Gazetari britanik: Enver Hoxha ktheu një feudalizëm klanor në shtet modern

September 2, 2018 07:42

Gazetari britanik: Enver Hoxha ktheu një feudalizëm klanor në shtet modern

Gazetari britanik i “The Guardian”, Jonathan Steele ka komentuar librin e një gazetari shqiptar për Enver Hoxhën.

“Nëse ishte apo jo një tip i dhënë pas femrave, libri ofron bollëk faqesh për të provuar se Hoxha ishte një tiran,” ironizon Steele autorin B.Fevziu.

Më pas, Steele shkruan:

“Antipatia ekstreme e autorit ndaj Hoxhës si person, dhe ndaj komunistëve në përgjithësi, e ngushton shkrimin e tij në kritika. Nuk ka asgjë për progresin social dhe ekonomik të Shqipërisë në 15 vitet e para të sundimit komunist dhe transformimin e vendit nga një diktaturë feudale dhe klanore, në një shtet modern me tharjen e kënetave, zhdukjen e malarjes, betejën e suksesshme kundër analfabetizimit, zgjerimin e shërbimeve shëndetësore si dhe zhvillimin e industrive nxjerrëse të minerale, edhe pse me një forcë punëtore gjysmë ushtarake”.

“Libri mezi përmend shkatërrimin e trashëguar nga italianët dhe më pas nga pushtimi gjerman, që u trashëgua nga qeveria e pasluftës,” thuhet në artikull.

k.a./dita

September 2, 2018 07:42
Komento

162 Komente

 1. Ballist i PENDUAR. May 1, 10:05

  Per here te pare eshte ulur Jetgjatesia ,
  [ repubblica .it ]
  e di gje do te çuditeni , ju qe dashuroni Tregun e lire dhe konkurencen.
  Ndermjet rregullave te e vangjelit dhe konkurences apsolute
  eshte edhe kjo ne perfeksion
  me stilin DARVINIAN
  TE MBI JETESES
  kush ka leke jeton.
  Jeton me i zoti , me i forti ……..
  Dhe vazhdoni te gjuani e te shani komunizmin ,
  fashizmin , Kastrizmin , leninizmin …
  e rendesishme per ju eshte per mos te folur
  per krimet e Kapitalizmit

  Reply to this comment
  • Der Spiegel September 2, 12:20

   Blendi Fevziu ka qene Pederasti nr 1 i Shkolles. Blendi eshte nje homosexual i konsoliduar.

   Reply to this comment
  • Bureto September 2, 12:59

   O bashkëluftëtari im ballist! Termat që përdor zotrote si komunizmi, fashizmi leninizmi etj, nuk janë sisteme, por regjime që udhëhiqen nga ideologjitë dhe i marrin emrat nga ato. Pra ne etj. ishim shtete komuniste, Gjermania, Italia etj ishin shtete fashiste. Kapitalizmi është tjetër gjë. Regjimet e sotme kudo në Botë, janë demokratike, ose synojnë të bëhen (demokracia nuk ka përkufizim shterues) Ekonomija e tyre zhvillohet sipa ligjeve të tregut. Çurçilli, kur Stalini i numëroj shumë të këqija të kapitalizmit, i tha pak a shumë: “Janë më shumë se aq, por ju lutem më gjeni një më të mirë.” Dhe dihet fundi i regjimeve që ndërtohen mbi baza ideologjike , përfshirë edhe ato fetare, shpesh ekstremiste e antidemokratike. As komunizmi, as fashizmi etj, nuk u rrëzuan nga revolucione të brendshme, si sisteme antipopullore kombëtare, ato u vetëshembën në disa dekada bile dhe në pak vite. Arsyet pse ranë, janë thënë e shkruar në qindra vepra e studime. Kush do i gjen e i lexon. Kapitalizmi si më i miri deri më sot, për shkak të demokracisë që ka përqafuar dhe për shkak të sistemit ekonomik, do të jetë jetëgjatë. Por historia na mëson se sado gjatë, sistemeve shoqërore një ditë u vjen fundi. Kështu ndodhi me skllavopronarinë (mbi 1000 vjet jetë), feudalizmin (700-800 vjet) vëndin e të cilit e zuri kapitalizmi (demokracia) me sistemin e saj ekonomik të zhdërvjelltë, ekonominë r tregut. Por dhe këtij do t’i vijë fundi një ditë, mbi bazën e ligjeve dialektike të vetë natyrës, përfshirë këtu dhe natyrën njerëzore. Çdo sistem që ta zëvendësojë, është e sigurtë se ai nuk do të jetë komunizmi i ëndërruar, sepse s’mund të realizohet Utopia. (Kanë kaluar 2000 e ca vjet, që sipas Biblës, do kthehej shpëtimtari, Jezusi, në Tokë, por ende s’ka mbërritur!). Pra cili do të jetë pasuesi Kapitalizmit, Demokracisë? Këtë ne nuk mundemi ta themi dot sot, se nuk na lejohet për vetë kufizimet që kemi. Mbi të gjitha që do të jetë kohë e gjatë që të ndodhë ai ndryshim. Kapitaluzmi është ende i ri, as tre shekuj, dhe si i tillë ka forca e energji të ndryshojë, pra të vetërregullohet. Vetë sasia shumë e madhe e organizimit të shteteve të ndryshme brenda këtij sistemi e ka provuar. Dështimi i regjimeve të ndryshme, brenda shteteve të caktuara kapitsliste, për arsye të brendshme (ne mund të jemi rasti), nuk është faji i sistemit, dhe ky nuk mund të dështojë në rang botëror, përveçsr siç thamë kur t’i vijë fundi i natyrshëm.

   Reply to this comment
   • artdashesi September 2, 17:07

    O Ballist i Penduar, po te lexosh pak me shume do ta kuptosh se Kapitalizmi nuk eshte Demokracia, por rruga me e shkurter drejt saj.

    Reply to this comment
    • Bureto September 2, 19:39

     @ Artdashës! S’ma paske kuptuar ironinë me bashkëluftëtarin ballist të penduar. Ndoshta do duhej ta vija në thonjëza që të kuptohej më mirë. Mund të thoja për të ironizuar ‘ballistin’ , çdo gjë si, komunist i penduar, enverist i penduar etj, meqë këta, nick-name të çuditshëm, mbushin me komentet e tyre gazetën ‘Dita’. (bureto besoj e di që është një emër mali)
     E dyta të falënderoj për sqarimin. Gjithsesi, vërtet kapitalizmi nuk është demokracia, por të dy janë komplementarë. Siç e dini shumë mirë dhe ju, Demokracia nuk është as sistem, as regjim, e aq më pak ideologji. Ajo ka dalë afro 2000 vjet më parë me Platonin dhe zbatimi i sistemit të vlerave që mbart ka patur oshilacionet dhe vështirësitë e saj, që herë-herë kanë zgjatur me shekuj. Më në fund ishte kapitalizmi që e gjeti ‘shokun’ e vet të jetës. Kapitalizmi s’ka ekzistuar ndonjë herë, por kur i erdhi koha, ai përqafoi dhe zbatoi disa nga vlerat që demokracia përfaqëson. Sa më shumë nga ato vlera të gjejnë vend në shoqëritë kapitaliste, aq me më shumë ‘fytyrë njeriu’ do të ketë ai. Ndaj unë i shoh bashkë.

     Reply to this comment
   • une kaq di, po ti? September 5, 00:11

    O Bureto! I paska thene Curçilli Stalinit me gjeni nje sistem me te mire?! ta gjeje une sot vetem zbatoje. Po vodhe te pritet njera dore, po e perserite tjetra e keshtu me radhe. Po nxorre kofshet perjashta te qethet koka zero dhe te izolohet vrima. etje si keto me ligj se themi shtet ligjor…….pastaj vazhdojme me ekonomine ect. Ka ore ka sistem me te mire por nuk u pelqen kapitalisteve se e duan çdo gje per vete.

    Reply to this comment
 2. Ardi Mamurrzaku May 1, 10:11

  ENVER HOXHA
  NUK KA NEVOJE PER KOMENT,FAKTET FLASIN GATI 80% POZITIVISHT NE FAVOR TE TIJ…!!!!
  NESE S’BESONI ATEHERE KRAHASONI ME RAMIZ ALINE,SALI BERISHEN,FATOS NANON,EDI RAMA,ETJ!!
  PER T’MADHIN E TE MEDHENJVE SKA PARAGON ASNJE NE KETE BOTE DHE JO ME NE SHQIPERI.

  Reply to this comment
  • gjergji May 1, 12:41

   Pa koment derisa ne shqipni 60% jane komunist duart me gjake shqiptari ska se si te mos mendohet ndryshe ,por per fate mire ose te shqiptareve eshte se nuk vendos shqipnia per gjera te tilla ,Skenderbeun nuk e ben hero shqiptaret por bota europa se ka rregulla .Ja ka futur shqipnise etnike ky enveri juaj camerise e kosoves se deri para enver hoxhes statusi i territoreve shqiptare jashe ka qene as mish as pesh ky de jure e vendosi per kete ka merite ndersa jashte ai eshte DIKTATOR _TIRAN …p,s perkthejeni mire se me duket ka thene libri rekomandohet se ka shume fakte edhe per enverin tiran!!
   Problemi eshte se kush e do le ta doje nqs nuk bie ndesh me ligjet kushtetuse te shqipnise atehere pjesa tjeter ska pse ankohet ?

   Reply to this comment
   • a .n May 1, 17:22

    Libri i Fevzos dhe komenti yt,or Gjergj topja, s bejne as per ne hale…kur jane 60 % komunista, do te thote se komunizmi paska qene i mire…atehere c te mbetet ty ?-thjesht te vazhdosh,te hash mut…

    Reply to this comment
    • gjergji May 1, 20:32

     Fort i nderum Latmadhni a.n-Analizo komentin tend edhe nje person me logjike normale e kupton cfare dmth -vetem komunistet nacistet -fashistet ose extremistet ofendojne te shajne edhe te kercenojne cfare te them !!!edhe ne korene e veriut apo gjekte shumica jane komuniste por nuk do te thote qe kane regjim te mire -edhe serbet e lavderojne Milloshevicin -Libri nuk eshte i Fevzos se nuk shpikur gje ,si publicist ka permbledhur disa fakte gazetareske edhe kaq.ketu nuk behet fjale per enver hoxhen por per te ardhmen e shoqerise shqiptare nqs e kupton gabimin ndergjegjesohet merr pergjegjesine do te thote qe sherohet edhe sigurone nje te ardhme –sic ka bere gjermania nuk do atehere fundi dihet ..une ju urojne gjithe te mirat si shqiptar nuk ju shaje as ju ofendoje -po te njohesh historine e shqipnise etnike shqiptaret meritojne shume shume miresi e nje jete me te mire kjo me shqetson mua se sa nje idivit apo nje parti qofte kjo komuniste a balliste .ne funde te fundit shqipnia eshte e te gjithe shqiptareve jo individeve apo ndonje partie te vecante …

     Reply to this comment
     • ermir May 2, 12:05

      Meso shqipen idjot pastaj merru me 60 perqindeshin e shqipetareve,,,,,,,

    • shaqo May 2, 22:30

     Te lumte

     Reply to this comment
   • mirel September 2, 15:37

    Duart me gjak shqiptari i kane ballistet dhe zogistet.
    ata i ngjyen te paret prandaj e moren hakun qe ju takon.

    Reply to this comment
   • I tille je , sa here qe hap gojen September 2, 18:07

    @Gjergji , je komplet nje neofashist , pinjoll i denje i kermave kuislinge te nazi-fashisteve . Je verbuar aq keq , sa te ka mbetur pakez “drite” per te pare vetem “krimet” e kohes se diktatures , por nuk sheh perrenjte e gjakut qe kane derdhur trungu juaj gjenetik , gjate gjithe historise se shqiptareve ! Akoma edhe sot , ju kerma te felliqura , u sherbeni me zell te pa permbajtur armiqve shekullore te ketij kombi dhe orvateni cdo dite per te ndezur lufte civile e vellavrasese , per te fshire nga harta , jo vetem shtetin , por gjithecka qe eshte shqiptare ! Dhe , per te gjitha felliqesite tuaja patologjike , mbeshteteni tek llumi i krimineleve dhe injorances mesjetare , qe e rilindet , si gjakmarrjen , kanunin , etj. !, simboli i te cilave eshte bajraktari serb i Vicidolit , rreth te cilit jini mb ledhur , si krimbat ne nje kadavre !

    Reply to this comment
   • xxx September 7, 11:13

    Gjergji, shko ne shkolle mor i uruar sepse flet pa pasur asnje lloj njohurie, kosova e cameria qe prej vitit 1913 nuk ishin me te shqiperise, ndersa Enveri ne ate kohe kishte vetem 5 vjec.

    Reply to this comment
  • ELIOT September 3, 19:25

   HA HA HA NANO RAMA BERISHA RAMIZ ALIA JANE TE GJITHE NGA SHKOLLA E ENVERIT .MORE TYC DEBILE … ENVERI NA MBOLLI FAREN E KEQE RAMEN BERISHEN DHE TANI POPULLI PO KORR FRUTIIN E MBJELLJES SE ENVERIT …MUTRA DHE SHURA BERI ENVERI ZGJ+EBSI .DHE KY KOMUNISTI ANGLEZ SE DINTE SE SHQIPERI ISHTE VENDI ME I VARFER NE EUROPE JO E PASKA LEXUAR ENVERIN NGA UEMBI ULLUR NE KOLLTUK DUKE PARE KIEVIN KIGAN ….

   Reply to this comment
  • KORÇARI September 4, 09:42

   Ardi Mamurrzaku, JE 1000% EKZAKT, POR ËSHTË E KOTË TË MUNDOHESH TU MBUSHËSH MENDJEN DISA KOKËBOSHËVE BALLISTO-ZOGISTË SEPSE THJESHT JANË KOKËBOSH.
   BLENDI FEVZIU ËSHTË PASARDHËS I ESAT MUT TOPTANIT DHE I AHMET ZOGUT TË KURVËS, PRA I TRADHËTARËVE MË TË MËDHENJ TË KOMBIT SHQIPTAR DHE SI I TILLË SKA SI TA PRANOJË PËRPARIMIN E SHQIPËRISË NË KOHËN E TË MADHIT ENVER HOXHA, E AKUZOJNË ATË SI GJAKATAR DUKE HARRUAR KRIMET E AHMET ZOGUT TË KURVËS NDAJ SHQIPTARËVE TË MALËSISË SË DUKAGJINIT , VRASJEN E HASAN PRISHTINËS NË SELANIK , VRASJEN E LUIGJ GURAKUQIT TË BAJRAM CURRIT ETJ, PRA TË GJITHË ATDHEDASHËSVE SHQIPTARË.
   KËSAJ I THONË ” I THA GOMARI KËNDEZIT KOKËMADH”.

   Reply to this comment
 3. Jobs May 1, 10:19

  Ne se do merrni per baze per te vleresuar ENVER HOXHEN duke lexuar letren higjenike te Fevziut per sa kohe jeni ne wc,ky do jete momenti me i mire qe ju te dilni nga kapslleku pa nevojnen e ilaceve te nevojshme per kete funksion!
  Kujdes!
  Letra higjenike e Fevziut nuk mund te perdoret per te fshire SUMATRICXEN se mund t’u interferoje…kancerin!

  Reply to this comment
 4. Wollcot Herbert May 1, 10:26

  Ato qe ka bere ENVER HOXHA per shumicen e popullit shqiptar kurre nuk mund ta kuptojne ata qe nuk kane perjetuar JETEN NJEREZORE qe populli ka perjetuar atehere ne krahasim me sketerren kriminale qe po provojme sot!
  LUMTURINE NUK E SIGURON PASURIA,por shume te tjera qe ENVER HOXHA ia krijoi popullit shqiptar realisht!
  Dhe qe te behej kjo,doemos qe duheshin pushkatuar,burgosur dhe internuar te gjithe ata qe ishin kunder LUMTURISE SE SHUMICES SE POPULLIT sepse donin LUMTURINE E NJE GRUSHTI KRIMINELESH,sic kane bere keto 26 vjet ne Shqiperi!
  SOCIALIZMI ESHTE E ARDHMJA E NJEREZIMIT!

  Reply to this comment
  • ELIOT May 27, 12:00

   ta paska marre ty wollkot babin nga katuni hitleri dhe tani e mbron ;;;; edh hitleri i vrau disa pak cifuta se nuk donin te miren e europes ,,,,,,,,,, ha ha ha ha cope debili ;;;ENVERI VRAU ELITEN ME INTILIGENTAT …. SHOQEN E KLASES QE I BERI SRTUDIMET NE ITALIE … PETRO MARKON QE FOLTE 3 GJUHE TE HAUAJA DHE E NJIHTE JETEN JO SI TU COBAN ZGJEBS ..ENVERI MERRTE COBANET NGA VLORA GJIROKASTRA I BENTE MINISTRA DHE INTILIGENTCEN E FUSTE NE BURG … DHE NA LA POPULLIN ME TE VARFER NE EUROPE …KUR GRAKET ITALIANET I MBUSHNIN FIGOT KISHIN LAVATRIVE KISHIN MAKINE NE …. ASGJE … VETEM RRACA E VETE ZGJEBSE JETONTE SI PASHALLARE ….. DHE TANI JANE RRENJET E ENVER PEDERASIT RAMA BERISHA BASHA META SJANE DEMOKRATE JANE RRENJET E ENVERIT …PRANAJ S ECNI PERPARA …JU NE SHQIPERI …. DHE KOQE HERBERT ..MOS E NGATERRO KOMUNIZMIN DIKTATUREN ME SOCIALIZMIN ….HE PIONIER … SE NUK JANE NJESOJ DIKTATURE DHE SOCIALE … TE RRONI VETE ..SE TETE DE BITEE ….

   Reply to this comment
   • Renato September 2, 09:36

    Na ti re Eliot fashisti!
    Ku keni qene keto 28 vjet kapitalizem ju kelyshet e ketyre “elitave”, qe jo vetem nuk keni bere asgje per vendin,por keni mbeshtetur armiqte e Shqiperise per kthimin e saj ne kohen e mesjetes!
    Ku i keni elitat ju kerma,qe sot populli nga tmerri i varferise ekstreme ,po merr arratine neper bote?
    Na thoni se cfare i sollet ketij populli ju me mire se Enver Hoxha ne arsim,shendetesi,bujqesi,drejtesi,hidrocentrale,mbrojtjen e vendit,etj?
    Sukseset tuaja jane droga,korrupsioni,krimi i organizuar,gjakmarrja,shkaterrimi i tokes bujqesore,pyjeve,minierave,mjedisit,industrise se perpunimit te mineraleve etj!
    Pasuri te tilla si uzina e Instrumenteve mates ne Korce,uzina e Kabllove elektrike ne Shkoder,uzina e Kobaltit ne Elbasan,uzina e Urese ne Fier,uzinat e Ferro kromit ne Elbasan dhe Burrel, minierat e Kromit,fabrika e Bakrit ne Rubik,uxina e Perpunimit te Thelle te naftes ne Ballsh dhe e gjithe nxjerrja e naftes etj u rrenuan duke i bere nje krim makaber popullit shqiptar sepse te gjitha ishin moderne dhe konkuruese ne bote qe atehere.Nga bakri nxirrej floriri me ton,nga ferrokromi si lende e pare ne industrine e armatimit kishte kerkesa kolosale,kabllot e bakrit dhe instrumentet mates 95% eksportohedhin,energjia elektrike e bollshme 50%eksportohej,kromin e merrte me 4 vaporre Kina,ndersa e kerkonte Japonia me flori,bujqesia zoteronte tregun europian me prodhime BIO,qe sot jane enderr etj u shkaterruan!
    Uzina supermoderne e Policanit qe prodhonte mumicione dhe armatim modern u rrenua!
    Te gjitha keto ishin krime shteterore te organizuara ngs regjia nderkombetare antishqiptare dhe qe nuk kishin te benin me socializmin,por nga urrejtja ndaj popullit shqiptar!
    Sepse asnje prishje nuk u be ne vendet e tjera ish socialiste!
    Dhe sot pas 28 vjet kapitalizem populli shqiptar diskuton buken e gojes!

    Reply to this comment
    • ELIOT September 3, 19:37

     RENATO ZGJEBSI ..ELIOTI JETON NE PARS SE S ECAN KOKEN ME DEBILA COBANE SI TU DHE DISA TE TJERE … PRANDAJ ZGJEBS LAJE DHEBET KUR TE FLASES ME ELIOTIN ..SI KUJTONI TI QEN QE MBAN ERE ..DO TE HARXHOJE KOHEN E RAMEN BERISHE BASHE METEN KOMUNISTAT E ENVERIT …. TE PASKA MARRE ERE KOKA ..DEBILE ..ASNJE MINUTE SE HARXHOJE ME BOLET QE LA ENVERI ..E KAM JETEN PERPARA NE FRANC E DHE SDO TE CAJE BYTHE ME DEBILA SI TY … HEJ KACABU E KE AKOMA BIDONIN E VAJGURIT QE TA LA ENVER PISI ..PO BICIKETEN E MAOS EKE ZVARRANIK QE MBAN ERE ..SE ELIOT KA 2 VETURA ..DHE CDO FUND JAVE I KALON NE NORMANDIE E DIN KU BIE DEBILE .. DHE ELIOTI PUNON 5 DITE NE JAVE JO S ME ENVER KRIMINELIN 6 DITE NE JAVE PE TER HONGER BUKE ME KOS …..PSHTU RRACE FASHISTE RRACE NAZISATET TURP TE KENI QE MBRONI HITLERIN E BALLKANIT .. ANALFABETE .. BANDES DES PEDES POVER CONSSSSS

     Reply to this comment
     • Renato September 3, 21:47

      He he he jetoka ne Paris ky zgjebsi Eliot!
      Dhe paska kohe e nerva te merret me hallet tona!
      Me siguri je nje kulish ballisti qe akoma nuk je ngopur me mut!
      Ne Paris nuk jetojne kellira si ty se nuk kane kohe te merren me idiotizma por me biznes!
      Apo fle poshte ndonje ure ne Sena dhe shet bythen me 2 euro?
      Hyyyy zgjebs i ndyre!

 5. "Horri i Bulevardit" May 1, 10:27

  Shkrim korrekt.
  Cfare qeverisje kerkojne bythacet e tipit fevziu me te tjere, kur sipas argumenteve te deshmitareve te kohes, ne fillim vitet 45, cakenjte rreth Shqiperise, po prisnin momentin, te coptonin tokat shqiptare.
  Cfare qeverisje prisnin kundershtaret e Hoxhes, kur ne ato vite, cdo i 4 “shqiptar, ishte ose spiun serb a grek, por dhe nje sabotator potencial, kunder ekonomise qe akoma ishte ekonomi e vitit 1700.
  Me nje popullsi mbi 95% analfabete, ku shallvaret dhe carcafet dominonin kudo, skishte rruge tjeter, vetem diktatura e drurit dhe kerbacit dhe skaloi nje 10 vjecar dhe Shqiperia filloi te marre fytyren europiane, si ne arsim, veshje, filloi prodhimi, filloi menyra e jeteses, ku edhe tavolinat, pjatat e luget e pirunjte, filluan te shtroheshin, ne drekat e darkat shqiptare.
  Ishim nje vend teresisht te mvarur nga kishat e xhamite dhe tyrbet, u beme nje vend, ku shetitjet u bene te zakonshme, ku universiteti shihej si nje mundesi perparimi dhe zhvillimi.
  Vendet me popullsi myslimane, smund te qeverisen me demokracine suedeze e hollandeze, se asnje nga ne shqiptaret spranon te fleje ne divan, se shtratin martesor, ja ka zene dashnori i gruas.
  Prandaj ka ardhur koha qe Enver Hoxha te rikthehet ne krye te varrezave te deshmoreve dhe busti i tij te ringrihet perseri, kjo pasuar me nje falje kolektive mbareshqiptare, per paburrerine qe treguam, duke e hequr nga historia e Shqiperise.
  Ne qofte se dikush me gjen nje vend mysliman, qe qeveriset ne menyre demokratike, une i kerkoj falje dhe e terheq kete koment.

  Reply to this comment
  • arjani May 1, 11:33

   Korrekte. Nuk shtoj asnje fjale me shume

   Reply to this comment
  • Ben May 2, 03:24

   Keni harruar dicka horri se Enveri ju hoqi gurrin nga koka Alpineve ku flinin

   Reply to this comment
  • ELIOT May 27, 11:50

   Horrri nga vaqarri ;;;; E DINI JU NE NE 44 EDHE NE NORMANDIE FRANCEZET BENIN PLAZHE ME CARCAFE ….POR NE 70 BENIN PA SYTJENA … POR SKE DALE NDONJEHRE JASHTE KOQE KATUNARI …. KY POEETI STEEEEEELLL KUR PASKA QENE MIRE PERSE SERDHI VETE TE JETONTE ME SPIUNAT CDO DITE NE DRITARET QE KUR TE DEGJONTE BIDELLSAT …TA FUSNIN NE BURG PER 20 VJET IDIOTIN E ANGLISE … SE DINTE STEEEEEELE SE NE SHQIPERI BIDELLSAT ISHIN NAZISTA SE JOE COKER ISHTE XGAFERR DEVA SE ABBA ISHIN CIA AMERIKANE QE DONI SABOTIMIN E ENVERIT DHE SISTEMIT DIKTATOR …ME PASKA QENE MIRE ….PERSE MOLIONA ANGLEZE IKNIN NE AMERIKE KAPITALISTE DHE SVININ NE SHQIPERINE NAZISTE …PERSE STEEEL ..POR KA BUDALLENJ NE CDO CEP TE BOTES ….. POR NE SHQIPERI …. KA ME 6 0% … DEBILA BOLSHEVIKE .PO TA KISHTE MARRE VENDIN NJE DEMOKRAT …. RRALLAT E VAJGURIT .. RRALLAT E KOSIT .. BICIKLETA KINEZE DO TE MERRNIN FUND ME KOHE …SE ENVERI DOLLARET I COI NE SVICER PER RRACEN E VET ..KUR FEMIJET E ENVERIT MEHMETI KADRIUT HEKURANIT RAMIZIS ALISE SHKONIN ME BO STUDIPETN NE EUROPE ….. SHQIPTARE I BENIN NE TIRONE … ATO SHQIPTARE QE I KISHIN PRENDERIT SPIUNA TRADHETARE TE POPULLIT .SE SKAM PARE NJE NJERI QE TI KISHTE PRINDERIT PUNETORE QE TA CONIN NE SHKOLLE TE LARTE …. JO SKAM PAR .. SE VENDOSTE NEXHMIJA PER DICKA EDHE PER BURSAT E SHKOLLES ….. SE PASKA DITU STEEEEELLLL QE ENVERI DHE KAMUNISTAT VRANE 10 MIJE TE RINJ NE KUFIJ …. NE 1944 U VRANE 10 MIJE AMERIKANE PER CLIRIMIN E EUROPES ….. ENVER SOCIOPATI I VRAU PER QEF …. JO STEELE SE KA STUDIUAR MIRE HITLERIN SHQIPTAR …. OSE E KA PAGUAR ENVERI PE TI BERE ……… ME LEKET E POPULLIT ..

   Reply to this comment
   • mirel September 2, 15:38

    ik er trap

    Reply to this comment
    • mirel September 2, 16:36

     per eliot e kam fjalen, kokerr idioti.
     Ka marre flake injoranti dhe hajt ta mbash
     u bene debilat te zene ne goje Enver Hoxhen
     Donin te hanin e te pinin qyl dhe te tjerat vari leshte..varferia e pasluftes ishte lemeritese, keta vazhdojne edhe merren me idiotizma per parisin bythejashte ne plazhe.
     keni pare gomere si keta, se nuk gjenden ne tere rruzullin

     kafshe te paevoluara

     Reply to this comment
 6. Mira May 1, 10:58

  Oh sa ka per te permendur ashtu!! Jane vrare, perdhunuar, djegur, tortuaruar me shume shqiptar gjate ketyre 25 viteve se gjate gjithe 100 viteve te historise shqiptare. Jetegjasia eshte ulur, stresi eshte rritur, lindshmeria eshte ulur, jane shtuar te gjithe semundjet e mundshme; qe nga sociale deri tek fizike. S’guxon dot robi te hap lajmet se lexon qe “babai ngacmon seksualisht vajzat”, “filani vret filanin per motive banale”, ” familja me 3 femije jane duke vdekur per buke” etj etj/ Kanceri eshte shtuar si me qene grip. Shqiptare jane bere ujqerit e njeri-tjetrit, vellezer me vellezer qe s’flasine me goje, gjakmarrja qe eshte rikthyer, femra shqiptare qe jane shitur per dy lek, pedofilia qe ka lulezuar, psikopatet qe jane shtuar, analfabetizmi qe po rritet frikshem, e sa e sa.

  Reply to this comment
 7. XXXL May 1, 11:35

  Nuk ka nevoje per librin e Kacurrelesit dhe bythelepiresit Blendi Fev-ziu, as per komente te te tjereve, te behet nje REFERENDUM per Enver Hoxhen dhe te lexohet rezultati i qytetareve. Apo nuk e bejne dot se u nbushen breket me rezultatin qe do te dale.

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku September 2, 16:18

   Po ke te drejte. Sapo te behet referendumi per Enveri te gjithe do t;i kene breket plot me mut. Pra Rrofte Muti Enver.

   Reply to this comment
   • mirel September 2, 23:02

    ik mor legen ne Tepelene, atje shiko kush i mbushte breket me mut

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku September 3, 08:40

     Or mirel, o teveqel, po flasim per mutin e tanishem, jo ate qe hante Enveri atehere.

     Reply to this comment
     • mirel September 3, 21:17

      ee o plako, sma ndjen nga ajo ane qe thua ti,, per 45 vjet e provuat mutin dhe u ngopet, tani sado te besh sikur ke ngrene grosh, prape era te tradheton

     • Plaku Xhuxhumaku September 4, 07:20

      Po, po mirelo edhe ti dukesh qe je nga ata qe administroje mut dhe sado t’u kesh dhene te tjereve je lyer edhe vete aq shume sa nuk lahesh dot. Tashti per dreq edhe eshte thare keq e ti ka zene edhe syte edhe veshet.

 8. Antikonformisti May 1, 11:53

  Nga nje pinjoll qe ka ne gen gjak te tradhetreve toptanas, natyrisht perveç urrejtjes, trillimeve , shpifjeve, hamnedesive dashakeqase te mbledhura neper mejhanet e Tiranes dhe kuplarat e saj politike, nuk mund te pritej gje tjeter. Bledi Fevziu, nje personazh sa komik, bythelepires dhe delenxhi pushtetesh, po aq dhe lapsaxhi oborresh te pista politike, matrapaz i fjales dhe spekulant i mirefillte i te drejtes per te shkruar, me librin e tij , qe eshte i denje per te fshire prapanicat e atyre qe nuk kane banjo por jashteqisin neper ferra, tregon edhe njehere se sa shume i tmerron armiqte e se vertetes, nje prej te cileve eshte dhe ai, e verteta e patjetersuar, lufta dhe kontributi i Enver Hoxhes per ta kthyer kete moçalishte ne mes te europes, kete shprehje gjeografike bismarkiane, kete humbetire te njerzimit ne glob, ne nje shtet gati te bararte me shtetet qe kane qindra vjet histori shtetesh dhe qeverisjesh, qe kane dhjetra deri qindra vjet zhvillimi dhe perparimi. Bledi Fevziut dhe te gjithe ata qe mendojne si ai, jane plehra ku nuk ka vend as per ne koshin e plehrave te historise.

  Reply to this comment
 9. besnik kanani May 1, 12:18

  Po cfar prisni te shkruaj sternipi i esat pash toptanit dhe i ahmet zagollit.Mendimi im per te madhin ENVER HOXHA eshte referndumi,populli le te vendos as partit as qeverit dhe me keq parlamenti i dale nga listat e partive me njerzit me te besuar te tyre.

  Reply to this comment
  • Bureto September 2, 14:32

   O kanan besniku! Aman, më thuaj një vend të botës ku është bërë referendum për kthimin, qoftë dhe të vdekur, të ndonjë diktatori! Luani vendit bre! E tillë dashuri nuk ia vlen as për babain që të ka bërë kokën, nëse ai për ty, ose familjen tënde do të ishte një tiran, veç veseve të tjera. Besoj do të kesh njohur edhe ndonjë të tillë dhe e ke parë se ç’i kanë punuar ata.

   Reply to this comment
  • AKILI September 2, 15:40

   Mire thua more besnik, por ky popull partise komuniste ne zgjedhje i dha vetem 643 vota, ku jane keta idhtare te enverit?

   Reply to this comment
 10. Gezimi May 1, 13:08

  Referendumi me ligj do nje numer firmetaresh qe te behet. Por nuk ka nevoje, jane zgjedhjet e gjithe ketyre viteve. Partite e vocrra komuniste me Enverin steme nuk bejne se bashku as 3% te zgjedhesve. Sado telashe ka sot ky popull nuk pranon me te shkoje ne burg 28 ooo km2 vetem nga nostalgjia e disa ish-gardianeve te dikurshem te atij burgu te Enverit.

  Reply to this comment
  • PO QY...ORE ! May 1, 18:31

   TI “GEZIM” , NUK KE FORMIM TE KUPTOSH SAKTE DISA GJERA : PARTITE E ASHTUQUAJTURA KOMUNISTE,PUNISTE , PUCISTE QOFTE EDHE AQ %, SHUME JANE PER TA , SEPSE POPULLI E DI MIRE , QE HISTORIA BEHET VETEM NJE HERE . ENVERI KA LINDUR VETEM NJE HERE DHE NUK ESHTE SI SIMITET NE FURRE , AI NUK LIND ME . KOHET E MEDHA , NXJERRIN NJEREZ TE MEDHENJ

   Reply to this comment
   • ELIOT December 9, 11:50

    PO QY ORE KOQJA E LOPES …EDHE HITLERI LINDI VETEM NJE HERE SHYQYR ZOTIT SE ME ENVERIN EDHE SOT UNE DO TE HAJA BUKE ME KOS CDO NATE .SDO TE KISHA EDHE NJE BICIKLEE KINEZE … EDHE DO TE HAJA BUKE E ZEZE … OOOOOOO ZOT KAM 20 VJET PA E PAR DHE QENTE SE HAJNE NE FRANCE ….POR NJE DEBILE MENTALE NJE COABN PA SHKOLLE NJE FUNDERRINE E BOLSHEVISHZMIT SMUNDT TI KUPTOJE KETO GJERA ….. JANE SHUME TE COMPLICUARA PAR NJE FSHATAR SAHAN LEPISRES …PER NJE SPIUN TE QELBET … TURP TE KESHE TI DHE FAMILJA E JOTE …. NE VEND NEXHMIJA NDYRESIRA TI KERKOJE TE FALUR POPULLIT ….. E NXJERRE SUARRATIN …..POR KUR NE SHQIPERI KA VETEM LOPE DHE PAK INTILIGENTA …TE KUPTOJ … TI BEN PARTI NGA ATO ZGJEBSAT QE EUROPA I PERDOR CDO MENGKEZ NE BANJO …MERCI

    Reply to this comment
    • XX September 7, 13:32

     E mer ti koqja qe kalon fundjaven ne Normandi, Napoleoni ne kohen e vet u internua nga francezet, por sot po ata e konsiderojne nje nga figurat me te medha te historise te tyre.

     Reply to this comment
  • Peza September 2, 11:58

   O Gezim trangulli!
   Ne se rezultatet e votimeve percaktojne drejtesine e qeverisjeve,atehere Enver Hoxhes , t’i hani…se atehere votimet perfundonin 99.99 %!
   Atehere pse e quani diktator?

   Reply to this comment
 11. Salepi Sulltani May 1, 13:21

  Keni harruar kryesoren: NJERIUN E RI. Ai njeriu i ri ishte kontigjent i gatshem per trafiqe, kurvlleqe e poshtersira te çfardollojshme, deri edhe detyrimin e familiareve per te prostituar, vjedhur e grabitur.

  E keni idene ndopak se dy breza ne diktature u “brumosen” me mos-respekt te prones, si te asaj vetjake, publike e shteterore (hyqymet-derzhav). Njerezit e thjeshte lane lesht neper shkallet e gjykatave per te mare ate qe u takonte me dekada, dhe ende sot kane çelsat e … kashtes.

  Ja elita qe u pergatit ne kohen e diktatures – ajo po drejton tranzicionin. Shihni ku jemi.

  Njerezit e thjeshte, te tradhetuar e te braktisur nga ajo dhe kjo elite, e moren fatin e tyre ne dore duke u larguar nga vendi ne çfardo menyre.

  Doni me per vazhdimesine e shokut Enver Hoxha?!?

  Reply to this comment
  • mirel May 1, 16:04

   Njeriu i ri, ku i shpeton ligjit ashtu do veproje, ne cdo sistem.
   Plaget shoqerore ishin me te thella ne perendim.
   Drog, prostitucioni, mafiozlleku, nuk u eksportuan nga Shqiperia.
   Shqiptaret e gjeten gati.
   Tani jane bere me gjithe mend perendimore, kur jua tund striptizi mu ne surrat ate mikun, hapur fare ne mes e Tiranes.
   Shkulen grate gazit duke bere foto dhe duke shqyer gojen.,
   Pastaj shajne komunizmin, se nuk do e kishin mundesin ta ferkojne surratin pas k.rit e te benin selfie..

   Reply to this comment
 12. mir May 1, 14:44

  po cohu dhe njehere o burri dheut………

  Reply to this comment
 13. Ageli May 1, 15:16

  Do me qsni 5 vjet,do me shani 20 vjet,do me kerkoni per 100 vjet.dal mga dsl po e kerkojne ENVERIN, sot doli ne lajme qe kryemunistfi ka shkuar ne korce dhe mburej qe kemi pastruar 140 km kanale kulluese,pot nuk e tha se kur dhe kush i ndertoi keto ksnale kulluese,kush i ka ndertuar gjith keto ambulanca neper gjith shqiperine,gjith spitalet,gjith shkollat,kopshtet fabrikat qe mburen gjith qeverit e tranzicionit per lyerjen dhe rregullimin e fasadave.Ushtria shqiptare eshte ne nato por me armatimin dhe logjistiken e enverit,qeveria do te zzhvilloj turizmin dhe te nxjeri lek nga veprat e enverit,muzeu historik,muzeu krujes,bunkarti i ushtris,galeria arteve,hidrocentralet e shum vepra te tjera qe nuk ja hedh dot poshte as blenfi fevxiu ss ndonje dhok i gij qe u pasuruan ne kurrix te gjakut dhe djerses se shwiptareve.

  Reply to this comment
 14. intelektuali May 1, 16:59

  GAZETA DITA KA ZBULUAR RROTEN!

  Po ne Bote edhe Hitleri ka ithtare sa te duash, bile libri i tij famekeq Lufta Ime akoma shitet ne nje tirazh shume me te madh se veprat debile dhe dallkauke te Enverit.

  Duhet te kujtojme se Adolf Hitleri i dha nje zhvillim shume me te madh Gjermanise sesa Enveri Shqypnise gjate diktatures se tij duke i shitur Vatanin dhe Bythen ne fillim Jugosllavise Komuniste me pas Rusise Bolshevike dhe ne fund Kines Maoiste, por ASKUSH sot ne bote nuk kujtohet per zhvillimin ekonomik te Hitlerit per te cilin punonte gjithe Evropa, sepse vepra e nje BOSI matet me ate qe le pas dhe Hitleri la pas vetes se tij vetem vdekje dhe shkaterrim, ashtu sic edhe adashi i tij Enver Hoxha kur mbeti ne Dimrin e Vetmise se tij te Madhe pa dashnoret e tij bolshevike nga Lindja Komuniste.

  prandaj:

  O gazeta DITA AMAN DHE BOLL ME KETE DEMAGOGJI TE PESHTIRE ENVERISTE!

  Nuk e shikoni si i kapen demagogjise fanatiket ne gazeten tuaj si nje turp dhe rezil i Shqypnise qe po kerkon te antarsohet ne BE.

  Reply to this comment
  • Ballist i PENDUAR. May 1, 20:05

   Intelektual – Poet – Nastradin Zogisti .
   Pensionin ti e fitove ne moshen 60 vjeç
   sepse ta dha Enveri per punen e kryer .
   Sistemi Yt kapitalist ,
   te drejten per pension na i njeh ne moshen 67 VJEç.
   Kush ka lindur mbas viteve 80
   rrezikon te dale ne pension ne moshen 75 vjeç.
   Kapitalistet Barkderra thone
   qe puntoret po jetojne me shume nga ç’duhet ,
   dhe nuk po paguajne mjaftushem per te JETUAR ,
   E TE PINE KAFR TEK TAJVANI .

   Na shti po u shpjegoje Niperve te tu
   pse ky SISTEM E KRIMINAL.

   Te dashur nipa te Zogistit Intelektual !
   Ekonomia eshte motori qe JETA te ec perpara
   punen , shtepin , shendetsine ,kulturen , Lirine
   te lindesh femi , te projektosh …
   Deri tek dashuria …..
   Sepse pa ekonomine nuk munde te projektosh te ardhmen , e nuk munde te realizosh asnjeren nga ato qe shkrojta me lart .

   Ekonomia behet ne dy menyra :
   1 -studiohet ne libra – ose ne kongrese me ata
   qe kane Try -[ koke te madhe — jo si koka e Intelektualit ]
   2 -Keta studiues PERDOREN NGA POLITIKA,
   PER te mbajtur shtetin tuaj o Femi ..

   Ndersa te paret Studiojne ekonomine ne interes
   te 99% te popullsise .,
   POLITIKA DUHET TA PERDORE EKONOMINE
   per 99% popullsise .

   Edhe Intelektual nastradini – ne kete pike nuk
   munde te kundershtoje — Zero debat .

   Kjo eshte ekonomi e shendetshme .

   Por nuk ndodh keshtu .
   Ne sistemin e shume deshiruar nga Intelektualet Nastradiner , Ndodh e KUNDERTA .
   nE KAPITALIZEM ekonomia 99% i sherben
   INTERESAVE TE 1% TE POPULLSISE .
   PERSE ?
   Sepse ja u lejojme ne ,
   nga injoranza qe ata Kapitalistet na mbajne .
   Ju femije e dini se jemi ne krize ,
   dhe duhen shtrenguar Rrypat ,
   Na thone profesorat me kollare e me kepuce 5.000 $.
   Por nuk eshte keshtu ,.
   Kriza nuk egziston.
   Eshte vetem nje Dizaster , e shkaktuar qellimisht
   per te vjedhur 99% te popullsise,
   duke bere interesat e 1 % …
   Nuk eshte krim ky ?
   nuk eshte rrugaçeri kjo ?
   ç,fare ka ndodhur me ekonomine e shendoshe ?
   e kane me shefur ..
   e i kane hequr nga librat ,
   Intelektualet kane frike te FlaSIN ,
   SEPSE PADRONET E TYRE , U SHKATEROJNE karieren , famen dhe postet qe mbajne .
   e tmerrshme ..
   Dhe qy Gjyshi juaj intelektual kujt klase i perket ?
   Eshte si ne ” Proletar ” por kendon , e bie violines me Muziken e 1% …
   Qejfe , qejfe kjo dynja
   Qejfi – Qejfit nuk i ngjan.

   Reply to this comment
   • intelektuali May 1, 20:46

    Pse thua qe s’ka debat? Po ke quan ti kapitalist?

    SALI KOMUNISTIN
    EDVIN ENVERISTIN

    apo

    LIKE SIGURIMSIN

    prandaj:

    MOS FOL BROCKULLA NE DITA SE ASGJE NUK KA NDRYSHUAR NE TROJET SHQYPTARE QE NGA KOHA E QEPES STALINISTE E ENVER HOXHES

    A nuk e pe Edi Ramen me stadiumin si Enveri do kohe me pare?

    Reply to this comment
   • Dn September 3, 20:23

    Duhet edhe nje gje te konsiderojsh o albanistaneze me rrogen e kapitalizmit ti ne qofsh njeri ke blere shtepi ,bile edhe nje te dyte e mundesh me jetuar rahat kurse me rrogen e enverit ke mbijetuar e nuk ke pasur mundesi me kursye asgje

    Reply to this comment
    • Ballist i penduar September 3, 21:13

     Dn ————-
     ç’ke shkruar more njeri ?
     kur te vdes do ti le Ty shtepite dhe Nasradinit .
     sepse nuk i marr dote me vehte .

     mbijetesa me rrogen e enverit nuk njihte stres .

     kurse sot , me tre shtepite qe kam , jam
     i pa sigurte dhe i stresuar ………….

     Valle me duheshin kaq shume shtepi ?

     Po ti me krsimet e tua ç’fare do te blesh ?
     Shendetin ?
     te dalin leket qe ke kursyer ?
     e ç’te duhen kursimet , kur djeli te drogohet
     e goca del tek semafori ?

     Reply to this comment
  • Ndoc RROKU September 3, 19:08

   RROTEN E GOMARIT NUK E PERSONFIKON
   ASKUSH SI TI O INTELEMAGAR !

   Reply to this comment
 15. a .n May 1, 17:19

  O Intelektuali i bythes… shkurt fare shkurt; libri fevzos dhe deduksionet e tua s’bejne as per ne vrimen e halese. Nga e paska shitur Enveri vatanin,nga vrima e sateme ? O pis ,po behu pak realist dhe fole njehere dicka qe te qendroje..

  Reply to this comment
  • Alban Dega September 3, 19:05

   E KE FYER SHUME RENDE PRAPANICEN !

   Eshte shume me e vyer, me jetike !
   Si mund te nxirrnim Intelegomarin jashte organizimit pa prapanicen !
   Kerkoi falje asaj skapamentoje fantastike !

   Reply to this comment
 16. Arben May 1, 17:45

  O MILET, DEGJONI E MBANI VESH.

  KA MENYRA SE SI MATET REZULTATI.

  1- NE CFARE GJENDJE ISHTE SHQIPERIA ME 1945

  2- NE CFARE GJENDJE ISHTE SHQIPERIA ME 1990

  3- SA ESHTE PERPARIMI

  4- NE CFARE GJENDJE ISHTE EUROPA
  PERENDIMORE NE 1945 (LE TE THEMI
  GJERMANIA)

  5- NE CFARE GJENDJE ISHTE EUROPA
  PERENDIMORE NE 1990 (LE TE THEMI
  GJERMANIA).

  PO TE BESH KETE ANALIZE ENVER KRIMINELI NUK DUHET TE GJEJE REHATI AS ATJE KU ESHTE TANI, NE VARR.

  POR, SHOKEVE TE DITES U KESHILLOJME TE QETESOHEN E TE MBLEDHIN MENDJEN, SE NUK NGRIHET ME NGA VARRI.

  HAHAHAHHAHAHAHAH

  Reply to this comment
  • Ardi Mamurrzaku May 1, 19:44

   ne 1945 europa kishte trena,metropolitana,spitale çdo gje te kohes!!!
   ne 1945 shqiperia ishte mesjete.!!!
   deri ne vitet 70-78 dhe bota perndimore nuk kishte kushedi se cfare.!!
   Nga fillimi i viteve 80 filloi perendimi te kishte diference te madh,
   Nderkohe ne kishim embargo nga NATO,E VARSHAVA.

   Reply to this comment
   • Arben May 1, 21:11

    GJERMANIA NJEHERE ISHTE KOMPLET E BOMBARDUAR DHE E ZHYTUR NE BORXHE.

    LLOGARITE BEHEN KESHTU SI THEM UNE.

    Reply to this comment
    • Ivan i madh September 2, 09:58

     Ti je nje trap dhe shkruan se cfare ke degjuar Gjermanine e shkatruar pas luftes se dyte botrore e ndertoi Projekti MARSHALL i financuar nga amerikanet mor idiot dhe jo u ndertuar nga vete gjermanet që ishin shkatruar totalisht nga ekonomia dhe duke i vene kushte që disa u hiqeni vitet e fundit pas 90-es. Ndersa Shqiperia u ndertua duke bere manovra te menduara mire duke kaluar nga nje financues tek tjetri po dhe duke ruan sovranitetin.

     Reply to this comment
   • intelektuali May 1, 22:49

    Ne vitin 1933 kur e morri Hitleri Gjermania kishte falimentuar totalisht si shtet dhe i kishte nje borxh te jashtezakonshem SHBA, ne 1945 Gjermania dukej me keq sesa Siria apo Iraku sot dhe ishte totalisht e renuar nga bombardimet e Aleateve dhe nga Ushtria Sovjetike, por Gjermania e 1990 nga nje vend i mundur nga Rusia i jep borxhe financiare Rusise ne falimentim dhe ndihma ushqimore per popullaten mjerane ruse te Putinit. Volkswageni gjerman ka ngritur nje uzine ne afersi te Saratovit dhe popullata vendase i respekton shume.

    Besoj se ta kthjellova pak trunin e fanatikut.

    Reply to this comment
  • Dn September 2, 09:55

   O idiot ne cfare qendje ishte shqiperia kur filloj mbreteria keshtu duhet te bejsh krahasimet ose ne cfare gjendje e la mbreteria e ne cfare gjendje e la komunizmi..
   Ishit te suksesshme per sa kohe paret e konfiskuara iu bene pune, se pastaj vetem duke u shitur tek rusi e tek kinezi,edhe pse me gjysmen e popullates qe ka punuar fales si sklave,nuk keni prodhur gje siç u pa ne 1990 e siç po shihet tash e 30 vite.
   Me kujtohet nje japoneze kur erdhem ne Shqiperi ne vitet 90 ,mbasi biseduam,ai qe kishte ardhur disa here ne shqiperi per te hulumtuar tregun, na tha zoje me vjen keq per ju,po ketu nuk kemi harj asgje . Duhet 80 vite qe te harrojne zakonet e vjetra e te mesohen me cka kerkohet sot,keshtu mos u lodheni kot,Ne do kthehemi ketu atehere…
   Fjalet e tij ishin ma se me vend.

   Reply to this comment
  • Artur September 2, 14:06

   Per Arben,intelektu-HALEA,Eliot idioti etj te gjithe kulishet antishqiptare qe duhen vrare me buke ne goje!
   Gelbazat tuaja tuberkulare vertetojne drejtesine monumentale te socializmit qe ju burgosi,pushkatoi,internoi etj!
   Ju edhe pas 28 vjetesh kapitalizem vazhdoni Luften e Klasave sipas menyres tuaj duke u ankuar se keni qene viktima te saj dikur!
   Jeni kafshe se nuk e kuptoni qe ky mllef i juaj jo vetem nuk njollos te verteten historike,por vetem sa shtoni urrejtjen e shumices se popullit ndaj jush!
   Akoma nuk e kuptoni se ju qe perfaqesoni vetem 10% te popullit shqiptar kurre nuk do na perkulni ne te drejten tone!
   Ju nuk u denuat nga socializmi si elite,por si armiq te Shqiperise!
   Po te mos ishte keshtu,ju duhet ta kishit treguar veten keto 28 vjet qe jo vetem nuk keni bere asgje,por edhe populli kurrr nuk ju ka votur!

   Reply to this comment
   • Lili September 3, 20:20

    Artur,10% nuk muaj me ndryshuar 90 % psikiatrike pse po merzites pra kaq shume.
    Shqiptaria eshte ma e madhe se albanistani yt.

    Reply to this comment
 17. Ageli May 1, 18:55

  O arben nje pyetje se qeke analist i mire
  Ku ishte shqiperia ne 45
  Ku ishte gjermania ne 45,
  Pergjigjasipas mendimit tim: gjermania vertet ishte nje vend i rrenuar por ishte nhe superfuqi,kishte pushtuar gjysmen e europes,kushte gjith floririn e cifuteve,
  Ku ishte shqiperia ne 45, nje vend feudal,burra e gra me citjane e me qylaf ne koke,nje popullsi prej 800,000 banoresh,pa industfi,pjesa me e madhe anslfabet,qe per here te par e fitoi lin ne 44,qe funksiononte kanuni i lek dukagjinit,qe per 45 vite komunizem u zhduk nga fjslori i gjuhes shwipe,por we u fut ne loje perseri ne demokraci..ne 45 vite u ndertuan nga 0 36 qytete te reja,sot zihen kudh ka ber me dhum rruge e kush ka pastrusr me shume kansle uitese qe kish ndertuar enveri.ku eshte treni,ku jan fabrikat,ku jan uzinat,ku jan tanket,avjonet etj,sot e kesaj dute jane akoma me kallashet e enverit.Te gjitha spitalet shkollat universtetet spitalet tvsh,radio kane nje date lindje periudhen e enver hoxhes o arben..TUNG E MA KALOFSHI MIRE TE GJITHE.GEZUAR FESTEN E 1 MAJIT.

  Reply to this comment
  • intelektuali May 1, 20:00

   Degjo ketu o DUDUM:

   Ne 1939 Ahmet Zogu e la Shqypnine pothuaj te barabarte me vendet e tjera, ne tokat e familjes se intelektualit punonin greke me meditje

   Ne 1990 Enver Hoxha e la Shqypnine pa patur asnje lufte ashtu sic e la Hitleri Gjermanine ne 1945 qe luftonte me gjithe Boten. Mos na detyro ketu te tregojme filmin e eksodit te shqyptareve 1990 se na vjen turp qe jemi si nje fis prej Afrike ZULU

   Reply to this comment
   • Peza September 2, 13:51

    O Gezim trangulli!
    Ne se rezultatet e votimeve percaktojne drejtesine e qeverisjeve,atehere Enver Hoxhes , t’i hani…se atehere votimet perfundonin 99.99 %!
    Atehere pse e quani diktator?

    Reply to this comment
   • Askushi September 6, 12:49

    Intelektolesh mos na bej ekonomistin se i bie qe te mos komentoj por te bej nje carcaf te gjate sa te marri mendjen. Shpresova qe ma kuptove mendimin tim po prape hic. Qe Enveri ishte diktator dihet po te gjitha veprat fabrikat kombinatet e te tjera qe u ndertuan nga populli me sakrefica te medha s ka pse ti shajme dhr ti shkaterronim shume mire mund ti mbanim r ti modernizonim avash avashduke i mbajtur popullin ne pune dhe jo te vazhdojne te emigrojne si zogjte e korbit neper bote.

    Reply to this comment
  • Arben May 1, 21:14

   NE KOHEN E ZOGUT MUND TE ISHTE VENDI I FUNDIT NE EUROPE, POR AMA VIJE DIREK PRAPA TE PARAFUNDIT.

   NE 1990, ISHIN PRAPE TE FUNDIT, POR AMA KISHIN 100 VENDE BOSH PERPARA, PASTAJ VINTE I PARAFUNDIT.

   NE KOHEN E ZOGUT OR MIK, I HIPJE ANIJES NE DURRES SHKOJE NE NAPOLI DHE PREJ ANDEJ DIREKT E NE AMERIKE, PRA ISHE VEND I HAPUR ME BOTEN, DHE RRJEDHIMISHT ISHTE PJESE E BOTES,

   NE 1990, ISHIM FSHIRE NGA TE GJITHA HARTAT, MADJE NUK NA LLOGARISNIN AS PER NJEREZ,

   ESHTE NDRYSHIM I MADH, POR VETEM PER ATE QE KA TRU NE KOKE.

   Reply to this comment
 18. kanan tafili May 1, 20:09

  Shqiptaret ne 1945 ishin 90% anafbabete , o arben nuk te mjafton kjo qe te kuptosh se ku ishte shqiperia ne ata kohe ,,,,,, Mesjete,,,,,,

  Reply to this comment
  • Arben May 1, 21:15

   GJATE CDO QEVERRISJE QE KA PATUR KY VEND NGA KOHA E PREHISTORISE KA PATUR DETYRIMISHT PERPARIME, PASI VETE NJEREZIMI ECEN PERPARA.

   KRAHASIMI BEHET KESHTU SIC THEM UNE.

   Reply to this comment
   • Ivan i madh September 2, 10:00

    Ti je nje trap dhe shkruan se cfare ke degjuar Gjermanine e shkatruar pas luftes se dyte botrore e ndertoi Projekti MARSHALL i financuar nga amerikanet mor idiot dhe jo u ndertuar nga vete gjermanet që ishin shkatruar totalisht nga ekonomia dhe duke i vene kushte që disa u hiqeni vitet e fundit pas 90-es. Ndersa Shqiperia u ndertua duke bere manovra te menduara mire duke kaluar nga nje financues tek tjetri po dhe duke ruan turp sovranitetin.

    Reply to this comment
  • intelektuali May 1, 22:41

   Te gjithe puntoret qe ishin punesuar ne fabrikat e sapunit te familjes se intelektualit i kishin derguar femijet me studime jashte shtetit te perkrahur me bursa nga Mbreteria e Pare dhe me pas kur u kthyen ne vendin tone kishin diplloma perendimore sagllam ne xhep dhe jo si dipllomat e Enverit, te Saliut apo te Edvinit dhe Likes qe nuk vlejne as sa letra higjenike. Por keta intelektuale properendimore u vrane dhe u masakruan pa meshire nga Enver Hoxha dhe u zevendesuan me spiune te Sigurimit te cileve u faleshin dipllomat e shkollave enveriste si legalizimet komuniste te Edi Rames duke i transformuar gradualisht shqyptaret si nje fis kanibalesh ZULU, per kete shkolle e ke fjalen ti?

   PO PSE ME PARRULLAT E PARTISE SE PUNES DO TE DEBATOSH KETI NE DITA MORE I PAUDHE?

   Po pse atehere sot pushtetaret marrin arkitekte te huaj papushim per betonizimin e Tiranes kur Enveri pa shkolle dhe pa dipllome beri kaq shume perpjekje ne lufte me analfabetizmin? Ku jane intelektualet dhe specialistet e Enverit sot qe po mburreni ju more te paudhe papushim kur ASKUSH nuk i kerkon me nga biznesi dhe jeta?

   Reply to this comment
   • Antikonformisti May 2, 11:39

    O Uran topja! Por çar mut intelektuali je ti mor zorraxhi, mor dallkauk dhe kopuk, pjelle dhe produkt bythelepirsish dhe sherbetor te çfardo lloj pustuesish! Ke kaq vjet qe na çan trapin me traplleqet e tua , hajvan , aq shume i padurueshem dhe i padeshirueshem, provokator shpifarak, delenxhi oborresh qe bie emr me keq se era e mutit. Nese ndfonjeri ketu si ky “Arben” pordha shfrytezon te drejten per te bere gam-gam si qen zgjebarak, ti plak i harruar dhe nga perendia, merr shembull nga psikopati skizofren Sali Krimineli (te cilin bene gjoja sikur e urren), por shfrytezon dhe rastin se te njohin te gjithe jo me keto nofka qe del por me identitetin tend sepse je bere me keq se Shaban qosja dikur, duke u shitur pordhe ca pleqeve te pjerdhur dhe te rrjedhur aty tek Taivani. Shko mor kerriç i plakur gomari mosa na jep mendje me ato gomarlleqet e tua, spiun i pandreqshem.

    Reply to this comment
    • Bureto September 2, 14:56

     Nuk e di kush është intelektuali. Nga sa thotë për familjen e tij, që në këtë rast s’ka pse të mos besohet, me siguri them se ky nuk është Urani (Kostreci). As këtë nuk e kam njohur, por di nga vëllai i tij, se ishin nga një fshat i Skraparit a Gramshit, nuk kujtohem saktë, dhe ishin një familje e nivelit ekonomik nën mesatar. Të dy vëllezërit ishin mësues fshaati, Urani ishte dhe poet. Kur Urani u fut në burg, sipas nenit famkeq 55, vëllain e hoqën nga puna dhe ai punoj mekanik deri në vitin 1991, kohë kur emigroi në ShBA.

     Reply to this comment
  • shaqo May 2, 22:37

   Me fal per nderhyrjen, por mesjeta europiane, ia kalonte qindra here Shqiperise se vitit 45. Eshte gabim ta krahasosh mesjeten europiane me Shqiperine.

   Reply to this comment
 19. Mark.uk May 2, 15:33

  Vetem turku si per 500 vjet nuk kishte as edhe nje te mire.nga sundimi turk kemi pasojet qe as sot mbas 600 vjetesh nuk na ndahen.Te tjert kan te mirat e te kqijat e veta.Okupimi komunist kishte ato pak te mira qe ne krahasim me te zezat qe i ka bere nuk afrohen kerkun mbi 10 perqind.duhet ditur se sa zgjati ky rregjim po aq do bej te hiqet te zezat qe na beri.E filloj me teriska dhe e perfundoj me tallona.Ala sot nuk dihet varret e mijrave shqiptar te zhdukur nga ky rregjim.Ju vetem shifni Gjermanin lindore dhe bie ne sy ndryshimi ne mes tyre.E vetmja gja qe mund ta quaj te mire ne komunizem ishte shkollimi pamvarsisht se ishte i politizuar deri tek matematika.habim per nje grusht njerzish qe ala flasin mire per ate rregjim,se edhe Enveri te ishte gjall do thoshte sa keq paskam vepruar.

  Reply to this comment
 20. spectrum May 3, 10:16

  Gangsteri I veshur me kostum republikan dhe fytyre holivudiane kishte fluturuar nga Caffè de flore per te humbur jeten ne oazin anadollak me tipa si fevziu dhe kompani qe nuk dining ku kishin to…..t

  Reply to this comment
 21. intelektuali eshte mbytur tek shatervani September 2, 09:13

  nga diskutimet qe lexova 90% ose me shume jane pro enverit,qe do te thote shume per nje popull qe po shikon se ku po e cojne vendit keta hajdute te rinj milioner e kriminel.
  dhe ata qe shajne soc dhe enverin,nuk na japin ndonje politikan qe te kete vjedhur sa saliu ose iliri me moniken ose te gjithe sebashku bllokmenet harxhuan kafe per 45 vjet aq sa sllobodanka saliut harxhon per nje udhetim jashte shtetit…….
  ndonje thote se ka vrare enveri dhe nuk u dihen varret,sot po vrasin perdite dhe nuk dihen autoret e vrasjeve,po vjedhin me miliona dhe shperblehen hajdutet dhe shpallen heronj nga trushplaret….
  intelektuali vetem se ka perkthyer veprat e enverit po mer miliona leke si i persekutuar dhe truri i eshte rrafshuar duke shkruar te taivani….

  Reply to this comment
 22. Eri September 2, 09:22

  Shkimtar Blegdi Feziu??pftuu ai eshte propagandist i flliqur.

  Reply to this comment
 23. Mark .U.K September 2, 09:29

  Ky gazetar leshi nuk e ka ndigjue noj her fjalen ne emer te popullit.Vertet punoj se e mori me 67% analfabet e qe na kishin lene vllezerit e tij turq ne ate gjendje.Tremdhjet her kam kene ne aksion vullnetar qe ata qe e kan provue e dine se sa vullnetare kan qene.Veprat e mdha i beri me te burgosur.Habitem cjan kta te degjeneruar si edhe sot paguajn qe te shkruejn mire per ate kriminel.

  Reply to this comment
 24. fery September 2, 09:39

  Edhe paseardhesit e Enver Hoxhes i shendruan dy shtetet moderne Shqiperi dhe Kosove ne feudalizam klanor . Dallimi eshte veme se Enver Hoxha u veshe me kostim ifeogjik komunist kurse paseardhesit e tij na thane se qenkan demokrat.

  Reply to this comment
 25. Kur Vdiq Enver Hoxha e kam Degjuar kte Fraze - ne stacionet Italiane te Radios September 2, 09:43

  Ky eshte nji Realitet
  qe s’do fjale per diskutime .

  Kjo Fraze mbi E.H eshte perseritur nga te gjitha ,
  mediet e Huaj mbas vdekjes se tij .

  Reply to this comment
 26. Aliu nga Selenic September 2, 09:54

  O intelektual i pa mende po Gazetari Britanik eshte Komuniste.? Po gjenralet Anglez qe flasin me supelativa per Enverin jan Komuniste.
  Rrini rehat dhe lepini ndonje kocke qe tu jape sal pa per gjera te tjer ju nuk jenmii
  Ju jeni turpi i botes.!

  Reply to this comment
 27. Dn September 2, 10:00

  Pyetja eshte a ishte feodalizmi klanore ma i keq a ma mire se feodalizmi partiak qe na instaloj enveri e qe po vazhdon edhe sot..
  Asgje nuk ka ndryshuar,kemi kaluar nga nje feodalizm ne tjetrin,edhe pse me petkun e ´demokracisé po prape sjelljet jane ato te feodalizmit ku duhet me i kenduar Njeshit edhe atij grup njerezeve qe jane obortaret e sotshme..
  Asnje ndryshim.
  Nga nje satrap tek nje diktator, nga nje psikopat si berisha tek psikopati tjeter… nuk dine ma shume slavet e albanistanit.
  Free yourself .

  Reply to this comment
 28. intelektuali September 2, 10:08

  Kur Ylli Bufi hapi Rezervat e shtetit ne vitin 1990 deklaroi se nuk kishte mbetur asnje kacidhe dhe se kishte grure vetem per 3 dite per popullaten

  KJO ISHTE SHQYPNIA QE NDERTOI DHE LA PAS ENVERI O GAZETA DITA

  Eshte krejt normale qe ne nje vend qe ora ka mbetur ne Kohen e Qepes te Partise se Punes te kete kaq shume ithtare te Enverit,

  por:

  Nuk eshte aspak normale qe media jone kombetare dhe gazeta DITA te publikoje ne seri shkrime anadollake ku tra-la-la del nje Jonathan Steele, qe nuk e ka fare haberin se cfare poshtersish ka bere Enveri me shqyptaret dhe Shqypnine dhe komenton librin e Blendi Fevziut qe eshte vetem “Maja e ajsbergut” per krimet monstruoze qe ka kryer ky sadist gjakatar qe ja shiti trojet shqyptare Titos dhe Jugosllavise, mbushi lumenj me gjak njeriu ne vendin tone dhe jo vetem kaq, por falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare. Ketu lind pyetja: A e ka pare Shqypnine e “zhvilluar dhe te lulezuar” te Enverit Jonathan Dallkauku ashtu sic ishte realisht ne vitet 80-90 pa propaganden staliniste qe papushim publikohej nga kalemxhinjte ne bodrumet e KQ te PPSH? E kam thene edhe ne shkrimet e meparshme qe gazeta DITA qit tani per te shtuar artificialisht klikimet:

  EDHE HITLERI EDHE STALINI I PROPAGANDONIN ARRITJET E TYRE EKONOMIKE SHUME HERE ME TE MEDHA SE TE ENVERIT QE FABRIKAT DHE UZINAT I KISHTE FALAS NGA “MIQTE” E TIJ KOMUNISTE, TE CILEVE U KISHTE SHITUR BYTHEN DHE VATANIN

  Pse e hodhen kokeposhte atehere shqyptare Enveritn dhe jo vetem kaq po e terrohqen zvarre ne bulevard dhe shurruan kur ishte kaq i mire?

  Pse iken si te lemerisur shqyptaret sapo ra Muri i Berlinit dhe a i ka pare Jonathan Dallkauku pamjet rrenqethese te eksodit 1991 kur popullata i ishte qepur dyrekeve te anijeve si majmune xhungle? Ja intelektuali po ja freskon kujtesen ketij gazetari dallkauk qe flet si e “jema e Zeqos maje thanes”, shikoje o Jonathani qe kritikon librin e Fevziut, por qe degjo nga intelektuali se ti nuk di kurrghje nga historia gjakatare e MONSTRES Enver Hoxha, ja shikoje se cfare shteti te lulezuar la Enveri pas:

  https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM

  He mo gazeta DITA dergojani kete video Jonathan Dallkaukut, por edhe Miranda Wickerit Komunistes dhe shume lapangjozeve te tjere si gazetari juaj Xhevdet Shehu qe tallen me historine sadiste dhe gjakatare te Enverit duke ushqyer kriminelet dhe xhelatet e fshehur te Partise se Punes me kerma viktimash te regjimit me te eger ne Evropen Lindore, qe te gjitha keto publikime rezili qe kane per qellim kamuflimin dhe fshehjen e krimeve te Enverit i nxirrini ne nje kohe qe Shqypnia eshte ne NATO dhe po kerkon te behet pjese e BE-se, njehere me tallje cinike alla Pellumb Xhufi per Kampin Auschwitz te Tepelenes duke e cilesuar si “Kamp Pushimi, ose si “kamp Model”, seria vazhdoi me Ahmet Zogun ku nje rrugace angleze e quan Ahmet Zogun si HORR, tani del nje Jonathan qe s’e njeh kush ne Bote dhe komenton librin e Blendi Fevziut sikur te ishte nje Profesor historie per Shqypnine dhe shqyptaret, seria e rezilit nuk mbaron…

  KUSH JENI JU O GAZETA DITA?

  sepse:

  Kam mendimin qe me keto publikime rezili nuk jeni ne anen e medias qe kerkon antarsimin e Shqypnise ne BE.

  Reply to this comment
 29. demo September 2, 10:17

  U mbyll hotel Adriatiku per QYLERAT MARXISTE-LENINISTE,.Bysnesi i Partise i fton qylerat demagoge te KINGDOM te
  bejne plazhin ne Hotelet Informale qe kane zaptuar bregdetin shqiptar. Ju duhen dy rreshte per dy muaj plazh qyl.Ja kaq duan kontrabandistet qe la pas Enveri:Zogu ishte klanor,enveri paska qene modern!!!!!!Ah,kur s`e provove mor Steel,ta kishe provuar njehere Golgothen e Enverit,qe ndertoi Komunen e Pol-Potit.Ne kohe te Zogut i hipje aeroplanit ne Tirane e pije kafen ne Venezzia,..Niseshe me Hidroplan ne Shkoder dhe e pije kafen ne Sarande.Kur na i tregonte xha Llambi,ne vitet 70 na dukej si enderr,,.. shqiptaret martoheshin me Zetorin e Kooperatives,pasi kishin marre leje ne Degen e Puneve te Brendeshme per biografine,.Ju duhet nje Vikers,nje Stieel qe te shkruaje dy rreshta:-Dhe katrani zbardhellon!

  Reply to this comment
 30. Epo kjo pune! September 2, 10:24

  merrni metrin e interesit kombetar… i vetmi politikan modern qe nuk fali nje pellembe, metrin ekonomik… ruajti tapite qe sot i kane bere corb dhe te bente fleterrufe kur nuk punoje, metrin amerikan… i vetmi qe gjate luftes kontribuoi me vepra dhe u vrane bija nenash ketu dhe u shpetuan kushedi sa jete ne frontin e perendimit nese gjermani do e kishte kollaj ketu dhe do conte forca ne france, gjate luftes se ftohte, i vuri llozin traktatit te varshaves etj etj etj… e keqja ishte se e beme perendi por prape mbetet njeri i madh, nga ata qe lind cdo 5 shekuj por ma ha mendja edhe kur iku Skenderbeu, do kete pasur plot tipa qe shfrynim mllef ndaj tij

  Reply to this comment
  • intelektuali September 2, 10:44

   Merr o dallkauk, o BOLE fanatike metrin e interesit kombetar… i vetmi politikan qe:

   -Ndertoi bunkere ne vend te banesave per popullaten
   -Futi sistemin e tollonave ne ushqimin e shqyptareve
   -Tufezoi bagetine dhe hoqi oborret per fashataret
   -Izoloi Shqypnine nga Bota si nje Kamp Perqendrimi
   -Falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin
   -La pas nje klase politike te inkriminuar me BOSA sekretare te Partise se Punes, BOSA spiune te Sigurimit te Shtetit dhe BOSA me baba kriminele te Enverit qe kane firmosur varjen e antikomunisteve ne 1988 fare pak perpara se te binte Muri i Berlinit qe nuk i gjen ne asnje vend ish komuniste te Evropes Lindore,

   KY ISHTE PEDERASTI PA SHKOLLE ENVER HOXHA

   Reply to this comment
   • Epo kjo pune! September 2, 13:14

    laje gojen dhe mos e ndyj me, debato dhe mos bej llazoren, nuk te pelqen, argumento me qetesi dhe lere pastaj qe koha te beje te veten… se ngele duke pergojuar dynjane, ti vetem na paske rene nga qielli dhe i ditke te gjitha!!!! Merre me qete se te shkon dita me mbare.

    Reply to this comment
    • intelektuali September 2, 15:15

     Ke ndonje dokument qe ta tregosh ketu, ne kete forum te nderuar te njerezve qe dine te mendojne me trunin e vet,

     apo:

     Je vetem nje qe di te shash te tjeret. Po nuk te mjaftojne dokumentat origjinale autentike qe nxjerr ketu intelektuali qe po kerkon kohe akoma more mavri?

     sepse:

     A HANE PYKA LLOGJIKE ENVERISTET?

     Reply to this comment
 31. katarakti September 2, 10:38

  Qe Enveri e transformoi teresisht dhe totalisht Shqiperine, kjo as qe ha diskutim. Eshte nje e vertete e pamohueshme si drita e diellit. Vetem te marret dhe injorantet nuk e pranojne. Dhe ata qe jane verbuar nga antikomunizmi. Qe keto ndryshime kolosale u bene me kamzhik dhe dhune edhe kete nuk mund ta mohoje njeri. Dhe e treta qe dua te them: kjo shkerdhatokracia qe e zevendesoi i zhgenjeu njerezit 100 here me shume se komunizmi. Ilaçi doli me i keq se semundja!

  Reply to this comment
 32. Intelektuali eshte mbytyr tek shatervani September 2, 11:11

  Ky leshko intelektual i veprave te enveri i paska ber dem kafja sot dhe po dhjet nga goja ne halen e taivanit

  Reply to this comment
 33. intelektuali September 2, 11:40

  Nga qe kam qene intelektual i veprave te Enverit dhe prandaj e kam njohur fare mire, ja lexo ketu me poshte nje material krejt origjinal:

  http://www.panorama.com.al/enver-hoxha-eshte-homoseksual-zbardhet-deshmia-e-perkthyesit-te-telegrameve-dhe-axhansave-te-diktatorit/

  He ke verrejtje per VERTETESINE e materialeve te intelektualit qe ju a fal juve enveristeve fanatike pa LEKA?

  Reply to this comment
  • fteri September 2, 17:46

   Nga urrejtja patologjike të intlektual-mavrisë -kundër Enver Hoxhës për arritjet spektakolare të 45 vjetve të shqipërisë socialiste nënë udhëheqjen e tijë ky nuk pushon duke hangër MUT me kova rrjesht e nuk ngopet .

   Arritjet e E.Hoxhës jan spektakolere ,të pa krahasueshme në histori sa 1000vjet zhvillim të shqipërisë ,krahasuar me regjimet e mëparshme anadollake, të hurit e litarit , të padijes dhe errësirës -regjimet feudalo-borgjeze të intelektualit ,sundimi i bajlerve ,agallarve e bajrektarve injorant e masakruan popullin në 8 qindëmijë vetë ,dhe E.Hoxha e shtoi në 4 milon shqipëtarë me pushkë në dorë -gra-burra nga 7 deri në 70vjeç në mbrojtje të atdheut,kurse te këta nuk shehë një ushtar nga Tirana deri në janinë .Janina plot me ushtar.

   Krahsimi është si dita që shkëlqen plot diell me E.Hoxhën që i dha dritë e jetë popullit shqipëtar ,

   Me NATËN !…. te gjatë sterr të zezë -shumë të gjatë robëri 500vjeçare të pushtetit të shfrytëzimit çënjerzor shtazor kapitalizmit në shqipëri ,të çifligarve të pa ngopur ,të agallarve e bajrektarve huligan, gjakpirsa të popullit nga mesjeta e deri sa erdhi “DRITA” -Regjimi socialist i E.Hoxhës ,dritë-buk-punsim ,strehim shërbim shëndetësor falas,kulturë ,shkollim e zhvillim pa dallim,dashuri , respekt e unitet mes shqipëtarve veri -Jug .
   Parlamenti çdo ditë merr vendime ,ngre kartona e rrit çmime ,tridhjet ditë të qëndrosh në pushtet një vilë madhështore e siguron në bregëdet.
   Krimi e Varfëria ka pllakosur vendin ,kur hidhen nga ballkoni japin përgjigjen – moderne ,vdiç nga depresioni !….

   Kapitlizmi e ka zemrën hekur ,nuk ta qanë hallin si i gjallë ,as i vdekur ,vetëm se shpifin e shpifin duke sharë për E,Hoxhën,JA MARRSHIN TË KEQEN ! ,nuk e arrijnë kurr atë.

   Pushtetarët kan xhepat plot me vula ,vulë gjykate,prokurorie e ministrie e bënë popullin të flasë me vete .Do të vijë një ditë që populli të digjet si Gërdeci dhe kapitalizmi do të thotë nuk mbajë përgjegjësi ,është difekt teknologjik ,të mbyllin dosjet e të bien në qetësi, askush të mos dijë se ç’ bëhet në shqipëri ,popullit të shkretë po vuan .Medja hipokrite dhe INTELEKTUALI -falsifikator -thotë jemi më mirë se kurrë ,populli fukara duke kërkuar buk në kosha të plehrave i ranë shtat lëkurë na shanë Enverin ,por vetë jan vetëm hale .

   Enver Hoxha shqiptarët i mori si fise të egra i bashkoi ,i shkolloi e qytetroi ,shqiprinë për 50 vjet e bëri kala në brigje të adriatikut.Lavi të përjetëshme E.Hoxhës.

   KUSH JANË KËTA ?…
   Jan këta kriminel të Intelektualit që e kishin nxirë jetën popullit në shekuj , e lënë popullin lakuriq e të leckosur ,me dritë pishe dhe kërcu druri nënë kokë , të ngujuar në hasmëri të përjetëshme ,plaga kullonte gjak ,jetontee tërë jetën në strofkën mjerane që nuk quhet as shtëpi.Edhe me demokracin fati e solli që populli të mbjellë ferrën në derë.Në vend të luleve po korrim ferrë!

   Pra ai Intelektual mavria të mos na qajë trapin ,familjet e marrin bukën me listë ,na nxorën sytë na thyen dhëmbët ,na morën nderin na shkatrruan si njerëz ,na sollën drogën ,krimin dhe degjenerimin …….

   Reply to this comment
  • ALBAN DEGA September 4, 01:07

   HAJDE ARGUMENT PSIKOGOMARI HAJDE

   – Iilir Bulku nje pederpiskopat i vetpersekutuar !

   Edhe une kam qene edhe perkthyes edhe redaktor i axhanseve te Enver Hoxhes, Politik Byrose dhe lidershipit te PPSH-se per 14 vjet !
   Cfare ishin keto axhancet e famshme me te cilat idiote ala Ilir Bulku, Intelemagari e corporata e gomareve pa samare spekullojne kaq shume !?
   Fjala axhans vjen nga fjala Agjenci Lajmesh ala ASPRESS, ROJTER, AFP, UPI, EFE, ANA, TANJUG, TASS, HSINHUA…. ATSH- Agjencia Telegrafike Shqiptare qe transmetonin buletine lajmesh qe cdo njeri ne Bote mund ti lexonte cdo dite na faqet e gazetave nga Toka e Zjarrte ne Siberi, nga Alaska ne Zelanden e Re.
   Pra nuk kishte asgje sekrete. Pjese e tyre ishin edhe pasqyra e artkujve dhe analizave te gazetave dhe revistave kryesore te Botes per ngjarje apo zhvillime politike, ushtarake ekonoomike, teknologjike…
   Pra nuk kishte asgje sekrete, asgje me shume se lajmet qe jepnin RAI- italian, RTV Beogradi, Radio Prishtina, Televizioni grek….
   I vetmi sekret ishin artikuj apo komente politike teper kritike ndaj Enver Hoxhes, Mehmet Shehut… dhe pilitikes Shqiptare qe ndaheshin ne tri kategori:
   – Kategoria 1 + 2 qe do te thoshte 1- Buletini per Enver Hoxha + 2 – Mehmet Shehu, derisa u detyrua te vrase veten e 3- Ramiz Alia
   – Kategoria 2 ishte Byroja Politike + KQ i PPSH-se + Ministrat+ Sekretaret e Pare te PPSH-se, Kryeredaktori i Zeri Popullit, Drejtori i Pergjithshem i RTSH dhe disa kryetare te Komiteteve Ekzekutive te Tiranes, Shkodres, Durresit, Korces, Vlores .
   – Kategoria 3 ishin buletinet per RTSH dhe gazetat te perpunuara nga ne redaktoret e tyre.
   Ishte nje ndarje qesharake pasi ne dhjetera raste qysh 10-11 vjec ne Bajram Curri dhe bjeshket e Tropojes me nje radiotranistor primitiv degjonim komente edhe me te ashpra nga Radio Prishtina, Radio Zeri i Amerikes, Radio Moska, apo Radio Vatikani ne gjuhen shqipe.
   Jo vetem une por kushdo kishte nje Radio me transistor pa permendur Radiot Sanderbeg apo Radio elektrike e deri edhe me vajguri me te cilat po te lidhje me nje kabllo té thjeshte korenti me tubat e ujit te pijshem mund te degjoje edhe Radio Tokion, Radio Zelanden e Re, apo Radio Nacional te Argjentines …
   Si puna i Ilir Bulkut kane qene edhe 7 perkthyes te tjere edhe me te talentuar frengjishtjeje,7 a 8 Anglishtjeje, 3 rusishtjeje, 2-3 serbishtjeje, gjermanishtje, greqishtje, spanjishtjeje, italishtjeje …
   Une nuk e kam arritur as takuar ndonjehere Ilir Bulkun ne ATSH por sic me kane treguar koleget e mi qe kane punuar me te ka qene zoterues shume i mire frengjishtjeje por nje psiko-pederast i mirefillte, qe vuante nga síndroma e vetpersekutimit .
   Ai kurre as ka perkthyer as nuk e ka takuar ndonjehere Enver Hoxhen. Keshtu qe cdo pohim i tij eshte rrene dhe sajim psiko- fantazmagorik komplet i pabaze i tij qe e ka perdorur si nje grep per te fituar Azilin Politik ne Greqi.
   Ndaj edhe komentet e Intelegomarit me kujtojne sajimet, rrenat, spekullimet antihistorike te Uran Butkes dhe te Blendi Koran Toptanit , qe e ka zgerlaqur keqazi me vetem 3-4 djali gazetari i “The Guardian” te Londres duke shumezuar me zero qindra faqet e shkarravepres se tij per Enver Hoxhen…
   Me shume ka thene nena ime me 4 klase fillore duke ruajtur dhente ne bushat e Vladit dhe Vidoces se Berishes se Tropojes se Blendi Favziu me qindra faqet e tij:
   E mbaj mend si sot duke e nemur, mallkuar me shami para fotos se tij ne Dhomen e Pritjes Guzhine ne Bajram Curii ne vitin 1973 me rastin e 65 vjetorit te Ditelindjes:
   – Mallkuar qofsh more lugat qe je ka e udheheq kete vend flori si me ja pase inat popullit tend !
   E nuk behet fjale as per nje disidente, as nje te perndjekur apo te burgosur politike, por per nje nene me pese femije, pasi motra e vogel nuk ishte linde akoma, per nje moter deshmori te ekzekutuar nga banditet e Rankovicit, te dy vellezerve partizane te LNC e per nje bashkeshort partizan te plagosur per vdekje nga nazistet gjermane dhe nga cetniket e mercenaret e UDB-se gjakatare serbe ish- kryetar i Gjykates Popullore te Tropojes, per te cilin 23 vjet para asaj date ish- Ministri I Brendshem Mehmet Shehu i raportonte Qoftelargut “ Ram Degen do ta spastrojme ne rastin me te pare “, ndersa im ate ishte duke kacafytyr dhemb per dhemb me vdekjen nga 8 bombat e dores te hedhura nga terroristet e Beogradit kunder tij tek Shkambi i Rajes.
   E kryesorja e kryesoreve as nena e tij, as nena ime dhe as ai vete kurre nuk e kishte permendur nje gje te tille, qe jam i sigurte e ka nuhatur, por nuk e ka ditur… Ai fliste hapur dhe me tregonte gjithcka edhe mua edhe vellait Agimit …

   Reply to this comment
 34. Mark .U.K September 2, 11:51

  katarakti:Ju beri ju njeri me tipare komuniste.Te beri te pa fe.E filloj me teriska dhe e mbaroj me talona.Te pakten a ndodhi kjo gje.Ne komunizem i luteshim shitsit e sot te lutet shitsi ju.Ne komunizem nuk lejohej mendimi ndyshe.Per nje fjal goje te vertet denoheshe me burk.Jam i sigurt se do jesh kene ndonje sekretar partie fshati me shkoll te lart(4)klas.

  Reply to this comment
  • fteri September 2, 20:36

   Ore Mark.U.K !
   Unë i drejtohem tjetër kujtë o’ derman ,Intelektuali është gjallë ,din më shumë se ti ,ty nuk të merr askush për avokat ,vetëm shko e ruaj lopët në mal se do ti humbasësh .

   Hasmi apo kundërshtari duhet respektuar kur është burr i mirë . Intelektuali që ka përkthyer në gjuhë të huaj 100 veprat e E.Hoxhës ,pavarsisht mendimeve që bartin sejcili ka meritë .Por ti shko ruaj lopët, mos u merr me politikë si disident . Nuk ja vlen të merrem me ty një çoban lopësh ,që nuk ke lexuar asnjë libër .

   Analiza e tollonave ,fesë dhe mendimit ndryshe jan barr e rëndë pët ty !!!

   Reply to this comment
 35. GRANIT DRENICA September 2, 12:31

  Enver Hoxha u PËRNDEROFSH gjithnji
  se, sa ishe TI, shqiptarët ishin për çdo lakmi

  Enver Hoxha u PËRNDEROFSH përjetë
  se, prej se shkove Ti, shumë shqipfolës
  u shndërruan në M A J M U N Ë dhe
  -u bënë MË Q E N Ë se QENTË…!

  Reply to this comment
 36. MH September 2, 12:38

  Gjergj luk!
  Nuk kishte se si te merresh Enveri me Shqiperine etnike kur fuqit e medha caktune vetem 28000 km/2 kaq firmosi dhe Ismail Qemali.
  Enveri shpetoi Shqiperine te mos kollofitet nga Greku deri ne Shkumbin.Nga Serbi me dalje ne Durres dhe nga Mali i Zi me marrjen e Shkodres e me dalje ne Shengjin.
  Ndersa gazetari meqe asht i huja(Britanik) duhet falenderuar per te verteten qe Enver Hoxha ktheu një feudalizëm klanor në shtet modern.Sepse ky i huaj nuk i perket asnji rryme apo interresi te vet per te kene i njianshem.Gje te cilen e kam than shume vite parase ta thone Britaniku.Enveri modernizoi Shqiperine.Ky asht fakt e nuk e tunde jo topi.PO,as goditja berthamore.
  Une jam i majte me gen qe kur u krijue njeriu i pare Shqiptare mbi toke.Por nuk qendroi i nji anshem as edhe nji te vetme ne parim dhe ne vecanti ndaj faktit.Godas pa meshire cdo gja qe qendron negative tek te majtet ap tek te djathtet.Dhe Mbeshtes cdo gja pozitive qofte e majte apo e djathte.
  Te kesaj natyre kam shume komente qe vertetohet mbi qendrimin time si i pa anshem,pavarsisht qe jam majtist i vendosun sic thash qe heret nga geni i trashigimise.

  Reply to this comment
 37. DRENICA E KUQE September 2, 12:45

  Te lumte goja mor mik, pushka e jote ka qelluar shenjen! Aifare Blendi Faqeziu eshte nip i Esat pashe Toptanit dhe ka ardhur “koha” qe tradhtaret te levdojne vetem tradhtaret dhe familjaret e vet postfeudale… Por Enver Hoxha nuk vdes kurre derisa te jete gjalle edhe shqiptari I fundit!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 38. Bureto September 2, 14:17

  Ndoshta, allias Herbert, por jo e komunizmit. Mos i ngatërro se nuk janë e njëjta gjë. Pse ç’shtete janë vendet nordike, Zvicra, Kanadaja, Zelanda e Re etj etj. E pra ato janë vënde me një shoqëri sociale (socialiste) për t’u patur zili, por ama janë bërë të tilla në saje të kapitalizmit dhe demokrscisë. Le të bëhen edhe të tjerët, edhe ne që e duam Shqipërinë si gjith Europas, por ama të na i bëjë ajo. Ne të shullëhemi në diell. Për ata që ngatërrojnë komunizmin enverist me socializmin, po ju kujtoj thënien e famshme në vitet ’80 të profesorit të UT, Ilia Lëngu, i cili kur u kthye nga Zvicra, shkroi në një nga gazetat e kohës (kishte cof Enveri): “Më mirë një lopë në Zvicër se një profesor në Tiranë”. Kjo thënie e tij u vërtetua kur, mbas rënies së socializmit tuaj, mbi një milionë shqiptarë braktisën parajsën socialisto-komuniste hoxhiste, drejt ‘kapitalizmit të pashpirt’!. Shikoni edhe këtu se cilët janë pasuruar të parët. A nuk janë të gjithë të trashëgimisë enveriste, nga ata që shërbyen dhe e brohoritën më shumë, por jo sistemin, por për privilegjet që gëzonin, paçka se fshatari që prodhonte grurë, hante bukë misri, dhe për pashkë u dërgonim grekërve, vetëm nga një rreth , 20.000 qingja, kur mishi për shqiptatët ishte me tollona dhe ai vinte nga Brazili, 20 vjeçar, nëpër frigorifetët e tij). Nuk na e ka fajin kapitalizmi, demokracia, e kemi vetë. Nuk po them pse e duruam mbi 40 vjet socializmin enverian. Kjo është tjetër gjë, sepse kushdi e kupton. Problemi është nga sot e tutje. Sa më shpejt të dalim nga kjo gjëndje aq më mirë dhe aq më pak do të jenë nostalgjikët e komunizmit, që mbushjen e barkut me bukë e konsideronin gjithçka. Por bukë atëhere dhe sot ha dhe qeni. Njeriu është shumë, po shumë ama, tjetër gjë,

  Reply to this comment
  • Guru September 3, 21:38

   Per bureto!
   A nuk te mjaftojne 28 vjet kapitalizem ne Shqiperi per te vertetuar drejtesine e nje sistemi politik?
   Pse nuk merresh me mjerimin tone,por na tregon perrallat me mbret te te tjeteve!
   Shqiptaret sot pas 28 vjeteve te pakten te kishin siguruar punen,arsimin,shendetesine,drejtesine,sigurine e jetes,bujqesine,sigurine per te ardhmen etj njelloj di Europa e jo te shkaterrohej e grabitej pasuria kombetare ne emer te luftes kunder fantazmes se komunizmit!
   Deshen rrezimin e socializmit,e arriten,tani cfare duhej qe shqiptaret akoma nuk ngopin barkun me buke?
   Ja pse shqiptaret kujtojne me nostalgji kohen e Enverit,se e ndjenin veten me mire!
   Fakti qe 367 mije shqiptare aplikuan vitin e fundit per t’u larguar perfundimisht nga Shqiperia verteton deshtimin total te regjimit kriminal qe u vendos ketu pas 90-tes!

   Reply to this comment
 39. Dodona mbi Tomorr September 2, 14:17

  Ky gazetari Anglez Jonatan Steele meritonte”shperblehet’ se paska pasur aq durim sa te lexoje “kryevepren”e Blendi Fevziut , ku me nji fjalor rugesh ai pershkruan figuren e Enver Hoxhes! dhe “larteson”Ahmet Zogun. Me te tille Sharlatane po mbushet sot tregu i shtypit dhe ai i librit Shqip ne Shqiperi!

  Reply to this comment
 40. Lili September 2, 14:26

  O drenice,ka vdekur po trushpellare si ti nuk e ka kuptuar ende .bile ka pasur vdekur per se gjalli kur e burgosen ramiz boshniaku apo ramiz Bora e Nexhmija ,anetarja e Partise fashiste qe ky ramizi me urdher te shokut miladin ia dha enverit,per te mbuluar homoseskualitetin e tij,

  Reply to this comment
 41. Ageli September 2, 14:55

  o Gjergj ose nuk po e merni csmerine ,presheven ju por te gjitha ja ngopmi Emverit.Ai beri shtet shqiperine qe te mbeshteste te gjitha trojet shwiptare,ato at fillonin dhe pastaj nderhynte shqiperia e vogel por shtet seriox i i fuqishem ushtarakisht.Kishte armstime per te armatosur jo popullin shqiptar por kombin shqiptar,Luftan kosov e ne maqedoni u be me arme te kohez se enverit.po mos u merni me blendi frvziun,ua ka lepir bythen gjith politikaneve,dhe ka nje pasuri prallore,kurse familja enverit jeton te ish pularia.Enveri sipas bldndit diktator per 50 vite dhe ska as 1% te pasurise qe ka blendi ne 27 vite.Ah me falni e vuri gjithe kete paduri duke shitur librst kunder Enverit

  Reply to this comment
  • fery September 2, 17:41

   Heee de Ageli thuaje , kure shkjau masakroi popullin shqiptar te Kosoves me ’99 ,dhe Kosoven e shendroi ne germadha nderhyri ushtria e Envef Hoxhes dhe na shpetoi ndryshe , sot ne shqiptaret e Kosoves as do kishim egzistue …!!
   C flete Ageli keshtu endrra ne color kurse , kurse ne Kosove ne pame dic tjeter nga ajo cfare thua ti , ne pame se ne Tirane u vra komandanti i shtabit te Pergjitheshem te UCK Ahmet Krasniqi, dyshohet nga paseardhes te Enver Hoxhes me porosi te sherbimeve serkrete serbe te Beogradit Ageli …!

   Reply to this comment
 42. Dhimbia e madhe Popull September 2, 15:17

  Vleresoni me shqiptarizem..
  Jo ndasi politike,as juge e veri,
  Ka vetem nje Shqiperi.
  Atdheu mbi te gjitha !
  *
  Beni c’te doni po PIRAMIDEN mos e TRAZONI.
  Ajo eshte monument kulture per tere vendin
  Pa tjeter qe do te flase ne shekuj per SHEKULLIN;
  UNITETI Popullit e,per Popullin,traformoi vendin.
  ** Ne ka monument kulture pas Gjergj Kastriotit
  Eshte Ajo PIRAMIDA,histori e gjithe popullit.
  Ajo vertet ne dukie eshte PIRAMIDE
  Po brenda saj ka gjithe shqiperine.
  Mos e prekni po funksion te vertete JEPINI.
  Me shqiptarizem jo PARTIAK politizim.
  ***Faleminderi MH dhe Drenica Kuqe sa thoni
  Mjaft me ndasira ellezer-Atdheu mbi te gjitha.

  Dhimbia e madhe popull.

  Reply to this comment
 43. mirel September 2, 15:40

  Enver Hoxha eshte identiteti i Shqiperise moderne, dhe jo palo kurvat e Berishes dhe Ramutit qe e paskan vuajtur diktaturen se nuk dilnin dot bythejashte
  keta jane hale publike, asgje me teper

  Reply to this comment
 44. GRANIT DRENICA September 2, 15:44

  Përgjigje komentit “Lili”

  “Lili” mut-MUTIe shurrë-curil…
  kokëKALI e VIÇ-kËRRIÇ viçiçi !

  O Lili-muti e BYTHË MAJMUNI
  ti ke TRU sot veç sa një MI
  …se po t’mungon Enver Hoxha-PERËNDI !?

  Ti, ke tru LILI sot -veç sa ka KOKOSHI
  se po t’mungon Enver Hoxhë -ZOTI ?!

  LILI-karafili TRILILILI-LOPA
  në mungesë të Enver Hoxhës
  po iu hanë e po iu lëshon edhe TOKA…

  …dhe do iu LËSHOJ 100 pashë teposhtë
  bash pse po iu MUNGON Enver Hoxha-ZOT !!!

  Reply to this comment
  • Lili September 3, 20:32

   Mos u merzit per lilin, se nuk ka nevoje per ju se eshte me doktorature ne Perendim,bile ne universitetet ma te mira. Pyet per arben Boren djalin e ramiz bores qe sot ka hap bank ne france e ne svicer…e me parat e babes e te emes,si gjithe ju komunistet ka bere pasuri me ble patundshmeri millionash ne Pariz..kerko pak arben Bora emeri i vertete e kesaj race boshniake,

   Reply to this comment
  • Lili September 3, 20:42

   Ahahah cdo here kaloni ne atak nominale kur nuk keni argumenta tjere ju komunistete e pandreqshme se shtrembt jeni gatuar shtrembt do vdesni,ashtu si enver hoxha i juaj qe vdiq budall komplet i burgosur nga ramizi e nexhmija. Une profesor Milliezine kam njohur mire o idiot i albanistanit, edhe per te ta vertetuar te tregoj se ti ke punuar per t’i fale atij nje shtatore te Skenderbeu me filigram argjenti e madhe sa une,pra disa qindra kg argenti ne filigram…
   Pyet mjestrit qe e kane ba. E do me besojsh kur te them se enver hoxha i yt nuk ka qeverise se ishte budallaqit arterioskeroza po ka qeverise Nexhmija e Ramizi.
   Tash shko pyet pak Nxhen kur e ka njoftur ajo Ramizin e kur Enverin, se shoqet e saja jashte ia kane ditur disa dashuricka asaj para se te behet e Enverit. Edhe une Nerminen e kam njoftur mire

   Reply to this comment
 45. Plaku Xhuxhumaku September 2, 16:20

  Te gjithe ketu kane shume te drejte, vetem nje gje desha te them une, e paskan harruar tallonin shume shpejt tashti qe e mbushin zorren me birre e me qofte.

  Reply to this comment
  • antiharresa September 2, 16:58

   Or plak shurraq gjugjumaq ,shkerdhatokracia eshte koha jote sepse ke 28 vjet qe e mbush zorrem me fallus pa tollon .Or plehre kapitaliste ,njerezit e varfer po semuren prej 28 vjetesh nga kolera kapitaliste e tregtise dhe e fitimit me cdo kusht duke konsumuar miell serb dhe mishra te kalbura dhe perime te shkerdhyera me hormone. Ne kohen e GJIGANDIT nuk kishte bythe asnje felliqesire mashtruese qe per perfitime personale te semurte njerezit e varfer me ushqime qe ne vende te tjera nuk perdoren as per kafshet .Shija dhe cilesia e ushqimeve te kohes se GJIGANDIT nuk vjen me.

   Reply to this comment
   • intelektuali September 2, 17:36

    O BOLE fanatike,

    Po kaqe shpejt harrove mishin e ngrire argjentinas qe kishte 50 vjet ne frigorifer me destinacion per Koshptet Zoologjike ne Bote qe e blente Partia e Punes per te ushqyer sklleverit e vet me tollona dhe me radhe ne mes te nates si kukudhe dhe fantazma filmash?

    Reply to this comment
    • antiharresa September 2, 18:13

     Oj burre bushter prodhim intelektuhal i kristal vitrines ,Argjentina bente pjese ne bllokun e “demokraqive perendimore “dhe Shqiperia e para viteve 90 nuk kishte asnje lloj marredhenie tregtare +poolitike me Argjentinen. ,Mishi arxhentinas na erdh pas viteve 91 ,kur liderrat e tu spihune komunista -antikomunista ,aplikuan teorine e shokut ,shfarosen gjithe prodhimet bujqesore vendase ,shkaterruan qindra mijera vende pune ne fabrika uzina dhe ndermarrje dhe zbrazen magazinat e arxhentines dhe krejt botes nga mishi i elefantit (siq e quanin njerezit kur merrnin ndihma).Ik e futu n qader tashti se ke pizza falas .

     Reply to this comment
     • intelektuali September 2, 20:37

      O KOQE fanatike,

      Kur intelektuali argumenton dhe nxjerr dokumenta reale te verifikuara per besueshmerine e tyre nga shume institucione shteterore, nuk eshte e drejte te kunderpergjigjesh me llogje halabakesh me fyerje dhe ofeza, a ke ti ndonje dokument per keto qe thua dhe po cjerr fytin? Po ta kesh qite ketu, ne kete forum te nderuar se do te respektojme, mbase po te jete autentik do te kerkojme falje, por debati nuk mund te kryhet ne kete nivel, kur intelektuali cdo gje e argumenton me dokumenta autentike dhe nga ana tjeter vetem i hedhin balte me llogje idiotesh.

      prandaj:

      Lexoje kete shkrim qe eshte kopjuar nga media shqyptare do kohe me pare:

      “…Në fillim të viteve ’80 regjimi komunist hyri në fazën e fundit të degradimit të tij, duke ndërmarrë veprime të paimagjinuara më parë. Ndërmori procesin e tufëzimit, me anë të të cilit i hoqi fshatit edhe bagëtitë simbolike të oborrit të tij.

      Si rezultat i këtij veprimi, krahas mungesave të shumta, në tregun shqiptar u vu re mungesa e mishit.
      Në atë uri të tmerrshme, popullsia e vendit gjeti si alternativa ushqimore breshkat dhe bretkosat. Në raste të veçanta, disa individë të guximshëm deri në çmenduri bënë gjënë më të pabesueshme, ngrënien e mishit të maceve dhe qenve. Mishi i tyre zihej me uthull për të hequr erën e keqe, e më tej çohej në furrë si “mish lepuri”. Ky veprim ishte tregues i një urie të pazakontë, si rezultat i sjelljes kriminale ndaj popullit të një regjimi si ai komunist.

      As në kohë lufte, as në kurrfarë krize, shqiptari nuk ra aq poshtë sa të hajë mishin e qenve dhe mace por, siç është bërë zakon, komunistët preken nga të vërtetat, nuk i duan ato. Sa herë që dalin fakte të tilla, banditet e Enverit përpiqen të kapin aspekte të parëndësishme, gjëra pa lidhje, etj. Madje njëri prej tyre ish aktor i komunizmit, i cili me një gjuhë wc-je ishte “revoltuar” se qenkan “njollosur shqyptaret si komb. Unë nuk e di se ku u njollosën këta shqyptarë, por ndoshta aktori i roleve të punëtorëve operativë të Sigurimit, e ka njohur qytetin nga bërxollat e hotelve jo nga realiteti që ka qenë në atë kohë.

      Por, në atë kohë ka qenë edhe një tjetër skandal i mishit me parafinë, që në popull cilësohej “mishi i bardhë”. Ishte një sasi mishi që u importua kryesisht nga Argjentina dhe nga Zelanda e Re rreth vitit 1985 (mbante vulë të vitit 1956). Ishte mish shumë i vjetër dhe i destinuar per Kopshte Zoologjike. Pasi Shqipëria bleu këtë mish, gazetat e perëndimit u çuditën për sasinë e madhe sepse nuk e dinin që te ne kishte kaq shumë qen. E pra ishte mish per kafshe që iu shit shqiptarëve për të kaluar krizën e madhe. Ky mish u refuzua nga blerësit, por më pas iu kalua restoranteve dhe ushtrisë…”

      HE MO KOQE KUSH ESHTE BUSHTRA GENJESHTARE TANI?

     • 666 September 3, 14:08

      Ky intel-HALEJA paska ngrene mish qeni prandaj ben gam gam ketu si i zgjebosur!

 46. gjermani i fundit September 2, 16:43

  tani do nxehet plendi fevziu e do marre ne telefon mbretereshen e Anglise se nje kot prej Anglie paska marre guxim te kritikoje fevzilleqet. Mos u çuditni kur Tereza Mej ti dergoje mail fevziut per ti kerkuar ndjese e ne kembim te paqes me fevziun ti dergoje ate xhaketen e lekures se Mukjes qe permend nastradini ne komentet e famshme me nastradinlleqe. Se pari, gazetari anglez do pershendetur qe paka pasur durim te lexoje historira koti, dmth fevzilleqe, e po pati durim akoma ftoj gazeten Dita te permbledhe ne nje flash usb me memorje 100 terabajt te tera komentet e nastradinit me 90% te tyre lidhur me shtepine e Bahri Omarit e 10% qe ngelet me intelektualizmen e gomarit, qe edhe sikur tere Britania e Madhe te mobilizohet ta lexoje te pjestur ne keste, i bie çdo anglezi nga dy jave komente me te drejte kthimi.

  Reply to this comment
 47. Po , Po September 2, 18:11

  Vetem kaq do te mjaftonte e tepronte , e verteta e thene troc boterisht , nga nje gazetar perendimor , i nje gazete prestigjioze britanike ! Te tjerat jane llafollogjira !

  Reply to this comment
 48. Gjergj gabeli September 2, 18:17

  Ky Gjergji , qenka idjot fare , me logjiken e nje gabeli , qe nuk mund te shkohet as ne WC !

  Reply to this comment
 49. Nardi September 2, 18:25

  Te dashur bashkdhetare rini te qete, te verteten e dini mire.Ai UK ka bere nje vlersim ju po beni debate,trapi gazetar ben liber mbase e blen kush,kush ishte ne moshe madhore nuk ka nevoje ti tregoje kush per Enverin.
  Po ju tregoje nje raste qe me ka ndodhur, isha ne nje tryeze mes te njohur e pas te njohuri nuk mbaje mend si nisi muhabeti por po shaja Enveri mire e mire nga te gjitha anet edhe pse une e familja nuk na ka bere gje te keqe ne nje moment nje nga te tavolines me thote,, Ti e ke takuar Enverin ,, une ngela si gure jo i thashe ku ta takoja ne lagje, ai me tha une e kame takuar dhe te siguroje pershtypjen qe me la nuk do ta haroje kurre,ishte shume shume i vecante. SHENDET E LEXIM TE MBARE

  Reply to this comment
 50. Kosovari September 2, 19:40

  Vetem kush nuk ka sy e nuk sheh,kush nuk ka vesh e nuk degjon,kush nuk ka mend e nuk mendon.Mund te hik nga e verteta e madherishme,faktimi real dhe e drejta e dukshme.

  Reply to this comment
 51. intelektuali September 2, 20:43

  Fanatiket e Enverit jane Kafshe prehistorike qe nuk hane pyka llogjike edhe kur gjenden perpara dokumentave te pakontestueshme autentike qe intelektuali i nxjerr papushim pa asnje oponence,

  prandaj:

  Vleresimin me te sakte e ka dhene ambasadori i SHBA ne Tirane qe deklaroi boterisht:

  ENVER HOXHA KA QENE NJE “MONSTER”

  Reply to this comment
  • Alban Dega September 3, 04:16

   SALI BERISHA ESHTE NJE PERBINDESH

   Nje kuceder me 9 krere !
   Rrenues i 13 fishte i nje shteti te tere ne 13 vjet Salikraci !
   Ti intelehajvan je vetem nje zhurmues i tij !

   Reply to this comment
   • intelektuali September 3, 10:24

    Sali Berisha ishte spiun i Sigurimit, kolegu yt o Hamdi Dega, por ishte edhe PJELLA origjinale e Enverit,

    Enveri e zdrypi nga Bjeshket e Vicidolit
    Enveri e trajnoi ne palestrat e Sigurimit
    Enveri e beri Sekretar te partise se Punes
    Enveri i dha shkolle dhe e beri doktor
    Enveri e coi ne France per te mesuar gjuhe te huaja
    Enveri e beri Saliun doktor te Hysniut per ta spiunuar
    Enveri e urdheroi te varte ne litar Hysen Shoshorin
    Enveri e urdheroi te spiunonte koleget e tij tek Sigurimi
    Enveri i tha Ramizit qe Saliun e kishte per Dite te Zeza
    Enveri i tha Nexhmijes qe Saliun ta fuste ne Familje

    NUK E KE PARE FOTON NE GAZETEN DITA KU SALIU ESHTE VARAKR I FAMILJES HOXHA NE DRILON?

    Kush eshte HAJVANI dhe spiuni i Sigurimit ketu?

    Reply to this comment
 52. S ka rendesi September 2, 21:15

  Po lexoja artikullin a pastaj komentet.
  Cfar populli paskemi qen. Nje debat nuk dijme te bejme. Vetem sharje e sharje pafund. O njerez po a nuk flisni dot pa sharje e ofendime a nuk debatoni dot. Nuk e kuptojse cfare e ben njerin apo tjetrin qe ofendon me inteligjent? E paskemi pas Hak Diktaturen mendoj Se nek eshte diktatura por vete njerzit kur vellai spiunonte vellain apo motren. Sistemi si cdo suistem tjeter do t denonte ata qe e kundersthonin. edhe n vendet me demokratike Burgjet jane plot. e manipulime nga me te ndryshme behen perdite. Pse nuk po shof nje koment i cili merr parasyhs t mirat e t e keqijat e nje sistemi. T analizoje me t vertete c ka ndodh. ju jeni verbuar nga dashuria apo urrejtaj per nje sistem. E kjo jnuk ju lejon te vazhdoni si komb perpara edhe sot. Por mburreni kot me parardhesit tuaj mijevjecar rrini e kaloni kohen tuaj t pavlere kafeneve ndersa nje qeveri mafioze njera pas tjeters per kaq vite “Demokraci” ende ju ka lene shtein me te korruptuar e te varfer te Evropes. Prane drites te papare o te mjere. O driteshkurter pse nuk rovoltoni kur ju pijne gjakun po rrini e shikoni se si nje tyufe sahlepiresh e hajdutesh ju kane lene ne skamje e mjerrim.

  Reply to this comment
 53. Plaku Xhuxhumaku September 2, 21:25

  Ti mire e ke o antiharresa, shija e ushqimeve te gjigand-bytho-leshit nuk vjen me. Ishin aq te mira sa edhe urine e kishim bio. Ato mishrat e Arxhentines qe thua ti i kemi marre me tallon, kemi marre edhe mishra me absese qe kishin harruar t’i qerronin kur kishin pregatitur pakot kilshe. Tashti po semuren vetem njerezit e varfer, athere ishim te gjithe te semure. Shkumbezo ti nga inati, po Enver Leshi ka vajtur ne vërrën e anesë, si i biri i xhaxhait te vet qe ishte.

  Reply to this comment
 54. Plaku Xhuxhumaku September 2, 21:31

  O Meran intelekhaleja

  Reply to this comment
 55. intelektuali September 2, 21:36

  Per fery

  Kur spaske kuptu asgje per ndtyshimin kryesor midis Enver Hoxhes dhe Politikes se tij Per Kosoven dhe cka ardhen pas vdekje se tij dhe poltika e tyre ne te dy anet e kufirit, e paske me hak i dru te serbit ne Mos je gjak prishur e hibrid me gjak serbi.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 3, 10:29

   Mire te ka thene Plaku Xhuxhumaku,

   MUK TE MJAFTON MUTI QE DHJET PAPUSHIM NE KETE FORUM TE NDERUAR POR GRUMBULLON MUTIN E TE TJEREVE

   Race idiote qe tregon se nuk ka identitet

   Reply to this comment
 56. antiharresa September 2, 21:51

  Or intelektu hale budallaqe ,nuk i pjerdh kush artikujt e gazetave te budallenjve genjeshtare qe citon ti. Meso se ne Argjentine nga 1975 -1983 u vendos junta ushtarake e djathte ,ose diktatura fashiste e gjeneralve dhe nuk kishte asnje mundesi bashkepunimi midis te majtes ekstreme ne Shqiperi dhe te djathtes ekstreme ne Argjemtine .Ndersa Zelanda e re ishte nen ndikimin e plote te britanise (common welth) qe ishte kundershtar i eger i Gjigandit.Prandaj , moj intelektu hale rurale e pas 90 ,ashtu si edhe ti dhe gazeta qe citon ti ??? zbrite ne qytet pas 91 , mishi argjentino zelandez i elefantit , na erdh pas 1991 ne shqiperi.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 3, 10:51

   Ore ti ha pyka llogjike apo jo?

   Kur intelektuali merr mundimin dhe te nxjerr nje dokument te medias sone kombetare qe nuk eshte kontestuar deri tani nga askush, ti o BOLE idiote hedh llogje qe i sajon kaptina e dallkaukut. Keshtu e ben te pamundur debatin dhe fyerjet dhe sharjet nuk te ndihmojne per te mbuluar nivelin e katunarit dru me pre qe nuk di te lexoje kurgje nga faktet dhe dokumentat ne internet. Ke ndonje dokument qe t’i kundervihesh intelektualit apo do te vazhdosh te hedhesh llogje idiote prej budallaiu ketu? Neqoftese e quan gazeten pro enveriste TEMA dhe Mero Bazen si shpifes dhe genjeshtar qe kane publikuar nje shkrim te Kastriot Dervishit do kohe me pare, kjo lind dyshime per gjendjen tende psiqike te fanatikut dru me pre, ja lexoje ketu me poshte:

   http://www.gazetatema.net/2017/10/28/per-qente-e-macet-e-diktatures-komuniste/

   por:

   Duket qe je nje i ri arrogant, budalla dhe pa kulture, sepse ate kohe mishin per kafshe nga Argjentina dhe Zelanda e Re e dinin te gjithe shqyptaret, psi e kishin provuar shijen ne tryezat e tyre modeste kur merrinin racionin me tollonin e Enverit.

   Ja ku ke edhe nje media tjeter qe ka publikuar te njejten gje:

   https://tiranatoday.com/historiani-publikon-te-dhena-tronditese-ne-1985-shqiperia-bleu-mish-qensh-per-te-kaluar-krizen-e-urise/

   KUSH ESHTE GENJESHTARI TANI?

   Reply to this comment
   • antiharresa September 3, 14:17

    Ti moj intelektu hale je viktime idiote e terapise se shokut dhe mund te ngopesh menderisht +fizikisht vetem me pizza falas brenda qadres.Faktet historike qe paraqita me lart ta mbyllin gryken ty edhe kelysheve te tjere te ngjashem me ty.Vazhdo me lepirjen e kokrrave te Gjigandit.

    Reply to this comment
 57. fteri September 3, 14:44

  Plot pesë shekuj – Enver Hoxha – Grupi i Hasit – YouTube
  Video for këngë kushtuar Enver Hoxhës !▶ 4:02
  https://www.youtube.com/watch?v=Q56mpNhPkM0

  Dëgjojeni me qetësi ,ju këndoftë zemra .Vetëm ai u vjen hakut kriminelve dhe hajdutëve të sotëm.

  Reply to this comment
 58. fteri September 3, 16:12

  Mentor Xhemali – Enver Hoxha Tungjatjeta – YouTube
  Video for këngë kushtuar Enver Hoxhës !▶ 3:17
  https://www.youtube.com/watch?v=mC_BlGfduwY
  Jan 23, 2008 – Uploaded by 0rioni
  Kenge kushtuar Enver Hoxhes, e kenduar nga i madhi Mentor Xhemali .
  Dëgjoje me vemendje ju këndoft zemra gjithmon për legjendarin e pa harruar në shekuj Enver Hoxhën

  Reply to this comment
 59. fteri September 3, 16:43

  Lule mbi lule Enver Hoxha – Feride Kurti dhe grupi i Matit (Burrel)
  Astron Invictus
  5 years ago
  Lule mbi lule Enver Hoxha – Feride Kurti dhe grupi i rrethit Mat E, lum e lum ushtojnë malet, o, Shqipëri me drit Partie Janë njaty rrezet diellore t’ gjitha tela çiftelie..

  Dëgjojeni këngën edhe ju cinikë ,se sa shumë e donte populli Matit si e gjhithë shqipëria E.Hoxhën .
  Ka ardhë koha e dokumentave autentike.

  Reply to this comment
 60. fteri September 3, 16:50

  Këngë Labe për Enver Hoxhën – YouTube
  Video for këngë kushtuar Enver Hoxhës !▶ 3:49
  https://www.youtube.com/watch?v=S5HY8uRRL-8

  Dëgjojeni këngën Labe !
  Ju këndoftë zemra kush këndon për këtë legjendë. Shqipëtarët i mori 800mijë dhe i dorzoi 4miljon ,nga fise e njerëz të egër i bashkoi,i vllazëroi dhe shkolloi .

  Reply to this comment
 61. "kapitalisti" ...i ndershem . September 3, 18:00

  DY fjale, “malit” bureto; kapitalizmi nuk eshte inversi i socializmit . inversi i socializmit, eshte vjedhja e pasusive natyrore, per ….VETE (sic edhe ndodhi e ndodh ne shqiperi) per te krijuar kapital per…..njeqind breza, per vete dhe familjaret e vete . dhe kete ne shqiperi, e quajne ..KAPITALIZEM te LIGJSHEM dhe kushtetues . Kapitalizmi, qe e ka mare emrin nga kapitali ( qe eshte mall ne natyre, ose i prodhuar nga njeriu) eshte sistemi i sipermarjes se lire, me licence shteterore, dhe taksa shteterore, i qytetarit, qe mbrohet nga shteti nepermjet ligjeve KUSHTETUESE te shtetit DEMOKRATIK ne baze te parimit “te gjithe te BARABARTE perpara ligjit . dhe jo, ca te vjedhin, vrasin e te rrojne dhe ca te shfrytezohen, te ngelen pa pune e te …vdesin per buke .

  Reply to this comment
 62. mos u "duk" me, se ...do te vene ..teneqen . September 3, 19:30

  per “ntelektualin”; behesh i peshtire, kur injoron per intelekt, enver hoxhen ..dhe kontradiktor . ti, qe mbron, t’a zme ducen apo zogun, faza e pare kur per shqiperine arrnaute, mund te flitej per kultur e intelekt, pas 500 vjet turqi me simbol jetese cadren dhe dhe orendite, n’bythe te kalit, s’ishe lind akoma . sa per aristokraci (sic edhe hiqesh) dhe po te kishje origjinen, s’do e konkuroje enver hoxhen, se nga ajo klase vinte vete ai . sa per cinizmin tend, ndaj popullit te thjeshte, intelektualet e gjithe planetit, ne te gjithe kohrat, kane promovuar fisnikerine e njeriut per njeriun . dhe ti qe je lindur e rritur me “epoken e enverit”, s’mund te kishe kulture e intelekt me teper, se sa kultura e intelekti, qe formohej ne kohe te enverit . per me teper s’mund te pretendosh, qe hiqeshe sikur ishe, t’a zeme, me gjak blu (shurre do thoja une), se ishin rrafshuar ata lloj shurraqesh dhe ti s’kishe si t’a dije c’ishin aristokratet a pasaniket, per vec te shikoje t’a zeme, rai unon, a shkupin dhe t’i merje “kallep” ato qe shihje . dhe u pa, se me te vertete perendimi ishte dhe eshte ne KRIZE dhe ishin fallso cfare ai (perendimi) te …predikonte ty . po je ndonje “ufo” dhe s’na e thua, qe “ndryshon nga te tjeret?!?….

  Reply to this comment
 63. intelektualeve "shqiptar", u mungon, truri i...vogel . September 3, 20:36

  per “pro gjermanet”; per c’epoke e mburrni gjermanine, per pas, apo per kohen e ..hitlerit . ne e mburrni per kohen post hitler, ku t’i cojme “meritat” e gjermaneve te ..hitlerit .

  Reply to this comment
 64. Mark .U.K September 4, 13:33

  Sokol Martini:Nuk je drejtue me emer vecse ne me ke fye mua,do te themi te shkerdhesha cfar te permban pragu.

  Reply to this comment
  • kola September 4, 16:05

   O Mark UK-i
   .
   Je absolutisht i nderuar dhe i respektuar qe ti urren Enverin dhe ca komentues ketu eshte e drejta juaj dhe kurrkush nuk te paragjykon….por ti gjithmone je nje ofendues i kometueseve te tjere deri ne marrezi dhe kjo nuk eshte demokraci por marri (theksi ne fund).

   Ty te behen te gjithe fuksa sigurimsa mish ngrenes dhe ne fakt dhe une kam qene ne vitet 1980-1997 nje antienverist i cartun por me then te drejten ka ardhur koha te themi
   Na fal Enver
   dhe me shume kjo eshte merita juaj qe pasi” hodhet” “Enverin njeri ja futi ne Amerike..tjetri ne Gjermani dhe ca si puna jote ne Angli ( ne mos qofsh ne ndonje kulle ngujimi nga MM)
   sidoqofte nje bejte me poshte do te coji trunin ne vend per ato qe “i grricin corapet” si thone andej ka Malsia Madhe
   .
   Nder komente e foltore
   leh si qen dhe pjerdh si gorre
   nder ekrane e n’parlament
   her leh vet,e her ndersen qent

   edhe ktu ne ket forum
   asht dikush qe leh hum-hum
   dhe ketu Sala e ka qenin
   her Mark Ukin , e her Xenin

   sa pak Salen me ngacmu
   nuk len vend pa shkarrashkru
   me fol keq per Sal nallanen
   si me i ki baben dhe nanen

   Markujk bolja mos u ngut
   rri rehat dhe mos ha mut
   ti ndegjosh fjalet e shokeve
   se ka cof koha malokeve

   Reply to this comment
   • Martín Sokoli September 6, 06:17

    E KE QARE ORE CE KE QARE !
    E KA CARE NJE MARKUK K …ARE !
    TRURIN BYTHE MENDJEN GOMARE
    I MUNGON VEC NJE SAMARE
    ESHTE HAJVANE E ESHTE MAGARE!

    Reply to this comment
 65. Deshmitar y September 4, 23:51

  Nastrudin intelektuali efendi. Si ka mundesi qe ti ke qene perkthyes axhansesh se ti nuk di mire anglisht. Te kam vene re kur fut ca anglisht. Nje dite pashe NE utube nje emision per grupin e qeverise qe merrej me kontrabanden e cigareve NE ate kohe. Jam habitur me nivelin injorant te tyre. Kam degjuar shume here shoqerues, sigurimsa, ushtarak dhe perseri jam shokuar me injorancen e Tyre.
  Mendoj si ka mundesi ai shtet aq I forte mbahej nga njerez injorante si puna juaj.

  Reply to this comment
 66. perkthyesi September 5, 11:28

  Ta kam thene o Fevzi djali
  S’te kam dashur dhe s’te dua
  Por nuk tundet Enver Mali
  Nga ato pordhet e tua!

  Rri aty te opinioni
  Rri aty ku pate fatin
  Se Enveri o Fevzi,
  Sa je ti, kisha allatin!

  Poezi nga I madhi Arben Duka.

  Reply to this comment
 67. shabani September 6, 12:19

  Nuk ka gje Saliu dhe Meta e kthyen serisht ne shtet tribal

  Reply to this comment
 68. demo September 7, 15:47

  Shkon nje englez ne oborrin e TYRANIT Ali Tepelena dhe ai e pret mos o zot me gjithe te mirat,e shetit neper pashallek me zaptijet e tij..Po keshtu me dy amerikabne,me ca franceze,,Ashtu si Enver Hoxha priste dhe percillte QYLERAT MARXISTE-LENINISTE.
  Po kush ishte TYRANI ANTISHQIPTAR ALI TEPELENA?
  pO KUSH ISHTE TYRANI ANTISHQIPTAR ENVER HOXHA?
  Per te dhene pergjigje ketyre pyetjeve mos pysni Bajronin,Dymassin,Hobhauzin,mos pyesni bashibozuket Gege qe mbante Aliu rreth vetes,por shkoni ne Becisht te Tepelenes,ne Lekel te Tepelenes,ne Kardhiq te Gjirokastres ne Hormove te Gjirokastres,ne Sul te Camerise,ne Himare te Laberise ku lindi dhe u rrit dhe ku beri gjemat
  te hani i Valarese
  i bir`i Hanko Kapese
  Ua beri me te pabese
  Vrau shtateqind e pese

  Ali pasha kur ish djale mbi Hormove e kish inane
  Permbi Caush kapedane
  nene moj e zeza nene del e shih Caushne tene
  tek e pjekine nde leme
  Ashkosun Isuf Arapi,cte ardhka ndore kasapi!

  Ali pasha Tepelene
  gjarperi qe piu dhene
  Beri fet gjithe Morene

  Per Enver Hoxhen mos pyesni marxiste leninistetr e Anglise,Amazones,Australise,Oqeanise,.Mos pyesni as marxistye leninistet e Kosoves me pune te perkoheshme dhe me banim te perhershem ne Gjermani,Zvicer,Belgjike..Pyesni Gjirokastren! Jo bashibozuket e Laberise qe zbriti enver hoxha ne Gjirokaster,Vlore,Tirane,..Joo!Pyesni Gjirokastren,,,Fisin Kokalari,Karagjozi,Bakiri,Kadare,.Pyesni Selfot!Ata ndoshta nuk jetojne ne Tirane ,ne Gjirokaster s`ka mbetur me dege prej tyre.Une i lkam degjuar plakat e tyre ne vitet 70 -80.Ato Hankot,Anete,nenemadhet e fiseve me rrenje te Gjirokastres ishin versnike te Gjylos,..Mblidheshin neper sebepe,ndonje vdekje ne fis dhe qanin me ligje bemat e Gjylos dhe krimet e enverit.Cfare urrejtje kishin grumbulluar ato shamizeza fisnike te Gjirokastres per
  Gjylo laviren dhe dobicin e saj enverin..Atje pyesni per Enverin,ne kullat prej guri te Gjirokastres!

  Reply to this comment
 69. Mark U.K September 7, 20:09

  Kola:Vjershat tua jan me name,shkoj e i vjerri ne zyrhane(wc)Sa her shkoj atje me dhie me bjen ndermen per zotnin tane.Kola une nuk fyej njeri pa me fyer.Ju duhet ta besoni,Mos harro se nuk meriton fjal te mira.Meriton me te fye me cfar te permban pragu,po ma kryejn gomat e Barbullushit ket pune.

  Reply to this comment
 70. Mark U.K September 7, 20:15

  Sa te gjejn gomari samarin,do ja fut ate k..in nga keni dalur ju se pari ne jete o Martin.Nese don ma shume do ti shtojm se ka gomar nanshkodra.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim