Spanja kundër BE, marrëveshja me Turqinë mbi refugjatët, një punë e dobët

May 11, 2016 12:43

Spanja kundër BE, marrëveshja me Turqinë mbi refugjatët, një punë e dobët

Ministri spanjoll i Punëve të Jashtme, Jose Manuel Garcia Margallo, e cilësoi sot marrëveshjen BE-Turqi, të nënshkruar në mars për të bllokuar krizën e refugjatëve, si një punë të dobët.

“Kjo marrëveshje që kemi arritur me Turqinë, është një punë e pa bërë mirë”, tha ministri për radion “Cope”.

“Qëllimi ishte që Turqia të na ndihmojë që refugjatët të mos vijnë më masivisht nga deti, është diçka e mirë, më përpara ata rrezikonin jetën dhe mafia përfitonte nga fatkeqësia e tyre”, deklaroi ai.

“Por kjo nuk na pengon që ta cilësojmë këtë një punë të dobët sepse kjo e lë zgjidhjen në dorë të një vendi të tretë”, theksoi shefi i diplomacisë spanjolle, i njohur për të shprehurin e tij të drejtpërdrejtë.

Garcia Margallo i ka gjykuar nga ana tjetër si të pamjaftueshme përpjekjet e BE-së për pritjen e refugjatëve, ndërkohë që nga ana tjetër Spanja kritikohet se ka pritur një numër shumë të ulët.

May 11, 2016 12:43
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*