Spo ia del dot me stresin? Martohu

July 17, 2019 17:48

Spo ia del dot me stresin? Martohu

Nisur nga fakti që e shohim martesën si një përgjegjësi shumë të madhe (në fakt është) kemi krijuar bindjen se të lidhësh kurorë për vite me radhë duhet të jetë tepër stresuese. Ndonëse martesa nuk është ajo çfarë shohim në poema apo filma romantikë, falë saj (sipas shkencës) ndihemi më pak të stresuar.

Kështu, nëse ende nuk i keni bërë dot ballë stresit merreni në konsideratë si mundësi. Një studim interesant pati nën shqyrtim 572 të rritur nga mosha 21- 55 vjeç. U vu re se personat të cilët mbanin unazë martese ishin më pak të prekur nga stresi, kjo përmes bshkëpunimit në çift. Ndaj, përtej shakave që bëhen në përditshmëri me martesën, kjo e fundit ju ndihmon të ndani me partnerin gjendjen tuaj dhe të këshilloheni duke e tejkaluar situatën.

Shkurt, martesa ul nivelin e kortizolit, hormonit të stresit, i cili lidhet drejtpërsëdrejti me sëmundjet e zemrës dhe kancerin.

l.h/ dita

July 17, 2019 17:48
Komento

14 Komente

 1. Jam divorcu i lumturuar e s'po dona persri me ra m'shtres July 17, 18:34

  Martesa i mbyll dyrt Romantikes
  pasioni shuhet ,
  e mo per te s’po t’krruhet !
  dashnia mar ta marsha , ajo ta mban ngrit nat e dit
  menjen ke takimi ,
  pushimet ne X ishell ,Karibig avntrue puro .

  shka pa don me Martes oj Loqke ???

  Reply to this comment
 2. Vasili July 18, 12:22

  Nje artiste e bukur,por mendjelehte e operas se Parisit, i propozonte martese, dikur,filozofit francez Deni Didero,i cili kish nje fytyre te shemtuar, duke i thene:
  Mendoni zoteri,cfare lumturie do te perjetojme me femijet tane,me mendjen tuaj dhe me fytyren time.
  Dhe pergjigja e filozofit:
  Por sikur ata te lindin me fytyren time dhe mendjen tuaj?
  Prandaj dhe martesen e perkufizon bukur fjala:
  Jete bashkeshortore.Varet nga fati me te cilin te bashkon.

  Reply to this comment
 3. Dhe per rastin kur perball jane dy persona te pashem q'i ngjajn njoni -tjetrit ? July 18, 14:59

  Mashkulli duke ja ngul syt mrena ne te sajen

  i thot ;

  “Te du-e fort ,ashtusi ti s’me kupton dot,

  por i druem ksaj bukuris tande, atyne syve ,

  duke dit

  qe Fati (ne Jete) eshte gjithmon zhgenjyes ” 😛

  Reply to this comment
 4. Martesa kunder Stresit ? che sciocheze ! July 18, 17:00

  Noce nn C’e !

  —–

  Martesa eshte nji art Ekosistemi ne te cilin viktimizohet

  jopak ndjenj ,qe ne fund te rruges …kur kthen koken pas ,
  sinqerishte nuk ja vlen .
  —-
  Me mir jetosh nji emocion si ne mjergull iluzionar i pasigurt,,
  se i zhgenyer ne jete !

  Per fatin e mir sot ,

  thyerja e tradicionales Marteses nuk perben me
  asnji Tabu ,
  fale nji Ere te re ,ne jeten tone ,qe mundet te jetosh
  bashke edhe pa ate Formalitet ,
  nqs beson ne ate qe ke perball ,

  -ashtusi edhe zgjedhjet te cilat jane shume te medha .
  Nuk u kuptove sot me X -qendruar varur gjat me tel, pa tingull ,[ Don’t Worry Be Happy ]
  jeta te afron shance nga me te larmishmet e suprizuese ,
  sapo te del perpara Y-i …
  kush kerkon e gjen ate qe i shkon e ploteson 🙂

  ( Cosa della vita )

  Reply to this comment
 5. Bote Trishtuse ...mashtruese ,zhgenjyese ngul thell ,deri ne kock July 18, 17:48

  Nuk mund te harroj

  Ate Circe-n qe njoha diku -dikur rastesihte ne X Forum

  me nji Definicion Lapidar per Fatin tone !!!

  Ku shkruante ;

  ” Te tjer Duam ne jete ,

  te tjer na Duan;;

  te tjer Martohemi …! ”

  ( Keshtu ngjan nji Bote/ Shoqeri e deshtuar ) 😉

  Reply to this comment
 6. Ma va ... July 18, 18:35

  traplliqe shqiposh pa fund

  Reply to this comment
 7. Ate thuaj ... July 18, 20:03

  U dashurova marreziishte mbas
  Fantazmes ne nji ender e vecante qe s’e kisha pas kurr me par ! ,
  ishim aq te lumtur deri ne castin kur
  hipem ne Altar …

  kur un i futa Unazen

  e cila ra poshte ne toke e duke u rrotulluar humbi diku ne erresiren jashte endres …

  Zgjim me te trishtuar s’kisha jetuar ndonjieher .
  Nuk doja ta besoja qe ishte vetem nji ender dhe vazhdoja te kerkoja Fantazmen ne erresiren memece e pashpirt

  Reply to this comment
 8. Imagjino kur k prara Amoren zemres ,atee qe ke vite qe te shoqeron ritmin e brendshem July 19, 13:16

  dhe ti ulur e gjunje para saj ,

  duke ja puthur ate vendin ,,,ku do t’i fusesh Unazen

  dhe i thot ,

  Me Ty Amor Mio do martohsha ne cdo moshee ne cdo kohe ,

  ne lufte apo paqe ,ne mes shkretetires e xhungles

  ms stuhis kudo ajo t’a perplase ,

  mbas se cilees do lind Dielli …

  Sole Te ,

  deri sa jeta te a nndaje …Ti Amo

  Reply to this comment
 9. Imagjino kur k prara Amoren zemres ,atee qe ke vite qe te shoqeron ritmin e brendshem July 19, 13:18

  dhe ti ulur ne gjunje para saj ,

  duke ja puthur ate vendin ,,,ku do t’i fusesh Unazen

  dhe i thot ,

  Me Ty Amor Mio do martohsha ne cdo moshee ne cdo kohe ,

  ne lufte apo paqe ,ne mes shkretetires e xhungles

  ms stuhis kudo ajo t’a perplase ,

  mbas se cilees do lind Dielli …

  Sole Te ,

  deri sa jeta te na ndaje …Ti Amo

  Reply to this comment
 10. Me cilen te Martohem mi Goce ? July 19, 18:47

  do ta beja me kenaqsi 😉

  Reply to this comment
 11. BK July 21, 06:01

  Kur gjen shpirtin binjak, gjate marteses je me pak i stresuar.
  Kur martesa deshton, stresi rritet.
  Stresit nuk i shpetojne as beqaret.

  Reply to this comment
 12. ...ne cilin Plazh fshihet ajo magji ? July 22, 16:58

  Oh Dio … che fatica
  in cerco della …una Stella
  cji lo sai dove sta nascosta 😉

  amoooreeeeeeeeeee )))

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*