Studentët, protestë kundër rritjes së tarifës së masterit dhe uljes së kuotave

October 27, 2014 09:38

Studentët, protestë kundër rritjes së tarifës së masterit dhe uljes së kuotave

Dhjetra student të Universitetit Politeknik kanë dalë në protest mëngjesin e sotëm, për të kundërshtuar rritjen e tarifës së masterit dhe uljes së kuotave.

Studentët të cilët kanë përfunduar ciklin e parë të studimeve  dhe presin që të fillojnë masterin, kanë bllokuar Korpusin.

Ata  akuzojnë Ministrinë e Arsimit për uljen e kuotave të masterit dhe rritjen e çmimit të tij.

Për këtë arsye, ata kanë bllokuar pedagogët që të hyjnë në mësim.

Ministria e Arsimit nga ana tjetër tha një ditë më parë se kuotat janë aq sa kanë kërkuar universitetet.

Reagimi i Ministrisë erdhi pas akuzave të PD-së, e cila ka ftuar studentët të dalin në protesta.

October 27, 2014 09:38
Komento

2 Komente

  1. Endri October 27, 10:32

    Selektimi tani nuk behet me ne baze merite por ne baze mundesie financiare. Po pati babi leke shkon ne shkolle po nuk pati leje se sben per ty.

    Reply to this comment
  2. Gjoni October 27, 15:43

    Shkallet e shkollimit jane shkalle lartesie jo baltovine. Sa me lart te ngjitesh ne edukim aq me nota me te larta duhet te jesh. Perndryshe deshirat barazitiste (komuniste, e thene anglisht) jane shfaqje e te menduarit kope, turme, dhe nuk sjellin perparim.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim