Matura Shtetërore, sot testohen njohuritë në Gjuhën e Huaj

June 4, 2018 09:17

Matura Shtetërore, sot testohen njohuritë në Gjuhën e Huaj

Maturantët në mbarë vendin do t’i nënshtrohen ditën e sotme provimit të parë të detyrueshëm. Janë rreth 37000 maturantë që do të testojnë njohuritë e tyre në gjuhët e huaja. Testimi nis në orën 10:00 dhe zgjat për 2 orë e 30 minuta.

Testi vlerësohet maksimalisht me 50 pikë dhe ka 25 pyetje, 13 pyetje plotësohen me alternativë dhe 12 me zhvillim.

Gjuha e huaj është provimi i parë i Maturës Shtetërore, ndërsa ditët në vijim maturantët do të testojnë njohuritë dhe në dy provimet më të rëndësishme, atë të gjuhës shqipe e letërsisë dhe të matematikës.

o.j/dita

June 4, 2018 09:17
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*