Replikë me Ben Dukën për Sali Berishën

March 14, 2019 13:16

Replikë me Ben Dukën për Sali Berishën

I nderuar miku im, Arben Duka!

Dje me vargjet e tua brilante të përditshme ishe marrë me mua dhe me drejtoheshe me kërkesën që të të nxjerr fakte dhe dokumente të tjera për Sali Berishën dhe t’i depozitoj në Prokurori. Po marr mundimin të të kthej një përgjigje, jo në vargje si ti, por në formën e një replike.

Reagimi yt erdhi pas intervistës së gjatë që botova pak ditë më parë në DITA lidhur me rekrutimin nga agjenturat e huaja të Sali Berishës. Të them të drejtën, pas publikimit të kësaj interviste kam marrë qindra mesazhe dashamirëse dhe telefonata urimi.

Të gjithë më luten, ashtu si ti, që t’u shkoj këtyre të vërtetave deri në fund, pra deri në dënimin e këtij personi që i ka bërë aq shumë të këqija këtij vendi e këtij populli. Mirëpo, në rast se dashamirësve të mi të njohur e të panjohur ua kam dhënë përgjigjen privatisht, ty Beni po ta jap publikisht, sepse publikisht m’u drejtove. Me këtë rast le të sqarohen të gjithë lexuesit.

Intervista ime në DITA nuk ishte e para që denonconte krimet e Berishës. Por kjo intervistë hidhte dritë mbi fillesat e sykeqes së këtij faqeziu, te bashkëpunimi i tij me agjenturat antishqiptare. Nuk jam unë i pari që e kam thënë këtë. Ka afro 30 vjet që këtë bashkëpunim Berishës ia kanë përmendur politikanë dhe punonjës të shërbimit inteligjent.

E veçanta e intervistës sime ishte se sillja emra konkretë se kush e ka rekrutuar dhe kur, kush e ka urdhëruar për të bërë ato gjëma kundër popullit të vet. Faqeziu i akuzuar që ka mbajtur edhe postet më të larta në shtet, nuk ka reaguar asnjëherë ndaj këtyre akuzave. Heshtja e tij dëshmon fajësinë e tij.

Të kujtoj Beni se Ali Anadolli dhe ata që e kanë rekrutuar Sali Berishën janë gjallë! Në një gjyq special për Saliun ata do të thirren të dëshmojnë. Të vërtetat që ata do të dëshmojnë do të jenë shumë më të hidhura dhe më të rënda nga ato që kam thënë unë.

Në fund të fundit, unë flas mbi bazën e disa dokumenteve që më kanë rënë në dorë për shkak të detyrës. Por ata dhe shumë të tjerë si ata jam i sigurt se ata kanë shumë më tepër fakte diskredituese. Sidoqoftë, të këshilloj të kesh pak më shumë durim…

Beni, ti më kërkon fakte dhe dokumente të tjera dhe t’i çoj në prokurori. Pse ma kërkon vetëm mua këtë? Unë jam një deputet dhe këto të dhëna i kam siguruar kur isha kryetar i Komisionit të Sigurisë Kombëtare. Po para meje këto fakte i dinë shumë mirë edhe disa ish-shefa të Shërbimit Informativ.

Nëse Saliu është përpjekur të zhdukë provat e bashkëpunimit të tij me agjenturat, unë deklaroj se ky ka qenë mision i pamundur për të. Pse do pyesësh ti? Fare e thjeshtë: Dokumente sekrete të kësaj kategorie janë ruajtur në disa kopje dhe në vende e kasaforta të ndryshme që Saliu nuk i ka ditur kurrë. Prandaj dhe është e vështirë që ato dokumente të jenë zhdukur tërësisht.

I dashur Beni,

ti ke pasur një vëlla të mrekullueshëm, të ndjerin Sofokli Duka, një oficer i shquar që është marrë me këto punë dhe mbante pseudonimin Alban Kosova. E kam pasur mik të shtrenjtë Sofon dhe e kam ditur prej vitesh se Sofoja i njihte këto fakte dhe dokumente. Kam biseduar me të për këtë çështje. Besoj se edhe ti si ish-ushtarak duhet të kesh biseduar dhe i ke parë këto dokumente. Atëherë pse ma kërkon vetëm mua këtë?

Kjo ishte e para. E dyta që është edhe më e rëndësishme. Agjentët e këtij kalibri si ky faqeziu ynë, maten jo me një firmë që kanë hedhur kur kanë hyrë në rrugën e bashkëpunimit me një agjenturë por me veprat që kanë kryer në emër të këtij bashkëpunimi. Firma e rekrutimit ngjan sime firmat e borderove. Për fatin e tij të keq, gjithë karriera e Saliut është e mbushur me krime të panumërta kundër vendit dhe popullit shqiptar. Ato janë më se të mjaftueshme që atij t’i hidhen hekurat e të ulet në bankën e të akuzuarve.

Beni, unë kam disa muaj që denoncoj në DITA krimet e Sali Berishës dhe nuk dua të bëhem i mërzitshëm për lexuesin duke i rikujtuar. Por ti më detyron t’i ritheksoj. Unë me fakte dhe dokumente, me faksimile, kam folur në gazetë se si ai i vuri zjarrin Shqipërisë në vitin 1997 dhe e çoi vendin në pragun e një lufte civile, se si urdhëronte mobilizimin e veriut kundër jugut të vendit, si ka urdhëruar përdorimin e armëve kimike, apo bombardimin e popullsisë civile dhe të urave strategjike… Janë mijëra të vrarë, Beni, vetëm në vitin 1997, për të cilët nuk është dënuar as Saliu dhe askush tjetër nga gjeneralët e tij. Unë e paskam fajin që nuk është dënuar Saliu për 97-n?

Po për grushtin e shtetit të 14 shtatorit të vitit 1998? Edhe për këtë unë e paskam fajin pse denoncoj krimin dhe jo ai që bëri krimin?

Po për vrasjen e katër qytetarëve të pafajshëm më 21 janar 2011 kush e ka fajin? Saliu me Lulzim Bashën që ishte ministër i Brendshëm dhe ata të gardës që zbrazën mijëra plumba kundër qytetarëve të pafajshëm, po unë mbaj përgjegjësi që denoncoj një krim shtetëror.

Po për Gërdecin?… Kush duhet të përgjigjet?

E, këto krime janë bërë me ndërgjegje të pastër nga faqeziu Sali Berisha. Ndoshta me urdhër nga dikush. Por ai duhet të ulet në bankën e të akuzuarve që t’i tregojë me gojën e tij. Le që ai e ka pohuar tashmë këtë. Para pak muajsh ai deklaroi se më 21 janar mund dhe duhej të ishin vrarë më tepër, se kishte ndërmend të vriste edhe Edi Ramën. Ishin katër snajpera dhe unë pesë, tha Berisha që e kishim në shënjestër dhe gishtin në këmbëz. Çfarë doni më? Me zë dhe me figurë…

Beni,unë të them ja ujku, ti më kërkon gjurmët. Meqë ra llafi, po të tregoj edhe diçka tjetër. Sadam Hyseini u var në litar jo për rreth tre milionë irakenë të vrarë gjatë viteve të sundimit të tij, por për disa fshatarë në verilindje të Irakut që kishin rebeluar kundër tij. Ai dha një urdhër me shkrim që ata të pushkatoheshin. Në bazë të këtij dokumenti ai u gjykua dhe u dënua me varje në litar. Kështu edhe puna e Sali Berishës. Ti me të drejtë Beni kërkon që ai të gjykohet. Por kush do ta gjykojë? Gjykatësit që i ka emëruar dhe pasuruar Saliu dhe që janë gjithashtu të inkriminuar si ai.

Prandaj po bëhet reforma në drejtësi, Beni. Le të kemi pak durim dhe do ta shikojmë edhe këtë që shumë shqiptarë ende nuk e besojnë. Sali Berisha do të gjykohet e dënohet për këto krime, jo vetëm se e denoncojmë unë e ti, por se faktet janë të pakundërshtueshme.

Ja këto desha të të thosha Beni në këtë reagim për poezinë e djeshme tënden. Po qe se nuk të është mbushur mendja, hajde të pimë një kafe e të them ca gjëra më shumë.

Të fala, Spartaku

 

March 14, 2019 13:16
Komento

64 Komente

 1. Lika March 14, 13:23

  HALLALL.TE BEFTE ZOTI
  NJE DITE DO VIJE FREJTESIA E PAVARUR
  ME MIRE TE QELBET NE BURG

  Reply to this comment
  • Si mazhorance duhet te beni dicka - Filloni me deshmitaret dhe denoncim March 14, 16:51

   Shiko z. Braho keto lloj botimeshb me asnje veprim kunder krimineleve nuk i sherbejne denimit te Sali Berishes. Njerezit behen imune ndajn ketyre akuzave dhe koha i zbeh. Perseritja dhe mosveprimi i dobesojne akuzat. Prandaj z. Duka dhe ne komentuesit kemi te drejte qe keto duhen bere njeheresh dhe ne prokurori. Sigurisht qe ne mezi presim qe te mbaroje reformimi i Prokurorise sepse ky institucion dhe ai i Gjykatave jane mbushur me plepiste te Saliut qe jane pjese e probelemit. Dhe mund edhe te jene te rekrutuar si Saliu me parate e udb-se dhe sigurisht qe Saliu do tja hidhte paq me akuzat e tua. Jemi ne pritje te veprimeve qe mzhoranca do te ndermarri per denimin e ketijn tradhetari dhe krimineli te popullit shqiptar. Ata deshmitaret qe jan ete vjeter, kini parasysh, mund te vdesin aksidentalisht ndinje dite dhe deshmite do te humbasin. Prandaj merrini deshmite ne Prokurori sa me shpejt qe te sherbejne per denimin e ketijn monstre dhe mos humbni kohe.

   Reply to this comment
 2. A March 14, 13:25

  Z. Braho ,
  Ruaju nga nga ai morde berisha
  Mos me ja pas besen, sepse ai esht mashtrues ai esht gjarper helmues.

  Reply to this comment
 3. katarakti March 14, 13:28

  Me nje fjale Taku nuk ka asnje dokument. Asnje prove. Perveç atyre qe i di gjithe njerezia. Por ka te drejte kur pohon se me keta gjyqtare te emeruar dhe te pasuruar nga Berisha atij nuk i hyn gjemb ne kembe. Une do te shtonja edhe me kete president. I cili edhe ne rast se Berisha do te denohej do ta falte menjehere. Se te vraret ne 21 janar i beri Berisha, por per te mbrojtur Meten. Nderi lahet me nder!

  Reply to this comment
 4. jetimet e 21 Janarit March 14, 13:29

  Bravo Spartak jo vetem qe denoncon krimin dhe kryekrriminelin Sali,harron skraparlliun Like flori por me kete rast si i ‘penduar’ pas tridhjet vjetesh nese Berisha do denohet me 5 burgime te perjeteshme,Likja me 2 vburgime te perjeteshme po qe se vendoset shteti i se drejtes dhe ti nuk shpeton pa 10 vjet burg si i ‘penduar’!
  Te fala nje i niohuri i yti e qe respekton familjen e gras tende jo ty dhe gruan!

  Reply to this comment
 5. syri March 14, 13:38

  C’do gje ne kohen e duhur! Por Dita dhe gazetaret e saj kane ndryshuar kurs! Nuk eshte me Saliu po edhe Likja ,keta qe i njohim te gjithe! Rama eshte krimineli me i madh! Sali-like jane te pafajshem per Thanon dhe Duken me Bedriun!

  Reply to this comment
 6. sotiri March 14, 13:56

  Absolutisht asgje, .Braho. Arben Duka ka me se te drejte. Ti thua se e ke ditur shume heret, qysh ne vitin 1997. Pse nuk e cove atehere kur ju drejtesine e Saliut e nderuat plotesishte ne vtet 1997-2005. Kujt ia hedh keto profka? Ju jeni edhe jurist, pse nuk e le mandatin e deputetit, nse nuk telejohet te denoncosh duke qene deputet, dhe te besh padi penale kunder ketij personi? Ju shpreheni se jane gjalle X e Y. Po sikur dhe ata te flisin si ju, pa dokumenta, gjykata nuk ka se si ta denoi Berishen. A, po, per keto qe ai ka vrare e ka djegur, pse nuk e coni ne prokurori dhe mos u justifiko se gjoja gjykata eshte e tij. Po prokuroria qe eshte e PS-se ka nje vit, pse nuk e padisni ne Prokurori? Deri tashti PS-ja nuk ka cuaR ASGJE NE pROKURORI. dHE KJO KUPTOHET: U DYUHET SALIU PER TA PERDORUR SI GOGOL QE ps-JA TE FITOI ZGJEDHJET E RADHES. Madje ju filluat te rishkruani jo pa interes keto kohet e fundit per Saliun sepse kemi zgjedhjet lokale para. Kete e kupton dhe bufi. Por, ka edhe dicka tjeter, sikunder thone ketej nga Durresi. PS-ja ka nder mend qe te propozoi per Kryetar te Bashkise se Durresit djalin tuaj. A eshte e vertete? Prononcou. Dhe po qe se eshte e vertete, kuptohet ashiqare se ju e beni kete per elektorat qe te marri me siguri fitoren cuni juaj.

  Reply to this comment
  • Bureto March 14, 20:26

   Spartak Nraho dge adashi i tij Ngjela ishin të dy bashkëkryetarë yë komisionit hetimor parlamentar për 1997. Ç’doli nga ai hetim? Di të na thotë ndonjë Braho! Pse ky komision nuk doli me një raport ku këto që thotë Braho për Berishën vërtet kanë ndodhur. Atëhere pse nuk kërkuan këra ndjekjen penale për atë. Po për ’98 që është dhe më flagrant? Pse, kur Braho dhe atëhere ishte kryetar i komisionit për sigurinë? Braho është pjesë e mosndëshkimit të Berishës. Të paktën ai si prokuror i di rregullat, por nuk ka vepruar. Prokurorlt nuk merren me denoncime publike, por bëjnë punën e prokurorit.

   Reply to this comment
 7. Ylli March 14, 14:03

  Shefqet Peçi dhe Sulo Gradeci po merren me Berishen ….hahahahahaha !!
  Kujtoja se Fahri Balliu eshte me budallai i gazetarise shqiptare ,por ja qe lexova letren e shokut Spartak qe i drejton shokut Arben !!
  Shoku Arben kritikon shokun Spartak qe nuk eshte treguar vigjilent sa duhet !!
  Shoku Spartak pranon qe shoku Arben ka te drejte por i ve ne dukje qe dhe shoke te tjere duhet ta ndihmojne ne demaskimin e plote te “armikut te brendeshem ” se me “armikun e jashtem ” jemi bere miq duke shkelur amanetet qe la shoku Enver !!!
  Shoku Arben dhe shoku Spartak kane tallur trapin gjithe me tufat debile komunisto – enveriste .Si pjese e proletariatit ,nje dite pune nuk numerojne ne jeten e tyre .Njeri vjen verdalle me dosje e me çanta dhe te rrun trapin dhe tjetri me gote rakie e me bejte qesharake dhe rrun carin .
  Tu thuash Don Kishot dhe Sanço Panço kam frike se te marrin seriozisht e dalin kerkojne ndonje mullixhi per tu pallu per shkak te inatit te vjehrres Sali !!
  Keta jane Çufo ( Taku ) dhe Bubi Kaçurrel ( Beni ) .
  Keta o vellezer duhet tja marrin demokracise ne goje se ja kane pare hajrin si askush ….njeri duke nxjerre lekë me çante e tjetri me bejte rakie !!!

  Reply to this comment
  • Baba Taku March 14, 15:35

   Nje pabuks si ty qe me shan mua, emrin mund ta kete veçse Illi …

   Reply to this comment
   • Ylli March 14, 16:59

    Pabuks ….sa cudi se ky eshte thelbi i proletariatit !?!?! Apo lloji i proletariatit shqiptar ??
    Ja dhe nje benifit i demokracise per rilindasit ,u zgjeroi fjalorin .Te mos kesh buke te hash ne Shqiperi nuk eshte çudi ,pavaresisht nga lufta heroike e Baba Takut me dosje ne dore per te pasuruar popullin .
    Problemi eshte kur ka plot MUT qe ta hash ti !!

    Reply to this comment
    • Zigur Qarri March 14, 18:29

     Baba Taku e merrte rrogen si Hetues,zagar i Diktatures,Berisha paguhej si Mjek.Hetuesi i diktatures Baba Taku,ndersyer
     nga djali i Kristaq Rames,akuzon Berishen per poliagjent!E gjitha kjo ndodh ne nje moment,kur Rama akuzohet per lidhje
     me oligarket rus,per shitjen Detit grekeve,dhe pazaret per ndarjen e Kosoves ne favor te Serbise.Bishti qenit,po bisht qeni
     mbetet,zagar ne Diktature,Zagar ne Demokraci.

     Reply to this comment
  • @Ylli i zi pa drite - qepe qenefin se na ndote me bajgat qe leshon March 14, 19:14

   @Ylli i padrite laj gojen kur permend Shefqet Pecin, sepse kur babai apo gjyshi i jot hante pula si ballist apo zogist me pushtuesit apo i binte me dore ne halen e shtepise, ai kish dale maleve dhe luftonte me fashistet italiane dhe nazistet gjermane mal me mal me koken ne rrezik. I pame edhe zoterinjte e shqupit kur erdhen ne fuqi dhe e shkaterruan dhe e vodhen kete vend. Prandaj qepe ate hale dhe lere Takun te beje punen. Berisha do te perfundoje brenda nese ty Yll i zi (pa drite) te pelqen apo jo.

   Reply to this comment
  • kobe March 15, 13:17

   Fiks fare i nderuar ylli, cte lexojme e cte komentojme kur sic e thot dhe vete ky fosile e kohes se Enverit na thirka per tu sjaruar nje tufe oficere e ish sigurimsa te atij rregjimi kriminal qe fale demokracise dhe tolerances qe misheron ky sistem bredhin e pijne lirishte pa iu hyre gjemb ne kembe ne mos per krimet e tyre te rijne urte e te mos bezajne per ate rregjim qe i sherbyen,.e sa Per Sali Berishen qe e kane hale ne sy kur thone qe eshte ne sherbim te Serbise kane ne mendje Kosoven se ne nenvetedijen e tyre kosova dhe veriu i Shqiperise jane reaksionare e serbe. per te qene Shqiptare i mire per keta duhet te jesh zemer e mentalitet nga ” zona e pare operative”po te ishte pro serb Sali Berisha nuk do priteshe si baba i kombit ne KOSOVE (shikoni pamjet ne youtube) dhe po te ishte komunist Sali Berisha nuk do i denonte krimet e komunuzmit ne Shqiperi sic i ka denuar dhe nuk do burgoseshin te gjith antaret e byrose politike sic u burgosen,

   Reply to this comment
 8. Andrea March 14, 14:16

  Jam shum dakord me thelbin e pergjigjes se Spartak Brahos, e gjitha e shprehur ne kete paragraf:

  “Agjentët e këtij kalibri maten jo me një firmë që kanë hedhur kur kanë hyrë në rrugën e bashkëpunimit me një agjenturë por me veprat që kanë kryer në emër të këtij bashkëpunimi. E gjithë karriera e Saliut është e mbushur me krime të panumërta kundër vendit dhe popullit shqiptar. Ato janë më se të mjaftueshme që atij t’i hidhen hekurat e të ulet në bankën e të akuzuarve.”

  Kaq. Aktiviteti kriminal i saliut eshte ne syte e te gjitheve. Per raste te tilla populli ka nxjerre shprehjen “Une them ja ujku, ti thua lere ujkun, po me trego ku jane gjurmet”.

  Arsyeja pse saliu eshte i lire, nuk eshte mungesa e fakteve, por fakti qe saliu nuk i ka bere ato qe ka bere i vetem, por ne bashkepunim, dhe bashkepunetor i saliut eshte edhe edvin rama.

  Si mundet qe nje “i zgjedhur i socialisteve” te ndertoje personalisht, pa pyetur fare zgjedhesit e tij, muzeume per “krimet e socializmit”, dhe ne te njejten kohe te mos ndertoje muzeum per kimet e saliut, aq me teper qe qyetetaret qe saliu pushkatoi ne mes te bulevardit i kishte nxjerre aty vete edvini?

  Po te mos ishte edvini bashkepunetor i saliut, do thoshte “muzeum per krimet e socalizmit mund ta ndertoje kushdo tjeter, por une, nese do me duhet te ndertoje nje muzeum te vetem, ky duhet te jete per vrasjet qe saliu u beri njerezve qe une i dergova para kryeministrise.

  Keta njerez e humben jeten sepse une i nxorra ne rruge dhe me pas saliu i vrau. Dhe krimineli ketu eshte o edvini o saliu. Duke mos e denuar saliun, une pranoj fajesine apo bashkefajesine”.

  Dhe qe ketu e kupton pse saliu eshte i lire. Kush do ta denoje kur te dy krahet e politikes jane ne dore te salinjve?

  Reply to this comment
  • emigrant March 14, 15:30

   Kur nje dite dikush ti hyje nje investigimi te plote te ngjarjeve te 21 janarit, nuk do habitesha nese ato ishin te planifikuara qe me pare dhe si Berisha si Rama ishin ne dijeni se cfare do ndodhte.
   Vete retorika e eger e saliut para 21 janarit qe te linte te kuptoje se dicka e pergjakshme mund te ndodhte dhe qendrimi i bute i Rames me pas, qe filllimisht mund te interpretohej si pafuqi apo frike, por me veprimet e tij mbasi erdhi ne pushtet Rama tregoi se me shume se pafuqi, ishte deshira per t’ia lene harreses.

   Ekzekutimi i njerezve ne rruge per t’u shfrytezuar politikisht nuk eshte risi as ne historine Boterore as ne ate Shqiptare. Edhe ata te vraret ne Shkoder ne 90 ishin te planifikuar. Qeveria ishte ne dore te Ramiz Alise, i cili vete ishte shprehur qe nje vit me pare per nderrim kursi, prandaj dhe retorika anti-komuniste si brenda si jashte Shqiperise gjithmone e ka kursyer Ramizin. Ai eshte dora e tyre.
   Por Ramizi s’mund ta nderronte kursin nga larte pa motivuar me pare te tijet nga poshte, dhe ato vrasje i duheshin pikerisht per kete. Qe njerezit te thoshin “qeveria po na vret, hajt ta permbysim dhe t’ja japim pushtetin Saliut. Ramizin qe po na vret e leme rehat, por hajt luftojme me bustin e Enver Hoxhes”

   Reply to this comment
  • T.T March 14, 20:26

   Per dike do te ishte e paimagjinuaeshme, qe 30 e kusur vite pas vete-fundosjes se diktatures, “politikeberja” perfshi dhe te ashtuquajturat komisione sigurie (se prej kujt na kane siguruar keta nje dreq e merr vesh…) t’u lihet akoma ne dore ish-sherbetoreve te dikurshem te regjimit, pasojat renuese te se ciles sot po shfaqen akoma dhe me dukshem se aso kohe.

   Ajo qe spikat ne kete replike mejhonesh eshte menyra se si nje ish-prokuror i diktatures kerkon te debatoje me poetin. E para e punes ai e fillon repliken me rahje shpatullash, duke i lartesuar Dukes vargjet e tij “briliante”. Diku me poshte, desputeti i LSI-se, kryesine e se ciles deri para pak kohe e mbante strumbullari i protestes se 21 janarit i zene me presh ne duar me ze dhe figure, i permend poetit te ndjerin, vellane e tij, duke e konsideruar si nje “ish-mikun e tij te shtrenjte”.

   Lloqe pazari do mendonte dikush duke sjelle ndermend shembelltyren e nje qokatari qe te lyen e te perlyen, por qe me ne fund nuk hedh mbi tavoline as edhe nje fakt te vetem, te bazuar ne dokumente autentike dhe lehtesisht te kontrollueshme per cilindo prej lexuesve.

   Me gjithe mundesite qe ka patur “xha Braho”, per te dhe per cilindo tjeter si ai, do te ishte e pafalshme heshtja nder vite dhe mosnxjerrja ne drite e fakteve te pakundershtueshme. Edhe pse mediat e pavaruara i kemi si ato ajo pika e ujit ne oqean, berja publike e dokumentave qe ky gjoja disponon duhej te ishin bere ne kohen e duhur dhe jo pas pilafit. Perndryshe, e shumeperfolura “cante” e tij ( http://www.gazetadita.al/ekskluzive-hapet-canta-e-baba-takut/ )do t’i ngjante me teper nje koshi te mbushur plot e perplot me letra higjenike…

   Qe e verteta e inskenimit te 21 janarit dikur do behet transparente, per kete nuk kam asnje pike dyshimi. E vetmja keqardhje qe ndjen kur lexon komente qe reflektojne gjakftohtesi dhe kthjellesi arsyetimi si kjo e dy komentuesve me lart, eshte se pse eshte kaq minimal dhe pothuajse i paperfillshem numri i atyre personave, te cilet argumentojne bindshem dhe gjejne kurajon te shprehin hapur mendimet e tyre.

   Ngjarja tragjike e Gerdecit dhe sidomos ajo e 21 janarit jane dhe do mbeten gur themeli per lindjen e demokracise ne vend, deri diten qe fajtoret te dergohen ne banken e te akuzurve.

   Mosndeshkimi i autoreve te krimit dhe perpjekjet per ta lene ne harrese agresionin shteteror kunder protestuesve me duar ne xhepa, hedh gjithnje e me shume drite mbi prapaskenat e mundshme, ku nje bashkepunim i paramenduar midis pushtetmbajtesit te asaj kohe dhe pushtetmarresit te dy viteve me vone nuk mund te perjashtohet kategorikisht.

   Dyshimi per bashkepunim te mundshem forcohet akoma me shume, po t’i referohemi faktit, se deri me sot asnjeri prej ish-opozitareve te zhytur gjer ne fyt ne llumin e maskarallekut dhe te korrupsionit nuk eshte perballur sic duhet me forcen e nje drejtesie ligjore, ku cdo qytetar i vendit te trajtohet si i barabarte para saj. Mungesa e te drejtes ligjore edhe gjashte vite pas ardhjes ne pushtet te “shpetimtarit te kombit” perforcon dhe e ben pothuajse te pakundershtueshme idene, se keta qe na vihen si me ultimatum nga tjeterkush per te na drejtuar, nuk kane si preokupim ndertimin e nje shteti multi-funksional te tipit perendimor.

   Pyetjet e mia per xha Brahon:

   – Si eshte e mundur qe ne nje vend qe pretendon te jete demokratik dhe aspiron te behet anetare me te drejta te plota te unionit, te kemi nje situate te tille, ku njeshit t’i atribohen te drejta absolute, nderkohe qe pakenaqesia per menyren e tij te ushtrimit te diktatit sa vjen dhe shtohet?

   – Si eshte e mundur qe edhe sot pas gjashte vitesh qeverisje “me kthetrra te pastra”, dhe berjen publike te sa e sa aferave korruptive perfshi ketu PPP-te, tenderat, bankat NN (no name), oazet fiskale, etj. etj, po na mbijne si kerpudhat pas shiut, kurse ju zoteri, pikerisht ne prag te zgjedhjeve keni marre persiper te beni rolin e miopit, duke mbyllur me manikotin e piratit syrin e majte, dhe duke ma bere si te cikllopit te djathtin?

   Fakte xhaxho, fakte !
   Fakte dhe asgje me shume !
   Nese i disponon, ngri padi, dorezoji ato ne prokurori, dhe nese prej saj lihet puna pezull drejtoju Dites, makar dhe Nates.

   Reply to this comment
 9. baca March 14, 14:20

  kryespiuni dhe shefi i saliut ka qene ramiz alia, ai e mbrojti ne vitet 70, e futi ne bllok ti rrinte mbrapa hysniut e simon kaqol stefanit (te dy ishin sekretaret e KQ qe mbulonin ushtrine policine e sigurimin)…i hapi rrugen qe te hynte tek pd…pjesa tjeter eshte histori qe e di e gjithe bota…

  Reply to this comment
 10. intelektuali March 14, 14:26

  U-BU-BU!

  Filluan Gerdallat e Enverit me spiuna dhe poliagjente perseri,

  POR KUR DO TE DALESH PARA DREJTESISE TI O GERDALLA SPARTAK BRAHO, PROKURORI I ENVERIT PER LUMENJTE ME GJAK NJERIU QE MBUSHET NE SHQYPNI?

  sepse:

  Saliut ja kemi degjuar te “BEMAT” e tij sa here qe ju spiunat e Sigurimit hypni ne pushtet dhe filloni te justifikoheni dhe te kendoni te njejten melodi enveriste duke u fshur pas fustanit te Drejtesise si “miza pa koke” me parrulen:

  “QENTE LE TE LEHIN, KARVANI ME LEKA TE ECE PERPARA!”

  Pse nuk e denuat Saliun ne 1997-n, ne 1998-n, per Gerdecin dhe 21 janarin, per Remzi Hoxhen dhe Kosta Trebicken, per Rrugen e Kombit dhe per shume zullume te tjera, o Prokurori i Enverit, llogjet me mashtrime per injorante dru me pre, fanatikesymbyllur socialiste nuk pijne uje me as per kalamajte e ruges, o gerdalla enveriste qe te eshte tharre dhe fishkur totalisht truni i enveristit, sepse:

  SALIU DHE GJYKATA E KA FAJIN

  Pasi i ke hypur persiper 6 vjet pushtetit absolut duke palluar papushim te gjitha institucionet e shtetit dhe duke kapur ne kete menyre monstruoze si Edvin Droga Kapobanda te gjitha pushtetet, kesaj i thone o Prokurori Gerdalle e Enverit, Spartak Braho njashtu si ne Kohen e Qepes te Partise se Punes kur Enveri deklaronte:

  TE GJITHA TE LIGAT I KA BERE MEHMETI ME KOKE TE VET!

  Po Kulcedra e fondeve publike, Bashkim Ulaj per ke punon?

  PER SALI POLIAGJENTIN APO PER EDVIN DROGEN?

  Qe e ka babane, Kristaqin kriminel, killer, vrastar te Enverit si puna jote dhe qe e ka nje vella kopil tek KGB-ja e Putinit ne Rusi, si nje puthje bolshevike e Internacionales Komuniste te Kohes se Qepes te Partise se Punes?

  HE MO GERDALLA E ENVERIT QYSH KESHTU?

  Reply to this comment
  • Tani March 14, 14:45

   Hengre o intektuhale.He me te befte mire.Fli rehat tani.Lavdi Enverit qe te tredhur.Keshtu te pafsha ty dhe sojit tend.Duke lehur deri sa ti bashkohem atij qe me I lumte Dora.

   Reply to this comment
   • intelektuali March 14, 17:19

    Ju o race e keqe kafshesh dhe kriminelesh jeni duke ngordhur dhe duke u shuar, ju ka Mbetur vetem Korea e Veriut akoma,

    ndersa:

    Raca intelgjiente e intelektualit

    PO PUSHTON BOTEN MBANE!

    Reply to this comment
    • Ai qe di ti March 14, 18:27

     Ashtu eshte vertete por jo me BOLEINTELEKTE te veteemeruar si puna jote mor INTELEKTHALE….bythqire burgu qe vetem ndot median me vjelljet dhe jarget e tua te shpifura..enveriste…..

     Reply to this comment
 11. bart72 March 14, 14:28

  Ho babai krimineleva ho komunist i qelbur

  Reply to this comment
 12. MH March 14, 15:13

  Une kam mendimin tim.
  Shumicen e pislliqeve te agjentures se Berishes i dim te gjithe.Kure dhe kush e rekrutoi,na u ba e kjarte nga Z.Braho.Ke te drejten tende te justifikohesh me argumente qe te denoncosh Berishen per krime ne kete fare drejtesie asht sikur te denosh djalin ke babi.
  Por mendimi im asht qe ti palosesh keto fakte me rradhe dhe kronologjikisht per ti pasur te gatshme diten e duhur per ti paraqite organit te drejtesise te sterilizuar nga drejtesia e babit tek djali.E djalit tek babi.
  Populli duron gjithe keto krime e pislliqe.Basha me Monen iu ha bira e bithes e nuk rrijne rehat po duan te na turbullojne mendjen sikur keto dy jane drejtesia,cfare kerkojne keto duhet te behet.Te tjeret te heshtin.

  Reply to this comment
 13. Zigur Qarri March 14, 15:16

  Nese akuza nuk finalizohet me padi,automatikisht eshte shpifje.Spartak Braho ka fakte,akuzon publikisht Berishen,por nuk e padit!
  (Beni……Pse ma kërkon vetëm mua këtë)?!Rama e akuzon publikisht Berishen per Gerdecin dhe per 21 Janarin,por nuk ka ngritur nje
  padi kundra tij!Per Gerdecin,jo vetem nuk e ka paditur,por ka mbrojtur variantin e Berishes(si defekt teknoligjik) kundra familjeve te
  viktimave deri ne Strasburg,qe te mos marrin demshperblim.Ne fillim u kurdis Izet Haxhia nga “rilindja”kunder Berishes,tani hetuesi i
  permjerrur i diktatures Spartak Braho,qe ka fakte,por nuk e padit!Kjo do te thote,qe”rilindja” nuk eshte e interesuar ta denoje Berishen.
  por vetem ta mbaje nen presion.Nuk u denua Al Capone per krime,por per evazion fiskal,do te denohet Berisha!Po perse behet gjith
  kjo zhurme kundra Berishes dhe shume pak kundra Bashes,kur dihet qe koha e tij kaloi dhe nuk eshte më konkurent politik per Ramen?

  Reply to this comment
 14. Vini March 14, 15:45

  Uroj qe Arbenit pasi “beni” me duket i vogel,te mos ti jete mbushur mendja e te shkoje per kafe!Edhe mua si Arbeni nuk me eshte mbushur mendja e uroj qe te me therrase per nje kafe ose n.q.se e konsumon me Arbenin te me therase te me tregoje se si nuk perputhej zeri me figuren e te ndjerit Dritan qe nxorri te pafajshem Toto Liken,duke ikur nga kjo bote siç iken te afermit qe bashkepunuan me Saliun e nuk eshte çudi te jete po e njeta skeme me rekomandimin e tij.Ose n.q.se nuk bie dakort do ja jap une kafen vetem te me tregoje se si u arrit ky trukim dhe sa ishte pazari?

  Reply to this comment
  • fteri March 14, 16:33

   Kjo llojë loje për të falur ose mbuluar vrasjet e 1997-98-tës grabitjen e milonave lekve nga xhepat e popullit krijimi i firmave piramidale ,vrasja e 26 vetve të gërdecit ,pushkatimi me zë e figurë të katër protestuesve të 21 janarit 2011 ,vjedhja e milona euro pa projekt të rrugës kombit,për një vend të vogël e të varfër si shqipëria jan të rënda .

   Grabitjen mbi tre herë të floririt bankës shqipërisë mos hetimi e ndëshkimi i thelluar e trasparent edhe për Ilir Metën ,krimet e vrasjet e porosituar prapa shpine nga një dorë e zezë ,njëlloi të Sokol Olldashit,Kosata Trebickës ,varrosja shpejt e shpejt e tyre ,mos hetimi i thelluar ,zhdukja e kufomës Rremzi Hoxhës jan bë me urdhër të Saliut dhe me ekzekutor kupolën e çiftelisë të Gazidedes dhe Kuliçit ,ata që kan vepruar si gestapo torturash te qeverisjes zezë të Sali Berishës ,Të grabitjes floririt BSH-së të qafëkrrabës nga ishë kryeministri Ilir Meta ,apo edhe krimeve të fundit të L.Bashës në katër pozicione të pushtetit Berishjan që ishte caktuar ai kreu vjedhje ,tradhëti dhe vrasje dhe asnjëherë nuk doli para gjykatave ,atëherë “na rroftë çanta e Baba -Takut ” !!!! me ato shkresat që Sali Berisha dhe Ilir Meta fshiu bythën.

   Atëherë kush na qënka ky Sali Berisha që nuk e kap asnjë ligjë me një mal krimesh të përgjakshme mbi supe në kohën moderne kur kemi shtet dhe prokurori dhe gjykata të krimeve të rënda që me kushtetut të republikës shqipërisë duhet të ndëshkoi cilindo vrasës,kriminel,dhe hajdut jo vetëm Sali Berishën ,por çdo shkelës tjetër pa dallim përse nuk vepron ?….

   Atëherë z. Spartak cili është ky person i ngarkuar që bënë nul ndjekjen penale kundër Sali Berishës , apo ka
   ndonjë organi mafioz që ka uzurpua autoritetin e ligjëshëm të shtetit në shqipëri dhe ka paralizua drejtësinë e vërtet që kërkojnë viktimat e vrarë të Gërdecit dhe 21 janarit qoftë deri në Strasburg .

   Përse Llalla me urdhër politik të Sali Killerit serjal bllokoi provat e familjarve në strasburg ?…përse ju si struktur ligjore e parlamentit nuk ngritët zërin deri në kupë të qiellit ,apo jeni rehat se fëmijët tuaj jan shëndosh e mirë.?

   Përse PS-ja dhe E.Rama nuk vepruat për këtë vrasje të shekullit po bëni sehirë ,mos jeni dhe ju bashkëpuntor që ligji ka zvarritur dhe nuk ka ndëshkuar kriminelin me damkë Sali Berishën ,tani vazhdojnë poezitë dhe talleni edhe ju me vargjet e Dukës ?..

   Është kjo arsyja përse ka ardhë koha që shteti shqipëtar ta shikojë me përparsi si detyrën e vet ligjor e morale ndjekjen penale të krimeve të Saliut ,Ilirit Lulit etje.pavarsisht nga pengesat dhe mafja e Sali Berishës .

   Unë nuk e kuptoi Z.Baba -Taku se në çfar rastesh më të rënda flagante ka se sa këto raste krimesh e kundër popullit se këto mal me krime më të rënda e të zeza të kryera kundër jetës ,pronës dhe atdheut të kryera nga Sali Berishëa ,në qoftë se kështu qënka demokracia mos qoftë kurrë.

   Nga sa kuptoi këtu duhet të ndëry shteti me anë të prokurorisë të krimeve të rënda,të sekuestroi pasurinë e pa ,ligjshme dhe të bëjë arrestimet menjëherë ,nuk jemi në skllavri ,por në shtet ligjor.

   Si përfundim them se krimineli Sali Berisha përveç këti modeli të shëmtuar e dëmit të madhë që ka shkaktuar popullit dhe viktimeve të caktuara ,ka kërcënuar dhe strukturën bazë të prokurorisë dhe gjykatës duke uzurpuar ose ju shmangur ligjit kodit penal ,duke nxjerrë rregullat e veta të mosndëshkimit ,mafje mbi prokurorinë e emruar dhe vendosur për zbatuar ligjin dhe ndjekjen penale .

   Ky është dëm i madhë Z. BABA-TAKU ,ky faqezi ka kërcënuar edhe strukturën bazë të shoqërisë shqipëtare organet e drejtësisë për 30 vjet,u ka pëshurrur letrat..
   KAM DY PYETJE ?
   Z. Baba -Taku nuk di sa i vërtet je me atë çantën enigmatike të shpëtimit të vjedhjes me zë figur të Ilir Metës?,por edhe mbrojtjes Fullanit kur vodhi nga lekët me thasë të BSH-së ?

   Reply to this comment
 15. fteri March 14, 16:01

  Kjo llojë loje për të falur ose mbuluar vrasjet e 1997-98-tës grabitjen e milonave lekve nga xhepat e popullit krijimi i firmave piramidale ,vrasja e 26 vetve të gërdecit ,pushkatimi me zë e figurë të katër protestuesve të 21 janarit 2011 ,vjedhja e milona euro pa projekt të rrugës kombit,për një vend të vogël e të varfër si shqipëria jan të rënda .

  Grabitjen mbi tre herë të floririt bankës shqipërisë mos hetimi e ndëshkimi i thelluar e trasparent edhe për Ilir Metën ,krimet e vrasjet e porosituar prapa shpine nga një dorë e zezë ,njëlloi të Sokol Olldashit,Kosata Trebickës ,varrosja shpejt e shpejt e tyre ,mos hetimi i thelluar ,zhdukja e kufomës Rremzi Hoxhës jan bë me urdhër të Saliut dhe me ekzekutor kupolën e çiftelisë të Gazidedes dhe Kuliçit ,ata që kan vepruar si gestapo torturash te qeverisjes zezë të Sali Berishës ,Të grabitjes floririt BSH-së të qafëkrrabës nga ishë kryeministri Ilir Meta ,apo edhe krimeve të fundit të L.Bashës në katër pozicione të pushtetit Berishjan që ishte caktuar ai kreu vjedhje ,tradhëti dhe vrasje dhe asnjëherë nuk doli para gjykatave ,atëherë “na rroftë çanta e Baba -Takut ” !!!! me ato shkresat që Sali Berisha dhe Ilir Meta fshiu bythën.

  Atëherë kush na qënka ky Sali Berisha që nuk e kap asnjë ligjë me një mal krimesh të përgjakshme mbi supe në kohën moderne kur kemi shtet dhe prokurori dhe gjykata të krimeve të rënda që me kushtetut të republikës shqipërisë duhet të ndëshkoi cilindo vrasës,kriminel,dhe hajdut jo vetëm Sali Berishën ,por çdo shkelës tjetër pa dallim përse nuk vepron ?….

  Atëherë z. Spartak cili është ky person i ngarkuar që bënë nul ndjekjen penale kundër Sali Berishës , apo ka
  ndonjë organi mafioz që ka uzurpua autoritetin e ligjëshëm të shtetit në shqipëri dhe ka paralizua drejtësinë e vërtet që kërkojnë viktimat e vrarë të Gërdecit dhe 21 janarit qoftë deri në Strasburg .

  Përse Llalla me urdhër politik të Sali Killerit serjal bllokoi provat e familjarve në strasburg ?…përse ju si struktur ligjore e parlamentit nuk ngritët zërin deri në kupë të qiellit ,apo jeni rehat se fëmijët tuaj jan shëndosh e mirë.?

  Përse PS-ja dhe E.Rama nuk vepruat për këtë vrasje të shekullit po bëni sehirë ,mos jeni dhe ju bashkëpuntor që ligji ka zvarritur dhe nuk ka ndëshkuar kriminelin me damkë Sali Berishën ,tani vazhdojnë poezitë dhe talleni edhe ju me vargjet e Dukës ?..

  Është kjo arsyja përse ka ardhë koha që shteti shqipëtar ta shikojë me përparsi si detyrën e vet ligjor e morale ndjekjen penale të krimeve të Saliut ,Ilirit Lulit etje.pavarsisht nga pengesat dhe mafja e Sali Berishës .

  Unë nuk e kuptoi Z.Baba -Taku se në çfar rastesh më të rënda flagante ka se sa këto raste krimesh e kundër popullit se këto mal me krime më të rënda e të zeza të kryera kundër jetës ,pronës dhe atdheut të kryera nga Sali Berishëa ,në qoftë se kështu qënka demokracia mos qoftë kurrë.

  Nga sa kuptoi këtu duhet të ndëry shteti me anë të prokurorisë të krimeve të rënda,të sekuestroi pasurinë e pa ,ligjshme dhe të bëjë arrestimet menjëherë ,nuk jemi në skllavri ,por në shtet ligjor.

  Si përfundim them se krimineli Sali Berisha përveç këti modeli të shëmtuar e dëmit të madhë që ka shkaktuar popullit dhe viktimeve të caktuara ,ka kërcënuar dhe strukturën bazë të prokurorisë dhe gjykatës duke uzurpuar ose ju shmangur ligjit kodit penal ,duke nxjerrë rregullat e veta të mosndëshkimit ,mafje mbi prokurorinë e emruar dhe vendosur për zbatuar ligjin dhe ndjekjen penale .

  Ky është dëm i madhë Z. BABA-TAKU ,ky faqezi ka kërcënuar edhe strukturën bazë të shoqërisë shqipëtare organet e drejtësisë për 30 vjet,u ka pëshurrur letrat..

  Reply to this comment
 16. Xhabir Zejnuni March 14, 16:32

  Spartak Braho ne intervistat e tija ka folur shume, por ka thene shume pak, ose aspak.
  Ka thene to qe i dime te gjithe tash 30 vite.
  Duhet te dije edhe diçka Spartak Braho.
  Fale Sali Berishes, eshte ne pushtet sot edhe Spartak Braho me shoke.
  Pasi nese Sali Berisha do kishte punuar siç duhet, atehere Spartak Braho minimumi nuk do merrej me politike sot(….)!!!
  Prandaj kot perrallis Spartak Braho, pasi Sali Berisha eshte ortaku me i mire i komunisteve qe jane sot ne pushtet.

  Reply to this comment
 17. ETHEM March 14, 16:35

  KAM 30 VJET QE DEGJOJ,LEXOJ DHE SHOH Ë N D RR A..PER SALI RAM BERISHEN SIKUR..!
  -POR SHKRIMET E BABA TAKUT NE D I T A..ME KANE MBUSHUR MENDJEN TOP SE AI ESHTE I TILLE:SHPIFS,INATÇOR,I TRASH NGA TRUTE,HAJDUT,VRASES..POR NUK KAM DITUR GJE SE PASKA QENE EDHE S P I U N.KAM LEXUAR PER SB DISA GJERA NE SHTYP,NE PAMFLET,POR PUNE MEDJES QE EDI RAMA I QUAN “KAZAN”.
  -ME KA REVOLTUARE DEKLARIMI TIJ TE SOKOL BALLA NE VIZION + KUR THA SE “…SI SNAIPER I PESTE DOJA TE VRISJA EDVIN KRISTAQ RAMEN POR MU FSHEHE,IKU SI LEPERI..”.E MEQENSE NUK I NDODHI GJE..ME PAS DEKLAROI SE ” RAMEN NUK E MUNDIN DOT ME ZGJEDHJE..AI DUHET VRARE..TE HIDHET NE LANE..”.NUK DI NESE NE NDONJE VEND TJERER TE BOTES NDODH KJO GJE.
  -KAM LEXUAR SE NE PARIS KUR KUROHEJ H.KAPO KY ESHTE TAKUAR ME DISA PERSONA TE PA NJOHUR QE KERKONIN TAKIM ME KAPON..
  -POR ME KRYESORJA ESHTE SE KUR FOLI PER TE PAREN HERE PARA STUDENTEVE TE DHJETORIT AI FALINDEROI RAMIS ALINE NE PRANI TE RAJERSONIT.KJO TREGON SE ME PARE KISHTE QENE R.ALIA “USTAI” I TIJ.KAQ MJAFTON.
  -FAKTI QE ARBEN DUKA KERKON DIÇKA ME TEPER NUK ESHTE PA D.M.TH. SE FJALET I MER ERA THOT POPULLI.
  1-A KA DEKUMENT ME FIRME QE TE VERTETOI SE SB KA BERE KETE E ATE KRIM.PSH:NE 21 JANAR U VRAN 4 VET NGA GARSISTET.POR KUSH DHA URDHER TE QELLOI.DHE ME HAMENDJE E THEMI TE GJITHE SE VEÇ TIJ NUK MUND TE URDHEROI NJERI TJETER.POR A E PRANON SB KETE GJE !? AI NE PREKURORI MUND TE DEKLAEOI SE ISHTE LULI MINISTER I BRENDSHEM DHE KA URDHERUARE AI KOMANDANTIN E GARDES DHE KY I FUNDIT-3 GARDISTET PASI NJE E VRAU VET… SE JU KAP TYTA E PISTOKETES TE NDERRUARE..! DHE ESHTE SHUME E THJESHT:KUSH URDHEROI TE HAPEJ ZJARR MBI 4 DESHMORET NE MES TE SHESHIT ME DUAR NE XHEPA KUR PRITESTA MBAROI..! ASHTU SIÇ NGJAU NE 2 PRILL 1991 SHKODER.
  DHE QARKU MBYLLET:NUK KEMI DREJTESI AKOMA.

  Reply to this comment
 18. lushnja 1997 March 14, 16:51

  ky komet ka kohe qe eshte te editoriali i sotem i MEROS SE TEMES por nuk eshte botuar
  .

  Nuk duhet te kete shqiptar normal qe te ndaje Sali Kriminelin me Azemonstren..biles dhe familjaret e tyre qe nga Argita Xeni Fatmira Kiri apo Rudina jane “the same shit”.
  .
  Shikoni videon me poshte terroristat biberishiste te tropojes ja kane kaluar dhe divizonit Skanderbeg te L2B
  .
  Shikoni babain kriminel te Rudines qe pasi Berisha e beri lecke sekrecionesh Azemortjen ky i fundit e mbron si kamikaz….Boll me buqeta me lule per Azem trapin Mero se po humbet dhe ate pak respekt qe te ka ngelur

  https://ruslar.online/mobile/video/iramcReU3HQ

  ..ne kete video shihet regjimenti paramilitar i sali biberishes..
  .
  pikerisht ne kete kohe ky grup naziskin sulmoi komtigjentin gjerman ne rinas dhe sulm ne tentative kunder ambasades amerikane..

  PRA SI KA MUNDESI QE AMERIKA DHE GJERMANIA TOLEROJNE NJE TERRORIST NDERKOMBETAR..

  PSE MEROBAZET..ARBEN DUKAT DHE SURRAT BRAHOT NUK I DREJTOHEN WASHINGTONIT DHE BRUKSELIT ?

  PSE TE NDERUA MIQ MBRONI KAQ HAPUR NJE SERIAL KILLER ??

  Reply to this comment
  • HOMORA March 14, 18:27

   As ESCOBAR nuk ka pasur ushtri paramilitare,i fort saliqia,bravo i qofte kur gjen mish per top.Besoj se shumica e deleve jane nen dhembet e krimbave tashme.
   Video eshte jashte mase domethenese dhe nje mesazh tragjik mbi varferine emancipuese te shqipetarit me politiken,qe te gjithe fanatike te kultit te individit.Se la me kot enveri Brukselin apo Montepelier per hiç gje,sepse e dinte qe me dy fjale te bukura si ato te kunadhes do ja formatonin dhe hipnotizonin trurin populli te vobekte per nga dija dhe kultura.
   Ah e mjera shqiperi qe ka shekuj qe ka rene ne letargji e ZI.
   Faleminers per videon!!! 🙂

   Reply to this comment
 19. anticensurë25642654 March 14, 16:56

  boll mor legenat e mutit se na shkërdhyet nervat!
  na doli që dhe taku na qënka si ajo barsaleta me të papunët që bënin demostratë për të kërkuar punë!!
  kur i gjehet punnë njërit,ai thotë njëlloj si taku”mes gjithë këtyre të papunëve!?mua më gjete??”
  ta ku na thotë”Beni, ti më kërkon fakte dhe dokumente të tjera dhe t’i çoj në prokurori. Pse ma kërkon vetëm mua këtë?”???????
  e kujt duhet me ja kërku mor debil e kaluar debilit,mor hajvan politik e kaluar hajvanit??
  nëse nuk ke bythë,për të dalë nga llumi i gjithë të tjerëve,atëherë rri atje dhe mos ha mut!!
  të tërë këto dëngla i keni vetëm për shantazh dhe jo për të vënë punët në rrugë të drejtë!!
  kërcënoni berishën vetëm kur e keni lakun në fyt,sapo ai ul ritmin ju se hapni gojën më!!
  hec mor qelbësirë,pjestar e bandës së ndyrësirave,boll me këto lehje në tym!
  hy rracë e qelbur kriminelesh,skuthash!!
  e bëtë këtë popull dhe më budall se ka qënë!!

  Reply to this comment
 20. info analitike March 14, 17:17

  Toli qe i replikon Colit. Katandisje per vajmedet.

  Reply to this comment
 21. Lisi March 14, 18:15

  Saliu , Nanua , Rama , Meta e me radhë , janë pasqyra ku duhet të shohë veten secili nga ne ; këta janë njerëzit tanë më të shquar , më të aftë , më të ditur , prandajë i vumë në krye . Këtu s’kemi të bëjmë me një qorollisje , me një aksident , me një lapsus . Kemi të bëjmë me një sistem, me një rregull që shtrihet duke u përsëritur gjatë 30 vjetëve . Veset e këtyre plehërave që përmenda më sipër janë veset tona ( maskarenj , hajdutë , gënjeshtarë , frikacakë , arrogantë , servilë , kriminelë ….) , ne s’kemi më të mirë , por , edhe në paçim më të mirë , ne ata s’i duam , sepse s’janë adekuatë me ne !
  Kryehorri, kryekrimineli , kryebanditi Sali në “ demokracinë “ shqipëtare është si peshku në ujë . Është poshtrim , ofendim i madh për ne si popull , që për 30 vjet na heqë për hunde , na tall , na vjedh , na vret një grusht maskarenjsh . Nano pijaneci dje dhe Edvin bojaxhiu sot , nuk kanë veset e Saliut , këta kanë të tjera vese , por , pasojat e veseve të tyre janë fatale për vendin . Mosndëshkimi , inkurajimi i krimit në Shqipëri duhet kërkuar në zyrat e PS , është rezultat i tradhëtisë të kësaj partie ( pse e qysh, kjo është një temë më vete ) .
  As Saliu , as Meta e asnjë nga këta s’ka për t’u dënuar , se s’ka kush i dënon . Po doli ndonjë hundëlesh , ndonjë burrë që të jetë tamam burrë , jo demagog e llafazan , atëhere po . Po Saliu , si dhelpër që është do t’a kuptonte se llafet mbaruan dhe do merrte arratinë . S’na mbetet gjë tjetër , veç të presim!

  Reply to this comment
  • ganiu March 14, 19:25

   Lisi plotësisht të drejtë.

   Reply to this comment
  • mirel March 14, 19:52

   Ne fund nuk jam dakort me ty. Kjo pritja na la ne tmerr te pafund.
   Populli duhet te ishte ne rruge me studentet ne dhjetor. Ne vend te kesaj benin tifozeri per Mira Kazanin bucen qe e donte rrugen te hapur kur te kalonte me makine, sidomos pas udhetimit me aeroplanin Ramutit ne Turqi, ku kish vajtur per te perqafuar “te bukuren”..
   Mentaliteti i buceve te perrulura do ta lere kete vend ne erresire derisa ta shperbejne greket e serbet.
   Dhe nuk duket vone.
   Ramuti po e jep Shqiperine e Jugut, dhe ne nuk bejme gje tjeter vecse presim, se mos bie ndonje damlla nga qielli dhe vret Ramutin dhe mareveshjet greke.
   Kur damllate e Ramutit dhe Berishes kane vite qe na kane rene ne koke te gjitheve

   Reply to this comment
 22. HOMORA March 14, 18:19

  korbat e zinj kane ngulur thonjte e tyre mbi kocken e kalbur shqiperi,mbi mishin e kermuar dhe te mbushur plot vemie te saj,korbat e zinj nen himnin e tyre çjerres po çjerrin edhe piklat dhe grimcat e mykura te Kadavres populli shqipetar.Korbat e zinj ison ja mbajne kenges se tyre ogurzeze me nje vullnet,me nje instikt,me nje verbesi joshese dhe me nje lubi lugatore,si e si te transformoje shqiperine ne nje germadhe te tmereshme,te pa jetueshme nga ulurimat dhe klithmat e dhimbies qe leshojne hijet e shpirterave te renuar nen xhizmen padrejtesi.Ta transformojne shqiperine ne nje shkretetire ku hijet e drobitura te enden pa rreshtur ne kerkimin e identitetit e drejta ne gerrihmat e tyre te rjedhura ne tortura varferie totale jetesore,e nen valet e tufave te korbave qe londrojne mbi kokat e tyre,nen e hijet e kraheve te tyre populli i lebetitur te kerkoje vajtueshem nje copez meshire.Korbat krenare e gjoks fryre kendojne e mbi kadavren shqiperi vallezojne,hahengu tyre ska te sosur aq sa edhe vete ferri eshte i pa persosur nga xheloizia dhe cmirezia e pa ngopur qe i ndez kjo turme gorbash mjerane qe mbi kadavren shqiperi sqepin lane.Ah korbat e zinj qe shohin pavdekesin e tyre mbi grahmat e fundit shqiperi e gjynjezuar dhe e rrenuar pertej e pertej te çdo themeli,shqiperi qe si ka ngel as palce et as gjak,shqiperi qe ska te moçem me e prit ne prag,shqiperi qe ska te rinj me e ngrof ne çanak,shqiperi qe ska moshe madhore me e mar si mema fmin prej dore.korbat qe himnezuan murret e territ mendojne se do luajne me flaket e ferrit ashtu siç luajne me shpresen e nderit e mbi shqiperin leshuan glasen e te ndjerit.Ah korbat faqezinj se dijn,qe diten kur vjen e te therret axheli ska me mundesi te thuash prit,sepse tek ferri ska as drit e as prit,por ka ça ke bere ne jeten e perkoheshme paguaj tashme ne jeten e perhershme.E ska ferr me te eger se sa turpi.Ndaj dhe korbat ogurzinj skane as din e imon e as nder et ndershmeri qe jetes ti bejne balle me burreri.Eh e mjera Shqiperi nga korbat e zaptuar prej urise se tyre te verbuar gllaberuar,eh Populli shqipetar i marruar nga idiosia e te marreve e roberuar.ZGJOHUNI sa s’eshte VONE!!!

  Reply to this comment
  • Andrea March 14, 18:49

   Shqiperia ka qene edhe me pare ne kete gjendje:

   ku e lam’ e ku na mbeti,
   vaj-vatani e mjer mileti,

   se ç’e shempnë derbederët,
   mercenarët dhe bejlerët,
   se ç’e shtypnë jabanxhinjtë,
   se ç’e shtrythnë fajdexhinjtë,
   se ç’e pren’ e se ç’e vranë,
   Ç’e shkretuan anembanë,

   Eshte ngritur dhe prape do ngrihet. Jo vetem kaq, por kjo fare e keqe kesaj here ka per t’u shkulur me gjithe rrenje qe te mos mbije me kurre.

   Reply to this comment
   • HOMORA March 14, 20:07

    Egzakt!!!
    Po e njeta histori qe perseritet e riperseritet pa fund.
    🙂
    faleminers per vargjet e pavdekeshme mbi realitetin tone.

    Reply to this comment
 23. mirel March 14, 19:53

  Ja la dhe nje dere Benit per te vellane.
  Bravo Taku, nje me nje

  Reply to this comment
 24. BORATI I VIQIDOLIT March 14, 19:55

  Berisha eshte kriminel shume dimensional por jo fajtor

  Nese dikush do me pyeste kush jane me te medha ne deme antishqiptare..krimet e Berishes apo veprimi i miqve tane perendimore qe vune Boratin e Kazakistanit qe perballe Milloshoviqit dhe Micotaqisit ne 1992 ai ishte si nje prostitute me shale te hapura.

  pergjigja:

  nuk ka asnje justifikim hipokrizia unlimited e miqve tane qe vec te tille nuk jane
  .
  Ndiqni kete videon e dallandyshes kapitalizmit qe jo vetem idioti berishe por dhe miqte tane nuk jane pa gje ne mos me kryesoret ne asgjesimin e shtetit shqiptar

  gjeneral rrapush xhaferri kelcyre 1996

  https://reppeat.com/watch/?v=ZVMdYLVhH4M

  Reply to this comment
 25. ALBAN DEGA March 14, 19:56

  FATKEQESIA KOMBETARE !

  KUSH MBAN BESE ME TE PABESIN
  ESHTE ME I PABESE
  SE VET PABESIA
  ME TRADHETAR
  SE VET TRADHETIA
  ME SERB SE VET SALIA!

  – Me gjuhen e fakteve

  – Nga Alban Dega , Nju Jork

  – Si Berisha !

  …. Jane nje shpure qyqesh qe krijojne nje kor sa injorant aq edhe fatkeq… Tamam nje kor qyqesh qe jane gati te japin edhe jeten per “nenen parti” . E heqin veten te djathte pa pasur asgje ne xhep pervec dashurise per “liderin e pavdekshem” dhe milionave te siguruara me korrupsionin dhe tenderat e Padrinos ne kembim te besnikerise dhe servilizmit te tyre pa kushte.
  Kane vetem emra te ndryshem: Lulezim Basha, Flamur Noka, Arben Ristani, Fatmir Mediu, Oerd Bylykbashi, Edi Paloka, Fatri Balliu, Aleksander Frangaj, Blendi Fevziu, …” Klan”, “ Gazeta 55” , “ABC” … Gjithcka tjeter eshte pike per pike si Berisha.
  Flasin si Berisha. Kercenojne si Berisha. Shajne si Berisha, Cirren si Berisha. Per te menduar nuk behet fjale. Kane vetem mendte, me mire te themi mendesine enveriste te Berishes
  Lehin dite e nate per antikomunizem duke harruar shprehjen lapidare te disidentit te sprovuar Vaclav Havel se “nuk ka komunist me te keq se komunistin antikomunist”.

  Haraci i mercenarit

  Me nje mentalitet tipik komunist japin mesime morali kur imoraliteti eshte “virtyti” me i larte i tyre… Flasin per demokraci kur shpirti i tyre eshte prangosur pas nje partie dhe lideri qe pervec emrit asgje nuk kane te perbashket me demokracine…
  Perbetohen per liri kur pervec servilit, sherbetorit dhe skllavit politik nuk dijne te bejne pune tjeter. Clironi shpirtin dhe mendjen tuaj nga prangat o fatkeqesi e vetvetes dhe e Berishes, qe po e demaskoni edhe me keq me genjeshtrat tuaja. Nuk e kuptoj si Berisha pranon te paguaje mercenare te tille qe po ia marrin krejt fytyren… ( !? )
  Nese jeni “vullnetare me zor ” te 97-es coni perpara akrepat e ores edhe plot 13 vjet se nuk u shpeton dot as Berisha. Genjeshtrat tuaja i kane kembet edhe me te shkurtera se mendja juaj xhuxhe o “Skuadronet e Vdekjes” se Ajatollah Ruhollah Gazidedes me emrin e vetem real “Fatkeqesia Kombetare….”
  Genjeshtrat e tyre i kane kembet shume me te shkurtera se rrenat e tyre dhe te padronit te tyre qe u kthen permbys jo vetem shikimin e botes por edhe te vertetat! A e keni informuar akoma Berishen se ku ndodhet Gerdeci !? Po se ku ndodhet Vicidoli!? Ka shume e shume vite pa e shkelur…. Po ….. Po… Nuk kane faj te gjoret. Nuk dine se cfare bejne. Eshte haraci i mercenarit

  Shifrat enigmatike dhe
  pasojat tragjike….

  Cfare kuptimi ka shifra e UDB, e KGB-se dhe sherbimit sekret francez XY, qe ia permendi ish- deputeti Spartak Braho ne Komisionin e Ligjeve te Kuvendit Popullor!?
  Si dhe pse e spiunoi tek Beogradi Xhelil Gjonin, te vetmin qe nuk e arrestoi dot bashke me bllokmenet e tjere !? Cili e rekrutoi i pari dhe sa u shit tek tjetri!? Jane pyetjet e tij jo te miat.
  Jane bere gati kater vjet nga deklarata e deputetit Braho ne nje forum ligjor te Kuvendit Popullor dhe as Kryeministri e asnje zedhenes i tij nuk ka hedhur ose pergenjeshtruar akuzat shume te renda te tij ndaj Berishes. Nje akuze gjithnje quhet e vertete persa kohe ajo nuk eshte pergenjeshtruar me fakte apo nuk eshte provuar e kunderta e saj ne gjykaten e drejtesise …..!
  Me shqetesojne seriozisht keto pyetje !? Nuk behet fjale per nje hafije a spiun ordiner a kaskete 80 lekeshe te ish- Sigurimit te Shtetit komunist. Behet fjale per nje udheheqes partie politike ne pushtet dhe per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise qe ka ne dore fatet e vendit ! E di pse?!
  Se pari, sa here lexoj lajme nga Shqiperia sot me kujtohen mallkimet e nenes sime te viteve 70 per ” Qoftelargun e asaj kohe qe “eshte ka e drejton vendin sikur t’ia kete inat popullit te vet”
  Se dyti, as UDB serbe, as KGB-ja ruse nuk do ta drejtonin kaq mbrapsht Shqiperine si qeveria e korruptuar e sotme …
  Se treti, emerimi i Bashkim Gazidedes, nipit te shefit te UDB-se per Kosoven ne ate kohe, si kryetar i sherbimit sekret shqiptar – SHIK, te cilin lideri dhe heroi i demokracise Z. Azem Hajdari e ka akuzuar mese njehere per shitjen e te gjitha dosjeve teper sekrete te paraardhesve te tij UDB-es serbe…

  Zi e me zi per Shqiptari

  Se katerti, kontrabanda e naftes dhe hapja e rubinetave te saj per makinen serbe te luftes dhe terrorit ne Bosnje, Kosove, cka perben nje shkelje flagrante jo vetem te ligjeve shqiptare, por edhe te atyre nderkombetare dhe te Kartes se OKB-se!?
  Se pesti, ftohja dhe acarimi i marredhenieve me ish- Kryetarin e LDK-se dhe te Kosoves njekohesisht , Zotin Ibrahim Rugova ne vitet 1993- 1997, kur ai asnjehere nuk e vizitoi Tiranen.
  Se gjashti, arrestimi i kryeheroit te Kosoves Adem Jashari dhe liderve te tjere te rezistences ilegale ne Kosove ne vitet 94-96 ndersa takohej me Milloshevicin
  Se shtati , rrembimi , torturimi, ekzekutimi ne tortura dhe zhdukja e kufomes se atdhetarit kosovar Remzi Hoxha nga SHIK-ui i Gazidedes dhe mbrojtja me te gjitha mjetet e rrembyesve dhe torturuesve te tyre Sefgjini e kompani nga drejtesia shqiptare nen pretekstin me absurd te mundshem ” per te mos paguar demshperblime per denim te gabuar” duke i dhene vetes edhe rolin e krye-Kryegjykatesit te Shqiperise e duke penguar organin e akuzes shqiptare me emerimin e tij ne poste te larta ku ndodhen burimet kryesore te te ardhurave te shtetit shqiptar

  Nga katrahura ne katrahure

  Se teti, akuzat e befta dhe te pabesa kunder UCK-se dhe rezistences se armatosur ne kohe si “organizate terroriste…. marksiste- leniniste…. si dore e zgjatur e Beogradit” ne kulmin e saj per te dekurajuar luftetaret e lirise.
  Se nenti, organizimi i katrahures 97 qe shkaktoi mbi 10 000 viktima, mbi 4 miliarde dollare deme ekonomike e financiare popullit dhe e shkermoqi krejt shtetin shqiptar duke e futur ne trazira vdekjeprurese e rrenim deri ne zhberje…
  Se dhjeti, organizimi i grushtit klasik te shtetit te 14 shtatorit 1998. Ai shkeli jo vetem kodin e jetes, por edhe kodin e vdekjes. U keqperdor ne menyren me makaber deri edhe arkivoli me kufomen e heroit te dmeorkacise Azem Hajdari per te shqyer dyert e Kryeministrise, per cka ka protestuar mese njehere edhe vete bashkeshortja e Azemit te ndjere. Po te mos ishin paralajmerimet e Uashingtonit, do ta kishte futur Shqiperine ne nje katrahure te re… duke perdorur edhe mercenare te UDB-se serbe ne castet me vendimtare per Luften Clirimtare te Kosoves,
  Se 11-ti, rekomandimet e mbrapshta per Delegacionin e Kosoves ne Konferencen e Rrambujese per te mos nenshkruar ate marreveshje, cka i solli fitim kohe dhe i sherbeu vetem Beogradit dhe Milloshevicit…

  Nga dhuna ne terror

  Se 12, tragjedia e Gerdecit e 15 marsit 2008 shkaktoi mbi 500 viktima, midis te cileve 26 shqiptare te pafajshem te vdekur , fakira qe punonin si skllever pa asnje sigurim shoqeror e pa asnje mase sigurie teknike e jetesore ne fabriken e vdekjes se qevezise Berisha. “ Kjo Mafia ka dale krejt jashte kontrollit” shkroi gazeta me e madhe ne Botes “ The New York Times”
  Perparimi i regjimit te Berishes eshte i dukshem: nga “Qeveri e gangstereve” ne 97-en kalon ne nje “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” !!!
  Se 13-ti, zullumi antikombetar i Berishes dhe qevezise me te korruptuar ne historine e Shqiperise po ashtu shenon lartesi te reja. Ne prag te zgjedhjeve te reja parlamentare ata miratojne marreveshjen atdheshitese te Otrantos me Athinen, e cila akoma mban ne fuqi me ligj gjendjen e luftes me Shqiperine, tashme nje vend aleat e e anetar i NATO-s.
  Po te mos ishte kushtrimi atdhetar i Kolonelit te flakur nga detyra Myslim Pashai dhe vendimi i Gjykates Kushtetuese, Shqiperia do te kishte sot rreth 350 kilometra katrore me pak ose dhjete Shen Nauma me shume ne nje pellg ku flitet per nje det prej triliona fuci nafte e biliona tone metrik gazi natyror. Secili prej bashkepunetoreve te Berishes ne kete akt tradhetie kombetare gradohen ne majat e diplomacise, ushtrise. Spikat emerimi i“ Kolonelit te Asfalise greke me tre gishta” Arben Imami ne krye te Ministrise se Mbrotjes se Shqiperise!

  Nga vjedhja e pasurive dhe votave tek …

  Se 14-ti Berisha dhe qeveria e tij e korruptuar e atdheshitese nuk lene mjet pa perdorur per ta kaluar sa me shpejt kete akt atdheshitjeje Greqise para zgjedhjeve. Po ashtu ministrat e tij dhe krejt peshkaqenet e korrupsionit hidhen ne gare per te shperblyer mercenaret e Berishes
  me tendera pa fund. Brenda 30 diteve te fundit te mandatit te pare te Berishes dhurohen mbi 50 tendera hidrocentralesh, rrugesh… me vlere prej rreth gjysem miliardi euro vetem per klanin e korruptuar rreth Berishes.
  Se 15-ti, vjedhja masive e mundit e djerses, pasurive te taksapaguesve shqiptare, pasohet nga vjedhja masive votave te tyre ne zgjedhjet e 28 qershorit te vitit 2009.
  “ Votat u numeruan keq ose shume keq ne 30 per qind te tyre” thekson raporti i vezhguesve te Evropes dhe Amerikes demokratike. Per cudi a per leverdi reciproke ata i japin note kaluese kesaj demokracie ala Ahmedinaxhad ne zemer te Evropes e Berisha qeveris me me pak vota popullore dhe me pak se nje te dhjeten e votave te trukuara e sakatuara edhe nga modeli Hollandezo- Spanjoll i Kastriot Islamit!

  Qevezia e hajnave

  Se 16-ti,si rezultat i ketyre vjedhjeve krijohet edhe qeveria e hajnave me ne krye Padrinon Sali Berisha. Ish- ministri i Transportit dhe i Puneve te Jashteme Lulezim Basha i akuzuar jo vetem nga opozita, por edhe nga Prokuroria e Pergjithshme per vjedhje qindra milioneshe ne autostraden kombit emerohet ne krye te Ministrise se Brendshme. Nje i akuzuar per shkelje rendi e ligji emerohet ne krye te forcave te rendit e ligjit!!!
  Ish- Ministri Mbrojtjes Fatmir Mediu ne kohen e tragjedise Gerdeci, i akuzuar ligjerisht per korrupsion, shperdorim detyre dhe vrasje massive te shqiptareve … emerohet si Minister Mjedisi ne vend te dergohet per stazh drejtesie ne birucat e Bences !

  Fjalet plumba dhe ….

  Se 17-ti dhunes fizike te Berishes dhe regjimit te tij ndaj shqiptareve i shtohet edhe dhuna verbale, sharjet prej rrugaci, kercenimet dhe shperthimet skizofrenike kunder opozites shqiptare dhe liderit te saj Edvin Rama, kunder cilitdo qe i kundervihet paranojes diktatoriale te Sali Berishes, qe eshte kthyer ashiqare ne Luigjin e 14-te te Shqiperise “Ligji jam une” dhe klani im. Te tjeret jane “shiftaret e njerkes”!
  Se 18-ti, shkelja flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para ligjit , duke i ndare ne shqiptaret e Sales dhe ne shiftaret e njerkes eshte dhunimi me i madh jo vetem i Kushtetutes shqiptare, qe askush si Sali Berisha nuk e ka kthyer ne nje pacavure pa kurrfare vlere. Eshte po ashtu edhe shkelja me flagrante e Konventave Nderkombetare per te Drejtat dhe Lirite Njerezore. Eshte edhe ushqimi me dru i zjarrit te revoltes popullore.
  Se 19-ti, kjo shkelje e flagrante e barazise se shtetasve shqiptare para Kushtetues dhe Konventave te te drejtave e Lirive Themelor te Njeriut shoqerohet me vete zvetnimin njerezor te kryeministrit shqiptar dhe qevezise se tij perballe greves se urise se dhjetra deputeteve te opozites para selise se tij. Bashke me kete degjenerim te cdo ndjenje njerezore vdes edhe iluzioni se ne shpritin e mendjen e kryeminsitri shqiptar ka mbetur qofte edhe nje gjurme e Betimit te Hipokratit, si ish- mjek.

  Parzmorja e hekurt e diktatorit ne vend te bluzes se bardhe te doktorit

  Se 20-ti, ne vend te bluzes se bardhe te mjekut, qe pat premtuar se do ta rivishte sapo ta kerkonin interesat e demokracise dhe subjektit kryesor te saj demosit, popullit shqiptar. Tashme ai imazh ka vdekur pergjithnje. E vetmja gje qe ka mbetur gjalle dhe e fuqishme ne shpirtin mendjen dhe praktiken e Sali Berishes eshte shpirti fanatik komunist, enverist, stalinist i tij.
  “ Une do te qendroj ne pushtet edhe 30 a 35 vjet… aq sa te me jape ymer ai lart” deklaron Kim Jong Ili i Shqiperise. Komentet jane te teperta. Sali Berisha do te shfaqej keshtu me parzmoren e hekurt te nje diktatori komunist pranojak qe ashtu si babai i tij shpirteror ekzekutoi publikisht kater shtetas te pafajshem , qe shikon kudo armiq, puciste, bastuna, stilolapsa revolvere, pilula me helme.
  Tragjedia e 21 janarit 2011 hoqi edhe iluzionin e fundit lidhur me antikomunistin 24 karat komunist Sali Berisha.
  Perfundimisht ai doli para popullit dhe para Botes sic eshte ne te vertete, si ekzekutor publik i qytetareve te vete te lire, faji i vetem i te cileve ishte se kerkonin liri e demokraci, nje jete me te mire per veten, per femijet dhe femijet e femijeve te vet.

  Si ta nxjerrim vdekjen nga politika shqiptare !?

  Duke vrare kater prej nesh, ai na ka vrare secilin e te gjithe ne. Secili prej nesh mund te ishte ate dite aty ku ishin ata, ne betejen per liri e demokraci sipas modelit me te te perparuar e me te sprovuar ne Bote, asaj amerikane.
  Bashke me plumbat e urdheruar te zbrazen mbi kater prej nesh, ne politiken e Sali Berishes ka hyre vete vdekja.
  E vetmja gje qe e nxjerr vdekjen nga politika, thote Nobelisti Gabriel Garcia Markez , eshte denimi me vdekje i politikes se vdekjes.
  Po aq ne mos edhe me sakte e tha edhe mendimtari kombetar shqiptar Akademiku Rexhep Qosja, dikur miku e perkrahesi me i vendosur i Berishes: Kush perdor dhunen ne politike nga dhuna do te vdese!
  E tha hapur e teper njerezisht edhe diplomati i larte amerikan Countryman i cili e filloi konferencen e shtypit sot ne Ambasaden amerikane ne Tirane me ” trishtimin” per vrasjen e 4 shqiptareve me 21 janar 2011.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne! Ato po bien cdo dite e me fort!

  SHENIM : KY ARTIKULL ESHTE SHKRUAR NE FILLIM TE VITIT 2008. PERDITESUAR ME 27 MAJ 2011. RIBOTOHET PA ASNJE NDRYSHIM.

  Reply to this comment
  • mirel March 14, 20:03

   O Albano, kujdes se do ta trembesh internetin o njeri i ditur..
   Tere kete palo carcaf per ke e shkruan..kujton se te lexon njeri?

   Reply to this comment
   • HOMORA March 14, 21:54

    Personalisht e lexova me vemendie edhe pse konstatoj qe autori e ka shkruar me 2008 ribotuar me 2011,pra dy here.Mjafton ti lexosh vetem dy linja per te nxjerre nje ide,nje mendim dhe te krijosh nje opinion e nderuari mirel.
    Alban DEGA te pakten me qartesi tregon vampirizmin e saliqise dhe per kete kapelen,por do ishte mire qe sot me 2019 te pershkruaj kanibalizmin e ramaqise.
    Fobia e pushtetit shqipetar eshte deliri i nevrozuar.
    E interneti nuk tremb por emnacipon ata shpirtera qe duan me politiken filozofike dhe me politiken sociale apo me gjeopolitiken ekonomike.
    Falmeiners!

    Reply to this comment
    • mirel March 14, 22:37

     Ore, po qe ti N.Vjosa e kuptoj qe e ke lexuar disa here se helbete, ke ca nevoje te lexosh akoma qe te formohesh

     Reply to this comment
    • anticensurë25642654 March 15, 08:24

     HOMORA
     ndryshe nga ti nuk e mora mundimin ta lexoj!thjeshtë se e di që ky copa e idiotit logorrik boton e riboton ato që ka shkruar më parë,sepse nuk është në gjëndje të shkruaj kështu drejtë për drejtë,live,si i thonë sot në shqipen ndërkombëtare.
     si e thua dhe ti,me saliun jo vetëm jemi ngopur,por dhe indoktrinuar deri në palcë!!si për rastin që ai paraqitet si skënderbeu antikomunist,ashtu dhe si ballabani sërb!!
     sot është problemi që të zgjedhim rrugën që duhet të marrim!!atë të logorisë kriminale “anti berishiste” apo atë të vendosjes së shtetit ligjor!
     mendoj se në vënd që të vettrëmbemi me gogolin berisha duhet të shikojmë veprimet e kriminelit që kemi në pushtet!!
     HOMORA,thuhet një fjalë e urtë,”njeriu vdes dy herë!herën e parë kur i vjen vdekja natyrale,të dytën,kur përmëndet për herë të fundit!!”!
     zogu,enveri kanë kohë që kanë vdekur,por janë gjallë se enveri e mbajti gjallë zogun si gogol,dhe saliu e ky qëni tjetër enverin po ashtu për të trëmbur shqiptarët!!
     sal qëni nuk ka ngaordhur akoma,por po të mos e përdorësh emrin e tij si gogol për të trëmbur popullin e vdes që pa vdekur akoma!!
     ky qën dega,pavarsist se ka shkruar tmerrësisht trashë për të mbështetur berishën në 2009,pra pas gërdecit,’97,’98 e shumë e shumë të tjera,ai vazhdon të heshtë për tiranin e radhës!vazhdon të mbështesë tiranët e shqipërisë!!
     HOMORA
     e ke parasysh thënjen për sahatin e prishur që tregon orën e duhur dy herë në ditë??
     dhe idiot dega bën të njëjtën gjë,POR jo për meritë të tij,sahatit,por për meritë të kohës që lëviz!kështu dhe ky idiot,me tërë atë mut që nxjerr nga goja,del dhe diçka e dobishme,po në fund të fundit tërësia është MUT!!

     Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 15, 08:08

   o nxënës i net nevojtores
   ALBAN TRUNGU
   e ke shkruar ti këtë shkrim??
   ” Hamdiu ..Saliu.& Fariu !!
   Shuj bre Hamdi se te pakten pas qershorit 2009 ti duhet te ishe ngujuar ne ndonje kulle te “lekes”
   Hamdi (alias Alban) Dega
   GAZETA 55 ( e fari ballistit)
   Pse do votoja për atdhetarin Sali Berisha, me 28 qershor 2009?
   Nga Hamdi Dega, Nju Jork
   .. Se pari Sali Berisha eshte
   lideri politik me atdhetar ne Shqiperi.
   Ai e filloi karrieren e tij nga hiçci.
   Biri
   i dy malësorëve pa asnje mbesh-
   tetje, qe per pak e lane pa shkolle
   per shkak te “kleçkave” ne biografi,
   arriti te perfundoje shkelqyer
   Universitetin, arriti te emerohej
   pedagog e mjek njekohesisht… e
   deri deri edhe te specializohej ne
   Paris… Arriti te mesoje gjuhe te
   huaja dhe te shkelqeje ne kardi-
   ologji. Arriti te beje realitet endrra qe
   dukeshin te parealizueshme edhe
   ne ëndërr…
   Pasioni me te cilin ai ndiqte
   zhvillimet ne Kosove, perkushtimi
   ndaj çeshtjes se Kosoves qekur
   ishte mjek i thjeshte eshte shem-
   bullor. Akoma e kam te fresket ne sy,
   ne mendje, ne shpirt kur ne sh-
   tepine e mikut te tij dhe bashkeven-
   dasit tone Mehmet Elezi korrektoi
   komentin tim per planin famekeq te
   Millosheviçit per serbizimin dhe
   kolonizimin perfundimtar te Kos-
   oves.
   Ai koment pati nje jehone te
   madhe nderkombetare dhe koha
   vertetoi largepamesine e tij.
   Ne kulmin e katrahures se ’97,
   kur Shqiperia ishte ne flake edhe
   per shkak edhe te gabimeve
   foshnjarake te Berishes, ne kohen
   qe Presidenca ishte e rrethuar dhe
   pritej te sulmohej nga Çaushët, sic
   me kane treguar deshmitare
   okulare, Sali Berisha nuk e braktisi
   Shqiperine..
   . Vendosi te vdiste si
   hero e jo tua mbathte me te katra
   nga syte kembet, siç do te vepronte
   pak me shume se nje vit me vone
   Fatos Nano! Kjo eshte nje prove
   zjarri, nje deshmi madhore per
   atdhetarine e Sali Berishes…
   Ne kohen e luftes çlirimtare ne
   Kosove, kulla e tij ne Viçidol u be
   baze e sigurte dhe strehe e ngrohte
   e qindra lufetareve per liri te Kos-
   oves.
   Shume prej tyre rane si heronj
   ne altarin e lirise dhe pavaresise se
   Kosoves.
   Vepra me e madhe ne
   Ballkan dhe …
   /Vetem nje ure
   ka ndertuar Ahmet Zogu ne lumin
   Mat dhe bile edhe ne kohen e
   diktatures e deri sot njihet si “Ura e
   Zogut”… Megjithe perpjekjet per ta
   sabotuar fqinjet tane te Jugut e te
   Veriut, Sali Berisha e filloi dhe po e
   mbaron Rrugen Durres – Morine,
   arterien e bashkimit kombëtar
   Shqiperi- Kosove. U vodh. U
   shkapërderdh. Sado te jete vjedhur
   e shkapërderdhur rruga mbetet
   monument , “investimi me i madh
   ne Ballkan”, siç e degjova ne
   “Euronjuz” para dy ditesh.
   E kot nuk thote populli ku
   punohet, ku ndertohet edhe do te
   shkaperderdhet e vidhet ngapak….
   Apo mos valle vodhen me pak
   Nanot e Gjinusherit, Cacet e Bacet,
   Malajt e Balajt ne vepra shume me
   te vogla e tendera !
   Nuk ka shqiptar brenda e jashte
   Shqiperise te sjelle nje fakt korrup-
   sioni ose dallavereje financiare te
   Sali Berishes. Jo vetem kaq. Ne çdo
   rast qe ai eshte informuar apo ka
   marre vesh per korrupsion e
   dallavere, ai menjehere i ka
   spastruar pa medyshje autoret e
   tyre si ne Dogana, ne KESH, ne
   Tatime pra ne pikat kyçe ku eshte
   djersa e mundi i popullit. Persa u
   perket shpifjeve per vajzen e
   dhëndrrin e tij do t’u thoja akuzue-
   sve te tyre turp e faqja e zeze per ju
   se çdo pasuri e tyre eshte e
   mbuluar teresisht nga pagat e larta
   me UNMIK-un e KFOR-in ne
   Kosove. Mos valle djali dhe vajza e
   tij duhet te rrine papune e te heqin
   dore nga profesionet e tyre vetem
   per te kenaqur kundershtaret e tij!?
   Mos valle femijet e tij duhet te
   behen fli te “moralit proletar” dhe
   “dhjete tipareve te komunistit”!????
   Te pergojosh djalin e Berishes
   eshte po aq e turpshme sa pergoji-
   mi i semundjes se kapercyer te
   djalit te Edi Rames… Edhe me e
   paturpshme eshte pergojimi i
   kombesise se bashkeshortes se tij!
   Turp e faqja e zeze se Liri Berisha,
   Balidemaj eshte nderi i gruas
   shqiptare ne te gjithe drejtimet …
   Shembull serioziteti
   /
   Mund te besh shume kritika e
   verejtje per politiken e meparshme
   dhe te sotme te Sali Berishes. Nuk
   ka se si ndodhe ndryshe: kush
   punon edhe gabon. Po askush nuk
   mund ta akuzoje Sali Berishen per
   mungese serioziteti. Sa ishte serioz
   e skrupuloz ne fushen e kardi-
   ologjise kur iu fut asaj, aq bile edhe
   me serioz e tregoi dhe po e tregon
   vetveten ne fushen e politikes. Asnje
   pune ai nuk i futet me dy mendje…
   Kiji inatin por jepi hakun edhe
   kundershtarit. Realiteti eshte realitet
   edhe kur nuk me vjen per hosh
   mua. Me gjeni nje lider politik me
   serioz e me punetor se Sali
   Berishen dje, sot…. Neser ishalla
   do t’ia kalojne shume te tjere per te
   miren e Shqiperise. “ Nuk ka lider
   me punetor se Sali Berishen” ka
   deklaruar EuroDeputetja Doris Pack
   dhe shume personalitete te tjera
   evropiane.
   Zero tolerance ndaj
   imoralitetit
   /
   Nuk ka asnje lider
   politik ne Shqiperi sot qe gezon
   moralin dhe reputacionin e Sali
   Berishes. “Ishte i vetmi profesor qe
   te shikonte si prind, si profesor e jo
   si laper “ me thoshte nje ish-
   studente e tij e para 25 vjeteve…..
   Gjithe jeta e tij, por edhe paraard-
   hesve te tij dhe krejt families se tij
   jane eshte shembull morali te larte
   shqiptar.
   Per çdo gje mund te toleroje, por
   kur eshte fjala per moralin, toleranca
   e tij eshte zero,
   Sali Berishes i duhen edhe kater
   vjet qe t’i perfundoje ato…. Ndaj vota
   ime do te jete per Sali Berishen. Ai
   ngjason mjaft me ish- Presidentin
   amerikan Xhorxh Bush …. Kur e jep
   fjalen, qofte edhe mbrapsht po te
   jete, ai e con deri ne fund. Ne rastin
   konkret behet fjale per fjale per se
   mbari ne dobi e ne sherbim te
   Shqiperise e popullit te saj.
   .
   Gazeta 55
   E premte, 19 qershor 2009

   Reply to this comment
 26. HOMORA March 14, 20:01

  Gjenocidi shqipetar e ka emrin VERIU kundra JUGUT e anasjelltas.Pra shqipetari kundra shqipetarit.Pra neqoftese tirani eshte nga VERIU sigurisht armiku i tij me i perbetuar eshte JUGU.Dhe kur tirani eshte nga JUGU,armiku i i perbetuar i tiranit jugor eshte VERIU.E keshtu shqipetaret luajne lojen e rrotullueses (mullirit) te stilit rus.Nga ku del qe tere kasta politike shqipetare eshte armikia e popullit shqipetar.Feja e shqiptarit asht shqiptaria na lane amanet baballaret tane,Ne duhet tju lejme amanet brezave qe vine qe:
  POLITIKA E SQHIPETARIT eshte SQHIPTARIA!!!
  Saliqia eshte i mbytur kembe e koke ne gjakun e derdhur padrejtesisht te bijve te shqiperise,ne vuajtiet dhe hidherimet qe i ka shkaketuar barbarisht popullit dhe Shqiperise,qe akoma sot e kesaj dite po terheq zvarre si hijet ogurzeza pasojat dermuese,shkaterruse,denigruese,poshteruese,
  çpersonalizuese dhe masakruese te fatalitetit deshtues te shoqerise shqipetare,te shtetit shqipetar,te drejtesise shqipetare,te kultures dhe tradites shqipetare.
  Pra saliqia po e sheh vleren e bemave te tija ndaj dhe po hungurin ne klithmen e fundit sepse i rrezikohet edhe gjeja e fundit qe mbar jeta…
  Kush mbjelle tmerr nga tmerri pllakoset!
  Kush mbjelle terror ne terror syrgjynoset!
  kush mbjelle tirani ne tirani te perjeteshme syrgjynoset!
  s’thone me kot qe,nje luaneshe ben vetem luane e nje gjarpereshe ben vetem gjarperinj.
  Mvaret se ku e sheh vehten saliqia ne keto momente,tek macia qe i duket vetia si luan,apo tek grimbi qe i duket vehtia si gjarper?!
  nen krahet e enverit u brymos saliqia,ne krahet e saliqise u brymos ramaqia,tashti popullit i takon te zgjedhi nje Tiran-Diktator te ri.
  Oh ska pse lodhet e ka mbi koke te fameshmin legjendar Edvin Ramen!!!

  Reply to this comment
 27. Opgj March 14, 20:12

  Ky Spartak Braho përfiton nga rasti se shqiptarët nuk ngopet ta shohin duke i prerë e ngrirë mishin Sali Berishës.Se po ti analizash teknikisht e profesionalisht provat që paraqet,janë jo bindëse dhe me absurditet teknike të punës inteligjente.Që Sala është në shërbim të armiqve të Shqipërisë e gjithë shqiptarëve e tregon intesivisht në kohë vepra e ti.PO që shërbimi serb të deklasfikojë dosjen e nje agjenti me kaq vlerë.Ështe debilitet.alla Braho që i kërkon koqet e veta në sqetulllat e tij.Por të mos folur pastaj për alencat e Takut me Sallën dhe Pd nëpërmjet LSI se.
  PoSparyak Braho,di me siguri dhe do ta thotë kur të thiret nga prokuroria.Kush i kërkoi në 97 98 të bënte të pamundur arrestimin e Saliut dhe kriminelëve të tjerë.Veprim që pa tjeter do ta bëjë SPAKU së shpejti.Spartak Brahja do të jetë dëshmitar ose i pandehur,nuk di ta them.

  Reply to this comment
 28. Vatra March 14, 21:11

  Salihu nuk ka qenë agjentë ajo punë i ka taku treshes Shehu Hazbiu Shehu Salihu është i lidhur tërthorazi me klanet e droges ku ky të vetmën degë ekonomike e zhvilloi kurse ky duhet pa tjetër të japi përgjegjësi për këtë kriminalizim të vendit dhe për plot faje tjera të mdha që i bëri popullit dhe vendit në të dy anët e kufirit është njeri i krimit dhe i vjedhjeve sidomos të pasurive të ndryshme dhe votave të njerëzve

  Reply to this comment
 29. O Braho Qpifuni E Duku i zi - Salih berisha eshte burre dai March 14, 22:18

  Spartak braha Shemtim i gjalle
  Her po lehe e her po palle
  Salih Berisha nuk ia no veshin
  Per brahuca se kerrleshe leshin
  Sali burri e ka marre vesh
  Se brahucve me u ike grueja
  Thone salihu faj u ka
  Se ne shtrat me grue fjete u ka
  Pra me rrena e me trillime
  Salih burrit si bjen nje kime
  Ai nuk merret me Duku braha
  Me kesi rrenca e me pollavra
  Se drejtesine parim e ka
  Nesh ndrejtesi ai kurr ska ra
  O shemtim e i mjeri brah
  Qe ngjet bishta si me kane Shka

  Reply to this comment
 30. Tori March 14, 22:42

  Dikur nje fukara i lutesh perdite zoit qe ta bente te fitonte nje here llotarine dhe mbas disa lutjesh nje dite zoti i kthen pergjigjepo keshtu dhe puna juaj me Berishen.Ju te gjithe e doni Berishen ne burg,te vrare apo te varur por deri tani nuk i keni bere asnje denoncim,Ivetmi denoncim i bere eshte ai i Rames qe i kekon 100000 leke se Berisha paska shpifur kunder tij.Atehere si kerkoni ju te denohet Berisha kur per te nuk ka qofte dhe nje padi.

  Reply to this comment
 31. ALBAN DEGA March 14, 23:03

  “Teoricenet e opozites” apo percuesit dhe zbatuesit e “ Luftes civile” te Vladimir Putinit !?

  “LUFTA CIVILE” E PUTINIT DHE “MOSBINDJA CIVILE” E LUL-SALADINIT

  —–Original Message—–
  From: Alban Dega
  Sent: Tue, Apr 6 , 2018 2:31 pm

  Mendime me gjuhen e fakteve

  LUFTA CIVILE” E PUTINIT DHE “MOSBINDJA CIVILE” E SALADINIT

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Flake per flake

  Vetem 8 ore pasi ” Sputniku ” i RIA-s, GRU-se dy bijave te ish- KGB-se sovjetike te Vladimir Putinit dha njoftimin kobezi per “fillimin e luftes civile ne Shqiperi” , kryekryetari de facto i PDSH- se, Sali Berisha, qehajai i tij Lulezim Basha, i akuzuar dhe nen hetim per lidhje te fshehta e afera korruptive me nje kompani ruse te Putinit dhe bashkeshortja e Presidentit te Republikes dhe kryetarja e partise se tij LSI “ Levizjes Socialiste per Interes”, sic e quajti me shume te drejte deputeti i PS-se Ulsi Manja ne News 24, shpallen si me komande e flake per flake fillimin e ” mosbindjes civile” ne Shqiperi.
  Me teper se nje sinkron kohor ngjason me nje sinkron politik midis opozites se hallakatur e laramane shqiptare dhe Kremlinit, i cili ka filluar nje ofensive te eger per shtimin e influences ruse ne rajonin e Ballkanit, ku Shqiperia dhe shqiptaret kane nje pozite kyce per rajonin e trazuar gjithnje nga Moska e Shen Peterburgu.
  E ndodhur perballe kritikave te vazhdueshme e ne rritje te aleateve tane strategjike SHBA-se dhe BE-se, kjo opozite po i drejton gjithnje jo vetem syte e a ntenat por edhe zemren dhe veprimtarine e saj atdherrenuese e atdheshitese drejt Beogradit dhe nenes se tij, Kremlinit .
  Per te rivendosur sundimin e saj e sidomos per ti shpetuar uraganit te Reformes ne Drejtesi e Vetingut dhe ligjit ajo eshte e gateshme te beje aleance edhe me djallin e “ Perandorine e Djallit “, per te shpetuar koken e rrezikuar nga kusaria dhe korrupsioni masiv, qe po i dalin cdo dite me shume petet ne syte jo vetem te shqiptareve, por edhe nderkombetareve.
  Behet fjale jo per nje rastesi, por per projekte e plane te reja ruse kunder shqiptareve si popull e si komb me orientim drejt Evropes Perendimore dhe Shteteve te Bashkuara te Amerikes si aleati yne kryesor strategjik dhe miku me i madh ne Bote.
  Nuk eshte hera e pare qe ndodhe nje dukuri e tille e nje politike e djallezore e Moskes kunder shqiptareve si populli dhe kunder Kosoves e Shqiperise si shtete te pavarura, me sy e zemer tek Washingtoni e Brukseli !

  Plani Brezhnjev dhe “ shpetimtari i dyfishte” Tito

  Qe Rusia, BRSS-ja, e perseri sot Rusia historikisht ka qene nje armik i betuar e shqiptareve nuk ka asnje dyshim, por ka shume deshmi te pakundershtueshme duke filluar nga copetimi i saj e aneksimi i gati gjysmes se territorit dhe gjysmes se popullsise se saj dhe i sakatimit ne kater shtete.
  Rusia ka qene jo vetem aktori kryesor, por edhe regjizori i Golgotes shqiptare qysh para 150 vjetesh e deri sot, qe nga Traktati i Berlinit, Konferenca e Londres e deri me sot ne favor te bijeve te saj sllave serbo- malazias e maqedone.
  Keto synime aneksioniste i shprehu hapur edhe pa maska vete Nikita Hrushovi kur i deklaroi Enver Hoxhes gjate vizites se tij ne Pashaliman, ku ndodhej e vetmja baze ushtarako- detare sivjetike ne Mesdhe , duke deklaruar se “ prej ketu e kam mbare Mesdheun ne pellembe te dores nga Gjibraltari deri ne Detin e Kuq “ .
  Nese ka nje akt te madh atdhetar e shpetimtar per Shqiperine pas Pavaresise e LNC-se, ai eshte vendimi
  i liderit shqiptar Enver Hoxha per mbylljen e asaj baze dhe perzenien me bisht ne shale te flotes sovjetike nga territori i Shqiperise. Ky akt e shpetoi Shqiperine nga blick-krigu rus per pushtimin e saj.
  Vetem 5- 6 vjet mbas ketij vendimi ishte pasardhesi i Hrushovit ne krye te BS dhe PK te tij, Leonida Brezhnjev qe i kerkoi ish-Presidentit te Jugosllavise Josif Broz Tito , qe ti hapte shteg kalimi Ushtrise se Kuqe qe nepermjet territorit te saj te sulmonte dhe pushtonte Shqiperine.
  Titoja jo vetem e kundershtoi prere kete projekt makaber antishqiptar, por edhe e njoftoi menjehere liderin shqiptar Enver Hoxha per kete rrezik.

  Dy zogj me nje gur !

  Natyrisht lideri jugosllav nuk e mori kete vendim nga dashuria e madhe qe kishte per Enver Hoxhen, por se pari kishte frike se Ushtria e Kuqe para se te futej ne Shqiperi mund ta pushtonte vete Jugosllavine dhe te vendoste hegjemonine serbe ne mbare vendin duke i hequr edhe karriken liderit historik jugosllav, Tito qe arriti ta mbaje bashke kete shtet te arnuar keq qe u shkermoq si nje kocan misri pak vite pas vdekjes se tij.
  Me siguri politikani i mprehte kroato- jugosllav do te jete konsultuar dhe keshilluar edhe nga anglo-amerikanet qe te njoftonte qeverine shqiptare per planet ogurzeza sovjetike.
  Si dhelper plake qe ishte Josif Broz Tito goditi dy zogj me nje gur.
  Tito kreu nje akt miqesor ndaj Shqiperise por mbi te gjitha i dha nje goditje nokauti nacional- shovinizmit dhe klanit filorus serb, qe po komplotonte dhe rrezikonte vete sundimin e tij nepermjet Aleksander Rankovicit .
  Ai e shkarkoi Rankovicin dhe njekohesisht ndermori nje sere hapash per zgjerimin e te drejtave te shqiptareve nepermjet Autonomise se Kosoves duke vendosur Fadil Hoxhen ne poziten e trete te udheheqjes politike dhe shteterore te Jugosllavise.
  Jo vetem pse ai kishte zbuluar dhe e kishte informuar me kohe Titon per pergjuesit e Rankovicit ne zyrat, vilat e deri ne krevatin bashkeshortor te Titos.
  Jane te rralle lideret qe e kane perdorur taktiken anglosanksone “To kill two birds with one stone”, pra “te vrasish dy zogj me nje gur “ si Churchili dhe Tito ka, shpetimtar i dyfishte i Jugosllavise dhe Shqiperise nga nje rrezik i madh e serioz per momentin…
  Por ariu rus nuk do hiqte dore nga politika dhe veprimtaria antishqiptare e mbi dhe e nedheshme !

  Deri ne majat e kupoles komuniste te Tiranes

  Agjentura e vjeter ruse ne Shqiperi ka qene teper e fuqishme dhe aktive.
  Skalioni i pare i saj ka qene gjithnje ne veprim qysh me ardhjen e misionin te pare ushtarak sovjetik ne vend. Ai u perforcua me tej me rekrutimin e studenteve shqiptare ne BS nga femrat e bukura ruse, te pergatitura qe ne moshe shume te re ne shkollat me te mira e speciale te KGB-se.
  Prania e madhe e specialisteve sovjetike ne fabrikat, hekurudhat, ne ushtri, ne Sigurimin e Shtetit e kudo krijoi hapesira te reja dhe me te medha per kete veprimtari.
  Shume prej ish- studenteve ne BS u vendosen ne poste kyce te politikes, mbrojtjes, sigurise, ekonomise, shendetesise, aresimit, artit e kultures. Pothuajse e gjithe jeta e vendit u sovjetizua.
  Shume prej tyre arriten deri ne majat e qeverisjes dhe jetes politike shqiptare. Mehmet Shehu, minister e Brendshem dhe me vone kryeminister ishte shkolluar ne Akademine Frunze, pasuesi i tij Kadri Hazbiu, Ramiz Alia, Foto Cami, Sofokli Lazri, Agim Popa etj. ishin ne pozita kyce te qeverise dhe PPSH-se.
  Ramiz Alia do ti ngjiste nje nga nje shkallet e udheheqjes deri sa mberriti ne krye te PPSH-se dhe shtetit shqiptar. Foto Cami do te ishte krahu i djathte i tij ne krye te ideologjise bashke me keshilltarin e tij Sofo Lazrin e Agim Popen, si drejtor i Drejtorise se Jashteme te KQ te PPSH-se.
  Fakti qe gjuha ruse mbeti gjuhe kryesore e huaj nga klasa e peste e 7- 8 vjecares deri ne Universitet edhe 25 vjet mbas prishjes se madhe tregon se fijet e Moskes ishin te thella ne cdo fushe te jetes shqiptare, qe kontrolloheshin nga kolona e peste sovjetike !
  Po ashtu per 30 vjet me radhe propaganda shqiptare perdorte te njejtat shabllone e standarte si TASS dhe “Pravda” ndaj SHBA-se dhe Bashkimit Evropian deshmon qarte per doren e KGB-se dhe GRU-se sovjetike ne politiken shqiptare…

  Nga keq ne keq e me keq

  Prishja e marredhenieve edhe me Kinen per aresye ideologjike kur duhet te forconim edhe me miqesine me te pas hapjes se saj drejt SHBA-se dhe Perendimit, pas fillimit te modernizimeve te saj, izolimi nga Perendimi, sektore keta qe i mbulonte pikerisht Ramiz Alia jane deshmi logjike e bindese te kapjes se tij me teper se shpirterore qe heret nga ruset… Ka edhe me !
  Hapja e Shqiperise dhe rivendosja e marredhenieve edhe me Rusine , krijuan kushte dhe hapesira te reja per lidhje te drejteperdrejta me agjenturen e vjeter, qe ishte mbajtur gjalle, nepermjet ambasadave te shteteve lindore si RDGJ, Polonia, Cekosllavakia, Hungaria e sidomos nga bija e perkedhelur e saj Serbia.
  Asaj i shtohen edhe rekrute te rinje e mjaft agresive.
  Forca e agjentures ruse ne Tirane u shfaq me permasat e saj te verteta nepermjet propagandes dhe organizimit djallezor te te gjitha skalioneve te vjetra e te reja gjate protestave kunder vendosjes dhe eliminimit te Armeve Kimike siriane ne Shqiperi, qe per pak coi ne permbysjen e qeverise Rama-Meta.
  Shkendijen e kesaj levizje e hodhi nje gazete province e humbur ruse . sikur SHBA do tu paguante nje shume qesharake prej vetem 1.3 milione dollare qeverise shqiptare per kete veprim, cka ishte nje genjeshter e mashtrim ala KGB. Nje Fake New tipik rus!
  Protesta e Shoqerise civile ala Sazan Guri para ambasades amerikane ne Tirane dhe
  para Kryeministrise ishte suksesi me i madh dhe deshmia se agjentura ruse i kishte ndezur te gjithe moltoret e saj te vjeter e te rinj ne Tirane,

  Ogur apo skenar i zi antishqiptar i Putinit !?

  Kjo veprimtari antishqiptare ka depertuar deri ne majat e opozites se shpartalluar nga korrupsioni , nga pandeshkueshmeria dhe paprekshemeria qe “Banda e Gangstereve ” dhe ” Mafia krejt jashte kontrollit” e Sali berishes i krijoi vetvetes per 13 vjet sundim te tij, , Salikracise ala Luigji i 14-te ” Ligji jam une !”
  Pak dite pas “Cadres” berishiste te Lulezim Bashes ne qender te Tiranes Lulezim Basha njoftoi per ardhjen e “instruktoreve ukrainas” dhe shpalli “Modelin Maqedon” si ruugen dhe qellimin e tij per permbysjen e qeverise te zgjedhur ne rruge demokratike e plebishitare Rama- Meta dhe “themelimin e Republikes se Re”
  Ky sihariq u dha vetem pak ore mbas takimit te fshehte te Bashes me ambasadorin rus dhe ndofta edhe me “instruktoret ukrainas: te Vladimir Putinit , RIA-s dhe GRU-se ruse.
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne.
  Shpejtesia me te cilen Sali Berisha e Lulezim Basha, Ilir Meta e Monika Kryemadhi, Flamur Noka e Edmond Spaho , krejt kupola e PD-se iu pergjigjen ” fillimit te luftes civile ne Shqiperi” te Sputnik Putinit me ” Mosbindjen civile” te tyre eshte nje deshmi domethenese e lidhjeve te tyre me Mosken.

  “Perandoria e Djallit” dhe Djalli i Vicidolit-Fatkeqesia e Shqiperise !

  Nuk mund te pritet asgje tjeter nga nena e cdo fatkeqesie kombetare shqiptare ne historine tash e e 150 vjecare te Shqiperise..
  Nuk mund te pritet asgje me e mire nga kjo “Bande Gangsteresh”, fatkeqesia me e madhe e shqiptareve dhe Shqiperise ne hisotrine mbi 105 vjecare te shtetit te pavarur shqiptar!
  Per karrike e per pushtet, Sali Berisha vrau jo vetem Arbenin e Azemin por eshte gati te vrase edhe Shkelzenin e mijera shqiptare te tjere!
  Pse!? Sepse Sali Berisha duhet te kercenonte , bente shantazh antishhqiptar, antiametikan e antiperendimor e udheqhiqte PD-ne e opoziten e hallakatur shqiptare nga qelite e burgut!
  Jo sot ! Po sot e te pakten 20 vjet, qe me shtetrrethinmin e 97-es, qe me shterrenimin e urdherat e tij per te perdorur arme kimike e napalm kunder popullit te vet!?
  E sa a sa here te tjera me pas,
  Si Sali Berisha e Banda e Gangstereve te tij politike e familjare, mediatike e financiare… eshte babai i cdo fatkeqesie te shqiptareve ashtu sikurse edhe Rusia eshte nena e te gjitha te keqijave, pabesive, padrejtesive, copetimit e sakatimit te trojeve shqiptare ne Ballkan.
  Si “Perandoria e Djallit” – Rusia edhe vete djalli i Vicidolit dhe mbare Shqiperise- Sali Berisha jane fatkeqesia e shqiptareve dhe shtetit te tyre!
  Ndaj vigjilence perballe Ariut rus dhe Djallit te Vicidolit!
  Syceltesi !

  SHENIM: Persa u perket Andi Bushatit dhe Armando Shkulshkulakut, Artur Zheles…. ORA News TV nuk jane gje tjeter vecse mercenaret e paguar e komanduar nga trashegimtarja e KGB-se sovjetike, sot RIA dhe GRU- ja ruse, “ Sputniku” … dhe Vladimir Putini per te jetesuar ofensiven ruse ne Ballkan, sidomos kunder Shqiperise, Kosoves, Maqedonise dhe shqiptareve si populli e si kombi me proamerikan a me properendimor ne Bote!
  Vigjilence!
  Syceltesi !
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 15, 09:13

   o nxënës i net nevojtores
   ALBAN TRUNGU
   e ke shkruar ti këtë shkrim??
   ” Hamdiu ..Saliu.& Fariu !!
   Shuj bre Hamdi se te pakten pas qershorit 2009 ti duhet te ishe ngujuar ne ndonje kulle te “lekes”
   Hamdi (alias Alban) Dega
   GAZETA 55 ( e fari ballistit)
   Pse do votoja për atdhetarin Sali Berisha, me 28 qershor 2009?
   Nga Hamdi Dega, Nju Jork
   .. Se pari Sali Berisha eshte
   lideri politik me atdhetar ne Shqiperi.
   Ai e filloi karrieren e tij nga hiçci.
   Biri
   i dy malësorëve pa asnje mbesh-
   tetje, qe per pak e lane pa shkolle
   per shkak te “kleçkave” ne biografi,
   arriti te perfundoje shkelqyer
   Universitetin, arriti te emerohej
   pedagog e mjek njekohesisht… e
   deri deri edhe te specializohej ne
   Paris… Arriti te mesoje gjuhe te
   huaja dhe te shkelqeje ne kardi-
   ologji. Arriti te beje realitet endrra qe
   dukeshin te parealizueshme edhe
   ne ëndërr…
   Pasioni me te cilin ai ndiqte
   zhvillimet ne Kosove, perkushtimi
   ndaj çeshtjes se Kosoves qekur
   ishte mjek i thjeshte eshte shem-
   bullor. Akoma e kam te fresket ne sy,
   ne mendje, ne shpirt kur ne sh-
   tepine e mikut te tij dhe bashkeven-
   dasit tone Mehmet Elezi korrektoi
   komentin tim per planin famekeq te
   Millosheviçit per serbizimin dhe
   kolonizimin perfundimtar te Kos-
   oves.
   Ai koment pati nje jehone te
   madhe nderkombetare dhe koha
   vertetoi largepamesine e tij.
   Ne kulmin e katrahures se ’97,
   kur Shqiperia ishte ne flake edhe
   per shkak edhe te gabimeve
   foshnjarake te Berishes, ne kohen
   qe Presidenca ishte e rrethuar dhe
   pritej te sulmohej nga Çaushët, sic
   me kane treguar deshmitare
   okulare, Sali Berisha nuk e braktisi
   Shqiperine..
   . Vendosi te vdiste si
   hero e jo tua mbathte me te katra
   nga syte kembet, siç do te vepronte
   pak me shume se nje vit me vone
   Fatos Nano! Kjo eshte nje prove
   zjarri, nje deshmi madhore per
   atdhetarine e Sali Berishes…
   Ne kohen e luftes çlirimtare ne
   Kosove, kulla e tij ne Viçidol u be
   baze e sigurte dhe strehe e ngrohte
   e qindra lufetareve per liri te Kos-
   oves.
   Shume prej tyre rane si heronj
   ne altarin e lirise dhe pavaresise se
   Kosoves.
   Vepra me e madhe ne
   Ballkan dhe …
   /Vetem nje ure
   ka ndertuar Ahmet Zogu ne lumin
   Mat dhe bile edhe ne kohen e
   diktatures e deri sot njihet si “Ura e
   Zogut”… Megjithe perpjekjet per ta
   sabotuar fqinjet tane te Jugut e te
   Veriut, Sali Berisha e filloi dhe po e
   mbaron Rrugen Durres – Morine,
   arterien e bashkimit kombëtar
   Shqiperi- Kosove. U vodh. U
   shkapërderdh. Sado te jete vjedhur
   e shkapërderdhur rruga mbetet
   monument , “investimi me i madh
   ne Ballkan”, siç e degjova ne
   “Euronjuz” para dy ditesh.
   E kot nuk thote populli ku
   punohet, ku ndertohet edhe do te
   shkaperderdhet e vidhet ngapak….
   Apo mos valle vodhen me pak
   Nanot e Gjinusherit, Cacet e Bacet,
   Malajt e Balajt ne vepra shume me
   te vogla e tendera !
   Nuk ka shqiptar brenda e jashte
   Shqiperise te sjelle nje fakt korrup-
   sioni ose dallavereje financiare te
   Sali Berishes. Jo vetem kaq. Ne çdo
   rast qe ai eshte informuar apo ka
   marre vesh per korrupsion e
   dallavere, ai menjehere i ka
   spastruar pa medyshje autoret e
   tyre si ne Dogana, ne KESH, ne
   Tatime pra ne pikat kyçe ku eshte
   djersa e mundi i popullit. Persa u
   perket shpifjeve per vajzen e
   dhëndrrin e tij do t’u thoja akuzue-
   sve te tyre turp e faqja e zeze per ju
   se çdo pasuri e tyre eshte e
   mbuluar teresisht nga pagat e larta
   me UNMIK-un e KFOR-in ne
   Kosove. Mos valle djali dhe vajza e
   tij duhet te rrine papune e te heqin
   dore nga profesionet e tyre vetem
   per te kenaqur kundershtaret e tij!?
   Mos valle femijet e tij duhet te
   behen fli te “moralit proletar” dhe
   “dhjete tipareve te komunistit”!????
   Te pergojosh djalin e Berishes
   eshte po aq e turpshme sa pergoji-
   mi i semundjes se kapercyer te
   djalit te Edi Rames… Edhe me e
   paturpshme eshte pergojimi i
   kombesise se bashkeshortes se tij!
   Turp e faqja e zeze se Liri Berisha,
   Balidemaj eshte nderi i gruas
   shqiptare ne te gjithe drejtimet …
   Shembull serioziteti
   /
   Mund te besh shume kritika e
   verejtje per politiken e meparshme
   dhe te sotme te Sali Berishes. Nuk
   ka se si ndodhe ndryshe: kush
   punon edhe gabon. Po askush nuk
   mund ta akuzoje Sali Berishen per
   mungese serioziteti. Sa ishte serioz
   e skrupuloz ne fushen e kardi-
   ologjise kur iu fut asaj, aq bile edhe
   me serioz e tregoi dhe po e tregon
   vetveten ne fushen e politikes. Asnje
   pune ai nuk i futet me dy mendje…
   Kiji inatin por jepi hakun edhe
   kundershtarit. Realiteti eshte realitet
   edhe kur nuk me vjen per hosh
   mua. Me gjeni nje lider politik me
   serioz e me punetor se Sali
   Berishen dje, sot…. Neser ishalla
   do t’ia kalojne shume te tjere per te
   miren e Shqiperise. “ Nuk ka lider
   me punetor se Sali Berishen” ka
   deklaruar EuroDeputetja Doris Pack
   dhe shume personalitete te tjera
   evropiane.
   Zero tolerance ndaj
   imoralitetit
   /
   Nuk ka asnje lider
   politik ne Shqiperi sot qe gezon
   moralin dhe reputacionin e Sali
   Berishes. “Ishte i vetmi profesor qe
   te shikonte si prind, si profesor e jo
   si laper “ me thoshte nje ish-
   studente e tij e para 25 vjeteve…..
   Gjithe jeta e tij, por edhe paraard-
   hesve te tij dhe krejt families se tij
   jane eshte shembull morali te larte
   shqiptar.
   Per çdo gje mund te toleroje, por
   kur eshte fjala per moralin, toleranca
   e tij eshte zero,
   Sali Berishes i duhen edhe kater
   vjet qe t’i perfundoje ato…. Ndaj vota
   ime do te jete per Sali Berishen. Ai
   ngjason mjaft me ish- Presidentin
   amerikan Xhorxh Bush …. Kur e jep
   fjalen, qofte edhe mbrapsht po te
   jete, ai e con deri ne fund. Ne rastin
   konkret behet fjale per fjale per se
   mbari ne dobi e ne sherbim te
   Shqiperise e popullit te saj.
   .
   Gazeta 55
   E premte, 19 qershor 2009

   Reply to this comment
   • Alban March 15, 19:18

    SALI BERISHA NE HAGE
    From: Alban Dega
    Date: February 20,2017 at 8:25:04 AM EDT.
    SALI LUL BERISHA+ … NE HAGE!

    – Thirrjet per dhune e guerilje jane
    akte terrori

    – Nga Alban Dega, Nju Jork

    Pasi u zgerlaq edhe nga Opinion i Klanit te Klanit te Vicidolit , dje dhe sot, lideri de jure i SHQUP-it, Lulezim Basha hoqi edhe maskat e fundit te demokracise se rreme e te degjeneruar prej ” bandes se gangstereve” te Sali Berishes, Fatmir Mediut, Flamur Noke Stanishicit…. dhe korporates se Krimit.
    Dje ai deklaroi hapur e pa maska se krejt protestat dhe potera e Korporates se krimit te organizuar te Sali Berishes nuk jane zgjedhjet e lira por parandalimi i 7 ligjeve te Vetingut dhe rrenimi i Reformes ne Drejtesi.
    Sot qehajai i Berishes ne krye te PD-se se Berishes shkoi edhe me tej.
    Me nje gjuhe qe te kujton me teper thirrjet e Fidel Kastros dhe Chegevares, ISIS-it e Eskobarit ai Iu drejtua “Xhuponeve te zinj ” falangave te murrme ala neonaziste, skuadroneve te vdekjes dhe njesiteve guerile me thirrjet per dhune e terror te hapur kunder nje qeverie dhe institucioneve te zgjedhura ne menyre demokratike!
    Ngrihuni ne kryengritje per permbysjen me dhune te rendit kushtetues te Republikes se Shqiperise eshte thelbi i kushtrimit te Bashes!
    ” Shpojuni gomat e makinave!
    ThyjunI xhamat e dritaret…
    Qelloni me grushta…
    Nxirrini jashte….
    … lufte do te kene!
    Adelante camaradas ! Perpara shoke lufte!
    Eshte thirrje e hapur per guerilje e terror e telallit te Sali Berishes dhe Bandes se tij te Gangstereve!
    Kryekriminelet me te medhenj te Shqiperise Sali Berisha, Lulezim Basha, Fatmir Medihoxha, Flamur Noke UDBa na bejne engjellin e antikrimit.
    Asnje i burgosur per krime te renda dhe i denuar me ndeshkimin maksimal , ate per jete, nuk ka kryer krime aq te renda sa secili prej cetnikeve dhe terroristeve te siperpermendur.
    Krime qe shkojne deri ne terror shteteror sic ishin ato te 28 majit 1996, katrahura me mbi 10 mije viktima e 97-es, nxjerrja ne prite dhe vrasja e Azem Hajdarit, grushti fadhisto- cetnik i shtetit i 14 shtatorit 1998, Gerdeci me qindra viktima, marreveshja Atdheshitese e Otrantos, ekzekutimi pa vendim gjykate e antikushtetues i Sali Bashes i 4 protestuesve te 21 janarit 2011 pikerisht aty ku kercet tallavaja e vallja e vdekjes se mercenareve te tyre!
    Asnje hajdut e bande kusaresh se denuar per vjedhje ne permasa te medha vec e vec e se bashku nuk kane vjedhur e plackitur sa cka vjedhur Banda familjare e politike e Berishajve vetem me Piramidat e Autostraden e Kombit.
    Po milionat e ” sypeshkaqenit” te Berishes dhe Fatmir Mediut ne Gerdec, interkoneksioni energjitik ne Kosoven i Shkerdhenit, tokat e helmuara te Argita Fazlicit e Lulezim Bashicit ne Durres !?
    Po CEZ- i Sali Kadafit dhe Shkelzen Milices!
    Mbi 3 miliarde euro u jane vjedhur ose tjetersuar shqiptareve dhe Shqiperise vetem gjate viteve 2008 – 2013 nga kjo Mafia e Kusarise, Vrastarise dhe Korrupsionit , MKVK, te Sali Berishes.
    E kryebanditet Berisha, Basha… dhe ish ministrat e Brendshem te Republikes se Lazaratit, Lulezim Basha, Bujar Nishani, Flamur Noka kane goje e fytyre bashke me krye… kryebanditin Sali Berisha te na permendin Eskobara e deri edhe mbledhje Keshilli te Sigurise Kombetare per nje cironke te narkotrafikut.
    A e dini si e justifikoi dhe motivoi kete mbledhje Presidenti sakat nga trute e me shume nga shpirti katran i SHQUP-it po ashtu vjedhur nga banda e Berishes!?
    ” Per aresye se Balili dhe narkotrafiku perbejne rrezikshmeri shoqerore” ! Hajde President K… ari hajde me keshilltare koqe kandari.
    Rrezikshmeria shoqerore eshte ceshtje policesh lagjesh, prokuroresh te shkalles se pare!
    Keshilli i Sigurise Kombetare mblidhet vetem per ceshtje qe rrezikojne Sigurine Kombetare dhe ne mbledhje te jashtezakonshme ne gjendje lufte, si kjo qe shpalli sot kryebanditi e kryekrimineli Lulezim Basha.
    Cfare pret kryeprokuhori i Shqiperise Adriatik Palla e banda e tij e horave te Drejtesise !?
    Merret ne pordhet e intrigat e Bandes se Gangstereve te Berishes dhe me gjurme gishtash ne vend qe te urdheroje arrestimin ne flagrance te Lulezim Bashes dhe krejt bandes se Berishes qe fshihen pas tij per
    1- Cenim dhe rrezikim te rendit kushtetues dhe Sigurise kombetare per llogari e ne sherbim te RIA- a ruse, DIA-se serbe dhe agjenturave armike.
    2- Thirrje te hapura publike per dhune e terror kunder qeverise dhe institucioneve te zgjedhura ne menyre demokratike me mbi 1 milione vota.
    3…Te arrestohet ne flagrance Sali Berisha e Lulezim Basha per krimet e renda te tij te se kaluares dhe ato te sotme!
    Sot ai sterderdhi jo kupen, por cisternen e krimeve pa fund te tij kunder shqiptareve e Shqiperise !
    Lulezim + ne pranga!
    Sali Berisha ne Hage !
    Sot ! Neser eshte kurre!

    Reply to this comment
 32. Alban Dega March 15, 19:26

  From: Alban Dega
  Date: April 26, 2018 at 1:44:50 PM EDT

  KALI I TROJES DHE TOPTANI I TROPOJES !

  – A mund tu besohet atdheshitesve te vetdeklaruar e vetdemaskuar Berisha- Basha- Noka e Paloka…rit…?

  Nga Alban Dega, Nju Jork

  Dr. Prof. Superakademiku i rrenave , shpifjeve, trillimeve nga me djallezoret Sali Berisha, alias Saladini, nuk nxjerr fjale nga goja pa rre dhe perballe te cilit edhe Babai Boteror i Rrenave Nastradin Hoxha i Anadollit do te mbetej ne klase.
  Hajde po te doni mos i besoni Kapitenit dixhital Lulezim Basha, Kolonelit Dixhital Flamur Noka e Mareshallit Dixhital te Beogradit e Athines Sali Berisha!
  Ata nuk jane tradhetare! Grade shume e ulet per ta…
  Ata qendrojne shume me lart:!
  Me deklaratat e tyre ne protestat e Himares, balle per balle me Otranton, dhe ne Kuvendin e Shqiperise, Sali Berisha e lukunia e tij hoqi edhe maskat e fundit dhe fituan graden me te larte te tradhetise kombetare !
  Atdheshites te kapur ne flagrance nga Gjykata Kushtetuese e Shqiperise me vendim unanim 9:0 !
  E ish-Kryeministri i Shqiperise merr guximin qe me ze e figure behet kryeavokat i Kalit te Trojes, i nje shteti qe mban ne fuqi gjendjen e luftes me shtetin qe duhet te ishte i tij, Shqiperine e pushtuar dhe e ka hequr ate prej dekadash me agresorin e tij e pushtuesin e Shqiperise !!!
  Sali Berisha per Babe Beogradin e Nene Athinen shkon deri aty sa te akuzoje Gjykaten Kushtetuese te emeruar e zgjedhur nga ai dita vete, se eshte shitur tek Edi Rama e PS -ja sepse nuk lejoi shitjen prej tij dhe banda e tij ala Lulezim Basha , Flamur Stanishic Noka, Arben Imami, Edi Palokari, Alibej Turku…e co tek Kali I Trojes qe mban ne fuqi, pra de jure eshte ne lufte me Shqiperine qe aq shume i dha lirise dhe pavaresise se fqinjit tone jugor dhe mori. genocidin e token e djegur, komplote, provokacione, “ zorre litare shqiptaresh”, pabesi ala Kale Troje ne cdo hap e ne cdo cak !
  Sali Berisha paguan per shperndarjen e fotove te patentave te Tahirit kur rreth 9 milione shqiptare i pane e degjuan falas deklaratat e tij antishqiptare e filogreke me ze e me figure kunder vendimit ligjor te pakontestueshem e te padiskutueshem te Gjykates Kushtetuese, te emeruar e per zgjedhur prej tij vete !!!
  Jo vetem mbi 9 milione shqiptare por mbare Bota pane fytyren e vertete te Sali Zerves, te Sali Venizellosit, te deputeteve te PDSH -se ne Himare qe ua kaluan edhe Agimit te Arte neonazist kunder Shqiperise !
  Cfare nuk pritet nga nje zjarrvenesi i vendljndjes se tij dhe Atdheut te tij qe cberi pese here Shqiperine ne me pak se 25 vjet !?
  Cfare nuk mund te pritet nga Kali i Trojes dhe Kryetradhetari e krye atdheshitesi Esat Pashe Toptani i Tropojes Sali Berisha dhe “Banda e Gangstereve” te tij
  Ata jane Atdheshites te vetdeklaruar !
  Ata jane Atdheshites te vetdemaskuar !
  Ata jane jo vetem Atdheshites por edhe vrasesit e Shqiperise !
  Ata jane fatkeqesia, kobi, katrahura e Shqiperise !
  Ata jane ata qe mos qofshin !
  Lanet

  Reply to this comment
 33. Alban Dega March 16, 03:15

  From: [email protected]
  Date: December 23, 2009 at 9:32:48 PM EST
  POLITIKE TIPIKE “VELLEZERIT SERBE” DHE “MIQTE SHQIPTARE”!

  – Qeveria e Internacionastit proletar Sali Berisha u dhuron 400 000 euro serbeve te Gracanices

  – Nga Hamdi Dega, Nju Jork

  Serbet ne Kosove i ndihmon BE-ja… Serbet ne Kosove i ndihmon nene Rusia! Serbet ne Kosove i ndihmon Beogradi… Mungonte vetem Shqiperia! Edhe ajo u radhet ne anen e tyre!
  Per cfare!?
  Per humanizmin e tyre te Tokes se Djegur dhe te bebeve te palindura ne barqet e nenave te shqyera me bajoneta… te djepave te foshnjave te shqiptareve te Kosoves ne zjarr per njeqint vjet!?
  Per perkrahjen qe u dhane shqiptareve duke i perzene nga tokat, nga shtepite, nga trojet e veta tash njeqint vjet!?
  Per ndihmen, strehimin, mbrojtjen e femijeve e pleqeve, vajzave te reja e nuseve shqiptare nga hordhite e Milloshit dhe nga bishat e Arkanit gjate gazepit e terrorit shteteror 1998- 1999!?
  Per Luften e Pare Boterore qe e nisen pikerisht serbet!?
  Per luften e genocidin, per token e djegur e terrorin shteteror te 1998- 1999!?
  A thua me nevojtare jane serbet e Gracanices apo mijera femije shqiptare te rreth 2 000 shqiptareve te zhdukur pa gjurme e pa varr pikerisht nga vellezerit e serbeve te Gracanices, te mirenjohur per antishqiptarizmin, per antiamerikanizmin e antievropianizmin e tyre. Ishin pikerisht ata qe tentuan te linconin edhe ish Komandantin e forcave te KFOR-it sot Kryetar i Misionit te EULEX-it Z. Yves de Kermabon para dy vjetesh…..
  Sa bujare e zemergjere jemi ne shqiptaret!
  Sa internacionaliste proletare jemi ne shqiptaret!?
  Sa dipomate jemi ne shqiptaret me “vellezerit serbe”!?
  Kur do te behemi te tille edhe me “miqte shqiptare” te Kosoves!?
  Proletare te Sali Internacionalistit bashkohuni !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim