:02

      o robt ku i ke
      jeniçeri ishte fëmijë i krishter mashkull i grabitur,i dhununar deri në maksimum,i këthyer në kanibal për tu përdorur në shtypjen e popujve nga të cilët i kishin rrënjët!!
      ata “jeniçerë” që arritën të ruajnë rrënjët e tyre ja këthyen ashtu si duhet sulltanit,atij që të ka shkërdhyer tëtëmë,ashtu si duhej!si gjergj kastrioti dhe vladi i transilvanisë,ja shkërdhyen robt osmanëve të mutit!!
      kështu o qën osman,admirues i përdhunuesit të nënës tënde!!

 7. Arben June 16, 19:03

  45 vite rrenuam gjithshka DHE ja pame hairin

  Kesaj Pune.

  Kur ti kthehemi besimit ne zot do fillojme te shohim

  Ndonje dite te bardhe

  Reply to this comment
 8. Aliu nga Selenic June 16, 19:15

  Ket e ka then edhe Edith Drhanm ne vitet 1900-1920. Se se c`fare thota ajo.
  Mora leje nga autoritete Malazez qe te shkoja dhe te vizitoja kishen e Decanit e cila ne ate kohe ishte nen okupimin turke.
  Kure dola ne Peje ne nje koder pash nje garnizon ture qe po sterviteshin.
  Pore ne ket moment u erdhi ora per tu falur. Ata sikur ishine me gji paisje rane ne gjunm duke krijuar nje situat qesharake.
  Shqiptari qe me shoqeront u gajas duke qeshur. Po perse. Se oper shqiptare si Jezusi si Muhameti per ta eshte si “gomari maxhik” Ja pra se si shqiptaret asbnjeher nuk kan bindje tek keto fe pasi ato asnjer ase tjetr nuk kan lindur ne shqiperi, pore jan importuar dhe jen imponuar.!

  Reply to this comment
 9. dhe mos u beni te neveritshem, duke "polemizuar" mbi kete teme . June 16, 20:18

  Gjithe ju budallenjve, te pa fajshem, ju them vetem nje gje per fene ; mos beni sikur kuptoni c’eshte feja, duke mohuar te “dy” fe-te . S’ka dy fe, tre fe e me shume fe . Ka vetem nje “fe”: Thenja e Krishtit…”Duaje te afermin tende si veten” .

  Reply to this comment
 10. Mark .uk June 16, 22:20

  Aliu nga Selenica.E kam lexuar edhe ne anglisht kujtimet e E Durhan.Brengat e ballkanit.Dhe kto qe thank ju nuk I kishte.

  Reply to this comment
 11. ai qe ben si i ditur dhe s'di, eshte i neveritshem . June 16, 23:02

  Ti ciftelia, shko ne shkolle fillore, te mesosh kuptimin e shenjave te piksimit . Fjala fe, eshte ne thonjza .

  Reply to this comment
 12. Aliu nga Selenic June 17, 01:38

  E ke tek vepra Edith Durham 20 vjet ngtarres Ballkanike.

  Reply to this comment
 13. katarakti June 17, 11:25

  Teme shume interesante dhe me shume “spec” ajo qe trajtoi Arben Duka dje ne poemen e tij. Per mua bete gabim qe nuk i lejuat komentet qe dje. Edhe i madhi Vaso Pasha ka terhequr vemendjen ndaj rrezikut qe i vjen shqiptareve nga fete e shumta qe gelojne ne kete vend.Aq sa dukej sikur poema e tij ishte shkruajtur keto dite:
  “Por sot, Shqypni, pa m’thuej si je?
  Po sikur lisi i rrxuem përdhe,
  Shkon bota sipri, me kambë, të shklet
  E nji fjalë t’ambël askush s’ta flet.
  Si mal me borë, si fushë me lule
  Ke pas qenë veshun, sot je me crule,
  E s’të ka mbetun as em’n as besë;
  Vet e ke prishun për faqe t’zezë.
  Shqyptar’, me vllazën jeni tuj u vra,
  Ndër nji qind ceta jeni shpërnda;
  Ca thone kam fè ca thonë kam din;
  Njeni:”jam turk”, tjetri:”latin”
  Do thonë: “Jam grek”, “shkje”-disa tjerë,
  Por jemi vllazën t’gjith more t’mjerë!
  Priftnit e hoxhët ju kanë hutue,
  Për me ju damun me ju vorfnue!”…
  Ndersa kryeministri yne teveqel, qe i eshte bere mendja fe, i fryn zjarrit!!! Nje nga punet me te mira qe beri Enver Hoxha ishte ndalimi i fese dhe i institucioneve fetare. Do ta shkaterrosh Shqiperine?! Fryji perçarjes fetare. Thuaj ah sa mire asht me kene mysliman! Ne katoliket jemi europiane te vertete…etj etj. Personalisht duke qene agnostik, nuk me behet vone fare per fete. Veçse nuk mund ta quaj kurre Turkun vella i madh. Kur ke parasysh shtypjen dhe mizorite tij 500 vjeçare ndaj kombit shqiptar. Kur kujtoj se kur kuçedra turke u largua nga Shqiperia, vendi ishte edhe me i prapambetur se ne vitin 1445. Shqiperia ishte me e perparuar ne vitet 1400 ne kohen e princave Zaharia, Vrana Konti, Topiajt, Balshajt, Kastrioteve, DukaGjineve, etj etj sesa ne 1912 ne kohen e bejlereve turq Verlacajve, Vrionasve, Toptanasve etj etj. Pa nje shkolle, pa nje rruge te shtruar, pa nje hekurudhe, asgje, asgje. Qe feja myslimane eshte fe e dhunes e deshmon edhe fakti qe Muhameti ne predikimet e tij shpesh thoshte qe: t’i pritet dora atij qe… te vritet ai qe….. ndersa Jezusi predikonte qe kush ka vrare me shpate nga shpata do vdese. Se e keqja nuk luftohet me te keqe dhe se me pare hyn gamilja ne vrimen e gjilperes se i pasuri ne mbreterine e Zotit. Por e mira me e madhe, per unitetin e kombit eshte te mos ua varesh fare feve dhe te ashtuquajturve perfaqesusve te tyre mbi Toke, hoxhallareve dhe prifterinjve. Mashtrues dhe race mashtruesish. Feja e shqiptarit eshte Shqiptaria.

  Reply to this comment
 14. katarakti June 17, 11:30

  “Oh moj Shqypni”! – Poezi nga Vaso Pasha

  O Moj Shqypni
  O moj Shqypni, e mjera Shqypni,
  Kush te ka qitë me krye n’hi?
  Ti ke pas kenë një zojë e randë,
  Burrat e dheut të thirrshin nanë.
  Ke pasë shumë t’mira e begati,
  Me varza t’bukura e me djelm t’ri,
  Gja e vend shumë, ara e bashtina,
  Me armë të bardha, me pushkë ltina,
  Me burra trima, me gra të dlira;
  Ti ndër gjith shoqet ke kenë ma e mira.
  Kur kriste pushka si me shkrep moti,
  Zogu i shqyptarit gjithmonë i zoti
  Ka kenë për luftë e n’luftë ka dekun
  E dhunë mbrapa kurr s’i mbetun.
  Kur ka lidhë besën burri i Shqypnisë,
  I ka shti dridhën gjithë Rumelisë;
  Ndër lufta t’rrebta gjithëkund ka ra,
  Me faqe t’bardhë gjithmonë asht da.

  Por sot, Shqypni, pa m’thuej si je?
  Po sikur lisi i rrxuem përdhe,
  Shkon bota sipri, me kambë, të shklet
  E nji fjalë t’ambël askush s’ta flet.
  Si mal me borë, si fushë me lule
  Ke pas qenë veshun, sot je me crule,
  E s’të ka mbetun as em’n as besë;
  Vet e ke prishun për faqe t’zezë.
  Shqyptar’, me vllazën jeni tuj u vra,
  Ndër nji qind ceta jeni shpërnda;
  Ca thone kam fè ca thonë kam din;
  Njeni:”jam turk”, tjetri:”latin”
  Do thonë: “Jam grek”, “shkje”-disa tjerë,
  Por jemi vllazën t’gjith more t’mjerë!
  Priftnit e hoxhët ju kanë hutue,
  Për me ju damun me ju vorfnue!
  Vjen njeri i huej e ju rri n’votër,
  Me ju turpnue me grue e motër,
  E për sa pare qi do t’fitoni,
  Besën e t’parëve t’gjith e harroni,
  Baheni robt e njerit t’huej,
  Qi nuk ka gjuhën dhe gjakun tuej.
  Qani ju shpata e ju dyfeqe,
  Shqiptari u zu si zog ndër leqe!
  Qani ju trima bashkë me ne,
  Se ra Shqypnia me faqe n’dhe!
  E s’i ka mbetun as bukë as mish,
  As zjarm në votër, as dritë, as pishë;
  As gjak në faqe, as nder ndër shokë,
  Por asht rrëxue e bamun trokë!
  Mblidhniu ju varza, mblidhniu ju gra,
  M’ata sy t’bukur q’dini me qa,
  Eni t’vajtojmë Shqypninë e mjerë,
  Qi mbet’ e shkretë pa em’n, pa nder;
  Ka mbet e vejë si grue pa burrë,
  Ka mbet si nanë, qi s’pat djalë kurrë!
  Kujt i ban zemra m’e e lan’ me dekë
  Kët farë trimneshe, qi sot asht mekë?
  Këtë nanë të dashtun a do ta lamë,
  Qi njeri i huej ta shklasë me kambë?
  Nuk, nuk! Këtë marrè askush s’e do
  Këtë faqe t’zezë gjithkush e dro!
  Para se t’hupet kështu Shqypnia,
  Me pushkë n’dorë le t’desë trimnia!
  Coniu, shqyptarë, prej gjumit çoniu,
  Të gjithë si vllazën n’nji besë shtërngoniu,
  E mos shikoni kisha e xhamia:
  Feja e shqyptarit asht shqyptaria!
  Qysh prej Tivarit deri n’Prevezë,
  Gjithkund lshon dielli vap’edhe rrezë,
  Asht tok’ e jona, prind na e kanë lanë
  Kush mos na e preki, se desim t’tanë
  Të desim si burrat që vdiqnë motit
  Edhe mos marrohna përpara Zotit.

  Poezi nga Pashko Vasa

  Reply to this comment
 15. rapsodi popullor June 17, 11:41

  Kush nuk ka Din e Iman?
  Komunisti sharlatan!
  qe i falej Enver kotit,
  e i lutej porsi Zotit,
  se njeriu pa Zot nuk rron,
  kur s’e ka, e krijon,
  duke mbajt Enverin Zot,
  kjo Shqiperi vuajti plot,
  ndaj merzitet Duka trap,
  qe s’ka Zot Enverin prap,
  komunistet pa Iman,
  s’duan Zot, s’duan vatan,
  per Krisht e Muhamet,
  duan Ramen, dora vet!

  Reply to this comment
  • ky eshte Realiteti ... June 17, 12:15

   rapsodo ,

   mundet te Jet ashtu si
   shprehesh edhe ti ,mbi XhaVerin,

   por fakti eshte se, ai Xha Veri i dha dicka popullit
   Shqiptare sa Zoti jot e imi bashke ,

   nuk i ka dhene popujve te atij vendi ,
   qysh ne krijimin e tij ,pervecse i ka budallepsur trut

   e ju ka errur syt .

   Sot keni perseri Zotat tuaj ,
   qe ju solli stani dal nga Shpella .

   Per Ortodoxet Gjarprin Grek,

   per islamistet Djallin turk,

   per Katoliket Mashtrusin pervers Itaian .

   qe te tre bashke ju kann dhjer n’at Vatan !!!

   (lexoni e plasini syt ,aty lart ,
   poezine filozofike te jetes shqiptarit – dhene nga Katarakti- te Gjigandit Vaso Pasha .
   Lexoje te gjithe poezine .
   Nqs nuk ndjen hidherin ne Shpirt
   e s’te kap ajo ndejnje Revolte e ste turbullohet gjaku ,
   vs ktij Realiteti injorues ,se kush je ti sot ,

   athere s’je gjak shqiptari e mos komento mbi Shqiptaret .

   ky eshte Realiteti …

   Reply to this comment
  • Arben June 17, 15:33

   Te lumte goja.

   Reply to this comment
 16. h June 17, 13:12

  Shkrimi nuk ishte i sakte historikisht.
  Multinazionalizmi i pare në historine e dokumentuar eshte ai i perandorise osmane.
  Në gjirin e perandorisë nuk ndalohej asnje besim fetar.
  Në Kostantinopojë kishte kisha,xhamija,sinagoga,teqe etj.
  Cifutët u larguan nga gjithë europa intolerante dhe inkuizitore
  dhe u priten si mysafire te nderuar atje (shih familja e njohur Nazi )
  Serbet ,greket dhe gjithe te tjeret vazhduan ne besimin qe kishin dhe
  flisnin në gjuhen e vet.Në oborrin e Sulltanit flitej edhe Serbisht
  (Kujtimet e pasha Sokollu vezir me origjine serbe)
  Mos shpehni urrejtjen dhe injorancen me sharje dhe ofendime.
  Te gjithe popujt e perandorise gjeten rrugen e tyre pas renies
  se perandorise perveç shqiperise qe kerkon pergjegjës
  per prapambetjen dhe gjëndjen e mjerueshme sociale dhe ekonomike
  ku ndodhet.
  Çdokush eshte pergjegjes dhe krijuasi i fatti te vet.
  Komentuesve i falet cekëtia historike,kush shkuan per publikun JO.
  Ata quhen manipolues dhe kane te gjithe nje fund te sigurte,ngatrresen dhe harresen.

  Reply to this comment
  • ganiu June 17, 19:05

   Me të vërtetë e ke?
   Historia është shumë më e hershme se 500 vjetët e perandorisë së errësirës osmane.

   Reply to this comment
  • Arben June 17, 22:23

   E vetmja Perandori pas shperberjes te se cilesi

   Popujt flisnin Po gjuhen e Tyre.

   Te gjithe te tjerat kane asimiluar cfare Kane mundur.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 June 18, 12:58

    jo mor jo??
    a kështu thu ti o qën turku??

    Reply to this comment
    • H June 18, 16:14

     Shkoni o delenxhilerë millni noi rronjë damote , çju duhet ju historia.

     Reply to this comment
     • Arben June 20, 06:53

      Perandoria Romake latinizoi gjithe europen

      franket galet etrusket cfare te them me?

      gjithe gadishullin Ilirik me perjashtim te Maqedonise

      prandaj te them hap ndonje liber pastaj fol

      mos fol me te degjuar

    • Arben June 19, 08:04

     Eshte fakt hap ndonje liber historie.

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 June 19, 10:26

      kur flet copa e mishit për libra!!
      dhe atë që ke ta çash në dysh!!

     • H June 19, 16:36

      Perandoria romake u influencua nga kultura greke. Filozofia greke (aristoteli, platoni etj) studioheshin në romë. Arti i tragjedisë greke shfaqej nepër sheshet e qyteteve. Skulpturat neo klasike greke stolisnin dimorat e senatorëve romakë.Roma nuk u ndje kurrë e asimiluar nga grekët . Kulturat trazmetohen nuk kanë qëllim të asimilojnë asnji. Shqiptarët ishin derra dhe injorantë para perandorisë dhe të tillë mbetën edhe pas asaj. Asnjë grek,serb,sirian,egjiptjan,iraken apo tjerë nuk i jep fajin perandorisë. Ajo ishte pjesë e historisë dhe e tillë mbetet. Sikur shqiptaret mos ikishin qenë ne gjirin e perandorisë do të ishin shuar duke vrarë njëri tjetrin siç e kan zakon dhe vazhdojnë edhe sot

 17. Abrahami dhe monoteizmi June 17, 13:55

  Te dyja fete, krishterimi dhe islami, jane fe semite abrahamike, qe origjinen e kane ne psiqiken izraelito-arabe.
  Keto fe, sic thoshte Jungu, nuk kane te bejne aspak me shpiritn kurioz-zbulus europian.
  Sic thoshte filozofi i madh englez, Bertrand Russell, krishterimi u shpik si nje fe ebraike per ebrejte dhe vetem Shen Pauli arriti t’i mbushte menden Shen Peterit se kjo fe e re duhej te perhapej edhe jashte komunitetit te ebrejve.
  Establishmenti roman e bizantin i perdoren ato me shume sukses, si mjete skallaverimi shpirteror mbikombetar per te perjetesuar sundimin mbi popujt e perandorise.
  Perandori Konstantin me origjine ilire ishte i pari qe e lejoi perhapjen e krishterimit, po popujt europiane (italike, kelte, ilire, greke, gjermanike, sllave etj.) vazhduan te adhuronin perendite e tyre te lashta. Edhe iliret ne Epir kishin ruajtur orakullin e Dodones deri ne shekullin e katert te eres sone. Edhe disa perandore romake deri ne shekullin e trete te eres sone vazhdonin te adhuronin perendite e panteoneve te popujve te tyre.
  Kush ka lexuar sado pak nga historia e Romes e di se krishterimi u perhap ME FORCE dhe REPRESION me ediktin e perandorit Teodos me origjine spanjolle nga fundi i shekullit 4 te eres sone. Me ate edikt, krishterimi shpallej si e vetmja fe e lejuar ne perandorine romake, u shkaterruan tere tempujt dhe vendet e shenjta te vendasve, largoheshin nga postet ne administraten dhe ushtrine romake dhe u konfiskoheshin pasurite tere atyre qe do te vazhdonin me fete e vjetra europiane dhe nuk do te konvertoheshin ne te krishtere.

  Reply to this comment
 18. Abrahami dhe monoteizmi June 17, 13:56

  Te dyja fete, krishterimi dhe islami, jane fe semite abrahamike, qe origjinen e kane ne psiqiken izraelito-arabe.
  Keto fe, sic thoshte Jungu, nuk kane te bejne aspak me shpiritn kurioz-zbulus europian.
  Sic thoshte filozofi anglez, Bertrand Russell, krishterimi u shpik si nje fe ebraike per ebrejte dhe vetem Shen Pauli arriti t’i mbushte menden Shen Peterit se kjo fe e re duhej te perhapej edhe jashte komunitetit te ebrejve.
  Establishmenti roman e bizantin i perdoren ato me shume sukses, si mjete skallaverimi shpirteror mbikombetar per te perjetesuar sundimin mbi popujt e perandorise.
  Perandori Konstantin me origjine ilire ishte i pari qe e lejoi perhapjen e krishterimit, po popujt europiane (italike, kelte, ilire, greke, gjermanike, sllave etj.) vazhduan te adhuronin perendite e tyre te lashta. Edhe iliret ne Epir kishin ruajtur orakullin e Dodones deri ne shekullin e katert te eres sone. Edhe disa perandore romake deri ne shekullin e trete te eres sone vazhdonin te adhuronin perendite e panteoneve te popujve te tyre.
  Kush ka lexuar sado pak nga historia e Romes e di se krishterimi u perhap ME FORCE dhe REPRESION me ediktin e perandorit Teodos me origjine spanjolle nga fundi i shekullit 4 te eres sone. Me ate edikt, krishterimi shpallej si e vetmja fe e lejuar ne perandorine romake, u shkaterruan tere tempujt dhe vendet e shenjta te vendasve, largoheshin nga postet ne administraten dhe ushtrine romake dhe u konfiskoheshin pasurite tere atyre qe do te vazhdonin me fete e vjetra europiane dhe nuk do te konvertoheshin ne te krishtere.

  Reply to this comment
 19. siren June 17, 14:28

  Komentet me dukun sikur thurni nje rrjet merimange . hisoria e popullit tim te vuajtur nuk mbeti ne duart tona qe thurim e sterthurim fjale sic na vjen perbare do te theksojaThënien, Populli është i madh kur jep njerëz të mëdhenj.

  Reply to this comment
 20. Zgalem June 17, 18:44

  Mbetesh nje artist fjale , qe nuk ke shoke . Pervec fjales artistike , je filozof me pergatitje adekuate . Pac shendet . Zgalem

  Reply to this comment
 21. anticensurë25642654 June 18, 07:47

  një hale me komente,përveç njërit!?
  të tjerët!?
  punë shqiptarësh!!
  jashtë çdo llogjike!!jashtë temës që duk tradhëtari,debili i partisë,ka kërkuar të trajtojë!!
  duke tradhëtia,ka dy shkaqe që të kanë nxitur ta bësh këtë paçavuren e radhës!!
  e para, që mund të jetë ajo e ndershmja-pak nga pak po e kuptun se palloshi i pabesë nuk ka as më të voglën ndjenjë njerzore!nuk ka as më të voglën besë!e ke kuptuar që kjo ndyrësirë 2 e firifiu metroshe për të mbajtur pushtetin bën mik si hajdutin prifti,si bllokishtin meta,si antishqiptarin berishë astu dhe neoosmanin pretendentin për sulltan rexhepin e parë!!
  e dyta,që mund të jetë ajo më e ndyra,ajo që deri tashti po e shohim tek ty,si poet partiak,si hajvan total,është “GODITJA” E SOTME PËR TA MBROJTUR NESËR,E GODET PËR ERDOGANIN PËR TA MBROJTUR NESËR KUR TË NËNSHKRUHET MARRVESHJA ME GËRKUN!!
  kush nga këto të dy variante është o dukë??
  është ai që të këthen në atdhetar,në shqiptar që ka kuptuar mashtrimin e madh që po i bëhet vëndit,shteti,atdheut,kombit të tij??
  apo!?
  të zhyt gjithnjë e më keq në rrugën e tradhëtisë??
  lexova një shkrim tek një nga lajmet online një shkrim të psikopat ngjelës!!
  ai,sipas teorisë së tij që e ka filluar me kohë,e kishte bërë shqipërinë,ballkan,e kishte zmadhuar,bile,bile i kishte vën dhe emrin e tij “ILIRIKUM”!e kishte filluar në kretë dhe e kishte mbaruar në kufi me austrinë(nuk e di përse nuk e kishte aneksuar dhe atë,austrinë!?si kushtonte gjë!)
  e shkruante taku i shkretë se amerikanët dhe europa “i kishin thirrur mëndjes për gabimet e bëra në të kaluarën dhe se do ti riparonin këto ditët e ardhëshme.se do tu jepnin shqiptarëve “gjithçka ju kishin “marrë”,bile dhe më shumë!pash që kishte shumë “like”,pashë që kishte shumë idiotë që iu pëlqente fantazia skizofrenike e takut!!pak nga pak mu duke sikur kisha të bëja me dolf shqiptar pa pikën e pushtetit!!dolfi deshte të bënte botën gjermani,e taku ballkanin,dhe më pas europën,në mos shqipëri,të paktën “ilirikum”!
  psikopatët,skizofrenët,idiotët,por mbi të gjitha tradhëtarët i kemi me tepricë!!janë shumica e këtij populli që përbën kombin që quhet shqiptar!!
  të thuash “rrënjët shqiptare janë islame” do të thotë të jesh një ndyrësirë,një i pabesë,një dement i klasës së parë!!pra sipas këtij psikopati të paparë,shqiptarët dhe shqipëria kanë një histori më pak se 400 veçare!se shqiptarët dhe shqipëria nuk kanë asnjë lidhje me gjergj kastriotin dhe gjithçka ka qënë para tij!se shqiptarët dhe shqipëria nuk kanë asnjë lidhje me arbëreshët e italisë dhe me arvanitasit e greqisë!do të thotë se shqiptarët dhe shqipëria qënkan vetëm një koloni e mbushur me emigrantë të sjellë nga ndyrësia osmane!!
  në një vënd normal!?
  ky kryeministër kishte për të përfunduar në çmendinë!!
  ne e mbështesim me tërë forcat!
  jemi popull që duhet të na vënë një gadh dhe të shkruajnë “reparti i çmendinës”!

  Reply to this comment
  • Vate dhe qy June 18, 11:18

   Lexova ashtu si pa dashje shprehjen tënde të fundit dhe me thënë të zhdrejtën, aty konstatova një farë mangësie. Atij “repartit të çmendines” që thua ti (që s’thua asgjë), i mungon emri i drejtorit. Për të qënë më të saktë, ai i kryepsikos. Kam dëgjuar që atë e kanë qenshurruar ronçëm. Të jetë e vërtetë thua? 😉

   Reply to this comment
 22. Pilo June 18, 19:20

  FEJA OPIUM PER POPULLIN.

  Reply to this comment
 23. Toni June 19, 16:44

  O Shqiptare te mjere , qe nuk vute mend asnjehere ! Feja qe kur u krijua , u krijua per te zhdukur Shqiptaret (emri i sotem) dhe Gjuhen Shqipe , e cila e flak me neveri Fene !
  Pi flas per shqiptare , se mos me ngaterrohet neper kembe ndonje fare apo race tjeter !
  Po doni LIRINE dhe ZOTNILLEKUN , si AMANET i te parit , Shqiptaria eshte Dija e Shqiptarit !
  Po doni te jeni kope e grigjes se antinjerezoreve , futni koken nder shale dhe beni siç ju thone memat e llazoreve !

  Reply to this comment
 24. SHQIPTARI... June 20, 12:38

  …Me ardhjen e JEZUSIT, bota u nda me dysh,..ne ndjekes te TIJ,…dhe ne perndjekes…Koha boterore u nda …para dhe pas KRISHTIT…! Dhe JEZUSI, per ne njerezit e vegjel dhe te vdekshem te kesaj toke, themeloi KISHEN E TIJ, qe e pagezoi ate me emrin “KATOLIKE”,…pra per te gjithe dhe gjithkund, pa asnje dallim…!Gadishulli ILIRIK, eshte kontribuesi me i madh i kesaj Kishe…!Me te drejte ky gadishull eshte quajtur…”ISHULLI I SHENJTOREVE”…Kontributi i ketyre “shenjtoreve”, eshte shtrire pergjate ketij 2000-vjeçari…Ishin pikerisht keta shenjtore, qe shpetuan kombin shqiptar nga asimilimi i barbareve sllavo-bullgare,…dhe ne mijeveçarin e fundit, shpetuan gjuhen ,zakonet ,traditat dhe çdo gje autoktone shqiptare, nga KOLERA TURKO-GREKO-SLLAVE…! Kjo kolere edhe sot vazhdon me çdo menyre e mjet ,perpjekjet per asimilimin e kombit shqiptar,..me qellimin e vetem qe te mbaje territoret e grabitura dhe te tjetersoje pjesen tjeter…! Shikoni o njerez te vegjel dhe vdekatare po te vegjel,…qe kolera turke te quan “vella gjaku” dhe vazhdon me zhberjen e atij pak identiteti qe ka mbetur…!A e shikoni o vdekatare te vegjel, qe kolera greke synon te greqizoje çdo gje shqiptare nepermjet fallsifikimit te historise…!?Po koleren sllave , a e kuptoni , o kara-komentaruce te vegjel, …qe me propaganden e vet mundohet kudo ne bote qe shqiptaret ti identifikoje me islamizmin, me qellim per te paraqitur si popull te ardhur ne keto troje…!!! A i shikoni objektet e kultit mijera -vjeçare, qe kjo kolere i ka kthyer ne qenefe islamike dhe ne çerdhe sllavo-ortotokse greke…!A e dalloni o kara-milet, qe kara-turko-sllavo-greket, jane historikisht ORTAKE, kunder kombit shqiptar…!!!???

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim