Rama, tjetër postim për studentët: Në cilën familje ecën kjo logjikë?

December 12, 2018 11:50

Rama, tjetër postim për studentët: Në cilën familje ecën kjo logjikë?

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish në rrjetet sociale, ku shkruan se nuk e kupton logjikën e studentëve që kërkojnë plotësimin e 8 kërkesave pa dialog.

Reagimi i Ramës në Twiter:

Një vajzë sapo tha s’duam të lutemi (në fakt lutem unë:-)po duam të na plotësohen 8 pikat pa dialog! Dmth s’duam të bisedojmë për kërkesat tona, po duam të bërtasim deri në plotësimin e tyre! Në cilën familje ecën kjo logjikë? Në familjen tonë të madhe jo njëherë, prandaj DIALOG.

l.h/ dita

December 12, 2018 11:50
Komento

26 Komente

 1. Dibrani December 12, 12:32

  Sa bukur o popull,…I dhat voten qelbesires,…tani u merr neper-kembe femijet tuaj

  Ky eshte ai boti qe rrifte gjoksin per ju kur fitoj zgjedhjet ndaj Saliut

  Ky boti sot po u perdhos voten-besimin-dhe femijet tuaj duke u tallur

  Shpresoj tu behet mesim,..ajo cka po u ndodh femijeve tuaj

  Reply to this comment
  • Shpetimi Debatik December 12, 13:21

   Mortohet dhelpra me shejtanin e te solli ne jete ty MUT ” dibrani ” .
   Ik moj qelbesire feudale , dibraneve ti u marrsh te keqen ne kete bote dhe ne tjetren.
   Ti nuk je gje tjeter vecse nje pjelle e traksionit feudal dhe tradhegtar qe patrioti dibran ua ka yreguar vendin me kohe gjate gjithe historise , dhe as djalin e vet nuk e kursyer kur ka veshur gezofin e tradhetise or llokmagji .
   Vai a fan cullo soi e sorollopi si ty.

   Reply to this comment
   • Nga protesta në protestë December 12, 14:32

    Kështë kur numrohen protestat e dibranëve dhe tropojanëve kundër qeverisjes katërvjeqare Rama numri i protestave as që dihet se janë rekord ndaj një qeverie pse se Rama u tregu anarshisto liberal kështu që kompromisi me të kqijtë hatri i njëfar kvazi uniteti vazhdimësi i është kthye për të keq vendit nga këta të kqinjë

    Reply to this comment
 2. intelektuali December 12, 12:36

  O Edi Rama po si nuk e kupton dot ti llogjiken e studenteve qe jane e ARDHMJA e Shqypnise more mavri?

  sepse:

  Llogjika e studenteve eshte shume e qarte:

  E DUAM SHQYPNINE SI EVROPA!

  njashtu:

  Sic e donin edhe prinderit tane shume kohe me pare ne vitin 1945, qe ishin intelektualet properendimorem shqyptare qe i u kundervune te paret MURTAJES bolshevike qe po implementonte Enveri me Kristaqin, babane tend kriminel dhe me xhelatet e Partise se Punes nga pas, por qe u vrane dhe u masakruan egersisht dhe pa meshire vetem per kete kauze te drejte per fatin e Vatanit qe po e kerkojne sot studentet me protestat e tyre te dlirta dhe pa asnje hipokrizi si FRESH-istet e tu mashtrues dhe servile.

  E DUAM SHQYPNINE SI EUROPA!

  Ku nje km autostrade fantastike kushton jo me shume se 6 milione euro dhe jo 20 e kusur milione per te mbushur xhepat e Bedelit tend, Bashkim Ulaj qe jo vetem po shkaterron Tiranen me Kulcedrat prej betoni qe po ngre me bekimin tend personal, kamufluar me nje me propagande enveriste alla Lali Eri, por po asgjeson edhe Bjeshket e Valbones me HEC-et e tij dhe tani se fundmi ka dale edhe fallsifikuesh dokumentash zyrtare dhe vulash te huaja me vjedhje identiteti te nje firme amerikane ne SHBA si nje mafioz i vertete per te kollofitur disa dhjetra milione euro nga tenderi i Unazes se madhe dhe ti hiqesh si nje KAQOL dhe budalla qe nuk di gje fare bashke me dallkaukun Gjiknuri.

  PO PSE ME KUSARIN DHE FALLSIFIKATORIN OLIGARK TE RILINDJES, BASHKIM ULAJN DO TE HYSH NE BE TI O EDI RAMA?

  prandaj:

  Ja perse protestojne sot studentet qe ti nuk arrin t’i kuptosh dot dhe nuk ke per t’i kuptuar asnjehere nga lakmia dhe tahmaja e papare qe ke per te fituar leka hajduterie qe te zenshin fytin,

  O PJELLA E KRISTAQIT, KRIMINELIT TE ENVERIT

  Reply to this comment
 3. Trioojani December 12, 12:53

  Mos e flliq emerin e dibranit me fjalor rrugesh..se vetem dibran nuk jeni!!

  Reply to this comment
 4. MH December 12, 13:05

  Idiotizmi shkolluer studentesk.
  Plotesim kerkesash pa dialog asht njisoj sikur zehen dy femije dhe ne kete zenie i jane vue kushte femijes te dobet me gjymtyre por jo ne munges mendesh qe i zotnon ma me aftesi se ai qe gezon forcen e gjymtyrve,i cili e kanos me kercnim perfitimin prej te dobtit.Ku ne fakt ne kete zeni bahet dhe dialog i domosdoshem ndermjet dy femijve. Dhe ma shume nga dhunuesi deri ne qellimin e perfitimit te rrezultatit te mendje fyqkes me gjymtyr te fuqishme.
  Kush asht ai student qe ti kerkoje shokut dicka pa ia shtrue bisedes.Sepse kerkesa mund te jete aq e pa drejte sa studenti qe ndigjon kerkesat per t’iu pergjigjur sic deshiron studenti kerkues.Studenti ndigjues mund ta godasin me force nese do i kerkonte studenti kerkues ne stilin kercenues pa bisedime.Deri ketu kemi analize instinktive.

  Kerkesat e juaja njisoj si te ishte shteti nji han pa porta!
  U ba deti kos e bjeri ti bijme i forti te ligut!

  Por ne rrealitetin qe po ekziston kena te bajme me njerez te civilizuem te shkolluem.Kur cdo gja zgjidhet nepermjet te drejtes ligjore.”Prindi” Buxheti shteterore kryen veprime sic percakton ligji.Nuk pranon kercnime me shqelma e gjymtyre per te keqperdore xhepin “prindi” buxhetor i cili ka disa “femije” anetare qe punojne per kete “prind” buxhetor e duhet pyetur keto femije anetar.Ndaj duhet qe te behen bisedime per ti shtrue kerkesat sic i keni shtrue ne kambe e ne dore.Tashti,te uleni ne bisedime per zgjidhje.

  Reply to this comment
  • Berati December 12, 13:20

   Idiot. Koke e kembe. Dialog thote. Po kur beri “reformen” nuk bente dot dialog. Nuk i pyeste dot studentet profesoret apo bente ate diallogun e preferuar prej tij sic beri mbreme ku ai ben profesorin para studenteve e te tjeret degjojme. E beri dialogun ka 5 vjet qe ben dialog(monolog)tani duhet te beje vetem nje gje:te zbythet.

   Reply to this comment
 5. Illi December 12, 13:10

  Ne kete rast Rama ka plotesohej te drejte dhe nuk ka te beje fare me neperkembjen e femijeve te atyre qe i dhane Voten. Perjashto taksen, qe mund te hiqet per studentet me 9, 10 dhe atyre me ndihme ekonomike te gjitha kerkesat e tjera, te pakten ashtu sic jane formuluar, vetem nje i papergjegjshem mund ti mbeshtesi apo ti pranoje. Pikerisht per ti shoshitur e Korrektur duhet ulur ne tavoline.

  Reply to this comment
 6. ASAP December 12, 13:18

  familje, famije … ore nuk je familje, o i trash, je shtet!!! dhe ne shtet, ka ligje, kerkesa, kushte… nuk ja hedh dot me genjeshtra, boll mo 28 vjete ja hodhet. me mashtrime e genjeshtra…

  Reply to this comment
 7. Arben December 12, 13:19

  Po te mos vidhje parate tona, do ta kishe lehte fare to kuptoje studentat.
  Bashkim ules ja dhe tenderin 40 milion euro pasi derdhi kestin 10 milion euro ne llogarine bahamas te olsi rames.

  Litari eshte haka jote more kriminel, jo thjesht doreheqje qe te shijosh I qete ato qe i ke vjedhur ketij populli.

  Reply to this comment
 8. specialisti December 12, 13:31

  Dialogojne Tramp me Putin, qe jane dy fuci berthamore, e nuk dialogojne Rama me studentet. Nuk ka dialog thojne studentet. Po pse ? Sepse keshtu duam ne. Cudi !
  Jam dakort tek kerkesat ekonomike e te trajtimit sepse shume studente e kane te veshtire te perballojne shpenzimet.
  Arsim te larte falas nuk ka ne asnje vend te botes. Edhe ne monizem nuk ishte arsimi i larte falas. Shumica e studenteve ishin pa burse shteti dhe te gjithe shpenzimet i perballonte familja, me ato rroga te vogla qe kishin.
  Por atehere behej mesim, tani jo.
  Atehere shkonim tek posta per te biseduar me familjet, tani komunikojne me celulare te shtrenjte.
  Per mendimin tim , qeveria te plotesoje zyrtarisht kerkesat qe ka ne kopetence , Ministria e Financave dhe Ministria e Arsimit te vetat, kurse universitetet te vetat.
  Cdo gje e shkruar.

  Reply to this comment
  • ***** December 12, 16:15

   Ka shkolla falas per te gjithe qe nuk kane te ardhura te mjaftueshme. Une ndjek vete studimet jashte dhe mjafton te mbash mesataren mbi 7 dhe merr burse nga shteti.
   Ata qe punojne dhe paralelisht ndjekin shkollen rikthehen ne shkolle, sepse vendosin vone cfare do studiojne, keshtu qe jane ne tregun e punes paraprakisht studimeve. Per ata, po qe ka pagesa, dhe shkolla nuk vazhdohet me intensitetin e nje studenti qe e ndjek programin e plote.
   Plus, provimet ke te drejte ti japesh dy here, pa Asnje lloj pagese.
   Keto tarifat shqiptare jane teper te dyshimta dhe te paarsyeshme

   Reply to this comment
 9. FAZLLIQ-qires i familjes Berisha December 12, 14:01

  @ITELETU HALIT lares brekesh i Vito LKapos!!!
  Si nuk e kupton mor IDJOT qe nga njera ane thua ska SHKOLLE e nga ana tjeter flet per ‘STUDENTE’!

  Reply to this comment
 10. betixho. December 12, 15:00

  Të mësohemi të ndërtojmë.Të mësosh të ndërtosh do të thotë të komunikosh,të dialogosh,të arsyetosh, të peshosh e analizosh më të mirat me më pak të mirat,të përjashtosh difektet dhe të këqiat,gabimet dhe voluntarizmin,të parashtrosh për zbatim parametrat më optimalë,duke u kujdesur gjithmonë që të zvogëlosh,minimizosh deri në evitim të plotë të mundshëm të përsëriten gabimet e së kaluarës.Qeveria mund ta bëjë këtë me grupet e specialistëve të vet,të Kryeministrisë,ministrive dhe institucioneve të tjeran të specializuara,por gjithmonë nëse studentët nuk u merret mendimi ose vetë studentët e vetëpërjashtohen nga ky studim do të dali pa tjetër pyetja themelore:Si mund të merret një studim i një shkalle të tillë kaqë madhore që ka të bëjë me të arthmen e rinisë dhe arsimimit,dijes e shkencës Shqiptare që ka të bëjë me fatet dhe të arthmen e Kombit Shqiptar,pra si mund të paraqitet një vendim kaq madhor pa pyetur dhe pa u bërë pjesë e zgjidhjes vetë rinia,ajo rini që kërkoi e para ndryshimin rrënjësor të arsimimimit në Shqipëri,ajo rini që u derdh në demostrata në rrugët e Kryeqytetit Shqiptar Tiranës dhe gjithë qyteteve shqiptarë????.Si mundet,si mundet të mos përfshihen studentët????.Prandaj Kryeministri Rama ka të drejtë pikërisht sepse Ai kërkon me largpamësi të evitojë kë pyetje që Ai e parashikon se do të bëhet nesër kur do të dalin probleme.Sepse probleme do të dalin gjithmonë dhe se probleme do të dalin gjithmonë sepse ato i nxjerr gjithmonë koha dhe progresi,dhe këjo quhet ndërtim shteti.Nuk duhet ti shmangeni kësaj domosdoshmërie të dashur SUDENTË.

  Reply to this comment
 11. MH December 12, 15:33

  Mbas dialogut nese nuk arrihen te permbushen kerkesat e nevojshmee te domosdoshme qe ka mundsin e arritjes.Studentet te vashdojne protesten pa kushte dialogut.Sepse dialogu u krye dhe nuk zgjidhi te domosdoshmen e mundeshme qe duan studentet.Ne mbeshtetje te studenteve te ngrihet e gjithe shqiperia(prinderit e te tjere) kunder qeverise.Largimin e kesaj qeveri te kryesuar nga Edvini hokatari batutagjiu dhe te vendoset nji tjeter nga PS.Me nji kryeminister seroiz,qeveri serioze,jo hokatare e qesharake.Me kete manovrim u mbyllet hileja e pretendimeve te opozites regresive PD & LSI.

  Reply to this comment
 12. Kris 1 December 12, 15:43

  Ka te drejte kryefamiljari jone.Tepsine e mbush familja ndersa kryefamiljari ka te drejte ta hane me miqte

  Reply to this comment
 13. mirel December 12, 16:21

  Familja jone e madhe thote
  Ik mor plere, dergoje zahon dhe gregorin kamarier te punoje te familja jone e madhe dhe te mos marrin as rrogen, dhe te vene ne shkolle, pa paret e tua
  Parate e tua le ti marrin keta studentet qe ti I trajton si “familje” Bejeni shkembimin, ti, Arben Ahmetaj te coje ato cucat e tij neper locale, , Gjiknuri te coje gruan te guruji qe ti falet per leke,..Lindita Nikolla te sajet,,e keshtu me rradhe,
  Ato leket qe keni leruani ketyre qe ju eshte shkundur xhepi per te paguar luxet tuaja
  Bejeni shkembimin, si te familjes qe jemi..

  Reply to this comment
 14. Fatmir December 12, 16:41

  SA i mencur dhe i dhimbsur je bere ? E mban mend kur ulurisje me Mikrofon para, SE nuk kishte burre nene te fuste ty duart ne xhep……per ato para qe ti kishe marre me 10%. Shpresojme te jeni te gjithe ju politikanet dhe abuzuesit…… ,me pranga ne duar.

  Reply to this comment
 15. Aliu nga Selenic December 12, 18:28

  Logjika dihet.!Ata qe qendroj prapa tyre at nuk i lejojn qe te bejn dialog.Nuk eshte halli tek zgjidhja e problemev, pore halli eshte rrezojne qeverin dhe te nderpresin reformat qe jan nisur.
  Keto reforma prishin pun jo vetem brenda vendi ne shqiperi pore edhe ustallaret e tyre jan ven ne rrezike.
  Keshtu halli eshte i madh ose me rresuar qeverin , ose me shkuar ne burg.!

  Reply to this comment
 16. Lili December 12, 18:34

  Problemi sot eshte besimi qe gezon kryeministri tek studentet edhe ky besim eshte zero…Studentet e mbajn mend ´dialogun’ e geologjikut me Ramen, premtime e fjale plot,rezultate konkrete zero.
  Pra nuk negociojne me vendstudentet se nuk duan me e pesuar si geologjiku..
  Nje here na mashtron Edi,jo dy.

  Reply to this comment
  • mirel December 12, 19:37

   Ne fakt “dialogu” I studenteve dhe pedagogeve te Gjeologjikut me Ramen perfundoi me shkundjet e supeve te profesorit te Gjeologjikut nga Rama.
   Pasi e tundi mire nga supet, Ramuti I futi dhe nje bulldozer Gjeologjikut dhe e hodhi ne ere gjithe pervojen shumevjecare te gjeofizikes sikur te ishte pluhur. Bile Ramuti shkoi dhe me tej, Nuk e di se si ka evoluar historia me vone, por Gjeologjiku kishte nje isntitut studimi per pasurite minerare te vendit, qe Ramuti donte ta shkaterronte fare dhe te dhenat e studimeve ti digjte dhe ato, dhe keto ti kalonin nje enti qeveritar qe do merrej me “shfrytezimin” minerar, dmth tregetimin e pasurive minerare pa u regjistruar fare, dhe pa kontroll te institutit I cili jo vetem bente studime por parashikon dhe regjistron dhe sasite minerare.
   Pra Ramuti kerkoi qe te mos regjistrohej ne asnje vend se sa pasuri minerare shiten dhe asimilohen nga koncesionet dhe privatet qe Ramuti I quan “partnere”, duke garantuar vjedhjen e pakontrolluar nga askush te cfaredo minerali dhe reservave te naftes e te gazit
   Ndoshta I rashe pak gjate, por historiku I raporteve te Rames me shkencen eshte I zhdrejte, ne disfavor te shkences, dhe ne dem te ekonomise shqiptare.
   Prandaj studentet kane 1000 arsye te mos I besojne nje perbindeshi te tille qe u shkermoqi Shqiperine neper hajdute politike

   Reply to this comment
 17. Mark U.K December 12, 19:23

  Jeni personi me i degjenerur more shkerdhat muti,jep dorheqjen.E ben qellimshem per te shpetuar koken more qelbesir.Krijon vete per çuar vendin ne rrmuja e per te shpetuar o djali i krimi nelit.

  Reply to this comment
 18. era! December 13, 00:19

  Zgjidh nje pseudonim tjeter ti qe flet ne emer te dibraneve se duket qe je ende i papjekur per te meritu ate emer

  Reply to this comment
 19. stroralliu December 13, 06:29

  Me ate “bukurshkrim ” qe paske ti ….nuk ben as per te ruajtur dhite,se t’i ha ujku te gjitha.
  studente leshi…..protestoni pse u mbylli kazinote dhe nuk keni ku te harxhoni kohen dhe parate e prinderve.

  Reply to this comment
 20. AM December 13, 07:45

  Po qe kur dialogu paska qene negativ? Ne 90 u ndryshua regjimi politik me dialog. Keta medemek studentash nuk pranojne dialog se rama eshte cun i keq?! Po pse arsye eshte kjo? Domethene qe keta studentat qe te gjithe jane burra te ndershem.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim