Si do vijohet me SPAK-un, 5 nga 27 garues kaluan vettingun

February 21, 2019 17:22

Si do vijohet me SPAK-un, 5 nga 27 garues kaluan vettingun

Mbyllet zyrtarisht afati që prokurorët të kandidojnë për të qenë pjesë e Prokurorisë Speciale që pritet të hetojë zyrtarët e lartë. Në përfundim të afatit rezultojnë 27 prokurorë në garë për 15 vende në SPAK.

Në një intervistë për News24, Kreu i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, thotë se kandidimi i 27 prokurorëve është lajm i mirë, duke u nisur nga skepticizmi që kanë edhe për shkak të vettingut.

Për t’u përzgjedhur, Ai tha se ka kritere të shumta që nisin që nga aftësia për të hetuar me eficencë, për të qenë në gjendje të konfiskojnë pasurinë e krimit, për të treguar integritet etje.

I pyetur se si do të procedohet me kandidatët, pasi deri më tani vetëm 5 prej tyre e kanë kaluar Vetingun, ai shtoi se: “Kjo çështje do gjejë rregullim sipas ligjit. Kemi të bëjmë me një ngritje në detyrë, ne do presim vettingun për të gjithë”,- tha ai.

v.l/ Dita

February 21, 2019 17:22
Komento

6 Komente

 1. Hazeri February 21, 18:33

  Hajde…mbaresi !

  Reply to this comment
 2. Shefqet Cela February 21, 19:23

  Hazër xhevap.
  Me këmbë të mbarë, për të mirë e popullit, për të bë drejtësi pë ata që kanë gjynahe.

  Reply to this comment
 3. Asd February 21, 20:27

  Uroj te keni guximin dhe integritetin e duhur.

  Reply to this comment
 4. kole shuli February 21, 21:21

  nuk me pelqen_- shprhja do te presim vetingun-por duhet thene: qe per keta qe kane bere kerkese do te shpejtohet me perparesi vetingu e te jene te peret qe do te verifikohen.

  Reply to this comment
 5. Veterani February 22, 01:27

  Mbarë dhe me (bereqet ).

  Reply to this comment
 6. ela February 22, 10:39

  Kush e kaloi vetingun Donika Prela ??????
  Ne kenaqet fare !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim