Sot, Nexhmije Hoxha mbush 98 vjeç

February 8, 2019 11:48

Sot, Nexhmije Hoxha mbush 98 vjeç

Një mesazh urimi për 98-vjetorin e lindjes së Nexhmije Hoxhës, veteranes së nderuar dhe të përkushtuar të LANÇ-it dhe të ndërtimit të shtetit socialist shqiptar të pas çlirimit, bashkëshortes së Enver Hoxhës, udhëheqësit të madh të Shqipërisë për gjysmë shekulli  

Gjikë Kurtiqi*

Nexhmije Hoxha është një figurë emblematike e historisë së Shqipërisë moderne. Sot ajo mbush 98 vjeç. Ajo ka qenë gruaja e Enver Hoxhës, personalitetit që ndryshoi historinë e Shqipërisë në shekullin e njëzetë dhe që bëri këtë Shqipëri që gëzojmë sot. Pavarësisht anatemimeve, Nexhmije Hoxha është një figurë historike. Fatmirësisht kujtimeve që ajo ka shkruar dhe do të botojë në të ardhmen, historiografia jonë ka rastin shembullor të korrigjimit dhe të rishkrimit me vërtetësi të historisë.

Nexhmije Hoxha është një dëshmitare autentike e historisë. Ajo dëshmon në vetë të parë. Dëshmon edhe në emër të Enver Hoxhës, pavarësisht pëlqimeve apo mospëlqimeve të shumëkujt.

***

Lindi më 8 shkurt të vitit 1924 në Manastir, nga prindër dibranë, që në vitin 1928 u vendosën në Tiranë, ku kryen shkollën e mesme Institutin Femëror të Tiranës. Në vitet “60 kryen me korrespodencë studimet e larta për histori- letërsi.

Kontributi i saj gjatë epopesë së lavdishme të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare ka qënë i veçantë dhe i gjithanshëm. La profesionin e mësuesisë për t’iu kushtuar veprimtarisë antifashiste në ilegalitet. Për këtë veprimtari u dënua në mungesë me 14 vjet e 6 muajh  burgim. Më 16 shtator 1942 mori pjesë në Konferencën e Pezës, delegate e të rejave antifashiste. Po si delegate mori pjesë në të gjitha mbledhjet historike nacionalçlirimtare, në Labinot, Përmet etj. Në Kongresin e Parë të BRASH-it, në gusht 1944 u zgjodh antare e Kryesisë.

Gjatë LANÇ mori pjesë në të gjitha demostratat kundër pushtuesve, më 23 nëntor 1941, në Mbledhjen Themeluese të Rinisë Komuniste, u zgjodh antare e Komitetit Qëndror dhe më 12 prill 1942 i shpëtoi arrestimit.

Në janar të vitit 1945 lidhi jetën me Enver Hoxhën, Komandantin e Përgjithshëm të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare dhe  udhëheqësin kryesor të ndërtimit të shtetit modern shqiptar të pas çlirimit të vendit nga pushtuesit nazifashistë dhe kolaboracionistët e tyre ballisto-zogistë. I  qëndroi Enverit pranë mbi 40 vjet, si shoqe pune e jete, njeriut që bëri epokë në historinë e Shqipërisë.

Kontribut të veçantë shoqja Nexhmije ka dhënë edhe pas çlirimit duke kryer funksione partie e shoqërore: antare e KQ të PPSH, drejtore në aparatin e KQ dhe nga viti 1966 drejtore e Institutit të Studimëve Marksiste-Leniniste, deputete  e Kuvendit Popullor në të gjitha legjistaturat. Për disa kohë  Presidente e Bashkimit të Grave Antifashiste të Shqipërisë dhe anëtare e Këshillit të Përgjithshëm të Federatës Ndërkombëtare të Grave. Më 1988 u zgjodh  kryetare e Frontit Demokratik të Shqipërisë.

Kontributi i saj pas çlirimit ka qenë i gjithanshëm, por veçanërisht për emancipimin, përparimin dhe punësimin e gruas shqiptare. Për kontributin në LANÇ dhe pas çlirimit u vlerësua me 13 dekorata dhe me titullin: “Hero i Punës Socialiste” .

Pas përmbysjeve që ndodhën edhe në Shqipëri në vitin 1990, Nexhmija dhe familja e saj u persekutua rëndë. U burgos dhe u dënua me 11 vjet burg, me akuza absurde. Por ajo nuk u mposht, nuk u ligështu por qëndroi krenare dhe sfidoi neofashistët e ardhur në pushtet. Pas 5 vitesh burgimi jeton pranë fëmijve të saj dhe shkruan libra me shumë vlerë për mbrojtjen e Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare, të kuadrove kryesore të saj, të transformimeve të mëdha që u bënë pas çlirimit në të gjitha fushat e jetës, në industri, bujqësi, arsim,  shëndetësi, elektrifikim të krejt vendit dhe në art e kulturë.

Për sa shkruammë sipër, kemi të drejtë që me rastin e 98 vjetorit të lindjes të urojmë shoqen Nexhmije: Jetë të gjatë e shëndet të plotë !

*Kryeredaktor i gazetës “Kushtrim brezash”

February 8, 2019 11:48
Komento

23 Komente

 1. Genci February 8, 11:53

  Jete te gjat e shendet te mire, lumturi familjare e te gjitha te mirat per legjenden e gjalle Nexhmije Hoxha.
  Me shume Respekt nga Genci nga Kosova

  Reply to this comment
  • Lule February 9, 06:41

   Buqeten me lule me te bukur e ka nga ambasada serbe.

   Reply to this comment
  • Fidel Kastro February 10, 22:11

   Genci shko tek varri i Dushan Mugoshes dhe Miladin Popoviçit dhe vendos nje buqete me lule ne emer te Nexhmijes,ka kujtime te bukura qe nga koha e luftes!!!!!

   Reply to this comment
  • ELIOT February 16, 19:51

   Ngordhte bushtra ;;;; Mi la prinderit te vdesin ne mizerje megjithese punuan 80 vjet ;; kJo shurramane e qelbet ;;kjo katunaare pa shkolle ;;; kur nena ime folte 3 gjuhe te huaja kjo fshatarja sdine as shqipen dhe enver Hitler e beri te pasur me leket e popullit ;;;;;; Pshty qelbanike grua qe mendoi vetem per rracen e vet sI Sadam Hysen si KADAFI ;;rracee kanibalesh qe vrane mijer shqiptare pe kapricot e veta ;;;merci;;; nga kjo debilja dhe burri i vet eshte shqiperia vendi me mizeerable ne europe ;;;;;;a bientôt ;;

   Reply to this comment
 2. Lisi February 8, 12:50

  O shoku Gjikë !
  Nëse Nexhmija është 98 vjeçe , ajo ka lindur në 1921 dhe jo në1924 , siç shkruan ti .
  Më ke zënë në vënd të lig , me këtë homazhin tënd sot për shoqen në fjalë sepse , Shqipëria ka 30 vjet që ndodhet në duar të banditëve dhe se , në krye të trashëgimtares të PPSH , pra në krye të PS , është ngjitur horri i degjeneruar moralisht dhe politikisht , ballisto-zogisti , Edvini . Zaten edhe zëvëndësi i shoqes Nexhmije , Fatos Nanua para këtij , po ashtu ishte një alabak në llojin e vetë .
  Këto që përmenda janë pasoja , shkaku duhet kërkuar tek partia, që Enveri dhe Nexhmija e bënë pronë private që në lindjen e deri në vdekjen e saj . Të jeshë antifashist, nuk je automatikisht edhe komunist ; paska 13 dekorata thua ti . Do t’i jepja 26 dekorata , por tesërën e partisë do ja merrja kësaj dhe burrit të saj shokut Enver .
  Inkuizicioni i Enverit dhe Nexhmijes e zhduku farën komuniste , 90-ta e gjeti Shqipërinë me plot anëtarë partie tip Sali Barishe që ishin pjesë e oxhakut të shtëpisë së Enverit , Hysniut e me radhë …
  Me ndërgjegje a pa ndërgjegje PPSH nga 60-ta në 90-tën u vu në shërbim të borgjezisë kombëtare dhe asaj ndërkombëtare . Llafet e tjera janë sofizma !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 8, 15:55

   o lis këta kujtojnë akoma se janë para ’90ës!!
   këta janë akoma në vezën e partisë!!
   pavarsisht se nexhmija ka rehabilituar të tërë,edhe mehmetin pak a shumë,përveç k.azbiut,këta ndyrësira i quajnë akoma armiq të popullit!
   këtu nëpër shkrime!
   kurse kur takojnë pasardhësit e “armiqve të partisë”(të rehabilituar nga nexhi)fillojnë e langariqen duke u qurravitur për padrejtësitë që ju ka bërë enveri sepse ata kanë qënë burra të mirë e patriotë!!”ashtu ishin kohët atëherë” të thonë,dhe pasi këthejnë kurrizin,dhe ata këthehen në ato kohë!!këthehen në kanibalët e indoktrinuar!!
   me një fjali ke përmbledhur tërë atë që mund ti përplaset në fytyrë tipave si gjika i pjerdhur në tru:
   “Inkuizicioni i Enverit dhe Nexhmijes e zhduku farën komuniste , 90-ta e gjeti Shqipërinë me plot anëtarë partie tip Sali Barishe që ishin pjesë e oxhakut të shtëpisë së Enverit , Hysniut e me radhë …”!!

   Reply to this comment
 3. anticensurë25642654 February 8, 12:59

  o gjikë
  nuk ke shkruar asgjë për luftën që ka bërë kundër grupeve armiqësire që deshin ta “eleminonin” dritën e partisë dhe të popullit tonë??
  e kam fjalën për ata shokët tradhëtarë që vranë njëri pas tjetrit!!
  të na rrojë nexhi o gjikë,dhe ti bashk me të!!
  të na mbani lartë luftën e familjes hoxha kundër luftëtarëve që luftuan për çlirimi e shqipërisë,por që nuk ja dolën dot enverit e nexhit!!
  a ju keni mbetur në të shkuarën!!në një sirtar të mbyllur e të dyllosur!!
  shkrime të tilla duhet të lexohen për të kuptuar mëndja njerzore!!burim i pashtershëm,mënçurie,por më shumë!?
  BUDALLALLËKU!!!

  Reply to this comment
  • drini February 8, 13:37

   O Ceni i shurres!
   Nexhmije Hoxha eshtre nje luftetare e gjalle,perfaqesuese heroike e nje brezi trimash E TRIMERESHASH,QE LUFTUAN PER CLIRIMIN E VENDIT DHE EMANCIPIMIN E NJE SHOQERIE MESJETARE KU E KISHIN LENE REGJIMET SATRAPE TE ZOGOLLIT ME DERRAT E TJERE,QE MBURRJEN E VETME KANE ATE QE BASHKEPUNUAN ME PUSHTUESIT!
   TE GJITHE ATA QE U DENUAN NGA DREJTESIA SOCIALISTE E KANE MERITUAR PLOTESISHT,BILE PO TE KISHA UNE NE DORE, EDHE KETA QE LLAPIN SOT SI KELLIRA ,si CEN I SHURRES DO T’UA JEPJA NJE GJYSEM LEKU PAS KOKE QE TE MOS NA CANIN TRAPIN PER DITE KUR NUK JANE TE ZOTET TE BEJNE NDONJE GJE ME TE MIRE NGA ATO QE BERI ENVERI!

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 8, 15:48

    o ty të mbytët pseudonimi tënd!!
    o i mbetur në PS(p të satëme)akoma!!
    o të shkërdhefsha robt,me kë i bëri nexh plagjitura(diplloma në në pleqëri) ato arritje??
    me ata që kishin merituar dënimet apo vetëm fare?!
    apo ajo dhe PiSa(shpjegimin e ke më lart)??
    nëse ata që janë dënuar prej nexhmijes,ata që bënë luftë,ndërtuan socializmin e bënë gjithçka tjetër që ti ja mvesh vetëm nexhmijes,kanë qënë dënuar me të drejtë!?
    atëherë dhe nexhmija është dënuar me të drejtë pas socializmit!!
    hy qënër të pjerdhur në tru!!të djegur me kohë e me vakt!!
    “BILE PO TE KISHA UNE NE DORE, EDHE KETA QE LLAPIN SOT SI KELLIRA ,si CEN I SHURRES DO T’UA JEPJA NJE GJYSEM LEKU PAS KOKE”hale ta besoj që ta jep pas koke!!
    nuk ke bole të dalësh përpara,as në anonimitet nuk ke bythë të shkruash me pseudonimin e zakonshëm!!
    unë ta jap në lule të ballit!!
    ps:për tipa si ty më e drejta është ta merrni në vrimë të bythës,por nuk e bëj dot!!
    sepse do tu jepja kënaqsi!!

    Reply to this comment
   • Fidel Kastro February 10, 22:17

    Vetem per nje gje duhet falenderuar xhaxhi Enver dhe Nexhi qe kryekriminelet komuniste si Mehmet Shehu, Kadri Hazbiu etj etj i futi plumbin , po per te tjerat ashte per ti dhjere mbi krye!!!!!!!!!

    Reply to this comment
 4. Dhimbia e madhe popull. February 8, 14:15

  Mendoj se nuk eshte vendi dhe koha per te diskutuar per kete figure si Nexhmie Hoxha,Xhuglini, sa per udheheqesin bashkeshort-Enver Hoxha.
  Ditlindien ta gezoje e ne token e perendise te shkoje. Me shume ka dhene se ka marre..Ai dhe Ajo. Kete s’ka kush e mohon Historia flet.
  Dhimbia e madhe popull.

  Reply to this comment
 5. lenci February 8, 21:03

  Per Gjike Kurtiqin!

  Nuk e di se sa e njihni ju aktivitetin e saj gjate luftes. Cioli eshte kontributi i saj ne Levizjen NCL. Nuk ka qene ne asnje formacion partizan, as i ka marre ere barutit.
  Ka sajuar, bashke me te shoqin, vetem grupe armiqesore dhe, bashke me te, e cuan Shqiperine ne varferi dhe uri, duke u prishir me te gjithe vendet, qew ndihmonin Shqiperine. Te gjitha i bene per te mbajtur pushtetin per vete dhe femijet e tyre.
  Me trego, qofte nje kuader te larte, qe udhehoqen luften dhe ndertimin e vendit pas 1944, te cilet nuk u goditen nga kjo. Them nga kjo, sepse i shoqi, qe ne vitin 1974 nuk ishte ne gjendje te punonte. Ka nje dokument, bere ne vitin 1958 (Enveri ishte vetem 50 vjec), qe Enver Hoxha te punonte 4 ore ne dite. E kupton?!
  Kjo grua, vetem nene nuk ka qene (shih mardheniet me te birin, Sokolin), kur thonte se “kemi marre te gjitha masat, femijte e armiqve nuk do te shohin drite te bardhe!”
  Te jesh i bindur, edhe ata qe vazhdojne te kujtojne Enverin, kete nuk e duan fare.
  13 dekorata nuk kane marre komandantet e luftes NCL. Cfare dekoratash. Kjo u ka dhene plumbin. Dhe jo vetem atyre, por edhe femijve te tyre.
  Kur t’i shkosh per vizite, pyete se si e vrane djalin e madh te Mehmet Shehut.
  Nuk e di cfare moshe ke, shoku Gjike, por mos fol per luften dhe ndertimin e vendit, kur flet per Nexhmije Hoxhen. Ka punuar vetem ne sektorin e llafeve, se pune tjeter nuk ka bere!

  Reply to this comment
 6. Shefqet Cela February 8, 21:17

  Jete te gjate dhe me shendet te plote!
  Historija do te vertetoje rrolin e saje te jashtezakonshem gjate luftes se lavdiahme Nacional lirimtare.
  Po ashtu do te vleresohet pozita e saje
  gjate ndertimit te vendit me meritat dhe gabimet.

  Reply to this comment
 7. GRANIT DRENICA February 8, 23:05

  Më të madhës dhe më të nderuarës ZONJË SHQIPTARE, Nexhmije Hoxhës i dëshiroj jetë të gjatë sa të dëshirijë AJO vetë dhe jetë të lumtur njëkohësisht si dhe plotësim të të gjitha dëshirave të saj në jetë !!!

  Kurse, të gjithëve shqipfolësve që, qoftë edhe sado pak mendojnë keq për KRYEZONJËN SHQIPTARE, Nexhmije Hoxhën dhe familjën e Enver Hoxhës, jua dëshiroj të gjitha të këqijat e mundshme në jetën e tyre, dhe kështu po ndodh dhe do vazhdojë të ndodhë pa asnjë dyshim sepse SHQIPFOLËSIT e tillë nuk janë për FAT më të mirë as nuk meritojnë fat më të mirë !!!

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro February 10, 22:23

   Granit je me trushpelari i Kosoves qe levdon te zezen e kombit ku ajo e bashkeshorti saj mbyten shqiptaren ne gjak!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Reply to this comment
 8. Mark U.K February 8, 23:34

  Ju qe mbroni ketē bushter e kam fjalen per ket qelbesiren qe ka shkruar per ket kriminele qe ka qene edhe ne partin fashiste.Shefqet Çela i uroj edhe une te jetoj gjat bile marrt edhe nga ditet tuaja per te paguar diçka edhe ne ket jete.

  Reply to this comment
 9. demo February 9, 03:09

  rrofsh e pAfsh.

  Reply to this comment
 10. Aliu nga Selenic February 9, 10:54

  Jet te gjat edhe me shume se c`fare ke jetuar.
  Do te flas me shprehjen e nje prifti te denuar i cili la nje fjal: “Rro per te treguar” Po per c`fare te tregosh ne se kure te shkoj ne ate bote ne se tregohet gje tu thuesh clirimtarve.
  – E humbem ne pac edhe perse e fituam me lufte.
  -E humbem nga gjarprin qe e mbajtem ne oborre, gjarprin qe vrau Bajram Currin dhe tani ai vrau ter shqiperin.
  Tu tregosh se ka rrafshuar te gjith ndertimet e klase puntore per pesdhjetvje me rruspull , ky gjarper qe e mbajtem ne oborrin tone.!
  Ky gjarper tu tregosh se eshte sherbetori i te gjith Qaeqeve me te egra antikombetrae te shqiperise.
  E Rro Nxhemie se ke shume per te treguar.
  Ata qe e lan kete fjal ne fakte nuk paten per c`fare te tregojne se shqiperia u be si Evropa ne kohen pesdhjetvjevare.Keshtu qe ata pervec meskinitetin nuk paten se c`fare te tregoj. Ndersa ti dhe shoket e tu kane shume per ti then asaj bote ne se ka se c`fare ben keta xhaila ne kete ve
  vende te vuajtur ne shekuj nga pushtuesit dhe sote e shkatrruar nga gjarperi qe e mbajtem ne Oborre.!
  Edhe 100 vjet te tjera ti nena e shqiperise.Armiqte le te thojen cfare te duan pore nje gje nuk e thojen se ne se per pedhjet vjet jan pushkatuar 4000 vet qe u takon nga 80 vet ne vite duke mos perjashtuar edhe koloboracionistet, ne keto vitet te gjarperit te oborrit u pushkatuan u vran humben jete katefish me shume se per pesdhjet vjete, Dhe akoma kakarizet ky kriminel ne Parlamentin shqiptare.! “RrO Per te TREGUAR>!

  Reply to this comment
 11. Adih February 9, 15:34

  Kritike per stafin e gazetes Dita .
  Ju lutem te mos hipni kto shkrime ,si ky i rastit te ketij hipokriti vemje e ndyre ,me emrin GJIKE KURTIQI . Nuk e njoh ,nuk e di cfare moshe ka .Por di vetem nje gje ,qe ne Shqiptaret perjetuam diktaturen ,me te tmershme ne bote .Qe shkateroi cdo gje ,si ne ekonomi ,po ashtu na beri spiune ,te ligj ,pa dinjitet ,dhe hakmares me njeri tjetrit .U shofte rraca e koministeve .

  Reply to this comment
 12. fteri February 9, 17:43

  Gëzuar 98 vjetorin e lindjes Z.Nexhmie Hoxha.të rroshë sa malet.

  .Të jesh krenare se nuk u ktheve nga frynë era njëherë me Saliun,pastaj me Fatosin por ruajte dinjitetin komunist të lavdisë 50 vjeçare të rrugës socializmit me epërsi dhe drejtësi të pa diskutueshme më të madhe se demokratoshkërdhatësia klasë se zezë politike që u instalua pas v.90-të .

  E cila vrau shqipëtarët ,shkatrroi totalisht ushtrinë si mburojë dhe krenaria shqipëtare , vodhi e i vuri zjarrin totalisht ekonominë vendit ,risolli vrasjet dhe plagën shekullore te gjakëmarrjes që kullonte gjak . Sot panorama është e zymtë ,vrasjet po bëjnë kërdinë .

  Ndryshe nga jeta e qetë që lulëzonte në kohën e Legjendarit E.Hoxha ju bëftë shpirti dritë ,sot çdo ditë bëhet krim ,një sulm me armë, përgjeket vendi kuq me gjak rinie nga dera e shtëpisë e deri në darkë pa pushim .

  Drogimi ,degjenerimi e përdhunimi i rinisë e deri te adoloshentët jan bërë pjesë e zakonshme e botës së zezë që jetojmë,ngjarje pa zakonta po ndodhin për shqiptarët fenomene të rënda njerzore sikur të ishin jo njerëz me edukatë ,por shtazë pylli që na dëgjojnë veshët përditë .

  Papunësia ,varfërimi ,degjenerimi e diskreminimi jan pjesë e jetës sonë !

  Varfërimi i popullit ka arritur kulmin shtrirë përtokë në pellg llagëmi ,kurse pasurimi i klasës politike ka arritur majat e psurimit prrallor e luksit shfranuar .

  Në vitet e pas 90-tës politikanët që caktoi R.Alia jan kthyer në shfrytëzues e vrasës të popullit shqiptar ,sot ata kan vjedhur djersën e pasurinë e 50 vjetve të socializmit dhe jan kthyer në aristokrat me pasuritë që kan vjedhur duke siguruar si prona private për vete vila e pallate private luksoze më moderne të kohës,të paisura me pishina ,fusha tenisi resorte në vijnë bregdetare dhe në malësi dhe deri te sallat e bilardos dhe deri thasët me lek të fshehura nëpër banka të huaja !.

  Ku një vilë e tillë e këtyre shkërdhatve politik kushton mbi 3-4 milon dollar ,në të cilat organizojn dëfrime dhe orgji të shfrenuar ,plus veturave shumë të shtrejta ,veshur me kostume të firmave të modës ,këta jan politikanët kriminel që po lulëzoin e po rritet çdo ditë .

  Pasuria e klasës politike me Sali Berishën e L.Bashën dhe Ilir Metën po lulëzon .Shqipëria po varfërohet e infektohet çdo ditë .

  Këta tradhëtar e kriminel kan ngritur në pejdestal ballista ,zogista ,çifligar bajrektar e tradhëtar .të kombit bashkëpuntor me të zellëshëm të nazi-fashistve.

  Shfrytëzimi është i pa mëshirshëm i kësaj klase politike, ka bërë që populli shqipëtar këto 30 vjet të bëjnë një jetë mizerapël ,shumë të vështirë , hendeku dhe diferencimi i pagave e pensioneve është shumë dikreminues për popullin.

  Lus perendinë në se ekziston të na ndihmijë në këto kushte shumë të vështira për mbijetesë të popullit nga sulmet e mashtrimet e zeza ,vrasjet ,vjedhjet e falsifikimet e kësaj klase politike të degjeneruar që po bëjnë kërdinë në shqipëri , dikur në socializëm shqipëria ishte zonjë e rëndë burrat e dheut e thirrnin Nënë .

  Reply to this comment
 13. MH February 10, 15:07

  At Zef Pellumbi ne botimin “Rrno per te tregu” u shpreh: Demokracia na vrau perse dyti tue i shkatrrue te gjithe ato vepra qe i ndertume me djerse e gjak duke mos lane asgja mbi toke.Shojti faktet ku ne kishim heqe te zite e ullinit.

  Reply to this comment
 14. Gege Kosova February 12, 10:22

  Urime Zonja e Masdhe,Paq jete e shendet edhe per shume vjet te tjera.lavdia Juaj,Familjes dhe familjareve Tuaj edhe dalur nga ngjarjet veprat dhe kohet qe keni kaluar.E verteta dhe edrjeta Zonja e Mahde jane mahdeshrore,Jane madheshtia e Juaj.Asaj asnkush,ne asnje menyre sado te pandershme qofshin,sic po I shohim e po degjojme,Nuk lekund kalan e madh te vepres Suaj qe ndertuat per lavdine ketij populli dhe te miren e ketj vendi.

  Reply to this comment
 15. GRANIT DRENICA February 12, 12:38

  “Fidel Kastro”,

  gabimi më i madhi dhe gabimi i pafalshëm përjetësisht i Enver Hoxhës është dhe mbetet që të ka lënë GJALLË ty dhe të gjithë shqipfolësit si ti, që e bëtë, jo vetëm Shqipërinë, që prej pas vitit 1990 -edhe më keq sesa FERRIN vetë !?!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin