Vajmedeti për Sovranitetin…

Arben Duka July 17, 2016 00:12

Vajmedeti për Sovranitetin…

Nga Arben Duka

 

Dhe sot për sovranitet,
na flasin ca pocaqi,
ca legena të vërtetë,
që lanë vendin pa ushtri!

Këta armiq të pështirë,
këtë e them krejt pa ndrojtje,
e bënë vendin shkretëtirë,
e lanë pa asnjë mbrojtje!

Dëgjo-o popull dëgjo,
siç thotë Rama- “Vajmedetin!”,
po është ushtria ajo,
që ruan sovranitetin.

Nëse keq do kemi gjendjen,
nëse vijnë kohë të liga,
ne e kemi mbledhur mendjen,
se do na mbrojë Amerika!

Nëpër statistika lufte,
ne jemi një vend i humbur,
vërtetë që jemi në NATO,
po jemi vetëm për numur!

Ndaj i them kujtdo që flet:
“Mbylle gojën-more trap!”,
ju tradhtarët e kombit,
dhe raketat i bëtë skrap!

Po nuk u skuqka kollaj,
surrati i delenxherëve,
që sovranitetin tonë,
lanë në duart e të tjerëve!

Po. Në Kohën e Enverit,
ne ishim një vend sovran,
kur Ushtria Popullore,
ishte Njëshi në Ballkan!

Këtu egër u sul bisha,
na la kështu për ibret,
e tani Sali Berisha,
na flet për sovranitet!

Ulu se të pa kalaja,
mbylle gojën-more horr,
se sovranitetin tonë,
tjetër kush e ka në dorë!

Nuk mbrohet sovraniteti,
o zjarrvënësit e fitilit,
me pordhët e Luli Bashës,
edhe të Petrit Vasilit!

Pa ushtritë e Amerikës,
do hanim qafën e patës,
e tani u bë hataja,
se do zgjedhë dhjetë gjykatës!

Në Kushtetutë është e shkruar,
po gjërat nuk janë tamam,
se si punët na kanë shkuar,
ne s’jemi një vend sovran!

Se prapë veç të huajt kanë,
akses në ekonomi,
na kanë bërë koncesionet,
si një gjysmë koloni!

Kjo politikë i ka zier,
gjithë turpet në kazan,
ndaj dhe më vjen për të vjellë,
kur thonë fjalën: “Sovran!”

Më tutje kot që ta zgjasim,
se njerëzit nuk janë debilë,
po gojë s’kanë të flasin,
ca Berishë-e ca Vasilë!

Arben Duka July 17, 2016 00:12
Komento

10 Komente

 1. alphade July 17, 01:06

  Te lumte pena more Ben Duka ! Hallall qumshti nenes !

  Reply to this comment
 2. mmoisiu July 17, 05:07

  E more Arben Duka ,sa po perpiqesh ti ,nuk perpiqet gjithe P.S.

  Kombi do tu jete mirenjohes per shume vite qe po ju a grisni masken ketyre maskarenjve !

  Reply to this comment
 3. Arben July 17, 07:59

  AMAN ORE TE KEQEN,

  PO PLASI LUFTA SECILI PER VETE.

  PO TE PAKTEN ,NDERTONI NDONJE KASOLLE NE MAL, TE FUSNI KOKEN NE RAST LUFTE.

  Reply to this comment
 4. m.mucaj July 17, 11:08

  Te lumt dora dhe mendja shoku,je gjenial.

  Reply to this comment
 5. vjola July 17, 13:07

  Te lumte.Na jep forc.

  Reply to this comment
 6. gjermani i fundit July 17, 16:45

  Fiks, keshtu esht si thote Duka
  Me nje fill deshperimi,
  Po c’te bejme qe s’eshte dakord
  Kumandar Nastradini.

  Te shkretit i eshte fiksuar
  Dhe ngul thundrat e gomarit
  Se Enveri po rri fshehur
  Tek vile e Bahri Omarit.
  .
  Mendja, thone eshte kokerr gruri,
  Nastradin o kumandar,
  Mire per lesh qe shkove dimrit,
  Po tani eshte dhe behar.

  Reply to this comment
 7. Sejdi Veseli July 17, 18:35

  Vargjet Tua – Zëri i të Vërtetës!

  Reply to this comment
 8. WM July 18, 01:56

  Me mire pa ushtri, se te ben puc si ne Turqi

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim