SPAK nxjerr jashtë vendit 5 dosje, do hetohen nga trupa ndërkombëtarë

May 12, 2020 14:53

SPAK nxjerr jashtë vendit 5 dosje, do hetohen nga trupa ndërkombëtarë

Prokuroria kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, e njohur ndryshe SPAK ka publikuan zyrtarisht aktivitetin e saj nga 9 marsi dhe deri në 30 prill. Ajo që të bie në sy nuk janë çështjet e shqyrtuara dhe vendimmarrja për to, por një ndihmë nga jashtë vendit për të paktën pesë dosje.

“Janë pranuar dhe vënë në ekzekutim 5 kërkesa për ndihmë juridike nga autoritetet e huaja të drejtësisë. Gjithashtu janë dërguar nga ana jonë 5 kërkesa për ndihmë juridike drejtuar autoriteteve të huaja të drejtësisë”, thuhet në njoftimin zyrtar të SPAK.

Por, kush janë 5 kërkesat për ndihmë dhe në cilat vende kanë shkuar këto dosje.

Sipas gazetës Shqip bëhet fjalë për 4 krime të rënda të trafikut të drogës dhe një krim i mbetur në tentativë për akt terrorist. Ndërsa shtetet ku janë dërguar këto kërkesa janë Greqi, Gjermani, Bruksel, Holandë dhe Spanjë.

Në këto vende bëhet fjalë për një grup tejet të sofistikuar që nuk ka në përbërje të tij vetëm shqiptarë, por edhe shtetas të huaj dhe se droga e ka pikënisjen nga vendet e Amerikës Latine.

Burime thanë se një prej dosjeve që tashmë kërkon edhe “ekspertizë ndërkombëtare” është ajo në ngarkim të shtetasin Sandër Pema (Aleksandër Pema” që drejtonte 50 mln euro kokainë . Sandër Pema është arrestuar dy vite më parë si pjesë e bandës së Jurgen Mollës, bashkë me cilin trafikonin kokainë.

Madje në rastin e fundit atyre u është sekuestruar një sasi prej 1.2 tonë kokainë. Pema konsiderohet si një person me rrezikshmëri të lartë dhe ‘tmerri’ i drejtësisë greke.

Ai jeton në Greqi që prej viteve ’90, ku është arrestuar shumë herë dhe është dënuar për vepra të rënda penale. Në vitin 1998, Pema u arrestua për disa vjedhje me dhunë. Ai u dënua dhe arriti të lirohej vetën në vitin 2006. Aleksandër Pema njihet edhe si miku i ngushtë i Marian Kolajt.

Ky i fundit është një i arratisur nga burgjet greke, i cili u vra nga policia greke gjatë përleshjes me armë në kufi me Shqipërinë.

Në këtë ngjarje ishte edhe Pemaj prezent, i cili bashkë me Kolajn plagosi disa efektivi grekë, të cilët i vranë mikun para syve. Në vitin 2010, Pemaj pati sërish një përplasje me armë me efektivët grekë, që më pas përfundoi në arrestimin e tij.

Së fundmi është arrestuar pas një operacioni të zhvilluar në muajin janar nga DEA Amerikane, ndërsa u zbulua se sasia e kokainës është nisur nga Shën Vinsent i ishujve Karaibe dhe ka mbërritur me rrugë detare, më saktësisht me jaht, në Greqi.

j.l./ dita

May 12, 2020 14:53
Komento

15 Komente

 1. UO FAKE BLA BLA BLA :KU JANE PESHQIT E MEDHENJE O LLALLA DUE ? May 12, 15:04

  JANE NE LALZ KE VILAT

  O TE PALLOFSHIN CTE PERMBAN GJITHE SHQIPERIA

  Reply to this comment
 2. Drejtesia munguar May 12, 16:06

  Kujtova se ishte dosja gerdecit , dosjet e 97tes , dosja durres kukes dhe dosja 21 janarit , kujtova se ishin dosje politikanesh , kta moterqir te SPAKUT ja paskan zen vendin kot GJin GJonit , per te tjer kopila bastard ne drejtesi nuk kishim nevoj , se ashtu i kishim te ter , jam kurioz te di perse dhe kush e krijoi spakun , kur kta te kti far spaku gjerat me madhore qe kan shkaterruar kte vend e kte popull nga politikanet kriminel hajdut kondrabandit e antishqiptar nuk i marin ne shqyrtim dhe konsiderat , e perçfar e pritem kte kurvllik te kti sistemi te deshtuar drejtesie prej vitesh , per te ndjekur ca ordiner nga pas , hajdutet kriminelet kondrabandistet me te mdhej i ka e i ka patur ka 30 vjet politika SHQIPTARE , o ju te spakut mos befshit hajer kurr ne punen tuaj , shkoni ne lalez ju qifsha rracen atje qendrojn kokat e vjedhjes krimit dhe korrupsionit , pse nuk shkoni apo nuk ju a mban bytha te shkoni atje se jan tutoret tuaj , e ja u qin kurvat , yyyyyyt pisa te degjenerum njerz pa moral te SPAKUT HALES qe meret me gjurmet e ujkut kur ulkonja esht ajo qe e ka pjell , hajer mos bofshi.

  Reply to this comment
  • Shenjestra May 13, 12:45

   Komentuesi “DREJTESIA E MUNGUAR” ke te drejte qe shperthen ne kete menyre kundrejt SPAK-ut.Njerzit e zgjedhur ne SPAK,tregon se jane njerzit e Sali Berishes qe i pat emruar ne vende kyçe ne drejtesi dhe vareshin prej tij.Deri sot SPAK nuk ka bere asgje,kur ka probleme shume te njohura nga populli si 97-ta,98-ta,gerdeci 21 Janari etj,ngjarje te nxehta,kurse kata meren me çingarima.Nuk kemi besim te drejtesai akoma.

   Reply to this comment
 3. Asap May 12, 16:50

  Pesbqit e medbej jane qente zagar per padronet nderkombeare, prandaj nuk i gjen gje zagaret e padronit.

  Reply to this comment
 4. Troja May 12, 16:57

  Pse nuk jane udheheqsat e lavdishem te 30 viteve ne Shqiperi? Ministrar,ish monistrat,politikanet?? A ka dosje per keta? Jo e perse u ngrit spaku? Loje e kapitalit qe te ruaje gjene e vjedhur.

  Reply to this comment
 5. ky Cela na doli me Kurv se Llalla lol ! May 12, 16:58

  krimi organizuar nga mafiozet e Lalzit

  qe ka kapur Drejtesine Rrezik Kombetare !

  Shqiptaret duhet te reagojne e cohe ne Demostrata

  kunder ktij Korrupsioni te papare ne Historin e Njerezimit deri me sot

  mbeshtetur ne Bote e Te Forteve .

  mbasj ksaj Politike Okulte fshihet – spastrimi i shqiptareve nga Shqiperia

  ptuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu robt

  vetem aleati tritol shpeton shqiptaret

  dhe zhduk

  Krimin e organizuar [ Lalz institucion i Drejtesie ]

  te cilet jane tu i bo karshillik shqiptareve .

  Reply to this comment
 6. Mallakastrioti May 12, 17:07

  DITA:Kam shkruare gjithmon se tek ne nuk behet drejtesi kurre-kurre,pasi jane pjelle e shefit qe i shkolloi te kursi 6 mujor i plepave.Duhet nje trupe gjykuese nd/kombetare.
  -Sot lexojme se 5 dosje krimi dergohen jashte Shtetit,ku vetem njeri na thuhet kush eshte.Po te tjeret kush jane..?
  -A eshte dosja e 21 janarit;Gerdecit;ÇEZ;Lobimit Rus;D/Babale;D/ 339,184;D/Izet Haxhia;D/Tropoja;D/thyerja e embargos se naftes;Konçensionet-ppp;97,98,D/Remzi Hoxha,D/Azem Hajdari;D/Santo,Konomi,D/Pronave…Gj.Lalzit,etj.
  -Por SPAK nuk e ben kete deri sa te jete Sb mbi toke.Ndaj nuk ka drejtesi tek ne.

  Reply to this comment
 7. na mashtrove o shiku Lu ,te shkerdhefsha kinezen o bir kurve May 12, 17:23

  te gjithe te Huajt mashtrojne ne Shqiperi

  dhe tallen me Shqiptaret .

  Ata jane Siguracioni i mafies ne Politiken Shqiptare ,

  jane Padronet qe krijuan kte Korruspin e Kriminalitet ne Shqiperi

  Reply to this comment
  • Genta May 12, 19:00

   Ik korrupsioni qenga zgjuar spaku…
   Po si su vjen turp…korrupsioni eshte ulur kembkryeq ne inspektoriatin e larte te drejtesise me shkelqim ganaj…
   Spaku ku je…pse hesht…turp turp turp…dhe rri fjala se goditem banda kriminale…bandet e ke ketu…olsi komici anetar kpk me shkelqim ganaj po ben kerdine…hajde spak hajde

   Reply to this comment
 8. Kerkushi May 12, 18:15

  Une kujtova se ishin dosjet e Berishes, Tahirit, Like Metes dhe Padishahut Edvin. Edhe SPAKu si SAPLLAKu.

  Reply to this comment
 9. Gzim Kulufi May 12, 18:39

  Eshte normale dhe e bazuar ne ligj marrje-dhenia e informacioneve hetimore midis shteteve sot. Ndersa kalimi i te gjithe dosjes hetimore ne organet e nje shteti tjeter per tu hetuar, kjo jo vetem s’ka bere vaki deri me sot ne historine e mardhenieve te shteteve, kjo jo vetem bie era servilizem dhe perulesi, por nuk eshte e bazuar edhe ne ligje te caktuara! Eshte njelloj sikur Italia ti japi Shqiperise komplet dosjen e saja hetimore per nje italian, i cili gjindet aktualisht ne Shqiperi! Qe do te thote, se Shqiperia e heton italianin edhe per aktivitetin e tij ne Itali. A do ta lejonte kete shteti italian? Apo kushdo qofte?

  Reply to this comment
 10. Lili May 12, 21:21

  Mbasi ushkateruar rrejti i kokaines, mendojne per hetim nga Spak u !!! A do hetohet roli i radareve qe u fikshin apo vetem do denohenvehh gje lat e fundit?!

  Reply to this comment
 11. Shkezen Haxhia May 12, 22:00

  Del qarte tani se kush e emeroi SPAK, Nje vegel qorre e Edi Rames dhe e oligarkeve. Asgje nuk do te beje ky SPAK me nje emer te madh,nese nuk denohet krimi i ’97,djegiet e vrasjet e Berishes,tragjedia e Gerdecit, vjedhja e rruges se kombit,21 janari,mafia e ndertimeve qe mori jeten e 50 njerezve si dhe vjedhjet e medha me tenderet nga ministria e shendetsise. Po nuk u ndeshkuan kokat e mbrojtjes se krimit,Llalla,Gjin Gjoni, e deri tek hajduti i banges,Fullani. Ndryshe drejtesia eshte me e keqe se ajo e Berishes.

  Reply to this comment
 12. Adih May 13, 01:47

  Kur lexova titullin ,kujtova se do mereshin gjygjtaret me Gjirin LALZIN ,e me vrasjet e vjedhjet diten per diell. SPAK duhet te mereni ,me banditet qe na kane varferuar , vjedhur e vrare deri ne palce . Keta te droges , sna kane vjedhur ,nuk na kane borxhe ne popullit. Na plasi gajdja per keto ????

  Reply to this comment
 13. Tori May 13, 09:49

  Gabim i madh nese SPAK-u e nis punen e tij me Edin,me unazen e madhe ,me Balldrenin apo me konçesionet e spitaleve. Sipas mendimit tim SPAK duhet ta nise punen me bemat e Berishes (jo te Nanos ) sepse keta te rinjte akoma se kan mbush planin.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim