Strategji e re për personat me aftësi të kufizuar

July 8, 2016 14:56

Strategji e re për personat me aftësi të kufizuar

Vlerësimi i personave me aftësi të kufizuar nuk do të jetë më vetëm mjekësor, por edhe social dhe psikologjik. Strategjia e re e veprimit për personat me aftësi të kufizuar u bë gjatë mbledhjes se Këshillit Kombëtar.

Mënyra e re e vlerësimit, sipas ministrit Blendi Klosi, do të çojë edhe në shmangien e abuzimit me pagesat e paaftësisë.

Strategjia e re synon që pagesa financiare të mos shkojë për mbajtjen e familjeve të personave me aftësi të kufizuar por ajo të kthehet në shërbim për individin sipas nevojave konkrete.

July 8, 2016 14:56
Komento

1 Koment

  1. Gregor Lato July 8, 20:36

    Zoti Minister,
    Shume mire me strategjine e re per PAK, por kur kujdestaret e tyre shkojne prane sporteleve te postes per te marre parate, shpesh nuk “hapet programi” per ta, ne zyra te tjera ngjitur programi hapet. Dhe duke pritur qe te hapet programi, shohim qe ndihma ekonomike vazhdon te shperndahet, po ashtu dhe pensionet, por cuditem se si njerez qe marrin ndihme ekonomike, nuk e di sa eshte i lene arketares deri nga 200-400 leke (te reja), kur ne te PAK na dridhet dora te leme edhe 50 leke. Por ne kete muaj shkuam rreth tre kater dite rresht per te marre pagesat, prisnim ne radhe te “hapej programi” dhe pastaj largoheshim. Ne diten e trete kam folur me nje drejtoreshe te Postes, nuk ia permend emrin, foli me punonjeset e zyres se postes, dhe pastaj duket se programi “u hap” por njerzit ishin larguar te merzitur, kishim ngelur vetem dy veta qe terhoqem parate. Eshte e tmerreshme zoti Minister, ishim shume mire kur i terhiqnim prane Bankomateve, nuk linim rushfet dhe nuk na sorollaste njeri.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*