Spanjë/ tubime kundër pavarësisë së Katalonjës

October 7, 2017 12:17

Spanjë/ tubime kundër pavarësisë së Katalonjës

Në Spanjë priten tubime kundër pavarësisë së Katalonjës, pas referendumit të diskutueshëm të së dielës.

Demonstratat janë planifikuar në kryeqytetin e Madridit dhe në qytete të tjera, me përkrahës që bëjnë thirrje për një tubim të ngjashëm në Barcelonë të Katalonjës.

Ndërkohë, përfaqësuesi i qeverisë spanjolle në Katalonjë më parë kërkoi falje për ata që u lënduan gjatë përpjekjeve të policisë për të ndaluar referendumin.

Por Enric Millo fajësoi qeverinë katalanase për mbajtjen e një votimi të paligjshëm.

Qindra njerëz u plagosën ashtu si edhe policë, duke u përpjekur të zbatojnë ndalimin e gjykatës spanjolle për votimin, u përpoqën të merrnin kutitë e votimit dhe të shpërndanin votuesit. Ndërkaq u lenduan 30 punonjës të policisë.

Ndërkohë, shefi i çështjeve të punëve të jashtme katalanase, Raül Romeva, tha për BBC se qeveria e tij do të shkonte përpara me një debat për pavarësi në parlament.
“Parlamenti do të diskutojë, parlamenti do të takohet.”

“Çdo përpjekje që qeveria spanjolle ka përdorur për të penguar gjërat që të ndodhin, ato janë demonstruar krejtësisht jo vetëm të padobishme por kundërproduktive”, tha Romeva.
Ka spekulime se parlamenti do ta shpallë pavarësinë në mënyrë të njëanshme në seancën e ardhshme, bazuar në referendumin.

Rezultatet përfundimtare nga sondazhi tregojnë 90% të njerëzve 2.3 milion që votuan pavarësinë e mbështetur. Pjesëmarrja ishte 43%.

Ndërkohë, ish-drejtuesi i Katalonjës, Artur Mas, i tha Financial Times se rajoni nuk ishte ende gati për pavarësi të vërtetë edhe pse ai besonte se ai kishte fituar të drejtën për t’u larguar.

October 7, 2017 12:17
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*