Sot shpallet qeveria e re, çfarë do ndodhë në Asamblenë e PS-së

August 27, 2017 08:47

Sot shpallet qeveria e re, çfarë do ndodhë në Asamblenë e PS-së

Partia Socialiste mbledh sot Asamblenë e saj, ku kryeministri Edi Rama do të shpallë qeverinë e re, pas zgjedhjeve të 25 Qershorit. Lajmin e ka konfirmuar vetë Rama dy dite me pare gjatë një takimi me ambasadorët e Shqipërisë në botë.

Edi Rama dhe Niko Peleshi në cilësinë e kryetarit të grupit të punës për reformën në administratë do të prezantojnë të dielën përpara asamblesë socialiste formatin e qeverisë së re. Burime nga grupi i punës bëjnë me dije se skeleti i qeverisë së re është në përfundim dhe se disa ministri do të shkrihen në një duke i rishpërndarë përgjegjësitë. Parlamenti pritet të mblidhet në 7 shtator, ditën e enjte. Emrat e propozuar nga Rama duhet të ketë marrë “bekimin” e Metës si President për ekipin e ri, i cili duhet t’i dekretojë ministrat përpara se seanca parlamentare e 7 shtatorit t’i votojë ata duke i vendosur zyrtarisht në detyrë.

Rendi i ditës në Asamblenë e PS nesër:

 1. Çelja e punimeve te Asamblesë nga kryetari i Asamblesë dhe Sekretari i Përgjithshëm, Gramoz Ruci; Miratimi i rendit të ditës
 2. Raporti i grupit të punës për veprimtarinë parlamentare –Taulant Balla (7min)
 3. Raporti i Dëgjesave Publike, përmbledhja e 12 qarqeve – Milva Ekonomi (7min)
 4. Raporti i Grupit të Punës për Ristrukturimin e institucioneve –Niko Peleshi (7min)
 5. Raporti i Grupit të Punës për Lehtësimin e Procedurave Burokratike ­Arben Ahmetaj
 6. Bilanci i zgjedhjeve 2017 dhe Raporti i Grupit të Punës për Organizimin dhe

Koordinimin Elektoral të PS (7min) ­Blerina Gjylameti

 1. Miratimi i projektvendimit për zgjedhjet e reja në parti
 2. Fjala përmbyllëse nga Kryetari i partisë ­ Bilanci politik i 25 qershorit dhe sfidat e mandatit të ri.
August 27, 2017 08:47
Komento

3 Komente

 1. perkthyesi August 27, 08:33

  Zoti Rama! Ne kompozimin e qeverise se re, duhet patur mire parasysh puna e bere nga secili i zgjedhur si minister. Kjo, per te mos perseritur problematikat e meparshme, sic ishin paaftesia, indiferentizmi, plogeshtia, dhe korrupsioni! Jane te fresketa problemet me disa prej tyre nga mandati i meparshem, qe qendruan ne ate post, dhe qe nuk u shquan per asgje, vetem se mbushen xhepat me taksat tona! Perfundimisht, mendoj se monitorimi shume i rrepte i punes se tyre, do te beje qe ata te jene ne kembe, dhe jo ne gjume!

  Reply to this comment
 2. intelektuali August 27, 09:59

  BALLKANI PERENDIMOR SI AFRIKA LINDORE

  Dicka me mire duket Maqedonia qe e sajoi Internacionalja Komuniste, por qe Greqia nuk do ta njohe kurre me kete emer fallco sovjetik por qe kurre nuk do te zgjidhe problemin e Jugosllavise Komuniste me nacionalizmin dru me pre kunder shqyptareve.

  Me pas vjen Serbia qe la pas Millosheviqi me nje Presidente shemtire lesbike qe e perdredh bythen si kurvat ne bordello sa nga rusi aq edhe nga amerikoni, por qe nuk do as NATO dhe as BE, por nuk heq dore nga Kosova plot e perplot me shqyptare.

  Pak me pas vjen Mali i Zi i Presidentit Mafioz, Xhukanoviq qe e mbushi Italine me cigare fallco dhe qe gjithe Bota i ka vene vule te zeze ne pasaporte si mafiozit tone Gramoz Ruci.

  Ne fund eshte edhe Shqypnia jone mjerane qe la pas pederasti i Gjyles, Enver Hoxha me gjatoshin basketbollist dhe artist famoz prej Vunoi, Edi Rama qe nuk e ka haberin fare si te organizoje prodhimin e ndershem kombetar, por qe e mbushi Vatanin me kanabis alla Rilindja Socialiste dhe me kokaine nga Kolumbia dhe Kuba alla Taulan Balla, fshatar prej Librazhdi qe kishte emeruar si BOS te kokaines ne fabriken e Xibrakes Ermalin, nipin e dashur te Enverit.

  Reply to this comment
 3. Drejtesia do te behet duan apo nuke duan komunistet keto mije kenetash qe gufohen nga fuqia e pushteteve siper plehut te tyre. August 27, 12:43

  Me asamblene e re ne PS-se,do te behet nje mbrime ne ujin e qelbur te kenetes nga mjte e mostrat e saje qe mbarsin mbi supe mijra krime e superkorrupsione si autore apo bashkepuntore ne to.Ja pra c’do te ndidhe ne kriesine e “re” me ujqe e cakej te plakur tashme.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*