Spanjolli që rrëmbeu avionin në 1970: Donte të shkonte në Shqipërinë e Enver Hoxhës

February 7, 2018 15:38

Spanjolli që rrëmbeu avionin në 1970: Donte të shkonte në Shqipërinë e Enver Hoxhës

 

Nga Ruben Avxhiu

Në 7 janar 1970, një djalë i ri, i armatosur me një pistoletë lodër (që dukej si e vërtetë), urdhëroi pilotin e një avioni që po fluturonte nga Madridi në Saragozë që të ndryshonte drejtim dhe të ulej në Shqipëri.

Ai ishte një student i Informatikës, 18-vjeçar, me emrin Mariano Ventura Rodriguez. Avioni kishte 41 vetë në bord.

Shqipëria, në atë kohë, ishte një vend komunist, i izoluar nga shumica e Europës, në një aleancë të pazakontë me Kinën e largët. Mirëpo, në atë kohë, edhe Spanja ishte një diktaturë, nën pushtetin e Gjeneralit Françisko Franko.

Në fakt, thuhet se ai kishte kërkuar të shkonte në Kubë, po i kishin thënë se nuk ishte avion që mund të kalonte Oqeanin. “Më çoni në Tiranë, në Shqipëri”, atëhere, kishte thënë ai. Ndonëse me pistoletën mbi kokë, piloti i “Iberia Airlines” i shpjegoi studentit me qetësi se avioni nuk kishte karburant të mjaftueshëm për një udhëtim aq të gjatë dhe se ishte e nevojshme të ulej në destinacion (Saragozë) për t’u furnizuar.

Në Saragozë, studenti priste me armë në dorë që të mbushej avioni me karburant ndërkohë që i komunikuan se që të ulej në Tiranë me këtë lloj avioni, do të duhej të bënte dy ndalesa të tjera. Një në Marsejë dhe një në Romë.

Mariano ra dakord. Me pistoletën prej plastike në dorë që e kishte blerë në një dyqan lodrash në Madrid, ai doli nga kabina e pilotit dhe i njoftoi udhëtarët e hutuar se do të kishin shansin të shikonin disa qytete të bukura: Marjesën, Romën dhe Tiranën.

Gazeta spanjolle “ABC” shkruan vite më vonë, për incidentin e vitit 1970

Mirëpo, ndërkohë, e informuar për rrëmbyesin, situatën në aeroport e kishte marrë në dorë ushtria. Ushtarë të veshur si punëtorë u afruan gjoja për të bërë furnizimin me karburant dhe shfrynë gomat e rrotave të avionit ndërsa elektriçistët kishin stakuar disa qarqe të nevojshme për funskionimin e avionit.

Dritat e aeroportit u fikën dhe studentit iu komunikua me megafon, se avioni nuk mund të nisej më dhe se nëse do të prekte udhëtarët, do të vritej në vend nga ushtarët. Dy kamionë nxituan për të bllokuar pistën e fluturimit përpara tij.

Studenti bërtiti se nëse nuk niseshin për 15 minuta do të masakronte të gjithë njerëzit që ndodheshin në bord.

Ndërkohë avionit i mbaruan bateritë dhe gjithshka ishte në errësirë. Rrëmbyesit iu komunikua se maksimumi do të bënte dy vite burg, ndërsa nëse pësonte gjë njeri do të vritej në vend.

Pas katër orësh negociatash, ai pranoi të dorëzohej.

Ndonëse nuk pati asnjë viktimë, ngjarja nervozoi pilotët spanjollë, shoqata e të cilëve në një shembull të rrallë rebelimi kritikoi publikisht gjeneralin që kishte drejtuar operacionin, duke e akuzuar se kishte vënë në rrezik udhëtarët me agresivitetin ndaj sulmuesit.

Më vonë, studenti pranoi se kishte pirë disa gota më shumë dhe se nuk kishte dashur të dëmtojë askënd.

Çfarë e shtyu të kërkonte ta çonin në Shqipërinë e Enver Hoxhës? Nuk ishte në fakt i vetmi i ri në Perëndim me kuriozitet për botën komuniste.

Babai i tij foli i shokuar për median duke thënë se nuk e kishte pritur prej djalit të tij që kishte qenë gjithnjë një i ri normal pa ndonjë interes në politikë e aq më pak për politikën ndërkombëtare. Mirëpo, kishte shtuar se familja e tij kishte qenë gjithnjë në anën e ligjit dhe se ligji duhej t’i jepte dënimin që meritonte

Në fund, gjykatësi i dha dënimin me shtatë vjet e një ditë.

Nuk dihet se çfarë është bërë me të më vonë, apo se çfarë ka menduar më vonë kur ka parë arratisjen e dëshpëruar nga Shqipëria të njerëzve që iknin nga vendi ku ai donte të shkonte.

Mariano Ventura Rodriguez mbase nuk arriti të mbërrijë në Shqipëri, por të paktën hyri në histori. Media spanjolle e njeh si “piratin e parë ajror të historisë së Spanjës”.

Burimi: Illyriapress.com

a.s/dita

February 7, 2018 15:38
Komento

4 Komente

 1. ELIOT February 7, 17:11

  NUK CUITEM … NJE HERE NE NJE CAMPING …. BERA MUHABET ME NJE CIFT TE VJETER … FRANCEZE NE PENSION … I THASHE JAM ALBANEZ …. QESHEN DHE FOLEN ME NDERIM TE MADH … ME THANE E NJOHIM TIRANEN .. E DEGJOJME SHPESH RADIO TIRANEN NE FRENGJISHTE .. DHE UNE FILLOVA ME QESH ….. I THASHE SE BENTE PROP ENVERI DHE KOMUNISTAT … NE TE VERTETE … DHUNA DHE DIKTATURA SKISHTE ASGJE TE PERBASHKET .ME ENDRRAT E DISAVE PER KOMUNZMIN. BARAZIA S EGSISTONTE … KOMUNISTAT E KOMANDONI VENDIN ..KISHIN PRIVILEGJE DHE PER CDO GJE .. KISHIN TE DREJTE … USHQIPI ME TULLONA …. BICIKLETAT E ENVERIT .. PO TE DONIN TI NDERRONIN ME VETURAT DH PUSHIME E SHQIPTAREVE …. FOLEM PER SHUME GJERA …. SE E NJIHJA LE MIRE MASHTRIMET E KOMUNISTAVE NE GAZETA DHE RADIO … KALUA DITE SE BASHKU .. DHE QESHNIN ….. DO TE VDISNIN ME REVE …ENDER SE ALBANIA KISHTE BARAZI KISHTE LIBERTE .KISHTE DEMOKRACIE .. POR QE TE FUSNIN NE BURG PER NJE IDE JO KOMUNISTE ……JO KUPTOJ DISA QE SE KANE JETUAR RUSINE SHQIERINE NULLGARINE RUMANINE E CAOCESKUT …. I KUPTOJ ……..EDHE KY I RIU .NDOSHTA ENDERRONTE TIRANEN QYTET I BUKUR … HA HA HA SI NJE FSHAT FRANCEZ ….

  Reply to this comment
 2. demo February 7, 21:37

  ku do vente,ne pic..te semes do te vente?Ta mbyllnin ne Spac,qe te nxirrte krom me norme dhe ta shihte mire parajzen e komunizmit.Le te veje ne Kore tani qe eshte plak te gezoje pensionin kapitalist.

  Reply to this comment
 3. MH February 8, 21:58

  Fshatrat franceze jane vertet te bukur me rruge te asfaltueme dhe shtepia karateristike dhe kudo higjen e pasterti.Por kurr nuk mund te krahasohen me qytetin e Tiranes aq ma teper dhe kryeqytet i shtetit.

  Reply to this comment
 4. ELIOT February 9, 12:18

  PO TIRANA ESHTE E BUKUR ….VETEM DUHEN TE VEJNE BANJO PUBLIQUE DHE ME PASTERTI …KAM VITA PA E PARE ……… POR FSHATAR NE SHQIPERI ME FSHATRAT NE EUROPE JANE KU E KU …. PO KAM EDHE NJE HISTORIE .NE NJE BAR TAKOVA NJE SPANJOLL TE VJETER … NGA ATO TE LUFTES SE SPANJES … ME SHIKONTE DHE ME FOLTE PER SHQIPERINE ….. EDHE AI E ENDERRONTE NE RADIO .. SHIKONIN 1 MAJIN QE POPULLI NGA FRIKA BERTISTE PARTI ENVER .. DHE BOTA KUJTONIN SE ISHIM TE LUMTUR … ISHIN DISA HIPOKRITA QE BERTISNIN ME SHUME SE TJETRI PER TE FITUAR PIKE ……… DHE NE SHKOLLA NE UZINA FIRMOSNIM PER TE QENE NE BULEVARD …. DHE PO TE MOS BERTISJE … SPIUNAT TE FUSNIN NE BURG … DEMOKRACIE ..E RREME … LIBERTE FALLCO …. EGALITE INEGZISTANTE ….. JA SI E BERI ENVERI SHQIPERINE ..POR SE KISHIN FAJIN L N C…. SE PARTIZANE LUFTUAN PER TE MIREN E POPULLIT ..JO PER TE MIAT E ENVERIT …

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*