Stresi pakëson shanset për të pasur fëmijë

June 16, 2018 13:16

Stresi pakëson shanset për të pasur fëmijë

Studimet e fundit kanë ardhur në përfundim se dy muaj të mbushur me stres mund të shkaktojnë dëme shumë serioze në spermën e mashkullit dhe mund t’ua zvogëlojnë meshkujve shanset për të pasur fëmijë, thonë shkencëtarët izraelitë.

Studimi ka thënë se stresi e zvogëlon lëvizshmërinë e spermës për 47 për qind.

Hulumtuesit për këtë konstatim kanë analizuar 11,000 mostra të spermës së meshkujve, dhe mosha mesatare e meshkujve ka qenë 32 vjet.

Vlen të përmendet se ky hulumtim është kryer nga shkencëtarët e Universitetit Negev dhe Soroka, si dhe nga Qendra Mjekësore Universitare.

o.j/dita

June 16, 2018 13:16
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*