Stoltenberg: Turqia mjaftueshmërisht e fuqishme për të kërkuar ndihmë ushtarake

July 27, 2015 16:09

Stoltenberg: Turqia mjaftueshmërisht e fuqishme për të kërkuar ndihmë ushtarake

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg theksoi sot, një ditë para një takimi të vendeve të Aleancës thirrur me kërkesë të Ankarasë, se Turqia ishte mjaftueshëm e fuqishme për të kërkuar një ndihmë ushtarake.

”Turqia ka një ushtri shumë të fuqishme dhe forca sigurie shumë të fuqishme”, theksoi Stoltenberg gjatë një bisede telefonike me BBC.

“Pra nuk ka pasur kërkesë në kuadër të një mbështetjeje ushtarake thelbësore nga NATO”, shtoi ai.

Stoltenberg kujtoi se NATO kishte vendosur që prej fillimit të vitit 2013në juglindje të Turqisë, raketa Patriot për të kontribuar për mbrojtjen antiajrore të vendit.

July 27, 2015 16:09
Komento

3 Komente

 1. Arben July 27, 20:12

  PO MORE MIK, BREKET E PALARE QE I LA AMERIKA NE DERE, TANI DUHET TI SHPLAJE TURQIA ME FORCAT DHE PARATE E SAJ,

  KESHTU MENDON TI????!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
  • elio July 27, 20:45

   Turqia ka nxitur ISIS dhe e ka mbeshtetur sepse ka dashur qe te kete ndikim mbi sirine dhe ne siri te vinin ne fuqi Sunitet…Sikurse ka ndihmuar ISIS qe te sulmonte kurdistanin irakian…Tani po nderhyn per te balancuar rritjen politike te Iranit pas marreveshjes per heqjen e sanksioneve…Mendo me mend e tua jo me ato te hoxhes…

   Reply to this comment
 2. lato July 27, 21:04

  Turqia ne menyre te pabese sulmoi kurdet ne veri te Irakut dhe ndihmon ISIS te fitoje terren.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*