Strasburgu rrëzon ligjin e ri për pronat, ndëshkon qeverinë me 6 mln euro

June 18, 2016 11:49

Strasburgu rrëzon ligjin e ri për pronat, ndëshkon qeverinë me 6 mln euro

Gjykata Europiane për të Drejtat e Njeriut në Strasburg rrëzon qeverinë shqiptare dhe metodologjinë e saj për kompensimin e pronave në ligjin e ri të kthimit dhe kompensimit të pronave, duke i faturuar tashmë dhe një shumë rreth 6 milionë eurosh në favor të pronarëve.

Në një vendim të zbardhur tashmë në Fletoren Zyrtare, Gjykata e Strasburgut ka rrëzuar metodologjinë e kompensimit të pronave për pronarët në rastet kur pronat e tyre janë truall, dhe që në ligjin e ri që u miratua nga Kuvendi në shkurt të këtij viti, qeveria përcaktoi që kompensimi i tyre të bëhej si tokë bujqësore.

Ligji i ri parashikon kompensimin e tokës për zërin kadastral të vitit 1945, pavarësisht statusit që gëzon aktualisht, shkak për të cilin 30% e sipërfaqeve që sot janë troje, do të kompensohen për toka bujqësore.

Por për Gjykatën e Strasburgut një gjë e tillë është e papranueshme, duke theksuar se kompensimi do të bëhet mbi bazën e ligjit të 2008-s që parashikon kompensimin real me çmimin e tregut.

Vendimi, versioni final i kësaj gjykate u bë publik në 26 prill të vitit 2016, ndërsa vendimi është marrë më 7 prill të po këtij viti. Ndërsa ligji i ri i pronave është miratuar nga Parlamenti shqiptar në maj të vitit 2015.

Vendimi

Bëhet fjalë për një çështje që është shqyrtuar më 15 mars, dhe të korrigjuar më pas më 26 prill të këtij viti nga Gjykata e Strasburgut gjatë shqyrtimit me dyer të mbyllura të çështjes “Karagjozi dhe të tjerët kundër Shqipërisë”, në të cilën përfaqësohen 21 pronarë.

Ankuesit kërkuan 7,054,285 euro për vlerën e pronës së sipërfaqes së tokës me përmasë 640,000 m2, bazuar në hartat e vlerësimit të vitit 2013. Ata kërkuan të aplikohej çmimi i referencës prej 1,646 lekësh shqiptarë (TË GJITHË)/m2, siç tregohet në hartat e vlerësimit të vitit 2013. Ata parashtruan se zotëronin pesëmbëdhjetë të gjashtëmbëdhjetat e tokës me përmasë 640,000 m2. Ata kërkuan 315,000 euro për dëmin jo monetar. Qeveria bëri të njëjtat parashtrime si ato të përmbledhura në vendimin e kësaj gjykate në çështjen Sharra dhe të tjerët.

Duke pasur parasysh faktin se në kohën e konfiskimit, sipërfaqja e tokës kishte qenë bujqësore, qeveria propozoi se bazuar në hartat e vlerësimit të vitit 2014, duhej zbatuar çmimi i referencës për tokën bujqësore. Duke qenë se zona kadestrale ku pozicionohej prona nuk pasqyronte ndonjë çmim reference për tokën bujqësore, duhet të zbatohet çmimi i referencës për tokën bujqësore për një zonë tjetër kadestrale më të afërt, që është 281 të gjithë/m2.

Qeveria konfirmoi se ankuesit kishin të drejtë mbi pesëmbëdhjetë të gjashtëmbëdhjetat e pronës. Gjykata shqyrtoi të njëjtat parashtrime të bëra nga palët në vendimin e saj në çështjen Sharra dhe të tjerët. Gjykata arriti në përfundimin se dëmi monetar duhet të përcaktohet bazuar në hartat e vlerësimit të pronës të vitit 2008 (sipas vendimeve të ngjashme: Sharra dhe të tjerët; Manushaqe Puto dhe të tjerët; dhe Vrioni dhe të tjerët kundër Shqipërisë (kompensim i drejtë), nr. 35720/04 dhe 42832/06, §§33–39, 7 dhjetor 2010).

Gjykata nuk gjen asnjë arsye për t’u distancuar nga këto gjetje. Gjykata vëren se autoritetet njohën të drejtën e ankuesve për kompensim në lidhje me tokën e ndërtimit dhe jo për tokën bujqësore, siç u kundërshtua nga qeveria. Në lidhje me materialin në pronësi të saj, gjykata e shikon të arsyeshme t’u akordojë ankuesve 5,919,000 euro për dëmin monetar dhe jomonetar. /Shqip

June 18, 2016 11:49
Komento

10 Komente

 1. "Horri i Bulevardit" June 18, 12:05

  Qeveria shqiptare, duhet ti sqaroje gjykates se Strazburgut, sekuestrimet e pronave te ish kuislingeve shqiptare, sekuestrim qe u zbatua ne te gjithe Europen, mbas kapitullimit te fashizmit ne vitin 1945.
  Shume pronare ne te drejten e tyre legjitime, akoma enden gjykatave per pronat e tyre, te sekuetruara padrejtesisht, por mbas vitit 1992, u vodhen dhe u regjistruan nga pushtetaret e klikave ne pushtet.
  6 miljon eshte gjoba e fundit, shume gjoba te meparshme ka paguar shteti shqiptar, por akoma nuk kemi pare, qe kete dem, ta paguajne jo vetem me burg, por edhe finabciarisht, hajdutet e pronave, qe i vodhen dhe shiten e rishiten keto prona dhe sot gezojne parate, duke i hequr qafe pronat e vjedhura, por qe fituan miljona euro.
  Edhe kete 6 miljonsh, perseri taksapaguesit shqiptare do e paguajne?.
  Po argita berisha malltezi, qe pervetesoi prona dhe shiti e rishiti ato prona, sdo paguaje asgje?.
  Besoj se per sojin argita e shkedhen, nuk duhet reforma ne drejtesi, se ata nuk kane asnje lloj imuniteti qe i mbron.

  Reply to this comment
 2. shkodra June 18, 15:00

  Flmn Zotit qe dikush nga Europa nuk pranon ligjet e hajduteve shqiptar,kuq,blu po mavi qofshin…Nuk mund te ecet duke genjyer dhe mohuar pronen dhe djersen e tjetrit….

  Reply to this comment
 3. Arben June 18, 15:20

  PA VENDOSJEN E PRONES NE VENDIN E VET, NUK KA EKONOMI TE LIRE TREGU, POR VETEM MASHTRIME KOMUNISTE.

  GJITHE BOTA E DI KETE, VETEM NE SHQIPETARET NUK E PRANOJME, KAQ SHUME KANE EKSPERIMENTUAR ME TRURIN TONE 50 VITET E KOMUNIZMIT, SAQE TANI, ME VESHTIRESI MUND TE QUHET ME “TRU NJERIU”.

  O ZOT O ZOT.

  Reply to this comment
 4. Arben June 18, 15:24

  PA VENDOSJEN E PRONES NE VENDIN E VET, NUK KA EKONOMI TE LIRE TREGU, POR VETEM MASHTRIME KOMUNISTE.

  GJITHE BOTA E DI KETE, VETEM NE SHQIPETARET NUK E PRANOJME, KAQ SHUME KANE EKSPERIMENTUAR ME TRURIN TONE 50 VITET E KOMUNIZMIT, SAQE TANI, ME VESHTIRESI MUND TE QUHET ME “TRU NJERIU”.

  O ZOT O ZOT..

  Reply to this comment
 5. Arber June 18, 16:05

  Mos pandehni se u denua Qeveria e sotme Shqiptare, u denuan shqiptaret e varfet per 10 breza, derisa te shlyhet borxhi i nje grushti pinjolle te pashallareve osmane dhe kolaboracionisteve fashiste italiane dhe nazisteve gjermane!

  Reply to this comment
 6. info analitike June 18, 18:55

  Bijte e pashallereve te kuq moren pergjigjen qe merituan per vjedhjen e pronave te pronareve te ligjshem.

  Reply to this comment
  • Maverick June 18, 19:24

   Idiot, as ti e askush nuk do ti marrë më pronat sepse do ishte e pamundur financiarisht, jo për këtë qeveri, por për çdo qeveri tjetër në të ardhmen që të shlyente këtë shifër.
   Dhe unë si ish pronar do të preferoja një vezë sot se sa një pulë që s’kam për t’a ngrënë asnjëherë.

   Reply to this comment
   • info analitike June 19, 07:59

    Ti “i mencuri” ha vezen e te befte mire se edhe trute i paske si ne veze. E kam shpjeguar shume here se sa menyra komprensimi ka pa renduar xhepat e shtetit po me te trashe si ti nuk ia vlen diskutimi.

    Reply to this comment
 7. Te kuq si bozhuret dhe fisnik nga mendja zemra dhe kuleta June 18, 22:46

  O info, sa per info, ishim pashallare qe ne kohe te turkut e pastaj te zogut. Gjate luftes u beme te kuq dhe Pas clirimit te vendit nga nazi-fashistet dhe koolaboratoret e tyre mbetem pa prona por gjithmone te kuq.
  Si idealiste me zemer te madhe, nuk patem ndonje problem se per ate luftuam, per nje Shqiperi te lire e demokratike dhe per barazi shoqerore. Keshtu qe i morrem tapite nga sunduqet e gjysherve e i dogjem.
  Ce do qe na u ngriten sot shume nga ata brekegrisurit, qe komunzmi i beri njerez, si dhe pinjolle t e koolaboratoreve te fashizmit e na i vodhen e na i zune.
  Me vjen keq per popullin e varfer qe duhet te paguaj hajdutlliqet e qeveritareve e malokeve qe na zbriten ne fushe e na zune pronat, por smund ti leme.
  Dhe e ke gabim qe thua bijte e pashallareve te kuq, ata, te gjithe qeveritaret e pas 90tes, te te gjitha kraheve e blloqeve e orientimeve vetem te kuq s’jane. Ata jane katran me boje, hajdute e te korruptuar dhe shumica dhe imorale .

  Reply to this comment
 8. Nje shqiptar June 18, 23:35

  Ligji i ri eshte vetem amnisti per hajdutet e pronave e tokave te te tjereve. Eshte legalizim e u behet hajduteve te prones shteterore, te lulishteve, bregdetit, kullotave, pyjeve etj. Prona qofte shteterore apo private duhet te kthehet tek pronari legjitim. Kjo ishte detyra e pare qe duhej zgjidhur nga drejtesia e klasa politike dhe jo te bejne ligje qe legalizojne apo te fshehin vjedhjet e pronave. Ligji i ri duhet te shpallet NUL.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin