Stresi në shtatzëni rrezikon trurin e fëmijës

Redaksia Online March 7, 2013 11:49

Stresi në shtatzëni rrezikon trurin e fëmijës

Jo më kot mjekët u rekomandojnë nënave shtatzëna të shmangin stresin dhe të përpiqen të jenë të qeta gjatë nëntë muajve. Një studim i fundit tregon se stresi i nënës i transmetohet fetusit, duke vënë në rrezik zhvillimin e trurit të fëmijës që pritet të vijë në jetë.

Ekspertët kanë vënë re gjatë testimeve të kryera mbi minjtë se stresi gjatë barrës ndryshon përqendrimin e proteinës OGT në placentë, e cila është e rëndësishme për zhvillimin e sistemit nervor të të sapolindurit, pasi kontribuon në rregullimin e shumë gjeneve që e formojnë atë.

Studimi është kryer nga Universiteti i Pensilvanisë dhe është publikuar në revistën shkencore “PNAS”.

 

Redaksia Online March 7, 2013 11:49
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*