Spartaku, Panajoti, Eleni dhe pyetja: Sa shqiptarë ka vrarë Kollokotroni (!)

September 24, 2018 15:03

Spartaku, Panajoti, Eleni dhe pyetja: Sa shqiptarë ka vrarë Kollokotroni (!)

Kristo Zharkalliu

E DIMË nga sa dëgjojmë e lexojmë dhe këtu në mërgim se televizioni shqiptar-dhe jo vetëm ai shqiptar- është shndërruar në një ekran llafazanësh,fanatikësh injorantësh, ku për njizetekatër orë sheh dhe dëgjon marrëzira të tilla që nuk mund t’i imagjinosh. Ngahera atje vrapojnë fanatikët dhe grindavecët që shesin mënd  dhe “patriotizëm” dhe femrat që krenohen se kanë pasur dashnorë të panumërt ose se kanë të pasmet më të mira nga të tjerat.

Ndoshta me të drejtë është cilësuar “kazan” megjithse është për të ardhur keq se në këtë “kazan” janë zhytur dhe njerëz me vlerë. Mirëpo këta nuk kufizohen vetëm tek vithet e femrave, por  shumë here bëjnë politikë dhe, më e keqja,bëjnë histori. Thjesht mund të  bëjmë një ndërhyrje të vogël tek fjala histori dhe në vend të “o” të vendosim një “e”, domethënë histeri.

Aty ka lloj lloj “analistësh” që kanë ngahera një fjalë për çdo gjë që ngjet në botë, në politikë, në kulturë e, domosdo në historinë e së kjaluarës dhe mjerisht nuk kufizohen të komentojnë ose “analizojnë” ngjarjet e shekullit të kaluar dhe deri sot por kanë “njohuri” dhe “qëndrim” dhe për lashtësinë e mesjetën. Nuk janë të pakët ata që flasin me “kopetencë” për prejardhjen e popujve, për pushtimet romake, për “rilindjen” europjane dhe kryesisht për…perandorinë bizantine dhe patjetër për atë otomane…

Shumë herë -që të mos themi ngahera- të gjitha këto bëhen duke përkrahur gjoja vendin e vet, historinë që kanë mësuar në shkollën fillore. Por më qesharakja, që të mos them më e keqja, është kur në një studjo takohen një shqiptar i krisur dhe fanatik me një grek superfanatik dhe po kaq i krisur…

Këtu humbet çdo kontroll,thuhen gjëra kaq qesharake, bërtasin, shahen- shajnë në mënyrë të ndyrë dhe vendet përkatëse=këtu Shqipërinë dhe Greqinë. Në këtë rast gëzohet së tepërmi “drejtuesi” i emisionit se ditën tjetë të gjithë do të flasin për të dhe televizionin e tij!

Një nga shfaqjet më tipike të marrëzisë televizionesh ishte një emision  të një stacionit shqiptar ku ishin ftuar, sipas meje, dy njerëz të njohur për fanatizmin e tyre. Panajot Barka (greku) dhe Spartak Ngjela (shqiptari)! Për Spartakun nuk do të bëjmë shumë fjalë: është i njohur “avokati” shqiptar-biri i Kiço Ngjelës dhe ish i burgosur i …komunizmit të tij. Se si u bë jurist është tjetër punë dhe nuk na takon. Njohim ama se Spartaku njeh gjithçka-për politikën.për drejtësinë, se si mendojnë amerikanët (këtë e ka qarë ai!) se si do të bëhet “Shqipëria e madhe” dhe si do të shkatërrohet korrupsioni në Shqipëri. Të mos harrojmë edhe mllefin e tij anti grek, antiserb, anti rus dhe patjetër anti turk (për turqit e së kaluarës…)  Panelin e plotësonte “historiania (e panjohur) dhe studjuesja  (po kaq e panjohur) Elena Kaci (?)

Por edhe Panajot Barka nuk na është i panjohur . Thonë se është professor. Thonë se është studjues. Thonë se është etnolog, e ç’nuk thonë. Megjithatë, e theksojmë, se diplomat i ka marrë në kohën e Enverit! Sigurisht nuk do t’ja vlente të mirresha me të-jam marrë në kohën kur ai bënte britma histerike “vorioepirote”  kur shteti shqiptar ishte pothuajse i shthurrur.

Por në grindjen me Spartakun, Panajoti provokoi duke bërë këtë pyetje  që asnjë fëmijë nuk do të guxonte ta bënte: “E dini juve se sa shqiptarë ka vrarë Kollokotronis?” Me këtë pyetje ai na lë të kuptojmë se heroi i shquar grek luftonte dhe vriste vazhdimisht shqiptarë të panumërt…dhe Panajotit nuk i mjafton kjo por ankohet se “rrezikohet” në një gazetë greke që drejtohet nga një antishqiptar i egër…i cili do të donte t’i vriste të gjithë shqiptarët (po të mundte sigurisht!!) E çuditshme!

Sa e njeh historinë e Kollokotronit ky…”patriot” fanatik? Kur dhe si ka vrarë shqiptarë heroi i madh grek? Sa për ilustrim i themi se ai kishte pasur vëllamë “shqiptarin mysliman” Ali Farmaqin dhe vetë e ka pohuar se kur  turqit e ndiqnin këmba këmbës dhe rrezikohej të vritej ose të kapej ai gjeti strehim në shtëpinë e Ali Farmaqit dhe kur turqit rrethuan sarajet e beut shqiptar dhe i kërkuan t’u dorëzonte luftëtarin grek, Aliu u përgjegj: “Vetëm kur të mos mbetet gurë mbi gurë të shtëpisë sime, mund të kapni ju vëllamën tim Kollokotronin! Po të guxoni më sulmoni..” dhe turqit nuk guxuan se Farmaqi kishte “ushtrinë” e tij që përbëhej nga shqiptarë trima dhe besnikë…

E njeh këtë zoti Barka që thotë marrëzira të tilla që krijojnë armiqësi në mes të dy popujve fqinjë? Apo nuk e di se Kollokotronis mbante nën jastëk gjatë gjithë jetës së tij Historinë e Gjergj Kastriotit- Skënderbeut? Ka shumë gjëra që përgenjeshtrojnë Barkën për armiqësine e heroit me shqiptarët. Mjafton të themi se edhe kur u burgos në Nafplio ishte bashkë me “gjeneralin” arvanitas Pllaputos… Ka dhe shumë të tjera por nuk është vendi këtu t’i përmendim…

Grindja duket se u nis  për çështjen e arvanitasve nga një studjuese shqiptare njëfarë Elena Kaci e cila nuk ishte më e mirë nga Barka. (Spartakun e lëmë mënjanë se ai bërtiste vetëm se e kishte prekur në sedër duke i thënë se kishte prejardhje greke…Dhe pastaj? Është e keqe kjo? Si e kupton Spartaku për ofendim?). Çështjen e arvanitasve e kam prekur jo njëherë, madje kur u thua të vërtetën si grekëve ashtu dhe shqiptarëve fanatikë të akuzojnë për “të shitur”.

Është fakt i padiskutueshëm se një nga faktorët vendimtarë të revolucionit grek qenë arvanitasit  ashtu si kanë qënë dhe shumë bejlerë dhe pashallarë shqiptarë në shërbim të otomanëve që luftuan kundër kryengritrësve të krishterë-si grekë ashtu dhe arvanitas. Sigurisht ata që quhen arvanitas nuk ishin gjë tjetër veçse shqiptarë të krishterë që ishin ngulitur prej shekujsh në trevat greke-pothuajse kudo në territorin e sotëm grek.

Të mohosh këtë të vërtetë është marrëzi zoti Panajotis ashtu si është marrëzi ajo që thotë zonja Eleni se revolucionin grek e bënë vetëm arvanitasit, shi shqiptarët. Ajo kryengritje nuk ishte vetëm fetare -si duan ta paraqesin disa- por edhe klasore, Grekët  dhe arvanitasit e varfër u ngritën kundër turqëve dhe bejlerëve e pashallarëve që -shumë prej tyre- ishin shqiptarë.Në krye të tyre u gjendën figura të tilla si Kollokotronis,Bubulina, Marko Boçari (suljotët) e shumë të tjerë. Që të bësh sherr se kush luftoi kundër turqëve para afro 200 vjet është marrëzi dhe kurrsesi histori. Madje historia i ka studjuar dhe shkruar dhe këtu kemi pasur shumë historian objektive si grekë ashtu dhe shqiptarë dhe nuk ka lezet t’u referohemi vetëm të huajve (fjalka vjen Falmerajerit)si bëjnë disa pseudopatriotë shovinistë.

Për arvanitasit kam shkruar disa here, madje më kanë sulmuar shumë komentatorë fanatikë analfabetë shqiptarë. Prandaj habitem pse ankohet zoti Barka se gjoja kërcënohet (po të ishin kohra të tjera do të besoja se kërkonte favoritete të veçanta nga Greqia,por ma merr mëndja se ato çka ka mundur Greqia ja ka dhënë! Si i kanë marrë shumë të tjera madje me…pohime të rreme!) Unë jetoj afro gjashtëdhjetë vjet në Greqi dhe, megjithse ngahera kam thënë të vërtetën-disa here jo dhe kaq i butë për grekët-asnjëherë nuk e kam ndierë as jam ankuar se kercënohesha. Edhe kur dikush më ka “share” kanë qënë intelektualët grekë që më kanë mbrojtur.

Është pra e habitshme se si mund të bëhet një bashkëbisedim i tillë në ekranin e televizionit dhe të thuhen kaq marrëzira të pavërteta, madje nga dikush që thotë se është profesor-studjues. Kujt i shërbejnë biseda të tilla madje dhe britma  barbare si ajo “thyej qafën”? Acarohen ndërmjet tyre fanatikët që të bëjë bujë stacioni televeiziv!!! Zoti Barka na thotë se duhet të përpiqemi të miqësojmë të dy popujt,të mirëkuptojnë njeri tjetrin si fqinjë që janë dhe unë e pyes: ndihmojnë drejt miqësisë vllazërore britma të tilla kërcënuese (sa shqiptarë paska vrarë Kollokotronis dhe…mund të vrasë dhe sot?)  apo  të thënat e tij për arvanitasit që askush nuk i ka thënë deri sot?

Britma të tilla mund t’i dëgjojmë nga hrisavjitët (të agimit të artë) dhe nga fashistë të tjerë dhe kurrsesi nga demokratët grekë që duan menjimënd bashkëjetesën vllazërore të të dy popujve që kanë jetuar në shekuj pranë e pranë pa pasur kurrë luftë ndërmjet tyre por që kanë pasur ngahera të njëjtin fat nga pushtues e agresorë të huaj- që nga romakët deri tek turqit e më vonë nazifashistët. Thua të mos i dijë këto …profesori ynë?  Në se i di dhe e bën me qëllim është menjimënd për të ardhur keq…

Për të ashtuquajturën “çështje arvanitase”,e përsëris, kemi shkruar kaq shumë, kanë shkruar vetë grekët kaq shumë gjatë shekullit të kaluar dhe nuk ja vlen të mirremi me sqarime  me njerëz të tillë: injorantin Panajot Barka, fanatiken e ashtuquajtur historianen , Elena Kaciqi dhe patjetërnuk ja vlen të bëjmë shpjegime me arrogantin mëndjemadh Spartak Ngjela. “Avukati” mirë e ka gjetur dhe  shkruan në të gjitha gazetat marrnitë e tij, ç’i duhet televizioni dhe… studimet etnografike?

 

September 24, 2018 15:03
Komento

71 Komente

 1. alex September 24, 15:21

  Ja edhe nje grekofile Zhurkolius qe i bie supeve Barkas dhe ua thyne hundet dy shqiptareve…O fare e shitur ,o qelbesire mjaft se te vjene era prej shume large, large…..

  Reply to this comment
  • Gjergj Kastrioti Mbret i Epirit September 24, 18:00

   Gjuha “greke” e tanishme ishte gjuha e patriarkanes bizantine ne Stamboll shume kohe para se te krijohej shteti “grek” me 1830. Edhe atekohe ajo gjuhe nuk ishte gjuha “greke” e popullit “grek” vendas. Nuk ka komb “grek” apo “helen”, nuk ka patur ndonjehere. Shihni historine e shkruar dhe hartat: nuk ka patur ndonjehere shtet “Greqi” apo “Heladhë” apo “Helen” dhe as “helenë”. Principata e vogel fetare me emrin jo-grek “Greqi” u krijua nga Anglia-Rusia-Franca vetem ne vitin 1830. Nuk ka pakice “greke” as ne Shqiperi; ato jane thjesht shqiptare besimtare te krishtere ortodokse.

   Reply to this comment
 2. Vasili nga Preveza September 24, 15:34

  Greqia pa kërkuar falje për genocidin e shtetit grek ndaj shqiptarëve dhe të dinstancohet nga politika terroriste e Kishës ortodokse greke ndaj shqiptarëve dhe të njohë dhe respektojë të drejtat e minoritetit shqiptar në Greqi ( çamët ortodoksë dhe arvanitët ) sipas konventës së të drejteve të minoritetit ashtu si i kemi njohur ne 30.0000 grekofonëve kuço-vlleh në Shqipëri dhe e drejta e marrjes së pronave dh e dëmshpërblime për qyetetarët grekë ( çamët myslinanë ) nuk mund të flitetet për miqësi me Greqinë.

  Reply to this comment
 3. Çami September 24, 15:36

  Greqia pa kërkuar falje për genocidin e shtetit grek ndaj shqiptarëve dhe të dinstancohet nga politika terroriste e Kishës ortodokse greke ndaj shqiptarëve dhe të njohë dhe respektojë të drejtat e minoritetit shqiptar në Greqi ( çamët ortodoksë dhe arvanitët ) sipas konventës së të drejteve të minoritetit ashtu si i kemi njohur ne 30.0000 grekofonëve kuço-vlleh në Shqipëri dhe e drejta e marrjes së pronave dhe e dëmshpërblime për qyetetarët grekë ( çamët myslinanë ) nuk mund të flitetet për miqësi me Greqinë.

  Reply to this comment
 4. mirel September 24, 15:40

  Ky qenka delirant fare. Te gjithe te tjeret diskutoj e, bertasin, perallisin dhe pellasin, por asnje nuk i qenka referuar shurrkallit.
  “Kam shkruar dhe here tjeter thote…e “kam thene dhe here te tjera”.
  Puna qenka qe te gjithe duhet te kishim degjuar cthote Shurkali, por asnje nuk e ka mendjen.
  Shurkali ben nje qortim te rende per gjithe tiraden e thenuve dhe sterthenieve qe nuk duhet te ishin thene, e vetmja gje qe eshte thene dhe duhet te rithuhet dhe njehere eshte ca ka thene Shurkali.
  Me kaq u mbyll

  Reply to this comment
 5. Gjuha e sotme “greke”eshte jashtqitje e gjuhes shqipe September 24, 15:52

  “greqia” eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar. O kristoqiri na i shpjegon pak pse kisha terroriste “greke “ e ka shpallur gjuhen kozmike shqipe gjuhe te mallkuar. ???

  Reply to this comment
 6. Zzzzzz September 24, 15:53

  SI8DO QE TE JETE NGA TE GJITHE ME I VERTETE ESHTE KY Zhurkolius….

  Reply to this comment
 7. lana September 24, 16:19

  Z.Krito po te diskutonte ne tv. Greke ndonje shqiptare sic flet Barka ne tv shqiptare do e digjnin sepse jane fanatik estremist si veproi dhe Janollatos qe refuzoi te lutej per viktimat e genocidit ne cameri ky qe eshte njeriu i perendise.

  Reply to this comment
 8. Gëzhuta September 24, 16:38

  Eh more sirisë zhurr kali
  Shkruajte mallkojnë sqarove mohove levdove
  E çë nukë bëre more bukuranë kur thonë arvanitasit
  Veç një gjë kuptova ti je mbi palët si me thënë theos (perëndi)
  Po problemi o se grekët dhe shqiptarët kanë perëndi të ndryshme
  Ndaj dhe ti kot gëricesh se askush ata merr ata suvara(kllounet nuk janë për drama)
  Ata që nuk ndihen mirë në shqipërinë e shqiptarve të thyejnë qafën
  Ata që ndihen arvanitë po jo shqiptarë dy herë të thyejnë qafën se nuk ka një gjysmë bythe greke dhe një gjysmë
  Shqiptare
  O bën mut grek o shqiptar
  Dhe së fundi shkruaj prapë e thuaj prapë veç lexo galileon
  Që tha e megjithatë bota rrotullohet
  Revolucionin grek e bënë e udhoqën dhe e fituan arvanitasit me në krye BYTHËGURIN siç e kish paracuklin(LLAGAPIN) theodhori
  E më thuaj sinqerisht kur ha mut kush të shijon më shumë
  Arvanito grek
  Apo arvanitas

  Reply to this comment
 9. Kris 1 September 24, 16:39

  Historia nuk behet as nga histeriket dhe as nga politikanet te cilet shembin ura ne vend qe te ngrene.Problemet mes dy shteteve nuk duhen kthyer ne probleme te popujve Barka e Ngjela nuk jane historiane por te semure psiqik.
  Problemet shqiptaro greke me durim kane filluar ti zgjidhin vete dy popujt.Politika do s’do do te zgjidhe dhe ceshtjen e camerise,te pronave dhe te te drejtave te arvanitasve.
  Ne nuk kemi popull tjeter ne ballkan me ldje me te afert se populli grek

  Reply to this comment
  • Orteku i Fekenit September 24, 19:16

   Qe avukati nuk eshte ne rregull kjo dihet por te thuash : nje kombesi nuk dallohet nga gjuha po nga ndergjegjja, kjo eshte idjotsi qe edhe vete Taku se arrin dot! !
   Ka te drejte Mireli le te na e shpjegoje pak ky
   “Zhuli” si eshte puna e Arvanitasve

   Reply to this comment
 10. Babalja September 24, 16:55

  Ky Zharkalliu eshte vllah. Ben mire te permende origjinen para se te jape mend.

  Reply to this comment
 11. Aleksander Thana September 24, 17:58

  Z. Zharkalliu, cfare tha historiania Eleni Kocaqi qe ti mendon se nuk eshte e vertete dhe qe na e quan ” e ashtuquajtura historiane”? Ajo Jo vetem qe eshte historiane, por eshte brilante dhe ato qe tha Jane historikisht te vertetat. Ndoshta mund te kishte permendur se ne luften clirimtare antiotomane pati edhe vllehe, sick ka qene Riga, qe me vone grekomanet e eleminuan. Pati edhe shqiptaro- arbereshe ( qe me vone u quajten arvanite), muslimane, te cilet, pasi u konsolidua pushteti, u dhane tre zgjedhje: nderimin e fese, largimin per ne Turqi, ose eliminimin fizik. Sa per te vetquajturin studjues, te konvertuarin Panajotis Barikaris, qe thoni se ekzaltimi I tij ngjan me ato te agimit te Arte e fashisteve greke, I ke rene ne koke, sepse qirje korofillaqis Panajotis, eshte nje prej tyre.

  Reply to this comment
 12. Gzim Kulufi September 24, 18:12

  Shkrim i sakte, komente bajate, emisioni i Zhejit (e pashe deri ne trecerek) nje llum kazani.

  Reply to this comment
 13. Zgalem September 24, 18:38

  Kristo Zharkalli eshte I ditur . Eshte aftesuar vete , sepse e do Shqiperine shpirterisht . Ka njohuri te thella historike , vecanerisht ato greko-shqiptare . Eshte nje nga familet me te shquara te komunitetit vllaho-shqiptar . Ka vene koken ne sini , per te vertetuar se grekrit dhe shqiptaret , kane nje prejardhje dhe probleme te tjera te nderlikuara te alvanitesve dhe suljoteve . Historianet besohen , por ka dhe rezerva , sepse I njejti dokument mund te interpretohet ne menyra te ndryshme , shpesh kontradiktore Kristo nuk eshte thjesht kacak ,qe kaloi kllonin , por studius dimensional . Per te bere studime te thelluara , ja ka diktuar jeta , sepse nuk ka pasur interesa , kur duhet se rrjedh nga nje komunitet me i pasur I Shqiperise . Ne te gjitha kohrat , kane qene faktor ekonomik , madje dhe ne kohe te Enverit . Vllehet e Shqiperise jane ndryshe nga te tere vllehet ballkanike , perjashto Rumanine .Jeni duke ngacmuar kot folene e grerezave . E besoj 100 % Kriston duke perjashtuar vleresimin , per Kocaqin . Ajo ka pak subjektivizem , por te neguciushem . Zgalem

  Reply to this comment
 14. kastriotet, alias "hamzai", as e kishte degjuar deri atehere fjalen ...shqipetar.... September 24, 18:44

  fare thjeshte; turqit behen vellezer, nga myslymanet . greket behen armiq nga…MYSLYMANET…
  ngjela nuk do FE …por komunizmin e URREN …se prishi kishat .
  PS. se mos thot’ njeri, se ne turqi ka 2 3 apo 6 milion shqiptar .
  ne fakt, stergjyshja e ngjeles, berishes dhe rames, duke vazhduar ..sterpjelljet, e rriten kete numur . po ne fakt nga keto stergjyshe, nje te milionten e vezores tyre, permbajne ne GEN keta fare….”shqipetaresh”, ne turqi…

  Reply to this comment
 15. fery September 24, 19:01

  E vertete eshte se shqiptaret ( jo te gjithe ) flasin me ze te larte duke menduar se kushe nga ata me teper bertet , ai ka te me shume te drejte pra, shqiptaret ( jo te gjithe ) drejtesine e lidhin ( ne nderdije) me intezitetin e zerit . Por , ka edhe te tille qe bejne zhurmuesin ( ne emisione TV ) dhe qellimishte nuk lejone bashkebuseduesin ti shprehe dhe artikuloje mendimet e tije ( ata fare nuk duhet ftuar ne emisione TV ) pra , edhe ketu shqiptari e kerkon te drejten e tij nepermes intenzitetit te zerit ose bertimes, e jo nepermes edukates se bashkebisedimit , logjikes se fakteve dhe etikes komunikuese ( kure njeri flete eshte etike tjetri ose te tjeret te degjojne pa marre parasysh se ai flete te verteten apo genjen …aspak nuk eshte etike nderhyrja duke folur bashkebiseduesi ) jo per shkakun e tij se ia nderprete mendimet por , per arsye etike dhe nivelit te edukates qe ti ke . Sepse , pasi te mbaroje gjithe biseda duhet te arrihet nji rezulltat , nji qellim dhe , rezulltati duhet te jete ndiesia dhe pershtypja e kendeshme nga ajo bisede dhe , me e rendesishmja, duke marre mesime arrihet ndertimi i vehtevehtes dhe , kurresesi jo e kunderta e kesaje
  E gjithe kjo varet nga temperamenti i bashkebisedueseve dhe , kure dy ose me shume persona jane temperament sikur avokati yne i madh Spartak Ngjela kure ai perballet me nji pseudohistorian si ky Braka ateher , ndryshe s ka se si perfundon biseda…Braka ,edhe murit po ia hapte nji goje …!!!
  Krejte ne fund , falenderoje Kristo Zharkaliun i cili me kete shkrimin e tij , na i hapi syte …!

  Reply to this comment
  • Anna Kamp September 24, 23:23

   ” fery”….. Eh mor bir (bij?), e gjeta edhe unë më në fund si ta jap kontributin tim për Shqipërinë. Në gjuhën shqipe shkruhet:
   – e vërteta është se…(dhe jo “e vertete eshte se..”)
   – kush (dhe jo “kushe”)
   – intensitet (dhe jo “intenzitet”)
   – qëllimisht (dhe jo “qellimishte”)
   – bashkëbiseduesin (dhe jo “bashkebuseduesin”)
   – etikës së komunikimit (dhe jo “etikes komunikuese”)
   – kur njëri flet (dhe jo “kure njeri flete”)
   – ja ndërpret mendimet (dhe jo “ia nderprete”)
   – një rezultat (dhe jo “nji rezulltat”)
   – ndjesia (dhe jo “ndiesia”)
   – e këndshme (dhe jo “e kendeshme”)
   – i vetvetes (dhe jo “i vehtvehtes”)
   – e kësaj (dhe jo “e kesaje”)
   – kanë temperament (dhe jo “jane temperament”)
   – krejt në fund (dhe jo “krejte ne fund”)
   – falenderoj (dhe jo “falenderoje”)
   – me shkrimin e tij (dhe jo “me kete shkrimin e tij”)

   Por e kam edhe një kompliment për “fery”: Gjithësesi, e zotëron shqipen njëqind herë më mirë se Janulla. Përgëzime!

   Reply to this comment
   • fery September 25, 09:39

    Anna Kamp, te falenderoje shume per keshillat e vlefshme qe mi dhe dhe sheme flm per permirsimet e gabimeve gjuhesore
    Une Anna , nuk jame ekspert i gjuhes dhe letersise shqipe por jame ekspert i teknologjise industriale kurse , me gjuhen shqipe kame kontakt aq sa pe e shefe edhe ti
    Vertete per mua jane keshilla shume te mireseardhura andaj , edhe njiheri faleminderit , me shprese se nuk do te ndalesh por do te vazhdosh misionin tend e keshilkedhenesit gjuhesor …!!
    Per komentet e mija s the gje , s ka lidhje , besoje se jane me te mira se shkrimet me gabimet gjuhesore
    PS : ne Kosove rralle kushe flete dhe shkruan me mire se une …!
    Respekt Anna

    Reply to this comment
 16. I tille je , sa here qe hap gojen September 24, 19:15

  Panajotis Barkaqis , ne te gjitha shkrimet e tij , eshte nje shprehes direkt i ekstremizmit nacionalist grek , pra nuk eshte gje tjeter , veçse zedhenes i “Agimit te Arte” naziskin ! Per te tillet , populli yne ka nje shprehje lapidar ; Gjuha flet e fshihet , por kurrizi rrihet ! “.
  E thene me qarte , do te korrësh , atë që ke mbjellë !

  Reply to this comment
 17. fery September 24, 21:04

  https://m.youtube.com/watch?v=lfOFrHhC-7A

  Libri i Nysret Planes per krimet serbe 1844-1999 neser u shperndahet gjithe kongresisteve dhe senatoreve amerikan kurse javen qe shkoi iu shpernda 756 eurodeputeteve ne Bruksel

  Reply to this comment
 18. demo September 24, 22:40

  Z.Zharkaliu nuk me vjen mire qe ju shtremberoni me qellim perbuzes emrin e pedagoges se historise Eleni Kocaqi.Duke njohur nga shtypi vuajtjet tuaja nen diktature,nuk mund ta besoj qe ne njeri i vuajtur shkruan me perbuzje per nje grua te ditur.Pa paragjykuar kulturen dhe njohurite tuaja ne lemin e historise,vetem nisur nga konkluzioni juaj se greket dhe shqiptaret kane te njejten prejardhje,po ju them me bindje te plote se:Pamvaresisht se jemi fqinje me greket prej 3 mije vjetesh, Rraca shqiptare eshte me e afert me Letonezet se me greket,rraca shqiptare eshte me e afert me gjermanet se me greket,rraca shqiptare eshte me e afert me Iranianet se me greket.Kete konkluzion e kane arritur gjuhetaret europiane te Indoeuropianistikes.Nisur nga aferite gjuhesore me gjuhen e Rumuneve te sotem dhe krahasimi midis atyre pak fjale dhe emra te Ilirishtes dhe Thrakishtes,arrihet ne konkluzion se parardhesit e shqiptareve kane qene per mijra vjet fqinje me Thraket,parardhesit e rumuneve.Para se greket te vendoseshin ne brigjet e gadishullit,dy popuj te medhej jetonin nga brigjet e detit te zi deri ne detin Adriatik.Keta ishin Thraket dhe Iliret,.Prandaj ne me greket nuk perpjekim kerrkundi.;Ore edhe me spanjollet kemi shkembime gjuhesore,kulturore dhe historike se sa me greket.
  Ata arberishe qe jane vendosur 800 vjet me pare ne toka ku me pare banonin greket e lashte,nuk kane pasur shkembime kulturore dhe gjuhesore me greke autoktone.Pse?Sepse nuk kishte greke.Ata sot flasin shatra patra,nje gjuhe mixe greko-arvanitase kur duan te komunikojne me shqiptaret,por kjo vjen nga c`kombetarizimi sistematik keto dhjetvjecare te shtetit artificial grek.

  Reply to this comment
  • Babalja September 25, 11:19

   Demo bera nje koment tjeter me pare dhe meqe po shoh qe nuk eshte publikuar po e rishkruaj.
   Ne komentin tend ne lidhje me afersine etnike midis grekeve e shqiptareve besoj i referohesh vetem pjeses shkencore te linguistikes.
   Si popull indoeuropian qe jemi mund te dalim afer me te gjithe ata qe permend ti dhe me iranianet pasi origjina e popujve indoeuropiane mendohet qe rjedh prej atyre viseve te lindjes edhe me letuanezet pasi ne njohurite e mia letuanezet dhe gjermanet jane popuj qe rjedhin prej ilireve, por si e spjegon ti qe ne nje analize te fundit te nje instituti zvicerjan te gjenetikes mbi popujt e Ballkanit ne dalim me te afert me greket dhe maqedonasit? Me larg me sllavet. Ndersa rumunet me afer me italianet.
   Ne dijen time helenet e antikitetit jane nje fis pellazgo ilir i cili u perzie me fenikasit dhe linden helenet dhe qyteterimi i tyre. Para kesaj perzierje kishim fise pellazgo ilire me qyteterimet e tyre.
   Mesa di une Thraket nuk jane paraardhesit e rumuneve por te maqedonasve te vjeter qe po ashtu jane pasardhes te pellazgo ilireve. Paraardhesit e rumuneve jane Daket te cilet me pushtimin romak dhe nen drejtimin e perandorit Trajan u mposhtennpas nje rezistence te madhe dhe u romanizuan e asimiluan. Kjo eshte arsyeja pse gjuha e Vllahise e Moldavise dy krahinat latine te Ballkanit dhe me pas Rumania ( Romanja Roma e re ) flasim gjuhen e vjeter latine njesoj si vllehet prej komunitetit te te cileve eshte dhe Zharkalliu. Natyrish qe rumunet e sotem ne shekuj edhe jane perzierje me sllave.
   Si e spjegon ti Demo qe ne analizat gjenetike te institutit qe permenda me lart boshnjaket dhe kroatet jane ata qe mbartin ne % me te larte ne gjenet e tyre gjenet e lireve?
   Une mendoj se kjo spjegohet me faktin qe kemi te bejme me nje popullsi ilire te sllavizuar. Shtrirja e ketyre vendeve sot perkon dhe me ngujimet ilire ne lashtesi.
   Keshtu pra qe une mendoj se tema nuk eshte kaq e thjeshte. Ti e shikon nga pikpamja linguistike por shkenca dhe zbulimet e reja shkencore flasim ndryshe. Edhe Eleni megjithse radikale ne qendrinet e saj per egzistencen e grekeve te lashte pak a shume eshte i ketij qendrimi. Pra i trashegimise pellazgo ilire. Shkencerisht eshte e provuar prejardhja e shqiptareve nga Iliret ndersa lidhja me pellazget ende jo. Gjithsesi ADN eshte nje prove e remdesishne gjithmone nqs kemi te bejne me te verteta shkencore.

   Reply to this comment
 19. Pellazgos September 24, 22:44

  Shtet shqipetare me qindra mijera Xhami?
  A jini ne vete ju apo jo?
  Camet ishin autoktone turq prandaj edhe u ndruan me popullsine Greke te zbuar nga Turqia.
  Kur kishte shtet “shqipetare” ne 1922 in pse nuk erdhen ne Albanistane camet por ne Turqi?

  Reply to this comment
  • Basdardet e pafytyre. September 25, 08:27

   Autoktone turq eee? Ta qifsha racen e cte permban pragu bastard. Po ata ishin shqiptare safi te besimit musliman mor qen. Ishne nenshtetas grek me pashaporte. Po skeni faj ju se ju lejojme ne te flisni si te doni. Thoni cfare te doni ne kete vend dhe sju hyn gjemb ne kembe.

   Reply to this comment
  • Turqi=Serbi=Greqi. September 25, 08:33

   E keni gjetur gjuhen me turkun ju kongolezet e greqise sa here ua ka dash puna. Ashtu si serbet me turkun. Po ne nuk ju kemi vetem ju plehra armiq ne kemi dhe turkoshanet qe sna lene rehat. Qysh ne kohet e bizantit sherbetore te osmaneve keni qene per interesa tuaj.

   Reply to this comment
  • Nje shqiptar September 25, 09:01

   Jo i nderuar Pellazgos, me çamet muslimane eshte spekulluar pasi jane paraqitur si popullesi turke e ardhur. Shume familje çame erdhen ne Shqiperi, ku jetojne edhe sot, dhe nuk pranuan te shkojne ne Turqi gjate shkembimit te popullesive. Pellazgos, çamet jane popullesi autoktone epiriote por u debuan nga vendi i tyre vetem se ishin muslimane.

   Reply to this comment
  • fery September 25, 14:04

   Te sygjeroje Pellazgos ti drejtohesh ndonji Instituti shendetsor jashte vendit dhe ta ia bene nji egzaminim trurit tend Ndoshta kjo mund te te ndihmoje gjetjes se diagnozes dhe marrjen e terapis adekuate .Kur s i dihet , ndoshta per ty kjo mund te jete ndonji derman ndryshe , keshtu si ia ke nise , keq i ke punet , eshte keshilla miqesore imja

   Reply to this comment
  • Bureto September 29, 12:59

   Me Hollande ka mbi 2 mln. Indonesiane muslimane dhe mbi 200 xhami. Xhamia me e madhe ne Europe eshte ne Rome, me e bukura ne Moske etj. Persa I perket shpernguljes se cameve ne Turqi kjo u be nga qeveria greke ne kembim te grekeve ne Anadoll. Greqia me kete rast beri shpopullimin e came nga shqiptaret muslimaneve qe djallezisht i konsideronte turq. Kete gje beri edhe Jugosllavia. Vetem qorrat nuk e dine kete fakt te dhimbshem historik kunder shqiptareve dhe trojeve te tyre ne Kosove, Maqedoni lindore dhe Cameri. Ne vitin 1978 ne Shen Stefan dhe 1913 ne Londer , u vendos padrejtesisht, qe ato territore t’ju kalojne grabitesve slavo-greke per interesat Fuqive te Medha, fakt qe u pranua boterisht nga Tonny Blair k/m i Mbreterise se Bashkuar, me rastin e clirimit te Kosoves ne vitin 1999.

   Reply to this comment
 20. Onkezmi September 25, 04:51

  Po ti Kristo kush je,qe do te vesh pikat mbi i.Te njoh personalisht,sidomos kur beje rolin e perkthyesit te bisedes se Aristidhit nga greqiahtja ne shqip.Pra ti je i njohur dhe Elena Kocaqi eshte e panjohur…ti je i njohur ne nje grup te vogel emigrantesh ne greqi,pra kur edhen emigrantete,se me pare nuk e dime.Ndersa Elena eshte “mbreteresha e medaljeve te arta ne te gjitha vitet e shkolles dhe botuesja e disa librave istoriko-gjuhesore.Ndersa ti mburresh me isa shkrime per arvanitasit…

  Reply to this comment
 21. Kaçi i zi September 25, 08:52

  E para Kristo Barka nuk ka diplome. Eshte i pashkolle.
  E dyta mos ha mut per avokatin.
  E treta po nuk e njeh ti Elenen me 3 universitete me diploma shkelqyeshem dhe pedagoge prej 10 vitrsh sna plasi trapi.
  Dhe e katerta mos na i ofendo patriotet tane k.. se nuk je ti peshorja e drejtesise dhe rruga e paqes. Hajde gamisu tani.

  Reply to this comment
 22. anticensurë25642654 September 25, 09:49

  Zharkalliu
  ka bërë një shkrim pak a shumë si reaksion i një përplasje mediatike!e një përplasje ndërmjet dy mentaliteteve sa të njëjta aq dhe të ndryshme!
  atë të shovinistit panajot barka që e mban veten për grek dhe thotë se arvanitasit e greqisë janë grek që flasin shqip,kurse për vete thotë se është po ashtu grek që flet shqip dhe jo shqiptar që flet greqisht!!
  po ashtu shovinisti barka kërcënoi,nuk u kuptua mirë,nuk e përmëndi askush,se këto që thoshte ngjela(ai i tha “se mua nuk më bhet vonë për ty” dhe barka i thotë “ty jo por popullit tënd”(pak a shumë))pra mentaliteti i tij se po ngritën kokën shqiptarët atëherë,si e ka zakon,shteti gërk fillon terrorin!!
  atë megalloman të ngjelës që flet si gjeli në majë plehut,POR që për këtë rast bëri një veprim të drejtë,veprim që duhej bërë me kohë!!
  përmëndi dhe historianen,sipas tij e pa njohur për të,por që nuk do të thotë se është e panjohur!!
  një nga faktet që më bën përshtypje,më ka bërë gjithnjë,është se revolucioni grek,si e përmënd dhe Zharkalliu,ishte një revolucion shum palnësh,por që nuk e thotë aspak se ai “rrevolucion”u shëndrua në më të shumtën e tij në një luftë fetare në fundin e tij!!
  harron zharkaliu se tërë ai spastrim fetar që u bë nuk kishte të bënte më me ato parime dhe ide me të cilat filloi!!
  barka si një shovinist i ndyrë tha një idiotësi që ja kanë mbjellë në mëndjen e tij sfungjer!!çfar ti fusësh atë pranon pa e përpunuar fare!!”kollokotroni ka vrarë shqiptarë”?????
  uauuuuuuuuuuuuuuuu,sa i mënçur barkë dementi?!sipas bakrkës=pellazgu=indoktrinimi i kishës dhe shtetit gërk çdo myslyman ka qënë shqiptar!!të njëjtën teori e kanë dhe shumica e historianëve,përfshi dhe ata shqiptarë!!
  është e vërtetuar në jetë të jetëve dh enuk ka për të ndryshuar asnjëherë se kur pushtohet një popull,kur kemi ndryshime rrënjësore besimi nuk kemi një njehsim total të popullsisë!!keni një pjesë të popullsisë që lufton pushtuesin,ndërrimin e besimit dhe pjesa tjetër që bën të kundërtën!
  shembulli më i pastër dhe më i njohur është krishtërimi dhe perandoria romake!!në periudhën e parë u persekutuan aq keq sa edhe skllevërrit e rebeluar nuk dënoheshin në mënyra të tilla!!
  por sapo krishtërimi u pranua si besim i perandorisë!?
  të gjithë u gdhinë të krishterë!dhe kjo “brënda natës”!!
  e njëjta gjë ka ndodhur dhe në perandorinë osmane!shumë nga banorët e saj u shëndruan në myslymanë gjat pushtimit,shumë prej tyre ndërruan besim sipas fituesit kur u shporr pushtuesi!!më fanatikët,të pabindurit u spastruan!!
  kollokotroni si vrau “shqiptarë”,vrau dhe “grekë”,pra nga ata që për para ose për bindje luftonin në krahun e turkut!!ne e dimë fare mirë se si mercenarë për turkun nuk kanë luftuar vetëm myslymanët,por dhe shumë të krishterë(këtë nuk besoj se do të ma mohojë as zharkaliu,si studiues që është,e thotë një komnetues,por as psikopati barka)!kështu që kollokotroni ka vrarë ushtarët e turkut dhe jo arvanitasit myslymanë si ali farmaqi,si na thotë dementi barka!!
  zharkaliu,është e vërtetë që rrevolucioni grek filloi si i tillë,pra si një revolucion me shumë aspekte,por përfundoi si në luftë fetare ku u masakruan,deportuan njerëz mbi baza fetare!!u deportuan armenë,egjyptianë,romei(grekë),arvanitas me besim islam!!një pjesë e myslymanëve u detyrua të ndërronte besim,kurse të gjithë të tjerët,të mos i përsëris dhe njëherë ata që përmënda më sipër,qëndruan në vëndet e tyre,morrën pronat e të deportuarve,u shëndruan në fitues dhe grekë!
  ai rrevolucion grek gjithpërfshirës,si në rafshin etnik dhe në atë fetar,në fillimet e tij,u shëndrua në një unifikim fetar!në një spastrim të pamëshirshëm fetar!ai humbi vlerat e tij brënda pak vitesh,dhe vlerat e më vonshme i ruan akoma dhe pas gati 200 vitesh!akoma dhe sot politika e dalë në fundin e atij rrevolucioni po përdoret në fushë të gjërë!!sot nuk përdoret me spastrim o masakra,por me njëindiktrinim të fuqishëm!!joe vetëm tek grekët(arvanitas e të tjerë)por dhe tek shqiptarë të vajtur atje!!si ti o Kristo Zharkalliu!!
  nuk jam i një mendimi me kocaqin,sado që ti përpiqesh tia ndryshosh emrin!
  është e vërtetë që,si e thotë aristidh kola,”për të vërtetuar se je grek më parë duhet të vërtetosh se je shqiptar(arvanitas)”,por të thuash se grekët nuk kanë egzistuar në kohën e revolucionit të ’21shit është pak si budallallëk!në një mënyrë a në një tjetër jo e gjithë popullsia e “greqisë” ishte arvanitase!!në një mënyrë a në një tjetër,arvanitasit iu nënshtruan një ane tjetër që nuk ishte në përputhje me gjuhën dhe zakonet e tyre!
  në një mënyrë a në një tjetër sot kemi një shtet ku flitet një gjuhë e ndryshme nga ajo e arvanitasve dhe shqiptarëve!në një mënyrë a në një tjetër kemi një shtet ku ndalohet të flitet gjuha e gjysmës së popullsisë!!
  për kocaqin unë do të thosha se pjesa greke është më e fuqishme se ajo arvanitase(shqiptare këtej kufirit)!kjo pjesë greke është dhe në shpiritn e pjesës më të madhe të njerëzve tanë!!kur them njerëzve tanë,përfshi këtu dhe ata që kanë shkuar pas ’90ës,përfshi këtu dhe ata që kanë shkuar par 60 vitesh si zharkaliu!!
  sado që të bësh për çështjen shqiptare,a arvanitase,prapë je shumë i indoktrinuar nga politka geke!politikë që ka hyrë në mentalitetin mesjetar grek!
  ti flet për disa persona të shkencës që thonë realitetin,ose realitetin që të duket ty i drejtë,por harron se është një masë milionëshe,nuk e vë në dyshim se është popull i mirë grek,që nuk lejon këta pak njerëz që përçojnë fjalën e tyre të drejtë!të vërtetën!!
  populli i mirë grek ngrihet në demostrata milionëshe për emrin e maqedonisë,por asnjëherë nuk e kam parë të bëhet si amreikanët në luftën e vjetnamit!nuk e kam parë asnjëherë të dalë,sadopak,kundër “fshesave”anti shqiptar të qeverisë të qeverisë së tyre!!nuk e kam parë asnjëherë të ngrihet për të mbrojtur të drejtat e një pjese të vetvetes për të mësuar “gjuhën e mallkuar”shqipe,o arvanitase,quaje si të duash!
  kështu o Kristo Zharkalliu,kur flet mos fol dhe ti si gjeli në majë të plehut!!dhe ti je jashtëzakonisht,sublektiv!!
  ndoshta prej shkakut se e ke shkruar këtë shkrim njëlloj si fjalët e atyre protagonistëve të debatit!ashtu rëmbim, rrëmbim me emocion!!
  nuk e di ku të ka prekur,por rrëmbimi dhe emocioni duken që nga fjala e parë deri tek e fundit!!

  Reply to this comment
  • fery September 25, 16:44

   Tani me ky nuk ishte nji koment i zakonshem por ishte nji shkrim analitik, mire i studjuar per te cilin une te pergezoj ,anticensure 25642654

   Reply to this comment
  • Orteku i Fekenit September 26, 08:58

   Hoxha thoshte:populli nuk gabon kurre !
   Gabon qe c’ke me te! Shembulli me i madh jane Gjermanet me Hitlerin Serbet kundrejt Kosovareve dhe Greket kundrejt Cameve tane
   NE vete gabojme kur nuk jemi kompakte kundrejt padrejtesive te tilla! Nga rradhet tona dalin plot Berishe Brake Zerve Haxhi Qamilsa Kryezinj etj

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 26, 10:50

    orteko,
    enveri!?
    e kishte propagandë “populli nuk gabon kurre !”!!
    sepse populli në të njëjtën kohë “gabon gjithnjë”!
    orteko e dimë fare mirë,SI TI E UNË, se një popull nuk mund të jetë i të njëjtit mendim ASNJËHERË!!
    është e PAMUNDUR!!
    në kohën e enverit populli “Nuk gaboi asnjëherë”përsa kohë bëri atë që thoshte enveri!!por po të mos e bënte!?tjetër do të fliste baca ynë!!
    për pjesën tjetër ke të drejtë!jemi në një nivel tmerrësisht të ulët!!ndërgjegjia civile është tmerrësisht e rrafshtë, për të mos thënë gropë!!
    para disa ditësh alphade kishte një shëmbull me një kushëri a vëlla,nuk më kujtohet!!
    ne jemi në nivelin “deri tek pragu i shtëpisë,më tutje të bëhet qameti”!!këtë e shikon edhe në jetën e përditëshme!!hyr në çdo shtëpi,dhe tek më e varfëra,e gjen qelibar!hap derën e dil përjashta!?mut dhe tek më e pasura!!
    jemi për të qarë hallin!!
    nëse një shqiptar i konispolit nuk e quan problem të tij mitrovicën,nëse një i mitrovicës nuk e quan problem të tij atë të pikës më jugore të çamërisë!?
    pirdhi në të nëse ai jep jetën për pragun e shtëpisë!!po dhe jetën për të mbrojtur pragun e shtëpisë!?
    DO TË JESH GJITHNJË I VETËM!
    po luftove për komb e popull,nuk do të jesh ASNJËHERË VETËM!!
    ky është problemi ynë madhor!
    MUNGESA E BASHKIMIT!
    PËRPJEKJET TEK E TEK!!

    Reply to this comment
 23. vasili September 25, 10:41

  Nga menyra si shkruan,zoti Zhakarliu,ndjej qe eshte nje njeri i vertete,i paanshem dhe i kultivuar,specie teper e rralle dhe ne zhdukje e siper kjo ne mocalin shqiptar.,ku eshte e harruar fare fjala dhe vazhdon vec lehja,gjithandej zagaresh dhe konesh te terbuara.

  Reply to this comment
 24. Klodi September 25, 13:32

  E drejte, keto tv tona jane ber tribuna te njerzve me probleme psikopatie. Biles sa me psikopat te jene aq me shpesh ftohen ne ekranet tona. E filloi Cani te klani por ai ishte brenda formatit te tij, nuk e kuptoj si u be kaq popullor dhe e kane kopjuar te gjitha TV

  Reply to this comment
 25. Thjeshte-Shqipe September 25, 15:30

  Z.Kristo Zharkalliu:Ju keni Shkruar Bukur dhe me nje “Shqipe” te Paster..
  Por “Kazani” Mediatik Shqipetare eshte shume i Ngjashem me ate Greke..por GREKET ja kalojne c´do Kombi kur vjen puna ne Raport me Shqipetaret…
  1-Nje Nxenes Shqipetare ne Athine Odise Canaj nga Shkodra..e BENE SA MORI “ARRATINE” per Amerike ne fundin e viteve 90-ta…Aq Racizem Pame se Nderhyri Ambasada Amerikane ne Athine..biles edhe Arvanitasi Teodoros Pangallos Kerkoj qe te behej “Greke” me Procedure te Shpejte POR THIRRJET E FASHISTEVE Greke:Se Greke Linde dhe nuk Behesh…i dhane nje Ngjyre Tjetere edhe Politikes Greke..qe mbetej me Goje te Hapur..kur shikonin se si Qytytaret e tyre “Linconin” nje Djale Shqipetare se pse AI ishte me i miri ne Shkolle…
  Nje Gje te tille nuk e bejne Shqipetaret…pra “Kazani” Shqipetare Mbetet vetem ne nivelin Teorik..Kur se ai Greke Gjithmone ne Avanti-Popole..
  1-Kthehem te Panajot Barka..qe na Permende “Vrasjet” e Kolokotronit:Ky Idjote dhe mbase “Paneksipnos”(Shume i zgjuar):::Do te ishte mire me pare te na Tregonte;kush e vrau Vellain e Teodor Kolokotronit???
  Kush ishin Dorezanet??Vellai i Kolokotronit Luftetare i Revolucjonit Grek..Shkoj te Bujte ne nje Manastire Greke-Ortodokse..dhe ishin Pikerishte PRIFTERINJE -MJEKERROSHA-Greke, qe e Spiunuan te Turqit..te cilet dhe e kape dhe e VRANE..Kete FAKTE..si na e shpjegon Z.Barka????
  Nuk kame kohe te merrem me njerez te Paguar ose jo si Panajot Barka…por ai eshte PJESE E MAKINERISE SE PROPAGANDES ANTISHQIPETARE QE IMPONOHET NGA QARQET E KESTREMIT TE DJATHTE NE GREQI..
  2-Spartak Ngjela ka te Drejte te “Shaje”..SEPSE Jo c´do Shqipetare qe quhet Sparkak apo Kozma eshte Greke..dhe kete e shikojme ne Aspektin Personal..
  dhe se Fundi:Zonja e Nderuar Kaci…eshte apo jo Historjane , kjo nuk ka Shume RENDESI ne Deklarimin e saj :SE REVOLUCJONI GREKE U BE NGA BURRAT ME FUSTANELLE SHQIPETARE(ARVANITASIT)..ne kete pike pa Qene Historjane apo analist KA TE DREJTE SE KA THEN NJE TE VERTET:Nuk na thoni CILI ISHTE Raporti Greke-Arvanitas ne Parlamentin e pare Greke?????
  “Dashurin” Greke ..per Kolokotronin z.Barkas Nuk na Thoni:PSE GREKET E BURGOSEN KOLLOKOTRONIN NE BURGUN Keshtjelle te Kerqeras(Korfuz)??????
  Z.Kristo:KA SHUME PER TE DISKUTUAR rreth ketyre Temave…dhe do te kete Gjithmone ..POR NJE GJE ESHTE E QARTE;Greket Gjitmone KERKOJNE TE TRAJTOJNE SHQIPETARET SI “Ciraket” e tyre…
  dhe per kete edhe ne Shqipot “tous Grafoumai sta Arxeideia”(Ata i shkruajme te koqet)..lol

  Reply to this comment
 26. Pellazgos September 25, 18:21

  Afto-Nomos (autonom) zoti me comentin Bastardet e pa fytyre” ne Ballkan jane vetem Greket qe quhen te Lashte,kurse bagetia qe zbriti nga pemet dhe ne nje mengjes gjeti Theatro,Polis,Agora,Biblio-thiqi,”shqip libradepo” ,Literatyre,Gjuhe te shkruar vetem Greke kudo ne shkembinj,nen toke,ne male etj.
  Sa jane Turqit autonome kaq jane edhe amerikanet “miqte” tuaj qe nuk i ze “gjumi” per ju.
  Amerikanet thone si Prifti qe ,bej si them une dhe mos bej si bej une me pushtuesit sllave ne Ballkan.
  Te pakten sllavet kane 1000 vjet perpara ne Ballkan se Turqit ne Kosovo,se amerikanet kolonizatore ne Amerike,se cifutet qe kane zevendesuar Hitlerin,etj.
  Pushtimi eshte pushtim,si amerikan,sllav,turk.

  Reply to this comment
  • Babalja September 25, 19:41

   O malaga para grekeve kishte qyteterim egjyptjan, babilonas, sumer etj. Ju greket e sotem qe jeni shartuar me egjyptjane. E di ckane qene fenikasit qe ju dalin ju ne ADN? Kane qene popull afrikano verjor. Kerko dhe po nuk te doli qe keni shume % fenikase ju greket e sotem ne ADN. Kerko ne internet studimin e ADN te popujve te Ballkanit dhe do shikosh qe keni % me te madhe fenikase dmth afrikane. Fat qe keni dhe arvanitasit aty se do ishit me te zinj nga cjeni. Greket e lashte kane qene lekurebardhe dhe sy blu. Ha haaa po cgreke jeni ju pis te zinj si gabele.

   Reply to this comment
  • Perandoria e dhier osmane September 25, 19:50

   Dardanet kosovare quan turq ti mo gabel i greqise? E di kush e shpiku fjalen greqi? E kane shpikur shqiptaret ne kohen e Bizantit. Kur ktheheshin te lodhur nga lufterat e gjata thoshin: ” shkojme andej nga ata poshte nga Peleponezi e Athina te clodhemi pak?” Dhe kur dikush i kerkonte ne Arberi e Epir te tjeret i thoshin kane shkuar poshtte per qejf per gra- qi dhe keshtu lindi fjala graqi e cila me pas mori trajten greqi.

   Reply to this comment
  • fery September 28, 19:41

   Keshtu si ty Pellazgos , flasin serbet ne Kroaci sepse kroatet ua hoqen shishen e oksigjenit nga hunda . Tani si atyre serbeve ne Kroaci ,edhe ju qe po u reshqet rera nen kembe ne Greqi, vete po tregoni se fundi u ka ardhe te dera j ..!

   Reply to this comment
 27. Evgjiti I azise vogel September 25, 19:27

  Pusht I qelbur korofillak I felliqur

  Reply to this comment
 28. Alban Hamzai September 25, 19:31

  Te gjithe qe shkruani beheni historiane,gjeografe ,gjuhetare ,filozofe etj ,por pa qene asnje I tille nga ju.Dhe ngulni kembe ne tuajen,diku me ndonje fragment te shkeputur nga ndonje bisede(se libra rralle lexoni,ose nuk lexoni fare,pasi ne Shqiperi 90% e njerezve nuk kane asnje liber ne shtepi) ,ose perdorni fjele te ndyra,duke shtremberuar edhe mbiemrin e artikullshkruesit . Ne rradhe te pare “patriotja”Eleni Kocaqi ne studimin e saj mbi Pavaresine e Shqiperise shkruan se “…Pavaresia shqiptare eshte veper e Austro-Hungarise (pra jo e shqiptareve) .Eshte absurde te mendosh se vetem ngritja e flamurit ne Vlore krijonte shtetin shqiptar te pavarur,pasi shteti ka teritor,popullsi,pushtet e sovranitet dhe Qeveria e Vlores nuk kishte asnje prej tyre … .Edhe Kuvendi I Vlores nga ana juridike ka problem,pasi nga 84 delegate fimosen vetem 40 (me pak se 50%),pra ky Kuvend nuk ka shpallur fare Pavaresine ,pasi nuk ka marre as shumicen e thjeshte te votive…” .Kjo eshte “patriotja ” E.Kocaqi,qe ,jo vetem mohon luften per pavaresi,por e nxjerr pavaresine te paligjeshme,na thote qe nga ana ligjore jemi pjese e Turqise . Kurse “patrioti” Spartak Ngjela le te shohe regjistrimin e popullsise se vitit 1913 se cfare kane deklaruar te paret e tij ,le te shohe dokumentat se sa para jepnin te paret e tij per te mbajtur te hapur shkollen greke te fshatit te tyre .Ndersa per pellazget,iliret,gjuhen shqipe edhe ne qofte se nuk dini gjuhe te huaj lexoni gjuhetaret dhe historianet e vertete shqiptare dhe do ta mesoni . Lexoni gjuhetarin me te madh shqiptar Eqerem Cabej dhe do te mesoni se iliret nuk kane asnje lidhje me pellazget… .Lexoni historianin Prof Muzafer Korkuti ,ish kryetar I Akademise se Shkencave dhe do te mesoni se iliret u cfaqen ne Ballkan 1.000 vjet pas zhdukjes se pellazgeve .lexoni intervisten e gjuhetarit te madh Xhevat Lloshi dhene M.Nanos dhe do te mesoni se gjuha shqipe ka rreth 30.000fjale ,te tjerat jane te huazuara (Sa per dijeni gjuha greke ka mbi 2.000.000 fjale) etj.etj. Ndersa per Arvanitet lexoni kujtimet e heronjve arvanite ne Revolucionin Grek te v.1821 dhe deri ato te sternipeve te tyre sot .Me mire se ata vete nuk mund ta dini ju se cfare jane ata ,nuk mund ta pecaktoni ju ,por arvanitet vete ,qe e kane percaktuar qarte me vepren e gjakun e tyre .Kane kontribuar vertet shqiptaret ne Revolucionin Grek te v.1821 ,por ne krahun e kundert :ne ate te shtypjes se revolucionit ne perberje te ushtrise osmane .une mund tju shkruaja ketu emrat e mbi 150 komandanteve te larte shqiptare(pa llogaritur mijra e mijra te tjere shqiptare te gradave te ulta e ushtare te thjeshte )qe luftuan per te shtypur Revolucionin Grek ne perberje te ushtrise osmane .Dhe shume prej tyre jane vrare nga Kollokotroni me shoke , ashtu si dhe ushtria osmane ,pra dhe shqiptaret e saj,kane vrare kryengrites greke . Pra lerini fjalet e kafeneve e te tipave Kocaqi e Ngjela ,lexoni ato qe duhet dhe mesoni te vertetat .E verteta me e hidhur vlen me shume se mashtrimi me I embel . Ju lutem shume botoni komentin tim!

  Reply to this comment
  • Babalja September 25, 20:22

   https://youtu.be/hYUWsErJEUE

   Meqe ti na qenke shume i “lexuar” jepi pergjigje historianeve greke te link me lartt.
   Shikoje historine e krijimit te shtetit grek si projekt rus per te dale ne mesdhe.

   Eleni Kocaqi eshte historiane jo politikane as bastarde gjak prishur si puna juaj. Fakti qe i thote gjerat sic kane qene ne realitet tregon serjozitetin e saj si studjues. Po jane tw verteta ato qe thote per pavaresine por mungesa e dy votave ka ardhur per shkak te vonesave nga ana e delegateve per shkaqet e reziqet qe dihen. Njeri prej tyre ishte Ahmet Zogu i cili mbriti me dy dite vonese. Eleni eshte nje intelektuale me kater universitete te mbaruara me nota shkelqyshem. Pedagoge prej 10 vjetesh dhe me 3 gjuhe te huaja. Ti cfare je para saj? Apo thjesht nje korofillak qe komenton me “kulrure?”
   Sa per avokatin nqs eshte e vertete se te paret e tij kane paguar para per te mbajrur hapur nje shkolle shume mire kane bere. Shkolla eshte shkolle edhe kur vjen nga armiku. Kjo eshte ajo cka na la peshqesh perandoria osmane ne shqiptareve. Nuk na lejoi te kishim shkollat tona. Megjithate Ngjelajt perseri nuk e mohuan gjakun. Nuk u bene gjak prishur si puna tuaj. Gjithmone e keni gjetur gjuhen me turkun ju greket ne dem te shqiptareve. U keni sherbyer turkut dhe turku u la te lire te shperfytyronit shqiptaret ortodokse dhe ti quanit greke. Se dhe turkut i interesonte qe te bente te njejten gje me muslimanet.
   Sa per gjuhen ju greket e sotem keni vetem alfabetin e grekeve te lashte po fjalet nuk i zbertheni dot me kete greqishten tuaj kishtare te kohes se pushtimit romak. Fjalet e greqishtes se vjeter afrojne me shume me gegnishten shqiptare. E spjegoi Eleni gabimin qe bejne shume gjuhtare qe nuk njohin historine.
   Sa per arvanitet mere pergjigjen nga link me lart nga greket e tu. Shiko se si kisha greke ka qene kunder revolucionit. Ne perandorine osmane ka pasur dhe greke qe i kane sherbyer ashtu si dhe shqiptare. Ne fund ai revolucion ishte nje lufte fetare midis musimanesh greke e shqiptare dhe ortodoksesh greke e shqiptare arvanotas. Kolokotroni ka vrare muslimane shqiptare e greke ne sherbim te p.osmane. dhe jo shqiptare. Shqiptaret ortodokse ishin vete revolucioni arvanotas i 1821.
   Ne fund te mohosh sot pas 200 vjetesh perkatesine etnike shiptare te arvanitasve eshte kulmi i hipokrizise e mashtrimit meqe po na flet per te verteta. Dhe ti dukesh qe te emri i nicknam e qe ke zgjedhur qe je nje korofillak hipokrit. Ke bashkuar nje emer tipik shqiptar dhe i ke vene pas nje mbiemer tipik turk musliman me qellim per te treguar perkatesine fetare tw shqiptareve. Po more shoku Nasho. Ne shqiptaret jemi muslimane e te krishter dhe na bashkon gjuha dhe flamuri. Nuk kemi pasur nevoje qe te bashkoheshim reth besimit fetar e prallave me helene qe gjoja trashegoni se nuk jemi popull laeaman si puna juaj. Egjyprjane, vllehe, turq, sllave e sorollop. Mire qe keni shqiptaret arvanitas qe ua zbardhin pak lekuren se korozinj gabele jeni.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 26, 11:02

    babale
    po ta kisha lexuar më parë komnetin tënd nuk do të kisha bërë timin!por sidoqoftë plotësojnë njëri tjetrin!e bëjnë më të madh,e kapin me dy mënyra të ndryshme të njëjtën pikë!!

    Reply to this comment
    • Babalja September 26, 16:33

     “Anticensure256…”
     Komenti yt ishte super e lexova para se te shkruaja timin. I kishe thene te gjitha ato qe mendoja por e donte nje pergjigje dhe ky Nashua Hamza.

     Reply to this comment
  • Babalja September 25, 22:17

   https://youtu.be/BBya0TyZV0o

   Ka dhe greke qe tregojne te verteta.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 26, 10:24

   Alban Hamzai
   nuk e di për të tjerët por,flas për veten time!!i ke rënë në të,pavarsisht se nuk pretenduar ndonjëherë,që nuk jam historian!!
   nëse unë nuk kam profesion historinë!? ti nuk ke llogjikën!!dhe kjo e fundit nuk është profesion,më duket!!
   ” Ndersa per Arvanitet lexoni kujtimet e heronjve arvanite ne Revolucionin Grek te v.1821 dhe deri ato te sternipeve te tyre sot .Me mire se ata vete nuk mund ta dini ju se cfare jane ata ,nuk mund ta pecaktoni ju ,por arvanitet vete ,qe e kane percaktuar qarte me vepren e gjakun e tyre .Kane kontribuar vertet shqiptaret ne Revolucionin Grek te v.1821 ,por ne krahun e kundert :ne ate te shtypjes se revolucionit ne perberje te ushtrise osmane ”
   ti si shumë e shumë të tjerë,përfshi këtu dhe historianë profesionist,bën dallimin që bën kisha greke ndërmjet,në fakt një populli,shqiptarëve dhe arvanitasve!!të thuash se shqiptarët ishin me turkun dhe arvanitasit ishin me gërkun,është një budallallëk!!ti me mungesë në llogjikë,një popull nuk ndahet në bazë të fesë!!të paktën sot,është më tepër se idiotësi!është DEMNCË e pastër!
   në greqi;po e marr atë pjesë të perandorisë osmane të asaj kohe duke e quajtur greqi,as more e as rumeli,por thjesht greqi,thjesht për të thjeshtuar muhabetin,sepse në atë kohë nuk kishte lindur emri shqiptar;kemi pasur arvanitasit!të cilët ishin të ndarë në të krishterë dhe në myslymanë,njëlloj si grekët!!mos më thuaj se të gjithë “arvanitasit” dhe të gjithë “grekët” kanë qënë të krishterë!do të më ofendoje llogjikën time,por në të njëjtën kohë do ta zhvleftësoje tërë këtë që ke shkruar!nëse boçarin e quan arvanitas,nuk mund të quash turk komshiun e tij!që në një mënyrë a në një tjetër ishte i lidhur me gjak si nga nëna dhe baba me të!!nuk mund ta quash turk vetëm sepse ai ishte myslyman!!gjaku,gjuha,zakonet i bënin të dy pjesë të etnisë arvanitase!!pra nëse kanë luftuar vetëm të krishterët kundër turqisë,atëherë i vjen që të kenë luftuar dhe myslymanët grekë në krah të myslymanëve arvanitas kundër kryengritësve arvanitas dhe grekë të krishterë!?pra kollokotroni,nuk paska vrarë vetëm arvanitas myslymanë,por dhe grekë myslymanë??
   pra kështu nuk del që arvanitasi ka qënë kundër arvanitasve(që ti i quan shqiptar,duke i ndarë sipas besimit)por ai ka qënë dhe kundër grekëve,të cilët ti jo vetëm i quan turq,por për leverdinë tënde e bën më keq,e ndyn më keq!i quan SHQIPTARË!!
   pra mor hamza;hamzai,ti e di fare mirë që është sinonimi i tradhëtarit më të afërt,tradhëtarit të gjakut;nuk mund të pastrosh mutin e gërkut duke i hedhur sipër mutin tonë!!(dhe për këtë ke të drejtë!unë përdor shpesh fjalë të tilla të pastra!kur krahasohen me të tuat)
   ai revolucion u fillua i pastër,por u pëgër nga fanari juaj,nga kisha juaj!ai revolucion njerzor u këthye në një luftë fetare me spastrim,asimilim dhe indoktrinim fetar!gjë që vazhdon akoma sot!!
   ti dhe të tjerë si ti,pjellë e indoktirnimit fetar,nuk e keni problem që “turkun” shqiptar pasi të konvertihet në ortodoks ta bëni jo vetëm peshkop por dhe ta bëni ARVANITAS,ose më mirë ta ç’turqizoni në gjak!!
   dhe ti më flet pëëëëër …….??
   je mbeturinë mesjetare!mangësi në materjen gri!!sinapset i ke të mangët!një polar!!

   Reply to this comment
 29. zeusi i shqiptareve September 25, 19:53

  Te nderuar lexues.
  .
  Nese do shikojme dokumentarin SKAI-t per revolucjonin e 1821
  .
  Nese do shikojme 3 leksionet e studiueses greke MARIE EFTIMIU
  .
  Nese do LEXOJME VEPREN E HEROIT KOMBETAR (TE MUNGUAR) ARISTIDH KOLA

  .Dalim ne perfundimin se te ashtuquajturit “greke” te lashtesise nuk kane asnje lloj lidhje me greqisht-folesit e sotem qe jane shqiptare ne shumice absolute te perziera me pakica maqedone & vllahesh &.venedikas
  .
  Por nese shikojme Greqine pas 1821 dhe zgjerimin e saj ne dem te territoreve shqiptare qe u 10 -fishua kuptohet se Europa krijoi Greqine artificjale ne Ballkan per ta DE-TURQIZUAR qe vazhdon dhe sot.
  .
  Vetem ne kohen e Zeusit Enver Hoxha (dhe dicka me pak ne kohen e Zogut) u ndalua greqimi i Shqiperise beri ne Shkumbin.
  .
  Materiali i meposhtem tregon Atdhetarizmin e Enverit ne krahesim me tradhetine e sotme nga Junta Berishes me Metat & Bashat pas b..the pa harruar lobin grek te Amerikes qe ka qene armiku nr 1 i shqiperise

  ….lexim te kendshem !!

  1934-1946, Themelimi i Mavit, dëbimi i çamëve dhe goditja nga qeveria e pasluftës

  Nga viti 1920 e deri në 1934 strukturat e drejtësisë kishin mundur të identifikonin dhe skedonin një numër të madh personash të lidhur me silogjet vorio-epirote dhe agjenturën greke. Lista të gjata u përpiluan nga qeveritë e ndryshme që pasonin njëra- tjetrën që nga ato të Iliaz Vrionit, Xhaferr Ypit, Pandeli Vangjelit e deri tek ato të Zogut. Vasil Shahini ishte identifikuar si koka e agjenturës e për këtë edhe u dënua, pas tij vinin Jani Diamanti, Sokrat Bozhori, Thanas Bollano, Filip Stamuli etj.

  Në të njëjtin krah strukturat e fshehta të Ministrisë së Brendshme jashtë vendit informojnë nga Greqia mbi riorganizimin e çetave andarte që kishin kryer më parë qindra masakra në jug dhe juglindje të Shqipërisë. Sipas informacionit mbështetësit financiarë të këtyre grupeve të armatosura premtonin para në këmbim të anëtarësimit në këto çeta. Deri në datë 18 Nëntor 1934 numri i të anëtarësuarve në to arrin në rreth 250. Mbledhja e krerëve të çetave sipas dokumenteve të kohës bëhej në disa hotele në Follorinë të Greqisë ku qëndronin të paktën 15 kryetarë të vjetër çetash, të cilët kishin qenë në Shqipëri edhe në vitet 1914. Pagesa për çdo mercenar që do të bashkohej ushtarakisht me këtë grup ishte 60 franga floriri.

  Njëkohësisht silogjet vorio-epirote vijonin organizimin. Strukturat ndahen në dy pjesë, familja Stefani në SHBA siç thuhet në dokumente merret me mbledhjen e të ardhurave financiare për familjet grekofone që mund të vinin nga Shqipëria në Greqi. Ndërsa pjesa tjetër e të ardhurave shkon për të financuar aktivitetin propagandistik dhe ushtarak të çetave andarte. Kompania ushtarake e Leskovikut nën emrin e nënkolonel Ali Rizës kërkon forcimin e masave për t’i paraprirë çdo sulmi të papritur të kufirit shqiptar.

  Himara ishte një ndër pikat e nxehta të përballjes mes shërbimit sekret shqiptar dhe atij grek, të cilët qëndronin të kamufluar pas dy palëve të quajtura Partia Nacionaliste dhe Partia Grekomane. Në qendër të luftës ishte problemi i shkollave private dhe atyre publike, si dhe ai i zgjedhjeve për kryepleqësitë. Pala shqiptare mbante lidhje të forta me Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe atë të arsimit duke kërkuar edhe përkrahjen e fortë të elementëve atdhetarë në krahinë.

  Pas rreth tre javësh, Vasil Shahini, drejtuesi kryesor i grupeve grekofone në Shqipëri lirohet nga internimi. Ministria e Brendshme i jep këshillat e rastit, një ndër personazheve më të fuqishme në atë kohë që kryente ndërlidhjen mes strukturave shtetërore në Greqi dhe lëvizjeve vorio-epirote brenda vendit. Në telegramin dërguar prefekturës Gjirokastër, Ministria e Brendshme kërkon që Vasil Shahini të mbahet nën vëzhgim të rreptë.

  Në 1936 diplomatë grekë me anë të konsullit të Korçës kërkojnë lejimin e një meshimi të dytë në gjuhën greke në një nga kishat e qytetit ekskluzivisht për personelin e konsullatës. Por kjo kërkesë hidhet poshtë nga autoritetet shqiptare. Në shkresën zyrtare bëhet e qartë se në kishat autoqefale shqiptare në meshim dhe predikim lejohej vetëm gjuha amtare, çdo gjuhë tjetër ishte rreptësisht e ndaluar. Prefekti i Vlorës, Ismet Kryeziu, i kërkon zyrës sekrete në shtator të 1936-s që nxënësve nga Himara që studionin në Greqi të mos u jepej pasaporta derisa të hiqej dyshimi se nuk studionin me bursa të huaja, duke e mbështetur këtë në nenin 425 të dekret/ligjit organik të arsimit që urdhëronte mospranimin e bursave të huaja pa lejen e saj. Duke qenë se ky problem ishte shqetësim edhe në zona të tjera të vendit me 26 shtator Prefektura Gjirokastër njofton zyrën sekrete se një numër i madh studentësh jashtë vendit duke u paraqitur me certifikatat shkollore ku rezultonin të regjistruar kërkonin pajisjen me pasaporta si studentë. Ndërkohë që sipas ligjit, ata duhet të paraqisnin një deklaratë të noterizuar sipas së cilës nuk do të pranonin asnjë bursë të huaj. Të njëjtin shqetësim ngre edhe konsulli shqiptar në Janinë, Xhemal Frashëri.

  Në vitin 1937, Shqipëria dhe Greqia nënshkruan një marrëveshje për çeljen e tri shkollave private greke në Himarë. Në këmbim shteti fqinj do të ofronte mësimin e gjuhës shqipe në dhjetë shkolla të Çamërisë. Kushti tjetër i Shqipërisë ishte që mësuesit të ishin shqiptarë dhe të zgjidheshin nga popullsia vendase çame. Por pavarësisht se e nënshkroi marrëveshjen Greqia bëri çmos që në shkollat në Çamëri të emëroheshin elementë grekofonë, të cilët kishin në programin e tyre forcimin e idesë së Vorio Epirit.

  Ndërkohë, pak kohë pasi kishte lënë internimin dhe pavarësisht se mbahej nën vëzhgim të rreptë nga organet e drejtësisë e informatorët, Vasil Shahini rimori sërish të njëjtin pozicion në drejtim të celulave vorio-epirote. Së bashku me njerëzit e tij më të afërt Jani Diamanti, Vasil Xhongo, Spiro Miho, Aleks Dajlani, Vasil Zeri dhe Telo Cici, tregtari nga Dervicani organizonte shpesh mbledhje ilegale në Gjirokastër.

  Pak javë më pas Vasil Shahini i shoqëruar nga bashkëpunëtorët e tij Kicati, Laboviti, Zeri e Bollano udhëtojnë drejt Greqisë për t’u kërkuar drejtuesve më të lartë të këtij vendi një mbështetje më të madhe për lëvizjen e tyre vorio-epirote. Në bazë të kërkesave presioni ndaj shtetit shqiptar për hapjen e gjimnazeve në gjuhën greke e më pas aneksimi i Jugut të Shqipërisë nga Greqia. Shkresa e kohës jep detaje mbi këtë aksion të ri të krerëve të agjenturës greke në Shqipëri.

  ZYRËS SEKRETE 20/12/1938

  Një delegacion prej 4-5 vetash kanë kërkuar t’i paraqesin kryetarit të qeverisë greke një peticion për t’i ndihmuar në kërkimet dhe punën e tyre. Personat janë Vasil Shahini, Telmah Laboviti, Gligor Kicati, Ilia Zeri, me ta ka qenë dhe Aristotel Qendro nga Labova e Madhe, i shoqëruar nga i ashtuquajturi Bollano prej rrethit të Himarës. Të gjithë njihen si elementë grekofonë dhe punojnë për dobësimin e ndërgjegjes kombëtare në këtë qark. Më pas kërkohet aneksimi i një pjesë të kësaj province nga shteti grek dhe hapja e gjimnazeve në gjuhën greke.

  Viti 1939 do të vinte edhe njëherë në provën e mbijetesës shtetin shqiptar. Ushtria italiane zbarkon në Durrës më 7 prill. Mbreti Ahmet Zogu largohet menjëherë nga Shqipëria, monarkia bie. Kjo situatë kur i gjithë vendi vihet nën pushtimin fashist favorizon grupet vorio-epirote që ishin të mbikëqyrura rreptë nga strukturat shtetërore të mëparshme. Regjimi i ri rimodeloi Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe disa ndër funksionarët më të lartë të saj i nxori jashtë shërbimit.
  Armata mbretërore u shkri dhe kaloi në përbërje të armës së karabinierisë. Vasil Shahini duke u përpjekur të përfitojë nga kaosi, intensifikon lëvizjet dhe takimet në Jug të Shqipërisë duke dhënë direktiva të qarta sesi duhej punuar dhe vepruar në këto zona me minoritarët, por edhe shqiptarët. Por kjo nuk do të zgjaste gjatë pasi edhe strukturat policore italiane skedojnë Vasil Shahinin. Regjimi fashist, një ndër reformat më të thella e kreu pikërisht në shërbimin sekret i cili u shkri më 1940 dhe në vend të saj u ngrit zyra politike dhe e personelit në krye të së cilës u vendos Harito Harito. Ja një nga dokumentet e kohës ku evidentohet qartazi informacioni që përcillej për Vasil Shahinin dhe disa ndër bashkëpunëtorët e tij të ngushtë.

  02/05/1940

  Personat e poshtëshënuar zhvillojnë propagandë greke dhe janë grekofilë. Të gjithë këta persona kërkojnë bashkimin e kishës me atë greke dhe Jugut me Greqinë. Këta persona do të ruhen në mënyrë të veçantë.

  Vasil Shahini
  Papadopuli
  Vëllezërit Licaj
  Gligor Kicati
  Vasil Xhongo
  Niko Lezo
  Dhimitër Vavako

  Pasi kishin përgatitur mjaft mirë territorin duke shfrytëzuar dezinformimin mediatik, por edhe protestat sikur shqiptarët po kërkonin me forcë të sulmonin Greqinë për të rimarrë Çamërinë dhe tokat e tjera të pushtuara, italianët më 28 tetor 1940 sulmojnë nga territori shqiptar me më shumë se 140 mijë trupa Greqinë. Me gjithë faktin së Shqipëria nuk ishte pjesë e sulmit italian ndaj fqinjëve, grekët me një dekret mbretëror më 10 nëntor 1940 shpallën menjëherë gjendjen e luftës me Italinë, por edhe me Shqipërinë. Mbi bazën e këtij ligji autoritetet greke konfiskuan pronat e çamëve, toka bujqësore, kullota, pyje, troje ndërtimi që kapnin një vlerë të përafërt me 350 milionë dollarë. Në fakt, dy batalionet shqiptare Tomori dhe Taraboshi morën pjesë vetëm në operacionet për të çliruar Korçën e pushtuar nga trupat greke.

  Pavarësisht trupave të shumta të angazhuara nga Benito Musolini italianët do të dështonin keqazi.

  Grekët në ofensivë me mbështetjen e fortë të britanikëve shtrijnë pushtimin e tyre në Shqipëri. Më 22 nëntor grekët pushtuan Korçën, më 6 dhjetor Sarandën dhe me 8 dhjetor Gjirokastrën. Ushtria greke ndërmori një fushatë djegiesh dhe shkatërrimesh në të gjithë territorin e pushtuar. U shkatërruan kishat në Ersekë, në Boboshticë, në Dardhë, në Kapshticë, në Korçë, në Drenovë e Voskopojë, por edhe xhamitë në Ersekë, Vloçisht, Pogradec, Leskovik, Mborje e Zvezdë.

  Gjatë pushtimit grek të Gjirokastrës në 1940 autoritetet e larta të vendit fqinj pas dështimit për të vënë në krye të konsullatës Vasil Shahinin në 1926, propozojnë krahun e tij të djathtë Jani Diamantin, por edhe ky kundërshtohet.

  Në 8 Nëntor 1941 në Tiranë nis kthesa historike që do të përcaktonte më pas fatet e Shqipërisë për rreth 45 vjet, themelohet Partia Komuniste. Që nga ai moment përplasjet mes grupeve vorio-epirote dhe komunistëve do të pasonin njëra-tjetrën sidomos në Jug dhe Juglindje të vendit. Në libra të ndryshëm të autorëve grekë flitet edhe për një tentativë bashkëpunimi mes dy fronteve në takime që janë organizuar në Konispol, Labinot dhe Poliçan.

  Por dështimi në bashkëpunimin mes dy fronteve, komunistëve dhe grekëve, do t’i hapte rrugë një lidhjeje të fortë mes Ballit Kombëtar dhe grupeve vorio-epirote. Vasil Shahini që njihej si koka e agjenturës greke në Shqipëri do të vendoste marrëdhënie mjaft miqësore me drejtues të Ballit ashtu siç pranohet edhe nga dëshmitarët e kohës.

  Lidhjet mes Ballit Kombëtar dhe grupeve vorio-epirote zbulohen edhe në librin e Bekim Budos “Shërbimi i fshehtë”. Drejtuesit kryesorë ballistë Mit’hat Frashëri, Bahri Omari, Hasan Dosti e Kolë Tromara u lidhën fort me Partinë Liberale Greke. Në krye të kësaj veprimtarie, theksohet në libër, u vunë shërbimet sekrete greke, të cilat organizuan edhe një grup antishqiptar të emërtuar nën siglën Onash ku merrnin pjesë minoritarë të arratisur prej vitesh nga Shqipëria. U ngritën qendra të grumbullimit, përgatitjes dhe stërvitjes të tyre në Pirgo, Konicë, Janinë, Filat e Kostur.

  Duke u përpjekur të shfrytëzojnë luftën në Shqipëri e më gjerë dhe kaosin që mbizotëronte në të gjithë rajonin, grupet vorio-epirote me mbështetje të fortë të shtetit grek programojnë nisjen e një aksioni të gjerë e të përgjakshëm në zona të ndryshme të vendit. Në librin e Bekim Budos zbulohet një takim sekret, për të cilin agjenti Barba Gaqi nga Athina informon se është mbajtur në zyrën e zbulimit grek Delfa në Janinë ku nënkolonel Spiro Lito u dha detyra konkrete grupeve agjenturore që do të hidheshin në Shqipëri.

  Ja fjalët e tij:

  Qeveria greke na ka vënë në dispozicion fonde dhe mjete të shumta të cilat do të shumëfishohen në të ardhmen, gjë që ne duhet ta justifikojmë. Ndërsa ju jeni të përqendruar vetëm në minoritet, lëreni Dhivrin, jo se është fshati im, lëreni Dropullin të cilat janë qendrat tona kryesore, ku mbështetemi, merruni me Vurgun, Pogonin dhe sidomos Himarën dhe ta fillojmë për së mbari. Jemi në kuadrin e rekrutimeve masive, që është parimi kryesor i punës sonë. Ju listat i keni. Për ata persona që na raportuan se janë të lidhur me partizanët, këshillat e tyre t’u djegim shtëpitë, të derdhim gjak. Jam dakord le ta fillojmë me Vasil Dalanin nga Bularati, t’i djegim shtëpinë dhe ta vrasim, pastaj të vrasim Lefter Koljanin nga Koshovica dhe Pandeli Garon nga Selo. Çfarë do të thonë njerëzit tanë në Dropull, në Dhivër dhe në 94 fshatrat e tjerë të minoritetit grek në Shqipëri. Me një gur vrasim dy zogj. Këta që do të vrasim janë tradhtarë të Vorio Epirit edhe pse janë ortodoksë. Kështu, ne forcojmë radhët tona dhe do vazhdojmë me kandidaturat që ju propozoni nga zona e bregdetit, Himarës e deri në Kolonjë.

  Agjenti informon se në takim morën pjesë: Spiro Lito, Lefter Guveli, Anastas Mari, Kico Kufo, Nasho Pilo, Llazi Sidheri, Jorgo Vito dhe Kico Longo.

  Në këtë kohë gjenerali grek, Napolon Zerva, themelon në korrik të 1942 Frontin për Çlirimin e Vorio Epirit i quajtur ndryshe Mavi. Sipas dokumenteve të kohës Vasil Shahini, Jani Diamanti e Jani Vidali dyshohet se ishin drejtuesit më të lartë të kësaj organizate në Shqipëri. Sipas librit “Vendet e dhimbshme të Greqisë – dëshmitarët e Vorio Epirit e Vllehëve”, në 1943 është zhvilluar një mbledhje ku është vendosur bashkëpunimi dhe lufta e armatosur për të çliruar Vorio Epirin.

  Mavi vepronte edhe në kuadër të Edes (Lidhja Kombëtare Demokratike Greke) në krye të së cilës vepronte gjenerali Napolon Zerva. Trupat e së cilit kryen masakra të shumta në Çamëri dhe Jug të Shqipërisë. Mënyra e strukturimit të organizatës Mavi mbetet enigmë, pasi lufta dhe fshehtësia në të cilën vepronte i mundësonte ilegalitet të plotë.

  Ndërkohë, trupat pushtuese italiane të thyera keqazi edhe në Greqi shpallin kapitullimin pa kushte më 8 shtator 1943. Vetëm pas një dite në Shqipëri u vendosën trupat gjermane të cilat nxituan të merrnin nën kontroll gjithë vendin për të penguar një zbarkim të mundshëm të trupave angloamerikane. Në 10 shtator ata kishin pushtuar pothuajse gjithë vendin.

  E ndërsa Shqipëria duhet të përballej me një pushtim të ri, përplasjet mes komunistëve dhe elementëve grekofonë do të ashpërsoheshin duke kulmuar në vitin 1943. Në 17 shtator ditë kur forcat partizane të udhëhequra nga Enver Hoxha hynë në Gjirokastrën e çliruar një ndër të parët që ekzekutohet është pikërisht Vasil Shahini. I njohur për më shumë se 15 vjet si koka kryesore që drejtonte silogjet vorio-epirote në Shqipëri. Vite më pas, në rrethana misterioze, në Greqi do të eliminohet edhe një nga njerëzit më të afërt të Shahinit, Jani Diamanti. Të dy këta ishin edhe bashkëthemelues të Frontit për Çlirimin e Vorio Epirit Mavi.

  Fronti Nacional Çlirimtar me Enver Hoxhën në krye njoftuan aleatët se do të ndiqnin gjeneralin Napolon Zerva edhe brenda kufirit grek si kundërpërgjigje ndaj masakrave që bënë në jug të Shqipërisë. Por misioni britanik ushtroi presion duke frenuar këtë sulm të partizanëve shqiptarë.

  Ndërkohë, në këtë situatë, Balli Kombëtar dhe Lëvizja e Legalitetit tentuan të arrinin një marrëveshje me forcat e djathta greke. Në librin e historianit Beqir Meta zbulohen detaje nga propozimet e bëra nga Mit’hat Frashëri në 10 maj të 1944 për qeverinë greke. Ato janë si më poshtë.

  Meqenëse çështja e lidhjes në formë federative varej nga mundësitë që do të krijoheshin pas luftës, të dyja palët të zotohen që sot se do të jenë të gatshme për realizimin e këtij projekti.

  1. Bazat e lidhjes do të jenë pavarësia dhe sovraniteti i të dyja palëve.
  2. Kufijtë greko-shqiptarë do të jenë dhe do të deklarohen solemnisht ata të 1939.
  3. Bëjmë aleancë mossulmi, difensivë dhe ofensivë, si dhe lidhje ushtarake.
  4. Traktate ekonomike të ngushta mes të dyja palëve.
  5. Do të përpiqemi që sa më parë kjo lidhje të bëhet greko-turko-shqiptare.
  6. Në rast lufte, komanda e përgjithshme ushtarake do të vihet në dorë të Greqisë
  7. Të dyja palët do të paraqiten në Konferencën e Paqes si dy palë me një interes të vetëm duke përkrahur politikën e shoku- shokut. Kosova do të zotohet të mbështesë rivindikimet shqiptare për Kosovën dhe anën e Dibrës, që kështu në kohën e ardhshme të mund t’i bëhet ballë rrezikut skllav.

  Pikërisht në momentin kur forcat legaliste dhe Balli Kombëtar u bënë gati të arrinin marrëveshjen me grekët për propozimet e një viti më parë, Enver Hoxha urdhëroi masakrimin e drejtuesve kryesorë të tyre. Komunistët me këtë veprim prenë çdo fije bashkëpunimi mes forcave të djathta në dy vendet. Enver Hoxha kishte menduar ashtu si legalistët dhe Balli Kombëtar krijimin e një federate, jo me Greqinë e djathtë, por me Jugosllavinë komuniste. Goditja që u bëri Enver Hoxha eksponentëve të Ballit Kombëtar nuk ishte i vetmi shkak që çoi në dështimin e marrëveshjes. Shteti grek nuk ishte i gatshëm të kishte një bashkëpunim të tillë me Shqipërinë. Disa kohë më vonë grekët do ta hidhnin këtë ide të rinovuar dhe me kushte të tjera, të cilat synonin helenizimin e plotë të Shqipërisë së Jugut. Në federatë nuk do të pranohej kurrsesi Turqia, të cilës grekët i druheshin, pasi ndikimi i tyre në Shqipëri mund të kalonte në plan të dytë dhe të parëndësishëm.

  Më 27 qershor 1944, ushtria greke nis masakra të përgjakshme në Paramithi për të vijuar më tej në të gjithë Çamërinë. Brenda një natë të vetme 600 banorë, mes të cilëve edhe gra e fëmijë, u përdhunuan, masakruan e u dogjën për së gjalli. Gjenocidi vijoi në fshatin Parg, ku mbi 200 njerëz të pafajshëm u vranë. Masakra të përgjakshme trupat greke të udhëhequra nga gjenerali Napolon Zerva kryen edhe në Filat e Vanar. Fshatrat u mbytën nga gjaku dhe u mbuluan nga tymi dhe flakët. Spastrimi etnik vazhdoi me vite të tëra me një bilanc përfundimtar tragjik me mbi 2900 të vrarë dhe rreth 2400 çamë të tjerë humbën jetën duke u përpjekur të vinin në Shqipëri. Më shumë se 60 fshatra u dogjën dhe pasuritë u grabitën nga ushtria greke.

  Edhe pas çlirimit të Shqipërisë, Athina u përpoq të shfrytëzonte në interes të politikës së saj aneksioniste edhe zgjedhjet e para në Shqipëri, ato të dhjetorit 1945. Strukturat shtetërore greke dhe silogjet vorio-epirote riorganizuan agjenturat e tyre në jug të vendit, duke u kërkuar prerazi të bënin propagandë kundër Enver Hoxhës dhe të bojkotonin procesin zgjedhor. Qëllimi ishte të tregohej në arenën ndërkombëtare se minoriteti nuk donte të jetonte brenda kufijve të shtetit shqiptar, por të bashkohej me Greqinë mëmë.

  Në shërbim të këtij misioni u hodhën menjëherë në terren shumë nga ish-bashkëpunëtorët e Vasil Shahinit, të cilët nisën të shpërndanin trakte, gazeta, por edhe duke organizuar takime të fshehta ku promovohej ideja e Vorio Epirit dhe kërkohej kundërshtimi i komunistëve, duke mos u bërë pjesë e procesit të 2 dhjetorit. Në trakte shkruhej se votimet duhet të sabotoheshin, sepse grekëve nuk duhet t’u interesonte kush qeveris Shqipërinë, por Greqinë.

  Ne s’duhet të votojmë, por të mendojmë të afrohemi me tokën tonë, këto zgjedhje u përkasin shqiptarëve dhe jo neve, thuhej në traktet që u shpërndanë në të gjithë Jugun e Shqipërisë. Menjëherë pas fitores së komunistëve të drejtuar nga Enver Hoxha, grekët kundërshtuan rezultatin, duke deklaruar se zgjedhjet e zhvilluara në të ashtuquajturin Epir të Veriut ishin absolutisht të papranueshme. Sipas tyre, në votime morën pjesë vetëm 60 për qind e popullsisë që ishte tregues i pavlefshmërisë së tyre. Grekët shkuan më tej, kur në një memorandum dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit i lëvizën edhe më shumë shifrat, duke deklaruar se në zonën e Vorio Epirit abstenimi shkonte nga 50 në 90 për qind. Por këto të dhëna binin në kundërshtim me burimet shqiptare, të cilat njoftonin për një pjesëmarrje në proces të minoritetit grek në masën 92 për qind.

  Menjëherë pas ardhjes në fuqi të regjimit komunist në vitin 1946 me urdhër të Enver Hoxhës, strukturat e Ministrisë së Brendshme nisën një fushatë të gjerë arrestimesh dhe ndalimesh në zonat e jugut, duke internuar disa qindra të dyshuar dhe të afërm të tyre si të lidhur me silogjet vorio-epirote dhe propagandën greke që ushtrohej në këto zona. Aksionet nisin nga Derviçani në Gjirokastër, në Ersekë, Leskovik, Himarë e Sarandë. Një pjesë e të arrestuarve dhe të internuarve ishin të skeduar më parë, pjesë e listave të shërbimeve sekrete shqiptare.

  Dokumentet e kohës flasin për 133 të burgosur dhe dhjetëra familje të internuara. Mes tyre bien në sy mbiemra të njohur që kishin qenë mjaft aktivë gjatë periudhës parakomuniste në lidhjet e tyre me elementë që punonin për agjenturën greke, si: Bollano, Lekas, Tatas, Gumas, Papas, Stefanos e Kostas. Mes tyre edhe shumë mësues të shkollave në Gjirokastër, Poliçan, Llongo etj., të cilët, sipas regjimit, punonin si agjentë të fshehur në shërbim të agjenturës greke.

  Të burgosur

  Dervician
  Kristos Tsamis
  Kristos Liakos
  Gregorios Bezatis

  Kakavi
  Michael Miris

  Pepel
  Aphroditis Makou
  Pavlos Melos
  Vasilios Siskas

  Poliçan
  Andreas Ghoulis
  Christos Ghikas
  Athanasios Terpos
  Stavros Iassonides
  Andreas Rossis

  Sopik
  Konstantine Kontopanos
  Kontantine Ghatzouris
  Panajotis Premikiris

  Përmet
  Panajotis Kiapes
  Spiridon Kostas
  Theodoros Tselios
  Elias Anastadiades
  Pavlos Evangelou
  Georgos Tasos
  Georgios Mitsis
  Sotir Kyritsis
  Theodoros Markou
  Georgios Prontanis

  Nivicë
  Ghikas Papacosta
  Demetrios Photis
  Cosmas Ghourmas
  Elias Ghoumas

  Himara
  Nicholas Katselanos
  Loukas Bolanos
  Stephanos Bolanos

  Dhërmi
  Thimio Melios
  Damianos Zoupas
  Kleanthis Karavelas
  Cosmas Karavelas

  Qeparo
  Manolis Lekas
  Gregorios Alexi
  Ioannis Voglis
  Spiros Gumas

  Palasë
  Ioannis Gherkis
  Antonios Lekas
  Evangelos Giannis

  Korçë
  Stephanos Sekkos
  Stavros Sekkos
  Constantine Sekkos
  Hercules Kyriakou
  Michael Stassas
  Thomas Stassas
  Vasiolios Katounis
  Evangelos Ambesis
  Harallamb Zacharas
  Joseph Zacharas
  Ksenofon Douskos
  Petros Nounis
  Petros Kotokos

  Paralelisht Gjykata Ushtarake e Rrethit Gjirokastër do të niste një gjykim të rreptë mbi 19 prej të arrestuarve në aksionin e mëparshëm nën akuzën e tradhtisë së lartë ndaj atdheut. Të gjithë të pandehurit do t’i nënshtroheshin një hetimi të imtësishëm për veprimtarinë e tyre gjatë luftës e pas saj, por edhe për lidhje të dyshimta me persona që vepronin në lidhje të fshehta me agjenturën greke. Në qendër të hetimit ishin thirrjet që u ishin bërë banorëve të këtyre zonave nga të arratisurit e fundluftës për të mos marrë pjesë në procesin e parë zgjedhor në Shqipëri, e që solli në pushtet komunistët, bashkë me to ishin shpërndarë edhe trakte që kërkonin bashkimin e Jugut të Shqipërisë me Greqinë. Ndër të arrestuarit ishte edhe Vasil Pertali nga Leshnica e Sarandës, një ndër njerëzit që do të rezultonin mjaft aktivë në veprimtaritë e paligjshme kundër shtetit shqiptar në propagandën për Vorio Epirin edhe në vitet e mëpasshme.

  Procesverbal nr. 237 1946

  1. Vasil Pertali, Dhrovjan
  2. Qimon Greka, Leshnicë
  3. Harallamb Lezo, Leshnicë
  4. Papa Stavro Rexho, Dhivër
  5. Teli Harbaci, Dhivër
  6. Filip Papa-Thanasi, Kalivë-Shush
  7. Lluka Prifti, Piqeras
  8. Vangjel Papai (Zisi), Aliko
  9. Stavro Pilo, Aliko
  10. Vasil Llazari, Lukovë
  11. Mihal Llambro, Sarandë
  12. Papa Jani Dashi, Çukë
  13. Loli Papa, Aliko
  14. Sotir Shqevi, Kalive-Pasha
  15. Nasho Pando, Sopik
  16. Kristo Papa Stavro, Sopik
  17. Fane Deneku, Sopik
  18. Koço Qesko, Mursi
  19. Pilo Shqevi, Kalive-Pasha

  Gjatë seancave të gjata gjyqësore, të pandehurit u nënshtrohen pyetjeve të shumta të hetuesve, duke dhënë sqarime mbi lidhjet e tyre me persona të dyshuar si pjesë e silogjeve vorio-epirote në Greqi. Disa prej tyre pranojnë të jenë ndikuar drejtpërdrejt ose jo nga persona të arratisur në shtetin fqinj dhe që për vite me radhë kishin qenë në krah të Vasil Shahinit, të vrarë tashmë që prej tre vitesh.

  Ndjenja e frikës vihet re lehtësisht në të gjitha dëshmitë e të arrestuarve, të cilët pranojnë të kenë qenë pjesë e veprimeve ilegale të silogjeve vorio-epirote në Shqipëri, por mbrohen me faktin se janë manipuluar dhe çdo gjë e kanë bërë pa pasur dijeni të plotë mbi rëndësinë e informacioneve që kanë transmetuar. Ja copëza nga pohimet e disa prej të pandehurve të mbajtura në procesverbalet e hetuesve.

  Sotir Shqevi: Unë isha i tronditur nga ndryshimet politike. Nasho Pando më hapi bisedat e para për Greqinë dhe më vuri në dukje fitimet e reaksionit, duke më thënë se reaksioni do të provokojë Shqipërinë dhe Ballkanin, e prandaj duhet të lidheshim me priftin e fshatit Sopik, i cili lidhej në Korfuz me disa të arratisur, që ishin të lidhur me silogjet e Vorio Epirit. Unë punën time e quaj tradhti, sepse tradhtova detyrën time dhe popullin në favor të imperializmit grek.

  Vangjel Zisi: Unë vetëm një gazetë kam kënduar asgjë tjetër. Më 24 dhjetor 1945 më erdhi Vasil Pertali, i cili më tha se kishte disa broshura për mua dhe Lolin, unë i mora dhe i dogja. Një letër m’u dorëzua nga djali i Vasil Pertalit, vinte nga silogu, kërkonte informata për priftërinjtë, mësuesit, oficerët, të internuarit, rezultatin e votave etj. Unë e grisa dhe nuk u përgjigja se kisha frikë.

  Filip Thanasi: Në muajin dhjetor më thirri Loni Papai dhe më tha se kishin ardhur disa gazeta e ca thirrje për abstenim, unë i thashë që nuk është në interes të popullit të abstenoj. Bashkë me to ishte edhe një letër dorëshkrim që kërkonte informata të ndryshme, mes të cilave sa ushtri kishte në Sarandë, në Konispol e Delvinë. Informatat që jepnim shkaktuan sjelljen tonë para jush.

  Loli Papa: Ne na kërkuan informata, por letrën e shkruan Filipi me Ilia Manon dhe dëgjova që shkroi se në Sarandë ka një brigadë me 1500 ushtarë, në Delvinë një brigadë me 1500 ushtarë dhe në Konispol bashkë me kufijtë 2000 veta. Tjetër gjë nuk i raportuam. Informatat i kishte marrë Filipi, nuk di se ku i kishte marrë, unë vetëm e dëgjova.

  Koço Qesko: Më kërkuan informacion ushtarak për në Bistricë dhe unë iu përgjigja se nga Bistrica e lartë janë 2500 vetë. Informata të tjera që ishin çuar në Korfuz ishin edhe për municionet. 40–50 topa, 15 000 deri në 20 000 mitraloza dhe murtaja 2000 ose 3000.

  Atë Kristo Papa: Informatat i dhamë për bela. Në Konispol ishin 500 shpirt, me veshje të mirë, moral të mirë, ushqehen mirë. Në fshatin Pandelejmon kishte një kompani me 80 veta, në Theollogo ka 800 veta. I shkruam se urat janë të ndërtuara dhe rrugët po rindërtohen.

  Harallamb Lezo: Vasil Pertalit i dorëzova ato pesë letra që më dhanë. Letrat ishin të daktilografuara dhe kishin pseudonimin “qendriqiepitropi vorio-epirotiko-agon” Këshilli Qendror i Vorio Epirit për Luftë.

  Vasil Pertali: 5 zarfe ia dhashë Harallamb Lezos, Pavllo Konomit, Vangjel Zhongës, Foto Grekut, Vangjel Zisos, Cavo Pilos e Loli Papës. Unë zbatova atë që më ishte thënë përmes adresave të shkruara në pako. Unë nuk jam agjent, nuk kam punuar për asnjë.

  Paralelisht e njëjta situatë e nderë e konfliktuale shoqëron edhe marrëdhëniet zyrtare mes Tiranës e Athinës. Më 13 shkurt të 1946-s Greqia shprehet prerazi kundër pranimit të Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Në letrën zyrtare të dërguar nga ministri i Jashtëm grek në OKB theksohet se çështja e Shqipërisë nuk duhet të diskutohet, pasi Greqia është ende në gjendje lufte me të.

  Në të njëjtën kohë, Gjykata Ushtarake në Shqipëri vijonte gjyqin e 19 dhe më 1 korrik të 1946-s jep edhe konkluzionet përkatëse për secilin prej tyre, duke shpallur edhe vendimin.

  “Për veprimtari sabotazhi kundër pushtetit shpallen fajtorë të gjithë të pandehurit, të cilët bëjnë pjesë në grupe të ndryshme të spiunazhit armik”.

  Grupi i Delvinës drejtohej nga Harallamb Lezo, Vasil Pertali dhe Teli Harbaci.

  Grupi i fshatit Dhivër, që njihej me pseudonimin Kallamat, drejtohej nga Pavllo Konomi, Qimon Greka.

  Grupi i Hoxhës drejtohej nga Jorgo Mako me pseudonimin Arqellos. Për përfaqësimin e këtyre grupeve përballë spiunazhit grek ishte përgjegjës grupi i Leshnicës, i cili kishte pseudonimin Efrosini 933.

  Lidhjet mbaheshin me Kiço Filipin, Koço Pertalin, Vasil Llanjon dhe në Dropullin e Sipërm me Aleksi Zhongën. Edhe grupi i Dhivrit kishte lidhje të drejtpërdrejta me Naso Kushtin dhe Dhimitri Maksakulin. Grupi i bregdetit dhe Sarandës drejtohej me urdhra të drejtpërdrejta nga zyra e spiunazhit në Korfuz. Në Lukovë drejtonte Vasil Llazari me Kili Kostën dhe Kosta Bocin. Ky grup kishte bazë edhe në Shën Vasil me elementin Spiro Dajko, në Nivicë përgjigjej Papa Stavro Rexho dhe Naqe Qesarin. Në Piqeras drejtues ishte Llukë Prifti dhe në Sarandë përgjigjeshin Pavllo Llambro dhe Mihal Llambro. Lidhjet e këtij grupi me Korfuzin mbaheshin nga deti dhe si korrierë përdoreshin Gole Prifti dhe Leonidha Mërtiri nga fshati Piqeras, të cilët me ndihmën e elementëve të grupit në fjalë qarkullonin ilegalisht të armatosur. Grupi i fshatit Mursi përbëhej prej Dhimo Koçit, Koço Qeskos, Lilo Stefanit, Kristo Lokoshit, grupi i Sopikut nga Papa Kristo, Andon Sotiri, Kolo Vaso, Vasil Daneko, Sotir Ninos, Fane Denekut, Jorgo Danekos. Grupi i Alikos nga Loli Papai, Vangjel Zisi, Loli Nasho, Llambi Kokali, Cavo Pilo, Ilia Mano. Grupi i Çaushit nga Nani Dellas, Filip Nasho, Petro Loli, Kiço Loli, Panajot Lezo. Grupi i Konispolit Nasho Pando dhe Sotir Shqevi. Ndërkohë elementë të tjerë vepronin në fshatra si Kulluricë: Miho Zisi, Panajot Dalla, Kola Qirio, Andoni Mitro, fshati Çukë: Papa Jani Dashi e Mici Arvaniti”.

  Pasi ka zbuluar këtë rrjet të koklavitur agjenture të lidhur me spiunazhin grek të pasqyruar në detajimin e hetimit, gjykata e përbërë nga kapiteni i parë Bexhet Mema dhe kapitenët e dytë Shaban Idrizi dhe Xhevat Ahmataj, marrin vendimin për 19 të pandehurit. Në bazë të nenit 15 të ligjit numër 41 mbi organizimin dhe funksionimin e gjykatave ushtarake, të 19 të pandehurit shpallen fajtorë dhe armiq të popullit për tradhti të lartë kundër integritetit tokësor dhe pushtetit popullor.

  Nasho Pando, Sotir Shqevi dhe Teli Harbaci dënohen me vdekje dhe konfiskim të pasurisë së luajtshme dhe të paluajtshme. Dënohen me burgim të përjetshëm Filip Papa-Thanasi, Harallamb Lezo dhe Vasil Llazari. 30 vjet burg për Papa Jani-Dashin, Koço Qeskon, Papa Kristo Papa dhe Loli Papa.

  Me 15 vjet burg dënohet Qimon Greka, me 10 vjet Vasil Pertali dhe Cavo Pilo, 6 vjet Vangjel Papai, 5 vjet Mihal Llambro, 3 vjet Papa Stavro-Rexho, 2 vjet Fane Deneku, Pilo Shqevi dhe Lluke Prifti…vijon

  Reply to this comment
 30. Budallenjte dhe plepat behen te gjate September 25, 21:52

  KY qelbesira we shkruan kte pisllek cfaredo eshte coban a grek duhet te dije qe greket I shtyu turku ne ballkan.
  Greket e mutit Jane ardhacake azie Jo arvanitasit.
  Pusht pa atdhe. Arixhi qofshe coban Apo grek je pa identitet.

  Reply to this comment
  • 500 vjet..... September 26, 15:52

   Zoteri !

   Uroj qe te kete sa me pak shqiptare si puna jote PSE?
   .Greku & Turku kane punen e tyre dhe eshte normale te na luftojne per dominim ..
   .
   Problemi eshte se si i pergjigjemi ne atyre dhe sidomos pas fitores se DEMON-KRACISE SALISERBIBERISTE.
   .
   Eshte kriminale qe opinioni shqiptar lejoi shtrigun berishe ne 1992 qe na futi ne konferencen islamike pa pyetur parlamentin..vetem me vendin personal biberishist
   .
   Eshte kriminale qe opinioni shqiptar nuk foli kur u pushtua autoqefalia shqiptare e Nolit nga koloneli janullatos ne gusht 1992. ME MIRATIMIN NE HESHTJE TE BERISHES QE PO HANTE KOCKAT E ENVERIT NE ATE KOHE
   .
   Eshte kriminale qe opinioni shqiptar nuk foli kur salielezserbiberishaj nuk foli kur ne 1993 hoqi ne menyre kriminale bustin e Gjergj Kastriotit kur erdhi OZALI I TURQISE.
   .
   Eshte kriminale qe opinioni shqiptar nuk foli KUR salielezserbiberishaj deklaroi se SHQIPTARET KANE GJAK TURKU…ate qe thote nacertania serbe dhe megalidheja greke..
   .
   Eshte kriminale qe opinioni shqiptar akoma shikon kur falen MYSLYMAT ne sheshin Gjergj kastrioti duke i kthyer bythen atij
   ….
   Kam dhe qindra shembuj te tjere por kaq mjaftojme te themi se nuk eshte vetem greku me turkun qe na kane luftuar ne shekuj..por te keqen me te madhe e kemi brenda dhe ky eshte mender me thane Sali Qenef Biberishaj (pa harruar lobet serb& gerek ne perendim) qe ka bere kete cerekshekulli ate qe nuk e bene serbet ..turqit dhe greket ne 500 vjet

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 September 26, 16:49

    500 vjet…..
    plotësisht të drejtë kur thua”Kam dhe qindra shembuj te tjere”,por është fatkeqsi kur flet vetëm në të shkuarën!fatkeqsi kur mutin e ndan në dysh dhe njëriën gjysëm nuk e përmënd,thjeshtë për ta quajtur ushqim!!
    të gjitha ato që thua për të shkuarën vitet ’90,mund ti thuash dhe në të tashmen!!
    duhet të ndërrosh emrin e tradhëtarit!!vendos tradhëtarin e radhës dhe indiferencën shqiptare në kohën e tashme!!
    po bëre kështu!? nuk ke nevojë të thuash se “Kam dhe qindra shembuj te tjere”,i ke thënë të gjithë!!
    dje na tradhëtuan!
    sot po na tradhëtojnë!
    dje nuk vepruam!
    sot nuk po veprojmë!
    këto tregojmë se na mungon inteligjenca, na mungon aftësia për të mësuar,na mungon mundësia për të ndryshuar qëndrimin tonë sipas përvojës tonë!
    të vetmen aftësi që kemi është qurravitja!!

    Reply to this comment
    • 500.. September 26, 18:23

     Anticensure !
     Perpara se te kundershtojme duhet te themi te verteten cfare po ndodh me ne shqiptaret pas 1992-it.
     .
     Edhe nje njeri normal e kupton qe politika-dipllomacia-mbrojtja-inteligjencia-bankat-financat deri dhe “perfundimi i votimeve” nuk vendosen nga Shqiptaret por nga jashte
     ,Shqiperia gjate gjithe historise dy here ka qene shtet sovran ne kohen e Gjergj Kastriotit dhe ne kohen e Enver Hoxhes 1961-1991 ( pasi perzume ruset nga vlora)
     .
     Fakti qe sot qe qiejt e Shqiperise mbrohen nga avjonet e Greqise me porosi te “Miqve”vetem autocensura nuk e shikon..
     _____________
     Ju akoma mbaheni me thenie folklorike si psh..Populli shqiptar eshte me proamerikani ne Europe fakt ky qe nuk influencon ne faktin se sot Amerika dhe cdo fuqi apo superfuqi ne te kaluaren vlerson me shume poziten gjeografike (gjeopolitika) dhe me shume i intereson serbi-turku-greku qe kane pozita te “shkelqyera” strategjike edhe pse popujt e tyre jane jo miqsore me Perendimin
     ..
     Mbasi ke qejf “update” kape kete mikun ketu poshte:

     .Autogoli i Bashës, takon për herë të tretë lobin grek në SHBA
     Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe deputeti Strazimiri janë takuar me lobin greko himariot të SHBA, duke bërë në këtë mënyrë një autogol politik.

     Kjo për arsyen se lobi greko-himariot i SHBA është tepër aktiv fundit çështjes shqiptare.

     Ata ushtruar presion të fortë ndaj qeverisë së Edi Ramës në vitin 2014 kur ai shpalli ndarjen territoriale të vendit dhe përfshiu një pjesë të Labërisë në Himarë. Ata dërguan në Tiranë tre kongresmenë që përfaqësojnë lobin grek në Kongresin amerikan.

     Por për Bashën, duket se ka rëndësi fakti që ky lob ka një ndikim të drejtpërdrejt në Kongresin amerikan.

     Në takim kanë marrë pjesë Presidenti i lobit greko-himariot, prifti Kozmas Karavellas, anëtari i Bordit të shoqatës Peter Gikurias, Prifti Alex Karloutsos, anëtari i shoqatës Simo Dimas dhe Indrit Nina. Në takim është diskutuar mbi të drejtat e pronave në zonën e Himarës dhe probleme të asaj që ata e konsiderojnë minoriteti etnik në Himarë,
     Lobi greko-amerikan i Himarës është i organizuar përmes shoqatës Himarrioton Society of America. Me sa duket Basha, tenton të kapitalizojë atë që ka bërë për grekët me Marrëveshjen detare dhe ta kthejë atë në një mbështetje politike.

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 September 27, 11:06

      o 500..çe
      a je në rregull kur shkruan??
      a ja ke idenë e medimit tim??
      çfar brambullit me folklor e debilllëqe??
      copë mishi a i ke hedhur një sy asaj që kam shkruar??
      a e kupton atë që kam shkruar??a e kupton se po them se tradhëtia nuk ka mbaruar edhe kur ti përmënd vetëm gjysmën e tradhëtisë??mor debil partiak ai mbi të cilin është ushtruar presion”Ata ushtruar presion të fortë ndaj qeverisë së Edi Ramës në vitin 2014 “po tradhëton aq sa ska tradhëtuar askush deri më sot,edhe të mbeldhur së bashku!!
      mor idiot partiak që i ke sytë qorr fare kur flitet për parti,nëse përmënd berishën e djeshëm,mos harro këtë berishën e sotëm me emrin edvin rama!!
      ky tradhëtinë e berishës po e kanalizon në sasi shumë shumë më të mëdha!!
      -varrezat pa kufizim!
      -rritja e teritoreve minoritare!
      -kuota fikse për minoritarët në administratën shtetrore!
      -kasapana në delimitimin detar!
      -kryetari i SHISH një minoritar grek!!
      çfar do më tepër mor debil??ty të ka zënë sytë folklori partiak i ramës dhe ruç këmbë shtrëmbërit!
      hy idiotë të lindur!!
      po na tradhëtojnë mor idiot!jo vetëm berisha por dhe rama e çamët,bashk me ta!!askujt prej tyre nuk ju intereson shqipëria!!atyre ju intereson PASURIA!
      iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiidiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiooooooooooooooooooooooooooooooooT!!

 31. Eleni & Maria September 26, 14:18

  E keqja e Shqiptareve eshte se nuk lexojme shume per prejardhjen tone por dhe kur lexojme dhe e kuptojme qe mbi ne eshte kryer nje genocid i paster ku kemi arritur qe nga kombi me i fuqishem ne Ballkan sot jemi kthyer nen nivelin e vilajeteve te kohes osmane…nuk ngreme zerin te pakten ne keto forume
  .
  Do marr tre shembuj te pabesueshem mbi Arvanitasit e Greqise nga fisnikja Maria Eftimiu qe thote pa ju dridhur qerpikut nga ekstremistet fondamentaliste greqisht-foles per prejj ardhjen shqiptare te Greqise Artificjale ( i keni ne video)

  SHEMBULLI PARE :

  Disa vite pas revolucjonit arvanitas ne Greqine e Sotme…ne nje ishull prane Athines shkon nje mesues GREQISHTFOLES qe tu mesoje abc-ne nxenesve te vegjel.
  .Per cudi ne klase asnje nuk fliste greqisht ..te gjithe shqip….Mesuesi shkon te kryeplaku dhe i qan hallin dhe ky i fundit i thote..Zoti Dhaskal ! Qe te te kuptojme femijet meso te flasesh shqip pastaj komuniko me nxensit mesimet e tjera…..
  .
  SHEMBULLI DYTE :

  Shkon zonja Marie Eftimiu ne nje qytet te vogel jo shume larg Athines ( para rreth 35 vitesh) futet ne nje dyqan te mikes se saj dhe i bie ne sy nje djale i pashem dhe donte ta intervistonte per studimet e saj dhe i thote me xhentilence: Si te quajne Qirje…….Djali i pergjigjet ..me quajne BUKUROSH…..vazhdon dhe i thote MOS JE I A
  “ARVANITIQIS KATAGOGJIS..mos ke prejardhje shqiptare “….ne asnje menyre i thote Bukuroshi jam safi ELINAS…..dhe djali u largua..
  Pas disa ditesh shkon Bukuroshi dhe takon shitesen se Maria kishte ikur ne Athine…Thuaj asaj zonjes qe jam ARVANITAS(SHQIPTAR) dhe jam krenar per te dhe te me fali…..Pra te nderuar lexues e shikoni sa veshtire e kane shqiptaret e greqise te deklarojne ne publik se jane me prejardhje Shqiptare edhe kur kane emra 101% shqiptare si Bukurosh..
  .
  SHEMBULLI I TRETE

  Profesoresha e nivelit Evropian Maria Eftimiu ne leksionet e saj ne video jep rreth 300-350 mbiemra te sotem qe perdoren ne Greqi qe kane preardhje te paster Shqiptare dhe nese shohim peshen qe ato zene ne popullsine greke perbejne jo vetem shumicen absolute por dhe njerzit me te rendesishem ne politike-kulture-biznese..
  …………….
  PRA keto qe thote zonja Eftimiu jane aq bindese dhete vertetuar shkencerisht qe jo vetem Barka por dhe ky Zharkaliu duken molekula..E fus Zharkalin ne nje thes me Barken se po ben nje ‘DIRTY JOB” qe po barazon zonjen KOCAQI me ca lilipute si Ngjela dhe Barka qe jo vetem shqiptaret shqipfoles por dhe shqiptaret greqishtfoles i njohin si “mikruciko”
  .
  Ky koment i kushtohet si FALENDERIM
  zonjes Kocaqi
  qe nuk ka thene me shume se zonja Eftimiu
  pra qe te jesh grek ( katharos)
  duhet te kesh prejardhje shqiptare ..

  Reply to this comment
 32. Babalja September 26, 16:23

  https://youtu.be/jYKUrmxkLxE

  Ja si e flasin shqipen arvanitasit. Degjojini kenget e tyre te vjetra si kendohen ne shqip.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 26, 17:01

   sipas barkës,ata e kanë mësuar shqipen,thjeshtë për kalim kohe në filoqylin e greqisë!!pra grekë që sdinë asnjë gjuhë ndërkombëtare që ju duhet në jetë,por që mësojnë shqipen,që përveç shqipërisë nuk e përdorin dot kund tjetër!!shpesh,shumë shpesh budallalleku sillet si argument!në rastin e barkës!?demneca zëvëndëson budallallëkun për të argumentuar rracizmin e indoktrinuar në gjak!ose më mirë, në portofol!!

   Reply to this comment
   • 500.. September 27, 15:03

    Autocensure !
    .
    I meshiroj ata qe shajne dhe hedhin gelbaza kunder komentuesve te tjere dhe te japin pershtypjen se jane mbyllur ndonje azil pleqsh dhe i vetmi argetim i tyre jane blogjet e internetit non stop 24/24 Ore
    ..
    Nder komentet tua “unlimited” ti dukesh sikur shan Berishen ( ne fakt je zorre e trashe e tij) dhe nga ana tjeter kryqzon Ramen edhe per krimet e Salihales.
    Te kuptohemi: Nese Berisha ka veprimtari super-kriminale ..Edi Rama pas 2013 shfaqi NJE IMPOTENCE KRIMINALE…..pse ? e kam spjeguar qe ne dhjetor 2013
    ..
    Sepse Vone shqiptaret e kuptuan hilen e anti ambasadorit Arvizi i cili i la Edi RAMES celsat e kashtes..nje shtet te falimentur dhe nje plantacjon droge 28 mije km katrore dhe nje PUSHTET PARALEL I SALI MONSTRES QE NUK KA RAME AS OBAME ( tramp) TA SHKULE NGA VENDI

    1-PRESIDENTI
    2-K/PROKURORI
    3-KRYETARI SHIKUT
    4-KLD
    5-KLSH
    6-70% E ADMISTRATES
    7-VOA E ELEZ BIBERISHES
    8-VATRA
    9- GJYKATAT SHQIPTARE
    10-DONALD LULUSHI
    11-HELMUTI ALEMANIES
    12-KRERET E BANKAVE KRYESORE
    13- MIJRA INVADUESIT E BATHORES
    14-KALI TROJES ILIR MUTA
    15-BANDITET MEDIATIKE 2F (FRANGAJ-FEJZIU)
    Pra me thjeshte Shqiperia eshte e pushtuar nga KOQET E SHKERDHEN BERISHES dhe eshte menxyre kombetare qe kemi nje kryeminister te tredhur ,hallatet e te cilit jane ne bodrume ambasadash.
    _________________________

    Pra ti ben jo vetem gabimin e Arvizuse qe barazoi Krimet e Berishes me gabimet e Rames..por kerkon qe Rama te kete fuqine e Enver Hoxhes kur shqiperia kishte nje shtet si Izraeli qe nuk pirdhte jo vetem per grekun por as per superfuqite
    .Monarko -fashistët grekë kanë gati 25 vjet që deklarojnë se janë në gjendje lufte me Shqipërinë, për arsyen “bindëse” se Italia fashiste sulmoi me armë dhe pushtoi Shqipërinë më 1939-ën.

    Duhet një logjikë të fashistit grek që të gargariset 25 vjet me radhë me këtë ide gjeniale dhe unikale. .
    Por ne e kemi për detyre t’ju paralajmërojmë: uleni bishtin se në rast se do të jeni në aventura do t’ju ndëshkojmë rëndë. Nëse ju do të godisni kufijtë tona, ne do ju kthejmë në kërma.” ka thënë Enver Hoxha..
    .
    E fundit

    Ne te SMS shkofte Edi Rama me gramozet.bracet .ballat dhe pallat por mos harro se kurre nuk jam marre me emra te pervecem dhe po te theksoj (ri-perseris) ate qe eshte me kryesore:
    ..
    …….nga komenti im me siper:

    ### Edhe nje njeri normal e kupton qe politika-dipllomacia-mbrojtja-inteligjencia-bankat-financat deri dhe “perfundimi i votimeve” nuk vendosen nga Shqiptaret por nga jashte
    ,Shqiperia gjate gjithe historise dy here ka qene shtet sovran ne kohen e Gjergj Kastriotit dhe ne kohen e Enver Hoxhes 1961-1991 ( pasi perzume ruset nga vlora)
    .
    Fakti qe sot qe qiejt e Shqiperise mbrohen nga avjonet e Greqise me porosi te “Miqve”vetem autocensura nuk e shikon….pra ky eshte poshtrim kombetar me keq se nje pushtim klasik. ###

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 September 27, 17:02

     nëse mendon kështu” “perfundimi i votimeve” nuk vendosen nga Shqiptaret por nga jashte”?!
     atëherë përse HA MUT??
     përse nuk fut kokën mes shalëve dhe mos shkruaj!
     or 500çe mos je gjë shënja e gojorit ti??
     nga mënyra e të shkruarit,nga kapaciteti mendor duhe të jesh gojor!!

     Reply to this comment
     • 500 September 27, 17:57

      Konstandin Kristoforidhi per te gjetur fjale te reja shkon te tregu fshatareve dhe “pa dashje ” i thyen kacilen me veze.nje plake zevzeke
      .
      Filloi plaka bombardimin ndaj “thyersit te vezeve” i cili i shenonte ne bllok gjithe fjalet banalet te plakes dhe ne fund mesuesi dhe patrioti i madh i dha parate plakes per demin dhe nje faleminderit..nga mbrapa

      .Dhe ti A/Censure ke nje falenderim qe me kete menyre te foluri me jep te drejte duke bere harakiri.

     • anticensurë25642654 September 28, 10:02

      o 500çe ti bëj çtë duash!
      sepuku o harakiri,si e quan ti,do të ishte një veprim i drejtë dhe i mënçur!!
      mënyra e të shkruarit dhe fjalët e veçanta që përdor,më kujtojnë dikë,që më parë ka pasur pseudonim tjerët!!
      nëse nuk je në gjëndje të mbash pseudonimin fillestar,pseudonimin që të njohin të gjithë!?
      më e mira është ta mbyllësh vetë,me sepuku virtual,ose të këthehesh në pseudonimin e dikurshëm!!
      unë do të të këshilloja të dytën!!
      do të të vlersoja shumë më tepër si kundërshtar se sa si një letër një përdorimshe(letër higjenike)!

 33. demo September 27, 15:02

  Zeus ti nuk ke problem temen e debattit,por ke hall ne cdo teme te lartesosh enverin.Per integritetin e kufijve shteterore te shqiptareve(ate qe mbeti nga Londra),me i rendesishem mbetet Preke Cali,qe shpetoi Vermoshin,se Enmveri.Te gjitha “heroizmat patriotike”,qe i referon Enverit,jane CFAQJE TEATRALE.Ne Konferencen e Parisit 1946,fuqite e medha nuk kishin ndermend te merreshin me Shqiperine,as t`i merrnin dhe as t`i jepnin ndonje cope.Greqise i konfirmuan faktin e kryer,perderisa ne asnje cep te fjalimit te tij Enveri yt nuk permendi Masakrat e Spastrimit Ethnik te Camerise.Jugosllavia ishte e kenaqur me ate qe ju kthye nga brigadat partizane dhe Enveri mund te deklaronte krenare me breket plot,:- nuk kemi pretendime territorjale ndaj Jugosllavise.Per me teper perzuri misionin Amerikan dhe i vuri minat luftanijeve Englese,qe Ceshtja e Camerise te mos hapej kurre dhe te varrosej pergjithmone.
  Permend si Heroizem patriotik fjalimin e Enver Hoxhes ne Moske ne 1960.Po kush qe AY BIR KURVE,qe i solli sovjetiket ne Shqiperi,se Stalini deri ne 1946 i dinte albanezet ne Kaukaz.Kush ju lut Zhukovit(me te qara me oiii,,aman ere zhukov se jemi ne goje te imperializmit!) te sillte luftanijet sovjetike ne Pasha Liman,apo SHYQYR QE I SOLLEM,SHYQYR QE I PERZUME)!
  Ti habitesh pse Mao Ce Dunin qe vdiq nga uria,ne luftra te pakuptimta si lufta e Korese,Vietnamit reth 30 miljon kineze,i thone kryetari Mao,kurse Enver Hoxhen e quajne Diktator. Mao per kinezet eshte Perendia vete,sepse e katerfishoi territorin e RP te Kines krahasuar me Kinen e vitit 1936.U mori Kinen verilindore Japonezeve,u mori Mancurine Ruseve,rrembeu Krahinen e pavarur te Tibetit dhe e beri Kinen me 4 Kina.Enveri KA ORGANIZUAR CFAQJE PA BEREQET,si ato rojet e kufirit Indiano-Pakistanez,me teper per ta pare populli ketu brenda telave,se Imperialistet Amerikane dhe social imperialistet sovjetike jane dhjere gazit me ate pupac.

  Reply to this comment
 34. zeusi i shqiptareve September 27, 16:04

  Demo
  respekte per njohurite e tua te thella
  ne histori-gjeografi-letersi
  por e ke koken ne vend te keq.

  Vetem me urrejtje dhe maraz te zi nuk mund ta mundesh Enverin aq me shume qe ke dhe nuanca vampiroidi.

  .Te kam then dhe here te tjera qe Enveri ka qene kundershtari yne i perbashket..por ti dhe armiqte e tij jashte dhe brenda e kthyet ne legjende
  sepse e hoqet Shqiperina nga harta e botes si shtet dhe e kthyet territor me shqipfoles emigrante ne vendin e tyre..e kthyet PLANTACJON DROGE ku ligjin po e ben jo vetem mafia nderkombetare por dhe e rruges si ne Siceline e viteve 60′
  .
  Ka ardhur koha qe qeveria amerikane te njohe enver hoxhen si nje nga armiqte e saj me kurojaze dhe me trima dhe mos te ndegjoje pordhet e MAKARTISTEVE-XHOXHSORRISTEVE ELEZBIBERISTEVE-XHAFERRDEVISTEVE-ESATPSHISTEVE-BERISHISTEVE &EDIRAMISTEVE
  .
  Triologjia greko-shqiptare
  me poshte nuk le vend per koment

  A-
  Ndërhyrja ushtarake që parashikonin amerikanët në Shqipëri

  Në Arkivin Kombëtar Amerikan në Avenunë Pensilvania, Washington D.C. gjendet tashmë i deklasifikuar për studiuesit një prej thesareve me të rëndësishme të historisë Shqiptare të Luftës së Ftohtë. Gjithsesi, operacionet sekrete amerikane duhen parë sipas kohes. Jo më larg se 5 vite nga fillimi i Operacioneve klandestine kundrejt Shqipërisë, oficerët e OSS-së, pararendësja e CIA-s, ishin përkrah Enver Hoxhës në marshimin e fitores në bulevardin e Tiranës. Brigadat partizane e marshonin në këtë paradë të armatosur nga forcat aleate dhe të trajnuar nga një sërë oficerësh të shërbimeve sekrete britanike dhe amerikane. Flamuri sovjetik qëndronte në krah të flamurëve amerikanë dhe atij britanik në marshimin e madh, ndërsa avionët amerikanë “Halifax” fluturonin mbi Tiranë duke shpërndarë fletushka në mbështetje të çlirimtarëve.

  projekti i CIA në 1949: Si do ndërhyhej në Tiranë

  TOP SEKRET
  21 mars, 1949
  Për: PILIGRIM
  Nga: CICERO
  OPERACIONI SHQIPTAR
  Për të rrëzuar qeverinë aktuale dhe zëvendësimin e saj me një qeveri të pëlqyer prej nesh,
  mbetet shumë për t’u bërë në terren, përpara se ne të ndërmarrim hapa konkretë. Ne duhet
  të koordinojmë veprimet tona në momentin kur Ushtria kombëtare greke është fitimtare
  në Epir

  Dosja e panjohur e operacioneve sekrete
  Autorët e projektit: Frank Wisner, drejtues i Drejtorisë Sekrete, dhe James Angelton,
  shefi i Kundërzbulimit.
  Ndërhyrja ushtarake që parashikonin amerikanët në Shqipëri
  Në Arkivin Kombëtar Amerikan në Avenunë Pensilvania, Washington D.C. gjendet
  tashmë i deklasifikuar për studiuesit një prej thesareve me të rëndësishme të historisë
  shqiptare
  të Luftës së Ftohtë. Prej vitit të kaluar, rreth 10 mijë dokumente të
  deklasifikuara hedhin dritë për herë të parë mbi operacionet e Shërbimeve Sekrete
  Amerikane ndaj regjimit komunist të Enver Hoxhës. Dokumentet në fjalë i përkasin
  periudhës kohore 1949 -1955, periudhë kur një prej shërbimeve sekrete më të fuqishme të
  botës përgatiste në fshehtësi të plotë operacionet klandestine ndaj vendit më të vogël dhe më të varfër të Ballkanit, Shqipërisë. Gjithsesi, operacionet sekrete amerikane duhen parë në kontekstin e tyre historik dhe politik

  .B
  ,
  USHTRIA ENVER HOXHES
  “Provokacioni” grek i 2 gushtit 1949, agresion luftarak për pushtim
  Sipas dokumenteve faktike, në sulmin e 2 gushtit 1949, grekët përdorën kundër Shqipërisë ushtrinë me topa, avionë, ushtri tokësore e gjithçka që përdor çdo ushtri që synon të pushtoj një vend tjetër. Ushtria shqiptare, madje edhe populli i cili në regjimin “hoxhist” quhej “popull ushtar e kufitar vigjilent”, iu kundërpërgjigj sulmit pushtues grek, me luftë të armatosur, në mbrojtje të kufijve e trojeve që u sulmuan. Ishte një luftë e përmasave dramatike. Ndërsa Greqia vërsuli drejt Shqipërisë mbi 70 mijë forca të armatosura, mbi 50 avionë, 80 tanke dhe një skalion artilerie me afro 400 gjuajtës, kryesisht topa, shteti shqiptar mobilizoi dhe futi në luftën mbrojtëse 10 mijë ushtarë, ndërkohë që po mbante në gatishmëri edhe 30 mijë trupa të tjerë pranë zonës së sulmuar. Siç dihet, Greqia ka pasur historikisht pretendime e synime për rrëmbim territoresh shqiptare, të cilat në 100 vitet e fundit i ka manifestuar edhe me provokacione e diversione ushtarake, duke tentuar të zaptoj forcërisht trojet shqiptare. Këto diversione e sulme ushtarake, kanë qenë sistematike veçanërisht pas shpalljes së pavarësisë në vitit 1912 dhe sidomos pas vitit 1913, kur “Konferenca e Londrës”, caktoi kufijtë zyrtar shqiptar, duke mbyllur kapitullin e kufijve mes Greqisë e Shqipërisë. Një nga aktet më famëkeqe luftarake greke kundër Shqipërisë, ka qenë sulmi ushtarak i nisur në 2 gusht 1949 në jug të vendit, me objektiv pushtimin dhe aneksimin me forcë të asaj toke shqiptare, që grekët e quajnë “Vorio-Epir”.
  .
  .C
  .-
  KARNAVALET E SALI DEMO BYTHISHES

  Me 10 prill te 1994 i realizua masakra e pergjakur nga skuadro komanda “Pirro 1” Komando përbëhej nga 7 persona te armatosur me armatim te ushtrisë greke Pjesa tjeter qëndroi ne greke.Ne mesnatë u bë krimi, kunder një reparti me 130 rekrute te rinj dhe te parmatosur.Më 10 prill, në orën 02:40 një komando greke prej 8 personash me uniforma të ushtrisë greke hynë në territorin shqiptar, në afërsi të fshatit Peshkëpi pranë një reparti ushtarak. Komandoja vret në befasi ushtarin Arsen Gjini, kapitenin Fatmir Shehu dhe plagos tre shqiptarë. “Këto i keni për Vorio Epirin”, kanë thirrur ndërsa gjuanin. Gazeta “Elefterotipia” publikon lajmin se vrasja është marrë përsipër nga grupi terrorist “MAVI” (Fronti për Çlirimin e Epirit”. Nata e 10 prillit 1994 do të mbahet mend nga të gjithë shqiptarët. Vendi ynë atëherë u gjend përballë një sulmi ushtarak. Një repart komando hyri nga Greqia 4 kilometra në tokën shqiptare. Pasi kishte studiuar më parë planin, njerëzit që mbanin veshur uniforma ushtarake, sulmuan postën kufitare të Peshkëpisë. Bilanci dy të vrarë, tre të plagosur dhe disa dhjetra ushtarë të traumatizuar. Komandoja greke kishte zgjedhur si moment të duhur për të sulmuar, kohën kur i gjithë reparti kishte rënë në gjumë. Dy persona me uniformë dhe maska hynë në korridorin e kazermës. Komandanti i stërvitjes, Fatmir Shehu, u foli të panjohurve, duke u kërkuar të kursenin ushtarët, por ata e qëlluan me armë duke e lënë të vdekur. Më parë maskat kishin ekzekutuar edhe ushtarin Arsen Gjini. Tre rekrutë të tjerë mbetën të plagosur gjithashtu. Nën këcënimin e armëve maskat që flisnin greqisht duke përmendur Vorio Epirin, i mbyllën 130 ushtarët në një dhomë, ndërsa dy oficerë të tjerë i izoluan në një zyrë tjetër. Ky ishte versioni zyrtar i shtetit shqiptar, porse në traktin e organizatës “MAVI” i botuar edhe nga shtypi grek, shkruhej: “Organizata patriotike MAVI, pasi studioi me kujdes kushtet dhe operacionin që do të kryente në janar 1994, i dha urdhër njërës prej skuadrave të saj të armatosura që të godiste një repart ushtarak shqiptar, pranë vijës kufitare. Në orët e para të datës 10 prill, ditë e diel, në bazë të informatave të dhëna nga “Seksioni i mbledhjes së informatave”, skuadra PIRRO-l, e përbërë nga një grusht luftëtarësh, gjendjej në pozicionin e vrojtimit të objektit, në një kodër aty pranë. Sulmi filloi me kapjen e rojes dhe brenda dy minutash, godina dykatëshe e stërvitjes në Peshkëpi ishte në duart e luftëtarëve tanë. Skuadra e mbajti repartin për 20 minuta. Duke ikur, mori me vete 15 automatikë tip Kallashnikov të prodhimit kinez, dy arka me municion, si dhe oficerin e SHIK-ut, të cilin pak më vonë dhe të lidhur me pranga,…

  ——————
  Shenim per demo “atdhekarin”
  Ju bejme me dije se Fredi Beleris jo vetem ishte pjese grupit terrorist te Peshkepise por sa here ka votime ne Himare ai hedh atje kandidaturen dhe ju dem-utet & intelektuhalet dhisni gjak para palikareve te Gerqise dhe jeni trima me kufomen e Enverit
  …Mallkuar fara e kanibaleve “antikamuniste” qe me berishen e tyre e dhjene dhe e dogjen ate vend pergjithmone…

  Reply to this comment
 35. demo September 27, 18:35

  Zeus,c`e ke kete merak qe qeveria amerikane te njohe enver hoxhen,si mik,si armik edhe te dobishem?…Qeveria amerikane nuk njohu Milloshevicin,por ndihmoi popullin e vogel,te neperkembur te Kosoves.E vetmja gje qe pranonte enver hoxha nga Amerika,ishin:DOLLAROT.Enver Hoxha urrente cdo gje Amerikane me ate paranoje,qe urrejne sot ISLAMIKET E ISIS.Kjo Paranoje nuk ju krijua ne pushtet.Kjo paranoje ka lidhje me formimin e tij si PARAZIT.Parazitet fitojne aftesite e kafsheve dhe bimeve parazite per t`u imponuar ne jete dhe kjo me mire se ne Tiranite Lindore,nuk mund te arrihet.AMERIKEN E KRIJOI PUNA.Demokracia amerikane mbeshtetet ne punen dhe guximin e njeresve te lire dhe kurajoze.Kjo e krijoi Ameriken.
  LABOREMOS,shkruan harri fullci ne porten e shkolles teknike.Po enveri nuk punonte,enveri nuk mesonte.Nderimin,Respektin e Intelektualit qe ka lene koken mbi libra,te inxhinierit,mjekut,juristit,Enveri e kerkonte duke u shtirur,duke ju ngjitur bejlereve,pasunareve,agjenteve shoviniste serbe,,,,me vone diktatoreve dogmatike te lindjes komuniste..
  Aaaa zoti Zeus,Amerika nuk ka kesi pacavuresh.Te tille ushunja,qe ju ngjiten popullit Amerikan ne qafe Amerika i pati Mafiozet Siciljane dhe mezi i ckuli.Tani ti thua,qe Amerika te nderoje enverin tend.Po je ne oket ti?Kau terheq parmenden,i thote miza:-dale te te dhjes ne sy!

  Reply to this comment
 36. z sh September 27, 19:23

  Demo !

  Amerikanet kane nje shprehje: “You mess with the wrong people”

  .Qe do te thote se ti me ca lamashe interneti duker sikur keni lidhje me Trampin apo FBI se kush e respekton akoma Enverin ne Shqiperi..kur vete Amerika eshte pajtuar qe nga Mao-Kimi-Hoshiminin ..Kastrot e tjere.

  .Po kush e cane b..uthen ne amerike per kamunizmin ne shqiperi qe vetem i tille nuk ishte ??
  Ketu me shume problem eshte se Brett Kavanaugh-i i futi duart me zor shoqes klases para 40 vjetesh apo dhe ti thua enveri..

  Tani me lejo te bej epikrizen tuaj si kanibal antienverist ne nje kohe qofte ne Amerike apo Europe dine shume pak per Shqiperine aq me pak per Enverin qe ju po i fusni fajet qe nga koha e Skenderbeut..
  Ti demomavria vuan nga jamestrafikantizmi.pra j maniak antikamunist i apsherueshem..

  Kongresmeni amerikan Xhejms Trafikanti si e quajne ne Shqiperi (zyrtarisht: James Anthony Traficant Jr. May 8, 1941 – September 27, 2014) nuk jeton me por Xhejmstrafikantizmi i tij eshte gjalle ne Shqiperi biles edhe me agersiv.
  .
  Nuk eshte sekret te thuhet se ne 2002 drejtesia amerikane e perplasi ne burg per korrupsion me permasa te medha dhe vjedhje fondesh…por nuk eshte ky qellimi i komentit…
  .
  Ky Trafikant me emer dhe me vepra ka qene nje nga zyrtaret amerikane qe ka mbeshtetur banden e Berishes qofte ne 1991-1992 por me denueshmja eshte ne votimet e vitit 2001 qe Saliu i humbi thelle..po keshtu dhe ky fare Traffikanti qe kishte ardhur per ate qellim..
  .
  Ne kohen e largimit nga Shqiperia ne 2001 pasi humbi Saliu i tij jep nje interviste te gazetari Beqir Sina ku deklaron dy cmendurira per nje kongresmen amerikan:
  .
  E para; Me mire i vdekur se sa i majte..
  E dyta: Akuzon Klintonin si kripto-komunist.
  Pra se cfare perfaqsojne keto fjale nga goja e nje kongresmeni amerikan eshte me shume se “bizarre” dhe do ta quaja ” Xhejmstrafikantizem” qe eshte shkalla me agersive dhe antinjerzore e Makartizmit.
  ***
  Duke e lidhur me situaten sot shikohet nje mesymje shumedimensionale te nje fronti kanibalesk “antikamunist” kunder EdI Rames duke u perpjekur ti vene “pullen e kuqe kamuniste” dhe ta egzekutojne fillimisht ne portalet e mediave dhe internetit dhe pastaj me CIZMET E MONIKES dhe MAMURRZAKET E FLAMUT NOKES.
  .
  Kjo duket qarte dhe ne dy komentuesit intelektuali & demo qe jane kthyer ne FABRIKE FEKALESH dhe per fat te keq po krijojne nje efekt bumerang duke zene pothuaj 70-80 te komenteve.
  .
  Kam nje porosi per demo&intelektualin
  .
  Beni kujdes ne shendetin mental se keshtu si keni filluar Xhejmstrafikantizem-in tuaj do ju bjeri ndonje damlla si ky Xhejmsi i Sali Bythishes

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim