“Standal”… frikë nga e bukura

April 15, 2019 12:31

“Standal”… frikë nga e bukura

Sindroma“Standal” është një gjendje e përkeqësuar psikologjike që manifestohet përpara veprave të artit me mjeshtëri të hollë dhe bukuri estetike, ekspresive dhe të pasura me simbolizëm. Kjo gjendje shkaktohet më së shumti gjatë vëzhgimit të veprave të ekspozuara në një mjedis të mbyllur dhe të kufizuar.

Takikardia, ndjenja e zbehjes, konfuzioni mendor, euforia e pakontrollueshme dhe madje halucinacionet, janë ndër simptomat më të zakonshme që karakterizojnë sindromën e Stendhal.

Viktimat e sindromës Stendhal janë turistët që vizitojnë qytetet e artit, siç është Firence apo Parisi. Çuditërisht, italianët janë më pak të predispozuar të vuajnë; pasi të gjithë jetojmë në atdheun e artit dhe kjo është e natyrshme për kulturën e tyre.

Më të predispozuar për të përjetuar sindromën Stendahl janë të rinjtë me një nivel të lartë arsimimi dhe që udhëtojnë vetëm.

Sipas ekspertëve udhëtimi në vende kaq të bukura mund të shkaktojnë emocione të forta dhe për pasojë është një levë e rëndësishme për të shkaktuar sindromën.

e.t./dita

April 15, 2019 12:31
Komento

1 Koment

 1. b rr rr rrrrrrr ...sa frik April 15, 12:59

  ma dove sei bella mia …
  ti lule qershie ne lulezim,
  lem te te nuhas aromen tende ,
  te ndjej ate ngrohtesi te but buze ,
  njomur nga ajo ves para se dielli te ngrihet lart ,
  me penelin ne dor te pikturoje nudo ,
  deri naten von atyre neteve me hene ,deri ne agim
  e nektarin e frutave te shijoj … 😛

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*