Spiropali i përgjigjet zëdhënësit të PPE: Mos e fyej parlamentin shqiptar në emër të Bashës

July 31, 2020 14:35

Spiropali i përgjigjet zëdhënësit të PPE: Mos e fyej parlamentin shqiptar në emër të Bashës

Ministrja e shtetit për Marrëdheniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, reagon ndaj zëdhënësit të Partive Popullore Europiane, Michael Gahler i cili shprehu keqardhjen për prishjen e konsensusit dhe ndryshimin e njëanshëm të Kushtetutës.

Spiropali thotë se dikush duhet t’ia shpjegojë zëdhënësit të partive simotra të Partisë Demokratike në Parlamentin Europian, se Parlamenti i Shqipërisë nuk është as i njëanshëm, as në varësi të ndonjë familjeje partiake në Bruksel.

Ajo thotë se parlamenti ynë ka shumicë dhe opozitë, ndërsa opozita me gjuhën e së cilës flet zotëria i nderuar, ka “djegur mandatet” si asnjë parti tjetër në historinë e PPE.

“Ajo nuk ka as monopolin e opozitës shqiptare, as ndonjë të drejtë hyjnore mbi Parlamentin e mbi qeverinë e Shqipërisë. Me këtë rast e ftoj modestisht zotin Gahler të mos e fyejë në emër të Lulzim Bashës dhe si Lulzim Basha e partia e tij extra-parlamentare, as Parlamentin legjitim, as qeverinë e as opozitën parlamentare të Shqipërisë, e mbi të gjitha të mos e fyejë popullin shqiptar. I cili në shumicë dërrmuese kërkon hapjen e listave zgjedhore për të shprehur me votë preferencën jo vetëm për partinë, po edhe për kandidatët për deputetë. Jam e bindur që zëdhënësi i PPE nuk ka aspak qëllimin të jetë fyes, por fatkeqësisht gjuha e tij është fyese”, thotë Spiropali.

Nga ana tjetër, ajo shpreh bindjen se zoti Gahler nuk e di që me ndryshimet kushtetuese, është futur Shqipëria në kornizën e botës së OSBE/ODHIR, ku sipas saj, asnjë vend nuk e ka formulën “Frankestein” të koalicioneve parazgjedhore që kishte Shqipëria deri dje.

Po ashtu shpreh bindjen se nëse ai do të gjykojë procesin dhe produktin e këtyre ndryshimeve, nuk do të jetë dot kaq i përputhur me Lulzim Bashën dhe pretendimet absurde të Partisë Demokratike.

Së fundi, ajo i thotë zëdhënësit të PPE, se Shqipëria është shumë e vogël për përçarjen e madhe politike, për të cilën sigurisht ai nuk ka asnjë faj, po të cilën ai s’ka pse e ushqen me deklarata si e sotmja.

“Me siguri nëse ai do të kishte pyetur edhe përfaqësuesit e vendeve mike të Shqipërisë këtu në vendin tonë, të cilët e kanë ndjekur nga afër procesin, nuk do të kishte folur si Lulzim Basha duke nxitur përçarje, po do të kishte folur si ata, duke nxitur dialog e bashkëpunim për reflektimin e ndryshimeve kushtetuese në Kodin Zgjedhor. Ne kemi qenë, jemi dhe do të jemi për dialog gjithëpërfshirës, kështu që Lulzim Basha dhe Partia Demokratike, në vend se të kacavirren pas pasqyrave dhe shajnë e mallkojnë me një gjuhë që s’ka asnjë lidhje me vlerat e me etikën e PPE, duke abuzuar me deklaratën e zotit Gahler, janë të mirëpritur të na bashkohen në çdo kohë”, deklaron ndër të tjera Spiropali.

 

l.h/ dita

July 31, 2020 14:35
Komento

31 Komente

 1. Rrospia e Salehut July 31, 14:48

  PDLB kerkon ndihmen e motres se madhe dhe motra e madhe na zbrazi barkun…..
  Tamam si ato kurvat qe shajne njera tjetren.

  Reply to this comment
  • korçari July 31, 17:37

   Meshire per injorantet qe shkruajne ketu poshte dhe injoranca nuk ka brire kur merresh apo shan personin dhe aq me shume nje grua dhe nuk replikon me permbajtjen e shkrimit ,ku une peronalisht e shoh pozitivisht konkurimin e seciles parti veçmas apo ne nje liste te perbashket pasi nuk mund t’a kuptoj se Mediu,Ndoka,Duka,apo Idrizi te perfaqesojne partite e tyre dhe te zgjidhen me votat e PD-se.Pra dhe ne te kthehemi ne “normale” dhe ne kete drejtim.

   Reply to this comment
   • mirel July 31, 18:34

    Po kush je ti moj vrrome e Dules, qe na paske te drejten te meshirosh te tjeret. Shko shiko veten vrrome e Ramutit, se ju duhet meshira per ato qe po i beni ketij populli.
    Denimim kapital e keni pak

    Reply to this comment
   • Zzz.. August 1, 08:04

    Bravo korcar bej detyren se kurvat kurven e mbron
    Ne rezik e ne nevoje kurva kurven duhet ta mbroje
    O korcar nga gjergjevica

    Reply to this comment
 2. ? July 31, 14:49

  E mer ti, e kishte qujt edhe Don Kishot dhe kish dash me i i bo edhe i film.

  Reply to this comment
 3. Tom July 31, 14:58

  Mire ja ke bere ketyre te shkerdhyerve te BE, PPE a si quhen.
  Por qe jeni dhe ju si Rilindje te shkerdhyer, dhe kjo dihet po aq mire sa edhe opozita eshte po aq e degjeneruar sa ju.

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati August 1, 05:08

   Na qenka Parlaqment ky Parlamenti jone, ku Opozita nuk ekziston ,
   por ka vetem nje me nder Opozite, te emeruar nga Rama,
   dhe keshtu paskemi nje Parlament ,
   qe duhet quajtur Parlo-lo

   Ky Parlament eshte si Parlamenti ne kohe te Dulles

   Reply to this comment
 4. Bureto July 31, 15:33

  Përgjigje e merituar!
  Të lë një shije të hidhur fakti që ka segmente në qarqe të caktuara të politikës europianë, edhe të tillë që u ngjajnë atyre provincialë shqiptarë. Ne kërkojmë që të bëhemi pjesë e familjes së tyre, por këto lloj piruetash politike prej tyre, jo më favor të shtetit dhe popullit shqiptar, por në dobi të interesave politike të ditës të indivudëve të aktuar, nuk të lën shije të mirë, ose ndryshe nuk të ngrohin.

  Reply to this comment
 5. Plaku July 31, 15:51

  Znj. Spiropali me lejo nje kompliment: Je grua e bukur dhe tejet inteligjente por vetem ne nje rast.
  KUR NUK HAP GOJEN

  Reply to this comment
 6. intelektuali July 31, 15:54

  Pse eshte bere si nje plake verdhacuqe si ftyre e keqe “Rrezik Vdekje” hajdutja Elisa Spiropali qe e di gjithe Bota qe kjo hajdute e Doganave shqyptare dhe bedele besnike e Rilindjes Enveriste si nje Skenderbeshe servile e Partise, Edvin Droga e ka leshuar pa frena per te hedhur llogje halabaku mbi Parlamentin Evropian,

  njashtu:

  SIC SHAU DHE MALLKOI ME LIBER SHPIE EDI RAMA PRESIDENTIN AMERIKAN, DONALD TRUMP DO KOHE ME PARE NGA CNN ME POROSI NGA MAFIOZI GEORGE SOROS?

  Kur do te hane pyka llogjike keta hajdute te Rilindjes Enveriste?

  Reply to this comment
  • Ai qe di ti July 31, 18:02

   Doli dhe Lehaqeni Bythqire INTELEKTHALEJA nga Amerika ku ndodhet, per te vjelle nga Gojebytha e tij per cilindo….sidomos nuk rri pa permendur Enverin e tij “te dashur”..qe i kujton kohen e “lumturise” ne mizerjen e tij intelektuale…Diskuto si njeri mor Plehre psiqike mizantrope…Phu Mi(Kos)trec muti…vetem keshtu flitet me ty..

   Reply to this comment
   • intelektuali July 31, 22:35

    Ja keshtu si halabak dhe rrugac e anatemoi Edi Rama Presidentin amerikan Donald Trump nga CNN me urdher nga George Sorosi, por te paktem mori nje dore me leka dollaro USD,

    PO TI O KARAGJOZ SA ASPRA TE KANE PAGUAR QE TE HEDHESH JASHTEQITJE RRUGACI NE KETE FORUM TE NERUM SA HERE DEL INTELEKTUALI ME KOMENT?

    Pty race e keqe rrugacesh qe nuk kane asnje argument llogjik, por dine te shajne me “kar dhe pidh” ne planin personal si halabake ordinere.

    Reply to this comment
    • Ai qe di ti August 1, 09:41

     Sepse je nje Plehre i vetquajtur Intelmut qe nuk komenton shkrimin por anatemon dhe ofendon shkruesin gjithmone si nje Enverist gojehale dhe sa per bythqire,qe je, ta ka thene Dauti shoku jot i qelise dhe Drejtori…qe e di ti….te fala Trapit dhe Cjapit atje ku je ne Amerike dhe mos na caj trapin neve ketu ne Shqiperi mor bythmuti Mis(kos)trec…

     Reply to this comment
  • Te tille jini , sa here qe hapni gojen July 31, 18:54

   Ore m*t , se “intekte..”. , nuk afrohesh gjekundi , a e sheh perse flitet ketu , qe personalizon e i versulesh si i terbuar kesaj zonje , duke dhene konsiderata bajate prej alabaku, ndersa problemin qe flitet ketu , as guxon ta prekesh ?! Cfar shtazesh jini mes nesh , qe po ia nxini jeten ketij populli , ne kembim te honorareve qe merrni nga sherbimet e huaja ?! Idjot me gjith ato qe mban veshur ! ! !

   Reply to this comment
   • intelektuali August 1, 07:10

    SEPSE:

    Skenderbesha e Edvin Droges, eshte HAJDUTE e Doganave qe me fjale te tjera do te thote eshte HAJDUTE e lekave te Buxhetit te Shtetit, qe me fjale te tjera do te thote se Elisa Skenderbesha e Edvinit vjedh te gjithe shqyptaret duke bere servilin e Bosit Kryehajdut te shqyptareve dru me pre, qe ja ka nxirrre jeten shqyptareve me hajnine e tij antikombetare me Lukunine e Bashkim Ulajt dhe ndertuesve pas tij qe i kane lene ne qiell te hapur shqyptaret dru me pre pas termetit te Zotit qe i kane bere Edvinin dhe Spiropalin dhe gopin e semes e tij si miliardere amerike jo me honorare shkjau, por me lekat e gjithe popullit tone mjeran dhe budalla,

    BYTHQIRE JANE TE GJITHE BABALLARET TUAJ QE MBUSHEN LUMENJ ME GJAK NJERIU TE PAFAJSHEM DHE QE NUK JANE NDESHKUAR AKOMA NGA DREJTESIA,

    perkundrazi:

    Shikoje Kryeministrin e Shqypnise te Turpit dhe te Rezilit qe kerkon t’i beje homazhe babait te tij vrastar, KILLERIT te Enverit Kristaq Rama qe vari ne litar Havzi Nelen, mikun e intelektualit disa muaj para se te binte Muri i Berlinit per te trembur protestuesit qe kishin filluar te ngriheshin nga renia e komunizmit ne gjithe Boten njeheresh, shikoje kete Kryeminister shqyptar karagjoz qe kerkoi te ndaje me Gjarperin Hashim Thaci Kosoven si:

    BYREKU NE TEPSI

    Duke u ulur ne terrin e nates ne tavoline me Vucicin e Serbise per interesat e xhepit te tij si miliarder pa punuar asnje dite ne biznesin privat,

    dhe:

    Pastaj llap dhe hidh sa te duash jashteqitje enveriste per honoraret nga sherbimet e huaja qe mer intelektuali qe tregon vetem te verteten ne gazeten e nerume DITA, plot dhe perplot me BOLE fanatike te Enverit dhe Edvinit me Lukunine e Spiropaleve HAJDUTE me cizme nga pas.

    Reply to this comment
 7. Ethem Lalaj July 31, 17:21

  DITA:Keta depute Gjerman si ky..e Kriçbauni…qe mori pjese ne çarden e Lulit ne 2017 po e perishin me keq PD.Se po te ishin ne rregull keta “miq” PD nuk do Benin marrzira.Keta dhe gazeta BILD nxiten tymnajen e videos 339,184 per vjedhjen e votave te PS kur votat i kan vjedhur me shume militantet e PD+LSI.
  -Ky..thot se nuk pati konsensus…po a mund te behet dialog e konsensus me Sb..!?
  -Zotrinj Gjerman:Mos degjoni LulSaline se do fitoni urrejtjen me te madhe nga populli Shqiptar.
  -Se dhe ju deputetet Gjerman nuk jeni ne nje mendje.Njerì i bie gozhdes e tjetri patkoit.Degjoeni me mire Kancelaren tuaj e miken tone-MERKEL.

  Reply to this comment
  • mirel July 31, 18:36

   More shoku Ethem, pse nuk paska qene kaq e keq PDja sac eshte sot?
   Ju ta ktheni te zezen te bardhe dhe te bardhen te zeze tepke sic ju udhezon Ramut bajga.
   Kur te shkul mustaqen e djathte, zbraz topin e djathte, kur shkul mustaqen e majte, zbraz topin e majte

   Reply to this comment
 8. tomorraku July 31, 17:25

  Pergjigje dinjitoze ndaj nji nepunesi burokrat qe nuk respekton organet ligjvenese te nji shteti sovran!

  Reply to this comment
 9. USA July 31, 17:27

  Gahler eshte GAY, ai ka flamur tjeter si simbol ate te LBBT, keta jane miqte e Bashes.

  Reply to this comment
 10. shtetas shqiptar July 31, 17:33

  Bravo moj Spirop…i! Nuk i takon askujt te fyej parlamentin e diplomave fallco…por ti dil ca andej nga Sheshi Skenderbej tani ne mes te vapes e thur himne per Ram Skenderbeun e shekullit ku jetojme.

  Reply to this comment
 11. Agim Anastasi July 31, 17:42

  Bravo Z. Spiropali. Nje pergjigje e merituar per nje politikan te djathte e injorante qe ne vendin e tij, askerkush nuk do bisedonte me njerez ne rruge. Por une do te keshilloja zonje, Ty dhe Ramen, mos i merni seriozishte perendimoret dhe mos u lodhni tju jeni pergjigje ,se nuk ja vlene. Jane njeres iformal qei sherbejne iformalitetit ne politike ndaj kaloi me te qeshur. Me e cuditshme eshte kur na japin mesime per demokraci, kur ne vendet e tyre demokracia eshte mall, kush ka lek e blene te tjeret me gishte ne goje. Z. Gahler, zonje, po ta them une qe jetoji ketej ne perendim prej 30 vitesh, ne shkolle ka mesuar vetem euron dhe bankenotat, e formulen 1+1=3. Ne se i thua nje perendimori dicka te re ne lajme apo letersi apo per nje filozof, pergjigjet , interesit mua jo. Po kjo bote per fatin tone te keq po shkon pas e nuk ja vlene te pergjigjes Z. Spiropali. Kryeministri te ruhet nga keta tipa,pasi shkojne direkte ne gjykate per demshperblim sic eshte rasti i italianit qe kerkon milionat. Me keta ka vetem nje pergjigje,po , po. Keshtu mendon ti.

  Reply to this comment
 12. XXXL July 31, 17:57

  Shum mirë veglave të kapitait financiar

  Reply to this comment
 13. PO , PO July 31, 18:37

  Nuk kam pasur ndonje here simpati per juve znj.Spiropali , por kesaj radhe mendoj se kini vepruar drejt dhe kjo perben raste te rralla dinjitoze te pushtetareve tane .

  Reply to this comment
 14. Gzim Kulufi July 31, 19:03

  Po sikur e nderuara Spiropali lindi nje femije para pak muajsh! Kujt ia le kjo femijen tani? Respekton kjo favoret qe ligji i jep per rritjen e bebit, apo ka punesuar ndonje dado ne te zezw?!..

  Reply to this comment
 15. Hosteni July 31, 19:37

  Termet znj. Spiropali…termet.

  Reply to this comment
 16. Om July 31, 19:43

  Parlament kerperat

  Reply to this comment
 17. Dori July 31, 20:42

  Bravo Spiropali! Keshtu e duan parazitet e administrates se PPE-se qe u pelqen mjalti i eurove te hajdutit te Rruges se Kombit Lulezim Basha!

  Reply to this comment
 18. Lili July 31, 21:06

  Le ridicule ne tue pas!

  Reply to this comment
 19. intelektuali August 1, 07:11

  BOLE karagjozesh, ja ta thote intelektuali pse e sulmon pa meshire Skenderbeshen Spiropali te Edvinit,

  SEPSE:

  Skenderbesha e Edvin Droges, eshte HAJDUTE e Doganave qe me fjale te tjera do te thote eshte HAJDUTE e lekave te Buxhetit te Shtetit, qe me fjale te tjera do te thote se Elisa Skenderbesha e Edvinit vjedh te gjithe shqyptaret duke bere servilin e Bosit Kryehajdut te shqyptareve dru me pre, qe ja ka nxirrre jeten shqyptareve me hajnine e tij antikombetare me Lukunine e Bashkim Ulajt dhe ndertuesve pas tij qe i kane lene ne qiell te hapur shqyptaret dru me pre pas termetit te Zotit qe i kane bere Edvinin dhe Spiropalin dhe gopin e semes e tij si miliardere amerike jo me honorare shkjau, por me lekat e gjithe popullit tone mjeran dhe budalla,

  BYTHQIRE JANE TE GJITHE BABALLARET TUAJ QE MBUSHEN LUMENJ ME GJAK NJERIU TE PAFAJSHEM DHE QE NUK JANE NDESHKUAR AKOMA NGA DREJTESIA,

  perkundrazi:

  Shikoje Kryeministrin e Shqypnise te Turpit dhe te Rezilit qe kerkon t’i beje homazhe babait te tij vrastar, KILLERIT te Enverit Kristaq Rama qe vari ne litar Havzi Nelen, mikun e intelektualit disa muaj para se te binte Muri i Berlinit per te trembur protestuesit qe kishin filluar te ngriheshin nga renia e komunizmit ne gjithe Boten njeheresh, shikoje kete Kryeminister shqyptar karagjoz qe kerkoi te ndaje me Gjarperin Hashim Thaci Kosoven si:

  BYREKU NE TEPSI

  Duke u ulur ne terrin e nates ne tavoline me Vucicin e Serbise per interesat e xhepit te tij si miliarder pa punuar asnje dite ne biznesin privat,

  dhe:

  Pastaj llap dhe hidh sa te duash jashteqitje enveriste per honoraret nga sherbimet e huaja qe mer intelektuali qe tregon vetem te verteten ne gazeten e nerume DITA, plot dhe perplot me BOLE fanatike te Enverit dhe Edvinit me Lukunine e Spiropaleve HAJDUTE me cizme nga pas.

  Reply to this comment
 20. Donika August 1, 15:12

  Ky parlament mund te propozoje edhe ndryshimin e Heroit Kombetar nga Skenderbeu tek “Skenderbeu i Spiropalit” dhe “Kerperata” me shoke dhe shoqe e votojne . Ja sa ta propozoje Spiropali ne shtator me pretekstin se Skenderbeu eshte demode tani. Ka sherbyer si burim frymezimi per kohen e Rilindjes por tani m.q.se kemi “Rilindje” te re na duhet dhe nje tjeter burim frymezimi, kush mund te jete tjeter vetem se “Skenderbeu i Spiropalit” . Mallkuar qofsh Lulzim Basha per keto figura qe i ka opozita parlamentare aktualisht ne parlament. Me kerku 50 figura kontraverse ne gjithe Shqiperine nuk i kisha gjete me te kompletuar se keta qe jane ne parlament.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim