Studentët zhvendosen tek parlamenti, stacionohet FNSH

December 13, 2018 09:11

Studentët zhvendosen tek parlamenti, stacionohet FNSH

Një grup studentësh e kanë gdhirë edhe sot përpara Kryeministrisë dhe Ministrisë së Arsimit, teksa protesta e tyre hyn në ditën e nëntë.

Pritet që ditën e sotme dy grupet e shpërndara para Ministrisë së Arsimit dhe Kryeministrisë të mblidhen para Kuvendit, ndërsa është parashikuar dhe seancë plenare.

Studentët mbeten të vendosur për të mos pranuar asnjë lloj dialogu me kryeministrin Rama, pa u miratuar më parë 8 kërkesat që kanë parashtruar, ku më kryesorja është përgjysmimi i tarifave të shkollës.

Në Kuvend pritet që të shqyrtohen edhe dy amendamentet e LSI-së të depozituara një ditë më parë, ndërsa nuk dihet ende nëse Partia Demokratike do ti bashkohet kësaj nisme për tu kthyer në Parlament.

Në orën 09:00, Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë janë stacionuar pas Kuvendit, ndërsa para godinës është vendosur një kordon policie. Pak minuta më parë ka nisur dhe mbledhja e studentëve te Shkencat e Natyrës./ oranews

l.h/ dita

December 13, 2018 09:11
Komento

10 Komente

 1. As December 13, 09:22

  Absurditet, fodullek, mediokritet dhe injorance eshte vazhdimi i protestes, kur dora e miqesise, e dashurise e zgjidhjes te eshte e dhene

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 13, 10:20

   maaaaaaaaaa vaaaaaaaaaaa!
   e ku e sheh këtë “dora e miqesise, e dashurise e zgjidhjes”?????
   rroftë shpëtimtari i shqipërisë i madhërishmi rama pallosh i tironës??
   As,sot rama e ka ditën për të barazuar berishën!!
   FNSH,para kryeminiestrisë,në mes të bulevardit!!

   Reply to this comment
  • intelektuali December 13, 10:52

   Cila dore eshte dhene o MUT i paguar?

   DORA KUSARE E BASHKIM ULAJT APO DORA E SATEME QE TE KA LINDUR SI NJE ZHAPIK SERVIL TE EDI RAMES DHE 40 HAJDUTEVE DHE KUSAREVE PAS TIJ

   Pty race e keqe veremlinjsh pjella dhe vemje te Enverit!

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 December 14, 16:02

    nastrokari
    edi nuk është pjellë e enverit!!
    sipas thënjeve të salës është pjellë e atij qe e ka pasur shqipërinë superfuqi dhënsh e lopësh!!
    e atij të preferuarit tënd!!

    Reply to this comment
 2. Amerikani December 13, 10:08

  Populli me studentet bashkohej vetem perpara ministrise te arsimit.

  Aty eshte godina e cila ne menyre simbolike i bashkonte jo vetem studentet por edhe popullin me studentet.

  Ministria e arsimit eshte godina drejt se ciles masa studentore u derdh ditet e para te ptotestet se drejte.

  Ne menyre simbolike ajo eshte godina ku entuziazmi dhe shpresa jo vetem e studenteve por e te gjithe popullit per ndryshim ndezi zemrat e njerezve.

  Por srudentet e humben rastin. Studentet nuk e kuptuan momentin historik, per te lindur nje levizje te re mbare popullore me bekimin e tyre dhe perkrahjen e popullit per formesimin e nje partie te re, me njerez te rinj, te paperlyer dhe te pakorupruar. Te painfekruar me qelbin e korrupsionit, sharlatanizmit dhe hajnise te kesaj klase politike egzistuese, si ne qeveri ashtu dhe ne opozite.

  Te entuziazmuar por njeheresh dhe te friksuar nga suksesi dhe perkrahja ne popull e protestes se tyre, studentet u vete izoluan duke pare me dyshim gjithçka qe vinte si mbeshtetje jashte radheve te tyre. Kokefortesia per mos dale me nje elite perfaqesuese e cila me pas te merte karakter politik nga frika se ” dikush po u merte protesten ” ne nje fare menyre u dha mundesi çakejve te opozites per te devijuar dhe perçare protesten nepermjet forumeve te tyre rinore brenda protestet. Kjo perçarje edhe pse studentet e sinqerte nuk duan ta pranojne u dak qarte qe kur simbolika e vendgrumbullimit te protestuesve u zhvendos sipas urdherave te çakejve te politikes ne vende te tjera, persos ministrise se arsimit.

  Kjo zhvendosje u be me qellim per ta shkrire kauzen e drejte dhe te sinqerte te studenteve me psudokauzat idiote te opozites dhe per ti bere ato Nje, duke ngateruar dhe bere bashke ” grurin ” studentor me ” krunden ” e zabtuesve te Astirit dhe rrugaçesrite e militanteve te opozites neper rruge.

  Edhe ptotesta e sotme perpara parlamentit eshte nje rezultat i perçarjes qe opozita u beri studenteve nepermjet silureve te forumeve te tyre brenda protestes. Sot eshte e paqarte kush proteston! Jane studentet apo militantet e paafte te opozites qe shkojne peepara parlamentit per nje cope pune me shpresen e rezimit te qeverise dhe rikthimin ne pushtet te fashisteve te PD dhe hajduteve me çizme te LSI te drejtuar nga doktoresha e mediokritetit.

  E vetmja menyre sot e arsyeshme per studentet per te ndare grurin nga krundet e politikes , ne mungese te nje alternative te re politike te dale nga levizja e tyre , eshte dialogu me Kryeministrin te pakten per te zgjidhur problemet e tyre ekonomike ne afate sa me te shkurtra.

  Gjithçka tjeter eshte e dyshimte dhe jo studentore.

  Protesta sot e studenteve duhet te ishte perpara ministrise se arsimit ne simboliken e fillimit te kesaj levizje spontane studentore.

  Te protestosh te parlamenti nuk ka ndonje ndryshim nga protestate e militanteve medikoker te opozites apo zabtuesve te pronave te Astirit.

  Ne ate vend, nuk ngelet gje tjeter vecse ti kujtojme pjesmaresve , te mbushin zhepat me kapsollla me dy gishtat lart.

  Reply to this comment
 3. birbili December 13, 10:15

  Lereni more dhjetorin e dyte e te dymbedhjete! Po eshte se eshte dhjetori dyte, nxirrni Sali Berishen aty perpara parlamentit dhe çeshtja mùbaroi. Kjo eshte mùe teper se injornce. Qeveria thote hajde ta bejme sa me mire qe te mos ti kthehemi me, “ata” plotesona kerkesat se nuk largohemi. Kerkesat u thane, tani çfare duan? Duan pushtet, duan te qeverisin rrugaçet, çfare duan. Qenka fare tekhyter, lerini aty te arrin dhe ndonje ftome e pastaj te kerkojne mjekim falas. Jo, po kerkoni te ngrihet Enveri.

  Reply to this comment
 4. Xxx December 13, 10:19

  Protestes i ka humbur pastertia dhe sinqeriteti rinor. Tashme nuk dihet me kush proteston.

  Reply to this comment
 5. Befana December 13, 10:33

  Keta “studente” harrojne se ne demokraci pushtetet bien vetem me vote.
  Naiviteti i tyre eshte qe bien preh e huliganeve partiake te cilet kerkojne rremuje pasi po u vjen laku ne fyt me ngritjen e gjyqesorit dhe nuk besoj ti shpetojne kollaj.

  Reply to this comment
 6. Arben December 13, 14:56

  Po ti digjnit te gjithe kriminelet brenda, do kishit ndryshuar

  faqen ketij vendi, njehere e per gjithmone.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*