Stefani: Nishani ka të drejtë, qeveria po u bën presion gjykatësve

March 30, 2016 19:59

Stefani: Nishani ka të drejtë, qeveria po u bën presion gjykatësve

Në një opinion që botohet i plotë nesër në Dita analisti Andrea Stefani kritikon kryeministrin Rama dhe ministrin Manjani për qëndrimet e tyre ndaj ligjit të pronave.

“Ndërsa propagandohet me të madhe reforma në drejtësi, qeveria Rama ka përveshur mëngët për të betonuar pasojat e një prej padrejtësive historike (në fakt një krimi) të komunizmit mbi pronën private” – shkruan Stefani.

Ai thotë se presidenti Nishani ka të drejtë në kundërshtimin që i bën ligjit të pronave, megjithëse inspirohet nga axhenda partiake.

“Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka shprehur mosaprovimin për Ligjin e Kthimit dhe Kompensimit të Pronave madje, e ka dërguar në Gjykatën Kushtetuese duke vënë kështu në dyshim edhe kushtetueshmërinë e tij. Lëvizja e Nishanit është e inspiruar jo nga e drejta por nga axhenda partiake. Gjithsesi, kjo nuk e nihilizon faktin qe ligji i qeverisë Rama është po ashtu i padrejtë” – shkruan Stefani.

Ai akuzon ministrin e Drejtësisë se po u bën presion gjyqtarëve per te mbrojtur versionin e Ramës mbi ligjin.

“Kaq e vendosur shfaqet qeveria Rama në arrogancën e saj sa ka nisur të ushtrojë presion mbi Gjykatën Kushtetuese që pritet ta shqyrtojë këtë çështje. Segmente te pushtetit, në fillim ministri i dreqtësisë Manjani dhe më pas edhe kreu i Agjencisë së kthimit të pronave, kanë vënë borinë se po pezullua zbatimi i ligjit nga Kushtetuesja, atëherë do të ndodhë hataja për pronarët. E kundërta është e vërtetë. Vetëm nëse Kushtetuesja e pezullon këtë ligj, hataja do të shmanget – shkruan Stefani.

 

Shkrimi i plotë mund të lexohet KËTU

 

March 30, 2016 19:59
Komento

20 Komente

 1. ilir March 30, 20:06

  paska cmend Stefani
  “presion gjykatesve” ?????
  Ata duhen varur o Stefan
  Bekuar qofte kush u ben “presion” atyre mostrave

  Reply to this comment
  • po salhalen ku late ? March 30, 20:29

   E tmerreshme
   turbo-marksist -leninisti Andreastefoni po behet nje vamproid i kamanizmit.
   Po pse o i uruar beri krim komunizmi me pronat ? Ishte koha atehere dhe 70 perqind e planetit po shkonte drejt asaj rruge
   Enveri nuk i mori ne varr..as nexhmija te pularia..
   Biles as Ermal ilir enver hoxha qe eshte ne qeli i pafajshem se transportoi 2 pasagjere trafikante..
   shiko shkerdhen berishen dhe Argiten qe i kane vilat me lluksoze se donald trampit o i verbuar..film do beje hollimuti per to..
   o ish turbo komunist
   enver hoxha pronat private i la me dokumente te plota qe nga koha e Tanzimatit dhe duhet ti jepni medalje per te …
   po ti o syzekavanoz..tani u kujtove kur jane ndertuar mbi 1 miljon ndertime pa leje…kur rreth 1 miljon shqiptare kane zaptuar tiranen bregdetin dhe ultesirat
   pse ja kaq i kobshem o deleted ??
   jo nishani..jo rama por dhe obama te vije aty nuk e zgjidh kush ate problem….VETEM NJE SUPERMEN I ZGJIDH KETO NGATARREA KOZMIKE
   enver hoxha ja thon emrin qe i shkerdhente nonen armiqve te kombit duke filluar nga keto palo malsoret dhe duke perfunduar te xhambasadoret

   Të shaj Andrea yt
   o shoku Enver,
   vetëm gjysmë dite,
   dil edhe një herë!

   Vetëm gjysmë ore,
   dil e luaj fenë,
   në Shtëpinë Qendrore,
   ta pimë kafenë!

   Në Shtëpinë Qendrore,
   more Komandant,
   ku tani i parë,
   është një intrigant!

   Ty – ky shkretëtirë,
   as të shkon në mëndje,
   i ligu të ligjve,
   në partinë tënde!

   Ç’djall të tha në kokë,
   nga shpella ta nxirrje,
   të ngjiste ca shkallë,
   veç me bythëlëpirje!

   Në hatër s’të bie,
   ty mender Saliu,
   sa të ta ndjejë erën,
   do fshihet si miu!

   Rri veç pak sekonda,
   jo një gjysmë ore,
   ta çlirosh nga bandat,
   Shtëpinë Qendrore!

   Dhe mos shko aspak,
   në të tjera vënde,
   sepse një besnik,
   ke në zyrën tënde!

   Ai ta ka mbajtur,
   emrin të florinjtë,
   se ti mbi të gjithë,
   i ke skraparllinjtë!

   Ai ngjan nga ty,
   shoku Komandant,
   ndaj me të pushtetin,
   e kemi garant!

   Në zyrën e madhe,
   të shokut Mehmet,
   është djalë i Kristaqit,
   që qe deputet!

   Ai ndonjëherë,
   bën sikur të shan,
   po nga ana jote,
   kandarin e mban!

   Eh, edhe në zyrën,
   e shokut Haxhi,
   ësht’ një oficer,
   pak mustaqeli!

   Vetëm pak mustaqe,
   siç i kish Haxhiu,
   dhe për këtë punë,
   i hoqi i ziu!

   Kaq – o Komandant,
   s’kemi më ç’të themi,
   se pushtetin tënd,
   neve prapë e kemi!

   Se do të humbiste,
   kot mendoi shpellari,
   kur në mes të natës,
   të krreu nga varri!

   Tani ik i qetë,
   dhe nuk ke pse vuan,
   se këtu shumica,
   akoma të duan!

   Ka dhe që të shajnë,
   e të hedhin gurë,
   për inat të tyre,
   unë të mburr – o burrë!

   Unë të mburr – o burrë,
   se jam realist,
   se s’jam njohur kurrë,
   si një enverist!

   Reply to this comment
 2. biometri March 30, 20:17

  Andrea ti vete ke folur disa here per pasojat e diktatures se pakices mbi shumicen
  Tani na thua qe interesat e nje pakice si pronaret duhen vendosur mbi ato te shumices.
  Nuk eshte faji as i Rames as i Manjanit qe punet me pronat jane keshtu si jane.
  Dhe eshte gabim ti fajesosh ndersa perpiqen te zgjidhin nje plage katovicare
  Nejse, per mua e ke barutin te lagur ne kete ceshtje

  Reply to this comment
  • Aceto March 30, 21:48

   O cop k…, po demokracia eshte pikerisht respektimi i te drejtave te minorances nga mazhoranca por hap lexo ndonje gje se qenke k…

   Reply to this comment
 3. gani usa March 30, 20:20

  filloi edhe andrea stefani te flase me gjuhen e berishes
  kush i kercenon gjykatesit o zoteri????
  Kercenoka qeveria gjykatesit!!?
  kjo eshte qesharake
  vetem nese shtyhesh nga ndonje interes personal se nuk ka mundesi me keto qendrime te perseritura negative kot me kot

  Reply to this comment
  • 666 March 30, 21:50

   Si qeka kot ky stefani dhe qeke ti plot? Ai ka per detyre ashtu si gjithe personat publik te ruajne interesat e grupeve te ndryshme shoqerore dhe ne kte rast te ishpronareve dhe ate po ben. Po ti ske vete interes dhe po te duket cudi??!! Po pse vetem ca ju intereson juve duhet te behet??!! Injorante

   Reply to this comment
 4. roberto March 30, 20:21

  G jyqtaret kane 26 vjet qe po na bejne PADREJTESI deri ne KRIM dhe ky Stefani na derdellit ndryshe!
  Po ti Stefani pse i ben presion qeverise???
  Mbi gjyqtaret dhe prokuroret duhet te bjere TERMETI POPULLOR i pa pare ne bote me pare!
  Ata e kane bere Shqiperine nje vend te pa jetueshem dhe te pa dashur per shumicen e shqiptareve!
  Arsyeja madhore pse shqiptaret marrin ARRATINE NGA SHQIPERIA jane gjyqtaret sepse ata nuk japin DREJTESI,por mbrojne fajtoret!
  Nje vend ku nuk ka drejtesi do te kete VETGJYQESI!

  Reply to this comment
 5. petrit March 30, 20:29

  Po mire mo Stefan djali po ai Presidenti dhe ti a e keni vrare mendjen ndonjehere me parate e kujt do shperblehen keta ish Pronaret ,eshte e drejte qe populli te paguaje per nje borxh qe sua ka ish pronareve,kesaj i thone zgjith nje padrejtesi me nje padrejtesi tjeter.apo ju ish pronareve ju intereson te merni sa me shume dhe ci q…temen popullit .Bravo ju qofte.beni referendum dhe shiheni si mendon sovrani per kete problem.

  Reply to this comment
  • Xhaketa March 30, 21:57

   Interesohu njehere se si eshte ligji dhe si eshte situata me pronat pastaj shkr dhe na trego per padrejtesi!! Edi do te kaloj nje ligj qe jo se skthen dot pronat, por se pronat edhe kir jane te lira ai thote ta shesi shteti dhe ti japo pronarit vetem nje pjese te vleres dhe leket e tjera ti mbaj vete shteti. Prandaj kur shkruani nga zyrat e fuges mos besoni se populli eshte injorant dhe sdi se ca plerash po tregoheni se sjemi te djathte por te majte dhe pas ketyre qe po beni skeni me asnje vote prej nesh

   Reply to this comment
 6. Une March 30, 20:31

  Stefani Frangaj
  shejtani e Nishani
  kane te drejte!!

  Reply to this comment
 7. Ramiu March 30, 22:15

  Po kur firmosi qe SHQUP ti kalonte PD ne kundershtim me cdo ligj, me kendershtim te hapur me kushtetuten dhe me cdo princip moral dhe ligjor a kishte te drejte Jari?!?!?! Ju dha ne pronesi Lulit nje prone miliona dollreshe. Po sikur PS dhe LSI te marrin ne njejten menyre le te themi ish hotel Dajtin apo ndonje objekt tjeter thua do e firmose Jari valle?!?!?!?!

  Reply to this comment
 8. F.Pazoku March 30, 22:46

  Më lexo të lutem z. Stefani!
  ————————————–

  Jam një trashëgimtar i ligjshëm i pronës (tokë bujqësore) nga stërgjyshi dhe gjyshi, si nga babai, ashtu dhe nga nëna. Për arësye objektive, por edhe subjektive, nuk munda të hapë një dosje dhe ta dërzoja në limitet e kohës që ligji na vinte. Në ligjin e ri, na jepet kjo mundësi dhe me një lehtësi si asnjëherë tjetër në këto 25 vite sorollatjeje. Vetëm me dy dokumente hapet dosja! Ty z. Stefani të pëlqen të bëhesh faktor mediatik, edhe ose shpesh vetëm në formë, pasi në përmbajtje jo rrallë kalon tek moda. Tek ajo modë e pështirë berishiane. Ligji i ri në fakt është i përsosur për trashëgimtarët e vërtetë të pronave në Shqipëri. Duhet përshëndetur dhe mbështetur. Z. Nishani, druaj se mbron korrupsionin dhe padrejtësitë që janë bërë me pronat.

  Reply to this comment
  • Tani March 31, 02:23

   Shoku F P, na lexo ti te lutem, bashke me edin dhe ata te kryeministris nga po shkruani keto budalliqe. Ti qenke i kenaqur me ligjin por ne ish pronaret e tjere te vertet, nuk kemi so te kenaqemi me kete vjedhje qe po behet me kete ligj. Nuk eshte puna per ate pike qe ke shkr por per piken qe ky i paafte qe kemi mbeshtetur dhe shume prej nesh per kryeminister do qe te na japi leket e 1940 dhe me kete ti mbylli ceshtjet e pronave nderkohe qe kjo eshte ti mbyllesh pa i zgjidhur.sepse ndryshe nga budalliqet qe shkruan ti, ne kerkojme asgje me shume se vleren e pronave qe na jane marr, dhe nese prona vleresohet sikur eshte mare ne 1940 atehere pse me jepen leket tani mua pa interesat per 70 vjet??? Apo hajdutet e pronave si ata qe iu legalizoi shpit ky plera per kryeminister perfitojne prona me vleren e sotme dhe te vjedhura ndersa ne qe i kemi me te drejta te marim vleren e prones ne 1940??!! Ku eshte drejtesia ketu?????? Ku eshte zgjidhja????? Keto jane e njejta gje si ato mashtrimet e sales qe i zgjidhte problemet sa per te dal ne tv dhe pastaj vazhdonte e njejta gje. Ate qe ky kryeminister mashtrus e akuzonte aq here kir ishte ne opozite, ndersa tani i ben vete dhe na nxjerr ca budallenj si puna jote te shkruajne per te bindur njerzit se eshte mire. Turp plera

   Reply to this comment
   • info analitike March 31, 08:59

    Ne fakt kur u pyet nga Ilva Tare per ceshtjen e kompensimeve te familjeve tek Stacioni i Trenit, Rames se “gjitheditur” iu mek zeri dhe belbezonte…ligji…ligji… pa shpjeguar aspak arsyet se perse u vendos kompensimi me ato cmime qesharake nderkohe qe kush do te vere kthetrat per te ndertuar ne bulevardin e ri do te shese me cmime super te shtrenjta duke pasuruar oligarkine mafioze politiko.-mediatike-ndertimore qe nuk la truall ne Tirane pa ia vjedhur pronareve te ligjshem.

    Reply to this comment
 9. Pronari shqiptar March 31, 08:39

  Ju qe diskutoni kunder presidentit dhe kunder reagimit te drejte te Andrea Stafanit qe te kuptoni me mire lexoni
  http://gazetadielli.com/pronaret-falenderojne-presidentin-bujar-nishani-thirrje-gjykates-kushtetuese/

  Reply to this comment
 10. "Horri i Bulevardit" March 31, 08:54

  Ti japim tokat ish pronareve dhe do te shihni qe do te sulen, toptanet, verlacet, vrionasit, kupet, bushatllinjte dhe dreqi me te birin. (Ndryshe qendron problemi me pronaret e vegjel, qe duhet te demshperblehen).
  Atehere te dalin nga shtepite, nga pallatet, nga godinat qeveritare te gjithe, qe do pretendojne se Tirona, Elbasani, Berati, Vlora e Kruja, Shkodra e Dibra, jane tonat.
  Por edhe sbejme keq ti futemi njehere historise dhe te shohim, se toptani i pare, eshte hajdut dhe nuk eshte shqiptar, por ishte kurd, qe mbeti nga mbeturinat e trupave osmane, ne fushe te Tiranes, ne fakt toptani i pare donte te jetonte ne Preze, Petrele, Kruje, por aty jetonin shqiptaret dhe skishte shanc te afrohej dhe gjeti fushen qe me vone nje iranian do ta quante Tirane, per te nxjerre mallin e Teheranit dhe toptani i pare, por dhe shume mbiemra qe jane ne Tirone qe thone jemi tironca 24 karatsh, i shof ketu ne Gjermani, te popullsia kurde!.
  Mos shqiptaret do kene pushtuar Kurdistanin dhe kane lene aty faren e tyre?, kete se di, kush e di, le te ma shpjegoje, por une di qe osmanet erdhen ne tokat e Arberit dhe ku gjeten, hodhen faren e tyre, fare qe sot po na prezantohen si pronare, por sot duhet qe shqiptaret ti tregojne se nga vine dhe kur i vodhen keto toka.

  Reply to this comment
 11. intelektuali March 31, 15:10

  ANDREA STEFANI E KA KUPTUAR ME NE FUND TE VERTETEN PER RILINDJEN ENVERISTE TE EDVINIT DHE LIKES

  Sepse ishin vetem SHBA dhe nderkombetaret ata qe i bene verrejtje Edi Rames dhe banditeve te tij qe shperndanin LEGALIZIME para zgjedhjeve sikur t’i kishte prona te babes se vet.

  Asnje nga media jone kombetare nuk u kujtua t’i thonte ketij pinjolli te Spiro Kolekes

  PO C’A BEN O BURRE?

  kur ishte shtruar kembekryq para zgjedhjeve dhe ndante token e grabitur nga komunistet ne 1946 vemjeve te tij per te fituar vota bashke me nje tabor banditesh lakmitare nga pas, pa e vrare fare trunin e fishkur enverist se:

  PA U ZGJIDHUR PROBLEMI I PRONES SHQYPNIA DO TE MBETET SI NJE FIS PREJ AFRIKE ZULU PER BOTEN DEMOKRATIKE.

  Reply to this comment
 12. stefani kunder stefanit March 31, 16:28

  Cilin Stefan te besojme,Stefanin e pare,qe hidhte zjarre dhe rrufe mbi pronaret,apo Stefanin e dyte,qe hedh zjarre dhe rufe mbi Stefanin e pare,per te mbrojtur pronaret.
  Po hic hic fare respekt per vehte mos te kene keta ´´analistet´´ tane,me ate surrat qe ngrihen ne mengjes u transformohet i gjithe ne darke.

  Reply to this comment
 13. Jaho Lunxheria March 31, 17:41

  intelektualuc of my ass.
  Albanistani eshte already “Zululand” sepse ende vegjetojne fossile dhe sperma te skaduara si puna jote, pjelle e vemjeve qe shiten cdo interes atdhetar dhe ju ju futen nen tope pushtuesit dhe okupatorit. Ata ju dhane gjysheve dhe nenave tuaja edhe “spermen” edhe “pronat” per sherbimet e kryera.
  Prandaj ti o qelbesire hibride vazhdon te besh pis blogun e Ditas me diarrene tende verbale. Shporruni o funderrinat e Shqiperise qe ashtu sic eterit tuaj lepinin bythet e gjermanit ashtu edhe ju lustronit sumen e Sali Qoftelargut. Dhe barku qe ju polli ende nuk eshte shterpezuar..

  Reply to this comment
 14. Arben April 1, 06:57

  AI POPULL QE PRET NGA LSI-JA E ILIR METES, TE LEJOJE DREJTESINE NE SHQIPERI, ESHTE BASHKEPUNETOR NE KRIM DHE JO VIKTIME E TIJ.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim